PDA

View Full Version : Πληροφοριες για Pda-gps..



hotcarver
04/10/2007, 18:41
Παιδια θελω να αγορασω ενα pda μαλλον το mio p350 η το mio550.Που να κοιταξω για καμμια καλη τιμουλα?Πρεπει να παρω και το destinator μαζι η μπορω να βαλω και σπασμενο?Αν πουλαει κανεις κανενα καλο το συζηταμε..

nocarder
04/10/2007, 18:50
http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=mio&page=1&cat_id=315

Βάλτο σπασμένο....και αν τα σκάσεις και το πάρεις original θα πληρώνεις πάλι μετά για κάθε αναβάθμιση...οπότε δε λέει!

hotcarver
04/10/2007, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nocarder
http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=mio&page=1&cat_id=315

Βάλτο σπασμένο....και αν τα σκάσεις και το πάρεις original θα πληρώνεις πάλι μετά για κάθε αναβάθμιση...οπότε δε λέει!
Thanks για την απαντηση.Αν το βαλω σπασμενο λειτουργει κανονκα δηλαδη?Οι ενημερωσεις πως θα γινονται?καθε ποτε κανει ενημερωσεις?να παρω με wifi?γενικα ποια τα μειονεκτηματα να βαλεις σπασμενο?

island
04/10/2007, 21:40
τα μειονεκτήματα του σπασμένου είναι οτι ανεβαίνει η τιμή του γνήσιου απο κάτι εξυπνάκηδες σαν κι εσένα

hotcarver
04/10/2007, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από island
τα μειονεκτήματα του σπασμένου είναι οτι ανεβαίνει η τιμή του γνήσιου απο κάτι εξυπνάκηδες σαν κι εσένα
Εσυ γιατι αγχωθηκες τωρα?πληροφοριες ζητησα μεγαλε..εσυ αγοραζεις ολα τα προγραμματα που βαζεις??

jskf16
04/10/2007, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από hotcarver
Παιδια θελω να αγορασω ενα pda μαλλον το mio p350 η το mio550.Που να κοιταξω για καμμια καλη τιμουλα?Πρεπει να παρω και το destinator μαζι η μπορω να βαλω και σπασμενο?Αν πουλαει κανεις κανενα καλο το συζηταμε..

το γνησιο το πληρωνεις μια φορα και οι αναβαθμισεις ειναι δωρεαν , αυτο ισχυει μονο για του εξωτερικου τους χαρτες , αλλα και εκει δε χρειαζεται να τους ξανααγορασεις διοτι η χαρτογραφηση τους ειναι αριστη μεχρι και τα πεζοδρομια εχουν χαρτογραφηθει! τον κρατας μια 5ετια ανετα και μετα βλεπεις(εξωτερικου).

Αν παρεις τη συσκευη μαζι με το χαρτη σου βγαινει φθηνοτερα , απλως καλο ειναι να αποφασισεις
αν θες ενα pna ή ενα pda?

το σημαντικοτερο ειναι οτι ειναι Ελληνικο , και τα παιδια που τρεχουν για τη χαρτογραφηση για να εχουμε εμεις πλοηγηση ειναι καλο να τα στηριξουμε!

αναβαθμισεις με το σπασμενο δε θα μπορεις να κανεις αφου δεν ειναι νομιμο!

για οτι θες και μπορω να βοηθησω ειμαστε εδω!

hotcarver
04/10/2007, 23:37
Μαλλον για το p350 ειμαι.Να το παρω με το destinator μαλλον ετσι?

jskf16
04/10/2007, 23:41
οποια συσκευη και να παρεις ναι καλυτερα μαζι με τους χαρτες! αλλα να ξερεις τα mio εχουν καποια
μικροχασιματα του χαρτη στην Αθηνα , και μαλλον θα φτιαχτει απο την νεα αναβαθμιση του χαρτη το Νοεμβριο που θα βγει!
Τωρα αμα δεν εισαι απο Αθηνα εχει καλως , η Mio παντως καποια μοντελα τα σταματαει να ξερεις
οτι βρεις μονο σε στοκ πλεον!

arhs
04/10/2007, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από island
τα μειονεκτήματα του σπασμένου είναι οτι ανεβαίνει η τιμή του γνήσιου απο κάτι εξυπνάκηδες σαν κι εσένα

τα μπέρδεψες! το ανάποδο συμβαίνει!

hotcarver
04/10/2007, 23:46
Απο αθηνα ειμαι.Κατι διαβασα για destinator 7??

jskf16
04/10/2007, 23:47
κυκλοφορει σε demo! αναμενεται το Νοέμβριο!

jskf16
04/10/2007, 23:51
ποσα θες να διαθεσης? σιγουρα θες ενα pda απο ενα pna?

hotcarver
04/10/2007, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από jskf16
ποσα θες να διαθεσης? σιγουρα θες ενα pda απο ενα pna?

μαλλον..

jskf16
04/10/2007, 23:59
οκ! απλα για σκετη πλοηγηση και για τα οποια ειναι φτιαγμενα δε παιζονται! τα pna
αλλα αφου το εχεις ξεκαθαρισει παλι οκ!
π.χ αυτο θεωρηται ενα απο τα πολυ καλα , μαζι με χαρτες
http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=5543

hotcarver
05/10/2007, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από jskf16
οκ! απλα για σκετη πλοηγηση και για τα οποια ειναι φτιαγμενα δε παιζονται! τα pna
αλλα αφου το εχεις ξεκαθαρισει παλι οκ!
thanks ρε φιλε για τις πληροφοριες.Απο που να το παρω λες?Και κατι ακομα να το παρω το destinator η να βαλω το destinator 7 που μολις κατεβασα???

hotcarver
05/10/2007, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από jskf16
οκ! απλα για σκετη πλοηγηση και για τα οποια ειναι φτιαγμενα δε παιζονται! τα pna
αλλα αφου το εχεις ξεκαθαρισει παλι οκ!
π.χ αυτο θεωρηται ενα απο τα πολυ καλα , μαζι με χαρτες
http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=5543
εΧΕΙς ΠΜ

jskf16
05/10/2007, 00:08
απο που θα το παρεις και εφοσον θες pda!και εισαι Αθηνα
παρτο απο το πλαισιο ή το eshop ή το play247 , οπου το βρεις ποιο φθηνα!

τωρα για το χαρτη που λες , αμα αγορασεις οπως ειπαμε συσκευη+χαρτη θα εισαι οκ , διοτι η μελλοντικη αναβαθμιση ειναι δωρεαν.
Αν παρεις τη συσκευη μονη της και βαλεις το 7 , δε θα μπορεις να το αναβαθμισεις , σπασμενα παντως εχουν αναφερει και προβληματα να ξερεις , οχι ολα αλλα εχουν.

Εσυ αποφασιζεις! ελπιζω να βοηθησα!

hotcarver
05/10/2007, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από jskf16
απο που θα το παρεις και εφοσον θες pda!και εισαι Αθηνα
παρτο απο το πλαισιο ή το eshop ή το play247 , οπου το βρεις ποιο φθηνα!

τωρα για το χαρτη που λες , αμα αγορασεις οπως ειπαμε συσκευη+χαρτη θα εισαι οκ , διοτι η μελλοντικη αναβαθμιση ειναι δωρεαν.
Αν παρεις τη συσκευη μονη της και βαλεις το 7 , δε θα μπορεις να το αναβαθμισεις , σπασμενα παντως εχουν αναφερει και προβληματα να ξερεις , οχι ολα αλλα εχουν.

Εσυ αποφασιζεις! ελπιζω να βοηθησα!
Thanks φιλε να σαι καλα..

jskf16
05/10/2007, 00:16
οκ! οτι θες ειμαστε εδω! παω για υπνο:smilea:

hotcarver
05/10/2007, 00:19
Καλυνυχτα ρε φιλε.thanks.

nocarder
05/10/2007, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από island
τα μειονεκτήματα του σπασμένου είναι οτι ανεβαίνει η τιμή του γνήσιου απο κάτι εξυπνάκηδες σαν κι εσένα

Προφανώς γράφεις από υπολογιστή που έχεις γνήσια windows που κοστίζουν 300 ευρώ και 100 ευρώ περίπου μετά για κάθε νέα έκδοση, γράφεις τα δισκάκια σου με Nero που έχεις πληρώσει 70 ευρώ, για antivirus έχεις το Νορτον που έχεις πληρώσει 60 ευρώ, γράφεις με MS Office Pro που έχεις πληρώσει 600 ευρώ, τα pdf τα ανοίγεις με το Adobe Acrobat Pro που έχεις πληρώσει 700 ευρώ, επεξεργάζεσαι τις φωτο σου με photoshoρ που έχεις πληρώσει 950 ευρώκαι για να μην ψάχνω άλλο τιμές έχεις πληρώσει επίσης για winzip, winamp και ότι άλλο κερατιλίκι χρησιμοποιεί ο καθένας μας καθημερινά.......και όλα αυτά για να χρησιμοποιήσεις ένα μηχάνμημα που κοστίζει 800 ευρώ....

Α, μην ξεχάσω....δεν κατεβάζεις ποτέ mp3 και ταινίες από το νετ ούτε τα αντιγράφεις από φίλους....όλα τα CD και τα DVD αυθεντικά από δισκοπωλείο...οπότε γιατί να μην τα σκάσεις και για το Destinator?

jskf16
05/10/2007, 19:05
1) Έχω γνωρίσει κόσμο με σπασμένο, που δεν ήξεραν ότι τους χάρτες τους φτιάχνει ελληνική εταιρεία, μπορώ να πω ότι είδα μέχρι συγκινητικές αντιδράσεις.
2) Άλλο όμως ένα πρόγραμμα-λογισμικό, που φτιάχνεται σε ένα pc (σχήμα λόγου) και άλλο μία προσπάθεια, αγώνας, συνεργεία, ευθύνη (ο οδικός χάρτης είναι ευθύνη). Δεν είναι το ίδιο πράγμα με ένα screensaver ή με μία πυξίδα.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ!

gavos
05/10/2007, 20:36
Αυτό που δεν έχετε καταλάβει μερικοί είναι ότι στη ζωή ότι χρειαζόμαστε το πληρώνουμε ή το φτιάχνουμε μόνοι μας.. Επειδή αυτό που χρησιμοποιείς δεν είναι υλικό (ακα software) δε σημαίνει ότι δεν έχουν δουλέψει πάνω του χιλιάδες ώρες εκατοντάδες άνθρωποι για να τόχεις εσύ τώρα και να το χρησιμοποιείς και να σε διευκολύνει.. Τόχουμε κάνει μαγκιά και στάνταρ στην ελλάδα να τα έχουμε όλα κλεμμένα και μπράβο στον κλέφτη που έχει και την συνείδηση του ήσυχη αφού δεν έκλεψε και τίποτα μπράβο.. Τί να πω..

Αν θέλετε τσάμπα λογισμικό υπάρχει εκεί έξω μπόλικο.. Κουνήστε τον κώλο σας και βρείτε το δεν είναι δύσκολο.. Ότι δεν το βρίσκετε σκεφτείτε πόσο το χρειάζεστε και αν ναι χαλάστε όσα ευρώ κρίνετε σκόπιμα για τη δουλειά που το θέλετε.. Η αξία ενός προγράμματος έχει πάντα σχέση με τη λειτουργικότητά του..

Και γιατί να πάρεις το MS Office (και μάλιστα το Pro γιατί το απλό δε σου αρκεί).. Κατέβασε το Openoffice χωρίς να γίνεσαι κλέφτης συνεισφέροντας έτσι και στην ανοιχτή κοινότητα που έχει ανάγκη από διαφορετικά περιβάλλοντα λειτουργίας και τη συνεχή βελτίωση του λογισμικού της..

Γιατί να έχεις windows? Βάλε Linux μία δωρεάν διανομή πχ τα καταπληκτικα Ubuntu και μη γίνεσαι κλέφτης..

Δε απαγορεύει κανένας να κάνετε ότι θέλετε.. Είναι αναφαίρετο δικαίωμα σας.. Η κοινή λογική όμως (έχω την εντύπωση πως) υπαγορεύει να θεωρείται κλέφτης όποιος δεν πληρώνει για πράγματα αξίας όσο και αν αυτή του την ιδιότητα δε μπορεί να την παραδεχτεί για τον εαυτό του..

astaroth2
05/10/2007, 23:34
Πηρα το mio p350 φιλε μου απ'το πλαισιο. 250Ε

Για το destinator 6 δεν πληρωσα, το λεω.
Μεχρι τωρα σε ταξιδι ειναι ολα τα λεφτα!

PDA + :βαζεις οτι προγραμμα θες( ενα μου δειχνει το νυχτερινο ουρανο άπο κει που βρισκομαι}
βαζεις μουσικη
κρατας επαφες και γενικα οτι κανεις στα γουιντοους

PDA - :ΔΕΝ ειναι αδιαβροχα
Δεν ειναι ανθεκτικα κατασκευασμενα οπως τα περισσοτερα pna

αυτα τουλαχιστον εχω δει εγω.

jskf16
06/10/2007, 10:39
εδω ανοιγεις μεγαλη κουβεντα σε γενικες γραμμες ετσι ειναι...

ASTRAKITCAR
06/10/2007, 13:43
επειιδη ειμαι ασχετος και το δηλωνω στα gps...

θελω να παρω μια φθηνη συσκευη να την βεντουζαρω στο αυτοκινητο ή οταν παω με την μηχανη βολτα επαρχια να μου δειχνει τον δρομο.επισης να λεει που εχει κανα βενζιναδικο-να προτεινει διαδρομες συντομες-χωρις διοδια,να μιλαει ελληνικα και ευκολο στον χειρισμο.αν λεει τελικη ταχ.μεσο ορο χιλιομετρων κτλ.θα ειναι καλα.επισης αν παω εξωτερικο να μπορει και εκει να με βοηθησει.

τι προτεινετε σαν επιλογη που εχετε δοκμασει?αν παρω σπασμενο λογισμικο που λετε που μπορω να βρω?

ευχαριστω.

nocarder
06/10/2007, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Και γιατί να πάρεις το MS Office (και μάλιστα το Pro γιατί το απλό δε σου αρκεί).. Κατέβασε το Openoffice χωρίς να γίνεσαι κλέφτης συνεισφέροντας έτσι και στην ανοιχτή κοινότητα που έχει ανάγκη από διαφορετικά περιβάλλοντα λειτουργίας και τη συνεχή βελτίωση του λογισμικού της..

Γιατί να έχεις windows? Βάλε Linux μία δωρεάν διανομή πχ τα καταπληκτικα Ubuntu και μη γίνεσαι κλέφτης..

Το πι σι μου τρέχει Ubuntu, openoffice και όλα τα συναφή που αναφέρεις αλλά και πάλι δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω για software...Αν τρέχεις κι εσύ linux κλπ...πόσο εφικτό θεωρείς να τα κάνει αυτά ο μέσος χρήστης??? Εγώ το θεωρώ αδύνατον....δεν είμαι expert αλλά πολλές φορές έχω αγανακτήσει για να κάνω κάτι που είναι αυτονόητο...όπως ας πούμε να χρησιμοποιήσεις scanner ή πολυμηχάνημα...δλδ ούτε να εκτυπώσεις μια σελίδα δεν είναι εύκολο.



Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Αν θέλετε τσάμπα λογισμικό υπάρχει εκεί έξω μπόλικο.. Κουνήστε τον κώλο σας και βρείτε το δεν είναι δύσκολο.. Ότι δεν το βρίσκετε σκεφτείτε πόσο το χρειάζεστε και αν ναι χαλάστε όσα ευρώ κρίνετε σκόπιμα για τη δουλειά που το θέλετε.. Η αξία ενός προγράμματος έχει πάντα σχέση με τη λειτουργικότητά του..

Καλά μας τα λες αλλά δεν μας είπες αν τα mp3 σου τα αγοράζεις και δεν αντιγράφεις και από φίλους. Στη θεωρία όλοι καλοί είμαστε, ειδικά όταν κανείς δεν μπορεί να τσεκάρει αν αυτά που λέμε είναι αλήθεια.

Την adsl σύνδεσή σου την μοιράζεις ασύρματα...είσαι κλέφτης, αντιγράφεις κανά CDάκι....είσαι κλέφτης, φοράς μαϊμού ΝΙΚΕ...είσαι κλέφτης, το DVD σου είναι region free....είσαι κλέφτης...άμα παίζει και DivX πας ισόβια...!!!

Εύκολοι αφορισμοί...



Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Επειδή αυτό που χρησιμοποιείς δεν είναι υλικό (ακα software) δε σημαίνει ότι δεν έχουν δουλέψει πάνω του χιλιάδες ώρες εκατοντάδες άνθρωποι για να τόχεις εσύ τώρα και να το χρησιμοποιείς και να σε διευκολύνει.. Τόχουμε κάνει μαγκιά και στάνταρ στην ελλάδα να τα έχουμε όλα κλεμμένα και μπράβο στον κλέφτη που έχει και την συνείδηση του ήσυχη αφού δεν έκλεψε και τίποτα μπράβο.. Τί να πω..

Είμαι κι εγώ ένας από τους εκατοντάδες ανθρώπους που εργάζονται χιλιάδες ώρες αλλά κάτι σε αυτό τον κόσμο δεν δουλεύει σωστά με αποτέλεσμα να δέχομαι εγώ τις συνέπειες.

Αν ανησυχείς για τον Bill Gates και τα παληκάρια του...μπορείς κι εσύ αν θες να έχεις την συνείδησή σου ήσυχη αφού είμαι στην ευχάριστη θέση να σου ανακοινώσω ότι το έχουν λύσει το πρόβλημα της ζωής τους...σε αντίθεση με εμένα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Αυτό που δεν έχετε καταλάβει μερικοί είναι ότι στη ζωή ότι χρειαζόμαστε το πληρώνουμε ή το φτιάχνουμε μόνοι μας..

Ο παραλληλισμός με την ζωή και το τι έχει μάθει ο καθένας νομίζω δεν μπορεί να αντιστοιχιστεί στο συγκεκριμενο θέμα.

Φιλικά πάντα....ούτε ένα cent δεν πρόκειται να τους δώσω.

Asaverle
06/10/2007, 14:38
Αν πας για mio καλύτερα ψάξε το καλύτερα. Έχουν βγάλει πολλά προβλήματα σε θέμα μπαταρίας και active sync. Ανοίγουν μόνα τους (λόγω του active sync) και καταναλώνουν μπαταρία ακόμα κι όταν είναι κλειστά. Αν απαραίτητα πρέπει να πας σε mio (που κατά τ' άλλα είναι εκπληκτικά) περίμενε λίγο (νόμίζω Δεκέμβριο - Ιανουάριο) που βγαίνουν τα καινούργια μοντέλα (mio 560).

gavos
06/10/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από nocarder
Το πι σι μου τρέχει Ubuntu, openoffice και όλα τα συναφή που αναφέρεις αλλά και πάλι δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω για software...Αν τρέχεις κι εσύ linux κλπ...πόσο εφικτό θεωρείς να τα κάνει αυτά ο μέσος χρήστης??? Εγώ το θεωρώ αδύνατον....δεν είμαι expert αλλά πολλές φορές έχω αγανακτήσει για να κάνω κάτι που είναι αυτονόητο...όπως ας πούμε να χρησιμοποιήσεις scanner ή πολυμηχάνημα...δλδ ούτε να εκτυπώσεις μια σελίδα δεν είναι εύκολο.
Καλά μας τα λες αλλά δεν μας είπες αν τα mp3 σου τα αγοράζεις και δεν αντιγράφεις και από φίλους. Στη θεωρία όλοι καλοί είμαστε, ειδικά όταν κανείς δεν μπορεί να τσεκάρει αν αυτά που λέμε είναι αλήθεια.
Την adsl σύνδεσή σου την μοιράζεις ασύρματα...είσαι κλέφτης, αντιγράφεις κανά CDάκι....είσαι κλέφτης, φοράς μαϊμού ΝΙΚΕ...είσαι κλέφτης, το DVD σου είναι region free....είσαι κλέφτης...άμα παίζει και DivX πας ισόβια...!!!
Εύκολοι αφορισμοί...
Είμαι κι εγώ ένας από τους εκατοντάδες ανθρώπους που εργάζονται χιλιάδες ώρες αλλά κάτι σε αυτό τον κόσμο δεν δουλεύει σωστά με αποτέλεσμα να δέχομαι εγώ τις συνέπειες.
Αν ανησυχείς για τον Bill Gates και τα παληκάρια του...μπορείς κι εσύ αν θες να έχεις την συνείδησή σου ήσυχη αφού είμαι στην ευχάριστη θέση να σου ανακοινώσω ότι το έχουν λύσει το πρόβλημα της ζωής τους...σε αντίθεση με εμένα.
Ο παραλληλισμός με την ζωή και το τι έχει μάθει ο καθένας νομίζω δεν μπορεί να αντιστοιχιστεί στο συγκεκριμενο θέμα.
Φιλικά πάντα....ούτε ένα cent δεν πρόκειται να τους δώσω.

Το ξέρω ότι δε πρόκειται να βγει κάτι γιατί είναι απείρως διαφορετικός ο τρόπος που αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα γύρω μας αλλά θα ήθελα να σου απαντήσω..

Είσαι υπερβολικός με τα Ubuntu.. O πιο αδαής χρήστης μπορεί να τα λειτουργήσει και υπάρχουν χιλιάδες forums έτοιμα για να σε βοηθήσουν με χαμόγελο.. Από την άλλη έγω θεωρώ τις ικανότητες και τις γνώσεις του κλεφτη ακόμα μεγαλύτερες για να τα καταφέρνει να κλέβει.. Επίσης το να τα βρούμε και λίγο σκούρα είναι επιτακτικό για να βελτιωθεί το ανοικτό λογισμικό το οποίο μας φαίνεται δύσκολο στο χειρισμό όχι γιατί είναι δύσκολο αλλά γιατί είμαστε συνηθισμένοι από τα (κλεμμένα) windows μας.. Το ότι δε χρησιμοποιούμε ανοιχτό λογισμικό επίσης έχει ως αντίκτυπο οι διάφορες εταιρείες να μη παρέχουν drivers γιαυτό κι έτσι δυσκολευόμαστε ως σύνολο ακόμα περισσότερο.. Ακριβώς εκεί πατάει η Microsoft και τα παλικάρια της που τόσο πολύ μισείς λες και οι προγραμματιστές που δουλέυουν εκεί ευθυνονται για τα δικά σου προβλήματα που δεν έχεις λύσει ή λες και αυτοί έχουν λύσει τα δικά τους, είσαι βαθειά νυχτωμένος.. Με αυτήν την παγκόσμια αδικία που μας κάνει όλους θύματα και ανίκανους να αντιδράσουμε δεν τα πήγαινα ποτέ καλά..

Όσο για μένα.. Πόσο εύκολο είναι να κάνεις τον άλλον να το βουλώσει λέγοντάς του "τί μιλάς κι εσύ ρε?".. Πες μου ακόμα και αν ήμουνα ο χειρότερος κλέφτης όλων των εποχών γιατί αυτό να έχει σχέση με το αν αυτά που λέω αληθεύουν ή όχι? Γιατί δηλαδή αποφεύγεις την ουσία των πραγμάτων? Έστω κι έτσι λοιπόν ακόμα κι αν δεν έχει σημασία θα σου απαντήσω.. Είμαι κι εγώ κλέφτης όχι σε επίπεδο software αλλά σε επίπεδο πνευματικής ιδιοκτήσιας mp3 κτλ.. Αλλά γιατί αυτό να ακυρώνει τα όσα λέω δε μπορώ να το καταλάβω? Εδώ είμαστε και συζητάμε αν αυτό που κάνουμε είναι φυσιολογικό ή όχι.. Ε λοιπόν εγώ δε το θεωρώ φυσιολογικό.. Αυτό απλά..

Την adsl σύνδεσή μου τη μοιράζω που και που ναι.. Αλλά δε θα το έλεγα κλεψιά αν δε το έκανα..

jskf16
06/10/2007, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Asaverle
Αν πας για mio καλύτερα ψάξε το καλύτερα. Έχουν βγάλει πολλά προβλήματα σε θέμα μπαταρίας και active sync. Ανοίγουν μόνα τους (λόγω του active sync) και καταναλώνουν μπαταρία ακόμα κι όταν είναι κλειστά. Αν απαραίτητα πρέπει να πας σε mio (που κατά τ' άλλα είναι εκπληκτικά) περίμενε λίγο (νόμίζω Δεκέμβριο - Ιανουάριο) που βγαίνουν τα καινούργια μοντέλα (mio 560).

για το πρωτο που λες , μεγαλο λαθος!

για το δευτερο , συμφωνω!

Asaverle , απο που εισαι? γιατι βλεπω την υπογραφη σου!

nocarder
06/10/2007, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Ακριβώς εκεί πατάει η Microsoft και τα παλικάρια της που τόσο πολύ μισείς λες και οι προγραμματιστές που δουλέυουν εκεί ευθυνονται για τα δικά σου προβλήματα που δεν έχεις λύσει ή λες και αυτοί έχουν λύσει τα δικά τους, είσαι βαθειά νυχτωμένος.. Με αυτήν την παγκόσμια αδικία που μας κάνει όλους θύματα και ανίκανους να αντιδράσουμε δεν τα πήγαινα ποτέ καλά..


Εγώ δε μισώ κανέναν, απλά δεν θα κάτσω να σκάσω αν θα αδικηθεί κάποιος ή όχι....έτσι το βλέπω εγώ. Δεν κατάλαβα γιατί είμαι βαθειά νυχτωμένος? Δεν ξέρω αν έχουν λυμένα τα προβλήματά τους ή αυτοί φταίνε για τα δικά μου γιατί πολύ απλά....δε με ενδιαφέρει.


Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Αλλά γιατί αυτό να ακυρώνει τα όσα λέω δε μπορώ να το καταλάβω? Εδώ είμαστε και συζητάμε αν αυτό που κάνουμε είναι φυσιολογικό ή όχι.. Ε λοιπόν εγώ δε το θεωρώ φυσιολογικό.. Αυτό απλά..

Την adsl σύνδεσή μου τη μοιράζω που και που ναι.. Αλλά δε θα το έλεγα κλεψιά αν δε το έκανα..

Τα ακυρώνει γιατί είσαι "σωστός" εκεί που θες και "λάθος" εκεί που σε συμφέρει να είσαι....δεν πάει έτσι το πράγμα...ή κάτι το αποδέχεσαι ή όχι....το να κάνουμε οτι μας συμφέρει κατά περίπτωση είναι χειρότερο από αυτό που λέω εγώ. Και μάλιστα να την λέμε και στους λοιπούς...

Όπως είπες άκρη δε βγαίνει...εγώ θα συνεχίσω να μην τους δίνω μια...!!!

jskf16
06/10/2007, 18:09
Εγώ αυτό που απαντώ είναι ότι όλα αυτά που περιγράφεις , αφορούν πολυεθνικές εταιρίες που αν χάσουν και 1.000.000 χρήστες σε όλο τον πλανήτη δεν ιδρώνουν .
Με την αγορά του destinator στηρίζω την άριστη προσπάθεια μιας αξιόλογης και ανταγωνίσημης , των πολυεθνικών , ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ εταιρίας .
Γιατί ρε γ@μ@τ@ κάτι Ελληνικό πρέπει να μήνει και σε αυτή την χώρα .

jskf16
06/10/2007, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
επειιδη ειμαι ασχετος και το δηλωνω στα gps...

θελω να παρω μια φθηνη συσκευη να την βεντουζαρω στο αυτοκινητο ή οταν παω με την μηχανη βολτα επαρχια να μου δειχνει τον δρομο.επισης να λεει που εχει κανα βενζιναδικο-να προτεινει διαδρομες συντομες-χωρις διοδια,να μιλαει ελληνικα και ευκολο στον χειρισμο.αν λεει τελικη ταχ.μεσο ορο χιλιομετρων κτλ.θα ειναι καλα.επισης αν παω εξωτερικο να μπορει και εκει να με βοηθησει.

τι προτεινετε σαν επιλογη που εχετε δοκμασει?αν παρω σπασμενο λογισμικο που λετε που μπορω να βρω?

ευχαριστω.

ΟΛΑ τα pna και pda εχουν αυτα που ΖΗΤΑΣ!

για το λογισμικο χαρτων γνησιο , εξηγω τους λογους!
απο εκει και περα ειμαστε εδω αν κατι θες! εσυ αποφασιζεις!

nocarder
06/10/2007, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από jskf16
Εγώ αυτό που απαντώ είναι ότι όλα αυτά που περιγράφεις , αφορούν πολυεθνικές εταιρίες που αν χάσουν και 1.000.000 χρήστες σε όλο τον πλανήτη δεν ιδρώνουν .
Με την αγορά του destinator στηρίζω την άριστη προσπάθεια μιας αξιόλογης και ανταγωνίσημης , των πολυεθνικών , ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ εταιρίας .
Γιατί ρε γ@μ@τ@ κάτι Ελληνικό πρέπει να μήνει και σε αυτή την χώρα .

Πόσο έχει γνήσιο? Δεν το έχω δει...

jskf16
06/10/2007, 19:01
H Destinator φτιάχνει το πρόγραμμα πλοήγησης. Αντιπρόσωπος της στην Ελλάδα είναι η MLS

Η NGI φτιάχνει τους χάρτες της Ελλάδας που συνεργάζονται με το πρόγραμμα και τους προτιμάμε στην Ελλάδα , λόγω καλύτερης κάλυψης της χώρας μας.!

jskf16
06/10/2007, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από nocarder
Πόσο έχει γνήσιο? Δεν το έχω δει...

εδω φιλε μου παιζονται πολλα! θα σου πω το ευκολο , αρχικη τιμη εχει 149 ευρω μαζι με συσκευη βγαινει φθηνοτερα συνηθως!
Αν τωρα στο μελλον θες να αγορασεις δευτερο , το παιρνεις γυρω στα 45 ευρω αν θυμαμαι , αν δηλωνεις στη βαση τους , που σου δινετε βεβαια η δυνατοτητα αυτη εφοσον το εχεις γνησιο , σφαλματα στο οδικο Ελληνικο δικτυο που τυχον αντιμετωπισεις , εχεις πολυ μα παρα πολυ καλες τιμες χαρτες+συσκευη μαζι! σε μια μελλοντικη σου αγορα!
Καμια βεβαια εταιρια ξενη δεν εχει τετοια νοοτροπια δυστυχως , μπραβο στα παιδια εκει! παντως ,
για τη φιλοσοφια και τη τακτικη τους εως τωρα !

gavos
06/10/2007, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nocarder

Τα ακυρώνει γιατί είσαι "σωστός" εκεί που θες και "λάθος" εκεί που σε συμφέρει να είσαι....δεν πάει έτσι το πράγμα...ή κάτι το αποδέχεσαι ή όχι....το να κάνουμε οτι μας συμφέρει κατά περίπτωση είναι χειρότερο από αυτό που λέω εγώ. Και μάλιστα να την λέμε και στους λοιπούς...

Ξεκινάω αναγνωρίζοντας τη λάθος νοοτροπία που μου εμφύτευσαν ως κάτι φυσιολογικό.. Από κει και πέρα δύσκολα κόβονται οι συνήθειες φίλε μου.. Να'χα το μυαλό που χω τώρα στα 14 μου, ίσως και να μην έμπαινα στον κόπο (και την απληστεία) της κλοπής.. Δε ξέρω. Ευχήσου μου καλή τύχη και να τα καταφέρω, εγώ ο σωστά σκεπτόμενος αλλά λάθος κινούμενος.. :wave2:

ΥΓ1: Η λέξη "απληστεία" χρησιμοποιήθηκε για να δηλώσει ότι ο κλέφτης λόγω του ότι δεν έχει τίποτα να χάσει, "κλέβει" αβέρτα αφού τζάμπα είναι.. (πχ πόσες χιλιάδες mp3 πιάνουν άδικα χώρο στον υπολογιστή).. Το να πληρώσουμε λοιπόν είναι ένα αποτελεσματικό φίλτρο για να διαχωρήσουμε το πραγματικά χρήσιμο από το άχρηστο..

ΥΓ2: Αυτοαποκαλέστηκα "σωστά σκεπτόμενος" διότι στάθηκες περισσότερο στη λάθος συμπεριφόρα μου παρά στο τρόπο σκέψης μου.. Επουδενεί δε πιστεύω ότι αποδεδειγμένα έχω δίκιο..

hotcarver
07/10/2007, 02:15
Τελικα πηρα μιο p550.Γ@ματο ολα τα λεφτα.

jskf16
07/10/2007, 07:11
καλως ηρθες στο χωρο του navigation , αντε καλες διαδρομες να εχεις!:cool: :cool: :cool:

nocarder
07/10/2007, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Ξεκινάω αναγνωρίζοντας τη λάθος νοοτροπία που μου εμφύτευσαν ως κάτι φυσιολογικό.. Από κει και πέρα δύσκολα κόβονται οι συνήθειες φίλε μου.. Να'χα το μυαλό που χω τώρα στα 14 μου, ίσως και να μην έμπαινα στον κόπο (και την απληστεία) της κλοπής.. Δε ξέρω. Ευχήσου μου καλή τύχη και να τα καταφέρω, εγώ ο σωστά σκεπτόμενος αλλά λάθος κινούμενος.. :wave2:

ΥΓ1: Η λέξη "απληστεία" χρησιμοποιήθηκε για να δηλώσει ότι ο κλέφτης λόγω του ότι δεν έχει τίποτα να χάσει, "κλέβει" αβέρτα αφού τζάμπα είναι.. (πχ πόσες χιλιάδες mp3 πιάνουν άδικα χώρο στον υπολογιστή).. Το να πληρώσουμε λοιπόν είναι ένα αποτελεσματικό φίλτρο για να διαχωρήσουμε το πραγματικά χρήσιμο από το άχρηστο..

ΥΓ2: Αυτοαποκαλέστηκα "σωστά σκεπτόμενος" διότι στάθηκες περισσότερο στη λάθος συμπεριφόρα μου παρά στο τρόπο σκέψης μου.. Επουδενεί δε πιστεύω ότι αποδεδειγμένα έχω δίκιο..

Γενικά δεν είμαι πολύ των φιλοσοφικών συζητήσεων...ο καθένας κάνει ότι θεωρεί σωστό...είτε το γράφει με όμορφα λόγια και περίπλοκες προτάσεις είτε ωμά, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Ο πιο απλός τρόπος να πετάξεις μια ευθύνη από πάνω σου είναι να την ρίξεις σε κάποιον άλλο που στο "εμφύτευσε".

Φυσικά η λέξη απληστία δεν χρησιμοποιήθηκε γι' αυτό το λόγο αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και γι' αυτόν.

Το να πληρώσεις κάτι δεν αποδυκνύει αν είναι χρήσιμο ή άχρηστο.

Και λέω ξανά ότι κι εσύ "κλέβεις" αλλά λίγο ή επειδή έτσι σου μάθανε, οπότε δεν πιάνεται, ενώ εγώ κλέβω πολύ άρα είμαι για την πυρά.....άκρη δε βγαίνει.

nocarder
07/10/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από hotcarver
Τελικα πηρα μιο p550.Γ@ματο ολα τα λεφτα.

Μεγειά το καινούριο φίλε, ότι χρειαστεις και μπορούμε να βοηθήσουμε, γράψε...

καλές πλοηγήσεις!:wave2:

Ταξιδευτής
07/10/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από jskf16
Εγώ αυτό που απαντώ είναι ότι όλα αυτά που περιγράφεις , αφορούν πολυεθνικές εταιρίες που αν χάσουν και 1.000.000 χρήστες σε όλο τον πλανήτη δεν ιδρώνουν .
Με την αγορά του destinator στηρίζω την άριστη προσπάθεια μιας αξιόλογης και ανταγωνίσημης , των πολυεθνικών , ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ εταιρίας .
Γιατί ρε γ@μ@τ@ κάτι Ελληνικό πρέπει να μήνει και σε αυτή την χώρα .

Πηγα να γραψω αλλα με προλαβε ο jskf16: το Destinator ΔΕΝ ειναι Ελληνικο παιδια!
Το Destinator ειναι το προγραμμα πλοηγησης και ειναι φτιαγμενο απο αμερικανικη (νομιζω) εταιρια.

Αυτο που ΕΙΝΑΙ Ελληνικο και ειναι κορυφαιο ειναι οι χαρτες καθεαυτοι για Ελλαδα που φτιαχνονται απο μια εταιρια που λεγεται NGI και η Destinator Technologies εχει συναψει συμβαση μαζι τους.

Το αστειο στην ολη υποθεση ειναι οτι οσο κορυφαιοι ειναι οι χαρτες της NGI, τοσο αθλιο ειναι το Destinator σαν προγραμμα.

Το χρησιμοποιω εδω και χρονια απο την εκδοση 3 κιολας, και εχω δοκιμασει μεχρι και την νεα εκδοση 7. Το προβλημμα στο προγραμμα αυτο ειναι οτι ειναι πολυ βαρυ για τα πιο πολλα pocket pc και γενικα η πλοηγηση και αναδρομολογηση που κανει ειναι τραγικα αργη.

Και πιστεψτε με, το να καθυστερει το προγραμμα να κανει αναδρομολογηση αν χασεις την στροφη που επρεπε να παρεις, ειναι ΠΟΛΥ μεγαλο ζητημα αν εισαι μεσα στους δρομους της Πραγας η της Βενετιας η της Αθηνας κλπ και ψαχνεις να βρεις πως να πας να παρεις το πλοιο σου πχ.

Απο εκει και περα εχει ενα ακομα σοβαρο μειονεκτημα οπως οτι δεν βγαζει δρομολογιο περνοντας απο πολλες χωρες. Μπορει να χρησιμοποιησει μονο ενα χαρτη τη φορα οποτε αν περνας απο πολλες χωρες για να φτασεις στον προορισμο σου, τοτε το να σου δειξει το συνολο διαδρομης/χλμ/εκτιμωμενη ωρα αφιξης κλπ ειναι αδυνατον.
Εγω που πηγα Πολωνια μεσω Ιταλιας, Αυστριας και Τσεχιας με το Destinator δεν θα μπορουσα να δω την συνολικη διαδρομη και βεβαια ουτε να κανει διεθνη πλοηγηση.

Ενας φιλος μου προτεινε πριν καιρο να δοκιμασω ενα νεο προγραμμα πλοηγησης που λεγεται iGO 2006. Το εβαλα σε δοκιμη στο ταξιδι που εκανα φετος στο εξωτερικο και επαθα πλακα. Δεν με ενδιαφερει να το διαφημισω το προγραμμα, απλα ειναι ταχυτατο, τα γραφικα του ειναι ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ, και το πιο σημαντικο: κανει δρομολογηση μεταξυ χωρων χωρις ο χρηστης να καταλαβαινει ποτε το προγραμμα αλλαζει χαρτες....

Το μονο μειον ειναι οτι για Ελλαδα ο χαρτης ειναι ακομα πολυ ελλειπης κ πολυ κατωτερος απο του Destinator...

Αν θελετε δοκιμαστε το... :wave2:

gavos
07/10/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από nocarder
Γενικά δεν είμαι πολύ των φιλοσοφικών συζητήσεων...ο καθένας κάνει ότι θεωρεί σωστό...είτε το γράφει με όμορφα λόγια και περίπλοκες προτάσεις είτε ωμά, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Ο πιο απλός τρόπος να πετάξεις μια ευθύνη από πάνω σου είναι να την ρίξεις σε κάποιον άλλο που στο "εμφύτευσε".

Φυσικά η λέξη απληστία δεν χρησιμοποιήθηκε γι' αυτό το λόγο αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και γι' αυτόν.

Το να πληρώσεις κάτι δεν αποδυκνύει αν είναι χρήσιμο ή άχρηστο.

Και λέω ξανά ότι κι εσύ "κλέβεις" αλλά λίγο ή επειδή έτσι σου μάθανε, οπότε δεν πιάνεται, ενώ εγώ κλέβω πολύ άρα είμαι για την πυρά.....άκρη δε βγαίνει.

Δεν ασχολούμαι άλλο.. Δε θες να συζητησεις παρά να με κάνεις να το βουλώσω.. Ωραία λοιπόν το βουλώνω.. Είσαι νικητής.. Έχεις δίκιο που είσαι κλέφτης γιατί δεν υπάρχει κανένας που να μην είναι, και αν υπάρχει τότε αυτός "τα έχει λύσει τα προβλήματά του" ενώ εμείς οι καημένοι οι κλέφτες όχι.. Αυτό λέω εγώ αποποίηση ευθύνης..

jskf16
07/10/2007, 13:06
Ταξιδευτής , εθεσες πολλα ζητηματα που παλι συμφωνω και σε αλλα διαφωνω , αλλα να ξερεις
για να κανεις connect 2 χαρτες για πλοηγηση μεταξυ 2 χωρων , χρειαζεσαι καποιο προγραμματακι!
το igo εχει φοβερα γραφικα!
επιγραμματικα αναφερω
1.ολα εχουν σχεση με τον επεξεργαστη!
2.αν ειναι σπασμενο ή γνησιο
3.αν η συσκευη σου ειναι σε καλη κατασταση σε μνημη
4.τα νεα προγραμματα και D7 συγκεκριμενα φτιαχνοντα ελαφρυτερα και οχι <<βαρυτερα>>
5.ποσες εγκατστασεις και απεγκαστασεις εχεις κανει γενικα

εχω δει συσκευες να πολυ κατωτερες να δουλεοουν το D7 , καλυτερα απο καποιες πολυ επωνυμες που κοστιζουν τοσα!

nocarder
07/10/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavos
Δεν ασχολούμαι άλλο.. Δε θες να συζητησεις παρά να με κάνεις να το βουλώσω.. Ωραία λοιπόν το βουλώνω.. Είσαι νικητής.. Έχεις δίκιο που είσαι κλέφτης γιατί δεν υπάρχει κανένας που να μην είναι, και αν υπάρχει τότε αυτός "τα έχει λύσει τα προβλήματά του" ενώ εμείς οι καημένοι οι κλέφτες όχι.. Αυτό λέω εγώ αποποίηση ευθύνης..

Παρεξήγησες...

Δεν θέλω να το βουλώσεις.


Δεν θέλω να είμαι νικητής.

Δεν ξέρω αν έχω δίκο που είμαι κλέφτης, πρότεινα κάτι και μου την πέσατε λέγοντας οτι δεν είναι σωστό ενώ κάνετε το ίδιο. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι σωστό αλλά όχι να με βγάζουν σκάρτο αυτοί που κάνουν το ίδιο.

Δεν έχω λύσει τα προβλήματά μου.

Είμαι σκέτος κλέφτης , όχι καημένος :)

nocarder
07/10/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Πηγα να γραψω αλλα με προλαβε ο jskf16: το Destinator ΔΕΝ ειναι Ελληνικο παιδια!
Το Destinator ειναι το προγραμμα πλοηγησης και ειναι φτιαγμενο απο αμερικανικη (νομιζω) εταιρια.

Αυτο που ΕΙΝΑΙ Ελληνικο και ειναι κορυφαιο ειναι οι χαρτες καθεαυτοι για Ελλαδα που φτιαχνονται απο μια εταιρια που λεγεται NGI και η Destinator Technologies εχει συναψει συμβαση μαζι τους.

Το αστειο στην ολη υποθεση ειναι οτι οσο κορυφαιοι ειναι οι χαρτες της NGI, τοσο αθλιο ειναι το Destinator σαν προγραμμα.

Το χρησιμοποιω εδω και χρονια απο την εκδοση 3 κιολας, και εχω δοκιμασει μεχρι και την νεα εκδοση 7. Το προβλημμα στο προγραμμα αυτο ειναι οτι ειναι πολυ βαρυ για τα πιο πολλα pocket pc και γενικα η πλοηγηση και αναδρομολογηση που κανει ειναι τραγικα αργη.

Και πιστεψτε με, το να καθυστερει το προγραμμα να κανει αναδρομολογηση αν χασεις την στροφη που επρεπε να παρεις, ειναι ΠΟΛΥ μεγαλο ζητημα αν εισαι μεσα στους δρομους της Πραγας η της Βενετιας η της Αθηνας κλπ και ψαχνεις να βρεις πως να πας να παρεις το πλοιο σου πχ.

Απο εκει και περα εχει ενα ακομα σοβαρο μειονεκτημα οπως οτι δεν βγαζει δρομολογιο περνοντας απο πολλες χωρες. Μπορει να χρησιμοποιησει μονο ενα χαρτη τη φορα οποτε αν περνας απο πολλες χωρες για να φτασεις στον προορισμο σου, τοτε το να σου δειξει το συνολο διαδρομης/χλμ/εκτιμωμενη ωρα αφιξης κλπ ειναι αδυνατον.
Εγω που πηγα Πολωνια μεσω Ιταλιας, Αυστριας και Τσεχιας με το Destinator δεν θα μπορουσα να δω την συνολικη διαδρομη και βεβαια ουτε να κανει διεθνη πλοηγηση.

Ενας φιλος μου προτεινε πριν καιρο να δοκιμασω ενα νεο προγραμμα πλοηγησης που λεγεται iGO 2006. Το εβαλα σε δοκιμη στο ταξιδι που εκανα φετος στο εξωτερικο και επαθα πλακα. Δεν με ενδιαφερει να το διαφημισω το προγραμμα, απλα ειναι ταχυτατο, τα γραφικα του ειναι ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ, και το πιο σημαντικο: κανει δρομολογηση μεταξυ χωρων χωρις ο χρηστης να καταλαβαινει ποτε το προγραμμα αλλαζει χαρτες....

Το μονο μειον ειναι οτι για Ελλαδα ο χαρτης ειναι ακομα πολυ ελλειπης κ πολυ κατωτερος απο του Destinator...

Αν θελετε δοκιμαστε το... :wave2:

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα, το Ντεστινέιτορ ( (:) ) έχει το φοβερό πλεονέκτημα για την Ελλάδα να έχεις τους χάρτες της NGI. Εκτός Ελλάδος όμως είναι σκέτη ταλαιπωρία.

Για Ιταλία που το χρειάζομαι συχνα χρησιμοποιώ το ΤΟΜ ΤΟΜ και νομίζω είναι ανώτερο σε όλα και πολύ γρηγορότερο. Υπάρχει και Ελληνική version αν θέλετε να το δοκιμάσετε.

Θα προσπαθήσω να δοκιμάσω και το iGO που προτείνεις να το δω.

Xrider
08/10/2007, 08:36
Επηδει το ψαχνω τελευταια για GPS,Ελληνικους χαρτες ουτε η Tomtom ουτε η Garmin δινει.Μονο σ τελευταια σε μια προσφορα που ειχε το Garmin Nuvi 200 με 129euria και το εχασα :smokin: εδινε χαρτη μερος της Αθηνας.
Μπηκα στην σελλιδα τους για χαρτες -αφου ακομα δεν εχω παρει το GPS-και ακομα και ο Tomtom XL Europe δεν περιλαμβανει την Ελλαδα.
Καμια τιμη για τον Tomtom Go mapshare ξερει κανενας?
Γιατι αποτι καταλαβα αυτοι που παιρνουν mapshare εινια και οι μονοι που εχουν συνεχη ανανεωση στους χαρτες.
Tomtom rider 2v εχει κανενας απο εδω μεσα?

jskf16
08/10/2007, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Επηδει το ψαχνω τελευταια για GPS,Ελληνικους χαρτες ουτε η Tomtom ουτε η Garmin δινει.Μονο σ τελευταια σε μια προσφορα που ειχε το Garmin Nuvi 200 με 129euria και το εχασα :smokin: εδινε χαρτη μερος της Αθηνας.
Μπηκα στην σελλιδα τους για χαρτες -αφου ακομα δεν εχω παρει το GPS-και ακομα και ο Tomtom XL Europe δεν περιλαμβανει την Ελλαδα.
Καμια τιμη για τον Tomtom Go mapshare ξερει κανενας?
Γιατι αποτι καταλαβα αυτοι που παιρνουν mapshare εινια και οι μονοι που εχουν συνεχη ανανεωση στους χαρτες.
Tomtom rider 2v εχει κανενας απο εδω μεσα?

θα στο πω , απλα , οτιδηποτε αγοραζεις εκτος του destinator για Ελλαδα , τα λεφτα ειναι πεταμενα
απο εκει και περα και στο εξωτερικο εχει πολυ καλη συμπειφορα αλλα και καλυψη!

hotcarver
08/10/2007, 16:03
Παιδια ευχαριστω.Καλο το destinator αν και εχει ψιλοχαλια γραφικα.Να ρωτησω κατι.Απο καλυψη διαδρομων 4χ4 τι υπαρχει?Αλλο προγραμμα εκτος του destinator για ελλαδα παιζει η ειναι μουφα?ακουσα για igo και papago .τι λενε?

jskf16
08/10/2007, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από hotcarver
Παιδια ευχαριστω.Καλο το destinator αν και εχει ψιλοχαλια γραφικα.Να ρωτησω κατι.Απο καλυψη διαδρομων 4χ4 τι υπαρχει?Αλλο προγραμμα εκτος του destinator για ελλαδα παιζει η ειναι μουφα?ακουσα για igo και papago .τι λενε?

επισημα!
- Γραφικές off-road διαδρομές
Αμπουδιώτισσα Κουτουλάς
Αμπουδιώτισσα Καταβόθρα
Αμπουδιώτισσα Μαυρόπουλο
Λάμαρη Πήλιο
Γύρος Χελμού Ζηρειας
Ζαρούχλα λίμνη Φενεού
Ζαρούχλα χιονοδρομικό Καλαβρύτων
Ναύπακτος Πετροχώρι
Μεγάλος χωριό Ανιάδα
Φιδάκια γέφυρα Επισκοπής
Φιλακτή Άγιος Νικόλαος
Νικήτη Σάρτη
Βοβούσα Περιβόλι
Αυλώνας καζίνο Πάρνηθας
Κάτω μαζαράκι Πάνοπλος
Χιονοδρομικό Καλαβρύτων αστεροσκοπείο Χελμού

Σε λίγο καιρό θα ανέβουν και τα waypoints αυτών των διαδρομών σε αρχεία οργάνωσης διαδρομής. Αυτές οι 17 διαδρομές έχουν καταγραφεί στο πεδίο από την NGi ελπίζουμε να είναι μια αρχή για τη δημιουργία και επικαιροποίηση μίας off-road Βάσης που με τη βοήθεια των χρηστών του Destinator θα είναι συνεχώς ενημερωμένη ως προς την προσβασιμότητα των διαδρομών.

MikeG
08/10/2007, 17:09
Παιδιά, να κάνω & εγώ μια ερώτηση. Χάρτες αναλυτικούς της Ευρώπης που μπορώ να βρω & να κατεβάσω...? Επίσης αν υπάρχουν και του Μαρόκο...
Ευχαριστώ.

:wave2:

Tropeas
08/10/2007, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Παιδιά, να κάνω & εγώ μια ερώτηση. Χάρτες αναλυτικούς της Ευρώπης που μπορώ να βρω & να κατεβάσω...? Επίσης αν υπάρχουν και του Μαρόκο...
Ευχαριστώ.

:wave2:
ώπα... :p το πήρες τελικά?

MikeG
08/10/2007, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
ώπα... :p το πήρες τελικά?

Όχι ρε, για ένα φιλαράκι.Φεύγει ταξίδι. Σου στέλνω π.μ.

:wave2:

Xrider
08/10/2007, 19:12
Δεν ελεγα τα νουμερα του λοττο :D ξαναπετυχα την προσφορα και πηρα το Garmin με τον χαρτη Ιταλιας και μερος της Ελλαδος...με μονο 129 ευρια απο τα 240κατι!!!
:D :D :D :D :D

STOYBI
08/10/2007, 19:59
Βρε παιδια μια παρακληση....

Εχω το ΜΙΟ168 το οποιο εντελως ξαφνικα την περασμενη Παρασκευη τα επαιξε......

Ξερετε που εχει αντιπροσωπεια---σερβις αυτο το πραγμα ????

:wave2:

hotcarver
08/10/2007, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Βρε παιδια μια παρακληση....

Εχω το ΜΙΟ168 το οποιο εντελως ξαφνικα την περασμενη Παρασκευη τα επαιξε......

Ξερετε που εχει αντιπροσωπεια---σερβις αυτο το πραγμα ????

:wave2:

Δοκιμασες cold boot?

STOYBI
08/10/2007, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από hotcarver
Δοκιμασες cold boot?

Τι ειναι αυτο ??? :blush:

Σορρυ.. Ειμαι αρκετα ασχετος....

Ξερω μονο να το ανοιγω και να με πηγαινει.... :blush:

STOYBI
08/10/2007, 20:13
Εγω το μονο που εκανα ηταν να το φορτισω ( οταν μου εμεινε τελειως απο μπαταρια )...

Και μετα αυτο αρνηθηκε να ξανανοιξει......:(


:wave2:

hotcarver
08/10/2007, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Τι ειναι αυτο ??? :blush:

Σορρυ.. Ειμαι αρκετα ασχετος....

Ξερω μονο να το ανοιγω και να με πηγαινει.... :blush:
Επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις βρεστο απο το settings-system-system info-cold boot.

STOYBI
08/10/2007, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Εγω το μονο που εκανα ηταν να το φορτισω ( οταν μου εμεινε τελειως απο μπαταρια )...

Και μετα αυτο αρνηθηκε να ξανανοιξει......:(


:wave2:

Και μια δευτερη λεπτομερεια....

Ανοιξε κανα δυο φορες για ελαχιστα δευτερολεπτα κανοντας ομως γραμες στην οθονη σαν παρασιτα......

Απο τοτε σιωπη.... :(

jskf16
08/10/2007, 20:28
1.βαλτο στη πριζα να φορτισει και προσπαθησε μετα!

2.βγαλε βαλε τη μπαταρια και μετα προσπαθησε!

3.αν χρειαστει..
TELESERVICE
Λεωφόρος Αθηνών 226 και Κηφισού, 10442, Αθήνα
Τηλ. : 210 51 97 500
Fax. : 210 51 97 529
Email : info-athens@teleservice.com


"SIMPLEX ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ"
Ντελακρουά 2Α Ν.Κοσμος
τκ 117 45
Τηλ:2109245900



4.κανε hard reset και παλι προσπαθησε!

παντα ομως να ειναι φορτισμενο ή στη μπριζα!

jskf16
08/10/2007, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Δεν ελεγα τα νουμερα του λοττο :D ξαναπετυχα την προσφορα και πηρα το Garmin με τον χαρτη Ιταλιας και μερος της Ελλαδος...με μονο 129 ευρια απο τα 240κατι!!!
:D :D :D :D :D

ΑΚΡΙΒΩΣ , χαρτη Ιταλιας και μερος της Ελλαδος και αυτο χαλια!

αλλα εσυ ξερεις τι σε βολευει καλυτερα!

STOYBI
08/10/2007, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από jskf16
1.βαλτο στη πριζα να φορτισει και προσπαθησε μετα!

2.βγαλε βαλε τη μπαταρια και μετα προσπαθησε!

3.αν χρειαστει..
TELESERVICE
Λεωφόρος Αθηνών 226 και Κηφισού, 10442, Αθήνα
Τηλ. : 210 51 97 500
Fax. : 210 51 97 529
Email : info-athens@teleservice.com

4.κανε hard reset και παλι προσπαθησε!

παντα ομως να ειναι φορτισμενο ή στη μπριζα!

Ευχαριστω παιδια και τους δυο σας !!!


:beer: :beer: :beer:


:wave2:

hotcarver
08/10/2007, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ευχαριστω παιδια και τους δυο σας !!!


:beer: :beer: :beer:


:wave2:
Του διαολου μηχανηματα!!:beer:

jskf16
08/10/2007, 21:31
αυτο ειναι ΤΟ ΜΟΝΟ σιγουρο:D

Asaverle
12/10/2007, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από jskf16
αυτο ειναι ΤΟ ΜΟΝΟ σιγουρο:D \

Jsfk16 είμαι από Χανιά. Ε πές μου τώρα ότι παίζει να έχουμε πάει και καμιά βόλτα μαζί να τρελαθώ. Fazer 1000 καινούργιο έχεις;

ASTRAKITCAR
14/10/2007, 18:14
βρηκα αυτο σε 12 ατοκες...

http://www.play.com.gr/product_info.php?products_id=5026&ref=pathfinder

C220

ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Επεξεργαστής 400Mhz
GPS Chipset SiRFStarIII
TMC εξωτερικό
Μνήμη ROM 256MB / RAM 32 MB / επέκταση μνήμης SD/MMC
Οθόνη αφής 3,5”, LCD, 65.000 χρώματα / Ανάλυση 320x420 / Προσανατολισμός: Landscape
Μπαταρία Lithium / 1200 mAh
USB 1.1
Ηχείο ενσωματωμένο
Διαστάσεις 108mm x 81mm x 24mm
Βάρος 110gr
Λειτουργικό Σύστημα Microsoft Windows CE v5.0
Σύστημα Πλοήγησης MioMap V3


Η νέα συσκευή πλοήγησης C220 διαθέτει όλα τα απαραίτητα χαρακτηριστικά για την καλύτερη πλοήγηση!!

*
Περιλαμβάνει προεγκατεστημένους τους αναβαθμισμένους χάρτες της Ελλάδας στην εσωτερική μνήμη flash από την Tele Atlas.
*
Παρέχει δωρεάν αναβαθμίσεις χάρτη.
*
Οι φωνητικές οδηγίες δίνονται στα ελληνικά και σε άλλες 15 γλώσσες.
*
Διαθέτει ελληνικό πληκτρολόγιο και
*
Οθόνη αφής 3,5” κρυστάλλινης διαύγειας για πολύ εύκολη εισαγωγή των διευθύνσεων.

Γνωρίστε όλα τα πιθανά Σημεία Ενδιαφέροντος της Ελλάδας


Το Mio C220 περιλαμβάνει ευρεία γκάμα σημείων ενδιαφέροντος με εύχρηστες κατηγοριοποιήσεις, όπως ATM, εστιατόρια, ξενοδοχεία, μνημεία.
*
Πολλά περιλαμβάνουν και τηλέφωνο για απευθείας επικοινωνία με το σημείο που σας ενδιαφέρει: βρείτε το ξενοδοχείο που θέλετε και καλέστε για απευθείας κράτηση!
*
Επιπλέον με τις επιλογές του Ιστορικού και των Αγαπημένων αποθήκευστε τις αγαπημένες σας διευθύνσεις στα Σημεία Ενδιαφέροντος για να μην τις πληκτρολογείτε ξανά.

Επιπλέον χαρακτηριστικά και λειτουργίες

*
Το Mio C220 διαθέτει λειτουργία πεζών για να το χρησιμοποιείτε εντός και εκτός του αυτοκινήτου σας!
*
Επιλέξτε τον τύπο του οχήματος που οδηγείτε για πλοήγηση "στα μέτρα σας"!
*

Ισχυρός δέκτης GPS

*
Το Mio C220 με το δέκτη GPS Chipset SiRFStarIII που διαθέτει υπολογίζει γρήγορα και με ακρίβεια τη διαδρομή σας.
*
Τέλος, παρέχει τη δυνατότητα προειδοποιήσεων για τις σταθερές κάμερες ελέγχου ταχύτητας.

αξιζει?επισης αυτα τα εχει?

καθώς οδηγείτε, μπορείτε να δείτε εύκολα όλες τις πληροφορίες του ταξιδιού σας. Μπορείτε να δείτε τον εκτιμώμενο χρόνο άφιξης, την απόσταση, και τους δείκτες μπαταρίας και σήματος. Μπορείτε επίσης να δείτε τα όρια ταχύτητας όπου αυτά είναι διαθέσιμα.βγαζει ταχυτητα οχηματος?
Μεση ωριαια ταχυτητα?
Bluetooth για ανοιχτη ακροαση με το κινητο εχει?
Γενικα αξιζει...?

RAM_MOUNT
24/10/2007, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
βρηκα αυτο σε 12 ατοκες...

http://www.play.com.gr/product_info.php?products_id=5026&ref=pathfinder

C220

...

αξιζει?επισης αυτα τα εχει?

καθώς οδηγείτε, μπορείτε να δείτε εύκολα όλες τις πληροφορίες του ταξιδιού σας. Μπορείτε να δείτε τον εκτιμώμενο χρόνο άφιξης, την απόσταση, και τους δείκτες μπαταρίας και σήματος. Μπορείτε επίσης να δείτε τα όρια ταχύτητας όπου αυτά είναι διαθέσιμα.βγαζει ταχυτητα οχηματος?
Μεση ωριαια ταχυτητα?
Bluetooth για ανοιχτη ακροαση με το κινητο εχει?
Γενικα αξιζει...?

Καλημέρα.
Γενικά είναι αρκετά καλό GPS navigator.
Μπορείς να δεις ταχύτητα οχήματος.
Δεν έχει μέση ωριαία ταχύτητα.
Bluetooth δεν έχει.

Εγώ το χρησιμοποιώ στο αυτοκίνητο και είμαι αρκετά ικανοποιημένος, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει κάποιον οδηγό μηχανής.

Επίσης, ένα τέτοιο GPS δύσκολα θα μπορέσει να τοποθετηθει στη μηχανή.

Πολύ καλά GPS για οδηγούς μηχανών είναι τα Garmin και ειδικότερα το Garmin StreetPilot c 550 και το Garmin Zumo 500.
Είναι πιο ακριβά από το Mio βέβαια, αλλά είναι πολύ πιο ευκρινή από τα Mio, έχουν Bluetooth για σύνδεση με το κινητό και το σημαντικότερο είναι ότι μπορείς να τα τοποθετήσεις στη μηχανή με ασφάλεια και σταθερότητα.

STOYBI
02/11/2007, 21:12
Παιδια ...

Μολις αποχτησα το MY GUIDE 4200...:rolleyes:

Το ξερει κανεις αν ειναι καλο, η εκανα την πατατα ??? :rolleyes:


110959