PDA

View Full Version : Λάδωμα/Συντήρηση φίλτρου αέρα



lamoun
27/09/2007, 17:00
Ρε παιδιά τέτοια φίλτρα τί συντήρηση θέλουν, και τί είναι αυτά που λένε για λάδωμα;

:wave2:


106437

FZR1000
27/09/2007, 17:03
Πλυσιμο, στεγνωμα και λαδωμα με ειδικο λαδι.

stefanos
27/09/2007, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Πλυσιμο, με ειδικό υγρό στεγνωμα και λαδωμα με ειδικο λαδι.

FZR1000
27/09/2007, 17:16
Μη μου βαζεις λογια!!! :lol:

Γιατι με νερο και απορυπαντικο δεν πλενεται?

lamoun
27/09/2007, 17:21
Κάθε πότε;
Το πλύσιμο με σαπουνόνερο και στέγνωμα με συμπιεσμένο αέρα;

power hornet
27/09/2007, 17:25
απο τι βλεπω στην φωτο ειναι αυτα που βαζουν σε παπια, δικια μου γνωμη επειδη ειναι παμφηνα αυτα 3ευρω κανουν το πολυ,πετας το παλιο και παιρνεις ενα καινουργιο.

lamoun
27/09/2007, 17:59
Ευχαριστώ παιδάκια!
:smilea:

Βασικά θέλω να ξεφορτωθώ τον παπά. Έψαξα για φίλτρα τις Κ&Ν, αλλά αυτά που ταιριάζουν έρχονται μόνο με παραγγελιά (ακριβά) και από internet δε βρήκα κάποιον να στέλνει Ελλάδα. Θα ψάξω λίγο ακόμα και αν δε βρώ θα καταλήξω σε αυτά ως μια εύκολη λύση.

xampos
27/09/2007, 18:18
τα φιλτρα ΚΝ και παρομοιου τυπου ( ΚΝ εχω στο δικο μου ) να ξερεις οτι αν βαλεις δε χρειαζονται αλλαγη ποτε , απλα καθαρισμα :winka:

stefanos
27/09/2007, 20:53
Αν υπάρχει υφασμα κάτω απο την σίτα δεν καθαρίζει απο τα λάδια με απλό σαπουνάκι.
Με ειδικό υγρό είναι 5 λεπτά υπόθεση.

lamoun
02/10/2007, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
τα φιλτρα ΚΝ και παρομοιου τυπου ( ΚΝ εχω στο δικο μου ) να ξερεις οτι αν βαλεις δε χρειαζονται αλλαγη ποτε , απλα καθαρισμα :winka:

Εύρικα!!

Κ&Ν RU-2970: 47.5Ε απο γερμανία :winka: +15Ε μεταφορικά :bawl:

Αλλά δε πειράζει, κάπου εκεί θα ερχόταν και απο αντιπρόσωπο με παραγγελία... σε 20 μέρες
:bigcry: απο γερμανία σε καμιά εβδομάδα θα το έχω!

:wave2:


106972

low__rider
02/10/2007, 15:43
Στο τουτου που εχω carbon βαρελακι της bmc με αυτο το καθαριζω! Το καθαριστικο του το λαδακι του μια χαρα! Ολα στο κουτι με 25 ευρω αν θυμαμαι καλα! Φυσικα κανει για ολα τα φιλτρα!

Αντε να μαζεψω κανα φραγκο να βαλω εξατμισονι και στην μηχανη για να της βαλω και φιλτρακι να το καθαριζω και αυτο!:p


107022

OldMan
02/10/2007, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Βασικά θέλω να ξεφορτωθώ τον παπά.
Αν τον καταγγείλεις για παιδεραστία και προσυλητισμό ??? :winka:


Υ.Γ.
Ο τελευταίος "παπάς" που είχε σχέση με φίλτρο αέρα ήταν σε Zastava 750 (και ουδέποτε σε μηχανάκι) !!! :wave2:
(των H-D εξαιρουμένων βεβαίως-βεβαίως...) :p

gcrook
02/10/2007, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν τον καταγγείλεις για παιδεραστία και προσυλητισμό ??? :winka:




E οχι:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
02/10/2007, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
Ολα στο κουτι με 25 ευρω

καβαλας, χαϊδαΡΙ, speed-πλυντηριο αυτοκινητων, 15 ευρω η συσκευασια :wave2:

OldMan
02/10/2007, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
E οχι:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:
Μην γελάς, γιατί μάλλον την παπαδιά έχει βάλει στο μάτι ο μάγκας ...:winka:

lamoun
02/10/2007, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν τον καταγγείλεις για παιδεραστία και προσυλητισμό ??? :winka:


Υ.Γ.
Ο τελευταίος "παπάς" που είχε σχέση με φίλτρο αέρα ήταν σε Zastava 750 (και ουδέποτε σε μηχανάκι) !!! :wave2:
(των H-D εξαιρουμένων βεβαίως-βεβαίως...) :p

φιλτροκούτι;;

:confused:

gcrook
02/10/2007, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μην γελάς, γιατί μάλλον την παπαδιά έχει βάλει στο μάτι ο μάγκας ...:winka:

Θα του φερω τον "πνευματικο" μου για παρεα. :winka:



Παλι δουλεια σου βγαζω ε;:blush:

OldMan
02/10/2007, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
φιλτροκούτι;;
:confused:
Εμένα ρωτάς ??
:confused:

lamoun
02/10/2007, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μην γελάς, γιατί μάλλον την παπαδιά έχει βάλει στο μάτι ο μάγκας ...:winka:

Αυτά θα ήταν καλό να μη λέγονται δημόσια.. :a13:

Για αυτό το μαραφέτι μιλάω, παπά μου το είπανε.. Επειδή μπορεί να μη φαίνεται καλά, είναι το "κουτί" στο οποίο μπαίνει το stock φίλτρο, και από ότι διάβασα έχει σκοπό να περιορίσει τον θόρυβο από την αναρρόφηση του αέρα..

Ο παπάς τί είναι.. εκτός απο ένας ενοχλητικός τυχεράκιας..;


107024

lamoun
02/10/2007, 16:22
Και θα γίνει αυτό..:D


107025

KaTaNaS
02/10/2007, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Ο παπάς τί είναι..

αυτο στην φωτο ειναι φιλτροκούτι...

παππάς ειναι αυτο που υπηρχε στα παλιά αυτοκίνητα (φιλτροκουτι επι της ουσίας παλι) σε σχήμα δίσκου που ρούφαγε αέρα περιμετρικά και το φιλτρο του ηταν σαν ενα δαχτυλιδι...

lamoun
02/10/2007, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
αυτο στην φωτο ειναι φιλτροκούτι...

παππάς ειναι αυτο που υπηρχε στα παλιά αυτοκίνητα (φιλτροκουτι επι της ουσίας παλι) σε σχήμα δίσκου που ρούφαγε αέρα περιμετρικά και το φιλτρο του ηταν σαν ενα δαχτυλιδι...

:beer:


Κάτι τέτοιο;


107027

OldMan
02/10/2007, 16:34
:lol: :rotflmao: :lol:
Λοιπόν, ένα - ένα ...

Ο "παπάς" είναι το κουτί (τύπου ταψιού με καπάκι) που μπαίνει το φίλτρο αέρα των αυτοκινήτων !!
(που είναι αυτή η Maira όταν την χρειαζόμαστε ..???) :smokin:

Το φιλτροκούτι έχει σοβαρότερες δουλειές να κάνει από το να περιορίσει τον θόρυβο από την αναρρόφηση του αέρα !!
(πάντως με τις φιλτροχοάνες, όντως θα έχεις περισσότερο θόρυβο - και θα νομίζεις ότι τρέχει πιο πολύ το μηχανάκι ...):lol:

Υ.Γ.1
Το όλο "σκηνικό" έχει να κανει με την δυνατότητα εισαγωγής μεγαλύτερης ποσότητας αέρα από αυτήν που επιτρέπει το stock κουτί/φίλτρο !!
(πράγμα εντελώς ΑΧΡΗΣΤΟ - και πολλές φορές επιζήμιο - αν δεν γίνουν οι αντίστοιχες μετατροπές στην τροφοδοσία καυσίμου !!) :wave2:

Υ.Γ.2
Μην πεταχτεί κανείς και πει ότι οι εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι "πλούσιες", οπότε πετυχαίνουμε στοιχειομετρική αναλογία καυσίμου, άρα καλύτερη καύση και μεγαλύτερη απόδοση, γιατί αυτό σταμάτησε εδώ και δεκαετίες (μάλλον προς το "φτωχό" τους είναι οι ρυθμίσεις λόγω προδιαγραφών εκπομπων καυσαερίων...).

:wave2: :beer:

lamoun
02/10/2007, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


Υ.Γ.2
Μην πεταχτεί κανείς και πει ότι οι εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι "πλούσιες"

:rotflmao: :rotflmao: Σε καμία περίπτωση!! :rotflmao: :rotflmao:

Έχω ήδη παραγγείλει ζιγκλέρ κλπ για να τη ρυθμίσω μετά..

Ευχαριστώ, κάθε μέρα να μαθαίνεις κάτι, λένε.. :a013:
:beer:

Υ.Γ. Συμπέρασμα του Thread;
Ο "παπάς" μας βγήκε κούφιος, φιλτροκούτι! θα κάνω καταγγελία, και η παπαδιά θα είναι σύντομα δικιά μου!!:a25: :a25: :a01:

lamoun
26/10/2007, 11:08
Το γράφω εδώ, ελπίζοντας να το δεί κάποιος..

Μου είπαν για το εξής φίλτρο που φαίνεται αλλά και γενικότερα για φιλτροχοάνες, ότι παίζει πρόβλημα το χειμώνα με τη βροχή. Ισχύει;

Και κάτι ακόμα, που υπόκειται στη κρίση του καθενός.

Αντικαθιστώντας το φιλτροκούτι με αυτό το φίλτρο, χρειάζεται:

α) Αλλαγή Ζιγλέρ, Φλογέρας, εκκεντροφόρος (Μου είπαν ότι αυτός ορίζει το πόσο αέρα θα ρουφάει ο κινητήρας και οτι άν βάλω μεγαλύτερο ζιγλέρ, χωρίς να τον αλλάξω θα έχω πλούσιο μίγμα)
β) Αλλαγή Ζιγλέρ και Φλογέρας
γ) Αλλαγή Ζιγλέρ μόνο
δ) Τίποτα απο τα παραπάνω

Περιττό να πώ οτι τα έχω ακούσει όλα!!! και μπερδεύτηκα λιγάαααααακιιι... :hypnotize


110158

KaTaNaS
26/10/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun

Περιττό να πώ οτι τα έχω ακούσει όλα!!! και μπερδεύτηκα λιγάαααααακιιι... :hypnotize

ti prospatheis na petyxeis? :confused:

stefanos
26/10/2007, 12:51
Το ρύθμισμα του καρμπ δεν γίνεται αγοράζοντας και τοποθετόντας ούτε με το μάτι.
Οπότε δεν μπορείς να ξέρεις τι χρειάζεται εκ των προτέρων αλλά μετά το έγκλημα.
Αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα δοκίμασε σταδιακά, απο φίλτρο κάρμπ, και μετά εκκεντροφόρο.

stefanos
26/10/2007, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:
Υ.Γ.2
Μην πεταχτεί κανείς και πει ότι οι εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι "πλούσιες", οπότε πετυχαίνουμε στοιχειομετρική αναλογία καυσίμου, άρα καλύτερη καύση και μεγαλύτερη απόδοση, γιατί αυτό σταμάτησε εδώ και δεκαετίες (μάλλον προς το "φτωχό" τους είναι οι ρυθμίσεις λόγω προδιαγραφών εκπομπων καυσαερίων...).

:wave2: :beer:


Αμφιβάλεις οτι βγάζοντας εντελώς το φιλτροκούτι στην περιοχή που αυτό συντονίζεται θα είσαι πλουσιότερος?
Να μην πάμε σε περιπτώσεις όπου δημιουργείται υποπίεση απο την κίνηση της μοτο στην περιοχή των καρμπ.

dirtbird
26/10/2007, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αμφιβάλεις οτι βγάζοντας εντελώς το φιλτροκούτι στην περιοχή που αυτό συντονίζεται θα είσαι πλουσιότερος?
Να μην πάμε σε περιπτώσεις όπου δημιουργείται υποπίεση απο την κίνηση της μοτο στην περιοχή των καρμπ.

Για 'μοντελοποίησε' το λίγο...:D :D





































πως μΕ αρέσει όταν χρησιμοποιώ τέτοιες λέξεις... :rolleyes: :confused:

lamoun
26/10/2007, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ti prospatheis na petyxeis? :confused:

Τίποτα το ιδιαίτερο, απλά θέλω να "παίξω" λίγο με τη μηχανή, να μάθω δυο πράγματα.
Δε θέλω αποδόσεις (λές και μπορεί να δώσει :lol: ) αλλά δε θέλω να δουλεύει χειρότερα μετά..


@ stefanos: Όντως, αλλά έχω έτοιμες ρυθμίσεις με το ίδιο φίλτρο και μηχανάκι μαμέ.. Τώρα βέβαια παίζει και το υψόμετρο..

Nikoskazer2000
27/10/2007, 22:56
Πάντως εγω είδα διαφορά σε ολο το φάσμα της ροπής με την τοποθέτηση της φιλτροχοάνης.

Και δεν είχα κάνει ούτε καν ρύθμιση στο καρμπ!!!

Α ναι και για εξάτμιση ούτε λόγος (τότε τουλάχιστον) .

47ευρώ μια Kn'N μαζί με τα καθαριστικά της. Καθάρισμα ανάλογα με τη χρήση και το οδόστωμα, συνήθως ανα 5.000χλμ.

dirtbird
28/10/2007, 03:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Τίποτα το ιδιαίτερο, απλά θέλω να "παίξω" λίγο με τη μηχανή, να μάθω δυο πράγματα.
Δε θέλω αποδόσεις (λές και μπορεί να δώσει :lol: ) αλλά δε θέλω να δουλεύει χειρότερα μετά..
..

Θα ήταν πιο εύκολο να παίξεις και να μάθεις, εάν είχες μονοκύλινδρη μοτό.

Όπως και να 'χει, εγώ θα προτιμούσα να αλλάξω μόνο το φίλτρο αντί να καταργήσω το φιλτροκούτι και να βάλω χοάνες.

Όταν παραλάβεις το jet-kit της dynojet, γράψε τις προτεινόμενες αλλαγές στις οδηγίες τοποθέτησης (συνήθως αλλάζει και η διάμετρος της τρύπας στα slides) και τις συζητάμε.

Σαν γενικό κανόνα, θα σου πρότεινα να κάνεις τις αλλαγές μία-μία.

lamoun
28/10/2007, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

Όπως και να 'χει, εγώ θα προτιμούσα να αλλάξω μόνο το φίλτρο αντί να καταργήσω το φιλτροκούτι και να βάλω χοάνες.

Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα :p

Το carb αυτό έχει και ένα mid main jet, και αυτές είναι οι ρυθμίσεις απο μια GS500 community που βρήκα..

Main -> 130->142.5
Mid main -> 60 -> 62.5
Pilot 17.5 -> 20
Με δυο ροδελίτσες στη βελόνα..