PDA

View Full Version : transalp για πρώτη μηχανή??



trumpet
29/09/2007, 17:51
Καλησπέρα στο φόρουμ!

Παιδιά ακόμα περιμένω να πάρω το δίπλωμα της μηχανής από πέρσυ γιατί έχω πέσει σε κάτι κωλοπου@$%α εξεταστές αλλά δεν τους κάνω τη χάρη να τους λαδώσω!

Επειδή όμως θα το πάρω κάποια στιγμή το πολυπόθητο ροζ χαρτάκι θα ήθελα να ρωτήσω για την πρώτη μου μηχανή. Μετά από μια περιπλάνηση στις διάφορες κατηγορίες μοτοσυκλετών νιώθω ότι πιο άνετο για μένα θα ήταν ένα on-off που θα περιλαμβάνει κίνηση μέσα στην πόλη και σιγά σιγά κάποια μικρά ταξειδάκια εντός Ελλάδος. Έχω ακούσει ότι μία από τις πιο αξιόπιστες λύσεις είναι το Transalp (μιλάω για μεταχειρισμένο λόγω μπάτζετ) αλλά μου φαίνεται επίσης άνετο και το KLE (400ή500cc) το οποίο όμως δεν μου το παρουσιάζουν ως το πιο αξιόπιστο της κατηγορίας.

Θα ήθελα όποιος μπορεί να καταθέσει τις απόψεις και τις συμβουλές του και να μου πεί τι να προσέξω σε περίπτωση αγοράς μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας (είτε των παραπάνω που ανέφερα είτε άλλων μοντέλων).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Maira
29/09/2007, 19:36
Καλησπέρα και σε σένα!!! Δε μας είπες όμως. Έχεις οδηγήσει μικρή μηχανή ή παπί ή θα είναι η πρώτη? Γιατί αν είναι η πρώτη καλό θα ήταν να πάρεις κάποια μικρή (σε κυβικά) για να μάθεις. Οι δρόμοι είναι παγίδες από πολλές απόψεις!!!


Τώρα αν έχεις οδηγήσει κάτι από τα παραπάνω, Αποφασίζεις με βάση τι σου αρέσει, τι μπορείς να κουμαντάρεις και για τι θα το χρησιμοποιεις πιο πολύ! Τα περισσότερα καινούργια μοντέλα είναι αξιόπιστα!!!!


:wave2:

trumpet
29/09/2007, 19:51
φίλε όχι δεν έχω οδηγήσει παπί (εκτός από κάτι δανεικά για λίγες ώρες) και τα μαθήματα τα έχω κάνει με χοντα 400cc(κλασσικά).

Πάντως δεν με βολεύει καθόλου η κατηγορία των street. Τα ον-οφ με βολεύεουν καλύτερα από άποψη θέσης οδήγησης και η αλήθεια είναι ότι δεν γουστάρω τα γκάζια των στριτ...

Λες να μην μπορώ να ελέγξω το βάρος τους? Έχει κι άλλα μειονεκτήματα? Εάν προσανατολιζόμουν σε κανένα Transalp 400cc θα ήταν καλύτερα?

makis206
29/09/2007, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Λες να μην μπορώ να ελέγξω το βάρος τους? Έχει κι άλλα μειονεκτήματα? Εάν προσανατολιζόμουν σε κανένα Transalp 400cc θα ήταν καλύτερα?

Μια χαρά είναι και το 650άρι και παρόλο το βάρος του είναι ευέλικτο σαν ένα παπί !

Πολύ καλή επιλογή για πρώτη μοτοσυκλέτα αλλά στην αρχή δώσε βάση στο πως θα βάζεις τα πόδια σου κάτω όταν σταματάς λόγω του αυξημένου του ύψους, στο λέω επειδή το πέρασα κι εγώ αυτό το στάδιο όταν πρωτοκαβάλησα το Transalp, δυσκολεύτηκα λίγο στην αρχή και παραλίγο να μην προλάβω να πατήσω κάτω μια φορά..:lol:

Απλά, σκέψου ποιο πόδι θα κατεβάσεις πριν σταματήσεις τελείως και σε λίγο καιρό θα το παίζεις στα δάχτυλά σου ! :winka:


Α ! Και ο Μάιρας είναι Η Μάιρα ! :D

:lol: :beer:

Stelth
29/09/2007, 21:16
Φίλε trumpet

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις ένα Multistrada 620 (Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου ....)

Έχει φοβερή θέση οδήγησης, τρομερά ευέλικτο και κάνεις άνετα ταξιδάκι 140-160

Εγω δοκίμασα το 620 και πήρα το 1000 ……………………….. έκανα μλκ αλλά μην το πεις πουθενά, έπρεπε τελικά να πάρω το 620

Ίδια θέση οδήγησης με το 620 (λίγο πιο ψιλό) φοβερά ευέλικτο (αλλά καμιά σχέση με το 620) και κάνω άνετα ταξιδάκι 180-200 (βέβαια ποτέ δεν το έχω πάει 200 εκτός από μια φορά 230) δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνω ταξίδι με τόσα χλμ και αν περάσω τα 160 ο αέρας δεν υποφέρετε (πρέπει να σκύβω για να είμαι πίσω απ’ το φέρινκ) το ταξίδι μου κυμαίνεται από 120 έως 160

Οπότε σε έναν νέο οδηγό συνιστώ ανεπιφύλακτα το 620 (θα πιστεύεις ότι είσαι σε παπάκι)

Αυτιά

Πάντα Φιλικά Αντρέας

trumpet
29/09/2007, 21:45
Φίλε stelth το multistrada ξεφεύγει εντελώς από το budget που μπορώ να διαθέσω...
Φίλη Maira συγνώμη αλλά δεν πρόσεξα το nick σου...

Για το KLE μπορεί κανείς να καταθέσει κάποια άποψη όσον αφορά την αξιοπιστία του, την ποιότητά του σε σύγκριση με τα υπόλοιπα της κατηγορίας (τρανσάλπ, πεγκάσο κλπ)?

Stelth
29/09/2007, 22:07
Για την αξιοπιστία του KLE δεν μπορώ να σου πω και πολλα.

Παρ' ότι το είχε ένας ξάδερφος μου (είναι λίγο μυστικοπαθείς το άτομο) δεν το κράτησε πάνω απο χρόνο.

Οπότε δεν μπορώ να σε διαφωτίσω επι του θέματος KLE ολότελα λέμε :)

panagiotispapa
29/09/2007, 22:26
Για να απαντήσω και εγώ, που ξεκίνησα με Transalp 600 για πρώτη μηχανή και συνεχίζω με Transalp 650 για δεύτερη.


Πρώτον. Είναι βαρύ μηχανάκι. Τις πρώτες μέρες θα δυσκολευτείς πολύ. Ωστόσο, θα του πάρεις τον αέρα σχετικά γρήγορα.
Δεύτερον. Όσο πιο καινούριο το πάρεις, τόσο το καλύτερο. Φρόντισε να βάλεις σωληνάκια υψηλής στα φρένα - βελτιώνουν πολύ την συμπεριφορά της μηχανής.
Τρίτον. Τα Transalp δυστυχώς έχουν πολύ μαλακές αναρτήσεις. Αν τις αλλάξεις όμως και βάλεις κάτι πιο σκληρό, τότε η συμπεριφορά της μηχανής βελτιώνεται αισθητά.
Τέταρτον. Τα Transalp ΔΕΝ έχουν γκάζι. Δλδ αν θές να ταξιδεύεις με 150 σταθερά, το μηχανάκι θα είναι κοντά στα όριά του και θα καίει πάνω από 8 λίτρα στα 100 km. Επίσης, έχεις ελάχιστη επιτάχυνση μετά τα 100km/h.
Πέμπτον. Σε γενικές γραμμές έχει καλές δυνατότητες για off road χρήση, αρκεί να μπορείς να σηκώνεις τα 200 κιλά του κάθε φορά που θα πέφτεις (και πάντα θα φοράς εντουρομπότες γιατί άμα σου πέσει πάνω στο πόδι ... την γ*****σες)

Αυτά,
νομίζω είναι ένα φτηνό και σχετικά τίμιο μηχανάκι, που μπορεί να βγάλει δεκάδες χιλιάδες χλμ (αν και τσιμπάει λίγο λάδι μετά τα 100.000 km)

:wave2: :wave2: :wave2:

trumpet
29/09/2007, 22:55
Φίλε Παναγιώτη ευχαριστώ, είσαι αρκετά κατατοπιστικός.
Θεωρείς ότι μπορώ να τα βρώ έτοιμα αυτά σε μία μεταχειρισμένη Τρανσάλπ?Αν όχι πόσο κοστίζουν περίπου οι αλλαγές που μου προτείνεις?

Νομίζω ότι τα 120-130 για μένα είναι αρκετή ταχύτητα. Τα 150 που λες είναι για μένα πλεονασμός και τα φοβάμαι(για τώρα τουλάχιστον!)...

Παιδιά καμία γνώμη για τα υπόλοιπα ον-οφ? Να μην κάνω κι άλλο ποστ και κουράσω...

MikeG
29/09/2007, 22:58
BMW F 650GS :winka:

filipp0s
30/09/2007, 01:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
BMW F 650GS :winka:



+1 ή το απλό (αν παίζει θέμα budget):wave2:

trumpet
30/09/2007, 09:24
Να κάτι τέτοια βλέπω και φτιάχνομαι ρε παιδιά...

http://www.youtube.com/watch?v=JvfmMiOGYH4

http://www.youtube.com/watch?v=syq-rQW1Du0
:beer: :beer: :beer: :bigcry:

Όσον αφορά τις Bmw δύο τινά με κάνουν πίσω, ότι δεν βρίσκω κάτω από 3500-4000 και δεύτερον,
Bmw χωρίς άξονα (δηλ με αλυσίδα) δεν με φτιάχνει...

devil's animal
30/09/2007, 11:22
φιλαρακο δεν μας ειπες περιπου ποσα € διαθετεις.

αν καταλαβα καλα για να μιλας για μεταχειρισμενο transalp..θα κυμαινεσαι γυρω στα 2000€ με 3000€.

αν λοιπον ειναι ετσι τα πραγματα...θα σου προτεινα κατι σε πιο off.

και για να μην μιλαω με γριφους...enduro ή ψευτοεντουρο 600.

μειωνεις τα κιλα (σημαντικο μιας και εισαι απειρος)

ευκολο στον χειρισμο (περισσοτερο απο το transalp)

το βαζεις στο χωμα οποτε γουσταρεις χωρις ανησυχια

τα χιλιομετρα τα μαζευει γρηγορα αλλα η τελικη του ειναι κοντα σ'αυτο που ψαχνεις...

και το κυριοτερο:

ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΝΟΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΠΤΩΣΕΙΣ!!

χαζοπτωσεις ή μη θα τις εχεις...γαιτι λοιπον να πληρωνεις πλαστικα και ενα καρο μ@λακιες??

η γνωμη μου παντα.

καλες αγορες!
:wave2:

trumpet
30/09/2007, 11:37
Δηλαδή μιλάς για XT(x-r), FMX κλπ? Αυτά δεν έχουν περισσότερο αέρα σε θώρακα-πόδια?
Σίγουρα δεν έχω πάνω από 3000 γιατί είναι στη μέση και ο εξοπλισμός(μπουφάν,κράνος, γάντια κλπ)....
:confused:

THEOD
30/09/2007, 11:43
Φίλε μου όπως κατάλαβες ο καθένας θα σου πεί να πάρεις το μηχανάκι του....:rolleyes:

Οπότε πριν μπερδευτείς περισσότερο, πάρε αυτό που από πριν είχες αποφασίσει και γουστάρεις...
Τα μεσαία ον-οφφ είναι λογικές επιλογές για νέο αναβάτη...Ειδικά το Τράνσαλπ αν και πλέον γερασμένο δεν παύει να είναι ένα ποιοτικό, αξιόπιστο, και φιλικό μηχανάκι...
Προσοχή λίγο στην αρχή μέχρι να το συνηθίσεις, τα μυαλά σου να μην πάρουν αέρα, και όλα καλά θα πάνε...

panavour
30/09/2007, 13:06
klr 650.MΟΝΟ 4990 ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ.Και αφου ειναι και το πρωτο σου μηχανακι κοιτα να παρει κατι ελαφρυ και οχι τοσο δυνατο.Δηλαδη ολοι οι δρομοι οδηγουν
KLR 650.----ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ-----:beer: :beer: :beer: :sun: :sun: :sun: :p :p :p

meis
30/09/2007, 13:48
Φιλε μου,

Εγω συμφωνώ απόλυτα με το τρανσαλπ. Εγω εκανα ακριβώς την
ιδια κίνηση. Δεν ήξερα να οδηγάω ούτε παπί καλα καλα, πηρα το δίπλωμα
και μετα αγόρασα ενα 650αρι σαν την τρανσαλπ (καλα, πιο παλιο αλλα το ίδιο σουλούπι
DR650rse). Και δεν το μετάνιωσα.

Πραγματι, ειναι ψηλό μηχανάκι και πρέπει να προσέχεις μην πεσεις (σταματημενος).
Εγω το καταφερα πολλες φορες (τουλαχιστον 4-5 φορες στα 3 χρόνια που την είχα).
Αλλα μην μασας.

Το βασικό που θα ρώταγα ειναι το εξής: Ποια η ηλικία σου? Ρωταω, για να ξέρω αν θα
δαμάσεις το γκαζι. Καλα, σιγα τα γκαζια θα μου πεις, αλλα γενικα πιστευω πως οσο πιο
νεος τοσο πιο πολυ παιζει το χερακι με το γκαζι ... Και αν δεν εχεις πειρα, ειναι επικινδυνο.

Αλλα μεσα! Αφου σου αρεσει, παρτην! Δεν θα εχεις κανενα προβλημα! Μονο βαλε
κατευθειαν χουφτες για να μην σπας τις μανετες :D

trumpet
30/09/2007, 14:18
Φίλε είμαι 22 αλλά δεν έχω τρέλα ούτε με τα γκάζια, ούτε με τις κόντρες ούτε τίποτα "καγκούρικο"...

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και για τη βοήθεια.

Καλές βόλτες να έχεις και να απολαμβάνεις τις διαδρομές σου!:beer:

mixalakis
30/09/2007, 14:39
Επειδή είχα KLE 500 για 6.5 χρόνια έχω να πω ότι είναι απόλυτο αξιόπιστο.
Όμως το transalp είναι συνολικά καλύτερο μηχανάκι σε όλους τους τομείς.
Βέβαια στα χρήματα που διαθέτεις αναγκαστικά πας σε σχετικά παλιό μοντέλο και θέλει πολύ ψάξιμο.
Γενικά πάντως είναι βαρύ αλλά αν το συνηθίσεις κάνει μια χαρά για πρώτη μηχανή.

trumpet
30/09/2007, 15:05
Πάντως σε γενικές γραμμές το KLE είτε 400 είτε 500 το βρίσκω φθηνότερα από 500 μέχρι 1000 ευρώ φθηνότερο και μου φαίνεται και λίγο ελαφρύτερο γιαυτό και την ψάχνω και προς τα εκεί φίλε.

Μπορεί κάποιος να κάνει μια all around σύγκριση τρανσάλπ(600 ή 400) και KLE(500 ή 400)?
Θα με βοηθούσε αρκετά..
Ευχαριστώ!:beer:

Asaverle
30/09/2007, 16:21
Έλα μωρέ τώρα. Πάρε ό,τι θες. Μα γιατί όλοι ρωτάνε αν το ένα ή το άλλο μηχανάκι είναι καλό; Αφού έχτε ψιλοαποφασίσει όσοι ρωτάτε, έτσι δεν είναι; Εγώ πάντως transalp δεν θα έπαιρνα ούτε και να μου το χάριζαν. Δεν είναι του γούστου μου βρε παιδί μου. Από την άλλη αν εσένα σε φτιάχνει τότε τα λόγια είναι περιττά. Και να σου πω και το άλλο. Αυτά που ακούω ότι αν είναι η πρώτη μηχανή πάρε κάτι μικρό δεν με βρίσκουν καθόλου σύμφωνο. Δεν λέμε να πας σε 1098 αλλά ε όχι να αναρωτιόμαστε και αν το transalp του κάνει του παιδιού επειδή είναι πρώτη μηχανή!!! Και ένας 5χρονος το οδηγάει αυτό το μηχανάκι...αρκεί να φτάνουν τα πόδια του βέβαια. Αυτό που χρειάζεσαι σαν νέος οδηγός δεν είναι συμβουλές για το αν η μία ή άλλη μηχανή είναι καλή για σένα αλλά συνεχής ενημέρωση, μελέτη και πρακτική υπό πολλαπλές συνθήκες και καταστάσεις. Ξέρω μοτοσικλετιστές που οδηγάνε χρόνια και είναι τόσο κακοί στον δρόμο (όσον αφορά ειδικά το θέμα της ασφάλειάς τους αλλά και της τεχνικής της οδήγησής τους) απλά επειδή ποτέ δεν ασχολήθηκαν να μάθουν ή να διαβάσουν θεωρία και τεχνικές οδήγησης. Όπως όλα τα πάθη έτσι και ο μοτοσικλετισμός απαιτεί αφοσίωση, μελέτη και παιδεία!!!

panavour
01/10/2007, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asaverle
Έλα μωρέ τώρα. Πάρε ό,τι θες. Μα γιατί όλοι ρωτάνε αν το ένα ή το άλλο μηχανάκι είναι καλό; Αφού έχτε ψιλοαποφασίσει όσοι ρωτάτε, έτσι δεν είναι; Εγώ πάντως transalp δεν θα έπαιρνα ούτε και να μου το χάριζαν. Δεν είναι του γούστου μου βρε παιδί μου. Από την άλλη αν εσένα σε φτιάχνει τότε τα λόγια είναι περιττά. Και να σου πω και το άλλο. Αυτά που ακούω ότι αν είναι η πρώτη μηχανή πάρε κάτι μικρό δεν με βρίσκουν καθόλου σύμφωνο. Δεν λέμε να πας σε 1098 αλλά ε όχι να αναρωτιόμαστε και αν το transalp του κάνει του παιδιού επειδή είναι πρώτη μηχανή!!! Και ένας 5χρονος το οδηγάει αυτό το μηχανάκι...αρκεί να φτάνουν τα πόδια του βέβαια. Αυτό που χρειάζεσαι σαν νέος οδηγός δεν είναι συμβουλές για το αν η μία ή άλλη μηχανή είναι καλή για σένα αλλά συνεχής ενημέρωση, μελέτη και πρακτική υπό πολλαπλές συνθήκες και καταστάσεις. Ξέρω μοτοσικλετιστές που οδηγάνε χρόνια και είναι τόσο κακοί στον δρόμο (όσον αφορά ειδικά το θέμα της ασφάλειάς τους αλλά και της τεχνικής της οδήγησής τους) απλά επειδή ποτέ δεν ασχολήθηκαν να μάθουν ή να διαβάσουν θεωρία και τεχνικές οδήγησης. Όπως όλα τα πάθη έτσι και ο μοτοσικλετισμός απαιτεί αφοσίωση, μελέτη και παιδεία!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

mixalakis
01/10/2007, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asaverle
Έλα μωρέ τώρα. Πάρε ό,τι θες. Μα γιατί όλοι ρωτάνε αν το ένα ή το άλλο μηχανάκι είναι καλό; Αφού έχτε ψιλοαποφασίσει όσοι ρωτάτε, έτσι δεν είναι; Εγώ πάντως transalp δεν θα έπαιρνα ούτε και να μου το χάριζαν. Δεν είναι του γούστου μου βρε παιδί μου. Από την άλλη αν εσένα σε φτιάχνει τότε τα λόγια είναι περιττά. Και να σου πω και το άλλο. Αυτά που ακούω ότι αν είναι η πρώτη μηχανή πάρε κάτι μικρό δεν με βρίσκουν καθόλου σύμφωνο. Δεν λέμε να πας σε 1098 αλλά ε όχι να αναρωτιόμαστε και αν το transalp του κάνει του παιδιού επειδή είναι πρώτη μηχανή!!! Και ένας 5χρονος το οδηγάει αυτό το μηχανάκι...αρκεί να φτάνουν τα πόδια του βέβαια. Αυτό που χρειάζεσαι σαν νέος οδηγός δεν είναι συμβουλές για το αν η μία ή άλλη μηχανή είναι καλή για σένα αλλά συνεχής ενημέρωση, μελέτη και πρακτική υπό πολλαπλές συνθήκες και καταστάσεις. Ξέρω μοτοσικλετιστές που οδηγάνε χρόνια και είναι τόσο κακοί στον δρόμο (όσον αφορά ειδικά το θέμα της ασφάλειάς τους αλλά και της τεχνικής της οδήγησής τους) απλά επειδή ποτέ δεν ασχολήθηκαν να μάθουν ή να διαβάσουν θεωρία και τεχνικές οδήγησης. Όπως όλα τα πάθη έτσι και ο μοτοσικλετισμός απαιτεί αφοσίωση, μελέτη και παιδεία!!!

Συμφωνώ ότι πολλοί έχουν ήδη αποφασίσει τι θα πάρουν, αλλά υπάρχει και μια μερίδα ανθρώπων που δεν έχουν ασχοληθεί πολύ με το ζήτημα και χρειάζονται βοήθεια.

Όπως και να'χει η μεταφορά εμπειρίας από όσους έχουν το μηχανάκι μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμη για όποιον ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Εννοείται φυσικά ότι δεν παραγνωρίζω, αλλά αντίθετα θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ σημαντικός ο ρόλος της μοτοσυκλετιστικής παιδείας για την ασφάλεια όλων.

Επί του θέματος, επειδή έχω, όπως ήδη είπα, μεγάλη εμπειρία με το KLE 500 αλλά και με το transalp 650, έχω να πω ότι πρέπει να αποφύγεις τα 400σάρια οπωσδοίποτε.
Η καλύτερη λύση είναι το transalp 650, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κανένα αξιοπρεπές στο budget σου και μετά θα πρότεινα το transalp 600, όσο πιο καινούργιο βρεις.

Αν θες κάτι φτηνότερο πήγαινε στο KLE 500, αλλά μην πάρεις σε καμία περίπτωση μηχανάκι μεγαλύτερο από 8 ετών. Ότι γλυτώσεις θα το βρεις μπροστά σου, όσο καλοσυντηρημένο και να είναι.

Τα 400σάρια είναι αισθητά πιο αδύναμα, χωρίς να είναι ιδιαίτερα ελαφρύτερα και χωρίς να προσφέρουν κάποιο αξιόλογο κέρδος στην τιμή. Επίσης πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα ανταλακτικών (όπου υπάρχουν διαφορές σε σχέση με τα μεγαλύτερα), αφού ποτέ δεν εισήχθησαν επίσημα. Τέλος ακριβώς επειδή έρχονταν μεταχειρισμένα από Ιαπωνία την χρησηή εποχή των 400σαριών, όταν δεις μοντέλο 99 π.χ. εννοούν πότε έβγαλε άδεια στην Ελλάδα και όχι πότε κυκλοφόρησε πρώτη φορά.

trumpet
01/10/2007, 21:09
"Τέλος ακριβώς επειδή έρχονταν μεταχειρισμένα από Ιαπωνία την χρησηή εποχή των 400σαριών, όταν δεις μοντέλο 99 π.χ. εννοούν πότε έβγαλε άδεια στην Ελλάδα και όχι πότε κυκλοφόρησε πρώτη φορά."


Φίλε mixalakis ευχαριστώ πολύ για το παραπάνω σχόλιο νομίζω πως είναι αρκετά χρήσιμη η πληροφορία την κρατώ όπως και πολλές άλλες που γράφτηκαν...:winka: :beer:

derd
02/10/2007, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis

Αν θες κάτι φτηνότερο πήγαινε στο KLE 500, αλλά μην πάρεις σε καμία περίπτωση μηχανάκι μεγαλύτερο από 8 ετών. Ότι γλυτώσεις θα το βρεις μπροστά σου, όσο καλοσυντηρημένο και να είναι.

Τα 400σάρια είναι αισθητά πιο αδύναμα, χωρίς να είναι ιδιαίτερα ελαφρύτερα και χωρίς να προσφέρουν κάποιο αξιόλογο κέρδος στην τιμή. Επίσης πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα ανταλακτικών (όπου υπάρχουν διαφορές σε σχέση με τα μεγαλύτερα), αφού ποτέ δεν εισήχθησαν επίσημα. Τέλος ακριβώς επειδή έρχονταν μεταχειρισμένα από Ιαπωνία την χρησηή εποχή των 400σαριών, όταν δεις μοντέλο 99 π.χ. εννοούν πότε έβγαλε άδεια στην Ελλάδα και όχι πότε κυκλοφόρησε πρώτη φορά.

Transalp 400 , κυκλοφόρησε πρώτη φορά (σύμφωνα με το S/N) '92-'93 , στην κατοχή μου από το 5/2004 με 19000 χλμ τώρα έχει 48500 χλμ και ζητάει μονό λαδιά - τακάκια και τα προγραμματισμένα service . όσο για τα ανταλλακτικά υπάρχουν όλα . ΤΕΛΟΣ.-


trumpet: Προτείνω ΤΑ καθώς κατάλαβες ;) :wave2: :wave2:

mixalakis
02/10/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
Transalp 400 , κυκλοφόρησε πρώτη φορά (σύμφωνα με το S/N) '92-'93 , στην κατοχή μου από το 5/2004 με 19000 χλμ τώρα έχει 48500 χλμ και ζητάει μονό λαδιά - τακάκια και τα προγραμματισμένα service . όσο για τα ανταλλακτικά υπάρχουν όλα . ΤΕΛΟΣ.-


trumpet: Προτείνω ΤΑ καθώς κατάλαβες ;) :wave2: :wave2:

OK για τα ανταλλακτικά, δεν μπορώ να έχω άποψη και για να το λες έτσι θα είναι.

Εγώ πάντως θυμάμαι το 96-97 που ψάχναμε για μηχανάκια με τους φίλους μου και γινόταν χαμός από τα μεταχειρισμένα 400σάρια ιαπωνίας, μέχρι που απαγορεύτηκε η εισαγωγή τους.
Ήταν φτηνές, αξιόπιστες λύσεις και καλή εισαγωγή στον χώρο της μοτοσυκλέτας, όμως σήμερα δεν τα συνιστώ με τίποτα.
Μπορεί το δικό σου να μην βγάζει προβλήματα, αλλά δεν θα έπερνα σε καμία περίπτωση μηχανη 15 ετών που το πιθανότερο είναι να έχει περάσει από 5 τουλάχιστον χέρια!!
Τα 400σάρια 96-98 (ουσιαστικά 92-93) κάνουν λιγότερο από 2000 ενώ τα 600 94-95 κάνουν το ίδιο!!
Με λίγα παραπάνω χρήματα μπορεί να βρεις κανείς 600 99 μοντέλο ή KLE 500 2001!
Αυτή είναι η δική μου πρόταση.

Ακόμα και αν μια μηχανή δεν βγάζει προβλήματα, δεν είναι τυχαίο που κάθε χρονιά που πάμε προς τα πίσω πέφτει η αξιά ανεξάρτητα από τα χιλιόμετρα. Ένα παλιό μοντέλο ζητάει πράγματα, όπως ρουλεμάν, ανορθωτές, τεντωτήρες καδένας, την ίδια την καδένα κτλ που είναι πρακτικά αναλώσιμα αλλά με μεγαλύτερη περίοδο αλλαγής και φυσικά δεν θεωρούνται βλάβες.
Το συνολικό κόστος όμως αντικατάστασής τους μπορεί να είναι μεγάλο και να εξανεμίσει το όποιο κέρδος κατά την αγορά.

freskos...
05/10/2007, 13:05
Μπαίνω κι εγώ στο θέμα παιδιά, γιατί πάνω-κάτω με αφορά κι εμένα άμεσα. Φρέσκος σαν τον φίλο trumpet κι εγώ, αλλά μια δεκαετία μεγαλύτερος (33). Εμπειρία οδήγησης με κάτι σπασμένα παπιά σε νησιά πριν πολλά καλοκαίρια και το μεγαλύτερο (...) ένα σακατεμένο DT 50. Με χαρά μου πάντως διαπίστωσα τις προάλλες που καβάλησα το D-Tracker ενός φίλου ότι μια χαρά το πήγη και αναπτερώθηκα!
Ερώτηση στους έμπειρους: Η BMW 650 CS, που δεν είναι ψηλή και αισθητικώς μου φαίνεται ενδιαφέρουσα, τι σας λέει για την περίπτωσή μου; Ή κάποια άλλη αντίστοιχων προδιαγραφών (λίγα άλογα κλπ.);

Καλώς σας βρήκα!
:wave2:

Asaverle
12/10/2007, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από freskos...
Μπαίνω κι εγώ στο θέμα παιδιά, γιατί πάνω-κάτω με αφορά κι εμένα άμεσα. Φρέσκος σαν τον φίλο trumpet κι εγώ, αλλά μια δεκαετία μεγαλύτερος (33). Εμπειρία οδήγησης με κάτι σπασμένα παπιά σε νησιά πριν πολλά καλοκαίρια και το μεγαλύτερο (...) ένα σακατεμένο DT 50. Με χαρά μου πάντως διαπίστωσα τις προάλλες που καβάλησα το D-Tracker ενός φίλου ότι μια χαρά το πήγη και αναπτερώθηκα!
Ερώτηση στους έμπειρους: Η BMW 650 CS, που δεν είναι ψηλή και αισθητικώς μου φαίνεται ενδιαφέρουσα, τι σας λέει για την περίπτωσή μου; Ή κάποια άλλη αντίστοιχων προδιαγραφών (λίγα άλογα κλπ.);

Καλώς σας βρήκα!
:wave2:

Μια χαρά είναι για την περίπτωση σου

N1KOS
17/10/2007, 14:44
πωλειτε φιλε μου transalp 600V 1999 μοντελο ερυθρο σε καλη κατασταση διπλο δισκοφρενο καγγελα μπαγκαζιερα ψηλος ανεμοθωρακας bagster συναγερμος 3000 ευρω
κιν. 6948282458 Αθηνα


109015

trumpet
18/10/2007, 22:41
φίλε σε ευχαριστώ πολύ αλλά η αγορά θα γίνει προς το καλοκαίρι που θα παίζουνε χρήματα.
Ευχαριστώ πάντως και εύχομαι καλοπούλητη η μοτοσυκλέτα σου!

:beer: :beer: