PDA

View Full Version : Τυμπάκι στις 29-Σεπτ-2007 ???



chmanos
27/09/2007, 01:06
Ποιοι θα έρθουν στο Track Day στο Τυμπάκι στις 29-Σεπτ-2007 ?
Μπορεί να μην ήταν όσο ασφαλές θα θέλαμε τις προηγούμενες φορές,
αλλά καλύτερο από Ballington, ε?

Tropeas
27/09/2007, 06:53
φτιάξανε τίποτα καλύτερο εκεί?:rolleyes:

karamoto
27/09/2007, 18:34
Να φτιάξουν τίποτα καλύτερο εκεί δεν παίζει αφού απλά είναι το στρατιωτικό αεροδρόμιο στο οποίο βάζουν κορίνες για να ορίσουν διαδρομή (προσομοιωτής πίστας)

Εγώ το παλεύω μήπως καταφέρω και έρθω. Ακόμα οι τουρίστες δεν έχουν φύγει και δεν έκανε και καλή βροχή να καθαρίσει η σκόνη στο Balington.

Τα ίδια πάντως λέγαμε και δίπλα: http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=12111.new#new

makis206
29/09/2007, 14:46
Ήταν να πάω κι εγώ μια βόλτα σήμερα αλλά τελικά δεν.. αύριο όμως θα είμαι εκεί να δω τους αγώνες!

:beer:

DrIoannis
29/09/2007, 16:40
Αύριο τελικά θα πάω όπως φαίνεται.

Meni0s
30/09/2007, 21:05
H "πιστα" ηταν ποιο μικρη απο αλλες φορες και ποιο σφιχτη...

Πολλοι δεν τους εβγαιναν τα φρενα και εφευγαν ευ8εια αναμεσα απο τις κορινες

Στα TD eνα παληκαρι με κ7 αγορασε αναιμακτα ενα χωραφακι και αλλο ενα παιδι με Gsr μετα απο ενα τρομακτικο high siding(οπως εμα8α αργοτερα) τραυματιστικε :confused:

Κατα τ'αλλα μια χαρα ολα.







υγ.8ελω να ευχαριστισω τον Jimk7 για τις συμβουλες του.Δημητρο παντα νικες σαν τη σημερινη! ! !!:beer: :beer: :beer:

karamoto
01/10/2007, 10:40
Τελικά τα κατάφερα και μπήκα.

Πράγματι η χάραξη αυτή την φορά ήταν αρκετά διαφορετική με κάποιες στροφές πιο κλειστές αλλά μου φαίνεται ότι η ευθεία ξεκινούσε πιο νωρίς και τα χιλιάρια πρέπει να έβγαζαν τρελά χιλιόμετρα. (εμένα πάντως με το on-off με περνούσαν κυριολεκτικά σαν σταματημένο, πρέπει να είχαν +100 τουλάχιστον)

Εμένα μου πήρε κάμποσο να βρω κάποιες ανεκτές γραμμές αλλά με κόκκινη σημαία να βγαίνει και στο δεύτερο αλλά και στο τρίτο σετ δεν κατάφερα να το παλέψω όσο ήθελα. Ήταν απολαυστικό βέβαια γιατί είχα να πάω γρήγορη βόλτα από τον Ιούνιο.

Η συμπεριφορά των αναβατών αυτή την φορά μου φάνηκε απίστευτα καλύτερη από το τελευταίο track day του Ιουνίου, αφού τώρα δεν σε περνούσαν όπου να 'ναι ούτε και το έκαναν στο μισό μέτρο (ή και σε μηδέν μέτρα αφού την προηγούμενη φορά είχα και μια επαφή).

Οι πτώσεις ήταν οι μισές (2) αν και η μία (το highsiding) ήταν σοβαρό με την μηχανή να κάνει πολλές τούμπες και το παιδί φαινόταν να έχει χτυπήσει σοβαρά το πόδι του. Όσοι το είδαν είχαν πάθει πλάκα. Ελπίζω να μην είναι τίποτα άσχημο. To δε GSR ήταν μιας εβδομάδας και αταξινόμητο.

Ένας από αυτούς που σταμάτησαν να βοηθήσουν ήταν και ένας με cordura μπουφάν από πάνω και λινό παντελόνι από κάτω. Ελπίζω ότι απλά μπήκε όταν έγινε η πτώση και ότι δεν ήταν μέσα να γυρνάει μαζί μας με αυτή την περιβολή.

Αν εξαιρέσουμε το ατύχημα που μας στεναχώρησε όλους, οδηγικά ήταν μια πολύ ωραία μέρα.

makis206
01/10/2007, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Τελικά τα κατάφερα και μπήκα.

Με το καλό και στην επόμενη Γιάννη !

Εγώ δεν κατάφερα να έρθω στο track day αλλά ήρθα στον αγώνα της Κυριακής που πρόσφερε πολύ όμορφο θέαμα !

Γρήγορα περαστικά στο παλικάρι με το GSR, δεν άκουσα ευχάριστα για το πόδι του γαμώτο..

:beer: :beer:

karamoto
01/10/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Με το καλό και στην επόμενη Γιάννη !

Εγώ δεν κατάφερα να έρθω στο track day αλλά ήρθα στον αγώνα της Κυριακής που πρόσφερε πολύ όμορφο θέαμα !

Γρήγορα περαστικά στο παλικάρι με το GSR, δεν άκουσα ευχάριστα για το πόδι του γαμώτο..

:beer: :beer:

:( :( :( :( :(

Κρίμα για το παλικάρι και περαστικά του.

Στο επόμενο να κανονίσουμε να βρεθούμε.

Γ

chmanos
01/10/2007, 14:47
Παιδιά, το πρώτο μέρος του track day ήταν τέλειο.
ήμασταν λίγα μηχανάκια και πηγαίναμε ο κάθε ένας
με το ρυθμό του αλλά και με σεβασμό στον άλλο.
Πολλές φορές είδα παιδιά (μπράβο στο παλικάρι από
Χανιά με Κ7 μαύρο & GPevo) που checkαραν συνεχώς
για άτομα με πιο γρήγορα γυρολόγια και έδιναν χώρο.
Όσο για το Κ7, δεν αγόρασε οικόπεδο, απλά υπήρξε μια
στενή επαφή με το CBR του Θοδωρή!!! και άλλαξε γραμμή!!!
Καλά να είμαστε!
Υ.Γ.
α) Την επόμενη φορά καλό θα είναι να μην μας κλέψουν 1 ώρα (3-6 είχαν πει)
β) Την επόμενη φορά καλό θα είναι να χωριστούμε σε γκρουπάκια
γ) Την επόμενη φορά καλό θα είναι να δωθούν αυστηρές συστάσεις
πριν μπούμε στην πίστα και να υπάρχει ο φόβος της Μαύρης σημαίας
όπως γίνεται στα Μέγαρα και στα CSS και 0300 schools
(Ax, που είσαι Ιωάννα να διδάξεις)
δ)Την επόμενη φορά καλό θα είναι να γίνει trackday για μια ολόκληρη ημέρα
και ας είναι καθημερινή π.χ. Πέμπτη.
Όπως γίνεται τώρα κουτσοί στραβοί (δεν υπονοώ τίποτα και για κανένα, έτσι)
στριμώχνονται χωρικά και χρονικά σε 30 λεπτά και 2 km πίστας για να
ξεδιψάσουν μια δίψα πολλών μηνών για γρήγορη και όσο γίνεται Ασφαλή οδήγηση.

Περαστικά στο παλικάρι με το GSR
Καλές βόλτες σε όλους

:sun:

