PDA

View Full Version : Πιτσιρίκια



Εχετλαίος
29/09/2007, 11:45
Χτές σχόλασα αργά από δουλειά, καλές 6μιση το απόγευμα από τις 7μιση το πρωί. Στο δρόμο από δουλειά-σπίτι και πάνω στην εθνική (ο Θεός να κάνει εθνική τον κ_λόδρομο Ρέθυμνο-Χανιά) έχω μπροστά ένα ταξί. Μπροστά από το ταξί 3 κοπελάκια 12-14 το πολύ με φτιαγμένα παπιά. Πηγαίνουν με 90-100, το ένα δίπλα στο άλλο κάνοντας ότι σαχλαμάρα μπορεί κανείς να φανταστεί. Και οι τρείς να τραβάνε σούζα μαζί (ο ένας πάντα δίπλα στον άλλο), ψιλοκωλιές, να μπαίνουν στο αντίθετο ρευμα και πριν συγκρουστουν με τους πανικόβλητους οδηγούς να γυρίζουν ξεκαρδισμένοι στο ρεύμα τους κτλ. Χωρίς κράνος και οι τρείς, με παντόφλα και οι τρείς, με σορτσάκια και κοντομάνικα επίσης και οι τρείς. Και ξάφνου, πάνω σε μια σούζα φεύγει του ενός η εξάτμιση. ΟΛΗ η εξάτμιση, από το λαιμό ως το τελικό.
Το καλογυαλισμένο αυτό κομμάτι μέταλλο το οποίο τρέχει και αυτό με 100χλμ την ώρα λόγω του φαινομένου της αδράνειας, μετά την κρούση του επί του οδοστρώματος αρχίζει να περιστρέφεται, ως άλλος έλικας, μιά στη δική μας λωρίδα και μια στο αντίθετο ρεύμα (φανταστελιτε λίγο την εικόνα). Για καλή μας τύχη ολονών εκέινη τη στιγμή δεν ερχόταν δίκυκλο από το αντίθετο ρεύμα και δεν ακολουθούσε δίκυκλο τα κοπελάκια. Οι οδηγοί των ΙΧ με υπερπροσπάθεια το αποφύγαμε, ενώ ο ταξιτζής πρέπει να τα είδε όλα από τον απότομο ελιγμό που έκανε.
3 πιτσιρίκια, ανευ παιδείας, στην πιο τρυφερή ηλικία που το αίμα αρχίζει να βράζει παραλίγο να γίνουν αιτία να θρηνήσουμε και πάλι στα Χανιά.
Μπορεί οι γονείς τους να είχαν άγνοια (μπααααα, που τα βρήκανε τα μηχανάκια σε αυτή την ηλικία) αλλά μάλλον πρόκειται για γονείς με άγνοια της αγνοίας τους.
Έλεος πια...
300 μέτρα παρακάτω συνάντησα μπλόκο της τροχαίας, σταμάτησα και εξιστόρησα το περιστατικό. Αμέσως κίνησαν για τον τόπο του συμβάντος αλλά δεν ξέρω τι απέγινε.
Περιστατικό που δεν θα ήθελα να συμβεί σε κανένα.

island
29/09/2007, 11:50
Αχχχ τι να πείς

εδώ ο άλλος γκαζώνει μέσα στην θεσαΛΛΛΛονίκη με 600 ρι και 1000ρα και μιλάμε για τα πιτσιρίκια στην εθνική?

Αν ο άλλος έχει την κουλαμάρα και την καγκουράδα στον εγκέφαλο θα κάνει παντιές και σε αίθουσα αναμονής σε νοσοκομείο.

Το μυαλό δεν το πουλάνε στην λαική ή το έχεις ή θα το αποκτήσεις με τον "δύσκολο" τρόπο και παρακάλα να μην πάρεις και άλλους μαζί σου.

apav
29/09/2007, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Το καλογυαλισμένο αυτό κομμάτι μέταλλο το οποίο τρέχει και αυτό με 100χλμ την ώρα λόγω του φαινομένου της αδράνειας, μετά την κρούση του επί του οδοστρώματος αρχίζει να περιστρέφεται, ως άλλος έλικας, μιά στη δική μας λωρίδα και μια στο αντίθετο ρεύμα (φανταστελιτε λίγο την εικόνα).

:a53: :a53: :a53:

xampos
29/09/2007, 12:33
:eek: :eek: :eek:

EVI
29/09/2007, 12:58
:sad:

TROOPER
29/09/2007, 13:02
ΑΜΑ ΔΕ ΤΑ :a021: ΑΠΟ ΜΙΚΡΑ....

εγω θα τα πηγαινα μεχρι εκει που θα σταματουσανε και θα επερνα αστυνομια τηλεφωνο.

:wave2:

xampos
29/09/2007, 13:03
αλλες φορες σκεφτομαι που δεν με αφιναν οι γονεις μου να παρω μηχανη απ τα 15 μου που ηθελα

αλλα οταν το σκεφτομαι καλυτερα λεω ΕΥΤΗΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΙΣΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΗΡΑΝΕ ΜΗΧΑΝΗ ωσπου να δουλεψω και να παρω μονος μου

γιατι και γω και ολοι μας τετοια μυαλα κουβαλουσαμε στα 14 !!! και αν ειχα μηχανακι τοτε μπορει να μην ημουνα εδω τωρα

πιστευω οτι φταινε ΚΑΘΑΡΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ :(

cartman
29/09/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΑΜΑ ΔΕ ΤΑ :a021: ΑΠΟ ΜΙΚΡΑ....

εγω θα τα πηγαινα μεχρι εκει που θα σταματουσανε και θα επερνα αστυνομια τηλεφωνο.

:wave2:
+1

Την επόμενη φορά πάρε πινακίδες και δώστους στην αστυνομία! Τα παιδάκια τπτ δεν θα πάθουν, οι γονείς τους θα τραβιούντε και καλά να πάθουν αμα δεν έχουν την στοιχειώδη λογική να μην αφήνουν τα παιδιά τους να οδηγούν από τα 14! :confused:

vangelis 64
29/09/2007, 13:08
Εγώ φαντάζομαι αυτά τα πιτσιρίκια σε 4-5 χρόνια με τουμπανιασμένα αυτοκίνητα και με πιάνει η ψυχή.:(

noe13
29/09/2007, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
αλλες φορες σκεφτομαι που δεν με αφιναν οι γονεις μου να παρω μηχανη απ τα 15 μου που ηθελα

αλλα οταν το σκεφτομαι καλυτερα λεω ΕΥΤΗΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΙΣΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΗΡΑΝΕ ΜΗΧΑΝΗ ωσπου να δουλεψω και να παρω μονος μου

γιατι και γω και ολοι μας τετοια μυαλα κουβαλουσαμε στα 14 !!! και αν ειχα μηχανακι τοτε μπορει να μην ημουνα εδω τωρα

πιστευω οτι φταινε ΚΑΘΑΡΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ :( Φιλε δε συμφωνω μαζι σου.Και μενα μου πηρανε μηχανη οι γονεις μου οχι στα 14 αλλα στα 5.Καθοτι ομως συνηδητοποιημενοι μοτοσυκλετιστες και οι δυο με βαζανε παντα στο σωστο δρομο.Πανω απο ολα φταιει η παιδεια!

xampos
29/09/2007, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
Φιλε δε συμφωνω μαζι σου.Και μενα μου πηρανε μηχανη οι γονεις μου οχι στα 14 αλλα στα 5.Καθοτι ομως συνηδητοποιημενοι μοτοσυκλετιστες και οι δυο με βαζανε παντα στο σωστο δρομο.Πανω απο ολα φταιει η παιδεια!

ειναι πολυ σπανιο αυτο που λες και συμβαινει με τους γονεις σου, Οι δικοι σου ειχανε μυαλο και σε βαλανε στο σωστο δρομο

Εχουνε ομως ολοι οι γονεις το ιδιο μυαλο? η απλα περνουνε μηχανακι στο παιδακι τους να μην του χαλασουνε χατιρι :confused:

TROOPER
29/09/2007, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
Φιλε δε συμφωνω μαζι σου.Και μενα μου πηρανε μηχανη οι γονεις μου οχι στα 14 αλλα στα 5.Καθοτι ομως συνηδητοποιημενοι μοτοσυκλετιστες και οι δυο με βαζανε παντα στο σωστο δρομο.Πανω απο ολα φταιει η παιδεια!

δλδ στα 5 σου καβαλαγες και εβγαινες στο δρομο???

:confused: :confused: :confused:

DimChios
29/09/2007, 14:55
:mad: :mad: :mad: :mad:

devil's animal
29/09/2007, 16:45
ειναι για :a015: :a016: :a015: :a016: :a015: :a016: :a016:


οι γονεις!

τα παιδια δεν φταινε σε τιποτα.Οποιοδηποτε παιδι τα ιδια θα εκανε.

div400
29/09/2007, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
........ Μπροστά από το ταξί 3 κοπελάκια 12-14 το πολύ με φτιαγμένα παπιά. Πηγαίνουν με 90-100, το ένα δίπλα στο άλλο κάνοντας ότι σαχλαμάρα μπορεί κανείς να φανταστεί. ....
σούζα μαζί (ο ένας πάντα δίπλα στον άλλο), ψιλοκωλιές, ......

:eek: :uplate: :hypnotize

Ή κάποιος υπερβάλει...:rolleyes:
ή ανταλασω το σβου με ενα απο αυτα τα παπια ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!

ΤΕΛΛΛΛΛΛΟΣ:evil: :smokin:

Asaverle
29/09/2007, 17:08
Τι να πεις. Και γω από τα Χανιά είμαι και έχω απηυδύσει με τις μαμακίες που βλέπω στον δρόμο. Χτες το βράδυ ήμουν μάρτυρας ενός τροχαίου στην οδό Κισάμου. Ήταν 2 το πρωί. Μπροστά μου μία πιτσιρίκα πάνω σε παπάκι με το κράνος στον αγκώνα. Εγώ πίσω της, περίπου στα 100 μέτρα. Πήγαινα σταθερά και είχα σκοπό στο επόμενο φανάρι να της πω με όσο πιο ωραίο τρόπο μπορούσα να φορέσει το κράνος...Αμ δεν πρόλαβα. Στα 10 δευτερόλεπτα από την σκέψη μου ένας ΜΑΛΑΚΑΣ (συγνώμη για την έκφραση αλλά δεν αντέχω) αποφάσισε να κάνει επιτόπια πάνω στην τεράστια ευθεία της Κισάμου μπροστά από το παπάκι. Η σύγκρουση ήταν απίστευτη. Το παπάκι σε ένα δευτερόλεπτο είχε εξαφανιστεί. Αυτή έπεσε με την μούρη πάνω στην πόρτα του οδηγού και έπεσε σαν σακί άμμος στην άσφαλτο. Αυτός έβαλε όπισθεν και πήγε πίσω. Κατέβηκα από την μηχανή και είδα την κοπέλα γεμάτη αίματα και το πρόσωπο της κομμένο σε αρκετά σημεία. Αμέσως μαζεύτηκε κόσμος και προσπαθήσαμε να την ηρεμήσουμε. Της είπα να ηρεμήσει και ότι δεν έχει τίποτα, να μην ανησυχεί. Δεν είχε σπάσει κόκκαλα απ' ότι φαινόταν. δεν διέτρεχε άμεσο κίνδυνο αλλά το πρόσωπο της είχε σχεδόν παραμορφωθεί. Από τα πρώτα που είδα ήταν αίμα από στόμα, μύτη και μεγάλο κοψίματα σε όλο το πρόσωπο. Μιλούσε, είχε τις αισθήσεις της και δεν φαινόταν να έχει κτυπήσει στον αυχένα. Ήρθε αστυνομία, ασθενοφόρο και...τα φιλαράκια της από την περιοχή του Πασακακίου. Όσοι είναι από Χανιά γνωρίζουν. Το τι τους έσουρα δεν λέγεται και εξηγώ: "Γιατί ρε οδηγάτε χωρίς κράνος; Αν φορούσε κράνος δεν θα είχε πάθει τίποτα ενώ τώρα θα τρέχει για χρόνια σε πλαστικές και χειρούργους. Δεν το καταλαβαίνετε ότι το κράνος το έχουμε για το κεφάλι και όχι για τον αγκώνα;" Αυτό που βρήκαν να μου απαντήσουν ήταν: "Έλα ρε φίλε το κράνος φταίει ή ο μαλάκς που έκανε επιτόπια;"...

Το πως κατάφερα να γυρίσω σπίτι μου δεν ξέρω. Είχα την εικόνα της σύγκρουσης συνέχεια στο μυαλό μου αλλά και τις παράξενες εκείνες σκέψεις του τί θα γινόταν αν είχα φύγει από το μπαράκι 10 δευτερόλεπτα νωρίτερα...

Οι γονείς έχουν πάντα το φταίξιμο. Οι νόμοι δεν είναι αρκετοί για να καλύψουν το κενό. Χρειάζεται μια αναπροσαρμογή και κοινωνική πολιτική ευρωπαϊκών δεδομένων όσον αφορά το κράνος. Τα μεγάλα πρόστιμα δεν είναι η λύση. Το πρόβλημα ξεκινά από την έλλειψη παιδείας (και σε γονείς και σε παιδιά). Τα παιδιά δεν είναι άμοιρα βέβαια ευθυνών. Οφείλουν κι αυτά να φοράνε το κράνος. Δικαιολογίες όπως μου χαλάει το μαλί, δεν βλέπω καλά, δεν ακούω καλά κ.τ.λ. είναι αδιανόητες.

gcrook
29/09/2007, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
:eek: :uplate: :hypnotize

Ή κάποιος υπερβάλει...:rolleyes:
ή ανταλασω το σβου με ενα απο αυτα τα παπια ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!

ΤΕΛΛΛΛΛΛΟΣ:evil: :smokin:

Μην μου συγχυζεσαι...
Θα σου δεσουμε 2 τσιμεντολιθους στην πλατη να δεις πως θα σηκωνεται και το Εσβι με τραβηγμα των κλιπον....:look:

apav
29/09/2007, 17:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asaverle
...

:a35:

Maira
29/09/2007, 19:31
Παντου τα ίδια γίνονται!!!!


Κι εδώ κινδυνεύουμε από το κακγκουρποπαπιά με 15χρονα πάνω!!!! Μια καλή είχα δει στους Ολυμπιακούς που πρέπει να είχαν μαζεύψει με τη μία καμιά δεκαριά από δαύτους!!!!


Και συμφωνώ ότι φταίνε οι γονείς!!!! Αλλά πλέον τα πράγματα εχουν ξεφύγει!!!!!


:sad:

liakaros
29/09/2007, 23:39
Βασικα οι χανιωτες προσεχετε λιγο με τους σβουρους γιατι αρχιζω και παρατηρω ενα καινουριο φαινομενο...

Πανε τα μ@λ@κιστηρια και βγαζουν οτι φωτα εχει το παπι,δεν ξερω για ποιο λογο...

Προσεχετε ειδικα οταν εισαστε με αυτοκινητο το βραδυ γιατι πεταγοντε απο το πουθενα....και αντε να εξηγησεις μετα στον μ@λ@κ@ τον πατερα του,που το αφηνει να κυκλοφορει ετσι, γιατι το
μισερωσες...

Nikoskazer2000
30/09/2007, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asaverle
Τι να πεις. Και γω από τα Χανιά είμαι και έχω απηυδύσει με τις μαμακίες που βλέπω στον δρόμο. Χτες το βράδυ ήμουν μάρτυρας ενός τροχαίου στην οδό Κισάμου. Ήταν 2 το πρωί. Μπροστά μου μία πιτσιρίκα πάνω σε παπάκι με το κράνος στον αγκώνα. Εγώ πίσω της, περίπου στα 100 μέτρα. Πήγαινα σταθερά και είχα σκοπό στο επόμενο φανάρι να της πω με όσο πιο ωραίο τρόπο μπορούσα να φορέσει το κράνος...Αμ δεν πρόλαβα. Στα 10 δευτερόλεπτα από την σκέψη μου ένας ΜΑΛΑΚΑΣ (συγνώμη για την έκφραση αλλά δεν αντέχω) αποφάσισε να κάνει επιτόπια πάνω στην τεράστια ευθεία της Κισάμου μπροστά από το παπάκι. Η σύγκρουση ήταν απίστευτη. Το παπάκι σε ένα δευτερόλεπτο είχε εξαφανιστεί. Αυτή έπεσε με την μούρη πάνω στην πόρτα του οδηγού και έπεσε σαν σακί άμμος στην άσφαλτο. Αυτός έβαλε όπισθεν και πήγε πίσω. Κατέβηκα από την μηχανή και είδα την κοπέλα γεμάτη αίματα και το πρόσωπο της κομμένο σε αρκετά σημεία. Αμέσως μαζεύτηκε κόσμος και προσπαθήσαμε να την ηρεμήσουμε. Της είπα να ηρεμήσει και ότι δεν έχει τίποτα, να μην ανησυχεί. Δεν είχε σπάσει κόκκαλα απ' ότι φαινόταν. δεν διέτρεχε άμεσο κίνδυνο αλλά το πρόσωπο της είχε σχεδόν παραμορφωθεί. Από τα πρώτα που είδα ήταν αίμα από στόμα, μύτη και μεγάλο κοψίματα σε όλο το πρόσωπο. Μιλούσε, είχε τις αισθήσεις της και δεν φαινόταν να έχει κτυπήσει στον αυχένα. Ήρθε αστυνομία, ασθενοφόρο και...τα φιλαράκια της από την περιοχή του Πασακακίου. Όσοι είναι από Χανιά γνωρίζουν. Το τι τους έσουρα δεν λέγεται και εξηγώ: "Γιατί ρε οδηγάτε χωρίς κράνος; Αν φορούσε κράνος δεν θα είχε πάθει τίποτα ενώ τώρα θα τρέχει για χρόνια σε πλαστικές και χειρούργους. Δεν το καταλαβαίνετε ότι το κράνος το έχουμε για το κεφάλι και όχι για τον αγκώνα;" Αυτό που βρήκαν να μου απαντήσουν ήταν: "Έλα ρε φίλε το κράνος φταίει ή ο μαλάκς που έκανε επιτόπια;"...

Το πως κατάφερα να γυρίσω σπίτι μου δεν ξέρω. Είχα την εικόνα της σύγκρουσης συνέχεια στο μυαλό μου αλλά και τις παράξενες εκείνες σκέψεις του τί θα γινόταν αν είχα φύγει από το μπαράκι 10 δευτερόλεπτα νωρίτερα...

Οι γονείς έχουν πάντα το φταίξιμο. Οι νόμοι δεν είναι αρκετοί για να καλύψουν το κενό. Χρειάζεται μια αναπροσαρμογή και κοινωνική πολιτική ευρωπαϊκών δεδομένων όσον αφορά το κράνος. Τα μεγάλα πρόστιμα δεν είναι η λύση. Το πρόβλημα ξεκινά από την έλλειψη παιδείας (και σε γονείς και σε παιδιά). Τα παιδιά δεν είναι άμοιρα βέβαια ευθυνών. Οφείλουν κι αυτά να φοράνε το κράνος. Δικαιολογίες όπως μου χαλάει το μαλί, δεν βλέπω καλά, δεν ακούω καλά κ.τ.λ. είναι αδιανόητες.

Μου τα 'λεγε ο πατέρας μου την επόμενη. Τι να πεις... Εγω δε νοιάζομαι πια. Αμα είμαι ντυμένος σχεδόν full χειμώνα-καλοκαίρι και αυτά φορώντας την trendy βερμούδα τους και το γυαλί γελάνε οταν με βλέπουν..."ρε δε γαμιούνται" λέω.

Δε λυπάμαι κανένα τους.

Ταξιδευτής
30/09/2007, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asaverle
Αυτό που βρήκαν να μου απαντήσουν ήταν: "Έλα ρε φίλε το κράνος φταίει ή ο μαλάκς που έκανε επιτόπια;"...


:mad: :mad: :mad: Γμτ! Δεν ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ αλλο αυτο το πραμα λεμε!!! :a018: :a018: :a018: ΕΛΕΟΣΣ!!!!

Nikoskazer2000
30/09/2007, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
:mad: :mad: :mad: Γμτ! Δεν ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ αλλο αυτο το πραμα λεμε!!! :a018: :a018: :a018: ΕΛΕΟΣΣ!!!!

Νίκο εμείς οι μοτοσυκλετιστές στην Ελλάδα είμαστε παιδιά ενος κατώτερου Θεού στα μάτια των αλλων (κουτάκηδες, πεζοί, άσχετοι με το χώρο γενικότερα).

Τι περίμενες να πούνε; Εμένα ο "πεθερός" μου οταν πρωτοείδε τα μάγουλα μου που κοντεύαν να φτάσουν τα μάτια μου απο το στένος του ολοκαίνουργιου κράνους μου είπε "οφου μωρε Νικολάκη, βγάλε το αυτό το πράμα παιδί μου να μη σκάσεις!"

:sad:

675
30/09/2007, 01:53
ας ελπισουμε πως αργοτερα θα σοβαρευτουν λιγο περισσοτερο, αν κ δε το νομιζω καθολου..:rolleyes:

δυστυχως δεν μπορουμε να κανουμε κατι...:(

TATAR
30/09/2007, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
+1

Την επόμενη φορά πάρε πινακίδες και δώστους στην αστυνομία! Τα παιδάκια τπτ δεν θα πάθουν, οι γονείς τους θα τραβιούντε και καλά να πάθουν αμα δεν έχουν την στοιχειώδη λογική να μην αφήνουν τα παιδιά τους να οδηγούν από τα 14! :confused:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: πινακίδα ??? Τι είναι αυτό??? Τα μισά οχήματα ειδικά στο ΗΡΑΚΛΕΙΟ δεν έχουν κανενός είδους πινακίδα (ένα κυτίο HONDA S200 έχει πινακίδα-διαφήμηση του εμπόρου "πολυτελών" κυτίων που αγοράζουν οι ιθαγενείς των υψιπέδων του Μυλοποτάμου όπου φύεται το γνωστό φυτό.Το κυτίο αυτό παρκάρει στο κεντρικώτερο δρόμο του Ηρακλείου.)
Ο διοικήτης της ΕΛ.ΑΣ εδώ πρέπει να είναι και Γ.τ.π. Διάλυσε την ομάδα ΖΗΤΑ, 'ολοι κυκλοφορούν ξεκράνωτοι, παρκάρουν όπου και ότι θέλουν!!!

700_Thespieis
30/09/2007, 12:34
ειναι οπωσ τα λεει ο nikoskazer2000..αν δεν προσεχεισ εσυ τον ευατο σου πρωτος,καλα να πα8εις..ελεος δλδ,βλεπω κα8ε μερα ποσους και ποσους που πανε χωρισ κρανοσ με σβηστα τα φωτα..προσφατα μαλιστα ημουν με το αμαξι,του κανω σημα(ειχε ενα παπι)πωσ δεν εχει φωτα,στα@@ του συνεχιζει και παει,του ξανακανω σημα ,κορναρω,παω διπλα του,ανοιγω το παρα8υρο και γυρναει και μ φωναζει"το ξερω,νταξει μωρε!!"..ε να πας να πε8ανεις,στα@@ μου και μενα..

cartman
30/09/2007, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
Φιλε δε συμφωνω μαζι σου.Και μενα μου πηρανε μηχανη οι γονεις μου οχι στα 14 αλλα στα 5.Καθοτι ομως συνηδητοποιημενοι μοτοσυκλετιστες και οι δυο με βαζανε παντα στο σωστο δρομο.Πανω απο ολα φταιει η παιδεια!

Φίλε αν ο δρόμος που λές ήταν δημόσιος, τότε δεν ήταν σωστοί...:nono:

:wave2:

m1ke
30/09/2007, 22:29
Στην Κρήτη η κατάσταση είναι απάλευτη. Μόλις σταθεί στα πόδια του το πιτσιρίκι του δίνουν να πιάσει κουμπούρι και τιμόνι. Και τα δύο εξίσου θανατηφόρα. Το νεκροταφείο του χωριού μου είναι γεμάτο πιτσιρίκια που χάθηκαν στην άσφαλτο με κύριους υπεύθυνους τους γονείς τους, που τώρα περιφέρονται σαν φαντάσματα στους τάφους των παιδιών τους.
:sad:

Band(age)it
30/09/2007, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
περιφέρονται σαν φαντάσματα στους τάφους των παιδιών τους.
:sad:

:eyepop:

Nikoskazer2000
30/09/2007, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Band(age)it
:eyepop:

:confused:

Δεν έχεις δει γονείς να θρηνούν τα παιδιά τους επι σειρά ετών σε τοπικά νεκροταφεία;

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη κατάρα απο το να θάβει ο γονιός το σπλάχνο του. Είναι πολύ άσχημο το θέαμα, το λέω γιατί ξέρω ανθρώπους σ' αυτή την κατάσταση.

Εχετλαίος
01/10/2007, 07:43
Στο δια ταύτα παιδιά. Τι μπορούμε εμείς να κάνουμε!
Σκεφτόμουνα και πρότεινα σε ένα φίλο επίσης με την αγωνία τη δικιά μου, να παρουμε άδεια απ΄την τροχαία Χανίων και να αρχίσουμε ενημέρωση σε γυμνάσια-λύκεια της περιοχής μας. Με φωτογραφικό υλικό, με βιντεοπροτζέκτορα, με παραπομπές σε βίντεο στο δίαδίκτυο κτλ. Άραγε οι γυμνασιάρχες-λυκειάρχες θα βοηθήσουν ή καχύποπτα θα μας κλέισουν την πόρτα;
Έχει κανέις δοκιμάσει κάτι ανάλογο πουθενά να μας πει εντυπώσεις; Του κερατά, κάποιος πρέπει να κάνει κάτι επιτέλους! Καμιά άλλη ιδέα;

TROOPER
01/10/2007, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Στο δια ταύτα παιδιά. Τι μπορούμε εμείς να κάνουμε!
Σκεφτόμουνα και πρότεινα σε ένα φίλο επίσης με την αγωνία τη δικιά μου, να παρουμε άδεια απ΄την τροχαία Χανίων και να αρχίσουμε ενημέρωση σε γυμνάσια-λύκεια της περιοχής μας. Με φωτογραφικό υλικό, με βιντεοπροτζέκτορα, με παραπομπές σε βίντεο στο δίαδίκτυο κτλ. Άραγε οι γυμνασιάρχες-λυκειάρχες θα βοηθήσουν ή καχύποπτα θα μας κλέισουν την πόρτα;
Έχει κανέις δοκιμάσει κάτι ανάλογο πουθενά να μας πει εντυπώσεις; Του κερατά, κάποιος πρέπει να κάνει κάτι επιτέλους! Καμιά άλλη ιδέα;

δες εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34144) , διαβασε τα ολα και θα βρεις ποοοοοοολυ υλικο.ητανε μια κινηση που ξεκινησα μαζι με τον νοστρα αλλα δεν υπηρξε ανταποκριση δυστυχως.δες και τα διαφορα σαιτ που αναγραφονται...γενικα ριξε μελετη και οτι θες εδω ειμαι.

:wave2:

Εχετλαίος
01/10/2007, 08:47
Διάβασα σχεδόν όλα τα thread και στεναχωρήθηκα που ψιλοκόλλησε η προσπάθεια...
Πως σου φαίνεται η άμμεση ενημέρωση στα κατα τόπους σχολεία; Δεν είναι και τόσα πολλά πια, άντε 20-25 το πολύ. Από κάπου μπορούμε να αρχίσουμε, έτσι;

Band(age)it
01/10/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
:confused:

Δεν έχεις δει γονείς να θρηνούν τα παιδιά τους επι σειρά ετών σε τοπικά νεκροταφεία;

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη κατάρα απο το να θάβει ο γονιός το σπλάχνο του. Είναι πολύ άσχημο το θέαμα, το λέω γιατί ξέρω ανθρώπους σ' αυτή την κατάσταση.


Απλα η εικονα που σχηματηστικε στο μυαλο μου απ τα λογια του m1ke ηταν γ@μησε τα...
Και δυστυχως εχει δικιο...

