PDA

View Full Version : Τί βελτιώσεις έχετε κάνει στα R6 σας



Da.Vintage
04/10/2007, 08:13
Γράψτε εδώ τί βελτιώσεις έχετε κάνει στα R6 σας και τί έχετε κερδίσει απο αυτές όσοι θέλουν μπορούν να βάλουν και τιμές:wave2:

extremist
10/11/2007, 03:21
'Αντε ρε παιδιά δεν υπάρχει κανείς με ρο εξι στην παρέα μας? :nono:
Ένας γνωστός μου εχει το 07,termi ολόσωμη+ohlins.
To μόνο που πρόλαβε να μου πει ήταν πως το σταμπι τον έχει βοηθήσει αρκετά
στην οδηγική πλευρά της μηχανής και δεν "παίζει" πλέον το τιμόνι αν βρεί σε κάποια
μικρή λακούβα κλπ.
:D

jafar
10/11/2007, 10:00
EGW EXW EKSATMISH REMUS
FILTRO KN
K KATI MIKROPRAGMTA STIS RITHMISEIS...
APO ANARTHSH YPARXEI TO ANALOGO PSAKSIMO...

TO PALIKARI ME TIN OLOSVMH ...DEN MOYLARWSE TO MIXANAKI XAMILA...?

likos600
28/11/2007, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από extremist
'Αντε ρε παιδιά δεν υπάρχει κανείς με ρο εξι στην παρέα μας? :nono:
Ένας γνωστός μου εχει το 07,termi ολόσωμη+ohlins.
To μόνο που πρόλαβε να μου πει ήταν πως το σταμπι τον έχει βοηθήσει αρκετά
στην οδηγική πλευρά της μηχανής και δεν "παίζει" πλέον το τιμόνι αν βρεί σε κάποια
μικρή λακούβα κλπ.
:D
πές του να μαλακώσει την πίσω αναρτηση


:a55:

jafar
27/12/2007, 16:46
λοιπον κυριοι στο r6 mpainei tin alli bdomada power commader...ante na doyme pote tha exei kali mera......exei erthei k i basi gia tin camera....sintoma tha deite k videaki sxetiko mayta.....giana doyme...simplirwnw oti exw eksatmisi remus..kn filtrok...xmxmxm...loipon...tha doyme...

junkier6
26/01/2011, 20:39
r6 2006:

μανιταρια lls
σωληνακια υψηλης πιεσης hell
φιλτρο k&n
ολοσωμη arata

και επεται συνεχεια...

junkier6
26/01/2011, 20:49
φωτο


222360

junkier6
26/01/2011, 20:52
αλλη μια:


222362

H.A.Balafoutre
27/01/2011, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από junkier6
r6 2006:

μανιταρια lls
σωληνακια υψηλης πιεσης hell
φιλτρο k&n
ολοσωμη arata

και επεται συνεχεια...

OK...πρίν και μετά δυναμομέτρηση έχεις? Διότι διαφορετικά, ποιά η διαφορά οπτική ή ουσιαστική από μια arrow....ή LeoVince....?

junkier6
27/01/2011, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
OK...πρίν και μετά δυναμομέτρηση έχεις? Διότι διαφορετικά, ποιά η διαφορά οπτική ή ουσιαστική από μια arrow....ή LeoVince....?

προς το παρον δεν εχει γινει δυναμομετρηση μιας κ δεν μπηκε ακομα pc.

πριν παραγγειλω εψαχνα να βρω εξατμιση που εκτος απο εμφανιση να δινει κ αλογα στη μηχανη μου...
επιπροσθετα ηθελα και κατι διαφορετικο απο acrapovic, yoshimura κλπ κλασσικες μαρκες...
ειχα καταληξει στις arrow αλλα εμφανισιακα στο μοντελο μου δε μου αρεσαν,ti force αλλα εδω που μενω δεν παιζουν κ arata...
οι δυο τελευταιες δινανε κ τα περισσοτερα αλογα στις δυναμομετρησεις που βαζουν οι κατασκευαστες στα site τους οποτε...
η μονη μαλακια ειναι οτι οταν την παραγγειλα ειχα πει να ειναι και το τελικο τιτανιο και οχι carbon αλλα τη στειλανε λαθος, αλλα ηδη ειχαν περασει 3 μηνες που περιμενα να μου τις στειουν οποτε δεν παιζει να περιμενω ξανα τοσο...
anyway το μηχανακι αλλαξε πολυ κ εκτος του οτι γεμισαν οι μεσαιες κ οι ψηλες, πηρε κ χαμηλα πραγμα που δεν περιμενα...
αν δε φοβομουνα για τα μειγματα παιζει να μην εβαζα pc μιας κ δουλευει μια χαρα...

giannisfitros
30/04/2011, 16:22
καταρχας τα ohlins δεν ειναι για τις λακουβες !!!!!!!! ειναι για να μπανει το μηχανακι με

περισσοτερα χιλιομετρα, προσφεροντα σου εμπιστοσυνη σε δρομους πιστας ...οχι δρομους ελλαδας

.αν θα το βελτιωνα θα το βελτιωνα περιφεριακα και οχι μηχανικα.μηχανικα παει πολυ καλα.

δεν ειμαι αγωνιζομενος για να το φτιαξω περα απο μια εξατμιση (μηχανικα).

για την ασφαλεια μου περιφεριακα θα του εβαζα σταμπιλιζατερ ohlns οπω και δηποτε !!!!

δισκοπλακες breaking και

τακακια brembo. οχι οτι δεν εχει καλο στησιμο απο μονο του,απλα εμενα μου αρεσουν οι πιστες

και γενικα οι βολτες σε επιδαυρο , λιμανακια, και γενικα βολτες με στροφιλικια.

μηχανικα δεν θελει τιποτα στην ουσια κατα την γνωμη μου ,ειναι ηδη πολυ δυνατο!!!

giannisfitros
30/04/2011, 16:30
τις βελτιωσειες τις καταλαβαινεις στην πιστα.στην ευθεια ειναι ανουσιο.......αν θες κατι για ευθειες

παρε ZZR1400 , ZX12R , GSXR 1000 BUSA !. το R6 κατα την γνωμη μου ειναι για πιστα ειναι

αγριο , στημενο , με καλη ποιοτητα κατασκευης.

αλλα και παλι αν θα το βελτιωσεις ..τις διαφορες τις καταλαβαινεις οταν το μηχανακι το πιεζεις και

το φτανεις στα ακρα...στα ορια του. ενδεχομενος να εχουμε πολυ εμπειρια για να μην φυγουμε

ακλαφτοι !!!!!!!!!!

Toumpas
30/04/2011, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisfitros
τις βελτιωσειες τις καταλαβαινεις στην πιστα.στην ευθεια ειναι ανουσιο.......αν θες κατι για ευθειες

παρε ZZR1400 , ZX12R , GSXR 1000 BUSA !. το R6 κατα την γνωμη μου ειναι για πιστα ειναι

αγριο , στημενο , με καλη ποιοτητα κατασκευης.

αλλα και παλι αν θα το βελτιωσεις ..τις διαφορες τις καταλαβαινεις οταν το μηχανακι το πιεζεις και

το φτανεις στα ακρα...στα ορια του. ενδεχομενος να εχουμε πολυ εμπειρια για να μην φυγουμε

ακλαφτοι !!!!!!!!!!

Σωστός ο φίλος :beer:

tsikos14
31/05/2011, 20:58
Την καλησπερα μου σε ολους σας. Με αφορμη τη συζητηση σας ειπα να παρω μερος κ εγω σε κατι σχετικο. Ειμαι κατοχος ενος Yamaha R6 2008 και δεν του εχω φορεσει τιποτα πανω. Τοσο μηχανικο, οσο και περιφερειακο. Εχω να πω κατι........γιατι βαζετε τετοιες ιδεες στο κεφαλι σας στο να αναβαθμισετε ενα τετοιο μηχανακι? Βαζετε ΜΟΝΟ μια εξατμιση (τελικο) για να δωσει καποια αλογα στον κινητηρα? Για να γινει μια σωστη καυση στον κινητηρα, πρεπει να γινει σωστη η δουλεια. Προτιμω μια εξατμιση να ειναι αλλαγμενη απο μπροστα μεχρι πισω, με τις σωστες ρυθμισεις και τα σωστα ηλεκτρονικα. Φρενα? (εχει απο μονο του αρκετα καλα φρενα) Αν θελετε να τα αλλαξετε, ξεκινηστε απο κατι που πρεπει να μπει στο μηχανακι, οπως σωληνακια. Αναρτηση? Βλεποντας απο τη δικια μου μηχανη, οπως και προανεφεραν καποιοι, για δρομο δεν χρειαζετε να αλλαχθει.

Η γνωμη μου ειναι, αν και δεν εχω κανει αλλαγες στη μηχανη μου, να κοιταξετε, μανετες για να μην σας κουραζουν, ΖΕΛΑΤΙΝΑ για το ταξιδι, ελαφρυ κρανος (εχω ενα bell 1 κιλου, το μισο κιλο επιπλεον στον αυχενα δεν ειναι κ λιγο για τετοιου ειδους μηχανες), ΛΑΣΤΙΧΑ και κατα τη γνωμη μου τα φωτα. Οσο πιο ευκολα σε βλεπει ο αλλος, τοσο πιο πολυ θα σε υπολογισει στον δρομο. Αν τωρα τρεχετε σε αγωνες...........ολα αλλαζουν..