PDA

View Full Version : ΚΤΜ αρ κυκλοφορίας ...-800



pissaman
05/10/2007, 08:46
Όταν κάνουμε εμείς τη μ@λ@κί@ πρέπει να την παραδεχόμαστε σωστά?
Εχθές το βράδυ λοιπόν, συνειδητοποίησα πόσο δίκιο έχουν όλοι αυτοί οι κουτάκιδες που μας κλείνουν και λένε "Δε σε είδα"
Κατεβαίνω λοιπόν την εθνική οδό με το κουτάκι μου. Λίγο πριν την Ρενώ, βλέπω στην αριστερή λωρίδα τα υπόλοιπα αυτοκίνητα σταματημένα. Ενώ στις άλλες λωρίδες, προχωρούσαν με άνεση. Έτσι λοιπόν, αποφάσισα να μπω δεξιά.
Κοιτάζω τον δεξί καθρέφτη, βλέπω μόνο αυτοκίνητα. Κοιτάζω τον κεντρικό, βλέπω μόνο αυτοκίνητα. Βγάζω δεξί φλας και ταυτόχρονα κοιτάζω τον δεξί καθρέφτη και μπαίνω στη δεξιά λωρίδα. Τότε βλέπω ένα φανάρι μηχανής, πολύ κοντά μου.
Εγώ πάτησα γκάζι για να μπω άμεσα δεξιά, μιας και δεν προλάβαινα να γυρίσω πίσω, και το παιδί με το ΚΤΜ πάτησε φρένο. Και έτσι το σώσαμε.
Αυτό που μου έκανε τρομερή έκπληξη, είναι ότι επειδή από μικρό παιδί κυκλοφορώ με το μηχανάκι μου και έχω μάθει να προσέχω τους υπόλοιπους μοτοσικλετιστές, ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΔΑ!
Είναι απίστευτο.
Φίλε με το ΚΤΜ που ο αριθμός κυκλοφορίας τελειώνει σε 800 και είδες εχθές στην εθνική οδό ένα μαύρο αυτοκίνητο μπροστά σου, συγνώμη και πάλι, αλλά πραγματικά, δε σε είδα... :sad:

AFTER
05/10/2007, 08:56
Nαι και εγω πολλες φορες παρατηρω με το αμαξι οτι δεν μπορεις να διακρινεις αν ερχεται μηχανη
Για αυτο οι λυσεις ειναι οι εξης:

Δεν αλλαζουμε λωριδα αν πισω μας εχουμε φορτηγο/λεοφωρειο
Δεν αλλαζουμε λωριδα σαν να παιζουμε συγκρουομανα, αλλα σιγα σιγα, ωστε να υπαρχει χρονος αντιδρασης απο τον μοτοσυκλετιστη
Εχουμε αναψει πολυ ωρα πριν το φλας

Σαν οδηγοι δικυκλων τωρα, κοιταμε να μην ειμαστε στο τυφλο σημειο του αυτοκινητου, και δεν κανουμε σλαλομ σαν σκιερ
Η κορνα υπαρχει εκει για καποιο λογο
Δεν περναμε μεσα απο τα αυτοκινητα με μεγαλυτερη των +20 χιλιομετρων ανα ωρα

Εχτες ενα βλακας περναγε αναμεσα απο τα σταματημενα αυτοκινητα της εθνικης, με καμια 100αρα
Πειτε μου εσεις αν προλαβαινε να κανει κατι, εγω τρομαξα

Πολές φορες με την μηχανη χαροι με παπακια μου κορναρουν απο πισω να παω πιο γρηγορα
ΓΡΑΦΤΕ τους κανονικα

makis206
05/10/2007, 08:58
Είσ'ωραίος ρε Χρήστο !:beer:

Ανθρώπινο λάθος που μακάρι να μπορούσαμε να το αποφύγουμε ανά πάσα στιγμή, δεν είναι εφικτό να γίνει όμως, δυστυχώς..

Τέλος καλό όλα καλά :wave2:

pissaman
05/10/2007, 09:11
@ after φίλε αυτά τα κάνω, γιατί οδηγώ ΠΑΡΑ πολλά χρόνια μηχανή και τα έχω φάει στη μάπα.
@ makis αυτό που με χάλασε ρε φίλε, είναι ότι ενώ του ζήτησα συγνώμη, και εκεί επί τόπου, αυτός με έβρισε. Δεν έδωσα συνέχεια, γιατί κατάλαβα την ταραχή του, αλλά ρε γαμώτο, όταν ο άλλος σου ζητάει συγνώμη δεν τον βρίζεις....

trigger
05/10/2007, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
[B...αυτό που με χάλασε ρε φίλε, είναι ότι ενώ του ζήτησα συγνώμη, και εκεί επί τόπου, αυτός με έβρισε. Δεν έδωσα συνέχεια, γιατί κατάλαβα την ταραχή του, αλλά ρε γαμώτο, όταν ο άλλος σου ζητάει συγνώμη δεν τον βρίζεις.... [/B]
Θυμάσαι κάποιες στιγμές που πλακώνεσαι στα φρένα με τα χέρια σφιγμένα πάνω στα γκρίπ, τον αριστερό αντίχειρα κουμπωμένο πάνω στην κόρνα και τα μάτια να έχουν πεταχτεί λίγο έξω από τη ζελατίνα του κράτους...
και τότε... ως εκ θαύματος ακούς για μία ακόμα φορά το φοβερό...

ΔΕ ΣΕ ΕΙΔΑ!

και εσύ να ήσουν...

:wave2:

makis206
05/10/2007, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
@ makis αυτό που με χάλασε ρε φίλε, είναι ότι ενώ του ζήτησα συγνώμη, και εκεί επί τόπου, αυτός με έβρισε. Δεν έδωσα συνέχεια, γιατί κατάλαβα την ταραχή του, αλλά ρε γαμώτο, όταν ο άλλος σου ζητάει συγνώμη δεν τον βρίζεις....

Έχει να κάνει με το πως αντιδράει ο καθένας μας ρε'συ, εμένα μια φορά μου πετάχτηκε μαλλιοκούβαρα από στοπ ένα αυτοκίνητο και φρέναρα στο τσακ, στο τόσο τσακ που μ'έκανε να γυρίσω και να τον πάρω από πίσω να του τα χώσω πολύ άσχημα κι ειδικά όταν είδα ότι δεν σταμάτησε καν να δει αν είμαι καλά πήρα τρελές ανάποδες !

Μέσα μου όμως ευχόμουν να μη μου ζητήσει συγνώμη ! Ήθελα να μου την πει κι από πάνω για να τ'ακούσει χειρότερα, τόσο πολύ μ'είχε ταράξει !

Τον πετυχαίνω καμμιά 200αριά μέτρα παρακάτω, είχε βγει απ'ταυτοκίνητο και σταυροκοπιόταν κι όταν με είδε άρχισε.."φίλε χίλια συγνώμη, δεν το είδα το στοπ.." και τα τοιάυτα..

Ε εκεί τι να του πεις εκτός απ'το "πρόσεχε ρε γαμώτο.."

Ο καθένας όμως αντιδράει αλλιώς, μπορεί παρακάτω να λέει για τον μαλάκα που τού'κλεισε το δρόμο, μπορεί όμως να τον δεις κι εδώ μέσα μετανιωμένο να ζητήσει αυτός τη συγνώμη σου..

:beer:

618RR
05/10/2007, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Πολές φορες με την μηχανη χαροι με παπακια μου κορναρουν απο πισω να παω πιο γρηγορα
ΓΡΑΦΤΕ τους κανονικα

Στην κίνηση της πόλης προσπαθώ να οδηγώ πολύ ήπια, ακριβώς για να έχω και εγώ και οι άλλοι χρόνο αντίδρασης στη μ@λ@κι@ μου / τους. Αλλά αυτό που λες είναι πλέον καθημερινό φαινόμενο στη Θεσσαλονίκη τη φτωχομάνα :rolleyes: με όλων των ειδών τα μηχανάκια, από σκούτερ - παπάκια, μέχρι mega σκούτερ και on-off.

Κι όταν δεν κορνάρουν, κάνουν ότι μπορούν να σου σπάσουν τα νεύρα ώστε ή να ακολουθήσεις τον παράλογο (+50 60 km/h πάνω από αυτό των αυτοκινήτων) ρυθμό τους ή να παραμερίζεις συνεχώς... :mad: :mad: :mad: :mad:

makocer
05/10/2007, 09:27
εχεις δικιο - πρεπει να εχεις εμπειρια ΚΑΙ στα δυο μεσα για να καταλαβεις τις διαφορες....

εγω αντιθετα με σενα δεν ζηταω συγνωμη στην περιπτωση μου..

κινουμε κανονικα στη λωριδα μου (σε δρομο λωριδων) ,μπροστα μου 3-4 αυτοκινητα,πισω αλλα 2....
δεξια στην ακρη ποδηλατης και ολοι περνωντας ανοιγουν ελαφρως αριστερα (φυσικα!)
την στιγμη που περνω κι εγω ακριβως διπλα του (ΧΩΡΙΣ να πατησω τη διπλη διαχωριστικη) βλεπω ξαφνικα να ''ξυνει'' τους καθρεφτες μια BMW advntureκατι κορναροντας ! ! ! ! !

Η συνεπιβατης γυρνα αμεσως μετα και μου ριχνει εναν χαιρετισμο με ανοιχτα δαχτυλα! :mad:

κατα τη γνωμη του λοιπον επρεπε 1) να κινηθω δεξια πατωντας/λιωνοντας τον ποδηλατη !(?)
2) να φρεναρω στην ταχυτητα του ποδηλατη ....5χαω........
3)ν ανοιξω την πορτα μου για χαιρετηθουμε απο κοντα ! ! ! !

αα ! φιλε με το bmw .......antekaig@misu :wave2:

Vourkoufales
05/10/2007, 09:47
Μη λέμε κ ότι θέλουμε! πόσες φορες έχετε κινηθεί στη διαχωριστική περνώντας δίπλα απ τα αυτοκίνητα! αυτό ειναι νόμιμο ή φταίει ο κουτάκιας που θα κάνει δεξιά ή αριστερά?

υπάρχουν κ νεκρές ζώνες απ τους καθρευτες που δε βλέπεις για κανένα λόγο το ν πίσω! αν κινισε λοιπόν στης νεκρές ζώνες ποίος φταίει?

Όταν κινούμαστε με αυτοκίνητο απλά είμαστε ποιο σίγουροι γαι την ασφάλεια μας και έχουμε κ άλλες 10μλκιες ν ασχοληθούμε την ώρα που οδηγάμε! (cd, dvd, clima, caffes, τσιγάρα κ.α)



γι αυτο επικρατή μια ζούγκλα!

Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η :wave2:

Cpt. Haddock
05/10/2007, 10:36
Ειναι πολύ δύσκολο το βράδυ απο ενα αυτοκίνητο να ξεχωρίσεις αν το ενα φως που βλεπεις ειναι μηχανή ή το ενα φαναρι αυτοκινήτου που έχει βγει εκτός "γραμμης"...

Καλό είναι σε διηθήσεις με κίνηση σε Ε.Ο. να ανάβουμε τα αλαρμ ή (όσοι δεν έχουν) το ενα φλας. Δίνει μια ένδειξη οτι έρχεται μηχανή και όχι αυτοκίνητο και ειναι κατι που στο εξωτερικό το κάνουν συνεχώς

:wave2: :wave2:

ktm640lc4
05/10/2007, 10:43
Oντως συμβαινει.

Δεν μου εχει τυχει και ευχομαι να μην μου τυχει ποτε και σε κανεναν.

Βασικα πρεπει να κοιταμε και δεξια, αριστερα, δηλαδη εκτος καθρεπτη, γυρναμε και κεφαλι για τα νεκρα σημεια. (Εκτος αν εχουμε VOLVO s40 οποτε ειμαστε οκ) :)

Τωρα που το σκεφτομαι οταν ειμαστε με το αμαξι καλυτερα να καθομαστε εκει που ειμαστε. Αλλαγη λωριδας και λοιπα με την μηχανη μονο.





:wave2:

koukos
05/10/2007, 19:25
Δεν τον ειδε.................. http://www.youtube.com/watch?v=6Iyb3DH|G|I

koukos
05/10/2007, 19:28
Sorry... http//:www.youtube.com/watch?v=6Iyb3DH|G|I

stefanos
05/10/2007, 19:34
Υπάρχει η περίπτωση να ήταν κρυμένος σε νεκρή γωνία, αλλά το πιο σύνηθες είναι να υπάρχει μια διαφορά 50 χιλιομέτρων υπέρ της μηχανής και απλά να μην ήταν εκεί κοντά όταν ελέγχεις τον πλαινό καθρέφτη και μετά τον κεντρικό, όπως και να ερχόταν απο σφήνα γι αυτό νομίζω οτι πρώτα ελέγχουμε απο τον κεντρικό και τελευταίο τον πλαινό της μεριάς που θέλουμε να πάμε και είμαστε ο.κ.

koukos
05/10/2007, 19:48
Ρε την τυχη μου..:a11: http://www.youtube.com/watch?v=tth9krDtxII&mode=related&search= & http://www.youtube.com/watch?v=6xaIfXDOADY&mode=related&search :a016:

devil's animal
05/10/2007, 21:13
Χρηστο σε ολους μας εχει τυχει κατιο παρομοιο (ισω οχι τοσο επικυνδυνο για τον μοτοσυκλετιστη)

η πλειοψηφια απο εμας οδηγαει και αυτοκινητα και ξερω καλα το συναισθημα πως ειναι οταν κανεις μ@λακια που εσυ ο ιδιος την εβριζες εχθες πανω στην μηχανη σου!:(

βασικα εγω αν θελω να κινηθω λιγο πιο σβελτα με το αμαξι (περα απο το φλας που δουλευει υπερωριες), γυρναω και κεφαλι και τσεκαρω (οπως ακριβως με την μηχανη).


το σωστο το εκανες (ζητησες συγνωμη).

story

ημουν απο πισω ακριβως απο ενα ταξι σταματημενος στην κινηση (Χριστουγεννα) και δεν εκανα διηθηση γιατι δεν γουσταρα...και ημουν και με το μικρο. Εβρεχε εντωμεταξυ...κινηση πολυ στον κεντρικοτερο δρομο του Περιστεριου (Παναγη Τσαλδαρη) και εντελως ξαφνικα με χτυπαει κουτι απο πισω και παω και στουκαρω πανω στο ταξι (με εκαναν σαντουϊτσακι).
ευτυχως ουτε καν επεσα κατω (παρ'οτι ηταν πολυ ξαφνικο & ημουν και αμεριμνος).
τον αρχιζω τον τυπο σε κατι "ομορφα" και λεω....δεν μπορει .....θα μου πει καμια μ@λακια και θα τον βουτηξω ετσι οπως ειμαι.
Κατεβαινει κατω...μου λεει συγνωμη και μου ζηταει να ηρεμησω....εκει εγω...εξαλλος!βρισιδια κακο κ.λ.π. Με πιανει φιλικα απο τον ωμο...και μου το ξαναλεει ηρεμα ρωτωντας αν εχω παθει κατι...

Ε, αυτο ηταν.ολη την φαση την ειδα διαφορετικα.εκει που ειχα στο μυαλο μου οτι αυτος ηταν εγκληματιας κ.λ.π. ΗΡΕΜΗΣΑ.
μου εξηγησε οτι δεν επιασαν τα φρενα και "γλιστρησε-ρολαρε" πανω μου με ενεργοποιημενο abs.

ειχε και την γκομενα του μεσα (που την ηξερα:rolleyes: ) ε, μην στα πολυλογω πιασαμε κουβεντα γιατι ειχε και αυτος ενα r6...:p

το μυαλο "γυριζει" σε κλασματα και επανερχεται το ιδιο γρηγορα.


end of story.

:wave2:

ronin1
05/10/2007, 22:21
οντως συμβαινει....

για αυτο παντα με τη μοτο προσπαθουμε να προβλεψουμε την κινηση του αλλου..


εγω προσωπικα με τη μοτο καθομαι σε σημειο απο το οποιο κοιταζοντας τον καθρεφτη του ΙΧ να βλεπω τη φατσα του οδηγου..

ωστε κ αυτος να βλεπει εμενα..με τα φωτα ανοιχτα (εννοειται)

τωρα το βραδυ η προσοχη ειναι 100 φορες περισσοτερη..

κινουμαι πιο σταθερα με μονο στα σιγουρα οτι με εχει ηδη δει ο αλλος..

ας φτασω κ 2 λεπτα αργοτερα..

pissaman
06/10/2007, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Υπάρχει η περίπτωση να ήταν κρυμένος σε νεκρή γωνία, αλλά το πιο σύνηθες είναι να υπάρχει μια διαφορά 50 χιλιομέτρων υπέρ της μηχανής και απλά να μην ήταν εκεί κοντά όταν ελέγχεις τον πλαινό καθρέφτη και μετά τον κεντρικό, όπως και να ερχόταν απο σφήνα γι αυτό νομίζω οτι πρώτα ελέγχουμε απο τον κεντρικό και τελευταίο τον πλαινό της μεριάς που θέλουμε να πάμε και είμαστε ο.κ.
Κοίταξα δεξιό-κεντρικό-δεξιό!!!
Για αυτό απόρησα.

pinky
06/10/2007, 23:28
αυτο που εχω παρατηρησει εγω ειναι οτι στην πυκνη κινηση οπου οι μηχανες κινουνται
αναμεσα απο τα αυτοκινητα,τους ανυπομονους μηχανοβιους που θελουν να περασουν απο πανω
τον μπροστινο τους.

Αληθεια δεν σας αγχωνει αυτο το πραμα?

οσο κ αν θελω να πιστευω οτι εγω θα προσπαθησω να τους "γραφω" τους απο πισω μου,νομιζω οτι
θα με αγχωνουν πολυ.

pissaman
07/10/2007, 08:30
Εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις, μπαίνω ανάμεσα από δύο αυτοκίνητα και περιμένω να περάσουν οι βιαστικοί και μετά είμαι cool

harlek
07/10/2007, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Κοίταξα δεξιό-κεντρικό-δεξιό!!!
Για αυτό απόρησα.

Μήπως όταν κοίταξες τον καθρέφτη σου ο μοτοσακός ήταν στη δεξιά λωρίδα και γι' αυτό δεν τον είδες; Και αποφασίσατε να πάτε ταυτόχρονα στη μεσαία, εσύ από τ' αριστερά κι εκείνος από τα δεξιά;

Πάντα ως μηχανόβιοι να θυμόμαστε ότι οι πλαϊνοί καθρέφτες των αυτοκινήτων έχουν περιορισμένη γωνία (ανάλογα και τον καθρέφτη και το πως είναι ρυθμισμένος). Επίσης, ότι πολλοί οδηγοί τους κοιτάζουν λίγο πριν αλλάξουν λωρίδα και όχι κατά τη διάρκεια της αλλαγής.

stefanos
07/10/2007, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Πάντα ως μηχανόβιοι να θυμόμαστε ότι οι πλαϊνοί καθρέφτες των αυτοκινήτων έχουν περιορισμένη γωνία (ανάλογα και τον καθρέφτη και το πως είναι ρυθμισμένος). Επίσης, ότι πολλοί οδηγοί τους κοιτάζουν λίγο πριν αλλάξουν λωρίδα και όχι κατά τη διάρκεια της αλλαγής.


Αν κατά την διάρκεια της αλλαγής λωρίδας κοιτάς για μηχανή πίσω σου θα πάρεις όλους τους μπροστινούς βόλτα.Είναι εντελώς λάθος να κοιτάς πίσω κατά την ώρα της αλλαγής κατεύθυνσης.

harlek
07/10/2007, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αν κατά την διάρκεια της αλλαγής λωρίδας κοιτάς για μηχανή πίσω σου θα πάρεις όλους τους μπροστινούς βόλτα.Είναι εντελώς λάθος να κοιτάς πίσω κατά την ώρα της αλλαγής κατεύθυνσης.

Δεν είπα ότι θα πρέπει να κοιτάζουν κατά τη διάρκεια της αλλαγής (αν και δεν είναι ανέφικτο, αν η αλλαγή γίνεται αργά). Απλά ότι θα πρέπει να θυμόμαστε ότι εφόσον ένα αμάξι ξεκίνησε να αλλάξει λωρίδα, δύσκολα θα... ακυρώσει την πρόθεσή του.

m1ke
08/10/2007, 22:17
Η αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα αυτοκίνητα έχουν ένα τεράστιο δεξιό τυφλό τόξο που κρύβει μέχρι και φορτηγάκι.
Έχω τρακάρει με αυτοκίνητο που έκοψε δεξιά και με έκλεισε ενώ βρισκόμουν στο τυφλό του τόξο και άλλες δύο φορές παραλίγο να προκαλέσω ατύχημα οδηγώντας αυτοκίνητο, με μοτό που κινούταν στο δεξιό τυφλό τόξο.
Προσοχή λοιπόν στα τυφλά τόξα ειδικά όταν κινούμαστε στα δεξιά άλλου οχήματος. Μπορεί όντως να είμαστε αόρατοι :eyepop: