PDA

View Full Version : Στούκες σε φρεναρίσματα



MitsosNaked
29/09/2007, 11:11
Καλησπέρα λεβεντόπαιδα.

Έχω ένα ερώτημα που με καίει.

Όταν φρενάρω σε φανάρια ή και γενικώς, αρκετές φορές το εκάστοτε άτομο που κουβαλάω στο μοτόρι που σημειωτέον έχει ανοικτή τη ζελατίνα, χτυπάει με τη ζελατίνα στο πίσω μέρος του κράνους μου και τα παίρνω άσχημα. Όσες φορές και να πώ ότι δέν κρατιούνται καλά, μου λένε ότι μιά χαρά κρατιούνται.

Αυτές οι στούκες μήπως προκαλούν ζημιά στο κράνος μου; Η αλήθεια είναι πως έχει δημιουργηθεί μια γρατσουνιά στο χρώμα του κράνους ψιλοβαθιά.

stavrogin
29/09/2007, 12:15
Χαλαρωσε,κανεις απο τους συνεπιβατες μου που δεν εχουν εμπειρια σα συνεπιβατες δε μπορει να κρατησει το κεφαλι του μακρια.Αν θες να μην χτυπανε να φρεναρεις μαλακα ,ρολαριστα.

xampos
29/09/2007, 12:24
και με δικους μου συνεπιβατες συμβαινει αυτο χαλαρωσε δεν παθαινει τιποτ το κρανος εκτος απ τις γρατζουνιες

το δικο μου αν το δεις απο πισω σαν χαρτης ειναι :wave2:

Stelth
29/09/2007, 13:17
Πιστεύω ότι κανένας συνεπιβάτης δεν μπορεί να κράτηση το κεφάλι του (κράνος) μακριά από το δικό σου.

Γιατί εσύ σαν οδηγός είσαι προετοιμασμένος το πότε θα φρενάρεις, με πόση δύναμη και το βασικότερο έχεις αντίσταση το τιμόνι.

Ο συνεπιβάτης μόνο κατ’ εκτίμηση μπορεί να τα υπολογίσει το πότε, πόσο και δεν έχει αντίσταση.

Το κράνος δεν παθαίνει τίποτα από αυτά τα μικροτσουγκρίσματα εκτός από κάποιες γρατζουνιές.

Εγώ το κάνω συχνά όταν έχω δεύτερο άτομο, σε ανύποπτο χρόνο πατάω στιγμιαία φρένο μόνο και μόνο για πλάκα.

Δεν ξέρω πως την έχω δει έτσι αλλά έχει πλάκα όταν ακούω (γκαπ) πάνω στο κράνος. :a018:

Πάντως μην κολλάς με τέτοια γίνονται προσπάθησε να το δεις και εσύ σαν αστείο ή
ΜΗΝ ξαναβάλεις δεύτερο :a22:

Φιλικά Αντρέας :)

hercul
29/09/2007, 16:46
Και μένα με συμβαίνει πολύ συχνά αυτό με τον συνεπιβάτη και πάντα λιώνουμε στο γέλιο!!
Αλλά και απο παλιότερα που θυμάμαι την εμπειρία μου ως συνεπιβάτης το πάθαινα αυτό για τους λόγους που είπε και ο Stelth !!

Το βρίσκω φυσιολογικό !!:wave2:

Asaverle
29/09/2007, 16:54
Αν θες να μην χτυπάνε στο κράνος σου μπορείς να καρφώσεις από μέσα από το κράνος προς τα έξω , στην πίσω μεριά, δύο ατσαλόμπροκες 10 εκ. η κάθε μία. Να δεις μετά πως κρατάνε τις αποστάσεις...:p

div400
29/09/2007, 16:59
να μην τους δινεις κράνος να φορουν...και οι στουκες θα εχουν πλακα απο εδω και περα...

οχι σοβαρα τωρα...

προσπαθησε να φρενάρεις πιο απαλα
:wave2: :beer:

OrEsTiS82
29/09/2007, 17:41
Συμφωνω με τους παραπανω αμα φρεναρεις πιο ηρεμα δεν θα εχεις προβλημα.

devil's animal
29/09/2007, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stelth
Πιστεύω ότι κανένας συνεπιβάτης δεν μπορεί να κράτηση το κεφάλι του (κράνος) μακριά από το δικό σου.

Γιατί εσύ σαν οδηγός είσαι προετοιμασμένος το πότε θα φρενάρεις, με πόση δύναμη και το βασικότερο έχεις αντίσταση το τιμόνι.

Ο συνεπιβάτης μόνο κατ’ εκτίμηση μπορεί να τα υπολογίσει το πότε, πόσο και δεν έχει αντίσταση.

Το κράνος δεν παθαίνει τίποτα από αυτά τα μικροτσουγκρίσματα εκτός από κάποιες γρατζουνιές.

Εγώ το κάνω συχνά όταν έχω δεύτερο άτομο, σε ανύποπτο χρόνο πατάω στιγμιαία φρένο μόνο και μόνο για πλάκα.

Δεν ξέρω πως την έχω δει έτσι αλλά έχει πλάκα όταν ακούω (γκαπ) πάνω στο κράνος. :a018:

Πάντως μην κολλάς με τέτοια γίνονται προσπάθησε να το δεις και εσύ σαν αστείο ή
ΜΗΝ ξαναβάλεις δεύτερο :a22:

Φιλικά Αντρέας :)



+1000

:beer: :beer:

Maira
29/09/2007, 19:10
Νομίζω ότι συμβαίνει σε όλους που ανεβάζουν συνεπιβάτη!!!!



Το κράνος???? Ε καλά! Για μια γρατζουνιά????



Το γέλιο είναι όταν είσαι εσύ συνεπιβάτης. Που σκας στον οδηγό και ξέρεις πως εκείνος ε λιγάκι εκνευρίζεται!!!!:blush: :blush:

xampos
29/09/2007, 19:17
παρε σουπερσπορτ και δε θα σε κουτουλαει ο απο πισω στα φρεναρισματα εκει στο θεο που καθεται :lol:

Stelth
29/09/2007, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Νομίζω ότι συμβαίνει σε όλους που ανεβάζουν συνεπιβάτη!!!!



Το κράνος???? Ε καλά! Για μια γρατζουνιά????



Το γέλιο είναι όταν είσαι εσύ συνεπιβάτης. Που σκας στον οδηγό και ξέρεις πως εκείνος ε λιγάκι εκνευρίζεται!!!!:blush: :blush:

+1000

AFTER
29/09/2007, 20:09
Κανε μια σουζα να πεσει με την πλατη στην ασφαλτο, ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ!!!!
:mad: :mad: :mad:


:lol:

gcrook
29/09/2007, 20:40
Τι να πω παιδια και εγω νευριαζω με συνεπιβατες που μου κοπανανε το κρανος, αλλα πριν απο 3 χρονια σαν συνεπιβατης στο δικο μου μηχανακι δεν μπορεσα να αποφυγω 2-3 τσουγκρισματα σε μια αποσταση 40 χιλιομετρων στην επαρχια.
Οποτε ειναι και θεμα οδηγησης, και θεμα εμπειριας, αλλα και θεμα μοτοσυκλετας εννοωντας την θεση οδηγησης του αναβατη και του συνεπιβατη.

dimokritos
30/09/2007, 00:58
και γείρε και εσυ λίγο το κεφάλι σου μπροστά όταν πρόκειται να φρενάρεις. πιάνει..:wave2:

Nikoskazer2000
30/09/2007, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
και γείρε και εσυ λίγο το κεφάλι σου μπροστά όταν πρόκειται να φρενάρεις. πιάνει..:wave2:

με πρόλαβες! :beer: :beer: :beer: Πιάνει πάντα!

:wave2:

zanny
30/09/2007, 11:03
Κι όμως, υπάρχει λύση στο πρόβλημα.. :lol:


106669

Λεωνίδας
30/09/2007, 11:13
πάρτε ένα μαξιλάρι ρε παιδιά :lol: :lol: :lol:

Tropeas
30/09/2007, 11:21
να πέρνεις πιο ψηλά άτομα για συνοδηγούς,
αλλιώς θα χτυπάει...

S16
01/10/2007, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
παρε σουπερσπορτ και δε θα σε κουτουλαει ο απο πισω στα φρεναρισματα εκει στο θεο που καθεται :lol:

Νομιζεις...:nono:

GIXXERAKIAS
02/10/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanny
Κι όμως, υπάρχει λύση στο πρόβλημα.. :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Τι μλκ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mats8282
02/10/2007, 15:22
Ανεβαινει η Βιβη στο GSR

Εγω--> Βιβη δεν εχει ντροπες στην μηχανη κατσε πιο κοντα και κρατησου.
Βιβη--> Οχι ρε δεν πειραζει κρατιεμαι απο την λαβη πισω.
Εγω--> Καλα (Σκεφτομενος οτι ειναι αθλητρια και εχει δυνατα(πολυ) χερια.)


Ρολαριστος σε κατηφορα με 10 χλμ εχω στο τελειωμα στοπ. Ακουμπαω το φρενο με πολυ τρυφεροτητα και απαλα(μα τον Δια).





ΜΠΑΜ.....





Ναι χαζευε και ειχε κατσει πανω στις εξατμισεις φευγοντας με φορα πανω μου....Το κεφαλι μου κοντεψε να χτυπησει το ντεποζιτο(χαλαροτατος εγω) και αυτη να φυγει απο πανω μου.....Ευτυχως και για τους 2 που δεν πεσαμε και φοραγαμε κρανη....Εαν δεν φοραγε ενας απο τους 2 θα ηταν στο νοσοκομειο....Κανενας απο τους 2 και οι 2.....










και ευτυχως για αυτην που δεν ειχα βαλει το τοτε ολοκαινουργιο ARAI μου να μου το χαρακωσει οπως εκανε στο παλιο :wacko:

el_hymador
02/10/2007, 15:52
Eιναι λογικο και αποδεκτο να κουτουλησει καποπιες φορες...

αλλα αμα εχεις συνεπιβατη δρυοκολαπτη και ειναι συνεχεια στα ντακ-ντουκ, σου σπανε τα @@ και πολυ μαλιστα.

MitsosNaked
02/10/2007, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Eιναι λογικο και αποδεκτο να κουτουλησει καποπιες φορες...

αλλα αμα εχεις συνεπιβατη δρυοκολαπτη και ειναι συνεχεια στα ντακ-ντουκ, σου σπανε τα @@ και πολυ μαλιστα.

Μα εγώ για τέτοιους ομιλώ αγαπητέ.

Ειδικά μία πρώην το καλοκαίρι όσο και να έλεγα αρχικά ευγενικά κρατ΄ήσου σωστά, με έγραφε κανονικότατα. Χαρακτηριστικά συνέβαινε το εξής:

Είχε πάντα ανοικτή τη ζελατίνα στο jet κρανος και συνέχεια με στούκαρε. ΣΥΝΕΧΕΙΑ όμως
:mad: ΟΚ, άντε πές ότι ήθελέ να πάρει αέρα. Το θέμα ήταν ότι αφαιρούταν συνέχεια οπότε δέν πρόσεχε πότε επιταχύνω κλπ

Αρχικά με κρατούσε άκουσον-άκουσον από το t-shirt!!!! σε κάθε επιτάχυνση μ'επνιγε.

Το κορυφαίο όμως;

ΚΕΦΑΛΟΚΛΙΔΩΜΑ!!!! Αποφάσισε στη μέση της Συγγρού να με πιάσει κεφαλοκλίδωμα για να κρατιέται καλά! Έλεος.

:eyepop:

Stelth
02/10/2007, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
...........................Αρχικά με κρατούσε άκουσον-άκουσον από το t-shirt!!!! σε κάθε επιτάχυνση μ'επνιγε.

Το κορυφαίο όμως;

ΚΕΦΑΛΟΚΛΙΔΩΜΑ!!!! Αποφάσισε στη μέση της Συγγρού να με πιάσει κεφαλοκλίδωμα για να κρατιέται καλά! Έλεος.

:eyepop:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Asaverle
05/10/2007, 00:23
Axxx μεγάλο θέμα οι συνεπιβάτες/τριες. Η κοπέλα με την οποία βγαίνω τώρα έχει το κακό συνήθειο να βάζει τα χέρια τις μέσα στις τσέπες του μπουφάν μου. Εκτός του ότι καταντάει απίστευτα ενοχλητικό, φαίνομαι σαν καγκουρό και το μπουφάν έχει καταστρεφεί. Περπατάω και φαίνεται σαν να έχω βυζιά στο ύψος του οφαλού... Όσες φορές κι αν της έχω πει να το κόψει δεν το κάνει...

Nikoskazer2000
05/10/2007, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asaverle
Axxx μεγάλο θέμα οι συνεπιβάτες/τριες. Η κοπέλα με την οποία βγαίνω τώρα έχει το κακό συνήθειο να βάζει τα χέρια τις μέσα στις τσέπες του μπουφάν μου. Εκτός του ότι καταντάει απίστευτα ενοχλητικό, φαίνομαι σαν καγκουρό και το μπουφάν έχει καταστρεφεί. Περπατάω και φαίνεται σαν να έχω βυζιά στο ύψος του οφαλού... Όσες φορές κι αν της έχω πει να το κόψει δεν το κάνει...

Η ζωή (οχι η γειτόνισα) είναι μια μεγάλη και ανελέητη σκύλα.


Get used to it...

:wave2:

apav
05/10/2007, 09:49
Γιατί δεν της αγοράζεις γάντια; :wacko:

ntinlanden
05/10/2007, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asaverle
Axxx μεγάλο θέμα οι συνεπιβάτες/τριες. Η κοπέλα με την οποία βγαίνω τώρα έχει το κακό συνήθειο να βάζει τα χέρια τις μέσα στις τσέπες του μπουφάν μου. Εκτός του ότι καταντάει απίστευτα ενοχλητικό, φαίνομαι σαν καγκουρό και το μπουφάν έχει καταστρεφεί. Περπατάω και φαίνεται σαν να έχω βυζιά στο ύψος του οφαλού... Όσες φορές κι αν της έχω πει να το κόψει δεν το κάνει...



:rotflmao: :lol: :rotflmao: :) :lol:

el_hymador
05/10/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asaverle
Axxx μεγάλο θέμα οι συνεπιβάτες/τριες. Η κοπέλα με την οποία βγαίνω τώρα έχει το κακό συνήθειο να βάζει τα χέρια τις μέσα στις τσέπες του μπουφάν μου. Εκτός του ότι καταντάει απίστευτα ενοχλητικό, φαίνομαι σαν καγκουρό και το μπουφάν έχει καταστρεφεί. Περπατάω και φαίνεται σαν να έχω βυζιά στο ύψος του οφαλού... Όσες φορές κι αν της έχω πει να το κόψει δεν το κάνει...

:lol: :lol: :lol:

Asaverle
12/10/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Γιατί δεν της αγοράζεις γάντια; :wacko:

Γάντια μόνο; Όλα της τα έχω πάρει. Αλλά τα γάντια τα ξεχνάει, το μπουφάν δεν της αρέσει και...ΟΧΙ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ το φοράει πάντα. Αλιώς δεν ανεβαίνει...τις περισσότερες φορές...

costas81
12/10/2007, 10:04
υπάρχουν αυτοκόλητα σαν αυτά που βάζουμε στα τεπόζιτα από τα ss που μπάινουν στο πίσω μέρος του κράνους ειδικά για υτό τον λόγο.



Είναι όμορφα διακρητικά και βοηθούν στην περίπτωση που συζητάμε!

Πάντος δεν ειναι εύκολο ο συνοδηγός και κοντά μας να είναι να μην χτυπάει στο πίσω μέρος του κράνους!