Asaverle
12/10/2007, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Διάβασα σχεδόν όλα τα thread και στεναχωρήθηκα που ψιλοκόλλησε η προσπάθεια...
Πως σου φαίνεται η άμμεση ενημέρωση στα κατα τόπους σχολεία; Δεν είναι και τόσα πολλά πια, άντε 20-25 το πολύ. Από κάπου μπορούμε να αρχίσουμε, έτσι;


Η ιδέα σου είναι πολύ καλή αλλά παρ'όλα αυτά δείχνει που έχουμε φτάσει. Τα επίσημα όργανα της κοινωνίας δεν ασχολούνται καθόλου. Η τροχαία αντί να κόβει κλήσεις έπρεπε να αναλαμβάνει και τον ρόλο της ενημέρωσης. Απ' ότι ξέρω η τροχαία ετοιμάζει κάτι στα Χανιά (http://www.agonaskritis.gr/?q=node/3441) αλλά κι αυτό είναι λίγο. Οι επισκέψεις στα σχολεία είναι απαραίτητες. ίσως όχι από την τροχαία λόγω της αντίδρασης που μπορεί να προκαλέσει στους θερμόαιμους έφηβους. Μια εποχή η ΛΕΜΟΠΕΧ έκανε αυτές τις επισκέψεις αλλά καταφέρανε να την καταστρέψουν κι αυτή την λέσχη. Από Ρέθυμνο μεριά ξέρω ότι η ΣΥΜΟΡΕ είναι πάντως πολύ δραστήρια σε τέτοια θέματα. Καλά για Ηράκλειο δεν μιλάω. Όποτε περνάω από εκεί οι 9 στους 10 είναι ακράνωτοι. Και δεν μιλάω για παπάκια...

Εχετλαίος
12/10/2007, 10:52
Θα μιλήσω σήμερα κιόλας με την τροχαία Χανίων να δω πως μπορώ να βοηθήσω. Επιτέλους, κάποιος πρέπει κάτι να κάνει! Περασμένο Σάββατο στο Ρέθυμνο, ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ!!! ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ!!! Επί 5 ώρες παρακολουθούσα την κυκλοφορία στους δρόμους της πόλης του Ρεθύμνου. ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ του κερατά, ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ!

Ζεύκας
12/10/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Θα μιλήσω σήμερα κιόλας με την τροχαία Χανίων να δω πως μπορώ να βοηθήσω. Επιτέλους, κάποιος πρέπει κάτι να κάνει! Περασμένο Σάββατο στο Ρέθυμνο, ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ!!! ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ!!! Επί 5 ώρες παρακολουθούσα την κυκλοφορία στους δρόμους της πόλης του Ρεθύμνου. ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ του κερατά, ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ!

Είχα κατέβει στο Ρέθυμνο τον Σεπτέμβριο του 2004.

Είχα κάτσει στο σημείο όπου τελειώνει η παλαιά πόλη και υπάρχει κοντά ένα παρκάκι και χαζεύα την κίνηση.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πως ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΦΟΡΑΓΑΝ ΚΡΑΝΟΣ!!!!

σκουτερακια,μηχανες κτλ φόραγαν κράνη! εντάξει όχι όλοι full face αλλά τους θαύμαζα και ντρεπόμουν για την πόλη μου...

ΤΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕ ΑΠΟ ΤΟΤΕ??? :confused:

lanselot
12/10/2007, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
Είχα κατέβει στο Ρέθυμνο τον Σεπτέμβριο του 2004.

Είχα κάτσει στο σημείο όπου τελειώνει η παλαιά πόλη και υπάρχει κοντά ένα παρκάκι και χαζεύα την κίνηση.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πως ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΦΟΡΑΓΑΝ ΚΡΑΝΟΣ!!!!

σκουτερακια,μηχανες κτλ φόραγαν κράνη! εντάξει όχι όλοι full face αλλά τους θαύμαζα και ντρεπόμουν για την πόλη μου...

ΤΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕ ΑΠΟ ΤΟΤΕ??? :confused:

Μαλλον ο διοικητης της τοπικης τροχαιας

Εχετλαίος
12/10/2007, 13:05
Θα είχες πέσει σε βδομάδα που έιχαν λυσάξει τα τοπικά όργανα να γράφουν και είχε πέσει σύρμα. Σκέψου ότι στα Χανιά κάποτε η τροχαία, μη μπορώντας και καλά να κάνει κάτι άλλο, δημοσίευε στον τοπικό τύπο ότι την Χ πχ δβομάδα τα όργανα θα έλεγχαν αυτήν την παράβαση, την άλλη βδομάδα την άλλη κτλ. Σοβαρά! Αποτέλεσμα: τίποτα, μια από τα ίδια...

Asaverle
12/10/2007, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Θα είχες πέσει σε βδομάδα που έιχαν λυσάξει τα τοπικά όργανα να γράφουν και είχε πέσει σύρμα. Σκέψου ότι στα Χανιά κάποτε η τροχαία, μη μπορώντας και καλά να κάνει κάτι άλλο, δημοσίευε στον τοπικό τύπο ότι την Χ πχ δβομάδα τα όργανα θα έλεγχαν αυτήν την παράβαση, την άλλη βδομάδα την άλλη κτλ. Σοβαρά! Αποτέλεσμα: τίποτα, μια από τα ίδια...

Ακόμα το κάνει νομίζω.

Nikoskazer2000
12/10/2007, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Θα είχες πέσει σε βδομάδα που έιχαν λυσάξει τα τοπικά όργανα να γράφουν και είχε πέσει σύρμα. Σκέψου ότι στα Χανιά κάποτε η τροχαία, μη μπορώντας και καλά να κάνει κάτι άλλο, δημοσίευε στον τοπικό τύπο ότι την Χ πχ δβομάδα τα όργανα θα έλεγχαν αυτήν την παράβαση, την άλλη βδομάδα την άλλη κτλ. Σοβαρά! Αποτέλεσμα: τίποτα, μια από τα ίδια...

Η κατάσταση είναι χέσε μέσα τελείως. :( Όλοι εμείς οι "καλοντυμένοι" είμαστε το freak show των Χανίων.

Nikoskazer2000
12/10/2007, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Η κατάσταση είναι χέσε μέσα τελείως. :( Όλοι εμείς οι "καλοντυμένοι" είμαστε το freak show των Χανίων.

Κάπως έτσι δλδ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=40509)

Εχετλαίος
15/10/2007, 07:24
Έχεις δίκιο αλλά τους γράφω στα π@π@ρια μου. Άλλος θα είναι το freak αν πέσει και ανοίξει το κεφάλι του και χυθούν τα ζεστά μυαλά στην άσφαλτο. Εκτός και αν το ζελέ που προωθεί κακόγουστα η Loreal τσιμεντώνει όντως τα μαλιά και παρέχει και αντι-κρουστική προστασία.

Asaverle
15/10/2007, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Θα είχες πέσει σε βδομάδα που έιχαν λυσάξει τα τοπικά όργανα να γράφουν και είχε πέσει σύρμα. Σκέψου ότι στα Χανιά κάποτε η τροχαία, μη μπορώντας και καλά να κάνει κάτι άλλο, δημοσίευε στον τοπικό τύπο ότι την Χ πχ δβομάδα τα όργανα θα έλεγχαν αυτήν την παράβαση, την άλλη βδομάδα την άλλη κτλ. Σοβαρά! Αποτέλεσμα: τίποτα, μια από τα ίδια...

Είχες χρόνο να κάνεις καμία επαφή με τροχαία; Τί τους ρώτησες; Τί σου είπανε; Ρωτάω από περιέργιεα γιατί σκέφτομαι να επισκεφτώ την έκθεση που κάνουν και να πάρω στοιχεία για να γράψω ένα άρθρο πάνω στο θέμα.

Εχετλαίος
15/10/2007, 12:44
Δεν πρόλαβα αλλά θα πάω από την έκθεση σήμερα-αύριο να μιλήσω από κοντά. Θα σου πω όταν μάθω περισσότερα.

Nikoskazer2000
15/10/2007, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Δεν πρόλαβα αλλά θα πάω από την έκθεση σήμερα-αύριο να μιλήσω από κοντά. Θα σου πω όταν μάθω περισσότερα.

Που; Πότε; 17+18 αυτού του μήνα εχω ρεπό. Θα ήθελα να 'μαι και 'γω εκεί μπας και χρειαστείς τίποτα backup.

:wave2:

Εχετλαίος
17/10/2007, 09:06
Λοιπόν, πήγα χτες το απόγευμα στην έκθεση της τροχαίας στο Παλιό Τελωνείο στα Χανιά. Βρήκα τον διοικητή της τροχαίας, το Γιώργο το Λιμπινάκη, και του είπα ότι εμείς σα μοτοσυσκλετιστές θέλουμε να κάνουμε ενημέρωση στα σχολεία πρωτίστως για την οδική ασφάλεια. Τι μου απάντησε;
Tι το λές και δεν το κάνεις! Θέλει να κάνουμε από κοινού παρουσιάσεις σε σχολεία όπου θα διατυπώνεται η άποψη της τροχαίας αλλά και του ιδιώτη που ζει καθημερινά στο δρόμο. Θέλει να μαζέψουμε ότι υλικό έχουμε, να πάμε από το γραφείο του να το επεξεργαστούμε μαζί με το δικό του και από κοινου να αρχίσουμε εκστρατεία στα σχολεία και σε άλλους φορείς. Ο άνθρωπος μου παρουσίασε και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει σαν υπηρεσία και ποιοι κρατούν τα χέρια του δεμένα αλλά είναι αποφασισμένος να προχωρήσει με την ενημέρωση του κοινού. Να και κάποιος με θέληση!
Μην τον αφήσουμε μόνο. Όσοι Χανιώτες θέλετε ενεργά να βοηθήσουμε αυτή την προσπάθεια να επικοινωνήσουμε άμμεσα, στη βράση κολλά το σίδερο! Τέτοιες ευκαιρείες δεν βρίσκονται κάθε μέρα!
Περιμένω pm

apav
17/10/2007, 12:24
:a013:

Asaverle
18/10/2007, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Λοιπόν, πήγα χτες το απόγευμα στην έκθεση της τροχαίας στο Παλιό Τελωνείο στα Χανιά. Βρήκα τον διοικητή της τροχαίας, το Γιώργο το Λιμπινάκη, και του είπα ότι εμείς σα μοτοσυσκλετιστές θέλουμε να κάνουμε ενημέρωση στα σχολεία πρωτίστως για την οδική ασφάλεια. Τι μου απάντησε;
Tι το λές και δεν το κάνεις! Θέλει να κάνουμε από κοινού παρουσιάσεις σε σχολεία όπου θα διατυπώνεται η άποψη της τροχαίας αλλά και του ιδιώτη που ζει καθημερινά στο δρόμο. Θέλει να μαζέψουμε ότι υλικό έχουμε, να πάμε από το γραφείο του να το επεξεργαστούμε μαζί με το δικό του και από κοινου να αρχίσουμε εκστρατεία στα σχολεία και σε άλλους φορείς. Ο άνθρωπος μου παρουσίασε και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει σαν υπηρεσία και ποιοι κρατούν τα χέρια του δεμένα αλλά είναι αποφασισμένος να προχωρήσει με την ενημέρωση του κοινού. Να και κάποιος με θέληση!
Μην τον αφήσουμε μόνο. Όσοι Χανιώτες θέλετε ενεργά να βοηθήσουμε αυτή την προσπάθεια να επικοινωνήσουμε άμμεσα, στη βράση κολλά το σίδερο! Τέτοιες ευκαιρείες δεν βρίσκονται κάθε μέρα!
Περιμένω pm

Λοιπόν χθες βρέθηκα τυχαία στα λουξ με μια παρέα μοτοσικλετιστική και γνώρισα και από κοντά και τον jsfk16 ο οποίος μου είπε ότι γνωρίζεστε. Μιλήσαμε και είπαμε κάποια στιγμή μέσα στην επόμενη εβδομάδα να συναντηθούμε κάπου όλοι μαζί και να συζητήσουμε για το θέμα και να οργανώσουμε τις επόμενες κινήσεις μας καθώς και να καταθέσει ο καθένας τις προτάσεις του για το που και πώς μπορεί να βοηθήσει ο καθένας από εμάς.

mako
18/10/2007, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Λοιπόν, πήγα χτες το απόγευμα στην έκθεση της τροχαίας στο Παλιό Τελωνείο στα Χανιά. Βρήκα τον διοικητή της τροχαίας, το Γιώργο το Λιμπινάκη, και του είπα ότι εμείς σα μοτοσυσκλετιστές θέλουμε να κάνουμε ενημέρωση στα σχολεία πρωτίστως για την οδική ασφάλεια. Τι μου απάντησε;
Tι το λές και δεν το κάνεις! Θέλει να κάνουμε από κοινού παρουσιάσεις σε σχολεία όπου θα διατυπώνεται η άποψη της τροχαίας αλλά και του ιδιώτη που ζει καθημερινά στο δρόμο. Θέλει να μαζέψουμε ότι υλικό έχουμε, να πάμε από το γραφείο του να το επεξεργαστούμε μαζί με το δικό του και από κοινου να αρχίσουμε εκστρατεία στα σχολεία και σε άλλους φορείς. Ο άνθρωπος μου παρουσίασε και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει σαν υπηρεσία και ποιοι κρατούν τα χέρια του δεμένα αλλά είναι αποφασισμένος να προχωρήσει με την ενημέρωση του κοινού. Να και κάποιος με θέληση!
Μην τον αφήσουμε μόνο. Όσοι Χανιώτες θέλετε ενεργά να βοηθήσουμε αυτή την προσπάθεια να επικοινωνήσουμε άμμεσα, στη βράση κολλά το σίδερο! Τέτοιες ευκαιρείες δεν βρίσκονται κάθε μέρα!
Περιμένω pm
Χωρις να θελω να παιξω τον δασκαλο και επειδη λογω της πρωην δουλειας μου (Π.Ν.), ειχα στενη επαφη με τα Χανια και με την Κρητη γενικοτερα (και ακομα εχω, λογω των γνωριμιων που εγιναν φιλιες), καθως επισης λογω του οτι εχω χασει και εγω εκει φιλους, αλλα και σαν πατερας νεαρου (22 ετων) που οδηγαει μηχανη (FMX 650), eπιτεψτε μου να εκφρασω την αποψη μου, στο θεμα που ανοιξατε. Νομιζω πως, αυτο που μενει χαραγμενο στο μυαλο, ειναι το σοκ που δεχεται ο εγκεφαλος αν δει τα αποτελεσματα ενος τετοιου περιστατικου. Περαν λοιπον της προσοχης στη διατυπωση ωστε να ξεφυγη απο την "χλευη" των πιτσιρικαδων, θα χρειαστειτε φωτογραφιες απο περιστατικα σαν τις κοπελιτσας που αναφερθηκε πιο πανω. Ενα ατομο της ηλικιας τους, θα τραβηξει περισσοτερο την προσοχη τους. Επισης, θα πρεπει πιστευω, να θιχτει και το θεμα του "πινω και οδηγω", γιατι εκει ΔΕΝ υπαρχει οριο. ΕΥΧΟΜΑΙ να πετυχετε αυτο το στοχο που βαλατε, για το καλο ολων στον τοπο σας, και ελπιζω τη δικη σας προτοβουλια, να ακολουθησουν και αλλοι σε αυτην εδω τη χωρα. Τοτε ισως γινει κατι, γιατι αν περιμενουμε απο τους σωτηρες............!!!!!! Εχω φωτογραφικο υλικο, απο το πως καταντησε μια κοπελιτσα, οταν την χτυπησε ενας 17χρονος μεθυσμενος και το αυτοκινητο της πηρε φωτια πριν τρια χρονια (στο εξωτερικο). Δεν το αντεχει ο νους! Μπορω να σας το διαθεσω αν θελετε. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ.-

Εχετλαίος
18/10/2007, 12:06
Κανονίστε οι Χανιώτες τις δουλειές σας να βρεθούμε από βδομάδα Τρίτη ή Πέμπτη ή ΣΚ απόγευμα και προτείνετε που σας βολεύει

Asaverle
18/10/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Κανονίστε οι Χανιώτες τις δουλειές σας να βρεθούμε από βδομάδα Τρίτη ή Πέμπτη ή ΣΚ απόγευμα και προτείνετε που σας βολεύει

Δρομολογώ τις δικές μου επαφές και ενημερώνω κόσμο από την μεριά μου. Την επόμενη εβδομάδα θα γίνει η συνάντηση. Μόλις έχω νέα και από τους δικούς μου πότε μπορούν θα σου στείλω πμ ή ίσως και να το κοινοποιήσουμε εδώ για να το δουν και άλλοι αν ενδιαφέρονται. Άποψη μου είναι ότι μπορεί να γίνει μια συλλογική προσπάθεια με παράλληλες δραστηριότητες. Όχι μόνο επισκέψεις στα σχολεία. Θα σου πω τις απόψεις μου σε πμ την Κυριακή που επιστρέφω από την εκδρομή.