PDA

View Full Version : Ρύθμιση ύψους σε after market shock



gaz6
04/10/2007, 08:02
Πήρα ένα τηλ. στο Σπηλιώτη για τα EMC. Καλές τίμές.... Μου είπαν πως η δυνατότητα ρύθμισης ύψους χρεώνεται έξτρα. Δε ρυθμίζεται το ύψος από την προφόρτιση όπως στα stock; Η προφόρτιση ρυθμίζει μόνο το sag και η ρύθμιση ύψους γίνεται με αλλη ρύθμιση; Αν ξέρει καποιος................

stefanos
04/10/2007, 08:11
Η ρύθμιση ύψους είναι άλλη απο την προφόρτηση.
Μεταβάλει το μήκος του αμορτισέρ σε κάποια όρια.

gcrook
04/10/2007, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gaz6
Πήρα ένα τηλ. στο Σπηλιώτη για τα EMC. Καλές τίμές.... Μου είπαν πως η δυνατότητα ρύθμισης ύψους χρεώνεται έξτρα. Δε ρυθμίζεται το ύψος από την προφόρτιση όπως στα stock; Η προφόρτιση ρυθμίζει μόνο το sag και η ρύθμιση ύψους γίνεται με αλλη ρύθμιση; Αν ξέρει καποιος................

Ναι οντως χρεωνεται εξτρα οπως και η υδραυλικη προφορτιση ενα πραγμα.
Απλα μεταβαλλει το υψος του αμορτισερ (και κατ επεκτασιν της μοτο) χωρις αντικτυπο στην διαδρομη του αμορτισερ, σαν να ψηλωνεις το μηχανακι σου απο το μοχλικο σκεψου το.
Τωρα το αν σου χρειαζεται,εξαρταται απο το μηχανακι σου το οποιο δεν μας ειπες ποιο ειναι.

+ οτι σου εγραψε ο Στεφανος αποπαν'.

byron
04/10/2007, 14:33
Η ρύθμιση ύψους είναι το νούμερο 6 που φαίνεται στο σχήμα. Στα αμορτισερ που προορίζονται για street μπορείς να μεταβάλεις το ύψος μέχρι 1 cm περίπου.


107358

ZX-9R
04/10/2007, 14:39
Αχεμ,

Μεχρι ενα οριο και υπο καποιες συνθηκες την ρυθμιση του υψους την κανονιζεις και απο την προφορτιση....... Αλλιως εαν σου χρεωνουν ακριβα την εξτρα αυτη ρυθμιση μπορεις να ψαξεις αν υπαρχει / δουλευει κατι τετοιο για το μηχανακι σου:
http://cgi.ebay.co.uk/YAMAHA-YZF-600-R6-5SL-03-RIDE-HEIGHT-ADJUSTER-NUT_W0QQitemZ150167829290QQihZ005QQcategoryZ10490QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

OldMan
04/10/2007, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Αχεμ,
Μεχρι ενα οριο και υπο καποιες συνθηκες την ρυθμιση του υψους την κανονιζεις και απο την προφορτιση.......
Δοκίμασε παστίλιες για τον βήχα....

BTW
Το ύψος ΔΕΝ πρέπει να ρυθμίζεται από την προφόρτιση !!!
(η βύθιση - στατική και δυναμική - ναι, με την προϋπόθεση ότι η μοτο είναι ήδη στο σωστό ύψος ...)
:wave2: :beer:

sniper
04/10/2007, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Αχεμ,

Μεχρι ενα οριο και υπο καποιες συνθηκες την ρυθμιση του υψους την κανονιζεις και απο την προφορτιση.......
.....

Και συνεχίζουμε το πρόγραμμά μας με ελαφρά μουσική....

dirtbird
04/10/2007, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
.... με την προϋπόθεση ότι η μοτο είναι ήδη στο σωστό ύψος...
:wave2: :beer:

Υπάρχει τέτοιο μέγεθος και δεν το ξέρω? :rolleyes: :rolleyes:

stefanos
04/10/2007, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Υπάρχει τέτοιο μέγεθος και δεν το ξέρω? :rolleyes: :rolleyes:



Είναι αυτό που προκύπτει όταν ανέβει στην μοτό ένας αναβάτης φυσιολογικού μεγέθους.
Απο εκεί και πέρα μπορείς να αγοράσεις ειδικά ελατήρια σε large νούμερα απο μπουτίκ του εξωτερικού.:p :p































Ναι και αυτό αστείο είναι:rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
04/10/2007, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Είναι αυτό που προκύπτει όταν ανέβει στην μοτό ένας αναβάτης φυσιολογικού μεγέθους.
Απο εκεί και πέρα μπορείς να αγοράσεις ειδικά ελατήρια σε large νούμερα απο μπουτίκ του εξωτερικού.:p :p

Ναι και αυτό αστείο είναι:rotflmao: :rotflmao:

Δηλαδή το ύψος πάει με τον αναβάτη?

Ναι Μωρέ , και εγώ αστεία κάνω.....ξεκαρδίστηκες? :rolleyes: :cool:

ZX-9R
05/10/2007, 01:20
Ο φιλος προφανως θελει να ψηλωσει το μηχανακι του οταν το καβαλαει, και οχι οταν ειναι στο σταντ, αυτο πιστευω οτι εννοει οταν λεει θελω να το ψηλωσω..

Αυτο γινεται και χωρις ride height adjustment, απο την προφορτιση και μεχρι καποιου σημειου δεν ειναι πολυ αρνητικο


Δεν βαζεις και σκληρη ροκ.................

stefanos
05/10/2007, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
, και εγώ αστεία κάνω.....ξεκαρδίστηκες? :rolleyes: :cool:





:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αυτό όντος ήταν καλό

stefanos
05/10/2007, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Ο φιλος προφανως θελει να ψηλωσει το μηχανακι του οταν το καβαλαει, και οχι οταν ειναι στο σταντ, αυτο πιστευω οτι εννοει οταν λεει θελω να το ψηλωσω..

Αυτο γινεται και χωρις ride height adjustment, απο την προφορτιση και μεχρι καποιου σημειου δεν ειναι πολυ αρνητικο


Δεν βαζεις και σκληρη ροκ.................


Αν το κάνεις απο την προφόρτιση δεν θα έχει διαδρομή σε έκταση

ZX-9R
05/10/2007, 09:23
Καλημερα,

Τι εννοεις διαδρομη σε εκταση ? Ντεν σε επιασα... :confused:

sniper
05/10/2007, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Καλημερα,

Τι εννοεις διαδρομη σε εκταση ? Ντεν σε επιασα... :confused:

Οπότε μάλλον δεν ξέρεις πως δουλεύει η ανάρτηση.... Ξεκινώντας απο το δεν ξέρεις τα βασικά περί αναρτήσεων.

Σόρρυ ε; Αλλά η απάντησή σου αυτό δείχνει... Μπορεί να κάνω και λάθος....

byron
05/10/2007, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Καλημερα,

Τι εννοεις διαδρομη σε εκταση ? Ντεν σε επιασα... :confused:

O stefanos προφανώς εννοεί ότι θα αποκτήσει το αμορτισσέρ (σχεδόν) μηδενικό στατικό sag, και η ανάρτηση κατά την έκταση της θα «τραβάει» :rolleyes: όλη τη μοτοσυκλετα.

@ sniper βιάζεσαι να την πεις. Ο τρόπος που το διατύπωσε ο stefanos μπορεί να παρερμηνευτεί εύκολα.

sniper
05/10/2007, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
O stefanos προφανώς εννοεί ότι θα αποκτήσει το αμορτισσέρ (σχεδόν) μηδενικό στατικό sag, και η ανάρτηση κατά την έκταση της θα «τραβάει» :rolleyes: όλη τη μοτοσυκλετα.

@ sniper βιάζεσαι να την πεις. Ο τρόπος που το διατύπωσε ο stefanos μπορεί να παρερμηνευτεί εύκολα.


Να διαβάζεις ολόκληρο το ποστ μου.... Είπα ότι μπορώ να κάνω και λάθος (χωρίς καμμία ειρωνία - ε ΡΠΜ - μην σου βγει το όνομα δλδ)

ZX-9R
05/10/2007, 09:51
Οκ, ενδιαφερον συμπερασμα... Εγω θα 'λεγα οτι ξερω.. Αλλα μπορει να κανω και λαθος......

Αυτο που δεν καταλαβα ειναι τι εννοει ο φιλος με 'διαδρομη σε εκταση' εννοει ξερω 'γω οτι η αναρτηση δεν θα εχει διαδρομη οταν 'τεντωνεται' ? η κατι αλλο ? Δεν καταλαβα τι εννοει με την λεξη που χρησιμοποιησε οχι την εννοια (στην οποια δεν εφτασα ποτε :p )...........


Εν παση περιπτωση... πχ εχουμε ενα τζιεσεξαρ 1000... το μηχανακι απο το βαρος του βυθιζεται περιπου μισο ποντο (λεμε τωρα), ανεβαινουμε πανω και παει αλλους 5 ποντους κατω (τυχαια νουμερα, ο φιλος που το καβαλαει ειναι ευσωμος) και ετσι ο αναβατης οδηγικα δεν γουσταρει, με το να σηκωσεις απο προφορτιση 2χιλ ειναι σχεδον 1 ποντος στην ουρα, καταλαβαινουμε τωρα οτι εντος καποιων λογικων οριων μπορεις να παιξεις με προφορτιση ? Το παραπανω παραδειγμα μπορει να παει στα σπρινγκ ρειτ μετα κτλ κτλ, για να μην στειλω την κουβεντα μακρυα καπου στις πιστες και στους αγωνες κτλ μιλαω για εναν απλο χρηστη που θελει να σηκωσει λιγο την ουρα του...

Υ.Γ. δεν πειραζει, δεν προσβληθηκα... Απλα εισαι λιγο πιο αποτομος απο οσο θελει.......

:beer:

ZX-9R
05/10/2007, 09:54
Καλα ποτε τα γραψατε ολα αυτα.... :p

Δεν με πειραζει αυτο που ειπες, αλλωστε δεν με ξερεις... Το μοναδικο που παρερμηνευεται (οχι απο 'μενα) ειναι οτι το ειπες αποτομα

Χαβ Φαν

:beer: :beer: :beer:

sniper
05/10/2007, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Οκ, ενδιαφερον συμπερασμα... Εγω θα 'λεγα οτι ξερω.. Αλλα μπορει να κανω και λαθος......

Αυτο που δεν καταλαβα ειναι τι εννοει ο φιλος με 'διαδρομη σε εκταση' εννοει ξερω 'γω οτι η αναρτηση δεν θα εχει διαδρομη οταν 'τεντωνεται' ? η κατι αλλο ? Δεν καταλαβα τι εννοει με την λεξη που χρησιμοποιησε οχι την εννοια (στην οποια δεν εφτασα ποτε :p )...........


Εν παση περιπτωση... πχ εχουμε ενα τζιεσεξαρ 1000... το μηχανακι απο το βαρος του βυθιζεται περιπου μισο ποντο (λεμε τωρα), ανεβαινουμε πανω και παει αλλους 5 ποντους κατω (τυχαια νουμερα, ο φιλος που το καβαλαει ειναι ευσωμος) και ετσι ο αναβατης οδηγικα δεν γουσταρει, με το να σηκωσεις απο προφορτιση 2χιλ ειναι σχεδον 1 ποντος στην ουρα, καταλαβαινουμε τωρα οτι εντος καποιων λογικων οριων μπορεις να παιξεις με προφορτιση ? Το παραπανω παραδειγμα μπορει να παει στα σπρινγκ ρειτ μετα κτλ κτλ, για να μην στειλω την κουβεντα μακρυα καπου στις πιστες και στους αγωνες κτλ μιλαω για εναν απλο χρηστη που θελει να σηκωσει λιγο την ουρα του...

Υ.Γ. δεν πειραζει, δεν προσβληθηκα... Απλα εισαι λιγο πιο αποτομος απο οσο θελει.......

:beer:

Ορίστε ρε χαμένε byr0n, ο άνθρωπος κατάλαβε (αν και κάτοχος Καβα :D )

Στο παράδειγμά σου τώρα.... Το μηχανάκι απο μονο του βυθίζεται μισό πόντο; Ας πούμε όμως ότι είναι τυχαίο το νουμεράκι.

Αν ο φίλος καταφέρνει και κατεβάζει το μηχανάκι 5 πόντους μόνο με το βάρος του, τότε:

1. Η Αναρτηση είναι σώβρακο, οπότε με μια ΠΟΛΥ καλυτερη θα κατεβαίνει λιγότερο.
2. Δεν κάνει να οδηγεί τέτοια μηχανάκια (και καταλαβαίνεις γιατί)

Αν κάτσει 5 πόντους, και του σκληρύνεις την προφόρτιση, θα ανέβει λιγο βέβαια, αλλά σκέψου πως θα δουλέψει (αν δουλέψει) η ανάρτηση.

byron
05/10/2007, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Να διαβάζεις ολόκληρο το ποστ μου.... Είπα ότι μπορώ να κάνω και λάθος (χωρίς καμμία ειρωνία - ε ΡΠΜ - μην σου βγει το όνομα δλδ)

Διαβάζω πολύ προσεκτικά όλα τα ποστ, και όχι μόνο τα δικά σου και τα συμπεράσματα τα βγάζω μόνος μου για τον καθένα από μας. Μου είναι αδιάφορο τι γνώμη έχουν κάποιοι συμφορουμίτες για σένα.

Σχολίασα μια αρνητική απάντηση σου, που στο τελος έβαζες ένα if. Η απάντηση του stefanou ήταν σωστή αλλά αφορά κύρίως τα χωμάτινα και είναι άμεσα κατονοητή στους βρωμιάρηδες.
Στα ss είναι σχεδόν κανόνας πλέον οι ρυθμίσεις να δημιουργουν σχεδόν μηδενικό στατικό sag και καμμιά «ενδοτικότητα» (ΤΜ dirtybird) κατά την έκταση.

Φιλιά στη μούρη. :wave2:

ZX-9R
05/10/2007, 10:29
Καλημερα,

Η αναρτηση στα σπορ συνηθως εχει το σαγκ που ειπα... Αντε να φτασει 1εκ, αντε να ειναι και 0 (αλλα οχι να το πιεζει προς τα πανω, και αυτο γινεται αλλα δεν ειναι και το καλυτερο....)

Αν ο φανταστικος φιλος με το φανταστικο τζιεσεξαρ εχει 5 εκατοστα βυθισμα με το βαρος του ενω παραλληλα το ρειτ του ελατηριου που φοραει δουλευει στις στροφες για αυτον (κυριως στις εξοδους θα πινει αν πινει, αναλογως στυλ) τοτε θα το κρατησει και απλα θα βαλει πριλοαντ 2 στροφουλες και ειναι μια χαρα, η αναρτηση δουλευει βασει του rate του ελατηριου, το οποιο κατα κανονα ειναι σταθερο πλεον, οποτε δεν την ενδιαφερει ποσο preload εχει, ουτε και τι free sag εχει την ωρα που δουλευει.......

ZX-9R
05/10/2007, 10:33
Το γνωστο disclaimer ισχυει και σε αυτα που ειπα παραπανω......


Αν θελει καποιος να βοηθησει την κουβεντα ας το κανει, η συζητηση ειναι καλο πραμα, κατι θα παρουμε ολοι απο αυτην.....................................



P.S. Στα χωματερα δεν εχω ιδεα τι παιζει........ Μην παρεξηγηθω, γιατι ειδα οτι καπου αναφερθηκαν τετοια μηχανακια, οποτε δεν ξερω αν εχουν ιδιαιτερη βαση για αυτους αυτα που λεω.... Εκει κανουν και κωλοτουμπες και χοροπηδανε κτλ κτλ κτλ....

sniper
05/10/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
....


P.S. Στα χωματερα δεν εχω ιδεα τι παιζει........ Μην παρεξηγηθω, γιατι ειδα οτι καπου αναφερθηκαν τετοια μηχανακια, οποτε δεν ξερω αν εχουν ιδιαιτερη βαση για αυτους αυτα που λεω.... Εκει κανουν και κωλοτουμπες και χοροπηδανε κτλ κτλ κτλ....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σόρρυ, δεν άντεξα.... :lol: :lol: :lol: :lol:

stefanos
05/10/2007, 11:02
Εγώ πάντως κατάλαβα οτι εφόσον θέλουμε ρύθμιση ύψους προκύπτει πρόβλημα στο ύψος.
Αν έχουμε μια ανάρτηση που δουλεύει για την πάρτη μας με ένα sag δεν το χαλάμε για να πάρουμε ύψος γιατί τότε απλά δεν θα δουλεύει καλά η ανάρτηση.
Επιπλέον αν μεταβάλουμε ύψος μεταβάλεται και η κατανομή βάρους άρα θέλουμε πάλι ρύθμιση προφόρτισης.
Αυτό ισχύει και στα χωμάτινα και στα δρόμου.