karamoto
01/10/2007, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από chmanos
Παιδιά, το πρώτο μέρος του track day ήταν τέλειο.
ήμασταν λίγα μηχανάκια και πηγαίναμε ο κάθε ένας
με το ρυθμό του αλλά και με σεβασμό στον άλλο.
Πολλές φορές είδα παιδιά (μπράβο στο παλικάρι από
Χανιά με Κ7 μαύρο & GPevo) που checkαραν συνεχώς
για άτομα με πιο γρήγορα γυρολόγια και έδιναν χώρο.
Όσο για το Κ7, δεν αγόρασε οικόπεδο, απλά υπήρξε μια
στενή επαφή με το CBR του Θοδωρή!!! και άλλαξε γραμμή!!!
Καλά να είμαστε!
Υ.Γ.
α) Την επόμενη φορά καλό θα είναι να μην μας κλέψουν 1 ώρα (3-6 είχαν πει)
β) Την επόμενη φορά καλό θα είναι να χωριστούμε σε γκρουπάκια
γ) Την επόμενη φορά καλό θα είναι να δωθούν αυστηρές συστάσεις
πριν μπούμε στην πίστα και να υπάρχει ο φόβος της Μαύρης σημαίας
όπως γίνεται στα Μέγαρα και στα CSS και 0300 schools
(Ax, που είσαι Ιωάννα να διδάξεις)
δ)Την επόμενη φορά καλό θα είναι να γίνει trackday για μια ολόκληρη ημέρα
και ας είναι καθημερινή π.χ. Πέμπτη.
Όπως γίνεται τώρα κουτσοί στραβοί (δεν υπονοώ τίποτα και για κανένα, έτσι)
στριμώχνονται χωρικά και χρονικά σε 30 λεπτά και 2 km πίστας για να
ξεδιψάσουν μια δίψα πολλών μηνών για γρήγορη και όσο γίνεται Ασφαλή οδήγηση.

Περαστικά στο παλικάρι με το GSR
Καλές βόλτες σε όλους

:sun:

Μάλλον εγώ σας την έσπαγα άλλα τι να κάνουμε. Όταν δεν βοηθάει ούτε το μηχανάκι ούτε ο οδηγός ο ρυθμός είναι αργός.

Παρότι εξακολουθώ να κοιτάω πίσω μου για πιο γρήγορους δεν νομίζω ότι είναι το σωστό. Γιαυτό και στα μαθήματα του 0-300 (+CSS) καλύπτουν τους καθρέφτες. Και από ότι ρώτησα στην πίστα προτεραιότητα έχει πάντα ο μπροστά και υποτίθεται ότι καθείς πρέπει να ακολουθεί τις γραμμές του και ο γρήγορος θα βρει να περάσει. (εγώ πάντως πολλές φορές κινδύνεψα να βρεθώ εκτός πίστας κοιτώντας από που θα μου έρθει ο γρήγορος)

Συμφωνώ σε όλες τις προτάσεις σου. Τα α) και γ) θα έπρεπε να εφαρμόζονται σε κάθε οργάνωση και έχουν συζητηθεί και εδώ:
http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=10032.0

Τα β) και δ) πολύ θα μας άρεσαν αλλά όπως θα δεις και από το link παραπάνω είναι αρκετά τα προβλήματα με κυριότερο την εξωφρενική τιμή που ζητάει το αεροδρόμιο για την ενοικίαση της πίστας και την μικρή συμμετοχή αναβατών. Όταν τον Ιούνη ήμασταν καμιά ντουζίνα και η ημερήσια χρέωση για το αεροδρόμιο είναι μερικές χιλιάδες ευρώ δεν βλέπω να γίνεται εύκολα εκτός και αν βρεθεί κάποιος στην αεροπορία να καταλάβει ότι και περισσότερα χρήματα θα έβγαζαν (περισσότερες διοργανώσεις) και θα ήταν τεράστια η κοινωνική προσφορά (λιγότεροι οι νεκροί στο Μπάλινγκτον).

Τώρα άσχετα από τους ευσεβείς πόθους μας τα νέα από το παιδί με το άσχημο πέσιμο είναι ότι έχει ζημιά μόνο στον αστράγαλο και ελπίζω όχι πολύ μεγάλη.

Meni0s
01/10/2007, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Τώρα άσχετα από τους ευσεβείς πόθους μας τα νέα από το παιδί με το άσχημο πέσιμο είναι ότι έχει ζημιά μόνο στον αστράγαλο και ελπίζω όχι πολύ μεγάλη.


Παλι καλα, ολοι νομιζαμε οτι ηταν χειροτερο το χτυπημα .


Τεσπα περαστικα στο παληκαρι ...

costas81
01/10/2007, 17:07
επειδη δεν γνωρίζω...η πίστα αυτή που είναι?

MikeG
01/10/2007, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
επειδη δεν γνωρίζω...η πίστα αυτή που είναι?

Νομός Ηρακλείου Κρήτης. & δεν είναι πίστα. Αεροδρόμιο είναι...:D

JIMK7
22/11/2007, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meni0s

υγ.8ελω να ευχαριστισω τον Jimk7 για τις συμβουλες του.Δημητρο παντα νικες σαν τη σημερινη! ! !!:beer: :beer: :beer:


Ευχαριστώ φίλε για τα καλα σου λογια :beer: :beer: αυτο το σαββατοκυριακο ειναι ο τελευταιος αγωνας για το 2007 πιστευω να σε δω εκει:wave2: :wave2:


112803

jskf16
24/11/2007, 19:32
Η ΠΟΙΟ ΑΘΛΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ!

κριμα μια και η Κρητη εχει παιδια με παθος για τη μηχανη , ντροπη τους και ποτε δε θα ξαναπαω!

DrIoannis
24/11/2007, 20:17
Τι παίχτηκε?Σήμερα δεν είχε track day από όσο γνωρίζω:confused:

jskf16
24/11/2007, 20:38
οχι φιλε μου απλα τωρα το δα:cool: και η εμπειρια μου ηταν για το συγκεκριμενο γεγονος , τουλαχιστο αθλια , αλλα ευτυχως πολυ απο οτι ακουσα δε θα ξαναπανε μια και δεν αξιζει!

DrIoannis
24/11/2007, 22:16
Δεν κατάλαβα.Πήγες και έκανες trackday και δεν σου άρεσε ή απλά πήγες να δεις και δεν σου άρεσε το event?

jskf16
25/11/2007, 00:52
φιλε μου το ολο στησιμο! τα μαδερια , το απιστευτο λιοπυρι , η μη υπαρξη ενος σκουπιδοτενεκε με αποτελεσμα ο κοσμος να μην εχει που να πεταξει τα σκουπιδια και να τα αφηνει απλα στο εδαφος και με λιγο αερακι να εισερχονται στη πιστα , σε ακτινα τουλαχιστον 5 χλμ δεν υπηρχε ιχνος σκιας ή τουαλετας για ενα παιδακι ή μια κοπελα τελοςπαντων! Και μου θελανε και εισοδο , δε ντρεπονται και λιγο! και αλλα πολλα βεβαια που ειναι ντροπη για τη Κρητη , και οχι για το θεσμο γιατι αυτοι αμφιβαλλω αν εχουν ιδεα στησιματος τετοιων event , και των συμμετεχοντων που δινουν τα παντα για ενα καλο ωραιο αγωνα!

DrIoannis
25/11/2007, 09:36
Την τελευταία φορά είχε τουαλέτες και σκουπιδοτενεκέδες τα κάνανε μάλλον στο πόδι αυτή τη φορά,κρίμα.

jskf16
25/11/2007, 20:13
φιλε μου πραγματικα κριμα κριμα , απο εκει τα παιδακια αποκομιζουν πολλα και σαν εικονες και σαν συμπεριφορες!Αλλα και περα απο αυτο , ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΥΤΗ Η ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ!?
Αλλα δε φταινε αυτοι , φταινε αυτοι που πανε ας μην ξαναπανε και τοτε θα δεις! , ΜΟΝΟ ετσι θα παρουν χαμπαρι , γιατι αλλιως χλωμο το κοβω!

Και μετα μιλαμε για παιδεια και διοργανωσεις! ...........

karamoto
27/11/2007, 11:53
Κρίμα γιατί πράγματι υπήρχαν και παλαιότερα ελλείψεις στις διοργανώσεις αλλά τουλάχιστον αυτά τα φρόντιζαν.

:(

nikosbike
02/12/2007, 20:27
Κριμα ρε παιδια γιατι εμεις τουλαχιστον εχουμε τα μεγαρα και λιγο πιο μακρυα της Σερρες και εσεις σε ολοκληρο νησι και απο τα μεγαλυτερα δεν εχετε μια πιστα να χαρειτε τα μηχανακια σας.
κριμα.:sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: