PDA

View Full Version : Service Manual Vfr Vtec



NikosZX9
03/10/2007, 15:54
Το αγορασα στο ebay 10 ευρο σε CD ειναι στα αγγλικα οποιος το θελει μου λεει..
Ειναι pdf αρχειο..αρκετα μεγαλο.. 214.516 kb


Αν οι mods ξερουν πως να το στειλω για να το ανεβασουν ας μου πουνε τον τροπο γιατι οι υπολογιστες δεν ειναι το ατου μου :lol:
:wave2:

theodosisv
26/05/2008, 20:06
το εχει κανεις σε ελληνικα? ξερω οτι ειναι υποχρεωμενοι να μου δωσουν αλλα... βγαλε ακρη...

apav
26/05/2008, 20:34
Δεν είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν αυτό αλλά το user manual! :D

theodosisv
26/05/2008, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Δεν είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν αυτό αλλά το user manual! :D
nai, αυτο εννοω, αυτο ψαχνω...:blush:

apav
26/05/2008, 20:44
Ο Σαρακάκης έχει το site υπό κατασκεύη! :bigcry: Μπορείς να το κατεβάσεις από εκεί, στην ενότητα με το VFR. Πάντως κακώς κάνεις και δεν ζητάς το εκτυπωμένο. :wave2:

theodosisv
26/05/2008, 20:52
το ζητησα αλλα ακομα το ψαχνουν...:wave2:

hornet
27/05/2008, 09:18
το service manual ειναι πνευματικη ιδοκτησια και δεν μπορουμε να το φιλοξενησουμε καπου

theodosisv
29/05/2008, 10:47
δυστυχως απο ενα mail που εστειλα στη Haynes, με ενημερωσαν οτιδεν υπαρχει repair book για τα μοντελα 06-08 και οτι το βιβλιο για το 05άρι δεν κανει. τι ουσιαστικες διαφορες εχουν τα 08 απο τα 05? υπ οψιν οτι δε με ενδιαφερει να επεμβω σε ψεκασμο η vtec, αλλα κι αν μπορουσα δε θα το εκανα. θα ηθελα ομως να μπορω να κανω μονος μου τα service της, και να μπορω να την κανω βιδες και να την ξαναδεσω. οχι οπως εξω που μετα βαζουν πολλα στην τυχη η αφηνουν περισσευμα...
οπως βλεπετε εχω χασει καθε ειδους εμπιστοσυνη στους τεχνικους... γιατι απο μηχανικους... στην Ελλαδα δεν εχουμε.

kostasdirt
29/05/2008, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
δυστυχως απο ενα mail που εστειλα στη Haynes, με ενημερωσαν οτιδεν υπαρχει repair book για τα μοντελα 06-08 και οτι το βιβλιο για το 05άρι δεν κανει. τι ουσιαστικες διαφορες εχουν τα 08 απο τα 05? υπ οψιν οτι δε με ενδιαφερει να επεμβω σε ψεκασμο η vtec, αλλα κι αν μπορουσα δε θα το εκανα. θα ηθελα ομως να μπορω να κανω μονος μου τα service της, και να μπορω να την κανω βιδες και να την ξαναδεσω. οχι οπως εξω που μετα βαζουν πολλα στην τυχη η αφηνουν περισσευμα...
οπως βλεπετε εχω χασει καθε ειδους εμπιστοσυνη στους τεχνικους... γιατι απο μηχανικους... στην Ελλαδα δεν εχουμε. Εγώ έχω της Haynes και με καλύπτει για τις δουλειές που θέλω..(έχω '06)

gasoil
30/05/2008, 10:29
Το θέμα φτάξτο μόνος σου vs συνεργείο δεν είναι τόσο απλό. Η μοτό -γενικά- είναι ένα πολύ hitech σύνολο που εύκολα μπορεί να κάνεις λάθος και το λάθος μπορεί να κοστίσει πολύ.
Και όχι μόνο οικονομικά. Σκέψου πχ με 150 να σου κολλήσει καμιά αλυσίδα κίνησης επειδή δεν την πριτσίνωσες καλά στην αλλαγή ή απο υπερβολικό σφίξιμο να σου κλωτσήσει το σπείρωμα του μπουζί. Πράγμα βέβαια που μπορεί να συμβεί -σπανιότερα- και σε ένα καλό συνεργείο.
Κάποια στιγμή ίσως αξίζει να βάλουμε και ένα τέτοιο θέμα στο forum. Τώρα για να μήν το μακραίνω θέλω να σημειώσω κάποια πραγματάκια στο φτιάξτο μόνος σου.

Ακόμα και το πιο αναλυτικό manual δεν τα λέει όλα. Υποτίθεται ότι και μόνος σου καταλαβαίνεις κάποια απλά πράγματα.
Εκτός απο καλά αγγλικά και λεξικό, χρειάζεται να μαντεύεις γιατί η ορολογία δεν μεταφράζεται.
Πολλές εργασίες απαιτούν ειδικά ή εξειδικευμένα εργαλεία ή γνώσεις.(πχ εργαλείο για ρύθμιση βαλβίδων σε VFR vteck, δυναμόκλειδο για όλες τις βίδες, ηλεκρολογικές γνώσεις)
Πολλές εργασίες επικαλύπτονται. Για να φτάσεις κάπου πρέπει να λύσεις την μισή μηχανή.
Η εγγύηση δεν σε καλύπτει.
Οταν χρειαστεί να πάς συνεργείο δεν είσαι πελάτης .
Θέλεις άπειρο χρόνο.
Θές χώρο (σκέψου στην μέση της αυλής να αρχίσει να βρέχει ή να σε αλλαλιάζει ο ήλιος).
Να έχεις απαλό χέρι, να σου αρέσει η μυρωδιά του λαδιού, υπομονή, γυναίκα που να σε καταλαβαίνει κλπ
Σου φορτώνονται ξαδέρφια και κουμπάροι για να φτειάξεις και το δικό τους τζάμπα.

Πάντως και με όλα αυτά εγώ προτιμώ να το φτιάχνω μόνος μου. Γιατί όταν πετύχει είναι μεγάλη ΚΑΥΛΑ.:wacko: :wave2:

gasoil
30/05/2008, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasdirt
Εγώ έχω της Haynes και με καλύπτει για τις δουλειές που θέλω..(έχω '06)

Το έχεις σε ηλεκρονική μορφή ?

theodosisv
30/05/2008, 15:41
φιλε gasoil, λαδια , υγρα φρενων και πολλα αλλα ειναι 2η φυση μου. εδω και χρονια φτιαχνω (με τη βοηθεια φιλου αλλα και μονος μου πλεον) τα παντα στο αυτοκινητο μου. και ξεκιναω...
*αλλαγη αμορτισερ ελατηρια(σε πανω απο 10 τουτου γνωστων και φιλων)
*αλλαγη δισκων και τακακιων
*τοποθετηση σωληνακιων αεροπορικου τυπου, μετα εξαερωσεων παντα.( στα μοντελα με abs πρεπει να δουλευει το μοτερ για να γινει σωστα αλλα στην ελλαδα δε το ξερει κανεις αυτο:sick: )
*αλλαγη δισκου- πλατω
*αλλαγη τσιμουχακιων βαλβιδων...
αλλα και αλλα πολλα οπως
*εξαγωγη ταμπλω γιατι ετριζε λιγο, περασμα με σιλικονη, θερμοκολλα και τοποθετηση μονοτικων υλικων οπου χρειαστηκε και επανατοποθετηση ταμπλω(ναι , δεν τριζει πια και δεν εσπασα τιποτα!!)
*τοποθετηση οργανου μετρησης θερμοκρασιας λαδιου και ενδειξης στον πινακα οργανων ποτε δουλετει το fan
*τοποθετηση μονωσης στις πορτες.
*τοποθετηση υχοσηστηματος και ηχειων
*μετατροπη στην αναρτηση ωστε να ρυθμιζεται η αντιστρεπτικη σε σκληροτητα με αναλογες ρυθμισεις και πολλα αλλα μικρα η μεγαλα π(ει)ραγματακια ακομα...
και οτι αλλο εχει χρειαστει κατα καιρους σε τακτικη η μη συντηρηση.
ολα αυτα χωρις να γινει ποτε ζημια, και με απολυτη επιτυχια, με τη βοηθεια του haynes που και που. βεβαια για καποια χρονια διαβαζα κι ακομα διαβαζω μηχανολογια οχηματων.
η δουλεια μου παντα ηταν ανωτερη ποιοτικα απο ενος συνεργειου γιατι κανεις δεν ποναει το αμαξι σου οσο εσυ.
πολλες φορες, συνεργεια μου ειχαν κανει ζημια η κακοτεχνεια και το διαπιστωνα οταν εβαζα το χερακι μου!!!!
ΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Κ@Υ*Α ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ και εισαι σιγουρος οτι ολα ειναι σωστα!!!
λεω λοιπον αφου δεν ειμαι κουλος, να μην εμπιστευομαι τη βεφα μου σε κανενα, απο μηχανες δεν εχω τοση εμπειρια αλλα μαθημενος δε γεννηθηκε κανεις.
ηδη μου εχει καρφωθει η ιδεα να της βαλω coolerακι στο ψυγειο λαδιου που να δουλευει κατα βουληση... περιμενω να στρωθει ομως, ως τοτε δεν πειραζω ουτε αναρτηση, για ψυχολογικους και μονο λογους...
οποιος χρειστει κατι, στη διαθεση του, ΔΩΡΕΑΝ παντα (καταλαβατε τωρα?? ειναι πυροβολημενο το παλικαρι!)
οταν αγαπας αυτο που κανεις, το κανεις καλα...
:wave2: :wave2: :wave2:

kostasdirt
30/05/2008, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gasoil
Το έχεις σε ηλεκρονική μορφή ? Οχι Κώστα σε έντυπη το έχω και της Honda σε ηλεκτρονικη