PDA

View Full Version : προστασια θωρακα



bentouza
30/09/2007, 23:39
Χαιρετώ!

ψαχνω ενα κοματι για να προστατευει το θωρακα αλλα να μπει(με βελκρο ας πουμε) στο υπαρχον μπουφαν που δεν εχει φυσικα κατι. θελω ομως να ειναι σε δυο μερη.ενα αριστερα κ ενα δεξια του φερμουαρ για να ειναι πιο πρακτικο.
για παραδειγμα αυτα που εχουν πανω καποια body armor.σαν το 1ο,2ο,4ο για παραδειγμα(http://www.axosport.com/en/prodotti.php?id=9)

εχετε δει κατι;

μηπως εχει κανει καποιος πατεντα να παρει 2 τετοια κομματια(φανταζομαι πουλανε σαν ανταλακτικα σε καποιον που επεσε κ θελει να τα αλλαξει) και να τα βαλει στο μπουφαν;

παραξενο που δεν εχει καθιερωθει ακομα στα μπουφαν προστασια για το στηθος...

:sick:

trigger
01/10/2007, 00:04
Φίλε πρίν από 1-2 χρόνια είχα διαβάσει μια συνέντευξη του ιδιοκτήτη της Colori για τον εξοπλισμό προστασίας των ΜΑΤ και εκεί μιλούσε για ένα μονοκόμματο (και όχι διαιρούμενο όπως ζητάς) προστατευτικό θώρακα, από το ίδιο υλικό που φτιάχνονται οι προστασίες σπονδυλικής στύλης, το οποίο είχε σχεδιάσει ο ίδιος με σκοπό να μπαίνει μέσα από κάθε μπουφάν με velcro και θα έβγαινε εκείνο τον καιρό στο εμπόριο και για τους μοτοσυκλετιστές. Στο site της εταιρίας δεν αναφέρει τίποτα αλλά κάνε μία ερώτηση σε ένα κατάστημά τους μήπως ξέρουν κάτι

KaTaNaS
01/10/2007, 00:50
υπάρχει...

έχει η colori με βελκρο ή και χωρίς αν το δερματινο μπουφαν ειναι στενό-σφιχτό πάνω μας...

ενα υλικό σαν τεφλόν περίπου μονοκόματο όσο είναι ο θωρακας μας...

στα motogp τις προαλλες πριν τον αγωνα εδειξε εναν οδηγο που εβγαζε μια τετοια προστασια μεσα απο τη φορμα για να δροσιστει μιας και τους ειχαν στο περίμενε...

ηταν πιο παχύ και πιο πλατύ απο της κολορι... αλλα δεν ξερω ποια εταιρεια ηταν!


στην βουλιαγμενης αν πας στην κολορι θα σου το δειξουν.

οσο για αυτο που το ζητας τεμαχισμενο στα δυο , μαλλον ειναι λανθασμενο...

ακομα και στο εντουρο προσπαθουμε να αποφευγουμε τους θωρακες που εχουν φερμουαρ στη μεση...

διοτη το στερνο στην ουσια ειναι απροστατευτο μιας και ο θωρακας χανει την ακαμψια του απο το φερμουαρ!!

ruyjin
01/10/2007, 12:44
γεια σου Σταυρο!!

λοιπον οπως ειπε και ο Σταυρος, πραγματι υπαρχει
ειχα κανει παλιοτερα ποστ με το συγκεκριμενο

δες το παρακατω λινκ και δες και την 4η σελιδα του ποστ
προστασια θωρακα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=15479&perpage=15&pagenumber=3)

:wave2:

bentouza
01/10/2007, 14:32
τα εχω διαβασει ολα τα ποστ που βρηκα για θωρακα.σαν το ασπρο το πλαστικο της colori εχουν κ αλλες εταιριες.Παιζει αυτο που ειδες στα motogp να ειναι της alpinestars γιατι το εχω δει κανα 2 φορες κ εγω.το εχει κ στο site.κ η knox εχει ενα ωραιο παχυ παχυ.

Λογικο ειναι το ενιαιο κομματι να ειναι καλυτερο,προστατευει κ στερνο κ τα πα'ι'δια. Το θεμα ομως ειναι να το φοραω γιατι αμα δεν ειναι βολικο θα το φοραω μια στο τοσο. Αν πχ θελω να κατσω κ να εχω το μπουφαν μισανοιχτο ειναι αβολο.

εσεις τελικα τι εχετε;τα χρησιμοποιειται συνεχεια,ειναι βολικα;
θολωσα απ'οσα διαβασα χθες κ δεν θυμαμαι τι γινοταν στο τελος των θεματων..:ZZZ:

trigger εκτος απ'το ασπρο φερνει κ ενα απο αφρωδες η colori για σωματα ασφαλειας(για τον Ζορο κ τους φιλους του:lol: ) το ειχα διαβασει κ εγω αλλα δεν ξερω κατα ποσο πουλιεται λιανικη.

alximistis
01/10/2007, 14:37
Το πρόβλημα είναι πως οι θώρακες είναι συνήθως τουλάχιστον αυτοί που κυκλοφορούν και ξέρω εγώ για βουνό και εντούρο.
Ξέρω όμως πως υπάρχει ένας για χρήση δρόμου και νομίζω πως την έχω δει στο louis. Αν θυμάμαι καλά. Ήταν ένα τέτοιο κομμάτι όπως αυτό που περιγράφεις και προστάτευε μπροστά. :)

bentouza
02/10/2007, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Το πρόβλημα είναι πως οι θώρακες είναι συνήθως τουλάχιστον αυτοί που κυκλοφορούν και ξέρω εγώ για βουνό και εντούρο.
Ξέρω όμως πως υπάρχει ένας για χρήση δρόμου και νομίζω πως την έχω δει στο louis. Αν θυμάμαι καλά. Ήταν ένα τέτοιο κομμάτι όπως αυτό που περιγράφεις και προστάτευε μπροστά. :)

το βρηκα αυτο που λες στο louis.ειναι παρομοιο μ'αυτο που εχει η colori.:)

Infini
03/10/2007, 19:16
Η colori κατασκευάζει προστατευτικά για τα ΜΑΤ; :confused:

bentouza
03/10/2007, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
Η colori κατασκευάζει προστατευτικά για τα ΜΑΤ; :confused:

καταρχην δεν κατασκευαζει, εισαγει.:o
επισης δεν ξερω αν τα φερνει μονο για ματ ή/και για αλλους.
ολα μπιζνες, τι να πεις...:lol: