PDA

View Full Version : Adsl...



parji
15/10/2004, 12:53
Σκέφτομαι να βάλω στο σπίτι ADSL γραμμή για το internet.
Ξέρετε μήπως τιμές και πόσο θα μου πάει το μαλλί?
Μιλάω για την 384 (όχι για τις άλλες δύο που λογικά θα είναι πανάκριβες)
Εκτός των μηχανημάτων για τη συγκεκριμένη σύνδεση που θα είναι γύρω στα 200€ απ'ότι υπολογίζω και γύρω στα 30€ πάγιο το μήνα, ξέρετε αν πληρώνω και τίποτε άλλο και μου έρθει κανά κουστούμι τελικά και δε ξέρω πως να ξεχρεώσω. Είδα πάντως ότι έχει απεριόριστη ογκοχρέωση το οποίο μάλλον εννοεί ότι κατεβάζεις όσο θες από το δίκτυο χωρίς επιπλέον χρεώση.
Αν κάποιος το έχει βάλει ή το έχει ψάξει πλιιιζζζ πείτε και σε μένα...

crs-k
15/10/2004, 13:01
Εχω βαλει εδω κι ενα χρονο και σωθηκα φιλε ... :D

Υπολογισα οτι μου ερχοταν γυρω στα 38 Ευρα το μηνα πριν μπαινοντας ΕΛΑΧΙΣΤΑ με 64 ISDN. Επειδη οι κορες μου ζηταγαν ολο και περισσοτερο το Internet, την εψαξα λιγο την δουλεια.
Κοντα στα 24 + ΦΠΑ θελει ο ΟΤΕ (παγιο). Πετυχα και μια προσφορα Provider απο την ACN για 256αρα 2ετη με 18 Ευρα το μηνα και ετσι με κατω απο 50 τον μηνα (εκει κοντα καπου θα σου ερθει και σενα πιστευω), εχω τετραπλασια ταχυτητα και ειμαστε ΟΛΟΙ ικανοποιημενοι. :smokin:

afrotwin
15/10/2004, 13:04
και ειμαστε ΟΛΟΙ ικανοποιημενοι. :smokin: [/B][/QUOTE]

mpravo re file pos ta kataferes?
:rotflmao: :rotflmao:

les ama valo ke ego adsl tis kiras na me afisi isixo?
:rotflmao: :rotflmao:

ala ego exo ke gio prepi kati na prosexo?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
15/10/2004, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin

mpravo re file pos ta kataferes?
:rotflmao: :rotflmao:

les ama valo ke ego adsl tis kiras na me afisi isixo?
:rotflmao: :rotflmao:

ala ego exo ke gio prepi kati na prosexo?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σιγουρα!!!

Η δικια μου κολαει στο μηχανημα των παιδιων και ΔΕΝ αλλαζουμε κουβεντα!

:lol: :rotflmao: :lol:

parji
15/10/2004, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εχω βαλει εδω κι ενα χρονο και σωθηκα φιλε ... :D

Υπολογισα οτι μου ερχοταν γυρω στα 38 Ευρα το μηνα πριν μπαινοντας ΕΛΑΧΙΣΤΑ με 64 ISDN. Επειδη οι κορες μου ζηταγαν ολο και περισσοτερο το Internet, την εψαξα λιγο την δουλεια.
Κοντα στα 24 + ΦΠΑ θελει ο ΟΤΕ (παγιο). Πετυχα και μια προσφορα Provider απο την ACN για 256αρα 2ετη με 18 Ευρα το μηνα και ετσι με κατω απο 50 τον μηνα (εκει κοντα καπου θα σου ερθει και σενα πιστευω), εχω τετραπλασια ταχυτητα και ειμαστε ΟΛΟΙ ικανοποιημενοι. :smokin:

Εννοείς να μη βάλω από την ΟΤΕΝΕΤ?
Αλλά από κάποια άλλη εταιρεία?
Τα χρήματα που πλήρωσες για τα μηχανήματα που σου τοποθέτησαν για τη γραμμή DSL πόσα περίπου ήταν?

crs-k
15/10/2004, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από parji
Εννοείς να μη βάλω από την ΟΤΕΝΕΤ?
Αλλά από κάποια άλλη εταιρεία?
Τα χρήματα που πλήρωσες για τα μηχανήματα που σου τοποθέτησαν για τη γραμμή DSL πόσα περίπου ήταν?

Δες ποιο ειναι το κοστος του provider και ρωτα και σε καμμια αλλη εταιρεια. Θα βρεις διαφορες πιθανον. Εσυ αποφασιζεις.

Τωρα για τα μασινια ...
Το spliter που μπαινει πριν απο την ISDN νομιζω οτι ΔΕΝ στο χρεωνει ο ΟΤΕ.
Οσο για το Router μπορεις ειτε να παρεις απο τον ΟΤΕ και στο στελνει στο λογαριασμο σε 6 δοσεις νομιζω, ειτε να παρεις απο το εμποριο. Εγω τελικα πηρα του ΟΤΕ.
Αυτο που σου προτεινω βεβαια ειναι να παρεις με θεσεις και για αλλα "μηχανακια" και οχι το "μονο". Το απλο ειχε (αν θυμαμαι καλα) κανα 65αρι ενω των 10 θεσεων κανα 90αρι Ευρω.
Με το πολλαπλο φυσικα κανεις δικτυο και δινεις Internet και σε αλλα 9 μηχανακια. Εγω εχω αλλο ενα επανω (των παιδιων) και δεν απασχολουν το δικο μου μηχανημα. :cool:

fz6
15/10/2004, 22:42
Ψαξτε και λιγο την vivodi με δικια τους γραμμη στο προγραμμα με 2 νουμερα
ADSL phone με 384 και 150 λεπτα χρονο ομιλιας σε ολοι την Ελλάδα τον μηνα δωρεαν
μονο για σταθερα (τα κινητα εχουν την ιδια χρεωση με ΟΤΕ και λιγο φτηνοτερα)
γυρο στα 61€ τον μηνα φυσικα θα πρεπει να αλλαξετε νουμερο εκτος αν σας περισσευουν και κρατησετε και την συνδεση του ΟΤΕ
www.vivodi.gr (http://www.vivodi.gr)

milaber
16/10/2004, 02:56
Και εγώ σε λίγο καιρό μάλλον θα βάλω.

Έχω ακούσει και δει απίθανα (με αση την συνδεσούλα μου) πράγματα.
Έχω φίλους που έχουν καιρό να κλείσουν τον υπολογιστή, τον έχουν μονίμως να κατεβάζει ολόκληρες ταινίες, παιχνίδια, προγράμματα και ότι μπορεί να φανταστεί κανείς!

Και στην τελική δεν είναι και τόσο ακριβή...
Μάλλον φτηνότερη αν είσαι και λίγο άρρωστος...

crs-k
16/10/2004, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
..............
Και στην τελική δεν είναι και τόσο ακριβή...
Μάλλον φτηνότερη αν είσαι και λίγο άρρωστος...

Αν εισαι αρρωστος ειναι Η ΛΥΣΗ !!! :lol:
Εγω υποστηριζω οτι ειναι φτηνοτερη ακομα και για μια "μεση" χρηση ... :cool:

Κανένας
16/10/2004, 10:17
ADSL: Η ταχύτητα στο Ιντερνετ κοστίζει ακριβά

Κάτι περισσότερο από ένα χρόνο μετρά ουσιαστικά η παροχή υπηρεσιών ευρυζωνικής πρόσβασης στο Διαδίκτυο (ADSL) και η κατάσταση δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ικανοποιητική. Δεν είναι περισσότεροι από 25.000 εκείνοι που στην Ελλάδα έχουν επιλέξει κάποιο πρόγραμμα πρόσβασης στο Διαδίκτυο με ταχύτητες της τάξης των 384, 512 και (για τους πιο προνομιούχους) 1024 Kbps και όλα δείχνουν πως ώς το τέλος του έτους που διανύουμε ο αριθμός των χρηστών στην καλύτερη περίπτωση θα διπλασιαστεί.

Και όμως, οι πρώτες ημέρες του ADSL ήταν εξαιρετικά λαμπρές. Ολα άρχισαν το 2000 όταν ο ΟΤΕ προσέγγισε επιλεγμένους συνδρομητές, προτείνοντάς τους να δοκιμάσουν τη νέα υπηρεσία με αντάλλαγμα να καταθέσουν παρατηρήσεις και προτάσεις. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο ΟΤΕ κάθε άλλο παρά πρωτοτυπούσε, η δοκιμή μιας νέας υπηρεσίας ή ενός νέου προϊόντος από μια ομάδα τυπικών χρηστών είναι κάτι εξαιρετικά συνηθισμένο τόσο στις τηλεπικοινωνίες όσο και στην πληροφορική. Το πιλοτικό πρόγραμμα για το ADSL ολοκληρώθηκε σε χρόνο - ρεκόρ για τα ελληνικά δεδομένα, σε κάτι περισσότερο από 12 μήνες.

Από εκεί και πέρα, περιμέναμε τα τελικά τιμολόγια λιανικής και τις συμφωνίες με τις εταιρείες του Διαδικτύου για την ταχύτερη διάδοση των νέων υπηρεσιών στους χρήστες. Οι ημέρες, οι εβδομάδες, οι μήνες περνούσαν και φτάσαμε στον Απρίλιο του 2003 για να ανακοινωθούν από τον ΟΤΕ τα τιμολόγια για την ευρυζωνική πρόσβαση, τα οποία μόνο με ενθουσιασμό δεν έγιναν δεκτά. Ακολούθησε μια εντατική ηλεκτρονική εκστρατεία διαμαρτυρίας, με e-mail προς το γραφείο του πρωθυπουργού, του υπουργού Μεταφορών, της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και του ΟΤΕ και μετά από άλλους 6 μήνες ο οργανισμός μείωσε -προσωρινά στην αρχή, μόνιμα μετά- τις τιμές. Πού βρισκόμαστε σήμερα;

Οι ανταγωνιστές του ΟΤΕ σε δημόσιες και κατ' ιδίαν δηλώσεις τους δεν σταματούν να επικρίνουν τον οργανισμό για τη στάση του, που, όπως λένε, περιορίζει τις δυνατότητες ανάπτυξης της αγοράς και αναγκάζει τους συνδρομητές να πληρώνουν σε όχι ελκυστικές τιμές το «προνόμιο» της πρόσβασης στο Διαδίκτυο με αξιοπρεπείς ταχύτητες. Πού είμαστε σήμερα;

Οι εταιρείες του Διαδικτύου διαθέτουν διάφορα προγράμματα για την πρόσβαση μέσω ADSL. Υπάρχει η κλασική τιμολογιακή πολιτική της συνδρομής ορισμένου ή αορίστου χρόνου και από εκεί και πέρα υπάρχουν προγράμματα που χρεώνουν τον πελάτη είτε με βάση το χρόνο που διατηρεί ενεργοποιημένη τη σύνδεσή του είτε με βάση τον όγκο των δεδομένων που διακινεί.

Πριν όμως φτάσει κάποιος στην αναζήτηση παρόχου, θα πρέπει να εξασφαλίσει το σχετικό εξοπλισμό, τον οποίο μπορεί να εγκαταστήσει είτε μόνος είτε με τη συνδρομή κάποιου τεχνικού. Υπολογίστε για τον τερματικό εξοπλισμό 50 με 70 ευρώ και επιπλέον θα πρέπει να δώσετε 34,99 ευρώ για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας. Αυτά είναι τα εφάπαξ και από εκεί και πέρα το μηνιαίο πάγιο τέλος που θα πληρώνετε στον ΟΤΕ είναι 19,9 ευρώ (αν υποθέσουμε πως ακολουθείτε τις επιλογές της πλειονότητας που εγκαθιστά γραμμή χωρητικότητας 384 Kbps) συν την επιβάρυνση της συνδρομής σας στην εταιρεία Διαδικτύου που επιλέξατε.

Δύο εταιρείες, ο ΟΤΕ και η Forthnet, πήγαν ένα βήμα πιο πέρα παρέχοντας την υπηρεσία ADSL σε μορφή πακέτου. Ο ΟΤΕ με το Conn-X σας δίνει τον τερματικό εξοπλισμό της επιλογής σας και στην τιμή περιλαμβάνονται τα εφάπαξ τέλη, καθώς και το τίμημα της συνδρομής που θα επιλέξετε για την πρόσβαση στο Διαδίκτυο. Η Forthnet περιλαμβάνει στη δική της πρόταση το ADSL in-a-box, επιπλέον 3 μήνες πρόσβασης και το συνολικό κόστος φτάνει τα 149 ευρώ χωρίς το ΦΠΑ. Η εταιρεία σημειώνει ότι η πρότασή της είναι εξαιρετικά συμφέρουσα, αφού αν ο συνδρομητής ήθελε να αγοράσει μόνος του τον εξοπλισμό, το συνολικό κόστος θα έφτανε τα 220 ευρώ.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι στον τομέα της υπηρεσίας ADSL, ο ΟΤΕ δεν έχει το μονοπώλιο. Αν επιθυμείτε, μπορείτε να απευθυνθείτε στη Vivodi, η οποία αναλαμβάνει όχι μόνο το θέμα της συνδρομής σας αλλά και το σύνολο των τηλεπικοινωνιακών θεμάτων που σχετίζονται με την ευρυζωνική υπηρεσία σε ανταγωνιστικές τιμές.

Βέβαια, αν νομίζετε ότι δεν θα έχετε προβλήματα και ότι δεν θα συναντήσετε αναποδιές, μάλλον έχετε την εντύπωση ότι ζείτε σε αγγελικά πλασμένο κόσμο. Οι χρήστες ADSL συχνά πυκνά διαμαρτύρονται όχι μόνο για τις χρεώσεις αλλά και για την ποιότητα της παρεχόμενης υπηρεσίας. Οταν, για παράδειγμα, μιλάμε για ταχύτητα 384 Kbps, αυτή είναι ονομαστική, η πραγματική είναι χαμηλότερη. Συμβαίνει, λίγο - πολύ, ό,τι συμβαίνει με τις απλές τηλεφωνικές γραμμές, που υποτίθεται ότι έχουν ταχύτητα 56 Kbps αλλά αν καταφέρετε να «πιάσετε» πάνω από 50 Kbps, θα πρόκειται για αποτέλεσμα παρέμβασης υπερφυσικών δυνάμεων (κοινώς, για θαύμα). Γενικότερα, στην περίπτωση που αντιμετωπίζετε δυσκολίες, εκτός από τα τμήματα εξυπηρέτησης πελατών των εταιρειών, καλό θα είναι να κάνετε και κάποια επίσκεψη στη διεύθυνση www.adslgr.com, όπου συνδρομητές ADSL απ' όλη την Ελλάδα ανταλλάσσουν απόψεις και... αλληλοϋποστηρίζονται.

Ν.Μ.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 13/10/2004
Url:http://www.enet.gr/online/online_text?c=112&id=80009668
:bawl:

ireneepi
16/10/2004, 13:31
parji...



μπες στο adslgr.com και ψαξε εναν χρηστη ονοματι johnvam,στειλτου ΠΜ.....


ξερει τα παντα γι'αυτο,
μπορει να απαντησει σε οτι θες


ειναι αστερι σε ευτο στην κυριολεξια.

milaber
16/10/2004, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αν εισαι αρρωστος ειναι Η ΛΥΣΗ !!!

Σκέψου μόνο ότι αυτοί οι άρρωστοι με έχουν τροφοδοτήσει με καμιά δεκαριά ταινίες πριν καν κάνουν πρεμιέρα κατεβασμένες από την μαγική DSL!

:evil: :winka: :evil: :winka: :evil:

gtsiros
16/10/2004, 17:07
paidia, de 3erw ti skefteste eseis, alla egw me to pou 8a teleiwsw tis spoudes mou feugw gia germania/agglia/ollandia/japan

MO NI MA

p.s. kai to teleutaio prama pou me noiazei einai to net

asmar
16/10/2004, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
paidia, de 3erw ti skefteste eseis, alla egw me to pou 8a teleiwsw tis spoudes mou feugw gia germania/agglia/ollandia/japan
MO NI MA
p.s. kai to teleutaio prama pou me noiazei einai to net

Gia Agglia den xreiazesai na noiazesai mias kai me 30 lires (peripou 50euro) exeis 1Mbit download kai 256 upload (unlimited) :)

H Ollandia pantos einai h pio high xoro stin Europe se themata internet.....

crs-k
16/10/2004, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από asmar
Gia Agglia den xreiazesai na noiazesai mias kai me 30 lires (peripou 50euro) exeis 1Mbit download kai 256 upload (unlimited) :)

H Ollandia pantos einai h pio high xoro stin Europe se themata internet.....

Εγω ειπα οτι με περιπου 50 Ευρω (και λιγοτερα ισως) το μηνα, εχεις ΟΣΑ Mb θες!!! :D
24 ωρες το 24αωρο, 365 μερες το χρονο! :lol:

gtsiros
17/10/2004, 10:18
A, kai to allo wraio.

Sto sumbolaio leei mesa oti den einai upoxrewmenos o OTE/vivodi na sou dwsei ta 384 pou exeis plhrwsei... enw esy eisai upoxrewmenos na plhrwseis ta 384 pou de sou dinei...

Enas filos mou exei 384 vivodi kai katebazei max 25KB/sec

(to exoume upologisei kai diapistwsei oti h sundesh einai twra pia capped sta 256Kbps)

xlida, e?

BlueRider
18/10/2004, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Και εγώ σε λίγο καιρό μάλλον θα βάλω.

Έχω ακούσει και δει απίθανα (με αση την συνδεσούλα μου) πράγματα.
Έχω φίλους που έχουν καιρό να κλείσουν τον υπολογιστή, τον έχουν μονίμως να κατεβάζει ολόκληρες ταινίες, παιχνίδια, προγράμματα και ότι μπορεί να φανταστεί κανείς!

Και στην τελική δεν είναι και τόσο ακριβή...
Μάλλον φτηνότερη αν είσαι και λίγο άρρωστος...



Δεν ειναι τοσο ακριβη η DSL αλλα το pc να μενει ανοιχτο με κανενα τροφοδοτικο 350W-400W μου φαινεται θα πλουτισουμε την Δ.Ε.Η., ενταξει το βραδυ ειναι φτηνη η χρεωση αλλα το πρωι ? :eek: :eek:

crs-k
18/10/2004, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlueRider
Δεν ειναι τοσο ακριβη η DSL αλλα το pc να μενει ανοιχτο με κανενα τροφοδοτικο 350W-400W μου φαινεται θα πλουτισουμε την Δ.Ε.Η., ενταξει το βραδυ ειναι φτηνη η χρεωση αλλα το πρωι ? :eek: :eek:

Τοσο μπορει να "σηκωσει" ενα τροφοδοτικο ...
Δεν σημαινει οτι τα καταναλωνει κι ολας ... :)
Αν δεν κανεις δουλειες που να χρησιμοποιεις ΟΛΕΣ τις συσκευες που πιθανον εχεις στο μηχανημα, η καταναλωση ειναι πολυ μικρη.
Δεν ξεπερναει τα 100W! :smokin:

gtsiros
18/10/2004, 11:23
mobo/ram ~20W
hdd 10W
cpu ~100W (p4)
gfx ~50

auta menoun monimws anoixta. gia 75% apodosh psu exoume peripou ~250W

monitor ~100

kai autoi oi ari8moi suntiritika, etsi... bale mesa pontikia, anemisthres, epipleon pci kartes, kai sta 400W sunolo gia to olo mhxanhma ftanoume aneta.

dez
18/10/2004, 14:39
καλα, μιλαμε για τρελλη παραπληροφορηση :))

250W σε σχεδον idle PC??? :rotflmao:

Ας το προσπερασουμε αυτο. Οσο για το ADSL,
δεν ειναι καθολου περιεργο που οι ταχυτητες μεταδοσης ειναι κατω απο τις ονομαστικες κι αυτο γιατι π.χ. ADSL 384 σημαινει: download speed <= 384kbps. Σ ολη την Ευρωπη, με το ιδιο μοντελο παιζει το ADSL. Το μοντελο του overbooking :

ειμαι ο παροχος και διαθετω 10mbps. Απ αυτα θα δωσω προσβαση σε 15 χρηστες του 1Mbps γιατι ξερω οτι οι πιθανοτητες να χρειαζονται και οι 15 χρηστες απο ενα ολοκληρο Mbps ταυτοχρονα, ειναι πολυ μικρες. Προφανως, το παραπανω ειναι πολυ απλοποιημενο (υπαρχουν πολλες ακομα παραμετροι). Θα μου πειτε ομως γιατι οι ταχυτητες ειναι τοσο χαμηλες στην Ελλαδα? Βλεπε overbooking ratio ;)

Τελοσπαντων, η Ελλαδα δεν εχει και την καλυτερη σχεση ποιοτητας/τιμης στο ADSL κι αυτο συμβαινει γιατι δοθηκε μεγαλη προσοχη στην προιοντοποιηση του ADSL (10δες ADSL πακετα/εταιρεια) για να καλυφθουν τα κενα υποδομης που υπαρχουν, τα οποια δημιουργηθηκαν απο την μεγαλη ζητηση (σας ακουγεται περιεργο?!?!). Πληροφοριακα, οι active χρηστες ADSL στην Ελλαδα ειναι περιπου 40000.

υ.γ. στο forum του adslgr.com καινε μαγισσες ;)

milaber
18/10/2004, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τοσο μπορει να "σηκωσει" ενα τροφοδοτικο ...
Δεν σημαινει οτι τα καταναλωνει κι ολας ... :)
Αν δεν κανεις δουλειες που να χρησιμοποιεις ΟΛΕΣ τις συσκευες που πιθανον εχεις στο μηχανημα, η καταναλωση ειναι πολυ μικρη.
Δεν ξεπερναει τα 100W!

Έτσι είναι.

Σκέψου ότι η οθόνη εφ' όσον έχεις διαλέξει τι θες να κατεβάζεις δεν έχει λόγο να είναι ανοιχτή και η οθόνη καίει τα περισσότερα.

ppaylos
18/10/2004, 23:45
Φιλε μου θα σε προετρεπα να πας στην VIVODI δινει με 45-50ουρο
το μηνα 256κ και 2 γραμες τηλεφωνου και 150 λεπτα δωρεαν χρονο ομιλιας δωρεαν μοντεμ και εισαι οκ.Αλλαζεις δικτυο και δεν εχεις παρε δωσε με τους κλεφτες του (Π)οτε.Το τηλ θα ξεκιναει απο 211 Και χανεις τον παλιο σου αριθμο.Παρε στο 13880 και ρωτα τους .

gtsiros
19/10/2004, 00:07
dez, egw toulaxisto anelusa poies suskeues trwne reuma kai poso. giati "paraplhroforhsh"? to kalo pou sou 8elw, na akousw e3hghseis, mh se parei o diaolos, ok? ma8ame megales le3oules kai tis barame opote nomizoume oti 8a prokalesoun entupwsh? e?

an parathrhseis egw den milhsa gia idle pc. ante diabase oloklhro to post kai koita poies suskeues anefera.

ppaylos
19/10/2004, 00:37
Εχω δυο πισι ολη μερα στο ιντερνετ και δεν πληρωνω πανω απο 40ουρο λογαριασμο στην Δεη

dez
19/10/2004, 12:11
mobo/ram ~20W
hdd 10W
cpu ~100W (p4)
gfx ~50

auta menoun monimws anoixta. gia 75% apodosh psu exoume peripou ~250W

monitor ~100

kai autoi oi ari8moi suntiritika, etsi... bale mesa pontikia, anemisthres, epipleon pci kartes, kai sta 400W sunolo gia to olo mhxanhma ftanoume aneta.

τι να προσχολιασω? :)

επειδη δεν εχει και πολυ ενδιαφερον το θεμα , αναφορικα:

αν το p4 σου καιει ~100W, πετα το :) Η μαμα Intel λεει οτι πρεπει να καιει max ~90W με avg πολυ χαμηλοτερο. Μη μου πεις οτι ολη μερα τρεχεις SETI@home? ;)

ενας συνηθισμενος σκληρος δισκος, καταναλωνει <10W, εκτος κι αν ειναι τοσο fragmented που τα seek του καλυπτουν ολη την επιφανεια...

Γενικα, ενα απλο PC (oxi idle), καταναλωνει ~100-120W (εκτος κι αν εχεις και τη super καρτα γραφικων και κανεις και full render ολη μερα ;) )

Αυτα,

υ.γ: ποιος θα με παρει??

hornet
19/10/2004, 12:16
υ.γ. στο forum του adslgr.com καινε μαγισσες:rotflmao: :rotflmao:

Λοιπον τα πραγματα ειναι απλα!Για το τι συμβαινει με το adsl δεν φταινε μονο οι παροχοι αλλα και ο ιδιος ο ΟΤΕ.
Οταν εσεις σαν τελικοι χρηστες κανετε αιτηση στον παροχο για adsl 384 ας πουμε δεν μπορει ο παροχος να εγγυηθει για το 384 σας γιατι απλουστατα δεν ειναι στο χερι του να το κανει.Αν το μπουρι (atm συνδεση) του Οτε που συνδεει το dslam του με τα κεντρικα του εχει γεμισει τοτε ο παροχος τι μπορει να κανει.
Και επισης ο παροχος δεν μπορει να το ελεγξει.
Στον παροχο οι χρηστες adsl ερχονται μεσω atm συνδεσεων με κομβικα σημεια

Τωρα overbooking παιζουν και οι παροχοι αλλα οχι σε δραματικο επιπεδο

GyPsy
19/10/2004, 12:45
Μηπως ξερετε ποσο παει το κοστος
εγκαταστασης κλπ?
Μαλλον εγω θα παω για την vivodi...

jtoros
19/10/2004, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
Μηπως ξερετε ποσο παει το κοστος
εγκαταστασης κλπ?
Μαλλον εγω θα παω για την vivodi...

Από χθες είμαι κάτοχος dsl με πρόσβαση στο δίκτυο από τον ΟΤΕ και provider την Vivodi.
Έχουμε και λέμε: Τέλος πρόσβασης στο δίκτυο dsl->35+18%=41,3 ευρώ, τα δίνεις για μία και μομαδική φορά.
Στη συνέχεια κάθε μήνα πληρώνεις:
1) 10,5 ευρώ για την PSTN σύνδεση (OTE)
2) 19,9 ευρώ για την πρόσβαση στο Dsl δίκτυο (OTE)
3) 23,9 για τον provider (Vivodi)

Σύνολο (10,5+19,9+23,9)+18%=64.074 ευρώ/μήνα για σύνδεση 384

Ψάχνοντάς το πριν κανα ενάμιση μήνα, κατέληξα στην Vivodi γιατί ήταν η μόνη που εκτός από το να αγοράσεις από πριν μια xμηνη σύνδεση, έδινε την επιλογή να κάνεις ανανέωση κάθε μήνα μόνο και μόνο πληρώνοντας τον λογαριασμό. Η Forthnet για παράδειγμα αν δεν αγοράσεις xμηνη συνδρομή (και να πληρώσεις μπροστά), μηνιαίες συνδρομές κάνει μόνο με πιστωτική κάρτα.

Η Vivodi έχει και μια προσφορά που αν κρατήσεις την σύνδεση για 6 μήνες σου δίνει δώρο το modem το οποίο είναι αρκετά καλό (παλιά κατασκευάζονταν από την Alcatel, αλλά πλέον από την Thompson, κάτι σαν τουw σκληρούς της Quantum που πλέον κατασκευάζονται και υποστηρίζονται από την Maxtor, αν ξέρεις την ιστορία).
Αυτά.

ps:Προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος αν και είναι ακόμα νωρίς (2 μέρες έχω τη σύνδεση στο dsl δίκτυο)

dez
19/10/2004, 13:30
Λοιπον τα πραγματα ειναι απλα!Για το τι συμβαινει με το adsl δεν φταινε μονο οι παροχοι αλλα και ο ιδιος ο ΟΤΕ.
Οταν εσεις σαν τελικοι χρηστες κανετε αιτηση στον παροχο για adsl 384 ας πουμε δεν μπορει ο παροχος να εγγυηθει για το 384 σας γιατι απλουστατα δεν ειναι στο χερι του να το κανει.Αν το μπουρι (atm συνδεση) του Οτε που συνδεει το dslam του με τα κεντρικα του εχει γεμισει τοτε ο παροχος τι μπορει να κανει.

θεωρητικα, εχεις δικιο αλλα δεν εχουμε φτασει ακομα στο σημειο αυτο, δηλ τα ΑΤΜ links του ΟΤΕ δεν εχουν γεμισει (το ratio ειναι κατι σαν 1:3 αν θυμαμαι καλα)


Τωρα overbooking παιζουν και οι παροχοι αλλα οχι σε δραματικο επιπεδο

Αυτο δεν μπορουμε να το συζητησουμε χωρις να θιξουμε ...οικογενειες ;)

hornet
19/10/2004, 13:32
Αυτο δεν μπορουμε να το συζητησουμε χωρις να θιξουμε ...οικογενειες ;) [/B][/QUOTE]


οκ!;)
σωστος

gtsiros
19/10/2004, 13:34
gia na lei3ei auth h upo8esh.

milame gia otan to mhxanhma katebazei pramata apo to net. opote oute h cpu idle einai oute o skhlros kanei spindown.


αν το p4 σου καιει ~100W, πετα το Η μαμα Intel λεει οτι πρεπει να καιει max ~90W με avg πολυ χαμηλοτερο. Μη μου πεις οτι ολη μερα τρεχεις SETI@home?

gia ton p4c/g h "mama intel" leei "Typical power" ratings of 82~89W.

"typical". otan katebazeis ta kerata sou me dsl, h cpu doulebei. exeis idea poso cpu trwei to p2p? kai eidika sta xp me to skatenio networking tous? (oxi kai para poly, alla idle den einai.)


ενας συνηθισμενος σκληρος δισκος, καταναλωνει <10W, εκτος κι αν ειναι τοσο fragmented που τα seek του καλυπτουν ολη την επιφανεια...

enas sklhros *forhtou* (5200rpm) kaiei <10W

enas desktop hdd otan katebazeis pramata apo to net trwei panw apo 10W. Giati otan katebazeis 8elei ka8e ligo na kanei xrits-xrits ta 500KB pou katebase (p.x.) Ektos an breis programma pou katebazei prwta sth mnhmh kai meta ta rixnei sto sklhro ka8e 2 wres (p.x.) an kai de 3erw giati 8a h8eles na to kaneis auto (DEH lurks).


Γενικα, ενα απλο PC (oxi idle), καταναλωνει ~100-120W (εκτος κι αν εχεις και τη super καρτα γραφικων και κανεις και full render ολη μερα )

ena "aplo" pc trwei panw apo 100W idle. an exeis kaloru8mismena power management to katebazeis katw apo 100W.

ena aplo pc pou einai downloadiera kai katebazei apo diafora protokola mazi (p2p/ftp p.x.) anebainei gyrw sta 200W. bale kai anemisthrakia kai ola ta parelkomena... gyrw sta 50W apo auta mazeuontai. Kai telos h apodosh tou psu pou sta perissotera einai ~75% opote ta 200W (Ante. krataw ola ta upoloipa ap'e3w. pou DE 8a eprepe) pou trwei to mhxanhma ginontai ~250W pou trwei to psu.

kai sto katw katw, 8a xwsw polumetro sth mpriza, kai 8a sou pw.

me thn o8onh (crt.) anebainei poly pio panw.



Αυτα,

υ.γ: ποιος θα με παρει??

kai eis alla me ugeia

u.g.: o diaolos.

GyPsy
19/10/2004, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
Από χθες είμαι κάτοχος dsl με πρόσβαση στο δίκτυο από τον ΟΤΕ και provider την Vivodi.
Έχουμε και λέμε: Τέλος πρόσβασης στο δίκτυο dsl->35+18%=41,3 ευρώ, τα δίνεις για μία και μομαδική φορά.
Στη συνέχεια κάθε μήνα πληρώνεις:
1) 10,5 ευρώ για την PSTN σύνδεση (OTE)
2) 19,9 ευρώ για την πρόσβαση στο Dsl δίκτυο (OTE)
3) 23,9 για τον provider (Vivodi)

Σύνολο (10,5+19,9+23,9)+18%=64.074 ευρώ/μήνα για σύνδεση 384

Ψάχνοντάς το πριν κανα ενάμιση μήνα, κατέληξα στην Vivodi γιατί ήταν η μόνη που εκτός από το να αγοράσεις από πριν μια xμηνη σύνδεση, έδινε την επιλογή να κάνεις ανανέωση κάθε μήνα μόνο και μόνο πληρώνοντας τον λογαριασμό. Η Forthnet για παράδειγμα αν δεν αγοράσεις xμηνη συνδρομή (και να πληρώσεις μπροστά), μηνιαίες συνδρομές κάνει μόνο με πιστωτική κάρτα.

Η Vivodi έχει και μια προσφορά που αν κρατήσεις την σύνδεση για 6 μήνες σου δίνει δώρο το modem το οποίο είναι αρκετά καλό (παλιά κατασκευάζονταν από την Alcatel, αλλά πλέον από την Thompson, κάτι σαν τουw σκληρούς της Quantum που πλέον κατασκευάζονται και υποστηρίζονται από την Maxtor, αν ξέρεις την ιστορία).
Αυτά.

ps:Προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος αν και είναι ακόμα νωρίς (2 μέρες έχω τη σύνδεση στο dsl δίκτυο)
1)Pstn γιατι πληρωνεις?
2)Κοστος εγκαταστασης μοντεμ κτλ.δεν πληρωσες?
Thanks

dez
19/10/2004, 14:02
gia na lei3ei auth h upo8esh.
μα πως να ληξει μ αυτα που λες? :)

Κοιταξε, τα χεις λιγο μπερδεμενα στο μυαλο σου κι επιπλεον βαριεμαι να γραφω μεγαλα posts... Απλα κι ενημερωτικα σου λεω οτι τα p2p clients δεν ειναι καθολου CPU intensive, το μονο που καπως "ξυπναει" τη CPU ειναι κανα search 'η' ενα java frontend (αν υπαρχει). Γενικα το ΝΕΤ activity ΔΕΝ ειναι καθολου CPU intensive (ακομα και σε σκατενια ΤCP implementations οπως της MS). Τελος, οσον αφορα τους σκληρυς δισκους, οπως σου ειπα και σε προηγουμενο post, τα seeks καταναλωνουν περισσοτερο ρευμα απο τα actual writes (τα "xrits-xrits" δηλαδη:) )

RapidShade
19/10/2004, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
1)Pstn γιατι πληρωνεις?
2)Κοστος εγκαταστασης μοντεμ κτλ.δεν πληρωσες?
Thanks

1. Γιατί το ADSL του χρησιμοποιεί τα καλώδια
του ΟΤΕ, οπότε πρέπει να φτάνει ένα άκρο
εκεί (σπίτι του)...
Από κει και πέρα, θα μπορούσε να ΜΗΝ πληρώνει ΟΤΕ, και να του περάσει νέα
γραμμή η VIVODI, όπου και πάλι
θα πλήρωνε κάποιο μηνιαίο τέλος
(χρησης του καλωδίου ας πούμε)...

2. Νομίζω ότι η VIVODI κάνει δώρο το ΜΟΝΤΕΜ υπό προυποθέσεις..
Σίγουρα το κάνει δώρο h sparknet.

Αυτιά :)

Saludos!

crs-k
19/10/2004, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
................
Στη συνέχεια κάθε μήνα πληρώνεις:
1) 10,5 ευρώ για την PSTN σύνδεση (OTE)
2) 19,9 ευρώ για την πρόσβαση στο Dsl δίκτυο (OTE)
3) 23,9 για τον provider (Vivodi)

Σύνολο (10,5+19,9+23,9)+18%=64.074 ευρώ/μήνα για σύνδεση 384
...................

Τα 10,5 ΔΕΝ τα μετραμε μιας και τηλεφωνο θα ειχες ετσι κι αλλιως ....
Αρα το κοστος πεφτει κοντα στα 52 Ευρα το μηνα.
Αν απο αυτα αφαιρεσεις τον προηγουμενο provider και τις μοναδες που πληρωνες στον ΟΤΕ τοτε το υπερβαλον πεφτει δραματικα μεχρι και που εξαφανιζεται !!!
Να μην οτι και καποιοι θα ειχαν και κερδος .... :winka:

Και τελικα αυτο εχω πει κι εγω απο την αρχη! :cool:

crs-k
19/10/2004, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
1)Pstn γιατι πληρωνεις?
2)Κοστος εγκαταστασης μοντεμ κτλ.δεν πληρωσες?
Thanks

1) Για να εχει τηλεφωνο! Ειναι η απλη τηλεφωνικη γραμμη!!! :)

2) Το απλο Router (οχι Modem) εχει καμμια 60αρα. Το 10θεσιο που εβαλα εγω το πληρωσα 96. Στις παραπανω τιμες προστιθεται ΦΠΑ, αρα τελικη κοντα στα 113, σε 6 μηνιαιες δοσεις στον λογαριασμο του ΟΤΕ, μιας και το πηρα απο αυτον. Στο εμποριο μπορει να το βρεις και κανα ταληρο με δεκαρικο παρα κατω, αναλογα με τα "κονε" που εχεις ... :)

Todi
20/10/2004, 14:21
ego gia na sas kano na skasete exo

kalodiako internet 200/200 Kbps
plirono 23 eyro to mina..
exo na kleiso ton ypol. 2 xronia

kai leian syntomos tha balo kai mia 1024/128 ADSL na gousterno kai akouste.. 28 eyro to mina...


xaxaxaxaxaxaxaxaxa ZITO OI XORES XORIS EURO..!!!!


ZITOO...
pliroforiaka... miso litro FRANZISKANER exei 1,04 E..
AMSTELL / HEINEKEN 0,5L 0,64 E
kai alla tetoia oraia... :beer: :beer:

milaber
20/10/2004, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Todi
pliroforiaka... miso litro FRANZISKANER exei 1,04 E..


Που είσαι είπαμε;

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Todi
20/10/2004, 14:50
:wave2: ΕΔΩ ....


5609

hornet
20/10/2004, 14:58
μαλακα todi στο gdansk εισαι?

milaber
20/10/2004, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Todi
:wave2: ΕΔΩ ....

Και ποιά ακριβώς είναι εκεί;

:confused: :confused: :confused:

Alkis
20/10/2004, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
mobo/ram ~20W
hdd 10W
cpu ~100W (p4)
gfx ~50

auta menoun monimws anoixta. gia 75% apodosh psu exoume peripou ~250W

monitor ~100

kai autoi oi ari8moi suntiritika, etsi... bale mesa pontikia, anemisthres, epipleon pci kartes, kai sta 400W sunolo gia to olo mhxanhma ftanoume aneta.

Έχω την εντύπωση ότι λιγάκι υπερβάλλεις. Αν είναι ο επεξεργαστής να θέλει 100Watt, τότε καλύτερα να συνδέσω το ψυγείο στο internet, θα μου έρχεται πιο φτηνά...:wave2:

Todi
20/10/2004, 15:07
Nai Stathi ..

stin ousia tora pleon einai treis poleis enomenes (Gdyni- Sopot - Gdansk) kai to lene .. Tripoli..

ego meno sti Gdynia alla to Polytexneio einai sto Gdansk...



Ageografite Milliamber i xora pou deixnei to belaki einai i i POLONIA - POLAND - POLSKA kai ayti ti stigmi briskomai 1,6 xiliometra notio-dytika tou kentrou tis Gdynia i opoia brisketai 26 xiliometra Anatolika tou Gdansk to opoia me ti seira tou brisketai 2630 Boreia tis Athinas......xexexee.. pao na pio mia Franziskaner..

Todi
20/10/2004, 15:09
Papou exeis erthei apo do?

milaber
20/10/2004, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Todi
Ageografite Milliamber i xora pou deixnei to belaki einai i i POLONIA - POLAND - POLSKA kai ayti ti stigmi briskomai 1,6 xiliometra notio-dytika tou kentrou tis Gdynia i opoia brisketai 26 xiliometra Anatolika tou Gdansk to opoia me ti seira tou brisketai 2630 Boreia tis Athinas......xexexee.. pao na pio mia Franziskaner..

Νταξ μωρέ...

Δεν ήξερα...

Στείλε μια Franziskaner και από εδώ!

:beer: :beer: :beer:

gtsiros
20/10/2004, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alkis
Έχω την εντύπωση ότι λιγάκι υπερβάλλεις. Αν είναι ο επεξεργαστής να θέλει 100Watt, τότε καλύτερα να συνδέσω το ψυγείο στο internet, θα μου έρχεται πιο φτηνά...:wave2:

uparxoun cpu me 70W kai me 130W. mia mesh timh einai ta 100.

pantws nai. kaluterh timh einai ta 75... den exoun oloi tous kainourious p4

Alkis
20/10/2004, 16:54
Ψάχνω mobo για το Kelvinator!!!

:beer: :beer: :beer:

dez
21/10/2004, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alkis
Ψάχνω mobo για το Kelvinator!!!

:beer: :beer: :beer:
ενταξει, τουλαχιστον θα γλυτωσεις λεφτα απο ψυκτρες/ανεμιστηρες. ;) :lol:

ppaylos
22/10/2004, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alkis
Ψάχνω mobo για το Kelvinator!!!

:beer: :beer: :beer:
Ψάχνω Kelvinator Για το mobo μου !!!:confused:
WaterCooling power

ppaylos
22/10/2004, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
uparxoun cpu me 70W kai me 130W. mia mesh timh einai ta 100.

pantws nai. kaluterh timh einai ta 75... den exoun oloi tous kainourious p4
θα λες για παλια ποντιουμ μαλλον, γιατι τα καινουργια ειναι για πεταμα μην τα βαλεις διπλα σε 64bito της ΑΜD, θα παθεις ζημεια, Intercooler θελει ο ποντιουμ για να κρυωσει!!!
Δες κανενα φοριουμ με πισι ,μην αρχισομε να λεμε για τα 64Βιτ γιατι θα σε χρεωσω με μαθημα!!!!:sick: ποντιουμ:yuck:
AMD :smokin: :beer: :smokin: