PDA

View Full Version : Τελικα τι? Sf ή Cb500 ?



vaspiou
27/09/2007, 01:13
Καλησπερα.
Δεν εχω καταληξει ακομα οτι θελω να το παρω. Αυτο που ξερω ειναι οτι εμφανισιακα μου αρεσει πολυ.Ειτε SF ειτε CB500. Στο μονο που κολλαω ειναι οτι δεν το εχω οδηγησει ποτε και φοβαμαι οτι δεν θα με βολευει λογω του υψους μου.(1,84)
Περα απο εκει κανω μια ερευνα τον τελευταιο μηνα και ψαχνομαι.Εχω ΔΕΙ πολλα.
Στην αρχη ελεγα CB500 μετα ανακαλυψα το SF.
Ας μου εξηγησει καποιος απο τους αγαπητους HONDAκηδες, καποιες απο τις διαφορες τους.
Εκτος, των κυλινδρων και αλλων μεγαλων διαφορων.
Αλλαζει τιποτα στο μεγεθος? Θα με βολεψει καλυτερα το CB500?

ευχαριστω και ισως καποια στιγμη να μπω στο club του CB !!


:beer: :beer: :beer:

el_hymador
27/09/2007, 01:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspiou
Καλησπερα.
Δεν εχω καταληξει ακομα οτι θελω να το παρω. Αυτο που ξερω ειναι οτι εμφανισιακα μου αρεσει πολυ.Ειτε SF ειτε CB500. Στο μονο που κολλαω ειναι οτι δεν το εχω οδηγησει ποτε και φοβαμαι οτι δεν θα με βολευει λογω του υψους μου.(1,84)
Περα απο εκει κανω μια ερευνα τον τελευταιο μηνα και ψαχνομαι.Εχω ΔΕΙ πολλα.
Στην αρχη ελεγα CB500 μετα ανακαλυψα το SF.
Ας μου εξηγησει καποιος απο τους αγαπητους HONDAκηδες, καποιες απο τις διαφορες τους.
Εκτος, των κυλινδρων και αλλων μεγαλων διαφορων.
Αλλαζει τιποτα στο μεγεθος? Θα με βολεψει καλυτερα το CB500?

ευχαριστω και ισως καποια στιγμη να μπω στο club του CB !!


:beer: :beer: :beer:

CB500 για πολλους λογους.

Εχει εισαχθει κανονικα στην Ελλαδα και δεν εποτελει ''παραεισαγωγη'' οπως ηταν το SF.
Αυτο σημαινει δυνατοτητα ευρεσης ανταλακτικων

Ως δικιλυνδρο το CB500, αλλα και λογω των παραπανω κυβικων εχει ωραια ροπουλα σε σχεση με το SF που τετρακιλυνδρο γαρ ειναι πιο ψοφιο χαμηλα και αποδιδει σχετικα ψηλα.
Αφου ποκριται για την πρωτη σου μοτοσικλετα αυτο ειναι πολυ σημαντικο και θα σε βοηθησει να προσαρμοστεις καλυτερα-λιγοτερες αλλαγες ταχυτητων-ελαστικοτητα κτλ-κτλ

Παραλληλα το CB500 ειναι φθηνοτερο στην συντηρηση και πιο απλη κατασκευη Heavy-duty, οχι οτι το SF δεν ειναι ποιοτικο βεβαια αλλα δεν ξερεις ποσοα χερια εχουν περασει απο πανω του -συμπεριλαμβανομενων και τον Ελληνων μηχανικων- απο τοτε που σαλπαρε απο την Ιπαωνια για μερη μακρινα...

Για ευκολια οδηγησης και τα συναφη μην προβληματιζεσαι, και τα δυο ειναι εξισου μανιτζεβελα, με το CB 500 να εχει ενα κλικ μεγαλυτερες διαστασεις γενικα.

Ψαξτην με το CB500 λεω εγω...ειναι αξιοπιστο, πας πολη, ταξιδακια και χωμα αμαγουσταρεις το βαζεις που λεει ο λογος και δεν κανει κιχ.


:wave2:

nikonian
27/09/2007, 07:16
Τα ε'ιχα και τα δυο.
Το 400 είναι πιο ποιοτικό και όμορφο, αλλά κι εγώ ψηφίζω δαγκωτό το 500αρι, για τους παραπάνω λόγους του hymador.

orangedragon
27/09/2007, 08:05
pedia ego tha psifiso cb 400 me klista ta matia:o
afti tin aporia tin ixa k ego prin paro tin koukla mou, istera apo poli psaksimo k poles erotisis se mixanikous kateliksa sto cb 400 ine telios diaforetiki mixani.
h 500 sto dromo ine psofia se sxesi me tin 400ara k an paris tin VTEC ekdosi tha exis trabigma k stis xamiles!!!
oso gia ta antalaktika vriskis ta panta!!!!
kenourgia k metaxirismena!!!:wave2:

bsari
27/09/2007, 09:15
αλλη μιοα ψηφο στην 500 ,σκεψου οτι ειναι νεοτερο μοντελο και σιγουρα σε καλυτερη κατασταση(εσωτερικα) απο το 400 +1 el hymador ....
να σε ρωτησω κατι γιατι δε παιρνεις το 600 αφου εφτασες μεχρι εδω???

H0NDAKIAS
27/09/2007, 10:34
Μου την σπάει ο ήχος των 2κίλυνδρων. (προσωπικό κόλλημα) Οπότε ψήφος στο super four.

freethan
27/09/2007, 10:42
Να παραθέσω και εγώ μερικά στοιχεία,
χωρίς να πω το α ή το β


- Το CB500 έχει μονό δίσκο μπροστά αντί για διπλούς του SF
- Το SF αισθητικά είναι πιο όμορφο κατ'εμέ
- To CB500 είναι φτιαγμένο στην Ιταλία, όπως τα Hornet (απο 2003 και μετά αν δεν κάνω λάθος) και τα CBF, ενώ το SF είναι made in japan (κουλό επιχείρημα, το ξέρω)

Άλλο το τράβηγμα και η απόδοση ενός I4 και άλλη ενός I2 κινητήρα, κοινώς αν μπορούσε ο υποψήφιος να τα δοκιμάσει και να καταλήξει στο τι του αρέσει περισσότερο. Το SF δεν με έχει απογοητεύσει σε τράβηγμα. Αν θες να "κάψεις άσφαλτο (και καλά)" με το SF το τσιτώνεις και παίζεις ψηλά στις στροφές (so what). Χαμηλά έχει τράβηγμα μια χαρά. Μιλάμε για 400cc κινητήρα απο CBR400RR ...

Δεν έχω οδηγήσει το CB500 ,όσοι γνωστοί όμως το έχουν κάνει ,κάνουν λόγο για ένα τίμιο μηχάνημα .

my 5 cents :cool: :wave2:

nikonian
27/09/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από freethan
Άλλο το τράβηγμα και η απόδοση ενός I4 και άλλη ενός I2 κινητήρα, κοινώς αν μπορούσε ο υποψήφιος να τα δοκιμάσει και να καταλήξει στο τι του αρέσει περισσότερο. Το SF δεν με έχει απογοητεύσει σε τράβηγμα. Αν θες να "κάψεις άσφαλτο (και καλά)" με το SF το τσιτώνεις και παίζεις ψηλά στις στροφές (so what). Χαμηλά έχει τράβηγμα μια χαρά. Μιλάμε για 400cc κινητήρα απο CBR400RR ...

Δεν έχω οδηγήσει το CB500 ,όσοι γνωστοί όμως το έχουν κάνει ,κάνουν λόγο για ένα τίμιο μηχάνημα .

my 5 cents :cool: :wave2:

Όταν έδωσα ανταλλαγή το 400 και πήρα το 500 , μου φάνηκε σαν να ανέβηκα κατηγορία.
Το τράβηγμα του Ι2 των 500 κ.ε. ήταν "άλλο".

Εκείνη την εποχή βολτάραμε με τον SF , που ξέρετε πόσο γρήγορος είναι και με το 500 τον ακολουθούσα χωρίς να ιδρώσω. Το 500 είναι πιο ευκολοοδήγητο και σαφώς πιο ισχυρό , ενώ το 400 πρέπει να το σκίσεις για να πιάσεις τον ίδιο ρυθμό.

Στην πόλη δε, το 400 είχε μια τρυπάρα γύρω στις 2-2500 σαλ , που το καθιστούσε επικίνδυνο κάθε φορά που περνούσα διασταύρωση .

Από την άλλη όμως η ποιότητα κατασκευής του 400, δεν συγκρίνεται με κανένα μηχανάκι της κατηγορίας, ούτε καν με του Hornet (είχα και τέτοιο).

orangedragon
27/09/2007, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Όταν έδωσα ανταλλαγή το 400 και πήρα το 500 , μου φάνηκε σαν να ανέβηκα κατηγορία.
Το τράβηγμα του Ι2 των 500 κ.ε. ήταν "άλλο".

Εκείνη την εποχή βολτάραμε με τον SF , που ξέρετε πόσο γρήγορος είναι και με το 500 τον ακολουθούσα χωρίς να ιδρώσω. Το 500 είναι πιο ευκολοοδήγητο και σαφώς πιο ισχυρό , ενώ το 400 πρέπει να το σκίσεις για να πιάσεις τον ίδιο ρυθμό.

Στην πόλη δε, το 400 είχε μια τρυπάρα γύρω στις 2-2500 σαλ , που το καθιστούσε επικίνδυνο κάθε φορά που περνούσα διασταύρωση .

Από την άλλη όμως η ποιότητα κατασκευής του 400, δεν συγκρίνεται με κανένα μηχανάκι της κατηγορίας, ούτε καν με του Hornet (είχα και τέτοιο).

file moy to 500 opos ipes ine gia mesa stin poli otan vgis ethniki gia taksidaki tote tha dis diafores.
to 400 anigi poli kala k se taksidakia perpata poli kalitera apo to500 k opos ipa k pio pano an paris k ekdosi VTEC tote k stis xamiles :wave2: :wave2: 500!!!!

freethan
27/09/2007, 11:42
Για το SF μιλάμε πάντα γενικά ή για κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο ;
π.χ. R + S είναι πιο εχμμμ, ας το πούμε λίγο πιο ζωντανά απο τα παλιότερα... ή κάνω λάθος :smokin:

orangedragon
27/09/2007, 14:24
oxi file mou den kanis lathos milas poli sosta...!!!:)

vaspiou
27/09/2007, 17:35
συμφωνω και εγω οτι το 400 ειναι πιο ομορφο απο το 500. Για να δωσω και καποιες αλλες παραμετρους δεν ειναι η πρωτη μου μηχανη,εχω αλλαξει 2-3,αλλα κυριως δεν ηταν street.
Επισης ενα 80% θα την χρησιμοποιω μεσα στην πολη και το αλλο σε ταξιδακια το καλοκαιρι.
Περιπου 2 χρονια οδηγω ΧΤ600, η διαφορα στο γκαζι,οχι στην συμπεριφορα, ειναι μεγαλη ? και στο 400 και στο 500...

Οσο για 600 δεν μπορω να παω λογω χρηματων, ψαχνω κατι σαν το SF ή 500 με 2500?-3000?

Εχω ακουσει και εγω για τις χαμηλες του SF, αλλα μηπως τελικα ειναι υπερβολες? Δηλαδη υπαρχει σημειο που μπορει να "σπαστεις" τοσο απο την τρυπα στις χαμηλες?

orangedragon
27/09/2007, 17:56
re file pia mixani polistrofi apodidi stis xamiles?kamia.
otan to relanti tis ine stis 1200 k tin ipodinami tin vgazi stis 11000 logiko k epomeno ine stis 2000-4000 strofes na min se kolai piso opote katevazis taxitita gia na to pas stis strofes pou arxizi na travai kalitera. apla ta pragmata:a1:

bsari
27/09/2007, 20:39
και τα δυο και δες μονος σου ...εγω 500 θα επαιρνα...(η θα σφιγκομουν λιγακι το 600 γυμνο 4500)

HateNord
27/09/2007, 20:50
Προτίμησε το 500 αν και με κάλυψε απόλυτα ο El_Hymador.Με το ύψος δεν θα έχεις πρόβλημα κι εγώ 1.86 είμαι και με μιά ζελατινούλα της GIVI είμαι άρχοντας...

paris13
28/09/2007, 00:04
CB400 SF όπως και να το κάνουμε είναι πολύ ποιο όμορφο με 4 κυλίνδρους, 4 βαλβίδες ανά κύλινδρο = 16, απίστευτος θόρυβος από εξάτμιση, 2χ δίσκους εμπρός και αν θες να κινηθείς ποιο γρήγορα μπορείς άνετα, κ.α. πολλά. Πώς να το κάνουμε είναι ποιό ΜΗΧΑΝΗ βρε παιδί μου. :beer:

isid
28/09/2007, 16:01
Καλά, είμαστε σοβαροί εδώ μέσα?

CB 400 SF version R!

Τίποτα άλλο δε θα πρότεινα. Και πολύ προσοχή στο φρενάρισμα.

vaspiou
28/09/2007, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από isid
Καλά, είμαστε σοβαροί εδώ μέσα?

CB 400 SF version R!

Τίποτα άλλο δε θα πρότεινα. Και πολύ προσοχή στο φρενάρισμα.


Πο πο ξεφτιλα το κανατε το 500αρι. Μα γιατι ρε παιδια, επειδη το SF εχει 2 δισκοπλακες μπροστα και 2 κυλινδρους παραπανω......?:rolleyes:

Παντως και εγω για SF κλινω...

Μπορειτε να μου πειτε τις διαφορες μεταξυ versions? R,S απλο? δεν ξερω ακριβως πως πανε!

Ευχαριστω, παιδια!

:beer:

isid
28/09/2007, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspiou

Μπορειτε να μου πειτε τις διαφορες μεταξυ versions? R,S απλο? δεν ξερω ακριβως πως πανε!

:beer:

Version R (σε σχέση με απλό):

1- Έχει φέρινγκ
2- 1000 στροφές παραπάνω
3- Έχει δείκτη βενζίνης
4- Επομένως έχει άλλα όργανα
5- Άλλη εξάτμιση
6- Άλλες αναρτήσεις (πιο σκληρές)
7- Έχει διαφορετικά (καλύτερα) φρένα
8- Βγάζει 1-2 άλογα παραπάνω (μπορεί και παραπάνω)
9- Κυκλοφόρησε (αν δε λεώ μλκς) το 95
10- Γράφει στο πλάι version R :p

Version S:

Κυκλοφόρησε το 96
Έχει στρογγυλό φανάρι
Πρέπει να έχει ίδιες αναρτήσεις και φρένα με το R
εεεεε δε ξέρω κάτι άλλο

vaspiou
28/09/2007, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από isid
Version R (σε σχέση με απλό):

1- Έχει φέρινγκ
2- 1000 στροφές παραπάνω
3- Έχει δείκτη βενζίνης
4- Επομένως έχει άλλα όργανα
5- Άλλη εξάτμιση
6- Άλλες αναρτήσεις (πιο σκληρές)
7- Έχει διαφορετικά (καλύτερα) φρένα
8- Βγάζει 1-2 άλογα παραπάνω (μπορεί και παραπάνω)
9- Κυκλοφόρησε (αν δε λεώ μλκς) το 95
10- Γράφει στο πλάι version R :p

Version S:

Κυκλοφόρησε το 96
Έχει στρογγυλό φανάρι
Πρέπει να έχει ίδιες αναρτήσεις και φρένα με το R
εεεεε δε ξέρω κάτι άλλο


Μαλιστα!
απλως το λεω γιατι αμα ειναι να ψαξω να βρω κατι καλο τουλαχιστον να ξερω να τα ξεχωριζω.
Δηλαδη αν ο πωλητης του,λεω εγω τωρα, δεν ξερει το πιο ευκολο πραγμα ειναι να κοιταξω να δω αν εχει δεικτη βενζινης. Αμα δεν εχει θα ειναι το απλο.....................................?

freethan
28/09/2007, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaspiou
Μαλιστα!
απλως το λεω γιατι αμα ειναι να ψαξω να βρω κατι καλο τουλαχιστον να ξερω να τα ξεχωριζω.
Δηλαδη αν ο πωλητης του,λεω εγω τωρα, δεν ξερει το πιο ευκολο πραγμα ειναι να κοιταξω να δω αν εχει δεικτη βενζινης. Αμα δεν εχει θα ειναι το απλο.....................................?

Καλησπέρα,
δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα γιατί :

Το R έχει δείκτη βενζίνης εκεί που τα προηγούμενα είχαν δείκτη θερμοκρασίας (στο στροφόμετρο)
Το απλό "new" SF που βγήκε την ίδια εποχή με το "S" έχει και αυτό δείκτη βενζίνης αλλά σε ξεχωριστό όργανο, μεταξύ στροφόμετρου και ταχύμετρου. Διαφορά στα όργανα με το S ότι το S έχει πορτοκαλί όργανα.

Απο κει και πέρα :
Καλό θα ήταν να κοιτάξεις στα σωληνάκια των πίσω φρένων ημ/νια κατασκευής, καθώς και κάτω απο την σέλα το αυτοκόλητο.

CB400 CB400 FII (NC31)
CB400R CB400 FIII (NC31)
CB400S CB400 FIV (NC31)
CB400 (1999 Model) (NC39)

Τώρα για αλλαγές και βελτιώσεις σε σχέση με το R :

Το S έχει διαφορετική πιο μοντέρνα ουρά, διαφορετικά αμορτισέρ πίσω, δεν έχει μασκάκι, διαφορετικές μπροστινές δισκόπλακες, και το κυριότερο υπάρχει και σε έκδοση με Brembo χρυσές μπροστινές δαγκάνες. Είναι και νεότερο. Για περισσότερες πληροφορίες και διαφορες κοίτα εδώ (με φωτό) γιατί έχει μαλλιάσει το πληκτρολόγιο να παραπέμπω :

http://www.callnetuk.com/home/davewitts/history.html

και εδώ

http://www.honda.co.jp/factbook/motor/CB400/19961100/index.html <---2η έκδοση του S με τα brembo
http://www.honda.co.jp/factbook/motor/CB400/19961100/002.html

και ειδικά αυτή τη σελίδα
http://www.honda.co.jp/factbook/motor/CB400/19961100/003.html

επίσης για την πρώτη έκδοση S
http://www.honda.co.jp/factbook/motor/CB400/19960200/003.html


:smokin: :beer:

Δες και παλιά ποστ : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10354&perpage=15&pagenumber=2

vaspiou
28/09/2007, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από freethan
Καλησπέρα,
δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα γιατί :

Το R έχει δείκτη βενζίνης εκεί που τα προηγούμενα είχαν δείκτη θερμοκρασίας (στο στροφόμετρο)
Το απλό "new" SF που βγήκε την ίδια εποχή με το "S" έχει και αυτό δείκτη βενζίνης αλλά σε ξεχωριστό όργανο, μεταξύ στροφόμετρου και ταχύμετρου. Διαφορά στα όργανα με το S ότι το S έχει πορτοκαλί όργανα.

Απο κει και πέρα :
Καλό θα ήταν να κοιτάξεις στα σωληνάκια των πίσω φρένων ημ/νια κατασκευής, καθώς και κάτω απο την σέλα το αυτοκόλητο.

CB400 CB400 FII (NC31)
CB400R CB400 FIII (NC31)
CB400S CB400 FIV (NC31)
CB400 (1999 Model) (NC39)

Τώρα για αλλαγές και βελτιώσεις σε σχέση με το R :

Το S έχει διαφορετική πιο μοντέρνα ουρά, διαφορετικά αμορτισέρ πίσω, δεν έχει μασκάκι, διαφορετικές μπροστινές δισκόπλακες, και το κυριότερο υπάρχει και σε έκδοση με Brembo χρυσές μπροστινές δαγκάνες. Είναι και νεότερο. Για περισσότερες πληροφορίες και διαφορες κοίτα εδώ (με φωτό) γιατί έχει μαλλιάσει το πληκτρολόγιο να παραπέμπω :

http://www.callnetuk.com/home/davewitts/history.html

και εδώ

http://www.honda.co.jp/factbook/motor/CB400/19961100/index.html <---2η έκδοση του S με τα brembo
http://www.honda.co.jp/factbook/motor/CB400/19961100/002.html

και ειδικά αυτή τη σελίδα
http://www.honda.co.jp/factbook/motor/CB400/19961100/003.html

επίσης για την πρώτη έκδοση S
http://www.honda.co.jp/factbook/motor/CB400/19960200/003.html


:smokin: :beer:

Δες και παλιά ποστ : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10354&perpage=15&pagenumber=2


Σε ευχαριστω πολυ για ολα και ευχαριστω επισης και ολους τους παραπανω που εχουν γραψει.
Πιστευω αυτα ειναι αρκετα ωστε να βρω αυτο που ψαχνω.
Να μαστε καλα και παντα ορθιοι !!
Τσιου.

:beer:

orangedragon
29/09/2007, 08:11
filarako i ekdosi R se sxesi me tin proti ekdosi S i diadora tous ine mono stis mpotes k stis dagkanes i ekdosi R forai tis aples tis dimpistones tis nissin eno i ekdosi i proti S forai tis tetrampistones dagkanes tis nissin eno i defteri ekdosi S forai tis tetrampistones dagkanes tis brembo k exi ligo diaforetiki oura.episis i diafora tou R me tis dio ekdosis S ine sta organa k sto fanari to R exi tetragono fanari me maskaki eno i dio ekdosis S exoun strogilo fanari.
aftes ine i diafores tous k mono aftes. ola ta ipolipa texnika xaraktiristika ine idia!!!!

gdevelek
29/09/2007, 09:56
έχω το 400 και το προτιμώ σε εμφάνιση χωρίς συζήτηση

πάντως μια φορά που άνοιξα στο φανάρι με 500, μου έφυγε α-μέ-σως

τα βι-τεκ τα πουλάνε ΠΟΛΥ ακριβά, σε σημείο που να συμφέρει να πάρεις χόρνετ

400άρι με 2500 βρίσκεις άνετα και μάλιστα θα είναι και αστέρι, κατά τα άλλα βρίσκεις και με 2000 και μπορεί κάλλιστα να είναι και αυτά σε πολύ καλή κατάσταση

ανταλλακτικά υπάρχουν αλλά είναι πολύ ακριβά, ειδικά τα όργανα κι ο προβολέας

GATOYLHS
29/09/2007, 13:32
OΠΟΙΟ ΑΠΟ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΡΕΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΣΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΗΣ ΡΟΠΗΣ ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΑ ΤΟ 500, ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΓΕΜΑΤΕΣ ΜΕΣΑΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΡΟΦΑΡΙΣΜΑ ΣΕ ΛΟΓΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΒΡΕΣ ΚΑΠΟΙΟ S η R ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ S ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΥΘΜΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ Κ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΑ ΤΩΝ ΣΩΛΗΝΩΝ ΤΟΥ ΧΤΑΠΟΔΙΟΥ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ ΑΛΛΑΞΕ ΤΕΛΕΙΩΣ.ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 4500 ΜΕ 3 ΓΙΑ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ Η ΟΔΗΓΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΗΡΕΜΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΒΡΩ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΔΡΟΜΟ Η ΜΕ ΤΣΑΝΤΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ ΤΕΡΜΑ.

ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ CB ΓΙΑ 400ΚΥΒΙΚΑ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΟΔΗΓΗΣΑ ΤΟ ΑΠΡΙΛΙΑ ΤΟΥΟΝΟ ΤΟΥ ΚΟΛΗΤΟΥ ΜΟΥ Κ ΜΕΤΑ ΑΝΕΒΗΚΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.

orangedragon
29/09/2007, 15:18
cb 400 souper four me klista matia:a23: :a23: :a23:

orangedragon
02/10/2007, 13:25
:a13:

zvailakis
11/10/2007, 11:44
Φίλε κοίτα, έχω το cb500s αλλά έμαθα να οδηγώ με το 400.

Και τα 2 μου αρέσουν! Θα προτιμούσα το φερινγκατο για πιο άνετα ταξιδάκια (το προηγούμενο ΣΚ έκανα 1300 χλμ και ήμουν καλά).

Το 400 είναι πιο όμορφο, θα συμφωνήσω, αλλά και το 500αράκι με το φέρινγκ δεν είναι και άσχημο!

Όπως και να'χει είτε το ένα να πάρεις είτε το άλλο θα είσαι ευχαριστημένος!

Καλές αγορές

Black Death
28/10/2007, 09:45
Ημουν και γώ κατοχος SF και το προτείνω ανεπιφυλαχτα.

Το μοναδικό μειονέκτημα του είναι τα λίγο πιο ακριβά ανταλλακτίκα λόγω παραεισαγωγής αλλά μη γελιόμαστε όλα τα ανταλλακτικά ακριβά ειναι. απλά αυτά που σπάνε πιο συχνά ειναι δυσέυρετα (βλέπε όργανα :D ) αυτό ειναι το πραγματικό πρόβλημα.

Προσωπική μου άποψη είναι οτι το 500 μπορεί να είναι πιό ευχρηστο στην αρχή (όσο αφορά τη σχέση στο κιβώτιο κτλ) αλλά με το 400 θα μάθεις να χειρίζεσαι το κιβώτιο πίο σωστά και να έχεις καλύτερο έλεγχο του κινητήρα.Για να πάει γρήγορα πρεπει να το κάνεις εσύ να πάει.Όταν το πρωτοπήρα με πέρναγαν άλλα cbakia και νόμιζα οτι ήταν πειραγμένα...μετά κατάλαβα οτι απλά δεν ήξερα να δουλέυω το κινητήρα σωστά. Ένας μικρός Ι4 συγχωρεί λιγότερο τα λάθη στις αλλαγές απο ένα μικρό (αλλα μεγαλύτερο κατα 20%) δικύλινδρο κινητήρα.
Θα αργήσεις πιό πολύ να μάθεις να πηγαίνεις γρήγορα με το 400 αλλά όταν πάρεις οτι έχει να σου δώσει το μηχανάκι θα σαι πιό "έτοιμος" οδηγός για τη μεγαλύτερη κατηγορία και κατα πάσα πιθανότητα το ίδιο ίσως και πιο γρήγορος απο ένα cb 500.

Μη με παρεξηγείτε νοσταλγώ το cbaki μου καμμία φορά :a07:

paris13
04/11/2007, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Black Death
Ημουν και γώ κατοχος SF και το προτείνω ανεπιφυλαχτα.

Το μοναδικό μειονέκτημα του είναι τα λίγο πιο ακριβά ανταλλακτίκα λόγω παραεισαγωγής αλλά μη γελιόμαστε όλα τα ανταλλακτικά ακριβά ειναι. απλά αυτά που σπάνε πιο συχνά ειναι δυσέυρετα (βλέπε όργανα :D ) αυτό ειναι το πραγματικό πρόβλημα.

Προσωπική μου άποψη είναι οτι το 500 μπορεί να είναι πιό ευχρηστο στην αρχή (όσο αφορά τη σχέση στο κιβώτιο κτλ) αλλά με το 400 θα μάθεις να χειρίζεσαι το κιβώτιο πίο σωστά και να έχεις καλύτερο έλεγχο του κινητήρα.Για να πάει γρήγορα πρεπει να το κάνεις εσύ να πάει.Όταν το πρωτοπήρα με πέρναγαν άλλα cbakia και νόμιζα οτι ήταν πειραγμένα...μετά κατάλαβα οτι απλά δεν ήξερα να δουλέυω το κινητήρα σωστά. Ένας μικρός Ι4 συγχωρεί λιγότερο τα λάθη στις αλλαγές απο ένα μικρό (αλλα μεγαλύτερο κατα 20%) δικύλινδρο κινητήρα.
Θα αργήσεις πιό πολύ να μάθεις να πηγαίνεις γρήγορα με το 400 αλλά όταν πάρεις οτι έχει να σου δώσει το μηχανάκι θα σαι πιό "έτοιμος" οδηγός για τη μεγαλύτερη κατηγορία και κατα πάσα πιθανότητα το ίδιο ίσως και πιο γρήγορος απο ένα cb 500.

Μη με παρεξηγείτε νοσταλγώ το cbaki μου καμμία φορά :a07:

Σωστός...!! :beer: