PDA

View Full Version : ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ



alximistis
03/10/2007, 12:51
Από το in.gr

Σε επιτυχημένη εγχείριση στα μάτια υποβλήθηκε στην Κούβα ο Μάριο Τεράν, απόστρατος αξιωματικός του βολιβιανού στρατού, ο οποίος το 1967, έδωσε τη χαριστική βολή στον Ερνέστο Γκεβάρα. Ο Τεράν επωφελήθηκε ενός διμερούς προγράμματος συνεργασίας στον ιατρικό τομέα.

Όπως γράφει η ισπανική El Pais, η επέμβαση έγινε το περασμένο έτος και έμεινε ουσιαστικά κρυφή μέχρι που ο ίδιος ο γιος του ασθενή έστειλε επιστολή σε βολιβιανή εφημερίδα για να ευχαριστήσει τους γιατρούς που έσωσαν το φως του πατέρα του.

Η ειρωνία της τύχης; Η είδηση ήλθε στην επιφάνεια ενώ κορυφώνονται οι εκδηλώσεις για την 40ή επέτειο από το θάνατο του Ερνέστο Γκεβάρα, στις 9 Οκτωβρίου 1967.

Χαρακτηριστικό ήταν και το σχόλιο της επίσημης εφημερίδας του κουβανικού ΚΚ Granma: «Τέσσερις δεκαετίες από τότε που ο Μάριο Τεράν προσπάθησε να καταστρέψει ένα όνειρο και μία ιδέα, ο Τσε Γκεβάρα επέστρεψε για να κερδίσει μία ακόμα μάχη.
Τώρα ένας ηλικιωμένος μπορεί και πάλι να χαρεί τα χρώματα του ουρανού και των δασών, να δει τα χαμόγελα των εγγονών του, να παρακολουθήσει ποδόσφαιρο.»

Υπάρχουν ωστόσο και αντιδράσεις. Η ίδια η διευθύντρια της Οφθαλμολογικής Κλινικής της Σάντα Κρους δήλωσε σοκαρισμένη από την είδηση.

Σημειώνεται ότι η κλινική εγκαινιάστηκε από τον ίδιο τον πρόεδρο της Βολιβίας Έβο Μοράλες, γνωστό θαυμαστή του Αργεντινού επαναστάτη.

Ως σχόλιο.
Μένω στο αντίστοιχο της κουβανικής εφημερίδας.
Μέχρι την τελική νίκη σύντροφοι... :)

Cpt. Haddock
03/10/2007, 12:55
Χε...

Μου θυμίζει που κάποια στιγμή ειχαν νοσηλευτεί σε διπλανούς θαλάμους στον Ευαγγελισμό ο Παπαδόπουλος (ο συνταγματάρχης ντε :p ) και ο Φλωράκης :wacko:

alximistis
03/10/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Χε...

Μου θυμίζει που κάποια στιγμή ειχαν νοσηλευτεί σε διπλανούς θαλάμους στον Ευαγγελισμό ο Παπαδόπουλος (ο συνταγματάρχης ντε :p ) και ο Φλωράκης :wacko:


Απίστευτο ε;;;
Ήταν την ίδια μέρα που... εμφανίστηκαν κάποια κονσερβοκούτια να περιφέρονται στο νοσοκομείο;;; :D

afrotwin
03/10/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Απίστευτο ε;;;
Ήταν την ίδια μέρα που... εμφανίστηκαν κάποια κονσερβοκούτια να περιφέρονται στο νοσοκομείο;;; :D

emena mou aresi to xioumor sou ke ama 8elis se io8eto kiolas:wacko:

ala 8a tros stin mana sou:mad:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

alximistis
03/10/2007, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
emena mou aresi to xioumor sou ke ama 8elis se io8eto kiolas:wacko:

ala 8a tros stin mana sou:mad:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Συνήθως τρώω έξω ρε. Για να μην μου πουν δεν έχουμε ποσότητα. :D

afrotwin
03/10/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Συνήθως τρώω έξω ρε. Για να μην μου πουν δεν έχουμε ποσότητα. :D
diladi ama tros stin avli ke megalo ine to piato ke den tous fenete mikro e?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kala re ise diania leme
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: