PDA

View Full Version : τι γνωμη εχετε για τα μαθηματα του 0-300?



alfa156
28/09/2007, 11:15
ενας φιλος ο οποιος ξεκινησε αρκετα αργα την καριερα τους στις μοτοσυκλετες,30+ ενιδιαφερετε να παρακολουθησει τα μαθημτα ωστε να γινει καλυτερος αναβατης,
σε μια κουβεντα που ειχαμε μαζι με καποιον αλλον τον απετρεψε λεγοντας του οτι "σιγα μην χρειαζεσαι τον χουντρα η τον καθε χουντρα να σου δειξει πως θα πας με το μηχανακι σου μεσα στην πολη η και εξω απο αυτην ,αφου εσυ ετσι και αλλιως εσυ δεν εχεις σκοπο να κανεις κοντρες ουτε να τρεχεις και γενικως καφριλικια σε στροφες".
"τοσα χρονια με το παπι που ησουνα δεν ξερεις τις κυκλοφοριακες συνθηκες κλπ"?
"..οτι ολη η ιστορια γινεται γαι την κονομα ωστε να παρουνε τα 180 ευρω που ειναι το μαθημα"...
φυσικα εγω την αποψη μου του την ειπα καθοτι εχω παρακολουθησει 2 φορες τα συγγεκριμενα μαθηματα και αν μπορουσα και τριτη θα πηγαινα..
οπως φυσικα οτι ηρθα και σε λεκτικη ρηξη με το συγγεκριμενο ατομο που ηταν αρνητικος ...
εσεις τι λετε για την ολη ιστορια?
αξιζει?για να ακουσουμε γνωμες απο αυτους που ηδη εχουν παει εκει?

sniper
28/09/2007, 11:23
Τώρα δλδ τι ρωτάς;

Αν μπορείς πείσε τον φίλο σου να τα κάνει.

Και πες στον άλλο να πάει να γ@μηθεί.

mourgakos
28/09/2007, 11:25
και 1 μονο μαλακιουλα να μαθει παραπανω,το οποιο ισως καποτε κανει
πραξη,αξιζει η οχι?:wave2:

McGyver
28/09/2007, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν μπορείς πείσε τον φίλο σου να τα κάνει.

Και πες στον άλλο να πάει να γ@μηθεί.

Αν μπορείς πείσε τον άλλο να τα κάνει...

idi
28/09/2007, 11:29
αξιζουν. τελος!

gcrook
28/09/2007, 12:12
Πες του οτι κατι τετοιοι σκεπτικιστες αμφισβητιες 30φευγα που πετυχα εγω στα μαθηματα μετα το πρωτο σεσιον κοιτουσαν με ενα απλανες βλεμμα τον οριζοντα και η καφτρα του τσιγαρου ειχε φτασει στα δαχτυλα.
Αν αυτο δεν λεγεται "μουνοπλακα" τοτε μαλλον συνομιλια με τον Θεο θα ειχαν...
:rotflmao:

OldMan
28/09/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αν αυτο δεν λεγεται "μουνοπλακα"
Μήπως μπερδεύεσαι με την "τιμονόπλακα" ??? :blush:

gcrook
28/09/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μήπως μπερδεύεσαι με την "τιμονόπλακα" ??? :blush:

:nono: :nono:
"Τιμουνοπλακα" λεγεται....

cupra
28/09/2007, 12:32
Ο συγκεκριμένος που ενδιαφέρεται είμαι εγώ. :)

Δεν μ'ενδιαφέρει να μάθω τίποτα για την κίνηση στην πόλη. Ξέρω πολύ καλά τι είναι σωστό και τι δεν είναι, τι είναι ασφαλές και τι δεν είναι (πλέον).

Τις λίγες φορές όμως που βγαίνω σε στριφτερό δρόμο, αισθάνομαι πως είμαι άσχετος και δεν έχω ιδέα πως θα συμπεριφερθεί η μηχανή πάνω στη στροφή. Θέλω να πάρω μια ιδέα λοιπόν πως θα μπορούσα να γίνω λίγο καλύτερος, όχι για να πηγαίνω τάπα (έχω το αυτοκίνητο γι'αυτό) αλλά να αισθάνομαι λίγο πιο ασφαλής.

Fireball400
28/09/2007, 12:35
Απλά...προσοχή με το αυτοκίνητο για να αισθανόμαστε και εμείς ασφαλής:winka:

alximistis
28/09/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από cupra
Ο συγκεκριμένος που ενδιαφέρεται είμαι εγώ. :)

Δεν μ'ενδιαφέρει να μάθω τίποτα για την κίνηση στην πόλη. Ξέρω πολύ καλά τι είναι σωστό και τι δεν είναι, τι είναι ασφαλές και τι δεν είναι (πλέον).

Τις λίγες φορές όμως που βγαίνω σε στριφτερό δρόμο, αισθάνομαι πως είμαι άσχετος και δεν έχω ιδέα πως θα συμπεριφερθεί η μηχανή πάνω στη στροφή. Θέλω να πάρω μια ιδέα λοιπόν πως θα μπορούσα να γίνω λίγο καλύτερος, όχι για να πηγαίνω τάπα (έχω το αυτοκίνητο γι'αυτό) αλλά να αισθάνομαι λίγο πιο ασφαλής.


Επίτρεψε μου με ευγένεια να σου πω ότι ξεκινάς λάθος. :)
Όλοι αυτοί που είχαν ή έχουν ένα ατύχημα... "ήξεραν".
Να κάνεις τα μαθήματα όπως και... δήποτε που λέμε. Και το "τάπα" ή το "¨αργά" δεν έχει άμεση σχέση με τα μαθήματα, όπως το θέτεις. Είναι άλλα πράγματα που χρειάζεται να ξέρεις.
Πήγαινε και θα καταλάβεις. :)

gcrook
28/09/2007, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από cupra
Ο συγκεκριμένος που ενδιαφέρεται είμαι εγώ. :)

Δεν μ'ενδιαφέρει να μάθω τίποτα για την κίνηση στην πόλη. Ξέρω πολύ καλά τι είναι σωστό και τι δεν είναι, τι είναι ασφαλές και τι δεν είναι (πλέον).

Τις λίγες φορές όμως που βγαίνω σε στριφτερό δρόμο, αισθάνομαι πως είμαι άσχετος και δεν έχω ιδέα πως θα συμπεριφερθεί η μηχανή πάνω στη στροφή. Θέλω να πάρω μια ιδέα λοιπόν πως θα μπορούσα να γίνω λίγο καλύτερος, όχι για να πηγαίνω τάπα (έχω το αυτοκίνητο γι'αυτό) αλλά να αισθάνομαι λίγο πιο ασφαλής.

Την μερα που πηγα εγω πρωτος βελτιωμενος μαθητης βγηκε ενας τυπος με V-Strom 650 που ειχε διπλωμα οριακα 2 χρονια και πηρε την πρωτη του μηχανη 6 μηνες πριν απο το μαθημα.
Απο αυτους που βλεπεις στον δρομο και καταλαβαινεις οτι ειναι "νεοι".
Τον κοζαραμε γιατι ηταν το μοναδικο V-Strom 650 και στην αρχη ηταν πολυ επιφυλακτικος.
Επρεπε να δεις την βελτιωση του στο τελος της ημερας, δεν θα το πιστευες.
Η Αρβανιτακη και ο Χουντρας ειπαν οτι προκειται για την αποκαλυψη της ημερας και του απενειμαν το βραβειο.
Και ηταν και παιδι απο εδω μεσα.

Δες το παρακατω λινκ.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=25405

cupra
28/09/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fireball400
Απλά...προσοχή με το αυτοκίνητο για να αισθανόμαστε και εμείς ασφαλής:winka:

Ολοι οι καλοί χωράμε. :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Επίτρεψε μου με ευγένεια να σου πω ότι ξεκινάς λάθος. :)
Όλοι αυτοί που είχαν ή έχουν ένα ατύχημα... "ήξεραν".

Για τη σύντομη δίτροχη καριέρα μου (5 χρόνια) έχω αρκετές τούμπες μέσα στην πόλη, ευτυχώς χωρίς πολύ μεγάλες επιπτώσεις και ευτυχώς χωρίς να φταίσω σε καμία.


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Επρεπε να δεις την βελτιωση του στο τελος της ημερας, δεν θα το πιστευες.

Κι εγώ αυτό έχω ακούσει, κι έχω απορία να δω τελικά τι γίνεται.

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. :)

mpou
28/09/2007, 13:04
Καταρχας, δεν γνωριζω τι κανουν σε αυτα τα session, ουτε τι μαθαινεις κτλ. Μπορει να εχεις να μαθεις πολλα για την οδηγηση, μπορει και οχι (για normal οδηγηση μιλαω παντα. Για γληγορους, νομιζω οτι τετοια session ειναι σωστα)

Η αμφισβητηση μου εχει να κανει με το τι μαθαινεις. Γιατι, αν ειναι να μαθαινεις γληγορη οδηγηση, τοτε δεν θα παρω (προς το παρον τουλαχιστο) ευχαριστω. Αλλα αν ειναι για γενικοτερη οδηγηση τοτε ... θα επρεπε να υπαρχουν αντιστοιχα σχολεια και γiα το αυτοκινητο.
(Αν υπαρχουν και δεν το ξεω τοτε αγνοειστε το post).

Γιατι, αν εγω εμαθα να οδηγαω αυτοκινητο (με τον τροπο που εμαθα, μονος μου και με μερικα χρονια στην πλατη) και θεωρητικα μπορω να οδηγησω σωστα (παντα σε normal οδηγηση), τοτε θα μπορω να οδηγαω και μια μοτοσυκλετα το ιδιο. Γιατι η μοτοσυκλετα να ειναι διαφορετικη?

Δηάδη, αν εκανα χ χρονια να μαθω να οδηγαω αυτοκινητο και να γνωριζω κινδυνους, να εχω αντιδρασεις κτλ, τοτε παλι σε χ (ισως και λιγοτερο η περισσοτερο, δεκτο) θα εχω μαθει και τους "γνωστους" κινδυνους, αντιδρασεις για moto.

Προσοχη: Παντα μιλαω για normal οδηγηση.

alximistis
28/09/2007, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Καταρχας, δεν γνωριζω τι κανουν σε αυτα τα session, ουτε τι μαθαινεις κτλ. Μπορει να εχεις να μαθεις πολλα για την οδηγηση, μπορει και οχι (για normal οδηγηση μιλαω παντα. Για γληγορους, νομιζω οτι τετοια session ειναι σωστα)

Η αμφισβητηση μου εχει να κανει με το τι μαθαινεις. Γιατι, αν ειναι να μαθαινεις γληγορη οδηγηση, τοτε δεν θα παρω (προς το παρον τουλαχιστο) ευχαριστω. Αλλα αν ειναι για γενικοτερη οδηγηση τοτε ... θα επρεπε να υπαρχουν αντιστοιχα σχολεια και γiα το αυτοκινητο.
(Αν υπαρχουν και δεν το ξεω τοτε αγνοειστε το post).

Γιατι, αν εγω εμαθα να οδηγαω αυτοκινητο (με τον τροπο που εμαθα, μονος μου και με μερικα χρονια στην πλατη) και θεωρητικα μπορω να οδηγησω σωστα (παντα σε normal οδηγηση), τοτε θα μπορω να οδηγαω και μια μοτοσυκλετα το ιδιο. Γιατι η μοτοσυκλετα να ειναι διαφορετικη?

Δηάδη, αν εκανα χ χρονια να μαθω να οδηγαω αυτοκινητο και να γνωριζω κινδυνους, να εχω αντιδρασεις κτλ, τοτε παλι σε χ (ισως και λιγοτερο η περισσοτερο, δεκτο) θα εχω μαθει και τους "γνωστους" κινδυνους, αντιδρασεις για moto.

Προσοχη: Παντα μιλαω για normal οδηγηση.


Πριν σου απαντήσω σε όλα αυτά που είπες μία ερώτηση!
ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ μου ΕΞΗΓΗΣΕ μου τον όρο νορμάλ οδήγηση!!!! Ποιος είναι αυτός;
Πέρα από κάποια στάνταρ που φαντάζομαι πως είναι γενικώς αποδεκτά οι υπόλοιποι εννοείται πως έχουμε διαφορετική εικόνα για το "νορμάλ". Για εξήγησε μου λοιπόν να πάμε παρακάτω.

gcrook
28/09/2007, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Γιατι η μοτοσυκλετα να ειναι διαφορετικη?
.

Γιατι στο αυτοκινητο για να πας αριστερα σκεφτεσαι και πραττεις αριστερα.
Ενω στην μηχανη για να πας αριστερα σκεφτεσαι αριστερα και πραττεις δεξια.

Αν αυτο δεν γραφτηκε σωστα να σε ρωτησω κατι.
Το γυροσκοπικο το γνωριζεις;

alximistis
28/09/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Γιατι στο αυτοκινητο για να πας αριστερα σκεφτεσαι και πραττεις αριστερα.
Ενω στην μηχανη για να πας αριστερα σκεφτεσαι αριστερα και πραττεις δεξια.

Αν αυτο δεν γραφτηκε σωστα να σε ρωτησω κατι.
Το γυροσκοπικο το γνωριζεις;

Ν απαντήσω ν απαντήσω;;; :D

gcrook
28/09/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Ν απαντήσω ν απαντήσω;;; :D

Αν εισαι απολυτως σιγουρος οτι μετα απο ενα χρονο το εμπεδωσες...:lol:

mpou
28/09/2007, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Πριν σου απαντήσω σε όλα αυτά που είπες μία ερώτηση!
ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ μου ΕΞΗΓΗΣΕ μου τον όρο νορμάλ οδήγηση!!!! Ποιος είναι αυτός;
Πέρα από κάποια στάνταρ που φαντάζομαι πως είναι γενικώς αποδεκτά οι υπόλοιποι εννοείται πως έχουμε διαφορετική εικόνα για το "νορμάλ". Για εξήγησε μου λοιπόν να πάμε παρακάτω.

Οκ, το νορμαλ για τον καθενα ειναι υποκειμενικο.

Νορμαλ (για μενα) θεωρω κεινη την οδηγηση στην οποια το κινουμενο (αυτοκινητο, μοτοσυκλετα) το πηγαινεις και δεν σε πηγαινει μονο του. Νοιωθεις ανετα πανω στο κινουμενο, οδηγεις στα ορια που ξερεις οτι το κινουμενο (με σενα πανω) μπορει να κινηθει (κατι που το εχεις κανει απειρες φορες και ξερεις τι θα γινει την επομενη στιγμη).

Νορμαλ για μενα δεν ειναι να προσπαθεις να ακολουθησεις ενα ρυθμο που δεν εχεις ξαναδοκιμασει (ειτε για να πειραματιστεις ειτε για να ακολουθησεις τον ρυθμο των αλλων).

Με λιγα λογια, νορμαλ θεωρω την οδηγηση μου οταν ηταν να παρω το αυτοκινητο μου απο την Πατρα που σπουδαζα και να παω στο σπιτι μου (Ξανθη), ξερωντας οτι ειναι μακρυ το ταξιδι, οσο και να τρεξω δεν προκειται να κερδισω και πολλα, και εχοντας την προσοχη μου στον καθε παπαρα που πηγαινει μαμιωντας στα τεμπη.

alximistis
28/09/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αν εισαι απολυτως σιγουρος οτι μετα απο ενα χρονο το εμπεδωσες...:lol:


Θέλω να στρίψω δεξιά.
"Διαβάζω" την στροφή ετοιμάζομαι ελαφρό κλικ στο τιμόνι και... μπαμ! Έπεσα! Σωστός; :D

mpou
28/09/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Γιατι στο αυτοκινητο για να πας αριστερα σκεφτεσαι και πραττεις αριστερα.
Ενω στην μηχανη για να πας αριστερα σκεφτεσαι αριστερα και πραττεις δεξια.

Αν αυτο δεν γραφτηκε σωστα να σε ρωτησω κατι.
Το γυροσκοπικο το γνωριζεις;

Οχι, αυτη τη λεξη δεν την γνωριζω. Αν μου πεις τι ειναι, μπορω να σου πω αν το ξερω με "πολλα λογια"

mpou
28/09/2007, 13:19
Δεν χρειαζεται να πω οτι παντα μιλαω ΦΙΛΙΚΑ, και χωρις να ειμαι experienced οδηγος

gcrook
28/09/2007, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Οκ, το νορμαλ για τον καθενα ειναι υποκειμενικο.

Νορμαλ (για μενα) θεωρω κεινη την οδηγηση στην οποια το κινουμενο (αυτοκινητο, μοτοσυκλετα) το πηγαινεις και δεν σε πηγαινει μονο του. Νοιωθεις ανετα πανω στο κινουμενο, οδηγεις στα ορια που ξερεις οτι το κινουμενο (με σενα πανω) μπορει να κινηθει (κατι που το εχεις κανει απειρες φορες και ξερεις τι θα γινει την επομενη στιγμη).

Νορμαλ για μενα δεν ειναι να προσπαθεις να ακολουθησεις ενα ρυθμο που δεν εχεις ξαναδοκιμασει (ειτε για να πειραματιστεις ειτε για να ακολουθησεις τον ρυθμο των αλλων).

Με λιγα λογια, νορμαλ θεωρω την οδηγηση μου οταν ηταν να παρω το αυτοκινητο μου απο την Πατρα που σπουδαζα και να παω στο σπιτι μου (Ξανθη), ξερωντας οτι ειναι μακρυ το ταξιδι, οσο και να τρεξω δεν προκειται να κερδισω και πολλα, και εχοντας την προσοχη μου στον καθε παπαρα που πηγαινει μαμιωντας στα τεμπη.

Οτι εισαι συνετος οδηγος δεν παει να πει οτι εισαι και σωστος αναβατης.
Τωρα αν νιωθεις τοσο ανετα και πιστευεις οτι δεν χρειαζεσαι τιποτα και τα κατεχεις ολα τι να σου πω;
Μπορεις αν θες να αναφερθεις λιγο σε αυτο που σε ρωτησα χωρις να διαβασεις τον χαλια τον αλχημιστη;

Θάνος
28/09/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Καταρχας, δεν γνωριζω τι κανουν σε αυτα τα session, ουτε τι μαθαινεις κτλ. Μπορει να εχεις να μαθεις πολλα για την οδηγηση, μπορει και οχι (για normal οδηγηση μιλαω παντα. Για γληγορους, νομιζω οτι τετοια session ειναι σωστα)

Η αμφισβητηση μου εχει να κανει με το τι μαθαινεις. Γιατι, αν ειναι να μαθαινεις γληγορη οδηγηση, τοτε δεν θα παρω (προς το παρον τουλαχιστο) ευχαριστω. Αλλα αν ειναι για γενικοτερη οδηγηση τοτε ... θα επρεπε να υπαρχουν αντιστοιχα σχολεια και γiα το αυτοκινητο.
(Αν υπαρχουν και δεν το ξεω τοτε αγνοειστε το post).

Γιατι, αν εγω εμαθα να οδηγαω αυτοκινητο (με τον τροπο που εμαθα, μονος μου και με μερικα χρονια στην πλατη) και θεωρητικα μπορω να οδηγησω σωστα (παντα σε normal οδηγηση), τοτε θα μπορω να οδηγαω και μια μοτοσυκλετα το ιδιο. Γιατι η μοτοσυκλετα να ειναι διαφορετικη?

Δηάδη, αν εκανα χ χρονια να μαθω να οδηγαω αυτοκινητο και να γνωριζω κινδυνους, να εχω αντιδρασεις κτλ, τοτε παλι σε χ (ισως και λιγοτερο η περισσοτερο, δεκτο) θα εχω μαθει και τους "γνωστους" κινδυνους, αντιδρασεις για moto.

Προσοχη: Παντα μιλαω για normal οδηγηση.

Τι σχέση έχουν τώρα οι 2 με τις 4 ρόδες; Στο αυτοκίνητο κάθεσαι μέσα στο καβούκι με τις ζώνες και τους αερόσακους, δεν κινδυνεύεις να πέσεις και τα μισά τα κάνουν (πλέον) τα ηλεκτρονικά. Καμία σχέση με τη μηχανή. Αν μπεις στο διαδικασία των μαθημάτων και της σωστής εκμάθησης, θα δεις ότι έχεις απόλυτη άγνοια και σύμμαχο την τύχη!

Για την απορία σου σχετικά με τα μαθήματα... Τι θα πει σου μαθαίνουν γρήγορη οδήγηση; Σου μαθαίνουν σκέτο οδήγηση... το αργά ή γρήγορα εξαρτάται από το χέρι σου...

alximistis
28/09/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Οκ, το νορμαλ για τον καθενα ειναι υποκειμενικο.

Νορμαλ (για μενα) θεωρω κεινη την οδηγηση στην οποια το κινουμενο (αυτοκινητο, μοτοσυκλετα) το πηγαινεις και δεν σε πηγαινει μονο του. Νοιωθεις ανετα πανω στο κινουμενο, οδηγεις στα ορια που ξερεις οτι το κινουμενο (με σενα πανω) μπορει να κινηθει (κατι που το εχεις κανει απειρες φορες και ξερεις τι θα γινει την επομενη στιγμη).

Νορμαλ για μενα δεν ειναι να προσπαθεις να ακολουθησεις ενα ρυθμο που δεν εχεις ξαναδοκιμασει (ειτε για να πειραματιστεις ειτε για να ακολουθησεις τον ρυθμο των αλλων).

Με λιγα λογια, νορμαλ θεωρω την οδηγηση μου οταν ηταν να παρω το αυτοκινητο μου απο την Πατρα που σπουδαζα και να παω στο σπιτι μου (Ξανθη), ξερωντας οτι ειναι μακρυ το ταξιδι, οσο και να τρεξω δεν προκειται να κερδισω και πολλα, και εχοντας την προσοχη μου στον καθε παπαρα που πηγαινει μαμιωντας στα τεμπη.



Σωστή η σκέψη σου και μπράβο σου!
Όμως... η οδήγηση ενός οχήματος ειδικά μοτοσικλέτας δεν είναι μόνο... εσύ!
Τι εννοώ. Σου βγαίνει ξαφνικά ένας κάφρος σε κλείνει ένας αφηρημένος. Πως θα αντιδράσεις; Σε πληροφορώ πως πάρα πολλά ατυχήματα θα είχαν αποφευχθεί ΑΝ ο οδηγός είχε τις κατάληλες αντιδράσεις.
Πέραν τούτου όμως... το ατύχημα ΔΕΝ είναι πάντα παράγοντας της ταχύτητας και των ορίων σου!
ΑΥτό που σου είπε ο Γιώργος πριν. ΠΩΣ θα στρίψεις; Ξέρεις; Η λειτουργία του οχήματος ΠΡΕΠΕΙ να είναι στη γνώμη σου.
Και ξεκόλα με αυτό το ότι δεν τρέχω άρα δεν έχω πρόβλημα.
Σε πληροφορώ ότι τα χαζά ατυχηματάκια είναι εξίσου επίπονα όσο και... χαζά!

gcrook
28/09/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Οχι, αυτη τη λεξη δεν την γνωριζω. Αν μου πεις τι ειναι, μπορω να σου πω αν το ξερω με "πολλα λογια"

Και εγω φιλικα μιλαω αλλιως θα το καταλαβαινες:lol:
Μαλιστα λες οτι δεν ξερεις τι σημαινει γυροσκοπικο στην μηχανη.
Δεκτον.
Πως ακριβως στριβεις;
Δηλαδη βλεπεις μια δεξια στροφη τι κανεις για να την παρεις;(την στροφη ε)

Μην σου περασει απο το μυαλο οτι σου κανω τον δασκαλο κουβεντα κανουμε.:wave2:

alximistis
28/09/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Οτι εισαι συνετος οδηγος δεν παει να πει οτι εισαι και σωστος αναβατης.
Τωρα αν νιωθεις τοσο ανετα και πιστευεις οτι δεν χρειαζεσαι τιποτα και τα κατεχεις ολα τι να σου πω;
Μπορεις αν θες να αναφερθεις λιγο σε αυτο που σε ρωτησα χωρις να διαβασεις τον χαλια τον αλχημιστη;


Γιατί ρε φίλε χάλιας; Πάλι εγώ φταίω;
Εγώ που απαντά σε μένα εγώ που εσένα δεν σου δίνει σημασία εγώ και που εσύ δεν έχεις μηχανάκι; :D

mpou
28/09/2007, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Οτι εισαι συνετος οδηγος δεν παει να πει οτι εισαι και σωστος αναβατης.

Αρα, ουτε ενας συνετος οδηγος κουτιου ειναι και καλος αυτοκινιτιστης, ετσι? Ξαναρωταω, υπαρχουν αντιστοιχα σχολεια?


Τωρα αν νιωθεις τοσο ανετα και πιστευεις οτι δεν χρειαζεσαι τιποτα και τα κατεχεις ολα τι να σου πω;

Οχι ,δεν τα κατεχω ολα. Αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Ειναι και ο λογος που ρωταω αλλωστε. :)


Μπορεις αν θες να αναφερθεις λιγο σε αυτο που σε ρωτησα χωρις να διαβασεις τον χαλια τον αλχημιστη;
Απαντησα λιγο παραπανω, δεν γνωριζω.

mpou
28/09/2007, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Σωστή η σκέψη σου και μπράβο σου!
Όμως... η οδήγηση ενός οχήματος ειδικά μοτοσικλέτας δεν είναι μόνο... εσύ!
Τι εννοώ. Σου βγαίνει ξαφνικά ένας κάφρος σε κλείνει ένας αφηρημένος. Πως θα αντιδράσεις; Σε πληροφορώ πως πάρα πολλά ατυχήματα θα είχαν αποφευχθεί ΑΝ ο οδηγός είχε τις κατάληλες αντιδράσεις.
Πέραν τούτου όμως... το ατύχημα ΔΕΝ είναι πάντα παράγοντας της ταχύτητας και των ορίων σου!
ΑΥτό που σου είπε ο Γιώργος πριν. ΠΩΣ θα στρίψεις; Ξέρεις; Η λειτουργία του οχήματος ΠΡΕΠΕΙ να είναι στη γνώμη σου.
Και ξεκόλα με αυτό το ότι δεν τρέχω άρα δεν έχω πρόβλημα.
Σε πληροφορώ ότι τα χαζά ατυχηματάκια είναι εξίσου επίπονα όσο και... χαζά!

Σωστα το λες οτι δεν εισαι μονος σου.

Απλα ρε παιδια, (σχεδον) οτι ισχυει για εναν οδηγο μοτο (υπολοιποι καφροι, σκυλια που πετιουνται, οτι αλλο θες βαλε), τα ιδια ισχυουν και για το κουτι

gcrook
28/09/2007, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Γιατί ρε φίλε χάλιας; Πάλι εγώ φταίω;
Εγώ που απαντά σε μένα εγώ που εσένα δεν σου δίνει σημασία εγώ και που εσύ δεν έχεις μηχανάκι; :D
Νομιζα οτι απαντησες βρε Στελιο σοβαρα πριν στο γυροσκοπικο..
Τεσπα απο μενα σμαπ οφ για λιγο, σε αυτο το τοπικ...:wacko:

dammed_kittin
28/09/2007, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δηλαδη βλεπεις μια δεξια στροφη τι κανεις για να την παρεις;(την στροφη ε)




να πω? να πω?


στριβω το τιμονι αριστερα!! :D :D :D :rotflmao:



εμαθα κατι κ εδω μεσα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

McGyver
28/09/2007, 13:32
Νάσο (cupra) άσε τις σκέψεις και τράβα κάνε τα μαθήματα...

:wave2:

alximistis
28/09/2007, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Αρα, ουτε ενας συνετος οδηγος κουτιου ειναι και καλος αυτοκινιτιστης, ετσι? Ξαναρωταω, υπαρχουν αντιστοιχα σχολεια?

Οχι ,δεν τα κατεχω ολα. Αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Ειναι και ο λογος που ρωταω αλλωστε. :)

Απαντησα λιγο παραπανω, δεν γνωριζω.


ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και ένας συνετός οδηγός ΙΧ ΜΠΟΡΕΙ να μην είναι καλός αυτοκινητιστής!
Το ξαναλέω. ΟΛΟΙ αυτοί που έπαθαν ή παθαίνουν ατυχήματα δηλώνουν ότι ήξεραν ή ΞΕΡΟΥΝ!!!
Κι όμως γίνονται.
Και αυτό που σου είπε ο κρούκης δεν στο είπε τυχαία. Το αντίθετο.
Η ΓΝΩΣΗ του οχήματος μας της ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ του είναι απαραίτητη. Πως και γιατί συμπεριφέρεται όπως συμπεριφέρεται.
Ξέχνα τις ταχύτητες και τα "γρήγορα". Μάθημα ασφαλούς οδήγησης κάνουν οι άνθρωποι όχι αγώνες.

Τέλος ΜΗΝ συγκρίνεις τα αυτοκίνητα με τις μοτοσικλέτες.
Τα ιχ έχουν 4 ρόδες. Εμείς δύο. Αυτό είναι το πιο απλό και οφθαλμοφανές. Επομένως άλλη ισορροπία άλλα κέντρα βάρους άλλη οδηγική συμπεριφορά.
ΔΕΝ είναι ηλίθιοι ούτε ΧΑΖΟΙ που σε όλον τον κόσμο γίνονται εξειδικευμένα μαθήματα οδήγησης μοτοσικλέτας. :)

alximistis
28/09/2007, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Νομιζα οτι απαντησες βρε Στελιο σοβαρα πριν στο γυροσκοπικο..
Τεσπα απο μενα σμαπ οφ για λιγο, σε αυτο το τοπικ...:wacko:

Λες ρε τρελλαμένε να απάντησα σοβαρά ότι μπαμ και πέφτω;;;;;;
Τι σας ταϊζουν στον στρατό ρε γαμώτο;;;;;;;;;;;;;
Σπαμ οφ κι από μένα. :)

mpou
28/09/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και εγω φιλικα μιλαω αλλιως θα το καταλαβαινες:lol:
Μαλιστα λες οτι δεν ξερεις τι σημαινει γυροσκοπικο στην μηχανη.
Δεκτον.
Πως ακριβως στριβεις;
Δηλαδη βλεπεις μια δεξια στροφη τι κανεις για να την παρεις;(την στροφη ε)

Τι να σου πω τωρα. Προσπαθω να την παρω γιατι αλλιως... κλαφτα χαραλαμπε!

Λιγο περιεργο να το εξηγησεις με λογια. Πας στην σωστη θεση του δρομου (λιγο ανοιχτα νομιζω, γερνεις την μηχανη δεξια, κοιτας αριστερα και προς την εξοδο, με σκοπο προς το μεσο της στροφης να βρεθεις δεξια.
Λεμε τωρα.


Μην σου περασει απο το μυαλο οτι σου κανω τον δασκαλο κουβεντα κανουμε.:wave2:
Προς θεου!
:beer:

gcrook
28/09/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Αρα, ουτε ενας συνετος οδηγος κουτιου ειναι και καλος αυτοκινιτιστης, ετσι? Ξαναρωταω, υπαρχουν αντιστοιχα σχολεια?

Οχι ,δεν τα κατεχω ολα. Αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Ειναι και ο λογος που ρωταω αλλωστε. :)

Απαντησα λιγο παραπανω, δεν γνωριζω.

Υπαρχουν η τουλαχιστον υπηρχαν τοτε που ειχα πηγες ενημερωσης για τετρατροχα.
Ο Ιαβερης εκανε μαθηματα αν θυμαμαι καλα.
Ηταν σε συνεργασια με τους 4 τροχους και ειχαν φερει απο ενα σημειο και μετα, που ο κοσμος το εμαθε το σχολειο και αρχισε να δηλωνει συμμετοχη, και κατι Αλφα Ρομεο με τον πισω αξονα καθισμενο σε μια κατασκευη με ροδες που σκοπο ειχε να διδαξει το αναποδο τιμονι.
Επισης υπηρχαν τεστ ετοιμοτητας και αποφυγης για να σου δωσουν να καταλαβεις οτι το παν ειναι η λογικη στην οδηγηση και οχι το ενστικτο κοινως το να μην πατας φρενα αλλα να μαθεις να αποφευγεις εμποδια, ειχε χειρισμο γκαζιου και αλλα πολυ ενδιαφεροντα πραγματα.

Σχετικα με το γυροσκοπικο λοιπον αγνοεις τον πιο βασικο κανονα χειρισμου της μοτοσυκλετας.
Και δεν εννοω μονο την ορολογια αλλα και την υλοποιηση αυτου.

Βλεπω τι εχουν γραψει οι αλλοι και επανερχομαι.:wave2: :look:

zephyr1
28/09/2007, 13:37
Για μενα ειναι κατι σαν την θρησκεια ,αν ο αλλος πιστευει ή δεν πιστευει δεν ειναι κατι που μπορεις να το αλλαξεις με λογια.

Επισης οποιος κανει αυτο το δωρο στον εαυτο του ειναι αξιος να γευτει πραγματικα την μοτοσυκλετα.

Ενας φιλος που ειχε να καβαλησει καμια 10 χρονια ,πηρε το tdm του kachius.Εγω μολις ειχα τελειωσει το σχολειο lv1 Css και τον αρχισα ,μαλακα απιστευτο εκανα αυτο εκανα εκει παρε και σχεδιαγραματα για την προφορτιση ,τοσα χρονια δεν εβλεπα τιποτα κτλ. στο τελος επειδη του τα ειχα κανει τσουρεκια μου λεει : Σκασε ρε και πες μου που ειναι αυτη η μαλακια να παω να γραφτω γιατι δεν σε αντεχω αλλο.

Τωρα οποτε τον βλεπω μου τα κανει τσουρεκια για το ποσες φορες εχει σωθει βαση αυτων που εμαθε.:smilea:

gcrook
28/09/2007, 13:44
Φιλε μπου κοιτα.
Το φορουμ αυτο περα απο την πρωτη εικονα του χαβαλε που βγαζει, σε πληροφορω οτι κρυβει παρα πολλα "διαμαντια" στις κατηγοριες οδηγηση τιπς και τρικς, καθως και τρακντεις,σχετικα με οδηγηση παντα.
Και επειδη εισαι τυπος που γουσταρει να κανει διαλογο, θα σου ελεγα να περασεις λιγη ωρα εκει διαβαζοντας καποια πραγματα.
Αν μπορεις να το παρεις απο την αρχη δε, ακομα καλυτερα.
Ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις απαντηση σε αυτες, και σε πολλες ακομα ερωτησεις που εχεις, η που σιγουρα θα αποκτησεις στην πορεια.
Για τα μαθηματα δεν μπορω να σου πω τιποτα αλλο, περαν του οτι αν ηξερες ποσο θα σε βοηθουσαν εσενα, οπως και εμενα, οπως και ΟΛΟΥΣ οσους ξερω που τα εκαναν, δεν θα ησουν καν εδω, θα ειχες δηλωσει ηδη συμμετοχη.
Στην περιπτωση σου, ισως το 0-300 αποτελεσει μια πολυ δυνατη πρωτη εμπειρια...
:wave2:

mpou
28/09/2007, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και ένας συνετός οδηγός ΙΧ ΜΠΟΡΕΙ να μην είναι καλός αυτοκινητιστής!
Το ξαναλέω. ΟΛΟΙ αυτοί που έπαθαν ή παθαίνουν ατυχήματα δηλώνουν ότι ήξεραν ή ΞΕΡΟΥΝ!!!
Κι όμως γίνονται.
Και αυτό που σου είπε ο κρούκης δεν στο είπε τυχαία. Το αντίθετο.
Η ΓΝΩΣΗ του οχήματος μας της ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ του είναι απαραίτητη. Πως και γιατί συμπεριφέρεται όπως συμπεριφέρεται.
Ξέχνα τις ταχύτητες και τα "γρήγορα". Μάθημα ασφαλούς οδήγησης κάνουν οι άνθρωποι όχι αγώνες.

Τέλος ΜΗΝ συγκρίνεις τα αυτοκίνητα με τις μοτοσικλέτες.
Τα ιχ έχουν 4 ρόδες. Εμείς δύο. Αυτό είναι το πιο απλό και οφθαλμοφανές. Επομένως άλλη ισορροπία άλλα κέντρα βάρους άλλη οδηγική συμπεριφορά.
ΔΕΝ είναι ηλίθιοι ούτε ΧΑΖΟΙ που σε όλον τον κόσμο γίνονται εξειδικευμένα μαθήματα οδήγησης μοτοσικλέτας. :)

Ναι ρε παιδια. Καθε κινουμενο εχει τα τερτιπια του. Και εγω ρωταω:
Οδηγωντας για καποιο διαστημα, μαθαινεις καποια πραγματα (ευχομαι αναιμακτα). Και σιγα σιγα μαθαινεις και λειτουργιες και τα παντα. Αυτο ισχυει για ολα τα κινουμενα πραγματα (ακομα και για το περπατημα σου)
Αυτο που μπορω να δεκτω ειναι οτι η μηχανη θελει 3πλασια χρονια (ατομικης) εκμαθησης για να φτασεις σε καποια νορμαλ (αντε παλι) επιπεδο αντιληψης σε σεχση με το αυτοκινητο.

gcrook
28/09/2007, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou

Αυτο που μπορω να δεκτω ειναι οτι η μηχανη θελει 3πλασια χρονια (ατομικης) εκμαθησης για να φτασεις σε καποια νορμαλ (αντε παλι) επιπεδο αντιληψης σε σεχση με το αυτοκινητο.

Δεν ειναι καθολου θεμα χρονου.
Απλα απαιτει μια απαραιτητη εκπαιδευση που δεν προκειται να την παρεις απο πουθενα αλλου τουλαχιστον στην συντριπτικη πλειψηφια των περιπτωσεων.
Διαβασε αυτο που σου εγραψα παραπανω και εδω ειμαστε αν χρειαστεις κατι....:wave2:

mpou
28/09/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Φιλε μπου κοιτα.
Το φορουμ αυτο περα απο την πρωτη εικονα του χαβαλε που βγαζει, σε πληροφορω οτι κρυβει παρα πολλα "διαμαντια" στις κατηγοριες οδηγηση τιπς και τρικς, καθως και τρακντεις,σχετικα με οδηγηση παντα.
Και επειδη εισαι τυπος που γουσταρει να κανει διαλογο, θα σου ελεγα να περασεις λιγη ωρα εκει διαβαζοντας καποια πραγματα.
Αν μπορεις να το παρεις απο την αρχη δε, ακομα καλυτερα.
Ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις απαντηση σε αυτες, και σε πολλες ακομα ερωτησεις που εχεις, η που σιγουρα θα αποκτησεις στην πορεια.
Για τα μαθηματα δεν μπορω να σου πω τιποτα αλλο, περαν του οτι αν ηξερες ποσο θα σε βοηθουσαν εσενα, οπως και εμενα, οπως και ΟΛΟΥΣ οσους ξερω που τα εκαναν, δεν θα ησουν καν εδω, θα ειχες δηλωσει ηδη συμμετοχη.
Στην περιπτωση σου, ισως το 0-300 αποτελεσει μια πολυ δυνατη πρωτη εμπειρια...
:wave2:

Σαφως και εχω πολλες ερωτησεις, και σε ευχαριστω για την προτροπη.

Στειλε μου ενα πμ με το γυροσκοπικο αν θες, ειμαι περιεργος!!!!

:sun:

mpou
28/09/2007, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Δεν ειναι καθολου θεμα χρονου.
Απλα απαιτει μια απαραιτητη εκπαιδευση που δεν προκειται να την παρεις απο πουθενα αλλου τουλαχιστον στην συντριπτικη πλειψηφια των περιπτωσεων.

Ισως καποια πραγματα να μπορεις να τα "διδαχτεις" μονο σου.

Επειδη ομως το ιδιο ισχυει και για ολα τα αλλα μηχανοκινητα (και οχι μονο, υπαρχουν και ποδηλατα), ελπιζω να συμφωνουμε οτι αν ειναι να ξεκινησεις τα σχολεια, ξεκινα τα για "οτι" μεσο χρησιμοποιεις στην καθημερινοτητα σου.

Over and out

sapila racing
28/09/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Ισως καποια πραγματα να μπορεις να τα "διδαχτεις" μονο σου.

Επειδη ομως το ιδιο ισχυει και για ολα τα αλλα μηχανοκινητα (και οχι μονο, υπαρχουν και ποδηλατα), ελπιζω να συμφωνουμε οτι αν ειναι να ξεκινησεις τα σχολεια, ξεκινα τα για "οτι" μεσο χρησιμοποιεις στην καθημερινοτητα σου.

Over and out

Αλλο το αυτοκίνητο κι αλλο η μοτοσυκλέτα. Τέλος. Μην τα συγκρίνεις.
Εγω σου συνιστώ να πας γιατί και 25 χρόνια να οδηγας πάλι λάθη θα κάνεις αν δεν σου δείξουν τα λάθη σου επί τάπητος.

sniper
28/09/2007, 14:08
Ένα λάθος με το αυτοκίνητο μπορεί να συγχωρεθεί. Το λάθος με την μηχανή μπορεί να σου κοστίσει την ζωή σου.

dimzab
28/09/2007, 14:14
Φίλε mpou,

καταρχήν να σου ξεκαθαρίσω ότι δεν είναι μαθήματα ΓΡΗΓΟΡΗΣ οδήγησης, αλλά μαθήματα ΣΩΣΤΗΣ οδήγησης μηχανής.

Όσον αφορά την εκμάθηση οδήγησης, η διαφορά αυτοκινήτου-μοτοσυκλέτας, κατά τη γνώμη μου, είναι οτι στο αυτοκίνητο υπάρχει ο συνοδηγός δίπλα σου, που βλέπει τις κινήσεις σου και μπορεί να σε συμβουλεύει να σε διορθώνει ή να σου δίνει οδηγίες. Στη μηχανή αυτό δε γίνεται. Δεν μπορεί κανείς να σου δώσει οδηγίες πάνω στην πράξη. Αυτό γίνεται στο 0300. Εκεί, αφου ακούσεις τη θεωρία, μπαίνεις στη πίστα με τον εκπαιδευτή σου να σε παρακολουθεί από πολύ κοντα και να έρχεται δίπλα σου για να σου δείχνει...

Δεν νομίζω ότι μπορείς να μάθεις να οδηγάς σωστά μηχανή απο μόνος σου. Χρειάζεται πολύς χρόνος και πειραματισμος και τα λάθη στοιχίζουν.

Πήγα στο 0300 riding school με ενάμιση χρόνο οδήγικής εμπειρίας με μηχανή. Απο αυτά που μου είπανε και δοκίμασα, κάποια ούτε που τα είχα ξανακούσει, κάποια τα είχα διαβάσει στο moto.gr και στο internet αλλά δεν τα καταλάβαινα όσπου τα είδα στην πράξη και κάποια τα ήξερα αλλά δεν είχα ξαναβρεί ένα τόσο ασφαλές περιβάλλον και εξοπλισμό ώστα να τα δοκιμάσω.
Η διαφορά μου στο τέλος, ήταν η μέρα με τη νύχτα.

Όχι ότι τώρα έγινα super οδηγός, απλά τώρα ξέρω πως μπορώ να εξασκηθώ για να γίνω καλύτερος και ξέρω κάποια βασικά πράγματα περί οδήγησης μηχανής που δεν θα μπορούσε να μου τα έχει πει κανένας, ούτα να τα ανακάλυπτα μόνος μου.

stefanos
28/09/2007, 14:52
Το γυροσκοπικό φαινόμενο είναι ο τρόπος με τον οποίο στρίβουν όλα τα δίκυκλα.
Δεν γίνεται αλλιώς.Αυτό μαθαίνει το σώμα του πιτσιρικά όταν μαθαίνει ποδήλατο.
Μου φαίνεται χαζό να το ακούω σαν ειδική τεχνική.

TROOPER
28/09/2007, 14:59
πηγαινε και θα μας θυμηθεις...!

:wave2:

sniper
28/09/2007, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το γυροσκοπικό φαινόμενο είναι ο τρόπος με τον οποίο στρίβουν όλα τα δίκυκλα.
Δεν γίνεται αλλιώς.Αυτό μαθαίνει το σώμα του πιτσιρικά όταν μαθαίνει ποδήλατο.
Μου φαίνεται χαζό να το ακούω σαν ειδική τεχνική.

Άλλο να το κάνεις κι άλλο να ξέρεις τι ακριβώς κάνεις...

Αυτό νομίζω δεν είναι χαζό...

Nefos
28/09/2007, 15:07
Από την στιγμή που δεν έχει δει κάποιος κάτι, δεν μπορεί να το κρίνει...αυτό ισχύει και για το συγκεκριμένο σχολείο και για όλα τα πράγματα....Όποιος θέλει πάει....παίρνει κάτι ...δίνει κάτι...βελτιώνεται (έστω και λίγο)...κάνει ένα δώρο στον εαυτό του....

stefanos
28/09/2007, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Άλλο να το κάνεις κι άλλο να ξέρεις τι ακριβώς κάνεις...

Αυτό νομίζω δεν είναι χαζό...


Συμφωνώ απόλυτα.Αυτό νομίζω είναι και μια αρχή για να γίνεις απο απλός χειριστής ενός μέσου οδηγός.
Η αναφορά "γυροσκοπικό φαινόμενο" σαν ορολογία με ξενίζει.
Σαν φτηνή μετάφραση απο Αγγλικό κείμενο μου κάνει.
Επί της ουσίας μαθημάτων συμφωνώ απόλυτα για οποιοδήποτε απλό πράγμα οχι μόνο για οδήγηση.
Είναι χαζό να αρχίζεις απο το μηδέν ενώ υπάρχει δυνατότητα να τα μάθεις όλα απο την υπάρχουσα εμπειρία χωρίς κύνδυνο, και να δουλέψεις για το κάτι παραπάνω.
(αυτό δεν κάνουν όλα τα σχολεία άλλωστε?).

idi
28/09/2007, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το γυροσκοπικό φαινόμενο είναι ο τρόπος με τον οποίο στρίβουν όλα τα δίκυκλα.
Δεν γίνεται αλλιώς.Αυτό μαθαίνει το σώμα του πιτσιρικά όταν μαθαίνει ποδήλατο.
Μου φαίνεται χαζό να το ακούω σαν ειδική τεχνική.


στους δρομους της Αθηνας που κυκλοφορω (πισω απο αλλες μοτοσυκλετες σε πολλες περιπτωσεις) εχω παρατηρήσει οτι ενα 90% περιπου των αναβατων προσπαθει να στρίψει τη μηχανη με οποιοδηποτε αλλο τροπο παρα τον ...αυτονόητο.....

σιγουρα εχεις δει και εσυ ... συνήθως ειναι εμφανες αν εισαι πισω απο μια μοτοσυκλετα που προσπαθει να περασει αναμεσα απο 2 αυτοκινητα οταν ειναι μποτιλιαρισμενα πχ ...οι αναβατες κανουν την αντιθετη κινηση στο τιμονι και προσπαθουν με το σωμα να φερουν τη μηχανη να πλαγιασει προς την σωστη κατεύθυνση...

EVI
28/09/2007, 16:21
ενταξη ρε παιδια και εγω συμφωνω οτι ειναι καλο να παρακολουθεις τα μαθηματα και οτι μαθαινεις πολλα αν και δε τα εχω κανει αλλα βλεπω αλλους

ομως το αν εισαι σωστος οδηγος η οχι ειναι θεμα μυαλου και οχι μαθηματων


εχω δει τυπο (που απο πριν ηταν καγκουρακι βεβαια) μετα τα μαθηματα να προσπαθει να κανει αυτα που εκανε στα μεγαρα στο πασαλιμανι με αποτελεσμα να πεσει πανω σε πεζο που περναγε το δρομο (παρανομα) αλλα μεσα στη πολη ολοι κανουν οτι να ναι

για αυτον ας πουμε καλυτερα να μην πηγαινε ποτε γιατι ναι μεν ηταν καγκουρας αλλα ψιλοφοβοταν κιολας τον μαζευαμε μετα με τον αερα εγω εμαθα ......................


αυτον βεβαια ειναι ΜΙΑ περιπτωση αλλα οχι μοναδικη

ολο αυτο ειναι σαν να λεμε ο δικηγόρος του διαβολου

παντως ολοι οσοι εχουν παει εχουν πει τα καλυτερα λογια :beer: :beer: :beer:

stefanos
28/09/2007, 16:36
Φοβάμαι οτι πάει για φιλοσοφική συζήτηση και αντιπαράθεση και δεν θέλω ειδικά σε αυτό το ποστ να φανεί κάτι τέτοιο.
Διαφωνώ μόνο με το όνομα της τεχνικής ας πούμε.

Evi ο χειρισμός ενός μηχανήματος απαιτεί εμπειρία η μαθήματα.
Στην προσπάθεια να γίνουν έμπειροι, πολλοί δεν τα καταφεραν.
Καλύτερα να αγοράσεις λοιπόν απο τα έτοιμα δίνοντας χρήμα, παρά να προσπαθήσεις να μάθεις απο το μηδέν ρισκάροντας την ζωή σου.
Τα μαθήματα πάντως δεν βάζουν μυαλό.

EVI
28/09/2007, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos


Evi ο χειρισμός ενός μηχανήματος απαιτεί εμπειρία η μαθήματα.
Στην προσπάθεια να γίνουν έμπειροι, πολλοί δεν τα καταφεραν.
Καλύτερα να αγοράσεις λοιπόν απο τα έτοιμα δίνοντας χρήμα, παρά να προσπαθήσεις να μάθεις απο το μηδέν ρισκάροντας την ζωή σου.
Τα μαθήματα πάντως δεν βάζουν μυαλό. [/B]

αυτο λεω και εγω αλλα τωρα που το ξαναδιαβασα τα εχω γραψει πολυ μπερδεμενα :p :)

mpou
28/09/2007, 19:29
Οπως μου προταθηκε, ξοδεψα λιγο χρονο να δω τα "σχολεια", καθως και το feedback των ατομων που εχουν παει.

Απο αυτο το μικρο search ειδα οτι:
Ειναι απλα ΥΠΕΡΟΧΑ σχολεια για να μαθεις να οδηγας γρηγορα. Αν σε καποιον αρεσει η ταχυτητα, τοτε ΠΡΕΠΕΙ να παει σε καποιο τετοιο σχολειο. Θα ειναι περισσοτερο ασφαλης (και εμεις τριγυρω του), αλλα και θα γινει και περισσοτερο γρηγορος.

Αλλα, για εμενα που δεν ειμαι γρηγορος, που δεν με συναρπαζει η ταχυτητα, αλλα τα υπολοιπα της μοτο, νομιζω οτι αυτα που θα μαθω δεν προκειται να τα χρησιμοποιησω.
ΔΕΝ λεω οτι ολα οσα μαθαινεις ειναι για γρηγορη οδηγηση. Πολλα απο τα πραγματα που γινονται εκει ειναι "παντως καιρου". Ομως, νομιζω οτι ειναι αρκετα γνωστα σε καποιον που οδηγει, ωστε μπορει και να τα αφομοιωσει μονος του.

Η αληθεια ειναι οτι "μαθε τεχνη και αστη'ναι". Αν ειχα την οικονομικη ευχερια θα ηταν καλο να παω. Απλα, σε ενα "ρομαντικο" οδηγο σαν εμενα, το βαζω σε χαμηλοτερη προτεραιοτητα.

Μακαρι να υπηρχαν σχολεια σαν αυτα για αυτοκινητα. Τοτε θα ενοιωθα περισσοτερα ανετα με τα GT που πανε μαμιωντας στον δρομο.

Υ.Γ. Μερικα topics στο forum ειναι απλα φανταστικα, εστω και αν σπαμαρονται λιγο. (Ρε admins, δεν υπαρχει καποιο learning-filtering patch, ωστε να εχεις spam-free view. Οσοι γουσταρουν spam, το απενεργοποιουν!)

Φιλικα παντα

apav
28/09/2007, 19:45
Υπάρχουν και για αυτοκίνητα αλλά ξέρεις τι λένε; Αφού εμείς πάμε σιγά, δεν μας χρειάζονται. :p Με πόσα χλμ μετακινείσαι και λες ότι είσαι αργός; :confused: Στο έκτακτο και το τυχαίο που θα σου συμβεί στον δρόμο, είσαι με πολλά περισσότερα χλμ από αυτά που αντέχει η περίσταση. Μην κοιτάς τι γράφει το κοντέρ, άσε που κλέβει κιόλας! :D

cartman
28/09/2007, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Οπως μου προταθηκε, ξοδεψα λιγο χρονο να δω τα "σχολεια", καθως και το feedback των ατομων που εχουν παει.

Απο αυτο το μικρο search ειδα οτι:
Ειναι απλα ΥΠΕΡΟΧΑ σχολεια για να μαθεις να οδηγας γρηγορα. Αν σε καποιον αρεσει η ταχυτητα, τοτε ΠΡΕΠΕΙ να παει σε καποιο τετοιο σχολειο. Θα ειναι περισσοτερο ασφαλης (και εμεις τριγυρω του), αλλα και θα γινει και περισσοτερο γρηγορος.

Αλλα, για εμενα που δεν ειμαι γρηγορος, που δεν με συναρπαζει η ταχυτητα, αλλα τα υπολοιπα της μοτο, νομιζω οτι αυτα που θα μαθω δεν προκειται να τα χρησιμοποιησω.
ΔΕΝ λεω οτι ολα οσα μαθαινεις ειναι για γρηγορη οδηγηση. Πολλα απο τα πραγματα που γινονται εκει ειναι "παντως καιρου". Ομως, νομιζω οτι ειναι αρκετα γνωστα σε καποιον που οδηγει, ωστε μπορει και να τα αφομοιωσει μονος του.

Φίλε γειά και από μένα!
Δεν είμαι καθόλου αρμόδιος για να σου απαντήσω για τα σχολεία επειδή δεν τα έχω κάνει (ακόμα). Αλλά θα σου πώ ότι βελτιώθηκα αρκετά από μόνος μου διαβάζοντας αυτά που γράφουν συνάδελφοι στο φόρουμ αλλά και από πηγές στο Ιντερνετ. Φυσικά ακόμα είμαι στην αρχή...

Το θέμα με την μότο σε αντίθεση με τα αυτοκίνητα είναι ότι υπάρχουν ενέργειες που ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις κατά την δήγηση οι οποίες δεν έρχονται στο μυαλό έμφυτες! Πρέπει κάποιος να σου τις διδάξει, αλλιώς πολύ απλά δεν θα τις χρησιμοποιείς!
Με το αυτοκίνητο π.χ είναι πιο εύκολο και προφανές το τί θα κάνεις για να στρίψεις να φρενάρεις κ.τ.λ
Με την μηχανή πρέπει να μάθεις να βλέπεις εξόδους στροφών, οδόστρωμα,γυροσκοπικό, να φρενάρεις σωστά χωρίς να φορτίζεις το μπροστινό σε λάθος τόπο και χρόνο (άσχετα με το αν οδηγείς γρήγορα ή όχι) και πολλά άλλα που δεν τα ξέρω πολύ καλά για να τα περιγράψω !!

Ενα άλλο παράδειγμα είναι το να βγαίνει ο αναβάτης στις στροφές (αλα motoGP :D ). Εδώ θα μου πείς ότι είσαι ρομαντικός και ότι δεν τρέχεις, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι όλοι πρέπει να το κάνουμε πάντα επειδη με την τεχνική αυτή γέρνεις λιγότερο την μηχανή για να πάρεις μια στροφή απότι θα την έγερνες χωρίς να βγείς από την μότο. Έτσι το ποσοστό του ελαστικού που έρχεται σε τριβή με την άσφαλτο είναι μεγαλύτερο άρα περισσότερη τριβή άρα μικρότερες πιθανότητες ολίσθησης! (Αν έγραψα κάτι λάθος να με διορθώσουν οι παλιοί :blush: )

Μαθαίνοντας τα θεωρητικά το ιδανικό είναι να πάς σε μια πίστα και να φας 100 φορές τα μούτρα σου μέχρι να τα κάνεις πράξη! Ε εδώ έρχονται τα σχολεία που με τους κατάλληλους εκπαιδευτές θα κάνεις πράξη την θεωρία πιο έυκολα και ανώδυνα!

:beer:

div400
28/09/2007, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Οπως μου προταθηκε, ξοδεψα λιγο χρονο να δω τα "σχολεια", καθως και το feedback των ατομων που εχουν παει.

Απο αυτο το μικρο search ειδα οτι:
Ειναι απλα ΥΠΕΡΟΧΑ σχολεια για να μαθεις να οδηγας γρηγορα. Αν σε καποιον αρεσει η ταχυτητα, τοτε ΠΡΕΠΕΙ να παει σε καποιο τετοιο σχολειο. Θα ειναι περισσοτερο ασφαλης (και εμεις τριγυρω του), αλλα και θα γινει και περισσοτερο γρηγορος.
Αλλα, για εμενα που δεν ειμαι γρηγορος, που δεν με συναρπαζει η ταχυτητα, αλλα τα υπολοιπα της μοτο, νομιζω οτι αυτα που θα μαθω δεν προκειται να τα χρησιμοποιησω.
ΔΕΝ λεω οτι ολα οσα μαθαινεις ειναι για γρηγορη οδηγηση. Πολλα απο τα πραγματα που γινονται εκει ειναι "παντως καιρου". Ομως, νομιζω οτι ειναι αρκετα γνωστα σε καποιον που οδηγει, ωστε μπορει και να τα αφομοιωσει μονος του.
Η αληθεια ειναι οτι "μαθε τεχνη και αστη'ναι". Αν ειχα την οικονομικη ευχερια θα ηταν καλο να παω. Απλα, σε ενα "ρομαντικο" οδηγο σαν εμενα, το βαζω σε χαμηλοτερη προτεραιοτητα.
Μακαρι να υπηρχαν σχολεια σαν αυτα για αυτοκινητα. Τοτε θα ενοιωθα περισσοτερα ανετα με τα GT που πανε μαμιωντας στον δρομο.
.Γ. Μερικα topics στο forum ειναι απλα φανταστικα, εστω και αν σπαμαρονται λιγο. (Ρε admins, δεν υπαρχει καποιο learning-filtering patch, ωστε να εχεις spam-free view. Οσοι γουσταρουν spam, το απενεργοποιουν!)
Φιλικα παντα

εισαι πολυ off-topic.....:nono:
το οτι τα μαθηματα γινονται σε πίστα και στην πλειοψηφία απο σπορ μηχανες ΔΕΝ σημαινει οτι ειναι για αυτους που θελουν να τρέξουν!!!!!
η πιστα ειναι ενα κλειστο και ελεγχομενο περιβάλλον που πρσφέρει ασφάλεια γιαυτο γινονται εκει τα μαθηματα! και τα μαθηματα τα εχουν παρακολουθησει και αναβατες με ον-οφ, συγκεκριμένα οταν τα εκανα εγω ειχε ενα γκρουπ αποκλειστικα με μελη του tdm club hellas και μαλλον δεν ειναι οι τυπικοι καγκουρες αυτοι :winka:

αυτο το ''δεν προκειται να τα χρησημοποιησω'' μου εκατσε καπως ειναι αληθεια!
βρε αγορινα μου το γυροσκοπικο το ΚΑΝΕΙΣ ηδη πραγμα ομως που ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ τι αλλο παραδειγμα θελεις?
το πως θα αντιδράσεις αμα βρεθεις σε μια στροφη τυφλη που κλεινει η τροχια της, ξερεις ή στο περιπου ψυχανεμιζεσαι τι θα κανεις? παραδειγμα αναφερω....

τα μαθηματα που λαμβανεις θα σου ειναι χρησιμα και σε ρυθμούς χαλαρης βολτας, θα σε κάνουν να κανεις ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ που κανεις και τωρα αλλα ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΣΥΝΗΔΗΤΑ και θα ξερεις ΤΙ κανεις ΓΙΑΤΙ το κανεις και τι σου ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ αυτο που κανεις.

το μην ξερεις δεν ειναι κακο, τα να μην θελεις να μαθεις ειναι κακο!
μην πιστευεις οτι δεν τα χρειαζεσαι...οπως ολοι μας (οπως ακομα και οι ιδιοι οι εκπαιδευτες εξαλλου) τα χρειαζεσαι! απλα ετσι.
το κοστος δεν ειναι δα και κατι το φοβερο για το 0300....
τεσπα, μεγαλο παιδι εισαι αποφασιζεις για τον εαυτό σου, εμεις απλα σου λεμε οτι δεν προκειται να το μετανιωσεις!!!

alximistis
28/09/2007, 23:55
Αρχίζω... να εκνευρίζομαι!
Ρε φιλαράκι mpou! Λες όλοι εδώ να έχουμε μυστική συμφωνία με το 0-300 γι αυτό να στα λέμε; Λες να πάρουμε ποσοστά;

Στο έγραψα 100 φορές! Στο είπαν και άλλοι άλλες 100!
ΚΑΜΙΑ σχέση η ταχύτητα με την ασφαλή οδήγηση! Ρε κόλλημα!
Πέρνα μια μέρα από Παγκράτι να σου πω για το δικό μου πέσιμο! Με 0 χλμ στην ουσία ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΟΣ! Ξέρεις τι έπαθα; Συντριπτικό κάταγμα!!!!!!!
ΟΚ τώρα;
Ξέρεις πόσοι άλλοι την έχουν πατήσει με παρόμοιο τρόπο; Να κάτσω να απαριθμίσω περιπτώσεις;
Τώρα όπως σου είπε και ο μήτσος μεγάλο παιδί είσαι αποφάσισε μόνος σου.
ΑΝ θες να συμπεριφέρεσαι σαν 100% Ελληναράς που τα έχει μάθει όλα οκ δικό σου θέμα. Απλά πράγματα.

zireous
29/09/2007, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
ενας φιλος ο οποιος ξεκινησε αρκετα αργα την καριερα τους στις μοτοσυκλετες,30+ ενιδιαφερετε να παρακολουθησει τα μαθημτα ωστε να γινει καλυτερος αναβατης,
σε μια κουβεντα που ειχαμε μαζι με καποιον αλλον τον απετρεψε λεγοντας του οτι "σιγα μην χρειαζεσαι τον χουντρα η τον καθε χουντρα να σου δειξει πως θα πας με το μηχανακι σου μεσα στην πολη η και εξω απο αυτην ,αφου εσυ ετσι και αλλιως εσυ δεν εχεις σκοπο να κανεις κοντρες ουτε να τρεχεις και γενικως καφριλικια σε στροφες".
"τοσα χρονια με το παπι που ησουνα δεν ξερεις τις κυκλοφοριακες συνθηκες κλπ"?
"..οτι ολη η ιστορια γινεται γαι την κονομα ωστε να παρουνε τα 180 ευρω που ειναι το μαθημα"...
φυσικα εγω την αποψη μου του την ειπα καθοτι εχω παρακολουθησει 2 φορες τα συγγεκριμενα μαθηματα και αν μπορουσα και τριτη θα πηγαινα..
οπως φυσικα οτι ηρθα και σε λεκτικη ρηξη με το συγγεκριμενο ατομο που ηταν αρνητικος ...
εσεις τι λετε για την ολη ιστορια?
αξιζει?για να ακουσουμε γνωμες απο αυτους που ηδη εχουν παει εκει?


Έχω διαβάσει και ακούσει αρκετά και για τα μαθήματα του 0-300 και για τα άλλα, και παρόλο που είμαι στόκος και δεν έχω προλάβει να πάω ακόμα, θα έλεγα ειδικά για αυτά του 0-300 μόνο τούτο:

Θα έπρεπε να έχουν δρομολογηθεί εδώ και χρόνια τρόποι ώστε να αντικατασταθούν οι απλές εξετάσεις για δίπλωμα με τα παραπάνω μαθήματα.

Καλό θα ήταν και να συνεργαστεί επιτέλους το υπουργείο με τους σωστούς ανθρώπους μπας σωθεί κάνας νεώτερος.

Η άγνοια δεν είναι καλό πράμα στην οδήγηση.

sotpag
29/09/2007, 00:05
θελει πολυ κουβεντα και βαριεμαι


ασε που δεν γινετε απο το πι τσι


οποτε καλα μαθηματα για αλλους

καλα κρασια για μας

sotpag
29/09/2007, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Άλλο να το κάνεις κι άλλο να ξέρεις τι ακριβώς κάνεις...

Αυτό νομίζω δεν είναι χαζό...


ξερεις ποσοι μετα το σχολειο λενε πως σε ολη τη στροφη μπαινουν με "αναποδα"

και το παραξενο ειναι πως δεν εχουν πεσει ακομα:confused:

apav
29/09/2007, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Έχω διαβάσει και ακούσει αρκετά και για τα μαθήματα του 0-300 και για τα άλλα, και παρόλο που είμαι στόκος και δεν έχω προλάβει να πάω ακόμα, θα έλεγα ειδικά για αυτά του 0-300 μόνο τούτο:

Θα έπρεπε να έχουν δρομολογηθεί εδώ και χρόνια τρόποι ώστε να αντικατασταθούν οι απλές εξετάσεις για δίπλωμα με τα παραπάνω μαθήματα.

Καλό θα ήταν και να συνεργαστεί επιτέλους το υπουργείο με τους σωστούς ανθρώπους μπας σωθεί κάνας νεώτερος.

Η άγνοια δεν είναι καλό πράμα στην οδήγηση.

Ουσιαστικά συμμετέχει με την Ευρωπαϊκή Χάρτα Οδικής Ασφάλειας. LINK (http://www.0300.gr/el/25000.html) :winka:

monarxis
29/09/2007, 19:22
Υπαρχουν δυο κατηγοριες μοτοσ/των...αυτοι που "τοχουν" και αυτοι που"δεν".Για τους πρωτους τα μαθηματα σωστης οδηγησης ειναι σκαλοπατι προς την οδηγικη απολαυση.Για αυτους που "δεν" τα μαθηματα...καποια στιγμη θα τους σωσουν απ τις "κακοτοπιες".

:wave2:

gcrook
29/09/2007, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από monarxis
Υπαρχουν δυο κατηγοριες μοτοσ/των...αυτοι που "τοχουν" και αυτοι που"δεν".Για τους πρωτους τα μαθηματα σωστης οδηγησης ειναι σκαλοπατι προς την οδηγικη απολαυση.Για αυτους που "δεν" τα μαθηματα...καποια στιγμη θα τους σωσουν απ τις "κακοτοπιες".

:wave2:

Το προβλημα ειναι ομως, οτι ολοι αυτοι που νομιζουν οτι "το'χουν" ,στην πραγματικοτητα "δεν".
Και αυτοι που νομιζουν λοιπον οτι το΄χουν, πιστευουν οτι δεν τους χρειαζονται μαθηματα.

Αρα μας μενουν αυτοι που ξερουν οτι δεν "το'χουν"....που στην πραξη το΄χουν πολυ περισσοτερο απο αυτους που νομιζουν οτι το'χουν...

Καταλαβατε λοιπον καλες μου κυριες;:D

lamoun
29/09/2007, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το προβλημα ειναι ομως, οτι ολοι αυτοι που νομιζουν οτι "το'χουν" ,στην πραγματικοτητα "δεν".
Και αυτοι που νομιζουν λοιπον οτι το΄χουν, πιστευουν οτι δεν τους χρειαζονται μαθηματα.

Αρα μας μενουν αυτοι που ξερουν οτι δεν "το'χουν"....που στην πραξη το΄χουν πολυ περισσοτερο απο αυτους που νομιζουν οτι το'χουν...

Καταλαβατε λοιπον καλες μου κυριες;:D

:smokin:

monarxis
29/09/2007, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το προβλημα ειναι ομως, οτι ολοι αυτοι που νομιζουν οτι "το'χουν" ,στην πραγματικοτητα "δεν".
Και αυτοι που νομιζουν λοιπον οτι το΄χουν, πιστευουν οτι δεν τους χρειαζονται μαθηματα.

Αρα μας μενουν αυτοι που ξερουν οτι δεν "το'χουν"....που στην πραξη το΄χουν πολυ περισσοτερο απο αυτους που νομιζουν οτι το'χουν...

Καταλαβατε λοιπον καλες μου κυριες;:D



...και αυτοι που "τοχουν" και αυτοι που "δεν" και αυτοι που νομιζουν οτι "τοχουν" και αυτοι που ξερουν οτι δεν "τοχουν"...

ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ!!!!


υ.γ κρουκη εισαι μεγαλος λογοπαικτης:beer:

gcrook
29/09/2007, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από monarxis
...και αυτοι που "τοχουν" και αυτοι που "δεν" και αυτοι που νομιζουν οτι "τοχουν" και αυτοι που ξερουν οτι δεν "τοχουν"...

ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ!!!!


υ.γ κρουκη εισαι μεγαλος λογοπαικτης:beer:

Ετσι να μου μιλατε και σεις ρε τομαρια.:lol:
Αν ερθεις την Δευτερα Δελεαρ,η πρωτη κερασμενη.
να μου το θυμησεις μονο.....γκουχγυφτοςγκουχ :lol: :wave2:

makis206
29/09/2007, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αν ερθεις την Δευτερα Δελεαρ,η πρωτη κερασμενη.

Εγώ που τό'χα αλλά με τόσο λογοπαίγνιο τό'χασα να υποθέσω ότι θα πάρω τ'@@ μου ε ;:lol: :lol:

maniak.
30/09/2007, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
ξερεις ποσοι μετα το σχολειο λενε πως σε ολη τη στροφη μπαινουν με "αναποδα"

και το παραξενο ειναι πως δεν εχουν πεσει ακομα:confused:



αυτο το ελεγα πριν το σχολειο :sick: και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

που δεν εφαγα τα μουτρα μου :blush:

div400
30/09/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από monarxis
Υπαρχουν δυο κατηγοριες μοτοσ/των...αυτοι που "τοχουν" και αυτοι που"δεν".Για τους πρωτους τα μαθηματα σωστης οδηγησης ειναι σκαλοπατι προς την οδηγικη απολαυση.Για αυτους που "δεν" τα μαθηματα...καποια στιγμη θα τους σωσουν απ τις "κακοτοπιες".

:wave2:

οι μονες δυο κατηγορίες μοτ/των που υπαρχουν ειναι:

α)αυτοι που εχουν πεσει
β)αυτοι που δεν εχουν πεσει ακομα

στα λοιπα ολοι το ιδιο ειμαστε,κανεις δεν ''το'χει'' ποτε!!!
απλα βελτιωνομαστε μερα με την μερα

:wave2: :beer:

Tropeas
30/09/2007, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
οι μονες δυο κατηγορίες μοτ/των που υπαρχουν ειναι:

α)αυτοι που εχουν πεσει
β)αυτοι που δεν εχουν πεσει ακομα

στα λοιπα ολοι το ιδιο ειμαστε,κανεις δεν ''το'χει'' ποτε!!!
απλα βελτιωνομαστε μερα με την μερα

:wave2: :beer: +645
αυτοί που έχουν πέσει έχουν γνωριστεί με τον κίνδυνο και τις συνέπειες μιας πτώσης...
αυτοί που ΔΕΝ,
τον αγνοούν ή και θέλουν να τον αγνοούν...

maniak.
30/09/2007, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
+645
αυτοί που έχουν πέσει έχουν γνωριστεί με τον κίνδυνο και τις συνέπειες μιας πτώσης...
αυτοί που ΔΕΝ,
τον αγνοούν ή και θέλουν να τον αγνοούν...



δεν νομιζω οτι υπαρχουν μοτ/στες που δεν εχουν πεσει :nono:

αλλοι με βαριες συνεπειες , αλλοι με μικρες εως καθολου


το σιγουρο ειναι οτι ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΝΙΩΣΗ ΤΗΝ ΠΙΚΡΗ ΓΕΥΣΗ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ Η ΤΟΥ ΧΩΜΑΤΟΣ.


:winka:

Tropeas
30/09/2007, 12:37
υπάρχουν...
και γνωρίζω πολλούς...
και μιλάνε και εκ του ασφαλούς....:sick:

monarxis
30/09/2007, 12:51
Ολοι πεφτουν...και οσοι δεν επεσαν μαθηματικα καποια στιγμη θα πεσουν!

Δεν επεται ομως οτι ο σωστος οδηγος πρεπει να εχει πεσει ...απειρες φορες,ο "σωστος"οδηγος παιρνει τα μετρα του(εξοπλισμος),δεν προκαλει την τυχη του (..και των αλλων),δεν ξεχναει τις "πτωσεις"του...και φυσικα και αυτος εξελισσεται οδηγικα με την παροδο του χρονου...

Δηλαδη οι "ινδιανοι"που τρωνε σαβουρες στη νιοστη ειναι καλοι οδηγοι?

:nono:

Tropeas
30/09/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από monarxis
Ολοι πεφτουν...και οσοι δεν επεσαν μαθηματικα καποια στιγμη θα πεσουν!

Δεν επεται ομως οτι ο σωστος οδηγος πρεπει να εχει πεσει ...απειρες φορες,ο "σωστος"οδηγος παιρνει τα μετρα του(εξοπλισμος),δεν προκαλει την τυχη του (..και των αλλων),δεν ξεχναει τις "πτωσεις"του...και φυσικα και αυτος εξελισσεται οδηγικα με την παροδο του χρονου...

Δηλαδη οι "ινδιανοι"που τρωνε σαβουρες στη νιοστη ειναι καλοι οδηγοι?

:nono:
μιλήσαμε περί άγνοιας κινδύνου και όχι περι γνώσης οδήγησης...:wave2:

cartman
30/09/2007, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από monarxis
Ολοι πεφτουν...και οσοι δεν επεσαν μαθηματικα καποια στιγμη θα πεσουν!

Δεν επεται ομως οτι ο σωστος οδηγος πρεπει να εχει πεσει ...απειρες φορες,ο "σωστος"οδηγος παιρνει τα μετρα του(εξοπλισμος),δεν προκαλει την τυχη του (..και των αλλων),δεν ξεχναει τις "πτωσεις"του...και φυσικα και αυτος εξελισσεται οδηγικα με την παροδο του χρονου...


+1 :beer:

mpou
01/10/2007, 13:44
Ηθικο διδαγμα 1: Δεν απουσιαζουμε απο το forum για 3 μερες, χανουμε πολλα.
Ηθικο διδαγμα 2: Δεν εμμενουμε σε κατι το οποιο δεν εχουμε δοκιμασει (οπως εγω το σχολειο)

Δεν υποστηριζω σε καμμια περιπτωση οτι το σχολειο ειναι τσαμπα λεφτα. Αλλα, με το δικο μου μυαλο, και κοιταζοντας γυρω μου την (δικια μου) πραγματικοτητα, παραθετω τις προτεραιοτητες μου:

-Αποκτηση διπλωματος οδηγησης
-Οδηγηση, με την παρευρεση περισσοτερο "εμπειρων", σε δρομους μηδενικης κινησης (ισως η επαρχια σου δινει αυτη τη δυνατοτητα παραπανω, στους δρομους των χωραφιων του χωριου μου δεν κινειται κουνουπι, ασε που με το DT50 ο παππους μου μου προετρεπε να "οργωσω" λιγο ακομα :) )
-Αποκτηση μοτο
-Αποκτηση ΟΛΟΥ του απαραιτητου εξοπλισμου (ακομα και αν μειωσω τις πιθανοτητες πτωσης μου, η εστω και μια μπορει να εχει τραγικα αποτελεσματα)
-Κινηση σε δρομο, πηγαινοντας "χεσμενος" (εννοωντας οτι 1)σε μια στροφη που μπορει να παρει η μοτο με 80, και εγω λογω εμπειριας με 60, την παιρνω με 50, 2)ή εκιννηση επιδραδυνσης 100 μετρα πριν το σημειο στασης, 3)κτλ)
-Κινηση με περισσοτερη ανεση στο δρομο, αλλα και παλι "χαλαρα" σε αγνωστες διαδρομες (οχι, δεν υπαρχει περιπτωση να μπω σε μια στροφη που "κλεινει" και αλλο. Αφου δεν την ξερω, δεν θα πειραματιστω με τον εαυτο μου και με τον απεναντι (που δεν εχει παει σχολειο για αυτοκινητα, και νομιζει οτι με σκληρες αναρτησεις και χαμηλωμα μπορει να παρει στροφη σαν τον Alonso).
-ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΣΧΟΛΕΙΟ για περισσοτερο απολαυση της μηχανης (τουτεστιν, μπαινω στην στροφη και αμα κλεινει και αλλο, χεστηκα, ξερω τι να κανω)

Συμπερασμα : Ναι, το σχολειο (οπως και καθε σχολειο) ειναι ΚΑΛΛΛΛΛΛΟ πραγμα (με πολλα λ ως βορειος)

Υ.Γ. 1:Σε οσα σχολεια και να παω, και παλι στους δρομους μας δεν θα το ρισκαρα.
Υ.Γ. 2:Ειμαι στο σταδιο πριν το σχολειο (κατα την γνωμη μου, αν και δεν φοραω φορμα απο κατω). Ελπιζω να μπορεσω να παω, γιατι μερικοι με πεισανε οτι ισως δεν μπορω να καταλαβω ακριβως τι προσφερει. Ισως να αλλαξω και την αριθμηση μου μετα απο αυτο, ποιος ξερει?
:beer:

gcrook
01/10/2007, 16:48
Σ'ωραιος:beer: