PDA

View Full Version : Λαδια Αναρτήσεων ??



dio650gs
04/10/2007, 11:38
Ρε παίδες, για πείτε κανένα μαγαζί που μπορώ να βρω λάδια για το πηρούνι.

road spirit
04/10/2007, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dio650gs
Ρε παίδες, για πείτε κανένα μαγαζί που μπορώ να βρω λάδια για το πηρούνι.
συνήθως ολα τα συνεργεια / μαγαζιά που πουλάνε λαδια (δεν εχω παει μεχρι τωρα σε καποιο που να ΜΗΝ εχει), εχουν και το αντίστοιχο λαδι της εταιρειας με την οποια δουλευουν για πιρουνι

OldMan
04/10/2007, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dio650gs
λάδια για το πηρούνι.
Έτσι γενικά και αόριστα ...??? :confused:

Cpt. Haddock
04/10/2007, 14:54
Στο Κ-shock στη Ραγκαβη (Γκύζη)

:wave2: :wave2: :wave2:

OldMan
04/10/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Στο Κ-shock στη Ραγκαβη (Γκύζη)
:wave2: :wave2: :wave2:
Δηλ. άμα πάω και πω "Πιάσε 2 μισόλιτρα πηρουνόλαδο δερβίση" θα με δώκουν ??? :confused:

Λεωνίδας
04/10/2007, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δηλ. άμα πάω και πω "Πιάσε 2 μισόλιτρα πηρουνόλαδο δερβίση" θα με δώκουν ??? :confused: θα σε δώσουν 1 του λίτρου μάλλον γιατί χθες που πήρα πηρουνόλαδο είχαν τελειώσει τα μισά :wave2:

OldMan
04/10/2007, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
θα σε δώσουν 1 του λίτρου μάλλον γιατί χθες που πήρα πηρουνόλαδο είχαν τελειώσει τα μισά :wave2:
ΔΕν βολεύει μπρε τζανουμ, γιατί θα πρέπει να βάλω με το μάτι το μισό στο ένα καλάμι και το μισό στο άλλο ...!!!
(και δεν κόβει το γκαβάδι μου...):sad:

dio650gs
04/10/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έτσι γενικά και αόριστα ...??? :confused:

:rolleyes:

Μεγάλε ανθρώπα θέλω να αλλάξω τα λάδια στη μπροστινή ανάρτηση σε ΒΜW 650gs.

Ο κατασκευαστής προτείνει BMW telescopic-fork oil που ξέρω ότι είναι 7.5w.
θέλω να βάλω λαδάκι για το πηρουνι 10w. Αθήνα που μπορώ να βρω?

Υπαρχει διαφορά στη μάρκα αν όλα είναι 10w (καλυτερο - χειροτερο?) ??

Αν αναμειχθεί 10w me 15w ίδιας μάρκας θα είναι ρευστότητας 12,5w ή δεν κάνει γιατί θα βγεί σπορέλαιο για κεφτεδάκια??

MikeG
04/10/2007, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dio650gs
:rolleyes:

Μεγάλε ανθρώπα θέλω να αλλάξω τα λάδια στη μπροστινή ανάρτηση σε ΒΜW 650gs.

Ο κατασκευαστής προτείνει BMW telescopic-fork oil που ξέρω ότι είναι 7.5w.
θέλω να βάλω λαδάκι για το πηρουνι 10w. Αθήνα που μπορώ να βρω?

Υπαρχει διαφορά στη μάρκα αν όλα είναι 10w (καλυτερο - χειροτερο?) ??

Αν αναμειχθεί 10w me 15w ίδιας μάρκας θα είναι ρευστότητας 12,5w ή δεν κάνει γιατί θα βγεί σπορέλαιο για κεφτεδάκια??

5άρι έχει το πηρούνι από μαμά. Έγω έχω βάλει το 15 της Valvoline & έχει γίνει πολύ σκληρό, κουτσούρι λέμε. Όσον αφορά για αυτό που είπες στο τέλος, μάλλον πρέπει να είναι μαργαριτάρι.:winka:

OldMan
04/10/2007, 15:23
Κατ' αρχή, το "w" δεν είναι μονάδα μέτρησης ιξώδους !!!
(είναι το πρόθεμα Winter στα SAE του λαδιού...)

Για να μην λέμε τα ίδια πράγματα συνέχεια (είναι και πολλά τα ρημάδια...) ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20138) και αφού βγάλεις άκρη με τα centiStokes, αποφασίζεις την μάρκα και τον τύπο του λαδιού !!!

Υ.Γ.1
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δύο λάδια διαφορετικής μάρκας και ΙΔΙΟΥ ιξώδους (κατά SAE) ΔΕΝ έχουν το ίδιο πραγματικό (κινηματικό) ιξώδες !!

Υ.Γ.2
Αυτό με την μίξη ισχύει, αλλά καλό θα είναι να αποφεύγεται !!

:wave2: :beer:

dio650gs
04/10/2007, 15:30
Thanks

Ολδμαν δεν είχα σκοπό να σε συγχίσω με το w.... μεγάλος ανθρωπος :D



και ποιος θα φωναζει για τα centistokes μετα??



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

hector
04/10/2007, 16:18
Υ.Γ.2
Αυτό με την μίξη ισχύει, αλλά καλό θα είναι να αποφεύγεται !!

:wave2: :beer: [/B][/QUOTE]




....but why master Hyperilika?....:a024:

OldMan
04/10/2007, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
....but why master Hyperilika?....:a024:
Because το έχω εξηγήσει πολλές φορές, αλλά ....:D

Το ιξώδες ενός ρευστού εξαρτάται (among other things) από το μέγεθος των μορίων του και την φορά πόλωσής τους.

Ανακατεύοντας δύο ρευστά με διαφορετικό ιξώδες, υπάρχει μεγάλη περίπτωση να δημιουργήσουμε "ανομοιογενείς" περιοχές στο τελικό μίγμα με αποτέλεσμα σε κάποια (τυχαία) σημεία της διαδρομής της ανάρτησης τα υδραυλικά να δουλεύουν με λάδι Α ιξώδους και σε κάποια άλλα με Β ιξώδους !!!

(κοινώς, να χάνουμε τον μπούσουλα στις αποσβέσεις...) :winka:

stefanos
04/10/2007, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Because το έχω εξηγήσει πολλές φορές, αλλά ....:D

Το ιξώδες ενός ρευστού εξαρτάται (among other things) από το μέγεθος των μορίων του και την φορά πόλωσής τους.

Ανακατεύοντας δύο ρευστά με διαφορετικό ιξώδες, υπάρχει μεγάλη περίπτωση να δημιουργήσουμε "ανομοιογενείς" περιοχές στο τελικό μίγμα με αποτέλεσμα σε κάποια (τυχαία) σημεία της διαδρομής της ανάρτησης τα υδραυλικά να δουλεύουν με λάδι Α ιξώδους και σε κάποια άλλα με Β ιξώδους !!!

(κοινώς, να χάνουμε τον μπούσουλα στις αποσβέσεις...) :winka:


Ναι ρε μάστορα αλλά αν μας χαλάνε οι αποσβέσεις με το 12.5 και θέλουμε 13.78 τότε τι μας μένει να κάνουμε πλέον??????
Πώς θα φτάσουμε σε μια καλοστημένη ανάρτηση?
Μπας να μας έδεινες κανα τύπο να υπολογίζουμε το ιξώδες ανάλογα με το τι ανακατεύουμε?

dirtbird
04/10/2007, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ναι ρε μάστορα αλλά αν μας χαλάνε οι αποσβέσεις με το 12.5 και θέλουμε 13.78 τότε τι μας μένει να κάνουμε πλέον??????
Πώς θα φτάσουμε σε μια καλοστημένη ανάρτηση?
Μπας να μας έδεινες κανα τύπο να υπολογίζουμε το ιξώδες ανάλογα με το τι ανακατεύουμε?

Bάλε εσύ 13.78 στο πραπρα σου αλλά μετά να μην κλαις που τα μαζεύεις από το δρόμο...:rolleyes:

stefanos
04/10/2007, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Bάλε εσύ 13.78 στο πραπρα σου αλλά μετά να μην κλαις που τα μαζεύεις από το δρόμο...:rolleyes:



εεεεεε..............................:rolleyes:








































































































πλάκα έκανα

notakos600
05/10/2007, 19:49
Κοιτάζεις στο μανουάλι πόση ποσότητα στη κάθε μπουκάλα, πχ στο XT 600 E είναι 538 cc στην καθεμιά, βρίσκεις ένα ογκομετρικό δοχείο, οτιδήποτε έχει γραμμούλες με ml. από κανάτα νερού μέχρι λεμονοστίφτη.
Αγοράζεις 2 λίτρα λάδι δεκαράκι απο βενζινάδικο και με ένα χωνάκι βάζεις όση ποσότητα λέει ο κατασκευαστής.
Πολύ μπακαλίστικη προσέγγιση θα μου πείς αλλά το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο παπάς που λένε, δεν θέλει τόσο ξεψείριασμα η μαιμού, με το συμπάθειο πάντα.

OldMan
08/10/2007, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Πολύ μπακαλίστικη προσέγγιση θα μου πείς αλλά το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο παπάς που λένε, δεν θέλει τόσο ξεψείριασμα η μαιμού, με το συμπάθειο πάντα.
Πες τα βρε λεβέντη μας και έχουμε ξεσκιστεί στις ψαλμωδίες και στις επαναληπτικές θεραπείες ξεψειριάσματος ...:wave2: