PDA

View Full Version : ΠΙΣΤΟΝΙ Yamaha Xt



madgordons
01/10/2007, 21:26
γεια σας παιδια, το χτ μου, αρχιζει και καιει "πολυ" λαδι τωρα τελευταια...και "χτυπάει" και λίγο...
οποτε η λύση ειναι μια. αλλαγή πιστονιού... το οποίο όμως κάνει πόσο? να το κάνω στη yamaha ή σε κάποιο ιδιωτικό συνεργείο?
παρακαλώ πολύ απαντήστε μου.
ευχαριστώ

FZR1000
02/10/2007, 00:40
To χτυπαει ειναι σχετικο. Τι ακριβως χτυπαει???
Ποσα χλμ εχει?

Το καψιμο λαδιου φτιαχνει και με αλλαγη ελατηριων μονο αν το πιστονι ειναι καλο.

the who
02/10/2007, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από madgordons
γεια σας παιδια, το χτ μου, αρχιζει και καιει "πολυ" λαδι τωρα τελευταια...και "χτυπάει" και λίγο...
οποτε η λύση ειναι μια. αλλαγή πιστονιού... το οποίο όμως κάνει πόσο? να το κάνω στη yamaha ή σε κάποιο ιδιωτικό συνεργείο?
παρακαλώ πολύ απαντήστε μου.
ευχαριστώ

Ολα τα χτ ψιλοκαινε λαδακι απο τη μανα τους.Το ποσο καινε ειναι το θεμα.Πραγματι με αλλαγη ελατηριων ισως να λυνεται το προβλημα.Αν ομως βαραει ( απλη μαντεψια κανω ),τοτε πολυ πιθανον να εχει μποσικα ο κυλινδρος.Αυτο συνηθως εχει σαν αποτελεσμα να σκαμπιλιζει το πιστονι στις χαμηλες στροφες τον κυλινδρο και να ακουγεται το χτυπημα.Τις πιο πολλες φορες ο ηχος καλυτερευει οσο ανεβαινουν οι στροφες.
Μεχρι να το ανοιξεις βλεπε τα λαδια συχνα και μην το πλακωνεις.Υπαρχει ο κινδυνος να κατεβει το χιτωνιο αν δεν εχει λαδια,εχει μποσικα και ταυτοχρονα υπερθερμανθει (λογω πλακωματος και αεροψυξης).
Το πιστονι δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβο αλλα θα θελεις και ρεκτιφιε.Οσο για συνεργεια ...μησε τα.Ξυνεις πληγες.
:wave2: :wave2:

madgordons
02/10/2007, 20:54
se eyxaristw file srx400 .. opws akrivws ta les me to xtypima...
rektifie? giati? den mou aresei etsi opws akoygetai...
sunu8ws otan akoyw oti ayto to amaksi-mixani exei perasei apo rektifie oloi gyrizoun to kefali tous..
poso 8a mou kostisei diladi peripou teliki timi...?
alli lisi yparxei?
bgazei aspro kapno otan to anoigw..kai fovamai-ntrepomai...den to pairnw ka8olou....
help?
kriti gnorizei kaneis kana synergeio ktl?

hotcarver
03/10/2007, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από madgordons
se eyxaristw file srx400 .. opws akrivws ta les me to xtypima...
rektifie? giati? den mou aresei etsi opws akoygetai...
sunu8ws otan akoyw oti ayto to amaksi-mixani exei perasei apo rektifie oloi gyrizoun to kefali tous..
poso 8a mou kostisei diladi peripou teliki timi...?
alli lisi yparxei?
bgazei aspro kapno otan to anoigw..kai fovamai-ntrepomai...den to pairnw ka8olou....
help?
kriti gnorizei kaneis kana synergeio ktl?
Βαλε ενα 620 wosner πιστονακι κανε και μια ροικη αφου το ανοιγεις και μην ντρεπεσαι καθολου...

hotcarver
03/10/2007, 00:24
Για συνεργεια δες speed house και δρακος.Α..αλλαξε και εκκεντροφορο,αν παρεις καποιο επωνυμο θα τον πληρωσεις αρκετα,προτιμησε να δωσεις τον δικο σου στο μπουμπη για αλλαγη προφιλ.

mourgakos
05/10/2007, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από hotcarver
Βαλε ενα 620 wosner πιστονακι κανε και μια ροικη αφου το ανοιγεις και μην ντρεπεσαι καθολου...

σωστος.......

kaps
05/10/2007, 12:03
Πάντως υπάρχει και άλλη πρόταση για μαστόρι που έχει λύσει βελτιώσει δέσει ουχί ολίγα ΧΤ ΚΤΜ ΤΤ :D

hotcarver
07/10/2007, 03:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Πάντως υπάρχει και άλλη πρόταση για μαστόρι που έχει λύσει βελτιώσει δέσει ουχί ολίγα ΧΤ ΚΤΜ ΤΤ :D
Για ποιον λες ρε kaps?

Nikoskazer2000
07/10/2007, 04:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ολα τα χτ ψιλοκαινε λαδακι απο τη μανα τους.Το ποσο καινε ειναι το θεμα.Πραγματι με αλλαγη ελατηριων ισως να λυνεται το προβλημα.Αν ομως βαραει ( απλη μαντεψια κανω ),τοτε πολυ πιθανον να εχει μποσικα ο κυλινδρος.Αυτο συνηθως εχει σαν αποτελεσμα να σκαμπιλιζει το πιστονι στις χαμηλες στροφες τον κυλινδρο και να ακουγεται το χτυπημα.Τις πιο πολλες φορες ο ηχος καλυτερευει οσο ανεβαινουν οι στροφες.
Μεχρι να το ανοιξεις βλεπε τα λαδια συχνα και μην το πλακωνεις.Υπαρχει ο κινδυνος να κατεβει το χιτωνιο αν δεν εχει λαδια,εχει μποσικα και ταυτοχρονα υπερθερμανθει (λογω πλακωματος και αεροψυξης).
Το πιστονι δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβο αλλα θα θελεις και ρεκτιφιε.Οσο για συνεργεια ...μησε τα.Ξυνεις πληγες.
:wave2: :wave2:

F¥CK :bawl:

Ακριβώς τα ίδια μου παρουσιάζει και εμένα. Και' γω για κανα πιστόνι Wosner ή Wiseco με βλέπω + τα ελατήρια,ρεκτιφιέ και τα μαμισιάτικα του μάστορα για να κατέβει ο κινητήρας.

kaps
09/10/2007, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από hotcarver
Για ποιον λες ρε kaps?
Μιλάω για μαστόρι πέρα από το foroum το οποίο είναι πάνω από όλα συνεργάσιμος , δεν θα σε κλέψει αλλά είναι στο Καματερό ..Η δουλειά που κάνει είναι άριστη και μπορείς να είσαι μαζί του όσο το δουλεύει το μοτόρι . Σου στέλνω και π.μ με τα στοιχεία του ..απλά ρώτα τον τι προτείνει και πόσο θα πάει η τιμή του . Είναι πολύ ευγενικός και τίμιος ..

mai_tai
15/10/2007, 07:44
ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ-ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑΝΤΖΑ...

COSMIC
25/10/2007, 10:10
και εγω θέλω τα στοιχεια του......:sun:

grat
30/10/2007, 12:48
Παιδιά τα ΧΤ δεν χάνουν λάδια, έλεος εγώ έχω ΧΤ από το 1998 και άλλαξα πάλι το 2005, ποτέ δεν είχα αυτό το πρόβλημα και μάλιστα τα πατάω γερά. Για να γίνει αυτό εξαρτάτε από τον τρόπο χειρισμού ή παλαιού μοντέλου που έχει δουλέψει αρκετά. Επίσης, εάν το πηγαίνουμε γαμ... όταν είναι κρύο. Δεν είναι τυχαίο που αυτά τα μηχανάκια είναι πολύ γερά και διαχρονικα΄.
Λέτε να είμουν εγώ ο τυχερός?:confused: