PDA

View Full Version : Kapoia voitheia gia moter..?



tststs
01/10/2007, 09:40
Geia sas paides ki apo mena..Parakolouthw kairo to forum apla i alitheia einai pws de summeteixa energa,apla epairna gnwmes..Exw ki egw mia africa montelou 2002 tin opoia eixa parei tou koutiou..tha pw oso pio periliptika ginetai to story..Mexri perside mou eixe bgalei tpt apolutws..Mono ta service tis..Eixa dustuxws ena atuxima persi tetoio kairo, me apotelesma na pathw arketi zimia(olo to mprosta sustima,mo bgike kana 2000).Anyway tin eftiaksa,olo to mprosta sustima,plastika kainouria,genika i mixani itan kainouria.Blepontas tin etsi imoun se dilima na ti ftiaksw ki allo i na ti dwsw logw trakarismatos.Apofasisa na ti ftiaksw..Amortiser white power mpros pisw,fering,eksatmisi mivv,nikel tin podia..provolakia..timoni..sela..filtro k&n kai polla alla..opws katalavainete dethika ki allo me ti mixani giati sfurize.kai ekei itan pou arxise ta provlimata apo to pouthena.psugeio ladiou,anorthwtis mpla mpla me apokorufwma to ragisma tou karter-moter(?)..se simeio pou meta apo 3 mixanikous pou piga mou eipan to idio pragma."Einai adunato na ragisei ekei"..ki omws ragise..min sas prizw to kollisa..upotithetai ola ok..kai meta apo kana mina apo tin prwti kollisi,ragise kai to kollima.mapotelesma na mi kserw ti na kanw giati apo ti mia exw dwsei polla lefta sti mixani kai de thelw na ti dwsw(giati tha bgw kai xamenos)..kai apo tin alli an sunexisei ta provlimata tha mpw fulaki..ki edw thelw mia voitheia..kollisi mou eipan einai askopo na ksanaginei..na allaksw karter?(duskolo na brw)..na balw metaxerismeno moter?(polla fragka).ti luseis uparxoun?
Sorry gia tin polulogia ki euxaristw ek twn proterwn.

ktmakis
01/10/2007, 10:41
Γιατί δεν ψάχνεις να βρείς μεταχειρισμένο κάρτερ ??

tststs
01/10/2007, 10:50
Profanws epsaksa..alla de vrika..epeidi auta apoti mou eipan de gnwrizw kiolas exoun xtupimenous arithmous epanw den einai oti pio aplo na breis..kai oi pio polloi mou eipan pws sumferei metaxeirismeno moter..alla exw dwsei idi polla fragka..tha mou peis edw pou eftases..giauto rwtaw miopws uparxei alli lusi i an gnwrizei kapoion pou na vrw metaxeirismeno karter i moter..

bartlal
01/10/2007, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από tststs
... an gnwrizei kapoion pou na vrw metaxeirismeno karter i moter..

εχεις βρει κανεναν και σε τι τιμη? :wave2:

tststs
01/10/2007, 14:55
Γεια σας παίδες κι από μένα,παρακολουθώ καιρό το forum αλλά η αλήθεια είναι πως δε συμμετείχα ενεργά,απλά έπαιρνα γνώμες.Έχω κι εγώ μια africa μοντέλου 2002 την οποία έιχα πάρει του κουτιού..Η ιστορία μου όσο πιο περιληπτικά γίνεται : Μέχρι πεέρσι δε μου είχε βγάλει τίποτα,μόνο τα service tis.Είχα ένα ατύχημα πέρσι τέτοιο καιρό, με απότελεσμα να πάθω αρκετή ζημιά (όλο το μπροστά σύστημα,πλαστικά..βγήκε κανα 2000αρο)Την φτιάχνω,τα πάντα.Βλέποντας την σαν καινούρια ήμουν σε δίλημα να τη δώσω λόγω τρακαρίσματος ή να τηα φτιάξω κι άλλο.Κατέληξα στο 2ο.Αμορτισέρ white power μπρος πίσω,fering,εξάτμιση mivv,nikel την ποδιά,προβολάκια,τιμόνι,σέλα,φίλτρο K&N και πολλά άλλα..η μηχανή σφύριζε οπότε έβγαλα από το μυαλό μου το να την πουλήσω.Και κάπου εκεί ξεκίνησαν τα προβλήματα από το πουθενά.Ψυγείο λαδιου,ανορθωτής,διάφορες ρυθμίσεις και διάφορα άλλα με αποκορύφωμα το να ραγίσει το κάρτερ-μοτέρ.Μετά από 3 μηχανικούς όλοι μου έλεγαν το ίδιο.."Αδύνατο να ραγίσει εκεί"..γιατί το σημείο που ράγισε υποτίθεται δεν ασκείται καμία δύναμη.Μη σας πρίζς,το κόλλησα,όλα οκ και μετά από ένα μήνα ραγίζει η κόλληση.Κι εκεί είναι που δε με πίστευε κανείς.ΑΔΥΝΑΤΟ όλοι.Το να ξανα κολληθεί είναι άσκοπο.Το να τη δώσω είναι χαζό, θα βγω τελειώς χαμένος και τη λυπάμαι,το να δώσω κι άλλα λεφτά θα μπω φυλακή.Άλλα πείτε ότι δίνω,τι προτείνεται να κάνω?Άλλο κάρτερ(δυσεύρετο),άλλο μοτέρ(ακριβό).Και από που όλα αυτα?
Συγγνώμη για την πολυλογία κι ευχαριστώ εκ των προτέρων.

bartlal
01/10/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν γνώριζε δεν θα ρωτούσε ...!!! :D


(ρε δεν σΕ έχω πει να μην τρώς άψητα τα μανιτάρια ???) :smokin:

mporei na exei rwthsei kai na tou exoun pei kanena trello noumero, gia auto kai ton apotrepei apo allagh moter!


....isa isa, pou den xanoun tis vitamines tous apo to pshsimo! :p

crs-k
01/10/2007, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από tststs
......................
το κόλλησα,όλα οκ και μετά από ένα μήνα ραγίζει η κόλληση.Κι εκεί είναι που δε με πίστευε κανείς.ΑΔΥΝΑΤΟ όλοι.Το να ξανα κολληθεί είναι άσκοπο.Το να τη δώσω είναι χαζό, θα βγω τελειώς χαμένος και τη λυπάμαι,το να δώσω κι άλλα λεφτά θα μπω φυλακή.Άλλα πείτε ότι δίνω,τι προτείνεται να κάνω?Άλλο κάρτερ(δυσεύρετο),άλλο μοτέρ(ακριβό).Και από που όλα αυτα?
Συγγνώμη για την πολυλογία κι ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Εμενα φιλε κατι μου βρωμαει στην περιπτωση σου, που πιθανον να εχει να κανει με το "στραβό" μηχανακι (που ΔΕΝ επανηλθε σωστα) με αποτελεσμα να δημιουργει φορτίσεις σε σημεια που ΔΕΝ θα επρεπε... :rolleyes:

Κατι αναλογο παθαινα εγω με την μπροστινη βαση (φωτων και φερινγκ) που 3 διαφορετικοι μαστορες ΔΕΝ την διορθωσαν σωστα με αποτελεσμα να μου σπαει ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ τα πλαστικα του μούτρου... :sick:

Το προβλημα μου λυθηκε ΜΟΝΟ οταν την ελυσα και την "έφερα" μονο μου... :smilea:


Ψαξε λοιπον κι εσυ λιγο την περιπτωση αυτη... :wacko:

tststs
02/10/2007, 08:38
Το πρόβλημα μου είναι πως ούτε τις ιδιαίτερες γνώσεις έχω..Και είμαι στην Αθήνα ενάμιση χρόνο με αποτέλεσμα να μη ξέρω πολύ κόσμο και προφανώς να μου είναι και δύσκολο να εμπιστευτώ κάποιον.Το να πάω στον παλιό μου μηχανικό φαντάζει απίθανο συτό τον καιρό..Κοινώς πίκρα.Σας ευχαριστώ πάντως παιδια για το χρόνο σας.

afrotwin
03/10/2007, 12:46
gia na min to paro prosopika
8a to po ali mia fora

i apopsis sas gia to pos ekfrazete o ka8e enas aforoun esas tous idious an adinatite na anagnosete min to kanete
kinos ka8iste sta avga sas

ke episis se ena sovaro 8ema den spamaroume


as elpisoume oti dia8etete tin stixiodi antilipsi gia na katalavete ti leme edo

perioristite sto 8ema

afrotwin
03/10/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από tststs
Geia sas paides ki apo mena..Parakolouthw kairo to forum apla i alitheia einai pws de summeteixa energa,apla epairna gnwmes..Exw ki egw mia africa montelou 2002 tin opoia eixa parei tou koutiou..tha pw oso pio periliptika ginetai to story..Mexri perside mou eixe bgalei tpt apolutws..Mono ta service tis..Eixa dustuxws ena atuxima persi tetoio kairo, me apotelesma na pathw arketi zimia(olo to mprosta sustima,mo bgike kana 2000).Anyway tin eftiaksa,olo to mprosta sustima,plastika kainouria,genika i mixani itan kainouria.Blepontas tin etsi imoun se dilima na ti ftiaksw ki allo i na ti dwsw logw trakarismatos.Apofasisa na ti ftiaksw..Amortiser white power mpros pisw,fering,eksatmisi mivv,nikel tin podia..provolakia..timoni..sela..filtro k&n kai polla alla..opws katalavainete dethika ki allo me ti mixani giati sfurize.kai ekei itan pou arxise ta provlimata apo to pouthena.psugeio ladiou,anorthwtis mpla mpla me apokorufwma to ragisma tou karter-moter(?)..se simeio pou meta apo 3 mixanikous pou piga mou eipan to idio pragma."Einai adunato na ragisei ekei"..ki omws ragise..min sas prizw to kollisa..upotithetai ola ok..kai meta apo kana mina apo tin prwti kollisi,ragise kai to kollima.mapotelesma na mi kserw ti na kanw giati apo ti mia exw dwsei polla lefta sti mixani kai de thelw na ti dwsw(giati tha bgw kai xamenos)..kai apo tin alli an sunexisei ta provlimata tha mpw fulaki..ki edw thelw mia voitheia..kollisi mou eipan einai askopo na ksanaginei..na allaksw karter?(duskolo na brw)..na balw metaxerismeno moter?(polla fragka).ti luseis uparxoun?
Sorry gia tin polulogia ki euxaristw ek twn proterwn.

file mou edo mesa sta antalaktika iparxoun tilefona
an den to exis kani sou protino na epikinonisis mazi tous

stavrogin
03/10/2007, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εμενα φιλε κατι μου βρωμαει στην περιπτωση σου, που πιθανον να εχει να κανει με το "στραβό" μηχανακι (που ΔΕΝ επανηλθε σωστα) με αποτελεσμα να δημιουργει φορτίσεις σε σημεια που ΔΕΝ θα επρεπε... :rolleyes:



την ιδια σκεψη εκανα κι εγω;

tststs
03/10/2007, 13:06
Και πως μπορώ να διαπιστώσω αν δεν ήρθε σωστά στα ίσα του το μηχανάκι..Μηχανικό έχω αλλά δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.Ποιον να εμπιστευτώ?

afrolykos
03/10/2007, 13:32
o crs-k εχει μαλλον δικιο για αυτο που λεει
εχω υποψην μου μοτερ που το δινη ο τυποσ αν δεν απατωμε 1200 ευρο αν σε ενδιαφερη να σε φερω σε επαφη

κατα την γνωμη μου δεν αξιζη πια να ασχοληθης μαζι της τελειοσε που λεμε κοινος το μηχανημα

οσο σκληρο και αν ακουγετε
κατεμε καντο κοματια και πουλα το και με τα λευτα που θα μαζεψεις παρε αλλο

afrotwin
03/10/2007, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από tststs
Και πως μπορώ να διαπιστώσω αν δεν ήρθε σωστά στα ίσα του το μηχανάκι..Μηχανικό έχω αλλά δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.Ποιον να εμπιστευτώ?

file mou afto mono odigika mporis na to katalavis
enas stravos skeletos psarevi ston dromo as poume..

ala ego nomizo oti den ine opos paliotera to 8ema tis kalimpras as poume

pote exoun isiosi kati stravo afti pou miloun pio pano?

ego exo prosopiki empiria apo kalimpra se mixanaki pou den katalavenis oti exi iposti kati oute to mprostino oute o skeletos

ke meta apo diaveveosi tou mixanikou mou oti den 8a iparxi provlima opos ke egine

se ali periptosi pou den ginotan tipota o mixanikos den asxoli8ike ka8olou

diladi simera ine ke pio ipef8ini oi mixanikoi ke ta mixanimata prosferoun kalis piotitas apotelesma

ke kalo ine osi den exoun empiries na min lene ti nomizoun

sidera ine stravonoun isionoun koliounte den ine kati magiko
oute san to spasmeno podi sas pou ponai me tin alagi tou kerou

tststs
03/10/2007, 13:42
Η αλήθεια είναι πως ανευ υπερβολής η μηχανή μετά την καλίμπρα ήταν καλύτερη από πριν σε οδηγική συμπεριφορά.Κι έχω κάνει από τότε ταξίδι εξωτερικό, καθημερινή χρήση κι όλο το καλοκαίρι γύριζα.Τίποτα απολύτως. όπως και να χει πάνω κάτω είναι συζητήσεις που έχω κάνει και πριν αλλά δυστυχώς δεν έχω καταλήξει κάπου..όποιος έχει πάντως κάποια πρόταση ακόμα ευπρόσδεκτη.

afrotwin
03/10/2007, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από tststs
Η αλήθεια είναι πως ανευ υπερβολής η μηχανή μετά την καλίμπρα ήταν καλύτερη από πριν σε οδηγική συμπεριφορά.Κι έχω κάνει από τότε ταξίδι εξωτερικό, καθημερινή χρήση κι όλο το καλοκαίρι γύριζα.Τίποτα απολύτως. όπως και να χει πάνω κάτω είναι συζητήσεις που έχω κάνει και πριν αλλά δυστυχώς δεν έχω καταλήξει κάπου..όποιος έχει πάντως κάποια πρόταση ακόμα ευπρόσδεκτη.

min se anxonoun i diafori katastrofologi
ftiakse tin mixani sou ke efxaristisou tin

ke ma8e na milas mono me idikous oxi me tin koutsi maria pou leei ti nomizi

tststs
03/10/2007, 13:57
Έχω πάρει βοήθεια από το forum στο παρελθόν απλά διαβάζοντας γι' αυτό ζήτησα μια γνώμη από εδώ.Το θέμα είναι το "πως" να τη φτιάξω.όπως και να χει ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν.Θα τη βάλω και μια φωτογραφία να ομορφύνει το forum :P

afrotwin
03/10/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από tststs
Έχω πάρει βοήθεια από το forum στο παρελθόν απλά διαβάζοντας γι' αυτό ζήτησα μια γνώμη από εδώ.Το θέμα είναι το "πως" να τη φτιάξω.όπως και να χει ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν.Θα τη βάλω και μια φωτογραφία να ομορφύνει το forum :P

pigene se ena kalo mixaniko pes tou na sou vri metaxirismeno karter plirose ke fige
ke min psirizis tin maimou...:lol:

crs-k
03/10/2007, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
pigene se ena kalo mixaniko pes tou na sou vri metaxirismeno karter plirose ke fige
ke min psirizis tin maimou...:lol:


Ρε γκαγκάου...

Αν ΔΕΝ εχει ερθει σωστα το μηχανακι, οσα καρτερ και να βαλει θα σπανε! :a24:


Χωρια που ειναι αναποσπαστο κομματι του κινητηρα και θα το πληρωσει χρυσαφι... :sick:

tststs
03/10/2007, 15:35
Παιδιά κάρτερ μεταχειρισμένο έψαξα αλλά δε βρήκα.Ακριβως επειδή ειναι κομμάτι του κινητήρα.Αλλάζοντας μοτέρ αλλάζουν και τα νούμερα,άρα πρέπει να βρω δηλωμένο μεταχειρισμένο μοτέρ,πάλι όχι τόσο εύκολο.Βρήκα ένα μοτέρ στο 1000ρικο..Πονάει :P

crs-k
03/10/2007, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από tststs
Παιδιά κάρτερ μεταχειρισμένο έψαξα αλλά δε βρήκα.Ακριβως επειδή ειναι κομμάτι του κινητήρα.Αλλάζοντας μοτέρ αλλάζουν και τα νούμερα,άρα πρέπει να βρω δηλωμένο μεταχειρισμένο μοτέρ,πάλι όχι τόσο εύκολο.Βρήκα ένα μοτέρ στο 1000ρικο..Πονάει :P


Εκει (στα 1000 με 1200) παιζει... :sick:

pissaman
03/10/2007, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από tststs
Παιδιά κάρτερ μεταχειρισμένο έψαξα αλλά δε βρήκα.Ακριβως επειδή ειναι κομμάτι του κινητήρα.Αλλάζοντας μοτέρ αλλάζουν και τα νούμερα,άρα πρέπει να βρω δηλωμένο μεταχειρισμένο μοτέρ,πάλι όχι τόσο εύκολο.Βρήκα ένα μοτέρ στο 1000ρικο..Πονάει :P
Μπορεί το κάθε μοτέρ να έχει χτυπημένο το νούμερο πάνω, αλλά στην άδεια σου πιθανότατα ΔΕΝ γράφει αριθμό κινητήρα.
Εκεί που στην άδεια αναφέρετε ο αριθμός κινητήρα δίπλα έχει μόνο τον κωδικό του κινητήρα
Στην περίπτωση σου, πιθανώς να γράφει RD07E-
και όχι τα νούμερα στο τέλος.
Άρα, δεν έχεις πρόβλημα αν ο κινητήρας έχει τον ίδιο κωδικό.
Πάντως να ξέρεις ότι το χιλιάρικο, δεν το γλιτώνεις. Είτε αλλάξεις κάρτερ (κάρτερ - φλάντζες - εργασία - λάδια - νερά) είτε βάλεις μεταχ μοτέρ (μοτέρ - εργασία - λάδια - νερά)

matmat
05/10/2007, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από tststs
Παιδιά κάρτερ μεταχειρισμένο έψαξα αλλά δε βρήκα.Ακριβως επειδή ειναι κομμάτι του κινητήρα.Αλλάζοντας μοτέρ αλλάζουν και τα νούμερα,άρα πρέπει να βρω δηλωμένο μεταχειρισμένο μοτέρ,πάλι όχι τόσο εύκολο.Βρήκα ένα μοτέρ στο 1000ρικο..Πονάει :P



Που εισαι ρε τρεχααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=43714

solman
12/10/2007, 15:03
kat arxin tha symfoniso pio pano me ton afro.mporeis na mas prosdioriseis se pio simio tou karter ekane to ragisma,kai mia foto an ginotan tha boithouse.mipos exeis rotisei gia na sou ftiaksoun kainourio karter??????kai gia na mi viastei kaneis de rotisa lalakia!!!!!!!!!!


YG!Yparxei periptosei to karter na ekane ragisma apo xtypima(pesimo) sto synergeio????

tifoefs
12/11/2007, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Που εισαι ρε τρεχααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=43714

Τελειωσαν τα ολλανδικα μοτερ !!

Γινανε οι Αφρικα ειδη πολυτελειας και πουλιωνται πανακριβα !!

Με 40-50000 χλμ τις πουλανε στα 6-7 χιλιαρικα !

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

bartlal
12/11/2007, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Τελειωσαν τα ολλανδικα μοτερ !!

Γινανε οι Αφρικα ειδη πολυτελειας και πουλιωνται πανακριβα !!

Με 40-50000 χλμ τις πουλανε στα 6-7 χιλιαρικα !

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

να που θα πουλησω τελικα! :smokin:

tifoefs
12/11/2007, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
να που θα πουλησω τελικα! :smokin:

Aσε τα σαπια εσυ !! Ετοιμασε μου ανταλλακτικα επειγοντως !!

:winka: :smokin: :smokin:

bartlal
12/11/2007, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Aσε τα σαπια εσυ !! Ετοιμασε μου ανταλλακτικα επειγοντως !!

:winka: :smokin: :smokin:

τα καρμπυρατερια θα πανε μαζι με το μοτορι.

:smokin:


για σενα ακρως φιλικη τιμη: 5000 ?


δεν εχεις αναγκη με τοσα που βγαζεις. κανονιζεις και τοσα ταξιδια...


:evil:

tifoefs
12/11/2007, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
τα καρμπυρατερια θα πανε μαζι με το μοτορι.

:smokin:


για σενα ακρως φιλικη τιμη: 5000 ?


δεν εχεις αναγκη με τοσα που βγαζεις. κανονιζεις και τοσα ταξιδια...


:evil:

Μαυραγοριτη !! Επειδη υπαρχει αναγκη εεεεεεεε ;;;

:bigcry: :bigcry: :eyepop: :uplate:

bartlal
12/11/2007, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Μαυραγοριτη !! Επειδη υπαρχει αναγκη εεεεεεεε ;;;

:bigcry: :bigcry: :eyepop: :uplate:

προσφορα & ζητηση λεγεται... κατσε να πλακωσει και ο τραπεζιτης του μοτο.γρ να στο εξηγησει καλυτερα!


:smokin:

tifoefs
12/11/2007, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
προσφορα & ζητηση λεγεται... κατσε να πλακωσει και ο τραπεζιτης του μοτο.γρ να στο εξηγησει καλυτερα!


:smokin:

Ελα δω εσυ να δω τι θες να σε πω τι κανει !

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

bartlal
12/11/2007, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ελα δω εσυ να δω τι θες να σε πω τι κανει !

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

ΟΟΟΟΤΙ θελω το βρισκω στο ελλαντα ΠΙΟ φτηνα.

σιγα μην ανεβω εκει πανω...

αν αξιζε να ερθω θα ειχα ΗΔΗ ερθει.


:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: