PDA

View Full Version : ΛΟΙΠΟΝ...



McTalas
03/10/2007, 15:33
Λοιπον με συνοπτικες διαδικασιες θελω να μου προτεινετε:
1) μποτες

2) παντελονι(δερμα ή συνθετικο ποιο ειναι πιο καλο?)

3)Jacket (παλι δερμα ή συνθετικο ποιο ειναι πιο καλο?)

α! και 4) μια βαση πινακιδας γιατι εκει που την εχω βαλει τωρα τελευταια με κοβει λιγο (ασε που εμαθα πως και εκει με γραφουν)

λοιπον ακουω προτασεις!!!

Cpt. Haddock
03/10/2007, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
λοιπον ακουω προτασεις!!!

Κάνεις γυρα στα μαγαζιά, δοκιμάζεις και αγοράζεις αυτό που σου αρέσει και αντέχει η τσέπη σου

:wave2:


(τεμπέληδες :rotflmao: )

McTalas
03/10/2007, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κάνεις γυρα στα μαγαζιά, δοκιμάζεις και αγοράζεις αυτό που σου αρέσει και αντέχει η τσέπη σου

:wave2:


(τεμπέληδες :rotflmao: )

Ελα ρε καπετανιο!!βοηθα λιγο
εχω παει σε μερικα μαγαζια εχω δει ορισμενα πραγματα αλλα εχω χαθει απο ευρος των επιλογων!! του τιπου dainese ή richa ή bering ή κτλ...

ασε που εχω παει και απο 2 φορες στα μαγαζια και ντρεπομαι να παω και τριτη!!

KaTaNaS
03/10/2007, 15:46
μακταλα εισαι ωραιο τυπακι, και μπαινεις φουριοζος στο χωρο βλεπω! :beer:


δε ξερω τι χρηση θα κανει στο πυροβόλο σου αλλά εγω στη θεση σου (αν με αξιωσει ο θεος καμμια φορα) θα εκανα το εξης:

φορμα ολόσωμη (διάτρητη για καλοκαιράκι) δερμα με καμπουρα,

μποτάκια σουπερ ντουπερ της oxtar ή sidi με ακαμψια και αρθρωση!


κια για τον χειμωνα θα φοεουσα την φορμα και απο πάνω ενα ωραιο μπουφανακι κορντουρα σουπερ ντουπερ για το κρυο!

εχει ενα φοβερο ο idi (γερμανικο απο τον motojapan) δεν περναει καθολου το κρυο!

οπότε: εχεις τη φορμουλα για εκδρομες καλοκαιρινες και πίστα και τον χειμωνα φορας απο πανω και την κορντουρα προκειμενου να μην παγωσει ο κορμος... απο μεσα εννοειται ισοθερμικά και μπαλακλάβα!

για βολτες οπως σουνιο και οτι πιο κοντινό, τζηνακι με την κορντουρα και εισαι Κύριος!

υπολογισε περιπου στα 700 η φορμα, στα 300 η κορντουρα, στα 250 οι μποτες!




:wave2:

KaTaNaS
03/10/2007, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
dainese ή richa ή bering ή κτλ...


η richa εχει πολύ καλή ποιοτητα! στειλε π.μ στον costom να σε πεί! :wave2:

KaTaNaS
03/10/2007, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

(κάτι είχα πει για τον στυλίστα σου, αλλά never mind ...)


δε βλεπεις ... τον απελυσε, και ψαχνει νεο μεσω του παρωντος θρεντ

pissaman
03/10/2007, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Λοιπον με συνοπτικες διαδικασιες θελω να μου προτεινετε:
1) μποτες

2) παντελονι(δερμα ή συνθετικο ποιο ειναι πιο καλο?)

3)Jacket (παλι δερμα ή συνθετικο ποιο ειναι πιο καλο?)

α! και 4) μια βαση πινακιδας γιατι εκει που την εχω βαλει τωρα τελευταια με κοβει λιγο (ασε που εμαθα πως και εκει με γραφουν)

λοιπον ακουω προτασεις!!!
Για το 2&3 κοίτα αυτό: http://www.louis.de/_30ce9d216559669e213be064488b96d7bb/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&artnr_gr=208458&anzeige=0

McTalas
04/10/2007, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
..................................

Ρε φιλε κατανα ωραια τα λες και εχεις και δικιο αλλα οταν βρεχει τι κανεις??

αλλα το κυριοτερο ειναι η κορντουρα πως θα μπενει πανω απο την φορμα?? θα βγαζω τις προστασιεσ?? Θα χωραει?

αν εχεισ και καμια φωτο απο το ελ λογω μπουφαν θα βοηθησει!!

υγ. Η χρηση καταρχην ειναι καθημερινη και μικρες βολτες.Σιγα σιγα μολις βρω και κανενα φραγκο θα μπενω και σε πιστα,αλλα μετα το πασχα λεμε.

road spirit
04/10/2007, 21:19
maktala,
1) για μποτες όπως ειπε ο κατανας, σου συστηνω να παρεις με αρθρωση και προστασια, οχι απλη δερματινη.
Ενδεικτικα (για να παρεις μια ιδεα απο κλιμακα τιμων και για τι πραμα μιλαμε) δες σε αυτο το λινκ (http://www.tzortzopoulos.gr/newsite/newproducts.php?cat=124) την vertebra 2, αυτη εχω εγω και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Αν σηκωνεις παραπανω budget κοιτα σε κατηγορια vertigo. Επισης εκτος απο sidi, και οι oxtar και οι alpinestars συγκαταλεγονται στις κορυφαιες μποτες δρομου/σπορ (οι αλπινε ισως ειναι λιγο τσιμπημενες, πουλανε και ονομα...)

αν βρεις να εχουν και μεμβρανη tepor (ή αλλη αντιστοιχη) ειναι καλο. Τις κανει αδιαβροχες. Οι δικες μου vertebra εχουν φαει καταρακτωδη βροχη για πολυ ωρα και δεν περασε ουτε σταγονα μεσα

2) παντελονι, ο κανονας λεει δερμα. Εχεις περισσότερη προστασια στη τριβη. Μειονεκτημα, η πρακτικοτητα, η λιγοτερη προστασια απο το κρύο (σε σχεση με τα κορντουρενια που εχουν μεσα επενδυσεις). Το κρυο όμως το αντιμετωπιζεις με ισοθερμικο.

Τα κορντουρα εχουν το πλεονεκτημα της πρακτικοτητας, συνηθως εχουν εσωτερικες επενδυσεις για το κρυο, και/ή για αδιαβροχοποιηση. Μειονεκτημα τους η μειωμενη αντισταση στη τριβη σε σχεση με δερμα... Σε οτι και αν καταληξεις, οπωσδηποτε με προστασια στα γονατα.

το θεμα της εμφανισης ειναι υποκειμενικο, παρτο πανω σου

3) Για το τζακετ ισχυουν τα ιδια, και θεωρουμε αυτονόητα τα προστατευτικα (ωμοι, αγκωνες). Για πλατη δεν ειναι απαραιτητο, καθως παιρνεις εξτρα ενα προστατευτικο πλατης. Χρησιμο πολυ, ειναι το τζακετ να δενει με φερμουαρ με το παντελονι...

Πάντως, αν εχεις σκοπό να μπαινεις πιστα μελλοντικά, η προταση του κατανα στεκει πολυ... και το κορντούρα απο πανω, εγω ετσι το κανω αν φοραω τη φορμα και κανει κρυο (τρυπητη φορμα ... ). Ναι λογικα το κορντουρα θα χωραει αν βγαλεις τα προστατευτικα και την θερμικη επενδυση. Αν εχει στη μεση και velcro για σφιξημο, τα αφήνεις τελειως χαλαρα. Καθετε λιγο τσιτα βεβαια, αλλα τη δουλεια την κανει...

4) με τη βαση δεν εβγαλες ακρη ? εκτος απο βαλτερ μοτο, το μοτομαρκετ και ο τζορτζοπουλος και το wintex εχουν βασεις, για τιμες δεν ξερω, αλλα τις εχω δει...

McTalas
04/10/2007, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
maktala,
το θεμα της εμφανισης ειναι υποκειμενικο, παρτο πανω σου
4) με τη βαση δεν εβγαλες ακρη ? εκτος απο βαλτερ μοτο, το μοτομαρκετ και ο τζορτζοπουλος και το wintex εχουν βασεις, για τιμες δεν ξερω, αλλα τις εχω δει...


Φραγκα δεν παιζουν καθολου αλλα ειμαι σκαλωμενος με το αθλημα και θελω να το κανω σωστα!!!απο μποτες εχω καταληξει στις sidi vertigo tepro ή vertigo mega gore-tex(αν καταλαβω τι διαφορα εχουν) αλλα ολοι μου λενε πως δεν θα βολευει για καθε μερα και εισαι σαν τον ρομποκοπ.Στην Dainese μου ειπαν να μην παρω αδιαβροχες με ξυστρες γιατι στην πιστα δεν θα μπαινω με βροχη οποτε μου προτιναν καποιες τουρισμου αδιαβροχες για καθε μερα και καποιεσ racing για πιστα δλδ πιασε το αυγο και κουρευτο!!

απο φορμα στο Χμοτο εχει προσφορα 600€ μια της SUOMI(καλη φαινεται,η τιμη ειναι καλη?) ενταξει γιατην παπατζα και την μουρη αλλα και την ομορφια γουσταρω την laguna seca και γενικα Δαινεζε!!
το jacket το θελω εφαρμοστο ασχετα αν ειναι δερμα ή κορντουρα,θα χωραει σιγουρα η φορμα μεσα??μηπως θα πρεπει να τα παρω και τα 2 μαζι (περιπτωση πολυ ακριβη και δεν παιζει)!!

με την πινακιδα δεν μπορεσα να περασω απο την μεσογειων (ακομα σκετο το εχω)αλλα στο Χμοτο μου ειπε για την μπαρακουντα 50€ απο 130 που μου λενε οι αλλοι.οποτε μαλον θα την τσιμπισω απο εκει.

ασχετο:
Το κρανος το πουλισες??σκεφτομαι να παρω ενα απο ΕΒΑΥ αν και μου αρεσει πολυ το μαυρο θα ηθελα κατι με πιο πολυ χρωμα...

παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες σας.συνεχιστε ετσι μπας και βγαλω καμια ακρη!!

road spirit
04/10/2007, 22:06
θελω να το κανω σωστα :a013:

vertigo tepor : εχουν αδιαβροχη μεμβράνη (και κάνει εξαιρετική δουλεια όπως σου ειπα παραπάνω)
vertigo mega : δεν εχει διαφορα στα τεχνικα χαρακτηριστικα, απλά το κουντουπίε τους ειναι ...ας πουμε extra large...

Εννοείτε οτι μποτα με αρθρωση ΔΕΝ θα βολευει για καθε μερα! Η προταση που σου εκαναν εχει βαση, αλλα λεφτα δεν εχουμε αδερφε για όλα! οπότε συμβιβαζόμαστε ή βάζουμε προτεραιότητα τι θέλουμε να κανουμε πιο πολυ/συχνα....

και εγω θα ηθελα να ειχα το τοπ μοντελ της αλπινε που κανει 360 ευρα και μια πιο απλη αλλα τι να κανουμε...

η τιμη για την soumi ειναι καλή, αλλά το κριτηριο για τη φορμα δεν ειναι απλα τα χρηματα αλλα ποσο καλα σου καθεται και το να μην σου κανει τη ζωη δυσκολη.
Θεωρω οτι στο τοπο που ειμαστε, η τρυπητη ειναι must. Το κρυο το αντιμετωπιζεις (ισοθερμικο windstopper+cordura απο πανω),
το να σκας απο τη ζεστη και να λιωνεις και να υποφερεις απο αφυδατωση και συμφορηση, αυτό δεν το αντιμετωπιζεις...

Δεν ξερω ποσο κανει η συγκεκριμενη dainese, αλλά γενικά πιστευω οτι τα λεφτα τους δεν τα αξιζουν. Με τα μισα χρηματα παιρνεις εξισου καλες φορμες,... θα σου λειπει το ονομα μονο...

Το jacket το θες εφαρμοστό, σωστα. Όμως αν πχ ειναι κορντουρα τοτε θα το δοκιμασεις ΜΑΖΙ με την επενδυση του ΚΑΙ με ΜΠΛΟΥΖΑ. Σαν να θες να πας βολτα χειμωνα... Οπότε αυτο το νούμερο, οταν βγαλεις την επενδυση, και με ενα ισοθερμικο, θα καθεται πανω απο τη φορμα...
με πιανς?

:beer:

road spirit
04/10/2007, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
ασχετο:
Το κρανος το πουλισες??σκεφτομαι να παρω ενα απο ΕΒΑΥ αν και μου αρεσει πολυ το μαυρο θα ηθελα κατι με πιο πολυ χρωμα...

εκτος απροόπτου, το κρανος αυριο φεύγει....

ψαξτο απο ebay. εγω την πατησα λογω ιαπωνικου μοντελου. Της αμερικανικης αγορας λογικα δεν θα εχει προβλημα (... εχω ήδη παραγγείλει το επομενο :D )

Ζεύκας
05/10/2007, 02:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
απο μποτες εχω καταληξει στις sidi vertigo tepro ή vertigo mega gore-tex.....
....ενταξει γιατην παπατζα και την μουρη αλλα και την ομορφια γουσταρω την laguna seca και γενικα Δαινεζε!!

Μάλιστα...πές μου ότι θα πάρεις και κράνος Shoei XR-1000 Diabolic 3 να πάω να τα κάψω τα δικά μου!

Ρε θα πάμε σε βόλτες μαζί και θα μας περνάνε για δίδυμα ΡΕ!!!!!! :evil: :a021:

McTalas
05/10/2007, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
Μάλιστα...πές μου ότι θα πάρεις και κράνος Shoei XR-1000 Diabolic 3 να πάω να τα κάψω τα δικά μου!

Ρε θα πάμε σε βόλτες μαζί και θα μας περνάνε για δίδυμα ΡΕ!!!!!! :evil: :a021:

ρε μην φοβασαι ετσι και αλλιως πισω μου θα εισαι αρα θα βλεπουν εμενα πρωτο και μετα εσενα ως αιωνιος δευτερος και θα νομιζουν οτι με αντιγραφεις!!!!:rotflmao: :rotflmao:

οχι ρε γαμοτο απο κρανος θα παρω arai!!παω να προλαβω να το αλλαξω:p
ξεψου το διαφορετικα θα ειναι σαν να ειμαστε ομαδα!!

για σου ρε teammate !!!!!!

:lol: :lol: :lol:

road spirit
05/10/2007, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
ξεψου το διαφορετικα θα ειναι σαν να ειμαστε ομαδα!!

για σου ρε teammate !!!!!!
:lol: :lol: :lol:

οχι και ομάδα με το αγγλικό το χρέπι !! το μηχανακι σου (μας) έχει 2 παγκόσμια πρωταθληματα στη πλάτη ωρεεε!

















:lol: :lol: :lol: παμε διαμάχες χιχιχιχιχι

McTalas
05/10/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
οχι και ομάδα με το αγγλικό το χρέπι !! το μηχανακι σου (μας) έχει 2 παγκόσμια πρωταθληματα στη πλάτη ωρεεε!



:lol: :lol: :lol: παμε διαμάχες χιχιχιχιχι

Ελα μωρε μην του το λες ετσι αποτομα δεν το ηξερε οταν του το πουλαγαν!!
μην τον πληγωνεις τοσο βαναυσα!!

εγω του το ειπα γιατι δεν μπορουσα να βλεπω αλλο πια τα ματακια του θλιμενα...

















:lol: :lol: :lol: :rotflmao:
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Ζεύκας
07/10/2007, 16:30
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε δευτεράντζες αφήστε τα πληκτρολόγια και πιάστε τα στροφιλίκια!

Τις τελευταίες 3 μέρες βολόδερνα στα βουνά της Αργολίδος,της Αρκαδίας και της Ηλείας, μπαίνω στο φόρουμ και μου τη λένε ποιοί?






































τα σιμπιαράκια! :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

675
08/10/2007, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
μια βαση πινακιδας γιατι εκει που την εχω βαλει τωρα τελευταια με κοβει λιγο (ασε που εμαθα πως και εκει με γραφουν)

λοιπον ακουω προτασεις!!!


εδω θα βρεις την καλυτερη!!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=27060)

:wave2: :beer:

McTalas
08/10/2007, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
εδω θα βρεις την καλυτερη!!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=27060)

:wave2: :beer:

eyxaristw file mou.Den teriaze3i omos sto dikomou mixanaki giati exei thn eksatmish sthn oyra:(

675
08/10/2007, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
eyxaristw file mou.Den teriaze3i omos sto dikomou mixanaki giati exei thn eksatmish sthn oyra:(

υπαρχει μια παρομοια βαση πινακιδας που "αγκαλιαζει" την πισω εξατμιση και διπλωνει-ξεδιπλωνει οπως αυτη που παραπανω...

ψαξτω λιγακι ειναι καλο κομματακι , την εχω δει 2 φορες στο δρομο σε cbr και ninja:winka:

Giorgos19
08/10/2007, 11:56
Aπο την στιγμη που δεν παιζουνε γκαφρα γιατι δεν αγοραζεις μια διαιρουμενη φορμα?
Εγω αυτο εχω κανει!Φοραω το μπουφανακι με ενα τζιν απο κατω για καθημερινη μετακινηση και οταν παω καμια εκδρομη συνδεω και το παντελονι και ειμαι κομπλε!

Απο μποτες εχω τις Sidi Vertigo.Δεν ειναι αδιαβροχες αλλα σε κατι βροχες που ειχα φαει μια χαρα ηταν!Δεν περασε νερο.

road spirit
08/10/2007, 12:16
το motocard εχει τωρα κατι dainese σε εκπληκτικες τιμες (για ...dainese, γιατι για άλλες μαρκες βρισκεις ετσι και αλλιώς σε αυτα τα επιπεδα). Τσεκαρε το, τα νουμερα και τα χρώματα ειναι περιορισμενα βεβαια...
http://www.motocard.com/en/articulos/resultados.asp?Seccion=1&Marca=79&categoria=20&Proviene=3

McTalas
08/10/2007, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
το motocard εχει τωρα κατι dainese σε εκπληκτικες τιμες (για ...dainese, γιατι για άλλες μαρκες βρισκεις ετσι και αλλιώς σε αυτα τα επιπεδα). Τσεκαρε το, τα νουμερα και τα χρώματα ειναι περιορισμενα βεβαια...
http://www.motocard.com/en/articulos/resultados.asp?Seccion=1&Marca=79&categoria=20&Proviene=3

Ax re road spirit!! pali fwties mou anapses!!:D

kai vlepw aki aythn thn roufiana thn laguna seca...sketi kolash einai.

McTalas
11/10/2007, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Λοιπον με συνοπτικες διαδικασιες θελω να μου προτεινετε:
1) μποτες

2) παντελονι(δερμα ή συνθετικο ποιο ειναι πιο καλο?)

3)Jacket (παλι δερμα ή συνθετικο ποιο ειναι πιο καλο?)

α! και 4) μια βαση πινακιδας γιατι εκει που την εχω βαλει τωρα τελευταια με κοβει λιγο (ασε που εμαθα πως και εκει με γραφουν)

λοιπον ακουω προτασεις!!!

Λοιπον ακουσα την συμβουλη του Katana και αποφασισα να παρω τα εξης:

1) μποτες ακομα δεν διαλεξα ειμαι αναμεσα σε sidi ή oxtar,θα δουμε,αργουμε ακομα.

2) Τελικα θα παρω φορμα ολοσωμη.μαλλον Laguna Seca.{ γεια σου Zefka :wave2: :) } αλλα και εδω αργουμε,απο το νεο ετος τωρα εχουμε αλλα εξοδα!

3)Jacket πηρα το DAINESE PANAMA NEW DRY.(CORDURA) 330€
και επι την ευκαιρια εχω να καταγγειλω την DAINESE που τσιγκουνευεται και δεν βαζει προστατευτικο πλατης και μας το χρεωνει και 65€!!

4) Mετα την κληση εβαλα μυαλο και επιτελους εδωσα 85€ και πηρα μια βαση πινακιδας (BARRACUDA HP6104-RR-BN)
αλλα ακομα δεν καταφερα να την βαλω,δεν εχω το σωστο αλεν και αναγκαστικα αυριο θα πρεπει να παω απο τον μαστορα:mad: αλλα λεφτα παλι!!:mad:

σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας !!
:wave2:

road spirit
11/10/2007, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
αλλα ακομα δεν καταφερα να την βαλω,δεν εχω το σωστο αλεν και αναγκαστικα αυριο θα πρεπει να παω απο τον μαστορα:mad: αλλα λεφτα παλι!!:mad:
ρε άει πάγαινε πάρε μια εργαλειοθήκη απο το praktiker με κομπλε σετ και ασχολήσου με το μηχανάκι σου, που θα πας να πληρώσεις μαστορα για να σου βάλει τη βάση :lol: :lol: :lol:
οχι τπτ αλλο δηλ, αλλα όπως τσιγγουνεύτηκες τη βάση και τωρα τη πλερώκεις, ετσι θα ξαναχρειαστείς εργαλεία στο μέλλον και πάλι θα τρέχεις ;)

McTalas
11/10/2007, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ρε άει πάγαινε πάρε μια εργαλειοθήκη απο το praktiker με κομπλε σετ και ασχολήσου με το μηχανάκι σου, που θα πας να πληρώσεις μαστορα για να σου βάλει τη βάση :lol: :lol: :lol:
οχι τπτ αλλο δηλ, αλλα όπως τσιγγουνεύτηκες τη βάση και τωρα τη πλερώκεις, ετσι θα ξαναχρειαστείς εργαλεία στο μέλλον και πάλι θα τρέχεις ;)

σιγα μην τον πληρωσω κιολας!!ενα αλεν θα του παρω και ενα τρυπανι και θα το κανω επιτοπου!!ασε που θελω να τον ρωτησω και κατι για τον ταξιδευτη.

αλλα μαλλον για το πρακτικερ με βλεπω.
Βασικα μου λειπει ενα αλεν,πως ομως θα ξερω πιο ειναι το σωστο?Γιατι στο σετ που εχω δεν το εχει μεσα!μπορει να το εβγαλα και να το εχασα.μην παω και παρω παλι ολοκληρο σετακι.

road spirit
11/10/2007, 22:14
κοιτα, αμα σου αρεσει να ασχολεισαι με τη μοτο σου, ειναι χρήσιμο να παρεις μια καλή εργαλειοθήκη απο το πρακτικερ, γιατι ετσι και αλλιως τα μαμα εργαλεια που εχουν τα μηχανακια μας ειναι γ.τ.π.
αα, και καλοφόρετο το dainese σου
:wave2:

McTalas
11/10/2007, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
κοιτα, αμα σου αρεσει να ασχολεισαι με τη μοτο σου, ειναι χρήσιμο να παρεις μια καλή εργαλειοθήκη απο το πρακτικερ, γιατι ετσι και αλλιως τα μαμα εργαλεια που εχουν τα μηχανακια μας ειναι γ.τ.π.
αα, και καλοφόρετο το dainese σου
:wave2:

ευχαριστω πολυ!:D
Για τη βαση χρειαζομαι μονο ενα αλεν για να βγει η ουρά τα αλλα τα εχω.
γενικα μου αρεσει να ασχολουμε, αλλα αυτα τα μοντερνα τα μοτοσακα εχουνε γινει πολυπλοκα!

KaTaNaS
11/10/2007, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Λοιπον ακουσα την συμβουλη του Katana

σωστα έπραξες! :smokin:

:lol: :lol: :lol:

σοβαρα τώρα πιστευω ειναι ο καλυτερος συνδιασμός ενδυσης για ΣΣ , μου το ειχαν πει παλαιότερα...

εν το μεταξύ στην Ιταλία σε τεστ ride μοτοσυκλετας σε πιστα χειμωνιατικα απο περιοδικό οι δοκιμαστες δημοσιογραφοι μπαιναν ακριβως ετσι... με ολοσωμη και μια κορμτουρα απο πανω για το κρυο!


:wave2:

Ζεύκας
12/10/2007, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
σωστα έπραξες! :smokin:

:lol: :lol: :lol:

σοβαρα τώρα πιστευω ειναι ο καλυτερος συνδιασμός ενδυσης για ΣΣ , μου το ειχαν πει παλαιότερα...

εν το μεταξύ στην Ιταλία σε τεστ ride μοτοσυκλετας σε πιστα χειμωνιατικα απο περιοδικό οι δοκιμαστες δημοσιογραφοι μπαιναν ακριβως ετσι... με ολοσωμη και μια κορμτουρα απο πανω για το κρυο!


:wave2:

ναι αλλά το να φοράω τη φόρμα και να μπαζωβγάζω τις προστασίες του μπουφάν που θα φορέσω από πάνω είναι λιγάκι μπλέξιμο, δεν συμφωνείς?

το χειμώνα φόρμα και από μέσα ισοθερμικά δεν είναι καλή λύση?

:beer:

Ζεύκας
12/10/2007, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Λοιπον ακουσα την συμβουλη του Katana και αποφασισα να παρω τα εξης:

1) μποτες ακομα δεν διαλεξα ειμαι αναμεσα σε sidi ή oxtar,θα δουμε,αργουμε ακομα.

2) Τελικα θα παρω φορμα ολοσωμη.μαλλον Laguna Seca.{ γεια σου Zefka :wave2: :) } αλλα και εδω αργουμε,απο το νεο ετος τωρα εχουμε αλλα εξοδα!

3)Jacket πηρα το DAINESE PANAMA NEW DRY.(CORDURA) 330€
και επι την ευκαιρια εχω να καταγγειλω την DAINESE που τσιγκουνευεται και δεν βαζει προστατευτικο πλατης και μας το χρεωνει και 65€!!

4) Mετα την κληση εβαλα μυαλο και επιτελους εδωσα 85€ και πηρα μια βαση πινακιδας (BARRACUDA HP6104-RR-BN)
αλλα ακομα δεν καταφερα να την βαλω,δεν εχω το σωστο αλεν και αναγκαστικα αυριο θα πρεπει να παω απο τον μαστορα:mad: αλλα λεφτα παλι!!:mad:

σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας !!
:wave2:

1) θα πάρεις τις sidi vertigo tepor

2) ;)

3) έκανες μαλακία! έπρεπε να πάρεις το dainese vulcan! :lol:

4) βάψε μπλέ το μηχανάκι σου, πέτα το στη θάλασσα και τράβα πάρε ένα 675 κοκκινάκι! :rotflmao:

Ζεύκας
12/10/2007, 00:30
α ξεχάστηκα!

το μηχανάκι σου είναι μπλε... :rotflmao:

έχει και φωσφοριζέ πρασινάκι για να μην πέφτουν πάνω του τα ψάρια! :lol: :rotflmao: :lol:

road spirit
12/10/2007, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
ναι αλλά το να φοράω τη φόρμα και να μπαζωβγάζω τις προστασίες του μπουφάν που θα φορέσω από πάνω είναι λιγάκι μπλέξιμο, δεν συμφωνείς?

το χειμώνα φόρμα και από μέσα ισοθερμικά δεν είναι καλή λύση?

:beer: αν η φόρμα ειναι διάτρητη (και η γνώμη μου ειναι οτι θα έπρεπε) τότε σε κρύες μέρες με ενα ισοθερμικό μόνο δεν κάνεις δουλειά, θα παγώσεις.

Δεν ειναι ταλαιπωρία το βάλε-βγάλε προστατευτικά, δεν χρειασθει να το κάνεις και κάθε μέρα...

:beer:

KaTaNaS
12/10/2007, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

Δεν ειναι ταλαιπωρία το βάλε-βγάλε προστατευτικά, δεν χρειασθει να το κάνεις και κάθε μέρα...



τσ τσ τσ


aytoi οι πιτσιρικαδες πάντα οκνυροί και ευδαιμοινησταί !

δε συμφωνεις Ιωάννη; :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

road spirit
12/10/2007, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
τσ τσ τσ

aytoi οι πιτσιρικαδες πάντα οκνυροί και ευδαιμοινησταί !

δε συμφωνεις Ιωάννη; :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: που βαδίζομεν αδελφέ Σταύρο??

Ζεύκας
12/10/2007, 12:06
και άμα η φόρμα έχει καμπούρα τι γίνεται με τη κορντούρα?

γιατί νταξ το μπουφάν δεν είναι λεπτό σαν το αδιάβροχο...

η φόρμα μου ΔΕΝ είναι διάτρητη και σε θερμοκρασίες σεπτεμβρίου με ηλιοφάνεια και 3-4 ώρες ταξίδι δεν με ενόχλησε η ζέστη...τώρα για το καλοκαίρι δεν ξέρω...

road spirit
12/10/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
και άμα η φόρμα έχει καμπούρα τι γίνεται με τη κορντούρα?

γιατί νταξ το μπουφάν δεν είναι λεπτό σαν το αδιάβροχο...

η φόρμα μου ΔΕΝ είναι διάτρητη και σε θερμοκρασίες σεπτεμβρίου με ηλιοφάνεια και 3-4 ώρες ταξίδι δεν με ενόχλησε η ζέστη...τώρα για το καλοκαίρι δεν ξέρω...

καταρχήν για το μπουφάν, το δικό μου κάθεται μια χαρά πάνω απο τη φόρμα η οποία ειναι ΜΕ καμπούρα. Είναι θέμα μεγέθους και εφαρμογής του κάθε μπουφάν, οκ.
Βγάζοντας όλα τα προστατευτικά, την θερμική επένδυση, και χαλαρόνοντας τελείως τα ρυθμιστικά της μέσης, μπαίνει, λίγο τσίτα στη περιοχή της καμπούρας, αλλά μπαίνει και δεν ενοχλεί στις κινήσεις (φόρμα ολοσωμη διάτρητη spidi jp3, μπουφάν dainese tex shard)

Τώρα για το περί διάτρητης/μή φόρμας, σε θερμοκρασίες σεπτεμβρίου και σε ΤΑΞΙΔΙ, οκ δεν θα σε ενοχλήσει αυτή που λες. Αλλά για δοκίμασε καλοκαίρι τρακντει.... με 30 βαθμούς (στην καλύτερη περίπτωση)... η διαφορά στην άνεση και στην αίσθηση δυσφορίας ειναι μεγάλη
:wave2:

McTalas
03/11/2007, 10:01
Γιαννη σε παρακαλω γραψε οταν μπορεσεις το μοντελο της φορμας σου.

Για να μην ανοιγω αλλο θρεντ,ρωταω εδω.

ΓΕΓΟΝΟΣ

Θα παρω μποτες racing! ! ! μαλλον sidi...

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ

racing μποτες Normal ή αδιαβροχες ??


Ρε παιδια εχει νοημα να παρω αδιαβροχες μποτες?δεν προκειται να παω για ψαρεμα και νομιζω πως σε μια βροχη οι απλες μποτες θα σε κρατησουν στεγνο μεχρι να πας σπιτι,ασε που εχω και γκετες καβατζα,δεν βρισκω τον λογο να δωσω 160€ παραπανω για μια ιδιοτητα που εχουν που δεν προκειται να την χρησημοποιησω σχεδον ποτε.Ουτε υπαρχει περιπτωση να μπω στην πιστα με βροχη.

ακουω προτασεις...

σημ. μολις τελειωσουμε με το θεμα μποτες θα πιασουμε το θεμα φορμα διατρυτη :D :D

mustaine1990
03/11/2007, 13:14
sidi vertigo corsa παρε. νομιζω πως εχει μεμβρανη αδιαβροχη(δε παιρνω ορκο), εχει πολυ καλη προστασια και ρυθμιζεται πολυ καλα στο ποδι σου :beer:



και εγω αυτες θα παρω ;)

Ζεύκας
03/11/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Ρε παιδια εχει νοημα να παρω αδιαβροχες μποτες?δεν προκειται να παω για ψαρεμα και νομιζω πως σε μια βροχη οι απλες μποτες θα σε κρατησουν στεγνο μεχρι να πας σπιτι,ασε που εχω και γκετες καβατζα,δεν βρισκω τον λογο να δωσω 160€ παραπανω για μια ιδιοτητα που εχουν που δεν προκειται να την χρησημοποιησω σχεδον ποτε.Ουτε υπαρχει περιπτωση να μπω στην πιστα με βροχη.

160 εξτρα? :hypnotize

McTalas
04/11/2007, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
160 εξτρα? :hypnotize
ΡΕ μπαμπη μην κολας στις λεπτομεριες δεν θυμαμαι πως το υπολογισα και βρηκα διαφορα 160€ αλλα δεν θα κολησουμε εκει,το θεμα μας ειναι να παρω αδιαβροχες αδιαβροχες ή οχι ???

Ζεύκας
04/11/2007, 12:20
ρε μλκ 20 ευρώ διαφορά έχει η αδιάβροχη vertigo από την απλή και εσύ καθέσαι και το συζητάς? :rolleyes:

κάτσε να'σαι βόλτα 200 χλμ μακρυά από το σπίτι σου και να σε πιάσει βροχή!

Αδιάβροχα πάνω-κάτω θα βάλεις.Με τις μπότες τι θα κάνεις?

Υ.Γ. κ μη νομίζεις ότι οι vertigo tepor είναι απόλυτα αδιάβροχες!φαντάσου οι απλές...

mako
04/11/2007, 15:49
Μην κανεις τιποτα πριν μιλισουμε !!!!!!!! Ελπιζω να ερθεις την Τεταρτη, για να τα πουμε επι τοπου (Μεγαρα).-

mako
04/11/2007, 15:51
Μπαμπη το νου σου, αυτα που γραφεις τα διαβαζω !!!!!!!!!!! Ακου κοκκινακι!!!!!!!!!! Ducatisti εγινες ρε?????????????:rotflmao: :lol: :D

Ζεύκας
04/11/2007, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Μπαμπη το νου σου, αυτα που γραφεις τα διαβαζω !!!!!!!!!!! Ακου κοκκινακι!!!!!!!!!! Ducatisti εγινες ρε?????????????:rotflmao: :lol: :D

:lol:


















































































OXI :lol:



Τα λέμε την Τετάρτη Μέγαρα είμαι σε λίστα αναμονής.
Ελπίζω να μείνει κανά ducati στην Εθνική να πάρω εγώ τη θέση του!
:rotflmao: :rotflmao:

mako
04/11/2007, 21:34
Μπαμπη αν κανονισεις να μπεις στο πρασινο (λογικα εκει πρεπει να σε βαλει) γκρουπ, θα ειμαστε παρεα, γιατι οπως ξερεις ακομα το στρωνω!!!!!!!!!!:wave2:

Ζεύκας
04/11/2007, 21:57
Οι θέσεις έχουν κλείσει.

Είμαι σε λίστα αναμονής....

Πάντως για τις 21/11 είμαι μέσα στάνταρ στο πράσινο γκρουπ!

:beer:

mako
04/11/2007, 22:07
Μην απελπιζεσαι, φροντισε να εισαι κατα τις 13.00 εκει και να τα πουμε απο κοντα!!!:wave2:

road spirit
05/11/2007, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Γιαννη σε παρακαλω γραψε οταν μπορεσεις το μοντελο της φορμας σου. spidi jp3

Για να μην ανοιγω αλλο θρεντ,ρωταω εδω.

ΓΕΓΟΝΟΣ

Θα παρω μποτες racing! ! ! μαλλον sidi... γνώμη μου, σε καθαρά racing, οι κορυφαίες μπότες είναι της alpine


ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ

racing μποτες Normal ή αδιαβροχες ??


Ρε παιδια εχει νοημα να παρω αδιαβροχες μποτες?δεν προκειται να παω για ψαρεμα και νομιζω πως σε μια βροχη οι απλες μποτες θα σε κρατησουν στεγνο μεχρι να πας σπιτι,ασε που εχω και γκετες καβατζα,δεν βρισκω τον λογο να δωσω 160€ παραπανω για μια ιδιοτητα που εχουν που δεν προκειται να την χρησημοποιησω σχεδον ποτε.Ουτε υπαρχει περιπτωση να μπω στην πιστα με βροχη.

ακουω προτασεις...

σημ. μολις τελειωσουμε με το θεμα μποτες θα πιασουμε το θεμα φορμα διατρυτη :D :D
σαν πολλά δεν λες? 160?
για ξαναδές τη διαφορα της vertigo με την vertigo tepor...

αν θες μποτα καθαρα racing, το αδιάβροχο μπορεί και να μη το χρειάζεσαι. Θέλω να πω, τι χρήση θα τους κάνεις... Αν θα τις φορας μονο σε πιστα και γρήγορες βόλτες, δεν χρειάζεσαι αδιαβροχοποιηση, οι γκετες θα σε καλύψουν (αν και θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι μπαίνουν απο πάνω).

σχετικα με το σχόλιο του zefkas, εχω τις vertebra tepor και ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ αδιάβροχες, δοκιμασμένες σε κατακλισμο (χωρίς πλακα) και για πολύ ώρα

McTalas
05/11/2007, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
σαν πολλά δεν λες? 160?
για ξαναδές τη διαφορα της vertigo με την vertigo tepor...

αν θες μποτα καθαρα racing, το αδιάβροχο μπορεί και να μη το χρειάζεσαι. Θέλω να πω, τι χρήση θα τους κάνεις... Αν θα τις φορας μονο σε πιστα και γρήγορες βόλτες, δεν χρειάζεσαι αδιαβροχοποιηση, οι γκετες θα σε καλύψουν (αν και θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι μπαίνουν απο πάνω).

σχετικα με το σχόλιο του zefkas, εχω τις vertebra tepor και ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ αδιάβροχες, δοκιμασμένες σε κατακλισμο (χωρίς πλακα) και για πολύ ώρα

μεσω αγγελιων και ebay καπου εκει παιζει η διαφορα αλλα μην κολλαμε σε λεπτομεριες.
να το θεσω αλλιως. ψηφιστε:
1) vertigo corsa.

2)vertigo tepor

3)vertigo mega gore-tex

4)πρωτυνετε καποια αλλη...

η χρηση θα ειναι σε γληγορες βολτες ταξιδια και πιστα.αν δεν τιθεται σοβαρο θεμα αδιαβροχοποιησης ειμαι προς τις corsa γιατι απο οτι βλεπω αλλαζουν σχεδον ολλα τα πλαστικα εξαρτηματα (βεβαια με χαλαει λιγο το κοκκινο χρωμα στα κλιπς)

road spirit
06/11/2007, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
μεσω αγγελιων και ebay καπου εκει παιζει η διαφορα αλλα μην κολλαμε σε λεπτομεριες. ??? δες ξανά. Κοίτα στου τζωρτζοπουλου... Η vertigo εχει 230, η vertigo tepor (στην επομενη σελίδα) εχει 250...

να το θεσω αλλιως. ψηφιστε:
1) vertigo corsa.

2)vertigo tepor

3)vertigo mega gore-tex

4)πρωτυνετε καποια αλλη... alpinestars supertech, μακράν η καλύτερη racing μπότα (300 ευρα στο motocard.com)

η χρηση θα ειναι σε γληγορες βολτες ταξιδια και πιστα.αν δεν τιθεται σοβαρο θεμα αδιαβροχοποιησης ειμαι προς τις corsa γιατι απο οτι βλεπω αλλαζουν σχεδον ολλα τα πλαστικα εξαρτηματα (βεβαια με χαλαει λιγο το κοκκινο χρωμα στα κλιπς)

mako
06/11/2007, 11:15
Μην κολατε στην αδιαβροχη, ακομα και η πιο απλη μποτα γινεται αδιαβροχη με το κερι που την περναμε οταν την καθαριζουμε και μαλακωνουμε το δερμα της. Δεν νομιζω κανεις να κανει ταξιδι Θεσσαλονικη - Αθηνα με τρελλη καταιγιδα!!!