PDA

View Full Version : xt125, μήπως δεν αξίζει;



Haros
01/10/2007, 04:02
Γειά σας παιδιά και καλώς σας βρήκα. :)

Εδώ και καιρό ψάχνω με ποιά μηχανή να κάνω τα πρώτα μου βήματα στον χώρο του "συμπλέκτη". Δεν μου αρέσουν τα παπιά και τα scooters και αν και έχω κάποια εμπειρία με αυτά, προτιμώ κάποια μηχανή όπως το xtx για παράδειγμα (Μου αρέσουν τα motard :D).

Σκεφτόμουν το 125αρι μιας και έχω ακούσει οτι είναι πολύ καλό για αρχάριο, αλλα νομίζω πως γρήγορα τα κυβικά του δεν θα με καλύπτουν...

Λοιπόν ζητώ τα φώτα σας. Τι έχετε να προτείνεται σε μεταχειρισμένο με 2000-2500 ευρώ, σε motard κυρίος αλλά και κάποιο on-off που δεν είναι τόσο "τρακτερ" :D

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

675
01/10/2007, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Haros
Γειά σας παιδιά και καλώς σας βρήκα. :)

Εδώ και καιρό ψάχνω με ποιά μηχανή να κάνω τα πρώτα μου βήματα στον χώρο του "συμπλέκτη". Δεν μου αρέσουν τα παπιά και τα scooters και αν και έχω κάποια εμπειρία με αυτά, προτιμώ κάποια μηχανή όπως το xtx για παράδειγμα (Μου αρέσουν τα motard :D).

Σκεφτόμουν το 125αρι μιας και έχω ακούσει οτι είναι πολύ καλό για αρχάριο, αλλα νομίζω πως γρήγορα τα κυβικά του δεν θα με καλύπτουν...

Λοιπόν ζητώ τα φώτα σας. Τι έχετε να προτείνεται σε μεταχειρισμένο με 2000-2500 ευρώ, σε motard κυρίος αλλά και κάποιο on-off που δεν είναι τόσο "τρακτερ" :D

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

θα μπορουσα να σου πω πολλα περισσοτερα σε 1 μηνα περιπου που θα σιγουρευτω για το τι θα παιξει με τα καινουρια διπλωματα...

αλλα με βασει καποια και υποθετωντας πως δεν εχεις διπλωμα για απεριοριστα κυβικα μπορω να σε ενταξω στις παρακατω περιπτωσεις:

1) αν τελικα το α1 διπλωμα ειναι καθαρα μεχρι 125cc τοτε δεν εχεις αλλη επιλογη σε μοταρ παρα μονο xt και xr (yamaha-honda) , αναμεσα στα 2 μοντελα θα σου προτεινα το γιαμαχα ειναι λιγααακι πιο δυνατο, εχει πισω δισκοφρενο και κατα τη γνωμη μ ειναι πιο ομορφο

στην περιπτωση αυτη ομως οπως προανεφερες ειναι πολυ πιθανο να μη σου "φτασουν" οι επιδοσεις του..
οποτε προτεινω το αντιστοιχο διχρονο 125 της γιαμαχα ή μεταχειρισμενο husqvarna,
δεν αναφερω exc καθως ουτως ή αλλως ειναι πανακριβο..

2) αν τελικα συνεχισει να ισχυει ο νομος που λεει πως το α1 καλυπτει μοτοσυκλετες μεχρι 25kw ισχυος τοτε οι επιλογες σου πολλαπλασιαζονται!

μπορεις να παιξεις αναμεσα στα παραπανω μοντελα αλλα και σε αντιστοιχα 250 ή ακομα και 400 κυβικων...

βλεπε klr, klx(kawasaki), xr250, drz(suzuki) και πολλα πολλα αλλα...


ψαξτο λιγο πρωτα με το διπλωμα σου και αναλογως για την καθε περιπτωση ξαναρωτα:wave2: :beer:

paris-3
01/10/2007, 16:31
Γιατί ρε φίλε το Α1 δεν είναι μέχρι 34hp τι να αλλάξει??Με μπέρδεψες τώρα....Εμείς που το έχουμε δηλ. 2 χρόνια ξαφνικά θα χάσει την ισχύ του???:eyepop: Μη μου λες τέτοια και αρχές Νοεμβρίου μου γίνεται αυτόματα απεριόριστο!!

675
01/10/2007, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris-3
Γιατί ρε φίλε το Α1 δεν είναι μέχρι 34hp τι να αλλάξει??Με μπέρδεψες τώρα....Εμείς που το έχουμε δηλ. 2 χρόνια ξαφνικά θα χάσει την ισχύ του???:eyepop: Μη μου λες τέτοια και αρχές Νοεμβρίου μου γίνεται αυτόματα απεριόριστο!!

σε οσους το καρτελακι αναγραφει 25kw δεν εχουν προβλημα:wave2:

για τους καινουριους δε ξερω τι παιζει...:rolleyes:

Haros
01/10/2007, 19:12
Όπα γιατί κι εγώ μπερδεύτηκα....

Τα διπλώματα απο εκεί που ήταν =<125cc δεν τα κάναν 25kw? Τι παίζει να το ξαναγυρίσουν;! :eek:

Τέλος πάντων. Επειδή έχω δίπλωμα, λέει μεχρι 25kw, νομίζω είμαι καλυμένος...

Οπότε αναμένω προτάσεις μέχρι 25kw :beer:

675
01/10/2007, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Haros
Όπα γιατί κι εγώ μπερδεύτηκα....

Τα διπλώματα απο εκεί που ήταν =<125cc δεν τα κάναν 25kw? Τι παίζει να το ξαναγυρίσουν;! :eek:

Τέλος πάντων. Επειδή έχω δίπλωμα, λέει μεχρι 25kw, νομίζω είμαι καλυμένος...

Οπότε αναμένω προτάσεις μέχρι 25kw :beer:

καλυμμενος εισαι...:winka:

paris-3
01/10/2007, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
σε οσους το καρτελακι αναγραφει 25kw δεν εχουν προβλημα:wave2:

για τους καινουριους δε ξερω τι παιζει...:rolleyes: Να υποθέσω ότι επειδή το δίπλωμα μου κλάπηκε, επανεκδίδεται το παλιό έτσι όπως ήταν, μην μου κάνουν κάνα χουνέρι και ψάχνομαι γιατί θα πάρω μότο μεγαλύτερη απο 125 αλλά φυσικά κάτω από 34hp

675
01/10/2007, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris-3
Να υποθέσω ότι επειδή το δίπλωμα μου κλάπηκε, επανεκδίδεται το παλιό έτσι όπως ήταν, μην μου κάνουν κάνα χουνέρι και ψάχνομαι γιατί θα πάρω μότο μεγαλύτερη απο 125 αλλά φυσικά κάτω από 34hp

:dizzy:

δεν θελω να σε απογοητευσω, αλλα ειναι πολυ πιθανο να επανεκδοθει με πιθανον καινουριους περιορισμους...

αλλα ξαναλεω οτι δεν ειμαι σιγουρος ακομα γι αυτο, την αλλη εβδομαδα θα σας πω σιγουρα!:beer:

paris-3
01/10/2007, 19:33
Με άγχωσες τώρα...... :( μόλις πήρα τη σχολή οδηγών, και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάτι για αλλαγή στους περιορισμούς!!!!!Αλλά μου είπε κιόλας πως ότι είχες λογικά αυτό επανεκδίδεται...έλεος θα είναι μεγάλη μ@λακι@ το δίπλωμα το έχω 2 χρόνια.....εσύ που το ξέρεις ρε συ ότι θα αλλάξουν τα όρια...
?????:confused:

paris-3
01/10/2007, 19:45
Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική εφόσον έχεις πάρει δίπλωμα με βάση κάποιο νομικό πλαίσιο και το έχασες επειδή σου κλέψανε το μηχανάκι, και ήταν μέσα το δίπλωμα θα επανεκδοθεί με άλλους όρους....ακούγεται τελείως παράλογο...άσε που κάνει 2 βδομάδες η επανέκδοση....θα ψηφίσουν νόμο μέχρι τότε?Τι να πω??????:confused:Αύριο με τις μπάντες στο Κ.Ε.Π. για επανέκδοση λεμεεεεεεεεεε........

[Anti]Xrhstos
01/10/2007, 20:28
Και γω το σκεφτομαι για το Χτ 125. Ειδικα μεταχειρισμενο. Νταξει απο επιδοεσεις δεν λεει και πολλα αλλα για πρωτη μηχανη πιστευω οτι ειναι μια χαρα. Αυτο που εχω ακουσει για αυτη την μηχανη ειναι οτι εχει ενωμενο πλαισιο και αν σπασει οτιδηποτε (απο πλαστικα μεχρι μαρσπιε) θελει αλλαγη ολο το πλαισιο. Εχει κανεις ΧΤ125???? Μπορει να πει αν αυτο ισχυει????
:wave2:

xampos
01/10/2007, 20:55
το δικο μου το διπλομα παντως που πιθανων να το εχω την αλλη εβδομαδα ( αν περασω ποτε :lol: )

θα λεει τα KW

μαλακια ειναι να το ξανακανουν 125 κυβικα

δε θα καλυπτει ουτε το crypton x 135 ελεος λεμε :sick: :sick: :hypnotize

Haros
01/10/2007, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από [Anti]Xrhstos
Και γω το σκεφτομαι για το Χτ 125. Ειδικα μεταχειρισμενο. Νταξει απο επιδοεσεις δεν λεει και πολλα αλλα για πρωτη μηχανη πιστευω οτι ειναι μια χαρα. Αυτο που εχω ακουσει για αυτη την μηχανη ειναι οτι εχει ενωμενο πλαισιο και αν σπασει οτιδηποτε (απο πλαστικα μεχρι μαρσπιε) θελει αλλαγη ολο το πλαισιο. Εχει κανεις ΧΤ125???? Μπορει να πει αν αυτο ισχυει????
:wave2:

Κι εγώ γι'αυτό πήγαινα προς τα εκεί. Επειδή έχω ακούσει ότι είναι πολυ ευκολοδήγητο για αρχάριο.

Απλά δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρει κανείς το μηχανάκι απο τη στιγμή που μόλις σιγά σιγά συνηθήσεις θα θέλεις κάτι πιο δυνατό. Και αυτό όχι για γκάζια και τρέλες, απλά για να μπορεί να τραβάει αξιοπρεπώς με 2 άτομα πάνω...

Κοιτάω επίσης και XR250 σε motard. Καθώς επίσης και το ybr250 που αν και είναι τελείος άσχετο με τα motard που τα αγαπώ :a07: , μου αρέσει :p

[Anti]Xrhstos
01/10/2007, 22:24
Και εγω ψαχνω για 250 enduro οπως xr 250, tt-r 250, klx 250. Απλα ολα αυτα ειναι παλια μοντελα και δεν ξερεις τι τα χει κανει ο αλλος. Επισης το χτ 125 που σκεφτομαι να το παρω μεταχειρισμενο εχει αξια μεταπωλησης οποτε το δινω μετα απο κανα χρονο και παιρνω κανα 250 κυβικα. Παντως για πρωτη μηχανη ειναι μια χαρα. Εγω οδηγησα το παπι ενος φιλου μου και το ανοιξα λιγο το γκαζι μεχρι 60 και μου φανηκαν πολυ παραπανω.
:wave2:

675
02/10/2007, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris-3
Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική εφόσον έχεις πάρει δίπλωμα με βάση κάποιο νομικό πλαίσιο και το έχασες επειδή σου κλέψανε το μηχανάκι, και ήταν μέσα το δίπλωμα θα επανεκδοθεί με άλλους όρους....ακούγεται τελείως παράλογο...άσε που κάνει 2 βδομάδες η επανέκδοση....θα ψηφίσουν νόμο μέχρι τότε?Τι να πω??????:confused:Αύριο με τις μπάντες στο Κ.Ε.Π. για επανέκδοση λεμεεεεεεεεεε........


Αρχικά δημιουργήθηκε από paris-3
Με άγχωσες τώρα...... :( μόλις πήρα τη σχολή οδηγών, και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάτι για αλλαγή στους περιορισμούς!!!!!Αλλά μου είπε κιόλας πως ότι είχες λογικά αυτό επανεκδίδεται...έλεος θα είναι μεγάλη μ@λακι@ το δίπλωμα το έχω 2 χρόνια.....εσύ που το ξέρεις ρε συ ότι θα αλλάξουν τα όρια...
?????:confused:


κοιτα ρε συ μην αγχωνεσαι εγω απλα το ειχα ακουσει στη σχολη μου αλλα το ειχα διαβασει και εδω..
τα καλα νεα απο τη σχολη μου ειναι πως αν ηταν να ισχυσει θα ειχε ηδη ισχυσει οποτε ειναι ποια ελαχιστες οι πιθανοτητες να γινει κατι τετοιο...
και ειδικα εσυ που το ειχες βγαλει εδω και 2 χρονια οπως πολυ πιο δυσκολα θα εχεις προβλημα πιστευω , χαλαρωσε ρε:wave2:

ειναι παραλλογο ρε τι θα σ μπορουσαν να σου πουν αν ειχες μηχανη 30hp?
πουλα τη δε σε καλυπτει πια το διπλωμα σ??:rolleyes:

:winka: :wave2:

675
02/10/2007, 07:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Haros

Απλά δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρει κανείς το μηχανάκι απο τη στιγμή που μόλις σιγά σιγά συνηθήσεις θα θέλεις κάτι πιο δυνατό. Και αυτό όχι για γκάζια και τρέλες, απλά για να μπορεί να τραβάει αξιοπρεπώς με 2 άτομα πάνω...



μιλα ελευθερα φιλε μ.. να βγαινεις κατεχακη και να γινεται 1...2...3:evil:

:lol:


:beer: :wave2: