PDA

View Full Version : Πότε είναι "φρέσκα" τα λάστιχα?



d-s
04/10/2007, 15:39
Η απορία μου είναι η εξής: όταν βάζουμε λάστιχα και θέλουμε να είναι φρέσκα ποιο είναι το αποδεκτό χρονικό διάστημα από την ημερα παραγωγής τους?

Δηλαδή να είναι από 3 -7 μήνες ή δε πειράζει να είναι και παραπάνω? παίρνουμε σα δεδομένο πως οι συνθήκες διακίνησης και αποθηκευσης των ελαστικών δεν είναι και οι ιδανικότερες.

Θα βάζατε καινούριο λάστιχο ενός έτους?

OldMan
04/10/2007, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από d-s
Θα βάζατε καινούριο λάστιχο ενός έτους?
Αν πρόκειτο να το "φάμε" σε μια βόλτα, ναι ...!!!

:wave2:

pissaman
04/10/2007, 15:49
Τα λάστιχα στο μηχανάκι μου είναι το εμπρός 06 και το πίσω 20.05
Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
:beer: :wave2:

d-s
04/10/2007, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Τα λάστιχα στο μηχανάκι μου είναι το εμπρός 06 και το πίσω 20.05
Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
:beer: :wave2:

ήταν εν γνώση σου όταν τα αγόρασες ή στα έβαλαν ως "φρέσκα" ?


Και αν δεν πρόκειται να το "φας" το λάστιχο σε μια βόλτα, αλλά το θες για καθημερινή χρήση και όσο αντέξει?

όπως μάλλον καταλάβατε έβαλα καινούρια λάστιχα, είπα πως θέλω φρέσκα, αμέλησα να το τσεκάρω στο μαγαζί και βρέθηκα με λάστιχα ενός έτους.

προσπαθώ να σχηματίσω μια γνώμη προτού απαιτήσω την αντικατάσταση των ελαστικών στα πλαίσια της "συμφωνίας" που είχα για φρέσκα, γιατί τα αγόρασα για φρέσκα!

pissaman
04/10/2007, 16:02
Να ξέρεις ότι όλες οι εταιρίες τα θεωρούν φρέσκα ενός έτους λάστιχα.
Αν είχες συμφωνία για συγκεκριμένη ημερομηνία, τότε πήγαινε και πες να στα αλλάξουν, αν απλά είχες πει φρέσκα, νομίζω ότι δε θα στα αλλάξουν.

OldMan
04/10/2007, 16:04
Το "φρέσκα", όπως και η ημερομηνία παραγωγής σηκώνουν πολύ συζήτηση ...:winka:

(έχει τύχει να βάλω στο αμάξι λάστιχα με ημερομηνία παραγωγής ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ της τοποθέτησης...) :eyepop: :look: :lol:

d-s
04/10/2007, 16:18
Οι εταρείες θεωρούν φρέσκα και λάστιχα εως και 3 χρόνια από τη παραγωγή τους, αλλά τι να το κάνεις όταν το λάστιχο αποδεδειγμένα έχει "ξεραθεί".

Συμφωνία για ακριβή ημερομηνία δεν είχα κάνει, ας όψεται η λογική και το αυτονόητο, το 2007 οδεύει προς το τέλος του, η λογική λέει πως φρέσκο είναι λάστιχο παραγωγής 07 και όχι β' 06!

Αυτό προσπαθώ να διελευκάνω, την έννοια φρέσκο, ειδικά σε ένα προϊόν σαν το ελαστικό μηχανής, οταν οι ίδιοι οι λαστιχάδες συνέχεια κάνουν λόγο πως το λάστιχο πρέπει να είναι φρέσκο, πως με τη πάροδο του χρόνου χάνει τις ιδιότητες του κτλ, κτλ. Για αυτό κι όλοι ζητάμε φρέσκα λάστιχα!

όταν αγοράζω (ακριβά) ένα λάστιχο με μαλακή γόμα τι να το κάνω όταν το παίρνω και ίσως να έχει χάσει λόγω πολυκαιρίας μέρος των ιδιοτήτων για τις οποίες το αγόρασα? Θα έπαιρνα κάποιο άλλο τύπο πιο φτηνό με σκληρή γόμα!

derd
04/10/2007, 16:19
θεωρητικά αν η αποθήκευση ήταν σωστή δεν τίθεται θεμα .. άλλα τι λάστιχα έβαλες που τα είχε ένα χρόνο αποθηκευμένα ???

sniper
04/10/2007, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το "φρέσκα", όπως και η ημερομηνία παραγωγής σηκώνουν πολύ συζήτηση ...:winka:

(έχει τύχει να βάλω στο αμάξι λάστιχα με ημερομηνία παραγωγής ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ της τοποθέτησης...) :eyepop: :look: :lol:


Welcome to the twilight zone :uplate:

pissaman
04/10/2007, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το "φρέσκα", όπως και η ημερομηνία παραγωγής σηκώνουν πολύ συζήτηση ...:winka:

(έχει τύχει να βάλω στο αμάξι λάστιχα με ημερομηνία παραγωγής ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ της τοποθέτησης...) :eyepop: :look: :lol:
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:
Είμαστε τελικά για τον φούτσο! :sick: :mad:

d-s
04/10/2007, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
θεωρητικά αν η αποθήκευση ήταν σωστή δεν τίθεται θεμα .. άλλα τι λάστιχα έβαλες που τα είχε ένα χρόνο αποθηκευμένα ???

pirelli sync

τα λάστιχα τα έστειλαν (κατά τα λεγόμενα) από την εταιρεία, δεν τα είχε το κατάστημα.
Δεν καταλογίζω δόλο στο κατάστημα, θεωρώ πως αμέλησε να το ελέγξει, αλλά το θέμα είναι πως εγώ πληρώνω για συγκεκριμένες "προδιαγραφές".


Απλά προσπαθω να καταλάβω εαν στη τελική δε παίζει ρόλο η ηλικία του ελαστικού και είναι μυθος η παραφιλολογία του φρέσκου ή όντως είναι κάτι σημαντικό που θα επηρεάσει τη μελλοντική συμπεριφορά του

McGyver
04/10/2007, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το "φρέσκα", όπως και η ημερομηνία παραγωγής σηκώνουν πολύ συζήτηση ...:winka:

(έχει τύχει να βάλω στο αμάξι λάστιχα με ημερομηνία παραγωγής ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ της τοποθέτησης...) :eyepop: :look: :lol:

Μήπως μπερδεύτηκες με την αλλαγή από π.Χ. σε μ.Χ. ;;;

OldMan
04/10/2007, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Μήπως μπερδεύτηκες με την αλλαγή από π.Χ. σε μ.Χ. ;;;
Ρε άϊντε τράβα να βάλεις ηλεκτρονικούς σένσορες για την πίεση των πλωτήρων της μαούνας σου ...:smokin:

Λεωνίδας
04/10/2007, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Μήπως μπερδεύτηκες με την αλλαγή από π.Χ. σε μ.Χ. ;;; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

McGyver
04/10/2007, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε άϊντε τράβα να βάλεις ηλεκτρονικούς σένσορες για την πίεση των πλωτήρων της μαούνας σου ...:smokin:

Έχουμε κάποιο link για μοντέλο για μοτοσικλέτα;;;

OldMan
04/10/2007, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Welcome to the twilight zone :uplate:
ΔΕν κάνω πλάκα Νίκο ...:nono:

Μιλάμε συγκεκριμμένα για Dunlop D87 με ημερομηνία παραγωγής 164 τα οποία τα έβαλα στο αμάξι τον ΜΑΡΤΙΟ του 1994 !!!

(έχω και φωτό με ημερομηνία φωτογράφησης...) :winka:

McGyver
04/10/2007, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μιλάμε συγκεκριμμένα για Dunlop D87 με ημερομηνία παραγωγής 164 π.Χ. τα οποία τα έβαλα στο αμάξι τον ΜΑΡΤΙΟ του 1994 μ.Χ. !!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
04/10/2007, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Τελικά είχε δίκιο ο Ηλίας ....!!! :D

(επιθυμείς sex και δεν το λες στα ίσια ...) :winka:

bartlal
04/10/2007, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
04/10/2007, 17:00
:a024: :a021: :a35:

sakisvolos
08/10/2007, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το "φρέσκα", όπως και η ημερομηνία παραγωγής σηκώνουν πολύ συζήτηση ...:winka:

(έχει τύχει να βάλω στο αμάξι λάστιχα με ημερομηνία παραγωγής ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ της τοποθέτησης...) :eyepop: :look: :lol:


WHAT ???????????:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

the who
08/10/2007, 18:31
φιλος μου λαστιχας μου ελεγε οτι οι ημερομηνιες παραγωγης δεν ειναι το σημαντικο στα λαστιχα.Το πιο σημαντικο ειναι το εργοστασιο παραγωγης (που βρισκεται) και οι προδιαγραφες του ελαστικου.Σκεφθειτε πχ ενα φρεσκο λαστιχο που εχει φτιαχτει για την Αφρικηνα το βαλετε στο κουτι η στη μηχανη σας.Και αυτο ειναι κατι που γινεται καθημερινα για λογους κερδους απο πολλα μαγαζια.
:alien: :alien: :alien:

apav
09/10/2007, 09:24
Μα όλα τα εργοστάσια λειτουργούν με τις ίδιες προδιαγραφές. :p

the who
09/10/2007, 13:01
Δλδ εννοεις οτι οι προδιαγραφες ελαστικων που παραγονται για την Ρωσσια και για το Περου π.χ ειναι οι ιδιες?ΟΚ τοτε
:rotflmao: :rotflmao:

apav
09/10/2007, 14:24
Κυκλοφορούν εδώ τριγύρω τα μηχανάκια της Ρωσίας και του Περού; :p Κάθε μηχανάκι μπορεί να φορέσει λάστιχα Χ προδιαγραφών. Τι σημασία έχει που τα έφτιαξαν; Είναι διαφορετικό το Χ επώνυμο λάστιχο που το φτιάχνουν στις Α, Β, Γ, Δ, ... χώρες, μόνο και μόνο επειδή το λιώνουν εκεί; Ποια εταιρία θα το ρισκάρει να έχει διαφορετική ποιότητα προϊόντων σε κάθε χώρα; Μην ξεχνάμε και τις ποσοστώσεις που απαιτούν από τους κατασκευαστές να παράγουν όπου πωλούν. Ποιος σταμάτησε να αγοράζει γιαπωνέζικα επειδή τα φτιάχνουν στην Ευρώπη; :D

the who
09/10/2007, 14:59
Οκ λοιπον να στο κανω λιανα γιατι δεν ξερεις να διαβαζεις φαινεται.
Τα λαστιχα κατασκευαζονται αναλογα με τις χωρες που θα χρησιμοποιηθουν.Δεν μπορει ο Γερμανος να φοραει τα ιδια λαστιχα με τον Ινδο.Ειναι διαφορετικες οι κλιματολογικες συνθηκες,η ποιοτητα των δρομων κλπ.Καταλαβες τωρα φιλε μου τι εννοω?

:dizzy: :dizzy:

apav
09/10/2007, 16:00
:blush:

Έγραψες ότι οι προδιαγραφές των ελαστικών διαφέρουν αναλόγως την χώρα παραγωγής του. Οι προδιαγραφές θα καθοριστούν από διάφορα κριτήρια, συμπεριλαμβανωμένων και των κλιματολογικών συνθηκών και της ποιότητας του οδοστρώματος, αλλά αυτές θα παραμένουν σταθερές ανεξάρτητα από το εργοστάσιο παραγωγής του. Είναι βιομηχανικό προϊόν που πρέπει να καλύπτει Ψ ανάγκες και για οικονομικούς λόγους δεν μπορεί να δεχτεί αλλαγές τοπικού χαρακτήρα. Όταν το προϊόν προωθηθεί ως Χ, αυτό θα πρέπει να παραμείνει Χ παντού.

kles
10/10/2007, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το "φρέσκα", όπως και η ημερομηνία παραγωγής σηκώνουν πολύ συζήτηση ...:winka:

(έχει τύχει να βάλω στο αμάξι λάστιχα με ημερομηνία παραγωγής ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ της τοποθέτησης...) :eyepop: :look: :lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δέν γίνεται, έπρεπε να κάνω παράθεση.

jskf16
10/10/2007, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από d-s
Η απορία μου είναι η εξής: όταν βάζουμε λάστιχα και θέλουμε να είναι φρέσκα ποιο είναι το αποδεκτό χρονικό διάστημα από την ημερα παραγωγής τους?

Δηλαδή να είναι από 3 -7 μήνες ή δε πειράζει να είναι και παραπάνω? παίρνουμε σα δεδομένο πως οι συνθήκες διακίνησης και αποθηκευσης των ελαστικών δεν είναι και οι ιδανικότερες.

Θα βάζατε καινούριο λάστιχο ενός έτους?

Tο λάστιχο φτάνει, στον καταναλωτή «ολοζώντανο», με τον πολυμερισμό του να εξακολουθεί να ολοκληρώνεται κατά τη διάρκεια της χρήσης του.
H μεγαλύτερη αλλοίωση που μπορεί να υποστεί μια γόμα δεν προέρχεται τόσο από το γεγονός ότι ανέπτυξε, κάποια στιγμή, τη θερμοκρασία λειτουργίας της όσο το πόσο απότομα ψύχθηκε ύστερα από αυτή!
Kάθε απότομη απόψυξη του υπέρθερμου ελαστικού, έχει ως αποτέλεσμα να «σταθεροποιεί» ένα νέο πολυμερισμό της γόμας, σκληραίνοντάς την. Kαι το φαινόμενο αυτό λειτουργεί «αθροιστικά» κάθε φορά.