PDA

View Full Version : Αλλο ενα Κ5 που εκοψε πλαισιο!!!



Σελίδες : [1] 2

vic13r
28/09/2007, 10:55
Την Κυριακη που μας περασε αλλο ενα Κ5 φιλου απο την Θηβα εκοψε πλασιο.Το μηχανακι επεσε συρθηκε καποια μετρα και καρφωθηκε στις μπαριερες στην Επιδαυρο.Το φιλαρακι ευτυχως μονο μια εξαθρωση στον ωμο ειχε.Το μηχανακι ομως αχρηστο δειτε και την φωτο παρακατω,προσεξτε τον σκελετο που εχει κοπει λιγο πισω απο το σημειο που περνανε οι εισαγωγες του ram-air και εχει μεινει το κομματι του σκελετου μαζι με το μπροστινο.Πιστευω πως ειναι υπερβολικο να κοπει ο σκελετος απο μια πτωση που το μηχανακι συρθηκε και το φρεναρισε η μπαριερα.Εσεις τι λετε για αυτο?Νομιζω πως πρεπει να γινει κατι για αυτο το θεμα απο την SUZUKI δεν το θεωρω φυσιολογικο κατα την γνωμη μου.


106508

TOMASKTM
28/09/2007, 10:59
οντως υπερβολικό.το μηχανάκι δεν φαίνετε να εχει συρθεί ή να εχει χτυπήσει κάπου:nono:

makis206
28/09/2007, 11:00
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Πάλι καλά που δεν έπαθε τίποτα σοβαρό το παλικάρι !:uplate:

Δεν ξέρω πως ακριβώς μπορεί να χτύπησε για να καταλήξει έτσι το μηχανάκι αλλά φίλε μου μετά από τέτοιο αποτέλεσμα το κόψιμο του πλαισίου δεν μου φαίνεται παράλογο..:uplate:

drade
28/09/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Πάλι καλά που δεν έπαθε τίποτα σοβαρό το παλικάρι !:uplate:

Δεν ξέρω πως ακριβώς μπορεί να χτύπησε για να καταλήξει έτσι το μηχανάκι αλλά φίλε μου μετά από τέτοιο αποτέλεσμα το κόψιμο του πλαισίου δεν μου φαίνεται παράλογο..:uplate:

αυτό πήγα να γράψω. ο τροχός φαίνεται να έχει φάει γερό χτύπημα..

AFTER
28/09/2007, 11:04
Απο το μπροστα λαστιχο φαινεται να εχει φαει χοντρο στραπατσο
Δεν μπορουμε να καταλαβουμε αν το πλαισιο εσπασε απο αυτο ή απο πριν
Δεν διακρινεται τιποτα απο την φωτο

makis206
28/09/2007, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από drade
αυτό πήγα να γράψω. ο τροχός φαίνεται να έχει φάει γερό χτύπημα..

Τώρα που ξαναπαρατηρώ τη φωτογραφία βλέπω ότι η μπαριέρα δεν έχει χτυπηθεί τόσο ώστε να προκαλέσει τέτοια ζημιά..:uplate:

kachius
28/09/2007, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τώρα που ξαναπαρατηρώ τη φωτογραφία βλέπω ότι η μπαριέρα δεν έχει χτυπηθεί τόσο ώστε να προκαλέσει τέτοια ζημιά..:uplate:

Το πιθανότερο ειναι να τσούλησε παραπέρα απ'το σημείο πρόσκρουσης

sniper
28/09/2007, 11:13
Έχουμε και λέμε :

Βλέπουμε κάποιον δίπλα της με racing μπότες.... δηλώνοντας ότι μάλλον το παλικάρι που την καβάλαγε ήταν προετοιμασμένος για πολλά (κι όλα).

Βλέπουμε ότι ντεπόζιτο δεν υπάρχει..... ντίζες, πλεξουδα, μπαταρία ένα κουβάρι....

Δλδ αν αυτά δεν προκλήθηκαν απο ΒΙΑΙΟΤΑΤΗ πρόσκρουση, συνέπεια πτώσης με πάρα πολλά, τότε μάλλον έχουμε χάσει την μπάλα και θεωρούμε μια πτώση με 150 και πάνω καθημερινή ιστορία...

Για την ιστορία... πιστεύεις ότι αν δεν έσπαγε αλλά στράβωνε,το πλαίσιο, θα άλλαζε κάτι;

TOMASKTM
28/09/2007, 11:14
ρε παιδιά εγω νόμιζα οτι για πλάκα μπήκε το πόστ.
το μονο που δεν είναι παράξενο στην φωτό είναι το σπασμένο πλαίσιο.
το μηχανάκι εχει φάει γερή στούκα.μέχρι και τα injection εχουν πεταχτεί εξω

drade
28/09/2007, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τώρα που ξαναπαρατηρώ τη φωτογραφία βλέπω ότι η μπαριέρα δεν έχει χτυπηθεί τόσο ώστε να προκαλέσει τέτοια ζημιά..:uplate:

τι σχέση έχει αυτό? αλλού θα χτύπησε και θα σύρθηκε εκεί. στην τελική η δύναμη της τράκας φαίνεται από τον τροχό

sniper
28/09/2007, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
ρε παιδιά εγω νόμιζα οτι για πλάκα μπήκε το πόστ.
το μονο που δεν είναι παράξενο στην φωτό είναι το σπασμένο πλαίσιο.
το μηχανάκι εχει φάει γερή στούκα.μέχρι και τα injection εχουν πεταχτεί εξω

Δεν ξέρω αν εχει μπει για πλάκα αλλά αν δούμε καλά και την ζάντα του μπροστινού θα δουμε ότι εχει στραβώσει-σπάσει....

drade
28/09/2007, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
ρε παιδιά εγω νόμιζα οτι για πλάκα μπήκε το πόστ.
το μονο που δεν είναι παράξενο στην φωτό είναι το σπασμένο πλαίσιο.
το μηχανάκι εχει φάει γερή στούκα.μέχρι και τα injection εχουν πεταχτεί εξω

η αλήθεια είναι ότι αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη αλλα λέω μήπως το λέει σοβαρά...

vic13r
28/09/2007, 11:16
Δεν κτυπησε εκει λιγο πιο πισω εκει το εβαλαν οταν ηρθε η τροχαια.Αλλου ηταν το μπροστινο με το κομματι του σκελετου και αλλου το υπολοιπο.

AFTER
28/09/2007, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Έχουμε και λέμε :

Βλέπουμε κάποιον δίπλα της με racing μπότες.... δηλώνοντας ότι μάλλον το παλικάρι που την καβάλαγε ήταν προετοιμασμένος για πολλά (κι όλα).

Βλέπουμε ότι ντεπόζιτο δεν υπάρχει..... ντίζες, πλεξουδα, μπαταρία ένα κουβάρι....

Δλδ αν αυτά δεν προκλήθηκαν απο ΒΙΑΙΟΤΑΤΗ πρόσκρουση, συνέπεια πτώσης με πάρα πολλά, τότε μάλλον έχουμε χάσει την μπάλα και θεωρούμε μια πτώση με 150 και πάνω καθημερινή ιστορία...

Για την ιστορία... πιστεύεις ότι αν δεν έσπαγε αλλά στράβωνε,το πλαίσιο, θα άλλαζε κάτι;


Θα συμφωνησω

sergiosm
28/09/2007, 11:22
Όπως περιγράφεται το περιστατικό φαίνεται ότι το κόψιμο του πλαισίου ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΕ της πτώσης, με άλλα δηλαδή λόγια ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ την πτώση.

Και αυτό είναι που θα πρέπει να διευκρινιστεί.

Γιατί αν συμβαίνει το αντίθετο, δηλαδή το πλαίσιο έσπασε ΕΞΑΙΤΙΑΣ της πτώσης, τότε αυτό δεν νομίζω ότι είναι παράξενο, δεδομένης της ζημιάς που έχει πάθει η μηχανή.

Θάνος
28/09/2007, 11:22
Το μηχανάκι έγινε σώβρακο! Απορώ και που σκέφτηκες να βάλεις ποστ με τέτοιο τίτλο!

DUKASII
28/09/2007, 11:25
εγω και τα λαστιχα που εχει ελλατωματικα τα βρισκω..πως εχουνε ξεζαντιάσει ετσι ευκολα με μια μικρή πτωση??:confused:

sniper
28/09/2007, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vic13r
.....Πιστευω πως ειναι υπερβολικο να κοπει ο σκελετος απο μια πτωση που το μηχανακι συρθηκε και το φρεναρισε η μπαριερα.Εσεις τι λετε για αυτο?....


1. Ο σκελετός κόπηκε απο την πρόσκρουση

2. Τι να πούμε; Περαστικά στο παλικάρι και περισσότερη προσοχή απο εδώ και πέρα.

Θάνος
28/09/2007, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
εγω και τα λαστιχα που εχει ελλατωματικα τα βρισκω..πως εχουνε ξεζαντιάσει ετσι ευκολα με μια μικρή πτωση??:confused:

Δε Γκάνουν αυτές οι γόμες για την επίδαυρο.

vic13r
28/09/2007, 11:27
Οχι παιδια δεν μπηκε για πλακα,μιλαω πολυ σοβαρα.Το θεωρω πολυ σοβαρο να πρεπει να το πεταξεις το μηχανακι υστερα απο μια πτωση,που να ειχε φερει και τιποτα τουμπες,τοτε τι θα γινοταν?Δινουμε μια περιουσια και υστερα απο μια πτωση μενεις με την π..τσ@ στα χερια το βλεπετε λογικο?Φιλαρακι πριν απο χρονια την ανοιξη του 2000 με CBR 900 ειχε πεσει στο Αρτεμησιο με 240 χλμ περιπου και το μηχανακι ειχε καρφωθει στις μπαριερες και αυτο ειχε μεινει σχεδον μοτερ και σκελετος αλλα τουλαχιστον μπορουσε να το επισκευασει,τωρα ο φιλος με το Κ5 τι να το κανει αυτο μονο για παλιοσιδερα κανει,αν ειναι να εχω ενα μηχανακι και να φοβαμαι να το οδηγησω μηπως και πεσω και το πεταξω τι να το κανω?

sergiosm
28/09/2007, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Βλέπουμε κάποιον δίπλα της με racing μπότες.... δηλώνοντας ότι μάλλον το παλικάρι που την καβάλαγε ήταν προετοιμασμένος για πολλά (κι όλα).

:nono:

και αυτό τί σημαίνει ρε sniper;
ότι επειδή ήταν προετοιμασμένος για πολλά (κι όλα) το ατύχημα οφείλεται απαραίτητα σε λάθος δικό του;;


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
τότε μάλλον έχουμε χάσει την μπάλα και θεωρούμε μια πτώση με 150 και πάνω καθημερινή ιστορία...


Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα.

Παντώς επιμένω ότι πρέπει να διευκρινιστεί αν η πτώση οφείλεται σε σπασμένο πλαίσιο ή όχι.

gcrook
28/09/2007, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από vic13r
Πιστευω πως ειναι υπερβολικο να κοπει ο σκελετος απο μια πτωση που το μηχανακι συρθηκε και το φρεναρισε η μπαριερα..

I rest my case....:eek:

sergiosm
28/09/2007, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από vic13r
Δινουμε μια περιουσια και υστερα απο μια πτωση μενεις με την π..τσ@ στα χερια το βλεπετε λογικο?Φιλαρακι πριν απο χρονια την ανοιξη του 2000 με CBR 900 ειχε πεσει στο Αρτεμησιο με 240 χλμ περιπου και το μηχανακι ειχε καρφωθει στις μπαριερες και αυτο ειχε μεινει σχεδον μοτερ και σκελετος αλλα τουλαχιστον μπορουσε να το επισκευασει,τωρα ο φιλος με το Κ5 τι να το κανει αυτο μονο για παλιοσιδερα κανει,αν ειναι να εχω ενα μηχανακι και να φοβαμαι να το οδηγησω μηπως και πεσω και το πεταξω τι να το κανω?

Μάλιστα...

Άρα απαντήθηκε το ερώτημά μου και αποδείχθηκε ότι το κομμένο πλαίσιο ΔΕΝ προκάλεσε την πτώση.

Άρα θα συμφωνήσω απόλυτα με τους προλαλήσαντες.
Μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό ότι μετά από τέτοια σύγκρουση έσπασε το πλαίσιο.

Θάνος
28/09/2007, 11:37
Ακόμα και να είχε μείνει ο σκελετός, έτσι που θα ήταν καλύτερα να μην τον έφτιαχνε.

Επίσης έτσι όπως βλέπω το μηχανάκι, είναι 100% βέβαιο ότι δεν συνέφερε οικονομικά να το φτιάξει.

byron
28/09/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vic13r
Φιλαρακι πριν απο χρονια την ανοιξη του 2000 με CBR 900 ειχε πεσει στο Αρτεμησιο με 240 χλμ περιπου και το μηχανακι ειχε καρφωθει στις μπαριερες και αυτο ειχε μεινει σχεδον μοτερ και σκελετος αλλα τουλαχιστον μπορουσε να το επισκευασει,τωρα ο φιλος με το Κ5 τι να το κανει αυτο μονο για παλιοσιδερα κανει,αν ειναι να εχω ενα μηχανακι και να φοβαμαι να το οδηγησω μηπως και πεσω και το πεταξω τι να το κανω?

Φίλε μάλλον κάνεις πλάκα. Πριν 2-3 μήνες σε ατύχημα που έγινε στο Αρτεμήσιο και σκοτώθηκε κάποιο παλληκάρι με CBR100RR, το μηχανάκι διαλύθηκε και τα κομμάτια (μοτερ κομμένο, ζάντα κλπ) τραυμάτισαν τους δύο φίλους του που ακολουθούσαν από πίσω.

Μην τρελλαθούμε κιόλας. Αν κόπηκε το πλαίσιο πριν το καταλαβαίνω, αλλά μετά από τέτοια στούκα που έφαγε, μάλλον καμμιά λαμπάδα πρέπει να ανάψει.

sniper
28/09/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Ακόμα και να είχε μείνει ο σκελετός, έτσι που θα ήταν καλύτερα να μην τον έφτιαχνε.

Επίσης έτσι όπως βλέπω το μηχανάκι, είναι 100% βέβαιο ότι δεν συνέφερε οικονομικά να το φτιάξει.

Εκτός αν το αναλάμβανε ο Kyriakost :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

gcrook
28/09/2007, 11:39
Δηλαδη για να καταλαβω....
Υπαρχει περιπτωση στην ευθεια η πανω στην στροφη η στα φρενα να κοπηκε το πλαισιο;
Γιατι παιδια αμα ειναι ετσι το πλαισιο θα ειχε κοπει με το που βγηκε απο την αντιπροσωπεια.
Εδω μιλαμε για κολλησεις αλουμινιου.
Και ο τελευταιος καστανας να στο κανει θα κρατησει.
Ποσο μαλλον σε εργοστασιακο επιπεδο.
Και στην τελικη τοσα μηχανακια με αλουμινενια πλαισια βγαζει η Σουζουκι και δεν εχει τυχει να ακουσω (ως τωρα) κατι ανησυχητικο.
Τι σκατα απο αλλη γραμμη παραγωγης βγαινουν;

vic13r
28/09/2007, 11:41
Οχι η πτωση δεν οφειλεται στο σπασιμο του πλαισιου,επεσε απο φρενα μεσα στην στροφη οταν ενα R1 ανοιξε την γραμμη του γιατι η στροφη εκλεινε κι αλλο και τον εκλεισε.Οσο για το τεποζιτο και τα σχετικα αυτα ξηλωθηκαν απο το κολωνακι της μπαριερας γιατι πρωτα βρηκαν αυτα.Αν το βλεπατε τι εγινε και το αποτελεσμα που το βλεπετε ειμαι σιγουρος οτι θα ειχατε την ιδια γνωμη με εμενα.Μαλλον στο κυνηγι για χαμηλο βαρος τα πλαισια ειναι πολυ ευαισθητα στο παραμικρο.

gcrook
28/09/2007, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από vic13r
Μαλλον στο κυνηγι για χαμηλο βαρος τα πλαισια ειναι πολυ ευαισθητα στο παραμικρο.

Εμενα η λογικη μου μου λεει αν οτι αν ενα πλαισιο τσακιζει στο ιδιο σημειο φταιει η κατασκευη του και οχι το παχος του υλικου.
Το παχος πολυ απλα θα καθυστερησει ελαχιστα το αναποφευκτο.
Ετσι και αλλιως δεν υπαρχουν πλεον μαλακα πιρουνια που στραβωνουν και απορροφουν την κρουση αν μπορουμε να τα βαλουμε και αυτα στο παιχνιδι....
Εμενα δηλαδη που σε συρσιμο το μηχανακι με πολλα μαγκωσε ο τροχος σε ενα σκαλοπατακι και το μηχανακι απογειωθηκε και εσκασε 5 μετρα μετα με το πλαι, (και εχει αλουμινενιο πλαισιο πολυ ελαφρυτερο και πολυ πιο "αδυναμο" απο οποιοδηποτε SS) , λογικα θα ειχε ως επακολουθο να μαζευω ακομα κομματακια αλουμινιου απο τον δρομο...

Αυτη η ολη συζητηση μου ανακατευει τον εγκεφαλο... :hypnotize

costas81
28/09/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
οντως υπερβολικό.το μηχανάκι δεν φαίνετε να εχει συρθεί ή να εχει χτυπήσει κάπου:nono:


όντως ούτε μια γρατζουνιά και κόπηκε το πλαίσιο!!


αμάν αυτή η σουζούκι!!

GIXXERAKIAS
28/09/2007, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
όντως ούτε μια γρατζουνιά και κόπηκε το πλαίσιο!!


αμάν αυτή η σουζούκι!! Μιλαμε οτι αν δεν μου το λεγατε δεν θα το εβλεπα στο κοψιμο στο πλαισιο!Το μηχανακι αθικτο!!!:hypnotize :hypnotize

Η μαλλον αφαντο??:uplate:

RaGe_Raptor
28/09/2007, 14:50
καλα πλακα με κανεις?το δικο σου θα αντεχε δλδ μια τετοια πτωση?

vic13r
28/09/2007, 14:58
Σιγουρα θα αντεχε το Busa,το θεωρω ακραιο,το μηχανακι συρθηκε καμια 10αρια μετρα και κτυπησε τα κολονακια της μπαριερας και ιδου....

sergiosm
28/09/2007, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vic13r
Σιγουρα θα αντεχε το Busa,το θεωρω ακραιο,το μηχανακι συρθηκε καμια 10αρια μετρα και κτυπησε τα κολονακια της μπαριερας και ιδου.... \


Αν σύρθηκε μόνο 10 μέτρα, το μόνο σίγουρο είναι όταν χτύπησε στην μπαριέρα είχε μεγάλη ταχύτητα και συνεπώς χτύπησε με πολύ δύναμη.

Άρα...

byron
28/09/2007, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vic13r
το μηχανακι συρθηκε καμια 10αρια μετρα

Ρε φίλε sorry δηλαδή. Λες σύρθηκε, σαν να λες ότι έπεσε απ΄το σταντ.


Με πόσα σύρθηκε δλδ;;;

RaGe_Raptor
28/09/2007, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από vic13r
Σιγουρα θα αντεχε το Busa,το θεωρω ακραιο,το μηχανακι συρθηκε καμια 10αρια μετρα και κτυπησε τα κολονακια της μπαριερας και ιδου....
με ποσα χτυπησε τις μπαριερες περιπου?το οτι συρθηκε μονο 10 μετρα ειναι αρνητικο αφου δεν προλαβε να κοψει φορα.και μην εισαι τοσο σιγουρος για το μηχανημα σου.με τετοιο αποτελεσμα σιγουρα δεν ηταν μια απλη πτωση.

ZX-9R
28/09/2007, 15:15
Πλακα κανετε σωστα ? Δεν το διαβασα ολο αλλα ειδικα εκει με το αθικτο μηχανακι ειχε πλακα, αν και πιστευω οτι δεν ειναι καλο για το καρμα μας να σπαμε πλακα με το διαλυμενο μηχανακι καποιου αλλου.....

Βιτρινα λεμε.... Κατι οχηματα που τα εχουν πατησει με μονστερ τρακ μου θυμιζει.......



Περαστικα στο παιδι και ελπιζω να βρει καποιον να του κανει δηλωση..............................

ZX-9R
28/09/2007, 15:16
Ερρρρ, δεν κανετε πλακα ????? :eyepop: :eyepop: :hypnotize :hypnotize :uplate: :uplate:

RaGe_Raptor
28/09/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vic13r
...αλλο ενα Κ5 φιλου απο την Θηβα εκοψε πλασιο....
δλδ αυτος ειναι ο 2ος ή 3ος ή 4ος ή δεν ξερω κι εγω ποιος φιλος σου με κ5 που του εκοψε πλαισιο?κι ολα απο "απλες" πτωσεις?αν ειναι δυνατον.τα περισσοτερα ss στην ελλαδα ειναι Κ.οι δρομοι θα επρεπε να ειναι σπαρμενοι με πλαισια.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ......ΕΛΕΟΣ....ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!!!!!!!!!!

sniper
28/09/2007, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerman
.....τα περισσοτερα ss στην ελλαδα ειναι Κ.....

Αυτό είναι τώρα επιστημονικά αποδεδειγμένο;

RaGe_Raptor
28/09/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αυτό είναι τώρα επιστημονικά αποδεδειγμένο;
λαθος διατυπωση.εννοουσα οτι ειναι πρωτα σε πωλησεις.επιστημονικα αποδεδειγμενο.

byron
28/09/2007, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αυτό είναι τώρα επιστημονικά αποδεδειγμένο;

1ο 6μηνο 2007

top 10 supersport

1.suzuki gsxr 1000 367
2.yamaha yzf r1 177
3.honda cbr 125 175
4.honda cbr 600rr 130
5.honda cbr 1000rr 116
6.yamaha yzf r6 93
7.suzuki gsxr 600 90
8.suzuki gsxr 750 87
9.aprilia rsv 1000r 69
10.kawasaki zzr1400 63

Σύνολο GSXR -> 544

RaGe_Raptor
28/09/2007, 15:58
σ'ευχαριστω φιλε μου byron

JIMK7
28/09/2007, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerman
δλδ αυτος ειναι ο 2ος ή 3ος ή 4ος ή δεν ξερω κι εγω ποιος φιλος σου με κ5 που του εκοψε πλαισιο?κι ολα απο "απλες" πτωσεις?αν ειναι δυνατον.τα περισσοτερα ss στην ελλαδα ειναι Κ.οι δρομοι θα επρεπε να ειναι σπαρμενοι με πλαισια.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ......ΕΛΕΟΣ....ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!!!!!!!!!!


+100000000000000:a18: :a18: :a18:

kiriakost
28/09/2007, 18:25
Άργησα λίγο , αλλά τον βρήκα τον δρόμο .

Το όλο θέμα , δεν είναι θέμα , αλλά ανάθεμα !!

Και βέβαια αδικαιολόγητο .

ΔΙΟΤΙ ΑΜΑ ΣΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΒΑΛΕΙ πλαίσιο σιδερένιο , ΔΕΝ θα την έπαιρνες την μηχανή , γιατί δεν είναι RACING ..

Την παίρνεις την RACING την ξελαφρωμένη , και μετά φωνάζεις γιατί στραβώνουν τα αλουμίνια ?!!

Την επόμενη μηχανή σου , να την πάρεις από ΤΙΤΑΝΙΟ η ΚΟΒΑΛΤΙΟ ( Σαν τα τρυπάνια ) .

Και μιλάω έτσι , διοτι δέκα άτομα σου απάντησαν και τους την βγήκες και από πάνω .
Επειδή θα μου την βγεις και μένα , στα ρίχνω προκαταβολικά !!

costas81
28/09/2007, 19:22
είναι τελικά να μην σου βγει το όνομα,

τώρα όποιος την κοπαναει την μηχανη και σπαει το πλαίσιο θα βγαίνει και θα λέει έπεσα επειδή έσπασε το πλαίσιο. Δεν φταιω εγώ!! Αποζημιώστε με!

argi6argi
30/09/2007, 08:37
Ρε παλικάρι ΕΛΕΟΣ.
Είπαμε αλλά όχι κι έτσι! Δηλαδή τί περίμενες; Το μηχανάκι να σκάσει στην μπαριέρα με 10μ σύρσιμο (δεν έχει ελατώσει σχεδόν καθόλου ταχύτητα) και να μην γίνει έτσι; Μην τρελαθούμε κιόλας!!! Άν κάποιος έχει να πεί κάτι για κομμένα πλαίσια ας το πεί αλλά όχι απο σύγκρουση και πτώση!
Κι εγω είμαι επιφυλακτικός με τα Κ, αλλά ας μην είμαστε και παράλογοι. Δεν πιστεύω οτι υπάρχει μηχανή να επιβιώσει μετά απο τέτοιο χτύπημα...

DrIoannis
30/09/2007, 08:57
Καλά ας χαλαρώσουμε λίγο με τα κομμένα πλαίσια,Έχει φάει πολύ γερό χτύπημα η μηχανή:uplate: .Αφού το παλικάρι είναι ΟΚ όλα τα άλλα τίποτα.

dirtbird
30/09/2007, 09:36
2 παρατηρήσεις.

1) στη φωτό φαίνεται ότι μάλλον έχει λυγίσει και το πηρούνι (διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις να είναι απλά καθρέπτισμα πάνω στο καλάμι αλλά είναι ανοιχτός χώρος - δύσκολο)

2) ο vic13, από προηγούμενα posts (εάν θυμάμαι καλά) είναι μάλλον έμπειρος. Για να του κάνει εντύπωση -εφόσον το είδε real time- , κάτι θα ξέρει.

3) στα motogp ,δεν έχω δει να κόβουν πλαίσια μετά από high siding :confused:

4) επίσης έχω πολύ καιρό να δω ατσάλινα (εκτός της Ducati που χρησιμοποιεί υποτυπώδες trellis frame, με τον κινητήρα stressed member).

5)Kυριάκο, πρέπει και εδώ να συνεισφέρεις? Και αν ναι πως νομίζεις ότι το κάνεις?:confused:


κοίτα να δεις που έγιναν 5....

kiriakost
30/09/2007, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

5)Kυριάκο




Εχω τον τρόπο μου εγώ , εάν είναι δυσκολονόητος , είναι αλλού παπά ευαγγέλιο .

dirtbird
30/09/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Εχω τον τρόπο μου εγώ , εάν είναι δυσκολονόητος , είναι αλλού παπά ευαγγέλιο .

Κάτσε γιατί πάλι δεν σε κατάλαβα...

άλλου παπά (τι είχε ο προηγούμενος), αλλουνού (έτσι για αλλαγή), ή αλλού (όπως αλλού fun park)? :confused: :confused:

kiriakost
30/09/2007, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Κάτσε γιατί πάλι δεν σε κατάλαβα...

άλλου παπά (τι είχε ο προηγούμενος)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ZX-9R
30/09/2007, 13:20
ποστ ? ποιο ποστ ? εγω ? καποιο λαθος κανετε κυριε....

:a13: :a13: :a13: :a13:

devil's animal
30/09/2007, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Καλά ας χαλαρώσουμε λίγο με τα κομμένα πλαίσια,Έχει φάει πολύ γερό χτύπημα η μηχανή:uplate: .Αφού το παλικάρι είναι ΟΚ όλα τα άλλα τίποτα.



+10000

το πλαισιο για να πουμε οτι ειναι προβληματικο και οτι κοβεται για πλακα
θα επρεπε να ειχε προηγηθει καμια σουζα με ατσαλο κατεβασμα ή κανα εντο (επισης ατσαλο)

αν ΤΟΤΕ κοβοταν θα λεγαμε οτι ειναι Γ.Τ.Π.

αλλα τωρα...το μηχανακι εχει φυγει με πολλα :rolleyes:

kiriakost
30/09/2007, 13:26
Κοντζαμ αεροπλάνο και δεν μπορούσαν να το φτιαξουν να μην κόβει πλαίσιο ?

Βρε παιδιά , είναι από κράμα αλουμινένιο .

Το αλουμίνιο είναι ελαφρύ , αλλά σπάει το ρημάδι .

Ενα άσχετο παράδειγμα ... οι γραμμές μεταφοράς υψηλής (ρεύματος) , αποτελούνται οι αγωγοί από πλέγμα αλουμινίου , για να μην έχουν βάρος στον αέρα ..... το κεντρικό καλώδιο του πλέγματος,
είναι συρματόσχοινο ΑΤΣΑΛΙ ...

kiriakost
30/09/2007, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αλλα τωρα...το μηχανακι εχει φυγει με πολλα :rolleyes:


Τζάμπα το ψάχνουμε , διοτι ακόμα και εάν δεν κόβονταν , θα στράβωνε , χωρίς να μπορεί να το επαναφέρει κανείς !!!

Πάμε για άλλα !! το θέμα για μένα εξαντλήθηκε .

ZX-9R
30/09/2007, 13:51
Αν μπορει καποιος ασ σβησει το ποστ μου παραπανω, η τουλαχιστον ας μου πει πως το κανω.... Δεν θελω να θιξω το παλληκαρι που πανω στην ζοχαδα του επειδη του διαλυθηκε το μηχανακι εγραψε αυτα.... Απλα ηταν πως λεμε 'κυριακη πρωι ανοιγω την εφημεριδα μου να δω τι γινεται' ετσι και εγω με την τσιμπλα στο ματι ειδα αυτο και μου 'φυγε το ποστ..................................

kiriakost
30/09/2007, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Αν μπορει καποιος ασ ..................................

Πάτα το κουμπί επεξεργασία , και σβήσε τα γράμματα .

Εν βρασμό γράφουμε όλοι , απο πάθος και έπαρση δεν έχουμε έλλειμμα .
:D

dirtbird
30/09/2007, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Πάτα το κουμπί επεξεργασία , και σβήσε τα γράμματα .

Εν βρασμό γράφουμε όλοι , απο πάθος και έπαρση δεν έχουμε έλλειμμα .
:D

Ωραια, τότε δώσε το καλό παράδειγμα....:D

McTalas
30/09/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από vic13r
Την Κυριακη που μας περασε αλλο ενα Κ5 φιλου απο την Θηβα εκοψε πλασιο.Το μηχανακι επεσε συρθηκε καποια μετρα και καρφωθηκε στις μπαριερες στην Επιδαυρο.Το φιλαρακι ευτυχως μονο μια εξαθρωση στον ωμο ειχε.Το μηχανακι ομως αχρηστο δειτε και την φωτο παρακατω,προσεξτε τον σκελετο που εχει κοπει λιγο πισω απο το σημειο που περνανε οι εισαγωγες του ram-air και εχει μεινει το κομματι του σκελετου μαζι με το μπροστινο.Πιστευω πως ειναι υπερβολικο να κοπει ο σκελετος απο μια πτωση που το μηχανακι συρθηκε και το φρεναρισε η μπαριερα.Εσεις τι λετε για αυτο?Νομιζω πως πρεπει να γινει κατι για αυτο το θεμα απο την SUZUKI δεν το θεωρω φυσιολογικο κατα την γνωμη μου.

Καταρχην αν εχεις και καμια αλλη φωτο βαλτην γιατι αυτη δεν βοηθαει και πολυ.
Οταν λες το φρεναρισε η μπαριερα,τι εννοεις??
Συρθηκε και απλως ακουμπησε την μπαριερα?
ή
συρθηκε και ΓΚΑΑΑΑΠΠ!! καργωθηκε στην μπαριερα??

Αν ισχυει το πρωτο τοτε ναι εχουμε προβλημα στο συγκεκριμενο πλαισιο!
Αλλα απο οτι φαινεται στην φωτο μαλλον το δευτερο ισχυει!!

Πριν "φρεναριστει" το μηχανακι απο την κακια μπαριερα,ποσα Χλμ ειχε??Γιατι δεν ξερω αν το εχεις προσεξει ποτε αλλα ολα τα crash test γινονται με 60 max 80 Km/h!!!
Εσυ δηλαδη τι περιμενες να στουκαρει(με συγχωρεις να ακουμπησει ηθελα να πω) την μπαριερα και να την γλιτωσει με μικρο-εκδορες?Απο ποτε θεωρουμε φυσιολογικη μια πτωση με 100 Km/h και εχουμε και την απαιτηση το μηχανακι να την γλυτωσει με σπασιματα???Εδω το μηχανακι εγινε κ*λ*ς δεν ειναι δυνατον αυτη η εικονα να ειναι απο ενα μηχανακι που απλα το φρεναρε η μπαριερα!!
και κατι ακομα,το πλαισιο εχει κοπει πανω ακριβως στην κολλιση?εχει κοπει ομοιομορφα σαν απο μαχαιρί?
Το θεμα ειναι πως το παλικαρι δεν χτυπισε πιο σοβαρα.απο εκει και περα ολα τα αλλα ειανι περιτα!!

LittleJohn
30/09/2007, 16:00
Εγώ όταν πρίν μερικά χρόνια, έστειλα με 140 το R1 να τσεκάρει ένα οικοπεδάκι στην Παλαιά Φώκαια, την ίδια ακριβώς ζημιά είχα.

Το μηχανάκι έφυγε με low siding, σύρθηκε 20 μέτρα μεχρί την απέναντι μπαριέρα και όταν την χτύπησε διαλύθηκε. Το πλαίσιο είχε κοπεί και από τις δύο μεριές (στις ενώσεις) και το υποπλαίσιο έφτασε τα μαρσπιέ...

--------------------------------------------------
Δεν το θεωρώ το λοιπόν παράξενο να προκληθεί τέτοια ζημιά σε τέτοιο μηχανάκι με τέτοια πτώση.
Και το πλαίσιο θα κόψει και πίτα γενικώς θα γίνει. Είτε είναι K είτε R1 είτε RR...

Asaverle
30/09/2007, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από vic13r
Οχι παιδια δεν μπηκε για πλακα,μιλαω πολυ σοβαρα.Το θεωρω πολυ σοβαρο να πρεπει να το πεταξεις το μηχανακι υστερα απο μια πτωση,που να ειχε φερει και τιποτα τουμπες,τοτε τι θα γινοταν?Δινουμε μια περιουσια και υστερα απο μια πτωση μενεις με την π..τσ@ στα χερια το βλεπετε λογικο?Φιλαρακι πριν απο χρονια την ανοιξη του 2000 με CBR 900 ειχε πεσει στο Αρτεμησιο με 240 χλμ περιπου και το μηχανακι ειχε καρφωθει στις μπαριερες και αυτο ειχε μεινει σχεδον μοτερ και σκελετος αλλα τουλαχιστον μπορουσε να το επισκευασει,τωρα ο φιλος με το Κ5 τι να το κανει αυτο μονο για παλιοσιδερα κανει,αν ειναι να εχω ενα μηχανακι και να φοβαμαι να το οδηγησω μηπως και πεσω και το πεταξω τι να το κανω?


Κάτσε ρε φίλε γιατί εσύ θα μας τρελάνεις είναι σίγουρο πια αυτό και δεδομένο. Μα είσαι τρελός;;;; Τι λες μωρέ; Έχεις βαλθεί να μας τρελάνεις;;; Τι πάει να πει ύστερα από μια πτώση... Σοβαρέεεεψου. Το μηχανάκι έγινε σώβρακο γιατί έπεσε με 200+ σύρθηκε, ο πίσω τροχός βρήκε πρόσφυση, σηκώθηκε, δίπλωσε, έπεσε από την άλλη, σύρθηκε, χτύπησε σε κανά αμάξι-τοίχο-μπαριέρα-άνθρωπο-γάιδαρο-πλοίο της γραμμής-τανκ-πετρελαιοφόρο, και....(ε ναι λοιπόν) κατέληξε!!!

Μα τι απαιτήσεις παράλογες είναι αυτές που έχουν ορισμένοι; Μάλλον για πλάκα τα λες γιατί αν δεν τα λες για πλάκα ε τότε (αι #@$@#$@#$ πια) ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΠΑΡΑΤΑ ΤΟ ΧΟΜΠΙ και πιάσε το τιμόνι και τους 4 τροχούς! Πληρώνεις μια περιουσία για τις επιδόσεις και την απόλαυση που σου προσφέρει μια μοτοσικλέτα κι όχι για να επιβιώνει από κάθε πτώση. Η μηχανή δεν είναι ΤΑΝΚ να περνάει από φωτιές και θάλασσες.

Δεν ξέρω αν στο έχουν πει...αλλά πολλές φορές αυτά που βλέπεις στο χόλυγουντ είναι ψέμματα. Ε ναι λοιπόν έτσι είναι...
Α ναι. Και ο Αι Βασίλης δεν υπάρχει. Κι αυτό ψέμμα είναι.

McTalas
30/09/2007, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asaverle

Α ναι. Και ο Αι Βασίλης δεν υπάρχει. Κι αυτό ψέμμα είναι.

ΤΙ??ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ!!!
ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΠΕΣ ΜΟΥ

ΤΕΛΛΟΟΣΣΣΣ!!!!



:beer: :beer: :rotflmao: :lol:

Asaverle
30/09/2007, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
ΤΙ??ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ!!!
ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΠΕΣ ΜΟΥ

ΤΕΛΛΟΟΣΣΣΣ!!!!



:beer: :beer: :rotflmao: :lol:

Είδες τι μας κάνουν; Μας καταστρέφουν τα όνειρα και την παιδική μας αθωότητα.

kiriakost
30/09/2007, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
ΤΙ??ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ!!!
ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΠΕΣ ΜΟΥ

ΤΕΛΛΟΟΣΣΣΣ!!!!



:beer: :beer: :rotflmao: :lol:


Τσόπα τσόπα , υπάρχει !!! :smokin:



Πλαίσια Superman δεν υπάρχουν !

stavrogin
30/09/2007, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asaverle
Πληρώνεις μια περιουσία για τις επιδόσεις και την απόλαυση που σου προσφέρει μια μοτοσικλέτα κι όχι για να επιβιώνει από κάθε πτώση. Η μηχανή δεν είναι ΤΑΝΚ να περνάει από φωτιές και θάλασσες.



Συμφωνω με το φιλο

akis_1
30/09/2007, 18:54
Καλησπερα παιδια ως πρωην κατοχος Κ5 εχω πεσει και εγω στην επιδαυρο τετοια εποχη και ο φειλω να πω την γνωμη μου εφυγα με 100+ και το μηχανακι εκτος απο πλαστικα δεν επαθε τιποτα αλλο ουτε κομενα πλαισια ουτε κομενα ψαλιδια τιποτα.Οποιος περναγε πριν 2 εβδομαδες απο την επιδαυρο θα ειδε ενα ασπρο R1 07 με κομενο πλαισιο...Παιζει πολυ μεγαλο ρολο το πως θα την φαει το μηχανακι.Επισης ο φιλος λεει οτι το παλικαρι εχει πεσει στο αρτεμισιο(αλλος ενας χαλια δρομος) και δεν επαθε τιποτα το πλαισιο!!! με 240 μηπως σταβωσε και δεν το ελενξατε?Ειπατε μονο πλαστικα θελει?Ολοι ξερουμε οτι το πλαισιο απο το Κ5 ειναι πολυ ακαμτο οποτε η κοβεται η δεν στραβωνει ποτε.Λογικο ετσι?Ποσοι εχουν αγορασει μηχανες στραβες χωρις να το ξερουν?Πολοι σωστα.Κ5 σταβο δεν παιρνεις η ειναι ισιο η κομενο.Η επιδαυρος εχει γινει παρα πολυ επικυνδηνος δρομος γιατι ενω εσυ και εγω και ο καθε ενας απο μας παει να το στριψει λιγο να πιει εναν καφε ερχεται ο Rossi απο το πουθενα η να σε κλεισει η να πεσει επανω σου η να σου κολαει γιατι αυτος τα ξινει ολα στην επιδαυρο και ειναι μαγκας,πρεπει να λογικευτουμε λιγο και οχι να φλερταρουμε με το θανατο ετσι.Παμε να κανουμε την καυλα μας και οχι να σκοτωθουμε.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ.

UgLy
01/10/2007, 17:45
ΡΕ ΦΙΛΕ ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ; :a018: :a018: ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ; ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΟ ΚΟΠΑΝΙΔΙ;

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΜΑ ! ! ! ! !

ΑΝ ΗΤΑΝ ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΝΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ



Ε Λ Ε Ο Σ

vic13r
08/10/2007, 17:07
Καλησπερα σε ολους.Σεβομαι τις αποψεις σας,και δεν σχολιαζω μερικους "πονηρους",αλλα οπως εγραψα στην αρχη κατα την γνωμη μου το θεωρω υπερβολικο να καταστρεφεται ετσι ενα μηχανακι μετα απο πτωση με 100-110 χλμ χωρις να φερει τουμπα και μονο να βρισκει σε 2 κολωνακια της μπαριερας.Αυτα ειχα να πω ας μη συνεχιστει αλλο καλα χλμ σε ολους.

mats8282
18/11/2007, 17:57
Η μπροστα ζαντα στραβωσε τοσο που εφτασε στο υψος του πηρουνιου μπροστα ή μου φαινετε?Αυτο στο πηρουνι καλυμα ειναι ή τσακισε μαζι με την ζαντα?


Σορρυ φιλος που δεν σταματαω την κουβεντα αλλα τωρα το ειδα και ειμαι περιεργος :wave2:

gixxerpap
19/11/2007, 00:14
εγω παντως θα το θεωρουσα περιεργο, αν το πλαισιο δεν κοβοταν......

για την ιστορια παντως απο τις φωτο φαινεται οτι το πλαισιο δεν εχει καν κοπει, στο ευαισθητο του σημειο, για το οποιο τοσα εχουν γραφτει.....

τελικα, τη φωτογραφια αυτη, θα μπορεουσε να την χρησιμοποιησει η suzuki για να αποδειξει οτι το πλαισιο του κ5 δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα....

οποιος θεωρει οτι μετα απο τετοια πτωση (το μηχανακι ειναι ενα κουβαρι), θα επρεπε να αντεξει το πλαισιο, μαλλον σε τεθωρακισμενο πρεπει να προσανατολιστει στην επομενη αγορα.....

GIXXERAKIAS
19/11/2007, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
εγω παντως θα το θεωρουσα περιεργο, αν το πλαισιο δεν κοβοταν......

για την ιστορια παντως απο τις φωτο φαινεται οτι το πλαισιο δεν εχει καν κοπει, στο ευαισθητο του σημειο, για το οποιο τοσα εχουν γραφτει.....

τελικα, τη φωτογραφια αυτη, θα μπορεουσε να την χρησιμοποιησει η suzuki για να αποδειξει οτι το πλαισιο του κ5 δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα....

οποιος θεωρει οτι μετα απο τετοια πτωση (το μηχανακι ειναι ενα κουβαρι), θα επρεπε να αντεξει το πλαισιο, μαλλον σε τεθωρακισμενο πρεπει να προσανατολιστει στην επομενη αγορα.....

++100000000 Πεστα ρε Γιωργηηηη!!!!:beer: :winka:

argi6argi
19/11/2007, 09:09
Ρε παίδες μην το πολυζορίζετε.
Για το συγκεκριμένο μοτόρι, δεν υπήρχε κατα τη γνώμη μου μοτοσυκλέτα που θα είχε τέτοιο πέσιμο και χτύπημα και δεν θα είχε πειραχτεί πλαίσιο. Τώρα, υπάρχουν διάφοροι που έχουν δεί ή έχουν ακούσει για κομμένα πλαίσια σε GSXR αλλά κανείς δεν έχει βγεί να πεί οτι είχε και του έπαθε κάτι.
Μέχρι τότε λοιπόν...:wave2:

belibas
19/11/2007, 10:30
μετά από αυτό το σοβαρό τρακάρισμα με ιχ το πλαίσιο του κ5 έμεινε ανέπαφο χωρίς να έχει το παραμικρό


112363

belibas
19/11/2007, 10:38
!


112365

mako
19/11/2007, 13:27
Μπαααααααααααααα ..........ΔΕΝ ΚΟΒΟΝΤΑΙ!!!!!!


112386

AFTER
19/11/2007, 13:34
Που εκανε την μετατροπη σε custom ο ιδιοκτητης?

belibas
19/11/2007, 13:39
για gsxr1000 k7 εχει ακουστει κατι?

mako
19/11/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Που εκανε την μετατροπη σε custom ο ιδιοκτητης?


Στην Κ1 Μεγαρων!!!!!

mats8282
19/11/2007, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Στην Κ1 Μεγαρων!!!!!


Εφτασε τουμπαρωντας στην Κ20?

grigorisr1
19/11/2007, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από belibas
για gsxr1000 k7 εχει ακουστει κατι?


ναι κοβουν και αυτα αστα να πανε

παρε ενα σελοτειπ και δεστο και θα εισαι οκ μετα

gixxerpap
19/11/2007, 15:33
τα κ7 ειναι χαλια!!!! μακριααααα!!!!!!

ενα πλαισιο, σαν βουτυρο, τι να σας λεω:eyepop: :eyepop: :eyepop: :yuck: :yuck: :yuck:

akis_1
19/11/2007, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Μπαααααααααααααα ..........ΔΕΝ ΚΟΒΟΝΤΑΙ!!!!!!

Η παραπανω μηχανη ειναι ενος φιλου και πραγματικα ακομα και σημερα την κλαιει μεγαλη αγαπη βλεπετε.

belibas
19/11/2007, 18:32
φοτο για 1000 κ7 υπαρχουν?

akis_1
19/11/2007, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από belibas
φοτο για 1000 κ7 υπαρχουν?

Tι ενοεις φοτο για Κ7?

JIMK7
20/11/2007, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Η παραπανω μηχανη ειναι ενος φιλου και πραγματικα ακομα και σημερα την κλαιει μεγαλη αγαπη βλεπετε.


Συγνώμη για να καταλάβω δηλαδή το μηχανάκι έκοψε πλαίσιο στα καλά καθούμενα η έφαγε τούμπα ?

Runner Ducati
20/11/2007, 01:16
Αυτη η Κ1 της Σαγκαης... ωωωπππ ξεχαστηκα, των Μεγαρων ηθελα να πω, ειναι πλαισιοφαγα... :lol:

εκτος οτι εχω πεσει και γω Μεγαρα με highsidig (βασικα ξεκινησε γιατι βρηκε κατω το μηχανακι) και Σερρες στην Κ5 απο low... εχω δει και τα μηχανακια απο καμια 40αρια τουλαχιστον πτωσεις σε Μεγαρα και Σερρες, ειδικα Σερρες πιο αγριες... πλαισιο δεν εχω δει ουτε εχω ακουσει να κοψει απο τουμπα μοτοσυκλετα, ειδικα σε στροφες οπως Κ1 κλπ Μεγαρα (οπου εκει δεν λεγεται τουμπα, απλα τουμπιτσα) που ειναι για τον "πεοντα" απο θεμα ταχυτητας, ειδικα εφοσον αναφερομαστε σε trackdays, δηλαδη αμα ηταν στα χερια Τσουκαλα η Μπουστα τι θα εκανε? θα κοβοταν στα φρενα? ... :p

να το πεταξει καποιος απο τον 2 οροφο αντε να το δεχτω...

παγκοσμιως πλεον αναμεσα στους μοτοσυκλετιστες ειναι αποδεκτο οτι απο θεμα ποιοτητας κατασκευης, και κατα συνεπεια λογο τους ειδους του προβληματος, τα συγκεκριμενα μηχανακια ειναι παναγια μου βοηθα...

Runner Ducati
20/11/2007, 01:17
:rolleyes:

mako
20/11/2007, 01:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Συγνώμη για να καταλάβω δηλαδή το μηχανάκι έκοψε πλαίσιο στα καλά καθούμενα η έφαγε τούμπα ?

Η φωτογραφια που εβαλα εγω, ειναι απο highsiding στην K1 των Μεγαρων (σε track day), που εγινε μπροστα μου. Οσοι ξερουν τα Μεγαρα, καταλαβαινουν οτι δεν ηταν με "πολλα".-

belibas
20/11/2007, 11:52
φοτο απο κομμενα πλαισια gsxr1000 k7 υπαρχουν?

akis_1
20/11/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από belibas
φοτο απο κομμενα πλαισια gsxr1000 k7 υπαρχουν?

Oχι φιλε δεν υπαρχουν νομιζω δηλαδη.

Επισης παδια τα εχουμε ξαναπει ο φιλος εφυγε ψιλοαγαρμπα.Και τελος μην τις κοβετε με τα Κ5-6 τα μηχανακια δεν ειχαν καποιο κατασκευαστικο λαθος απλα ετσι βολευουν μερικους να λενε.Το πλαισιο του Κ5 δεν στραβωνει με τιποτα απλα σε συγκρουση ΜΠΟΡΕΙ να κοπει εγω ειχα φυγει με καμια 120αρα στην επιδαυρο και δεν επαθε τιποτα το μηχανακι εκτος απο πλαστικα.

Baggelhs20
20/11/2007, 15:33
Πολυ δυνατη συγκρουση πρπεει να ειχε

byron
20/11/2007, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Το πλαισιο του Κ5 δεν στραβωνει με τιποτα απλα σε συγκρουση ΜΠΟΡΕΙ να κοπει εγω ειχα φυγει με καμια 120αρα στην επιδαυρο και δεν επαθε τιποτα το μηχανακι εκτος απο πλαστικα.

Ψάξε λίγο για ένα thread του μέλους toyota. Είχε ποστάρει ενα 750 Κ6 που είχε χτυπήσει πίσω από ένα παπί με λίγα χλμ. Είχε ένα μικρό βαθούλωμα στη ζάντα και σπασμένη ζελατίνα και είχε κόψει πλαίσιο.
Το 750 ήταν στην Πειραιώς στον Ταύρο για αρκετό καιρό και φαντάζομαι πως το είχε δει κόσμος και κοσμάκης.

ΥΓ. Δεν ήμουν μπροστά μεν για να ξέρω με πόσα χλμ έγινε, αλλά το παιδί με το 750, ΔΕΝ έπεσε !!!. Τα πλαστικά της μηχανής δεν είχαν ούτε μία γρατζουνιά.
Με πόσα να πήγαινε ;; :rolleyes:

akis_1
20/11/2007, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ψάξε λίγο για ένα thread του μέλους toyota. Είχε ποστάρει ενα 750 Κ6 που είχε χτυπήσει πίσω από ένα παπί με λίγα χλμ. Είχε ένα μικρό βαθούλωμα στη ζάντα και σπασμένη ζελατίνα και είχε κόψει πλαίσιο.
Το 750 ήταν στην Πειραιώς στον Ταύρο για αρκετό καιρό και φαντάζομαι πως το είχε δει κόσμος και κοσμάκης.

ΥΓ. Δεν ήμουν μπροστά μεν για να ξέρω με πόσα χλμ έγινε, αλλά το παιδί με το 750, ΔΕΝ έπεσε !!!. Τα πλαστικά της μηχανής δεν είχαν ούτε μία γρατζουνιά.
Με πόσα να πήγαινε ;; :rolleyes:

Eνταξει αλλα εγω λεω πραγματα που γνωριζο.Εγω προσωπικα εχω δει 2 κομενα R1 07 στην επιδαυρο με τα ματια μου τι παει να πει αυτο οτι το R1 εχει αλατοματικο πλαισιο?Γιατι να μην ανοιξουμε μια συζητηση <<ακομα δεν βγηκαν στο δρομο και αρχισαν να κοβονται>>?Το ενα συγκεκριμενα εφυγε με πολυ λιγα μπροστα μου.Τωρα αν ο φιλος με το 750 δεν επεσε και εκοψε πλαισιο τι να πω το μηχανακι του μαλον ειναι απο χαρτι.Και με ποσα πηγαινε δεν μπορω να το ξερωουτε εγω αλλα με λιγα χλμ μπορει να πηγαινε το παπι και οχι το 750.Και λογικα να το παρεις αυτο το πραγμα δεν γινετε αρα μαλον κατι αλλο συνεβη.... Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι και το Κ5 που ειχα και το Κ7 που εχω τωρα δεν αντιμετοπισα κανενα προβλημα.Παιζει πολυ μεγαλο ρολο πως θα φυγει το μηχανακι στην πτωση.

Παντα φιλικα.

akis_1
20/11/2007, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Baggelhs20
Πολυ δυνατη συγκρουση πρπεει να ειχε

Κολοτουμπες εφερε.....

byron
21/11/2007, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
.Τωρα αν ο φιλος με το 750 δεν επεσε και εκοψε πλαισιο τι να πω το μηχανακι του μαλον ειναι απο χαρτι.Και με ποσα πηγαινε δεν μπορω να το ξερωουτε εγω αλλα με λιγα χλμ μπορει να πηγαινε το παπι και οχι το 750.Και λογικα να το παρεις αυτο το πραγμα δεν γινετε αρα μαλον κατι αλλο συνεβη.... Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι και το Κ5 που ειχα και το Κ7 που εχω τωρα δεν αντιμετοπισα κανενα προβλημα.Παιζει πολυ μεγαλο ρολο πως θα φυγει το μηχανακι στην πτωση.

Παντα φιλικα.

Σε περίπτωση στούκας, λογικό είναι να κοπεί και πλάισιο και μπροστινό και τα πάντα.
Φυσικά και μου φαίνεται υπερβολικό να κατηγορεί ο φίλος στο παρόν thread το GSXR που έκοψε πλαίσιο. Ακόμα και αν δεν είχε κόψει, πιθανότατα το μηχανάκι θα ήταν για πέταμα έτσι όπως έγινε.

Το 750 που ανέφερα, το ανέφερα γιατί το είδα με τα μάτια μου. Το μηχανάκι δεν είχε γρατζουνιά στα πλαστικά του. Το θέμα είναι εδώ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=26154&perpage=15&highlight=gsxr750&pagenumber=1)

:wave2:

JIMK7
21/11/2007, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από akis_1
Eνταξει αλλα εγω λεω πραγματα που γνωριζο.Εγω προσωπικα εχω δει 2 κομενα R1 07 στην επιδαυρο με τα ματια μου τι παει να πει αυτο οτι το R1 εχει αλατοματικο πλαισιο?Γιατι να μην ανοιξουμε μια συζητηση <<ακομα δεν βγηκαν στο δρομο και αρχισαν να κοβονται>>?Το ενα συγκεκριμενα εφυγε με πολυ λιγα μπροστα μου.Τωρα αν ο φιλος με το 750 δεν επεσε και εκοψε πλαισιο τι να πω το μηχανακι του μαλον ειναι απο χαρτι.Και με ποσα πηγαινε δεν μπορω να το ξερωουτε εγω αλλα με λιγα χλμ μπορει να πηγαινε το παπι και οχι το 750.Και λογικα να το παρεις αυτο το πραγμα δεν γινετε αρα μαλον κατι αλλο συνεβη.... Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι και το Κ5 που ειχα και το Κ7 που εχω τωρα δεν αντιμετοπισα κανενα προβλημα.Παιζει πολυ μεγαλο ρολο πως θα φυγει το μηχανακι στην πτωση.

Παντα φιλικα.

+10000000000 Πες τα ρε μεγάλε γιατί εδώ μέσα έχει παραγίνει το κακό με τα GSXR και κομμένα πλαίσια μάλλον τους πονάνε τα SUZUKI γιατί :a021: :a021: και προσπαθούν συνέχεια να τα μειώσουν αλλά ευτυχώς αυτά φαίνονται από τις πωλήσεις γιατί ο κόσμος δεν μασάει από τις μαλακίες μερικών :wave2: :wave2:


112619

edmarios
21/11/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
+10000000000 Πες τα ρε μεγάλε γιατί εδώ μέσα έχει παραγίνει το κακό με τα GSXR και κομμένα πλαίσια μάλλον τους πονάνε τα SUZUKI γιατί :a021: :a021: και προσπαθούν συνέχεια να τα μειώσουν αλλά ευτυχώς αυτά φαίνονται από τις πωλήσεις γιατί ο κόσμος δεν μασάει από τις μαλακίες μερικών :wave2: :wave2:

+10000000000000000
Ετσι πες τα!!!!!!!!

Πες τα!!!

:beer:

siakattackj
21/11/2007, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
+10000000000 Πες τα ρε μεγάλε γιατί εδώ μέσα έχει παραγίνει το κακό με τα GSXR και κομμένα πλαίσια μάλλον τους πονάνε τα SUZUKI γιατί :a021: :a021: και προσπαθούν συνέχεια να τα μειώσουν αλλά ευτυχώς αυτά φαίνονται από τις πωλήσεις γιατί ο κόσμος δεν μασάει από τις μαλακίες μερικών :wave2: :wave2:


+1.234.567.890


TA SUZUKI OTI KAI NA ΛΕΤΕ :a021:

JIMK7
21/11/2007, 18:21
Πάντως ρε παιδιά στη ΚΡΗΤΗ έχω δει πάρα πολλά τρακαρισμένα GSXR και ούτε ένα με κομμένο σκελετό ακόμα και στη πίστα που τρέχω έχουν πέσει αρκετοί αλλά πάλι τίποτα στη φώτο είναι ένας από τους άτυχους :(


112682