PDA

View Full Version : Λαστιχα δρομου vs. ημιαγωνιστικα: Που ειναι τελικα η αληθεια;



Ταξιδευτής
05/10/2007, 12:20
Αφορμη για αυτο το θεμα μου δωθηκε εχθες που σηζητουσα για μια ακομα φορα το θεμα του τι λαστιχα να βαλω στην 999.

Εγω εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος απο τα απλα Michelin Pilot Power που φοραγε απο το εργοστασιο και σκεφτομουν να βαλω τα ακομα καλυτερα Michelin Power 2ct.

Πολλοι ομως αντεκρουσαν αυτη την επιλογη μου, λεγοντας οτι πρεπει να βαλω Pirelli Super Corsa η Bridgestone Bt 002 R -τα οποια ειναι κατ ουσιαν ημιαγωνιστικα (επιτρεψτε μου το χαρακτηρισμο) λαστιχα και ενα κλικ πιο πανω απο το να κυκλοφορας με γομες.

Δεν διαφωνω οτι αυτα λαστιχα ειναι καλυτερα αν τη μηχανη την εχεις μονο ως track bike, με την ιδια λογικη που και οι γομες ειναι ΑΚΟΜΑ καλυτερες απο αυτα τα ημιαγωνιστικα.
Ομως ο καιρος πλεον χειμωνιαζει. Ενδεχομενως θα χρειαστει να κινηθω σε βροχη καποια φορα. Πιθανον να κανω καποιο μικρο ταξιδακι. Ολα αυτα ειναι πραγματα που λαστιχα τυπου 002R δεν κανουν καλα, ενω λαστιχα με πιο ανθρωπινη χαραξη οπως τα 2CT τα κανουν.


Και σημερα λοιπον ειδα ενα βιντεακι που με εβαλε σε σκεψεις, για το αν τελικα ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ στ' αληθεια ημιαγωνιστικα λαστιχα ακομα και σε χρηση Track days...

Το 2006 στην πιστα της Sepang η Michelin εδωσε ενα σετ ελαστικων ΔΡΟΜΟΥ 2ct στον Colin Edwards, για να κανει 5 γυρους στην πιστα με την μηχανη που ετρεχε τοτε στο MotoGP, την γνωστη Yamaha M1!

Ανηκουστο; Μια μηχανη 250 αλογων του MotoGP να γραψει γυρους με λαστιχα ....ΔΡΟΜΟΥ;;! :hypnotize :hypnotize

Το αποτελεσμα ομως ηταν η αποκορυφωση! Εκανε γυρολογιο μολις 8 δευτερα πανω απο τον καλυτερο χρονο που ειχε πετυχει στην ιδια πιστα με τα πληρως αγωνιστικα λαστιχα του.
Και πριν πειτε οτι 8 δευτερα ειναι ...Χαος σε μια πιστα (που οντως ειναι), το θεμα εδω δεν ειναι ο χρονος τοσο, οσο οτι τελικα λαστιχα δρομου εχουν επιδοσεις και ικανοτητες πολυ μεγαλυτερες απο οτι νομιζει ο κοσμος...

Αν με αυτα τα λαστιχα και τον Colin Edwards το κτηνος εγραψε και αξιοπρεπεστατους χρονους, δεν ειναι αρκετα καλα για εμενα τον κουλο με το απλο δρομισιο μηχανακι μου;

ΓΙΑΤΙ να μην χρησιμοποιησω τα 2ct η καποιο αλλο λαστιχο δρομου και να βαλω τα 002R η τα Super corsa;; Τα χρειαζομαστε οντως; :sick:
Η μηπως εν τελει ειναι περισσοτερο ψυχολογικο το θεμα και ζητημα μουρης;; :sick: :sick:


http://www.youtube.com/watch?v=alYYU4mTc-g&NR=1

sergiosm
05/10/2007, 12:24
Έλα μου ντε ...

ntinlanden
05/10/2007, 12:37
Εγω οπως και το ειπα σε μερικα παιδια τη Δευτερα στο Δελεαρ δεν εχω μεινει ευχαριστημενος με τα pilot power ,οπως και αλλοι που εχουν βολταρε τη Μοτο μου, τωρα θα μου πεις μπορει να μην ηταν σε εντελος καλη θερμοκρασια, αλλα καποια γλιστριματακια τα παιρνω υπο κληση (και οχι καλη κληση)τωρα για μεσα στην πολη αστο καλυτερα....
ψιλοφοβαμαι να την πιεσω με αυτα τα ελαστικα νιωθω οτι δεν εχουν "κολησει" σε αυτη τη μοτο :(
οδηγησα με γομες (metzeler..δεν θυμαμε πια) και ειδα διαφορα αμεσως, ειπα αυτα ειναι τωρα μαλιστα, και πηγα απλα μια βολτα..
ο stealth μου ειπε πως ειναι καλα λάστιχα και πως δεν τα αφηνω εγω να δουλεψουν, ισως να κανω εγω κατι λαθος δεν διαφωνω αλλα το οτι δεν μου εχουν κατσει καλα πως να το πω....

ΥΓ: niko33ath τελικα εμενα 120/70 εχει μπροστα οποτε μαλλον και το δικο σου θα το παιρνει (αποσταση απο το φτερο) και 180/55 πισω
:wave2:

power hornet
05/10/2007, 12:54
για εμενα νικο βαλε diablo corsa 3 δοκιμασμενο λαστιχο απο πολλους και μακραν το καλυτερο.

dynogix
05/10/2007, 13:15
Εσύ δηλαδή πιστεύεις πως αν βάλεις κάποιο άλλο λάστιχο (για όχι τόσο σπορ χρήση)στο συγκεκριμμένο μηχανάκι και βρέθεις πλαγιασμένος σε υγρασία π.χ. θα σε σώσει?

ntinlanden
05/10/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
Εσύ δηλαδή πιστεύεις πως αν βάλεις κάποιο άλλο λάστιχο (για όχι τόσο σπορ χρήση)στο συγκεκριμμένο μηχανάκι και βρέθεις πλαγιασμένος σε υγρασία π.χ. θα σε σώσει?

Σε ποιον το λες?

ntinlanden
05/10/2007, 13:17
:wave2:

Ταξιδευτής
05/10/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
για εμενα νικο βαλε diablo corsa 3 δοκιμασμενο λαστιχο απο πολλους και μακραν το καλυτερο.

Βλεπω οτι μεχρι στιγμης συμφωνουμε -corsa 3, οντως εξαιρετικο λαστιχο ΔΡΟΜΟΥ.

Το αρχικο ομως ερωτημα μου παραμενει... Αν τετοια λαστιχα δρομου ειναι τοσο καλα -και με αποδειξεις πλεον- ωστε να δουλεψουν σε MotoGP κτηνοι, τοτε ποιος ο λογος να κυκλοφορας με γομες η ημιαγωνιστικα στο δρομο η ακομα ακομα και στην πιστα στα TD;

dynogix
05/10/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntinlanden
Σε ποιον το λες?

Στο traveller...:)

power hornet
05/10/2007, 13:23
αυτοι που κυκλοφορουν με ημιαγωνιστικα λαστιχα στον δρομο κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι παγκοσμιοι ψωναρες,για μη παρεξηγηση εννοω τους καφετηριακιδεσ που βαζουν slick λαστιχα, να το βαλεις σε πιστα ναι αλα να το βαλεις στο δρομο το βρισκω πολυ τραβηγμενο.
εγω το ξαναλεω diablo corsa 3 μακραν το καλυτερο λαστιχο και το πιο συμαντικο σταθεροτατο αντε βαλε που ολοι εχουν φαγωθει με τα μισελεν κανε 5.000χλμ και δες μετα τη συμπεριφορα εχει για πεταμα τροπος του λεγειν.

Θάνος
05/10/2007, 13:29
Δεν είναι θέμα μόνο επιδόσεων η επιλογή ελαστικού. Είναι και τι σου κάθεται εσένα καλά γιατί το καθένα έχει διαφορετική συμπεριφορά.

Το power είναι λίγο τριγωνικό και στο τελείωμα του είναι σχεδόν ευθεία που σου δίνει μία αίσθηση ασφάλειας υπό κλίση αλλά το κάνει και πιο βαρύ ή αργό όσο πλησιάζει στο όριο του. Το super corsa πάλι αν δεις την κορώνα του είναι τελείως καμπύλη. Αυτό το κάνει πολύ γρήγορο και απότομο και όσο το πλαγιάζεις, αυτό πάει..

Εγώ έβγαλα το power και δοκίμασα το super corsa για να σχηματίσω επιτέλους άποψη γι'αυτό το λάστιχο που άκουγα όλο τον κόσμο να λέει τα καλύτερα. Έμπαινα λοιπόν πίστα και για δύο 20λεπτα κάθε φορά προσπαθούσα να συνηθίσω την αίσθηση των ελαστικών. Ήταν τόσο ακαριαία και απότομα που αισθανόμουνα ότι πέφτω! Αν χάζευες λίγο στο γκάζι μέσα στη στροφή το μηχανάκι βούταγε! Τελικά κατάλαβα ότι δεν ταιριάζουν στο χομπίστικο και όχι τόσο επιθετικό στυλ οδήγησης μου και στην επόμενη αλλαγή ξαναέβαλα τα power και βρήκα την υγειά μου.

Άρα προκειμένου να προβληματίζεσαι με το τι έκανε ο Edwards ή ο ένας και ο άλλος, κάνε μία δοκιμή και αποφάσισε μόνος. Ό,τι και να'ναι, καλά λάστιχα είναι όλα, δεν είναι ότι θα φας και καμία φόλα να χάσεις τα λεφτά σου...

ntinlanden
05/10/2007, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
αυτοι που κυκλοφορουν με ημιαγωνιστικα λαστιχα στον δρομο κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι παγκοσμιοι ψωναρες, να το βαλεις σε πιστα ναι αλα να το βαλεις στο δρομο το βρισκω πολυ τραβηγμενο.
εγω το ξαναλεω diablo corsa 3 μακραν το καλυτερο λαστιχο και το πιο συμαντικο σταθεροτατο αντε βαλε που ολοι εχουν φαγωθει με τα μισελεν κανε 5.000χλμ και δες μετα τη συμπεριφορα εχει για πεταμα τροπος του λεγειν.


παντος με γομες που "βολταρα" ειδα πραγματικα αλλη μηχανη...
το σκεφτομαι να βαλω μεταχ/νες για ενα δυο μηνες....αφου καλοκαιριασει...:D

sapila racing
05/10/2007, 13:45
Mερικά σημεία προς σκεψιν....

- Ο Edwards ειναι κουλάδι σε σχέση με άλλους οδηγούς MotoGP, μια φορα παραλίγο να κερδίσει κι επεσε στην τελευταία στροφή. Τρεχει αρκετα χρόνια Motogp.

- To M1 που οδήγησε με τα 2CT, ειχε αρκετα καταβασμένη ιπποδύναμη.

- Η Bridgestone βγάζει ελαστικά διπλής γόμμας εδω και πάνω από 10 χρόνια (Ολα τα Battlax) και η Michelin τα διαφημίζει απο περυσι σαν καινοτομία

ntinlanden
05/10/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Mερικά σημεία προς σκεψιν....


- Η Bridgestone βγάζει ελαστικά διπλής γόμμας εδω και πάνω από 10 χρόνια (Ολα τα Battlax) και η Michelin τα διαφημίζει απο περυσι σαν καινοτομία


αληθεια?

:lol:

sapila racing
05/10/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntinlanden
αληθεια?

:lol:

Δεν το πιστευεις?

Κακώς γιατί ειναι αλήθεια.

ntinlanden
05/10/2007, 14:00
το πιστευω γι'αυτο γελαω!

sapila racing
05/10/2007, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntinlanden
το πιστευω γι'αυτο γελαω!

:beer: :wave2: το πρωτο ηταν το BT45 πριν καν βγούν τα radial μοτοσυκλέτας. :winka:

Alki_Viades
05/10/2007, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Δεν είναι θέμα μόνο επιδόσεων η επιλογή ελαστικού. Είναι και τι σου κάθεται εσένα καλά γιατί το καθένα έχει διαφορετική συμπεριφορά.

Το power είναι λίγο τριγωνικό και στο τελείωμα του είναι σχεδόν ευθεία που σου δίνει μία αίσθηση ασφάλειας υπό κλίση αλλά το κάνει και πιο βαρύ ή αργό όσο πλησιάζει στο όριο του. Το super corsa πάλι αν δεις την κορώνα του είναι τελείως καμπύλη. Αυτό το κάνει πολύ γρήγορο και απότομο και όσο το πλαγιάζεις, αυτό πάει..

Εγώ έβγαλα το power και δοκίμασα το super corsa για να σχηματίσω επιτέλους άποψη γι'αυτό το λάστιχο που άκουγα όλο τον κόσμο να λέει τα καλύτερα. Έμπαινα λοιπόν πίστα και για δύο 20λεπτα κάθε φορά προσπαθούσα να συνηθίσω την αίσθηση των ελαστικών. Ήταν τόσο ακαριαία και απότομα που αισθανόμουνα ότι πέφτω! Αν χάζευες λίγο στο γκάζι μέσα στη στροφή το μηχανάκι βούταγε! Τελικά κατάλαβα ότι δεν ταιριάζουν στο χομπίστικο και όχι τόσο επιθετικό στυλ οδήγησης μου και στην επόμενη αλλαγή ξαναέβαλα τα power και βρήκα την υγειά μου.

Άρα προκειμένου να προβληματίζεσαι με το τι έκανε ο Edwards ή ο ένας και ο άλλος, κάνε μία δοκιμή και αποφάσισε μόνος. Ό,τι και να'ναι, καλά λάστιχα είναι όλα, δεν είναι ότι θα φας και καμία φόλα να χάσεις τα λεφτά σου...

Χωρις να εχω την τεραστια εμπειρια στα ελαστικα SS, συμφωνω πως το πιο σημαντικο ειναι η κορωνα, και τα pilot power που φορουσε το SV απο τη μανα του ηταν απελπιστικα αργα σε σχεση με τα Μ3 που φοραω τωρα.

idi
05/10/2007, 14:46
αλλη μια βαρετη συζητηση για το "καλυτερο ελαστικο"

παιδες.... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΚΑΛΥΤΕΡΟ" ΕΛΑΣΤΙΚΟ.+_

ακομα και για το ιδιο μηχανακι να μιλαμε.... καθε αναβατης εχει διαφορετική τεχνική, αίσθηση και βαρος/σεταρισμα στις αναρτήσεις του, καθως και διαφορετικές αναγκες

οταν το συνειδητοποιήσετε και κανετε τη καταληλη ερωτηση ισως κάποιος σας δωσει την υποκειμενική ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ... για να βοηθησει στην επιλογη (οπως αν δειτε το ποστ του Θανου λεει την προσωπική του εμπειρία υποκειμενική και εμπεριστατωμένη και οχι βλάκες τυπου «ολοι λενε ειναι καλυτερα»)

project.breeze
05/10/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αλλη μια βαρετη συζητηση για το "καλυτερο ελαστικο"

παιδες.... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΚΑΛΥΤΕΡΟ" ΕΛΑΣΤΙΚΟ.+_

ακομα και για το ιδιο μηχανακι να μιλαμε.... καθε αναβατης εχει διαφορετική τεχνική, αίσθηση και βαρος/σεταρισμα στις αναρτήσεις του, καθως και διαφορετικές αναγκες

οταν το συνειδητοποιήσετε και κανετε τη καταληλη ερωτηση ισως κάποιος σας δωσει την υποκειμενική ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ... για να βοηθησει στην επιλογη (οπως αν δειτε το ποστ του Θανου λεει την προσωπική του εμπειρία υποκειμενική και εμπεριστατωμένη και οχι βλάκες τυπου «ολοι λενε ειναι καλυτερα»)



+1000



Tα λάστιχα είναι καθαρά θέμα γούστου και προτιμήσεων (όταν μιλάμε για ίδιας ποιότητας λάστιχα πάντα).Υπάρχουν όμως κάποια πολύ βασικά πράγματα για μένα:


1. Ξεκαθαρίζουμε για τί χρήση θέλουμε το μηχανάκι,αν θέλουμε ταξίδια και γενικότερα αν κάνουμε πολλά χιλιόμετρα σε διαδρομές εκτός πόλης θα πρέπει να προτιμήσουμε λάστιχα με σκληρότερη γόμα για να αντέξουν κάποια χιλιόμετρα.Όπως όλοι ξέρουμε η αγορά ελαστικών είναι δυσβάσταχτο έξοδο


2.Αν κάνουμε πολλά χιλιόμετρα με μικρές ταχύτητες ή στην πόλη καλά θα είναι να διαλέξουμε μία μαλακή γόμα η οποία να πιάνει θερμοκρασία λειτουργίας σχετικά γρήγορα ώστε να μας παρέχει την μέγιστη δυνατή πρόσφυση το συντομότερο δυνατόν


3. Για μεικτή χρήση θα προτιμήσουμε μία μεσαία γόμα



Αυτά είναι τα βασικά,όοοοοοοοοοοοολα τα άλλα (κορώνες,χάραξη κτλ) είναι προσωπικό θέμα του καθενός και βασιζέται στο εκάστοτε μηχανάκι που κουμαντάρει και στο στυλ οδήγησής του...

Ταξιδευτής
05/10/2007, 14:59
Ρε Idi, δεν ξεκινησε ως συζητηση για το ποιο ειναι το καλυτερο λαστιχο! ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΕΤΟ και ειπαμε: καποια λαστιχα καθονται καλυτερα σε καποια μηχανακια απο αλλα.

Το ερωτημα ηταν φιλοσοφικο και εχει να κανει με την νοοτροπια καποιων που θεωρουν οτι βαζοντας κατι που δεν ειναι εν τελει και τοσο απαραιτητο θα τους δωσει το κατι παραπανω.

Και τελικα αναρωτηθηκα κατα ποσον το super corsa κ καθε αλλο super corsa ειναι τελικα απαραιτητα η αν ειμαστε ολοι θυματα του κωλομαρκετινγκ!



ΥΓ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
- To M1 που οδήγησε με τα 2CT, ειχε αρκετα καταβασμένη ιπποδύναμη.


Για αυτο που λες εχεις κατι να το στηριξεις; :rolleyes:

idi
05/10/2007, 15:03
διαβαστε και αυτο.... (ειδικα οσοι απο εσας γουσταρετε "γομες")

ΠPOΘEPMANΣH, YΠEPΘEPMANΣH
KAI «ΞYΛIAΣMA» TΩN EΛAΣTIKΩN

«Για ποιο λόγο, κάθε φορά που ξαναβγαίνω από τα πιτ στην πίστα, κατά τη διάρκεια των δοκιμαστικών της προπόνησής μου, τα λάστιχά μου εμφανίζουν μειωμένη πρόσφυση;
Για ποιο λόγο, όταν κινούμαι στην πόλη, το μαλακό πίσω μου λάστιχο σπινάρει με το παραμικρό, αν το προηγούμενο βράδυ, είχα κάνει μια διαδρομή με τελική ταχύτητα στην Eθνική Oδό, μέχρι τη στιγμή που σταμάτησα σ' ένα πάρκινγκ;»
Mε άλλα λόγια, «ιστορίες με πολυμερή»: τα ασταθή αυτά υλικά, τα οποία επιμένουν να μας πονοκεφαλιάζου ν με την εκνευριστική τους ιδιότητα να συμπεριφέροντα ι, κάθε φορά, διαφορετικά από ό,τι όταν τα αφήσαμε για τελευταία φορά!
Iδιαίτερα, αν πριν τα αφήσουμε στην ησυχία τους, «τους είχαμε δώσει να καταλάβουν»...
H γόμα του λάστιχου είναι κι αυτή ένα πολυμερές υλικό. H σύστασή της βασίζεται σε ένα (ή περισσότερα) είδη οργανικών μορίων, τα οποία αλληλοσυνδέοντ αι μεταξύ τους με χημικούς δεσμούς, σχηματίζοντας αλυσίδες μακρομορίων.
Kι αν μέχρι αυτό το σημείο τα πράγματα δεν παρουσιάζουν κανένα ενδιαφέρον, ας προσθέσουμε και τούτο: το μέγεθος των μεγαλομορίων της γόμας (δηλαδή από πόσα μόρια αποτελείται το καθένα) και η δομή τους (δηλαδή από το πώς αλληλοσυνδέοντ αι τα επιμέρους μόρια που τα απαρτίζουν) είναι τα στοιχεία που καθορίζουν τις φυσικές ιδιότητες και τη συμπεριφορά του ελαστικού.
Tο συμπέρασμα που βγαίνει, μέχρι εδώ, είναι το ότι μια γόμα συγκεκριμένης χημικής σύνθεσης, θα συμπεριφερθεί εντελώς διαφορετικά, αν το υλικό της «αυτοδιαμορφωθεί» τελικά, σε αλυσίδες μορίων ενός είδους από ό,τι ενός άλλου. Kι αυτό, παρόλο που το υλικό παραμένει ίδιο, ως χημική σύσταση, και στις δύο περιπτώσεις.
O πολυμερισμός όμως ενός υλικού εξαρτάται σημαντικά από τη θερμοκρασία που επικρατεί τη στιγμή που πραγματοποιείτ αι. Kαι είναι λογικό να συμβαίνει αυτό, αφού αυτό που αποκαλούμε «πολυμερισμό», είναι μια διαδικασία, κατά την οποία «ασταθή» μεμονωμένα μόρια ενώνονται σε διαφόρων ειδών και μεγεθών σταθερές -όσο μπορούν να είναι σταθερές...- αλυσίδες, απαρτιζόμενες από χιλιάδες μορίων.
Aυτό, με άλλα λόγια, που αποκαλούμε «πολυμερισμό», είναι ένα φαινόμενο που ευνοείται από την αύξηση της «υπερκινητικότητας» των μεμονωμένων μορίων: μια «υπερκινητικότητα» η οποία είναι ανάλογη της θερμοκρασίας που επικρατεί κατά τη διάρκεια της διαδικασίας πολυμερισμού.
Kι ένα πρώτο συμπέρασμα που προκύπτει απ' όσα ήδη είπαμε, είναι ότι το ίδιο υλικό θα συμπεριφερθεί διαφορετικά, αν πολυμεριστεί σε χαμηλότερη θερμοκρασία απ' ό,τι σε υψηλότερη.

H γόμα

Έπειτα από αυτά τα εισαγωγικά, ας ασχοληθούμε με το συγκεκριμένο πολυμερές που μας ενδιαφέρει: τη γόμα του λάστιχου.
H γόμα είναι ένα υλικό, το οποίο συμπεριφέρεται σαν να είναι ταυτόχρονα ελατήριο και αμορτισέρ: αν συμπιέσουμε ένα κομμάτι γόμας, αυτή θα υποχωρήσει ελαστικά και μόλις την αφήσουμε, θα επανέλθει στο αρχικό της σχήμα, μετατρέποντας σε θερμότητα την ενέργεια που δαπανήσαμε αρχικά για να τη συμπιέσουμε. Mε άλλα λόγια, το λάστιχο, κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του, θερμαίνεται εξαιτίας των στιγμιαίων παραμορφώσεων, που υφίσταται το πέλμα του στην επαφή με το δρόμο. Kαι εύκολα μπορούμε να συμπεράνουμε ότι όσο πιο μαλακό είναι ένα λάστιχο, τόσο περισσότερη είναι η θερμότητα που παράγει.
Ένα μέρος της θερμότητας αυτής παραμένει στο λάστιχο (ανεβάζοντας τη θερμοκρασία του) και το υπόλοιπο αποβάλλεται είτε στον αέρα είτε στο δρόμο, κατά την επαφή του λάστιχου με αυτόν, όταν το θερμό λάστιχο απλώς «κυλάει» πάνω του, χωρίς πρόσθετες καταπονήσεις (στροφή, φρένα, επιταχύνσεις).


Θερμοκρασία λειτουργίας

Όσο ανεβάζουμε τη θερμοκρασία της, ως γνωστόν, η γόμα μαλακώνει. Kαι όσο περισσότερο μαλακώνει, τόσο καλύτερα εισχωρεί στα «μπιμπίκια» του οδοστρώματος, αυξάνοντας την πρόσφυση.
Όλα αυτά όμως μέχρις ενός ορίου: αν ανέβει η θερμοκρασία λίγο παραπάνω, τα μεγαλομόρια που συνθέτουν το υλικό της γόμας χάνουν τη συνοχή τους και αρχίζουν να καταστρέφονται μαζικά. Tότε οι «άγκυρες» που έχει ρίξει το λάστιχο ανάμεσα στα μπιμπίκια του οδοστρώματος απλώς μένουν όλες εκεί («μαυρίζοντας» την άσφαλτο), χωρίς όμως να μπορούν να συγκρατήσουν το λάστιχο. Kι αυτό, με τη σειρά του, αρχίζει να γλιστρά αλλά και να φθείρεται, με ταχύτατο ρυθμό!
Tο ζητούμενο λοιπόν είναι να ξέρουμε από πριν μια ιδιότητα του εκάστοτε συγκεκριμένου λάστιχου, ώστε να το «λειτουργήσουμε» με τέτοιο τρόπο, ώστε να «εισπράξουμε» το μέγιστο των δυνατοτήτων του. Kι αυτή η ιδιότητα είναι η θερμοκρασία λειτουργίας.
Θερμοκρασία λειτουργίας ενός αγωνιστικού ελαστικού είναι η θερμοκρασία εκείνη, κατά την οποία:
α) το λάστιχο έχει «μαλακώσει» τόσο όσο αρκεί για να προσφέρει την επιθυμητή πρόσφυση,
β) με την προϋπολογισμέν η χρήση και καταπόνηση του ελαστικού από τον αναβάτη, η θερμοκρασία αυτή θα διατηρηθεί σε σταθερό επίπεδο καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, χωρίς να συνεχίσει να ανεβαίνει διαρκώς.
Ένα πρώιμο συμπέρασμα είναι ότι όσο πιο μαλακό είναι ένα λάστιχο, σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, τόσο χαμηλότερη θα είναι η θερμοκρασία λειτουργίας του, πέρα από την οποία αυτό θα αρχίσει να αποσυντίθεται.
Θεωρητικά, όλες οι γόμες, σκληρές ή μαλακές, πρέπει να είναι το ίδιο μαλακές, όταν φτάσουν στη θερμοκρασία λειτουργίας τους. Aλλά αυτό εξαρτάται πάντοτε από τη χημική σύσταση των μορίων της γόμας και από τον τρόπο, με τον οποίο έχει διαμορφωθεί η δομή των μακρομορίων στον πολυμερισμό.

idi
05/10/2007, 15:04
Παραδοχές και συμβιβασμοί
Tο λάστιχο είναι ένα «αναλώσιμο» υλικό, του οποίου το κόστος δεν πρέπει να υπερβαίνει την πραγματική του αξία. Mε άλλα λόγια, δεν αξίζει κατά την παραγωγή του, να δαπανηθεί περισσότερος χρόνος ή χρήμα από την αξία της ίδιας της χρησιμοποίησής του.
Όπως καταλαβαίνουμε, το λάστιχο αντιμετωπίζετα ι από τον παραγωγό του με τον ίδιο «κοστολογικό κυνισμό» -κατά την κατασκευή του- όπως και κάθε άλλο προϊόν εφήμερης χρήσης...
Kαι ο κυνισμός αυτός ξεκινά από τον πρώτο πολυμερισμό του υλικού του: το αρχικό «φούρνισμα» των συστατικών του.
H παραδοχή που γίνεται εδώ είναι ότι το φούρνισμα αυτό δεν μπορεί να γίνεται επ' άπειρον, με αυστηρά καθορισμένες, αργές αυξομειώσεις της θερμοκρασίας, ώστε να επιτευχθεί ένας «τέλειος» πολυμερισμός (ο οποίος, έτσι και αλλιώς, είναι αδύνατον να είναι τέλειος...)
Aυτό που στην ουσία κάνουν τα εργοστάσια, είναι να ασχολούνται με το κάθε λάστιχο για τόσο χρόνο όσο κι η τιμή αγοράς τους. Kαι το λάστιχο φτάνει, τελικά, στον καταναλωτή «ολοζώντανο», με τον πολυμερισμό του να εξακολουθεί να ολοκληρώνεται κατά τη διάρκεια της χρήσης του.
Tι θέλουμε να πούμε σε αυτό το σημείο; Tίποτε άλλο πέρα από το γεγονός ότι το λάστιχο συνεχίζει να «φουρνίζεται» κατά τη διάρκεια της ζωής του, μεταβάλλοντας συνεχώς τις φυσικές του ιδιότητες, ιδιαίτερα κάθε φορά που η θερμοκρασία του ανεβαίνει σε υψηλά επίπεδα...
Σημείωση: Tο γεγονός ότι τα λάστιχα συνεχίζουν να πολυμερίζονται, μόνα τους, μετά το πέρας της κατασκευής τους, θα πρέπει να σας βάλει σε σκέψεις αν κάποιος πάει να σας πουλήσει μαλακά λάστιχα, κατασκευασμένα προ πολλού: έστω και ακίνητα, τα λάστιχα έχουν μπει στη διαδικασία να σκληραίνουν όλο και περισσότερο, όσο περνάει ο καιρός. (Πράγμα που επιταχύνεται και από την επαφή τους με την ατμόσφαιρα.)

«Ξύλιασμα»

H μεγαλύτερη αλλοίωση που μπορεί να υποστεί μια γόμα, δεν προέρχεται τόσο από το γεγονός ότι ανέπτυξε, κάποια στιγμή, τη θερμοκρασία λειτουργίας της όσο το πόσο απότομα ψύχθηκε ύστερα από αυτή!
Kάθε φορά που ένας αγωνιζόμενος βγαίνει στην πίστα για να κάνει άλλους πέντε-έξι γύρους, με τα ίδια λάστιχα, στη διάρκεια των δοκιμαστικών, διαπιστώνει ότι η πρόσφυσή του έχει υποβαθμιστεί ελαφρά, σε σχέση με την αμέσως προηγούμενη φορά. Aν οι χρόνοι του συνεχίζουν να κατεβαίνουν, αυτό θα οφείλεται στο γεγονός ότι συνεχώς αυξάνεται η συγκέντρωσή του, κάνοντάς τον να ανακαλύπτει συνεχώς σημεία, στα οποία έχει προηγουμένως κάνει λάθη που του κόστισαν κάποια εκατοστά του δευτερολέπτου. Aλλά όχι και στα λάστιχα, των οποίων η απόδοση σταδιακά χειροτερεύει.
Tις μεγαλύτερες διαφορές πρόσφυσης θα τις παρατηρήσει ένας αναβάτης, ο οποίος βγαίνει στην πίστα για κάμποσους γύρους, καταπονεί οριακά τα λάστιχά του και ύστερα μπαίνει στα πιτ με πλήρη ταχύτητα και αφήνει τα λάστιχά του να κρυώσουν, χωρίς να «φορέσει» κουβέρτες.
Tην επόμενη φορά που θα μπει στην πίστα θα διαπιστώσει ότι τα λάστιχά του συμπεριφέροντα ι κάπως πιο «σκληρά» και ούτω καθεξής, μέχρι το τελικό στάδιο όπου θα διαπιστώσει ότι τα λάστιχά του φθείρονται πλέον με μικρότερο ρυθμό αλλά η πρόσφυσή τους έχει αρχίσει να τα κατατάσσει στα... σαπούνια!
Aυτό οφείλεται στο γεγονός ότι κάθε απότομη απόψυξη του υπέρθερμου ελαστικού, έχει ως αποτέλεσμα να «σταθεροποιεί» ένα νέο πολυμερισμό της γόμας, σκληραίνοντάς την. Kαι το φαινόμενο αυτό λειτουργεί «αθροιστικά» κάθε φορά. H λύση, εδώ, είναι οι «κουβέρτες».
O αναβάτης, μετά την προσπάθειά του, πρέπει να συνεχίσει για έναν ακόμα γύρο, κινούμενος «στρωτά» (αλλά όχι αργά) στην πίστα, δίνοντας την ευκαιρία στα λάστιχά του να αποβάλουν ομαλά ένα μέρος από τη θερμοκρασία τους. Kαι μόλις μπει στα πιτ, πρέπει να τυλίξει τα λάστιχά του σε ηλεκτρικές κουβέρτες, έστω και χωρίς να τις συνδέσει στο ρεύμα. (Mερικές φορές, μάλιστα, είναι προτιμότερο να μην τις συνδέσει στο ρεύμα...). Στόχος εδώ είναι να επιτρέψει στα λάστιχα να αποβάλουν τη θερμότητά τους όσο γίνεται πιο αργά.
Mε τον τρόπο αυτό, θα εξακολουθεί να έχει «μαλακά» λάστιχα και στην επόμενη προσπάθειά του...
Mε άλλα λόγια, αν κάποιος πάει για ένα κομμάτι ψωμί να σας πουλήσει κουβέρτες με καμμένες αντιστάσεις, δείτε μήπως σας συμφέρει. Σίγουρα όμως σας συμφέρει να χρησιμοποιήσετ ε τις κουβέρτες σας, κάθε φορά που μπαίνετε στα πιτ, ακόμα κι αν δε σας δίνει κανείς ρεύμα.
Kαι φυσικά, αν έχετε σκοπό να ξοδέψετε χρήματα για να αγοράσετε καινούργιες κουβέρτες, πληρώστε κάτι παραπάνω και διαλέξτε αυτές που διαθέτουν θερμοστατική ρύθμιση. Mε τον τρόπο αυτό, θα αποφύγετε να «κάψετε» τα λάστιχά σας, θερμαίνοντάς τα απότομα. (Φτάνει να έχετε πληροφορηθεί από τον κατασκευαστή των ελαστικών σας ποια είναι η σωστή ακολουθία θέρμανσης, για την κάθε γόμα ξεχωριστά...)

idi
05/10/2007, 15:04
Προθέρμανση
Mέχρι να φτάσει στη θερμοκρασία λειτουργίας του ένα λάστιχο, έχει χαμηλότερη πρόσφυση από τη μέγιστη που προβλέπει ο κατασκευαστής του. Στόχος της «αγωνιστικής» προθέρμανσης του ελαστικού είναι να υποβοηθηθεί το λάστιχο να πιάσει τη θερμοκρασία του όσο γίνεται συντομότερα, μετά την εκκίνηση, έτσι ώστε ο αναβάτης να «πάρει» από αυτό το μέγιστο των δυνατοτήτων του.
H προθέρμανση όμως έχει και μια άλλη παράμετρο, την οποία πολλοί αγνοούν:
Aν και το να έχει φτάσει το πέλμα στη θερμοκρασία λειτουργίας του, είναι σημαντικό, εξίσου σημαντικό όμως είναι η θερμοκρασία λειτουργίας να μην είναι «τοπική», αλλά να «επεκτείνεται» σε όλο το βάθος του ελαστικού, χωρίς απότομες διακυμάνσεις.
Γνωστό (και συχνό) πάθημα είναι να ξεκινούμε με κρύα λάστιχα για ένα «γκάζωμα τελικής», μερικών δεκάδων χιλιομέτρων, χωρίς ενδιάμεση προθέρμανση.
Aπό τα πρώτα κιόλας μέτρα, η εξωτερική στοιβάδα του λάστιχου αποκτά πολύ υψηλότερη θερμοκρασία από την εσωτερική, με αποτέλεσμα οι δύο στοιβάδες να αρχίσουν να «αλλοιώνονται» (πολυμεριζόμενε ς) με διαφορετικό ρυθμό. Tο αποτέλεσμα είναι να εμφανιστούν τοπικά φαινόμενα αποκόλλησης των δύο στοιβάδων (οι γνωστές «φουσκάλες»).
Για να μην εμφανιστεί αυτό το φαινόμενο, η μόνη λύση είναι η ομαλή αύξηση της ασκούμενης καταπόνησης του ελαστικού, έτσι ώστε οι εσωτερικές και εξωτερικές στοιβάδες της γόμας να διατηρούν συνεχώς παραπλήσιες θερμοκρασίες.
Θυμηθείτε όμως: όσο πιο μαλακά είναι τα λάστιχά σας, τόσο περισσότερη προσοχή οφείλετε να δίνετε στη «θερμική» φροντίδα τους. Όσο πιο μαλακή είναι μια γόμα, τόσο πιο ευαίσθητη γίνεται στις θερμικές καταπονήσεις, τόσο όσον αφορά την αύξηση της θερμοκρασίας της όσο -ιδίως- στην «επαναφορά» της από τη θερμοκρασία λειτουργίας σε θερμοκρασία περιβάλλοντος.
Kι αυτό, για έναν απλό λόγο: στην ουσία ένα μαλακό λάστιχο είναι ένα λάστιχο, του οποίου ο πολυμερισμός έχει, κατά κάποιο τρόπο, διακοπεί από τον κατασκευαστή του, πολύ προτού ολοκληρωθεί. Kαι φυσικά, αναζητεί τρόπους, ευκαιρίες και αφορμές να τον συνεχίσει από μόνο του, καταλήγοντας αυτόματα σε όλο και σκληρότερες συνθέσεις!_Δ.X.

«KΛATAPIΣMA»

Aσχετο το θέμα που θα συζητήσουμε σε αυτό το σημείο, σε σχέση με το υπόλοιπο άρθρο.
Eπειδή όμως το κύριο άρθρο βασίζεται στο τρίπτυχο «λάστιχα-θερμοκρασία-ασφάλεια», πιστεύουμε ότι αξίζει τον κόπο να κάνουμε αυτή την παρέμβαση.
Tο θέμα μας είναι τα επικίνδυνα κλαταρίσματα (με ολικές καταστροφές) που έχουν αρχίσει τα τελευταία χρόνια να εμφανίζονται σε λάστιχα tubeless υψηλών επιδόσεων, λίγο αργότερα από τη στιγμή που έχουν «αρπάξει» κάποιο καρφί από το δρόμο.
Tην αφορμή μάς την έδωσε γράμμα αναγνώστη μας, που παραλίγο να έχει σοβαρό ατύχημα με τη μηχανή του, όταν εξερράγη tubeless λάστιχο μιας εταιρίας, την οποία οι 2T θεωρούν ως την κορυφαία -αυτή τη στιγμή- σε τεχνολογία.
O άνθρωπος πήγε, έξαλλος τα κουρέλια του λάστιχου στην αντιπροσωπία, εισέπραξε την απάντηση «από καρφί, θα έγινε» -μόνο που καρφί δεν βρέθηκε ποτέ- και απέμεινε με την απορία και την αγανάκτηση.
Aς προσπαθήσουμε να προσεγγίσουμε τα γεγονότα, ξεκινώντας από δύο διαπιστώσεις.
α) Tα λάστιχα χωρίς σαμπρέλα (tubeless) δε σχεδιάστηκαν για να «μη χάνουν αέρα» όταν τρυπηθούν, αλλά για να τον χάνουν σταδιακά.
β) Tα λάστιχα υψηλών επιδόσεων για μοτοσικλέτες έχουν ελαχιστοποιημέ νο υλικό, έτσι ώστε να είναι ελαφρά. Διαφορετικά, θα «τρέλαιναν» τις αναρτήσεις -και τη μοτοσικλέτα, συνολικά- από τα αδρανειακά τους φαινόμενα στις υψηλές ταχύτητες (250+ χ.α.ω.), για τα οποία έχουν σχεδιαστεί.
Aς φανταστούμε τώρα τι γίνεται, όταν το λάστιχο αυτό «αρπάξει» ένα καρφί, τρέχοντας με 150-200 χιλιόμετρα την ώρα.
O αέρας αρχίζει να διαρρέει πάρα πολύ αργά. Tόσο αργά που ο αναβάτης δεν είναι σε θέση να το αντιληφθεί, ιδιαίτερα αν κινείται στην ευθεία. (Kι ακόμα πιο δύσκολα, αν έχει συνεπιβάτη και μπαγκάζια).
Xάνοντας λίγον από τον αέρα του, το λάστιχο αρχίζει να παραμορφώνεται στο σημείο επαφής του με το δρόμο, ανεβάζοντας συνεχώς τη θερμοκρασία του. Eπιλεκτικά όμως, η θερμοκρασία είναι πολύ ψηλότερη στο ίδιο το καρφί, το οποίο αρχίζει να «καίει» το λάστιχο, με το οποίο εφάπτεται.
Kάποια στιγμή, όχι πολύ αργότερα, το λάστιχο που περιβάλλει το καρφί έχει γίνει «βούτυρο», αδυνατώντας να συγκρατήσει το καρφί. Tότε αυτό, φυγοκεντρισμέν ο από την υψηλή ταχύτητα περιστροφής του τροχού, εκτοξεύεται, αφήνοντας πίσω του μια μεγάλη τρύπα από «καμμένο» πολυμερές, την ίδια ώρα που και το υπόλοιπο λάστιχο έχει ήδη υπερθερμανθεί από την παρατεταμένη λειτουργία του σε υψηλές ταχύτητες, με χαμηλή πίεση.
Tην (εκρηκτική!) συνέχεια μπορείτε να τη φανταστείτε...
Δ.X.

idi
05/10/2007, 15:05
TΣITATA

Tο λάστιχο φτάνει, τελικά, στον καταναλωτή «ολοζώντανο», με τον πολυμερισμό του να εξακολουθεί να ολοκληρώνεται κατά τη διάρκεια της χρήσης του.

H μεγαλύτερη αλλοίωση που μπορεί να υποστεί μια γόμα δεν προέρχεται τόσο από το γεγονός ότι ανέπτυξε, κάποια στιγμή, τη θερμοκρασία λειτουργίας της όσο το πόσο απότομα ψύχθηκε ύστερα από αυτή!

Kάθε απότομη απόψυξη του υπέρθερμου ελαστικού, έχει ως αποτέλεσμα να «σταθεροποιεί» ένα νέο πολυμερισμό της γόμας, σκληραίνοντάς την. Kαι το φαινόμενο αυτό λειτουργεί «αθροιστικά» κάθε φορά.
------------
Στο περσινό GP του Nτόνιγκτον,(1998) ο Σάιμον Kρέιφαρ διάλεξε πιο μαλακά λάστιχα από όλους τους αντιπάλους του, έτσι ώστε να μπορεί να οδηγήσει τον αγώνα για τους πρώτους γύρους. Στόχος του, να εξασφαλίσει μπόλικο τηλεοπτικό χρόνο κάλυψης για την ομάδα του, μέχρι τα λάστιχά του να υπερθερμανθούν, αναγκάζοντάς τον -ως συνήθως...- να υποχωρήσει στις πιο πίσω θέσεις για το υπόλοιπο του αγώνα. Λίγο πριν από την εκκίνηση, ένα βαρύ σύννεφο πέρασε πάνω από την πίστα, κατεβάζοντας τη θερμοκρασία του οδοστρώματος κατα δυο-τρεις βαθμούς. Aυτό όμως ήταν αρκετό για να κάνει τα λάστιχα να αντέξουν μέχρι το τέλος, χαρίζοντας στον Kρέιφαρ μια νίκη «διά περιπάτου»! Tο παράδειγμα αυτό είναι ό,τι καλύτερο για να δείξει τις λεπτές «θερμοκρασιακές» ισορροπίες, που ισχύουν στα μαλακά λάστιχα των αγώνων.

Πηγή:2τροχοι-Οκτώβριος 1999

idi
05/10/2007, 15:10
edited by idi... γιατι ειμαι χαρούμενος και δε θελω αλλους τσακωμούς
:wave2:

DrIoannis
05/10/2007, 15:18
Αν το σημείο σύγκρισης είναι αν το έχει καλύτερο κράτημα στο δρόμο από το άλλο,ναι οι γόμες κρατάνε καλύτερα.Είχα τα Corsa III και έβαλα τα SuperCorsa Pro SC(γόμες).Είδα διαφορά στο κράτημα καθώς και στο πόσο εύκολα μπαίνεις στις στροφές(γέρνει) με τις γόμες.
Τώρα αν το ερώτημα είναι αν εμείς οι κοινοί θνητοί μπορούμε να εκμεταλλευτούμε τις γόμες στους δρόμους που κινούμαστε πιστεύω ότι δεν τα καταφέρνουμε τόσο καλά.Κοστίζουν τα λάστιχα αυτά και δεν κρατάνε πολλά km.

Ο κάθε ένας διαλέγει ότι νομίζει σωστό και φυσικά ότι μπορεί να πληρώσει βεβαίως,βεβαίως.

sniper
05/10/2007, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Αν το σημείο σύγκρισης είναι αν το έχει καλύτερο κράτημα στο δρόμο από το άλλο,ναι οι γόμες κρατάνε καλύτερα.Είχα τα Corsa III και έβαλα τα SuperCorsa Pro SC(γόμες).Είδα διαφορά στο κράτημα καθώς και στο πόσο εύκολα μπαίνεις στις στροφές(γέρνει) με τις γόμες.
Τώρα αν το ερώτημα είναι αν εμείς οι κοινοί θνητοί μπορούμε να εκμεταλλευτούμε τις γόμες στους δρόμους που κινούμαστε πιστεύω ότι δεν τα καταφέρνουμε τόσο καλά.Κοστίζουν τα λάστιχα αυτά και δεν κρατάνε πολλά km.

Ο κάθε ένας διαλέγει ότι νομίζει σωστό και φυσικά ότι μπορεί να πληρώσει βεβαίως,βεβαίως.

:nono:

Οι γόμες στην πίστα κρατάνε παραπάνω.... (εφόσον ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ τα ζεστάνεις και τα κρυώσεις όπως πρέπει)

road spirit
05/10/2007, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:Οι γόμες στην πίστα κρατάνε παραπάνω.... (εφόσον ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ τα ζεστάνεις και τα κρυώσεις όπως πρέπει)

+1

και επιπλέον, επειδή ο ταξιδευτής λέει "το ερωτημα ηταν φιλοσοφικο και εχει να κανει με την νοοτροπια καποιων που θεωρουν οτι βαζοντας κατι που δεν ειναι εν τελει και τοσο απαραιτητο θα τους δωσει το κατι παραπανω"....

εε, η απάντηση - φιλοσοφικά - είναι η ιδια με το αν παίρνοντας το καλύτερο τουμπανο μηχανάκι, πάς και γρηγορότερα... Στα χέρια του καθενός είναι το θέμα... οπότε γιατι το παίρνουμε??

DrIoannis
05/10/2007, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:nono:

Οι γόμες στην πίστα κρατάνε παραπάνω.... (εφόσον ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ τα ζεστάνεις και τα κρυώσεις όπως πρέπει)


Διαφωνώ.Κρατάνε καλύτερα και στο δρόμο αφού όπως λες τις ζεστάνεις.Αργούν αλλά ζεσταίνονται.

Οι γόμες είναι πιο ευαίσθητες στο φαινόμενο του πολυμερισμού και στο ζεστό-κρύο.Τα πολιτικά λάστιχα επίσης υποφέρουν από αυτό,απλά το φαινόμενο είναι λίγο πιο ήπιο.Ας έχουμε υπόψιν ότι τις γόμες τις αλλάζουμε και πιο συχνά(5000χλμ ανάλογα την χρήση) σε σχέση με ένα "πολιτικό" λάστιχο.

sapila racing
05/10/2007, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής


Για αυτο που λες εχεις κατι να το στηριξεις; :rolleyes:

Δεν ειναι μυστικό. Το ανέφεραν σε όλα τα περιοδικά οταν εγινε η δοκιμή.

http://www.superbike.co.uk/products/tyres/SuperBike_on_the_launch_of_the_new_Michelin_Pilot_Power_2CT_news_80529.html

Γιατί είσαι άπιστος Θωμας? Εγω δεν λεω ποτε ψέματα :smokin:

idi εγραψες πάλι, αλλά ποιός θα τα διαβάσει ολα αυτα? :wave2:

project.breeze
05/10/2007, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν ειναι μυστικό. Το ανέφεραν σε όλα τα περιοδικά οταν εγινε η δοκιμή.



idi εγραψες πάλι, αλλά ποιός θα τα διαβάσει ολα αυτα? :wave2:



Πρέπει να τα διαβάσει όποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει λάστιχα τουλάχιστον.Εγώ τα διάβασα και ας μην έχω μηχανάκι από τον Μάιο,μερικά πράγματα μπορεί κάποια στιγμή να φανούν χρήσιμα

byron
05/10/2007, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν ειναι μυστικό. Το ανέφεραν σε όλα τα περιοδικά οταν εγινε η δοκιμή.

http://www.superbike.co.uk/products/tyres/SuperBike_on_the_launch_of_the_new_Michelin_Pilot_Power_2CT_news_80529.html


Δεν δουλεύει το link

Για τσεκ εδώ http://www.superbike.co.uk/products/tyres/index.php?&page=3
Να προσθέσω κάτι που μου έχει κάνει εντύπωση, μιας και βλέπω πιο συχνά μηχανάκια με slick λάστιχα :eyepop:

Κάνω clopyright σχόλια του dimdoc και CD από bikenet (αφαιρώντας τα γαλλικά :lol: )

dimdoc σε απάντηση πως τα slick κρατάνε καλύτερα στο δρόμο.

" Τα σλικ θελουν ζεσταμα (και μαλιστα ιδανικα με κουβερτες) για να δουλεψουν και ακομα και αν καταφερεις να τα φερεις σε θερμοκρασια λειτουργιας στο δρομο, μολις πεσει ο ρυθμος η σταματησεις για λιγο χανουν μεγαλο ποσοστο προσφυσης και γινονται χειροτερα απο πολιτικο ελαστικο, για αυτο και ειναι εντελως ακαταλληλα για δρομο "

Και CD σε απάντηση για την χρήση αγωνιστικών ελαστικών στο δρόμο....

" ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Ή ΜΗ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΑΓΩΝΩΝ (ΛΕΓΕ ΜΕ SLICK ΚΑΙ "ΓΟΜΑ") ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΔΡΟΜΟΥ

Α. Σκελετός. Έχεις παρατηρήσει φαντάζομαι πόσο πιο μαλακός είναι ο σκελετός των αγωνιστικών ελαστικών. Φαντάζομαι θα σκέφτηκες γιατί δεν κάνουν έτσι και αυτά του δρόμου - αλλά απάντηση δεν πήρες. Ένα λάστιχο αγώνα έχει σχεδιαστεί να "ζήσει" μερικές ώρες -άντε μέρες- πάνω στις ζάντες. Θα το βάλουν, θα τρέξουν, θα το φάνε και αυτό ήταν όλο. Αντιθέτως, ένα λάστιχο δρόμου μπορεί να βγάλει μέχρι και πάνω από 2 χρόνια πάνω στη μοτοσυκλέτα - ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, κατά το οποίο θα συναντήσει στο δρόμο του λακκούβες, σαμαράκια, νερά, ακινησία στον ήλιο κ.ο.κ. Ο μαλακός σκελετός στο αγωνιστικό λάστιχο προσφέρει μεγαλύτερη ευκαμψία - και, κατ' επέκταση, μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής και καλύτερο "χτίσιμο" και κατανομή θερμότητας λόγω της στρέβλωσης του υλικού.

Β. Γόμα. Κανένα λάστιχο αγώνα δεν κατασκευάζεται για χρήση στο δρόμο. Ως εκ τούτου, δεν είναι το ίδιο πορώδες με ένα λάστιχο δρόμου, που έχει σχεδιαστεί να τα βγάζει πέρα με σκόνη, σκουπίδια, νερά, πέτρες και ένας Θεός ξέρει τι άλλο. Η γόμα των αγωνιστικών ελαστικών ΔΕΝ έχει σχεδιαστεί για το "βιασμό" του δημόσιου δρόμου - και όπως θα έχεις παρατηρήσει, είναι πιο ευπαθή σε πρόκες και σκισίματα. Αν όχι εσύ, ρώτα εδώ μέσα και θα σου πουν.

Γ. Παρατεταμένη πορεία. Δεν υπάρχει ούτε μια πίστα στον κόσμο (εντάξει, το nardo εξαιρείται, άντε και το Nurburgring, αλλά εκεί δεν βάζουν αγωνιστικά λάστιχα αν τους ρωτήσεις) που να έχει ευθεία μεγαλύτερη από 2 χιλιόμετρα. Εσύ λοιπόν τα φόρεσες και βγήκες για ταξίδι με 160; 180; 200; Μπορεί και παραπάνω. Αυτό το λάστιχο όμως δεν έχει μελετηθεί να δέχεται τριβή και θερμότητα επί ώρα στο ίδιο σημείο - γι' αυτό και έχουν παρατηρηθεί πολλά από αυτά να σκάνε στις ευθείες - έχω και δύο γνωστούς να σου περιγράψουν ιστορίες τρόμου επί τούτου.

Δ. Θερμικοί κύκλοι. Όπως είπαμε και νωρίτερα, ένα αγωνιστικό ελαστικό έχει σχεδιαστεί με γνώμονα τη σύντομη διάρκεια ζωής. Ακόμα χειρότερα, ένα αγωνιστικό ελαστικό έχει σχεδιαστεί με γνώμονα τη χρήση κουβέρτας για το ζέσταμα και το κρύωμα, ούτως ώστε οι μεταβολές της θερμότητας να γίνονται όσο πιο ομαλά είναι δυνατόν. Σκέφτηκες γιατί; Μα, γιατί στο βωμό των επιδόσεων και της πρόσφυσης, κανένα ελαστικό αγώνα δεν σχεδιάζεται να αντέξει τους άπειρους θερμικούς κύκλους με τους οποίους καλείται να τα βγάλει πέρα ένα ελαστικό δρόμου. Και τι γίνεται όταν κλείσει ο κύκλος των θερμικών μεταβολών; Απλούστατα, η γόμα πολυμερίζεται και το λάστιχο είναι για τα μπάζα - άσχετα αν οι δείκτες φθοράς δεν συμφωνούν μαζί του...

Αυτοί είναι οι πιο βασικοί λόγοι για τους οποίους δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε ελαστικά αγώνα στο δρόμο. Αν τώρα σου περίσσεψαν από ένα TD και δεν έχεις λεφτά για άλλα, τα αφήνεις πάνω και έχεις το νου σου εκατό φορές πιο πολύ απ' ότι αν φορούσες ένα λάστιχο δρόμου.

Αυτά για να ξεκαθαρίζουμε και μερικές αλήθειες. "



:wave2:

kinhsh
05/10/2007, 17:53
H αληθεια ειναι οτι ενα 999 με παουερ race medium θα αφησει πισω το 999 με παουερ ct2.Kαι λεω παουερ γιατι το πισω ειναι 190-50 και δεν επηρραζει τη γεωμετρια της μηχανης απο στανταρ.

Ταξιδευτής
05/10/2007, 18:02
Καλα... Για αλλο μιλησα αρχικα και αλλο καταληξαμε να συζηταμε. :rolleyes:

sniper
05/10/2007, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Διαφωνώ.Κρατάνε καλύτερα και στο δρόμο αφού όπως λες τις ζεστάνεις.Αργούν αλλά ζεσταίνονται.

Οι γόμες είναι πιο ευαίσθητες στο φαινόμενο του πολυμερισμού και στο ζεστό-κρύο.Τα πολιτικά λάστιχα επίσης υποφέρουν από αυτό,απλά το φαινόμενο είναι λίγο πιο ήπιο.Ας έχουμε υπόψιν ότι τις γόμες τις αλλάζουμε και πιο συχνά(5000χλμ ανάλογα την χρήση) σε σχέση με ένα "πολιτικό" λάστιχο.

Μάλλον δεν κατάλαβες....

Όταν λέω παραπάνω εννοώ :

α. Αφενός έχουν καλυτερο κράτημα αφού δεν εχουν τις αυλακώσεις κι άρα η επιφάνεια τριβής είναι μεαλύτερη και
β. Κρατάνε παραπάνω διυνηθέντα χιλιόμετρα

Εχεις κρατήσει εσύ "γόμες" 5.000 χλμ; Eμένα τουλάχιστον τα Dragon (Diablo supercorsa sc2) μου κράτησαν περίπου 4.000χλμ (και απο αυτά, τα 120 χλμ μία μέρα Μέγαρα)

AFTER
05/10/2007, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntinlanden
αληθεια?

:lol:


Ναι αληθεια


Επισης εκτος του θεματος των δημοσιων δρομων με τις γομες, νομιζω οτι οι γομες δεν εχουν καποιο συστατικο(πυριτιο νομιζω) που εχουν τα ελαστικα δρομου, με αποτελεσμα οταν ο δρομος δεν ειναι τελειος, να γλυστρανε χειροτερα

Αν ξερει καποιος κατι πανω σε αυτο, ας γραψει


Παντως για το θεμα της κορονας, υπαρχουν πλεον ss ελαστικα, που εχουν αρκετα τριγωνικη κορονα, οσο και οι ''γομες''

Τα επομενα μου λαστιχα παντως θα ειναι τα Dunlop Qualifier RR, και δεν ειναι γομες

gcrook
05/10/2007, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing


idi εγραψες πάλι, αλλά ποιός θα τα διαβάσει ολα αυτα? :wave2:

:nono:

Τον idi μονο στις "διαμαχες" ,και στις "αναζητησεις-σκεψεις-γαμησε με Πολυχρονη" τον προσπερναμε .:wave2:

gcrook
05/10/2007, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν δουλεύει το link

Για τσεκ εδώ http://www.superbike.co.uk/products/tyres/index.php?&page=3
Να προσθέσω κάτι που μου έχει κάνει εντύπωση, μιας και βλέπω πιο συχνά μηχανάκια με slick λάστιχα :eyepop:

Κάνω clopyright σχόλια του dimdoc και CD από bikenet (αφαιρώντας τα γαλλικά :lol: )

dimdoc σε απάντηση πως τα slick κρατάνε καλύτερα στο δρόμο.

" Τα σλικ θελουν ζεσταμα (και μαλιστα ιδανικα με κουβερτες) για να δουλεψουν και ακομα και αν καταφερεις να τα φερεις σε θερμοκρασια λειτουργιας στο δρομο, μολις πεσει ο ρυθμος η σταματησεις για λιγο χανουν μεγαλο ποσοστο προσφυσης και γινονται χειροτερα απο πολιτικο ελαστικο, για αυτο και ειναι εντελως ακαταλληλα για δρομο "

Και CD σε απάντηση για την χρήση αγωνιστικών ελαστικών στο δρόμο....

" ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ Ή ΜΗ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΑΓΩΝΩΝ (ΛΕΓΕ ΜΕ SLICK ΚΑΙ "ΓΟΜΑ") ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΔΡΟΜΟΥ

Α. Σκελετός. Έχεις παρατηρήσει φαντάζομαι πόσο πιο μαλακός είναι ο σκελετός των αγωνιστικών ελαστικών. Φαντάζομαι θα σκέφτηκες γιατί δεν κάνουν έτσι και αυτά του δρόμου - αλλά απάντηση δεν πήρες. Ένα λάστιχο αγώνα έχει σχεδιαστεί να "ζήσει" μερικές ώρες -άντε μέρες- πάνω στις ζάντες. Θα το βάλουν, θα τρέξουν, θα το φάνε και αυτό ήταν όλο. Αντιθέτως, ένα λάστιχο δρόμου μπορεί να βγάλει μέχρι και πάνω από 2 χρόνια πάνω στη μοτοσυκλέτα - ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, κατά το οποίο θα συναντήσει στο δρόμο του λακκούβες, σαμαράκια, νερά, ακινησία στον ήλιο κ.ο.κ. Ο μαλακός σκελετός στο αγωνιστικό λάστιχο προσφέρει μεγαλύτερη ευκαμψία - και, κατ' επέκταση, μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής και καλύτερο "χτίσιμο" και κατανομή θερμότητας λόγω της στρέβλωσης του υλικού.

Β. Γόμα. Κανένα λάστιχο αγώνα δεν κατασκευάζεται για χρήση στο δρόμο. Ως εκ τούτου, δεν είναι το ίδιο πορώδες με ένα λάστιχο δρόμου, που έχει σχεδιαστεί να τα βγάζει πέρα με σκόνη, σκουπίδια, νερά, πέτρες και ένας Θεός ξέρει τι άλλο. Η γόμα των αγωνιστικών ελαστικών ΔΕΝ έχει σχεδιαστεί για το "βιασμό" του δημόσιου δρόμου - και όπως θα έχεις παρατηρήσει, είναι πιο ευπαθή σε πρόκες και σκισίματα. Αν όχι εσύ, ρώτα εδώ μέσα και θα σου πουν.

Γ. Παρατεταμένη πορεία. Δεν υπάρχει ούτε μια πίστα στον κόσμο (εντάξει, το nardo εξαιρείται, άντε και το Nurburgring, αλλά εκεί δεν βάζουν αγωνιστικά λάστιχα αν τους ρωτήσεις) που να έχει ευθεία μεγαλύτερη από 2 χιλιόμετρα. Εσύ λοιπόν τα φόρεσες και βγήκες για ταξίδι με 160; 180; 200; Μπορεί και παραπάνω. Αυτό το λάστιχο όμως δεν έχει μελετηθεί να δέχεται τριβή και θερμότητα επί ώρα στο ίδιο σημείο - γι' αυτό και έχουν παρατηρηθεί πολλά από αυτά να σκάνε στις ευθείες - έχω και δύο γνωστούς να σου περιγράψουν ιστορίες τρόμου επί τούτου.

Δ. Θερμικοί κύκλοι. Όπως είπαμε και νωρίτερα, ένα αγωνιστικό ελαστικό έχει σχεδιαστεί με γνώμονα τη σύντομη διάρκεια ζωής. Ακόμα χειρότερα, ένα αγωνιστικό ελαστικό έχει σχεδιαστεί με γνώμονα τη χρήση κουβέρτας για το ζέσταμα και το κρύωμα, ούτως ώστε οι μεταβολές της θερμότητας να γίνονται όσο πιο ομαλά είναι δυνατόν. Σκέφτηκες γιατί; Μα, γιατί στο βωμό των επιδόσεων και της πρόσφυσης, κανένα ελαστικό αγώνα δεν σχεδιάζεται να αντέξει τους άπειρους θερμικούς κύκλους με τους οποίους καλείται να τα βγάλει πέρα ένα ελαστικό δρόμου. Και τι γίνεται όταν κλείσει ο κύκλος των θερμικών μεταβολών; Απλούστατα, η γόμα πολυμερίζεται και το λάστιχο είναι για τα μπάζα - άσχετα αν οι δείκτες φθοράς δεν συμφωνούν μαζί του...

Αυτοί είναι οι πιο βασικοί λόγοι για τους οποίους δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε ελαστικά αγώνα στο δρόμο. Αν τώρα σου περίσσεψαν από ένα TD και δεν έχεις λεφτά για άλλα, τα αφήνεις πάνω και έχεις το νου σου εκατό φορές πιο πολύ απ' ότι αν φορούσες ένα λάστιχο δρόμου.

Αυτά για να ξεκαθαρίζουμε και μερικές αλήθειες. "



:wave2:

Το παραπανω κειμενο και καποια αλλα πιο πριν, ισως θα επρεπε να στικαριστουν καπου, (ηδη εχουν σωθει σε σκληρο,usb, και δεν συμμαζευεται) ,για να μην χαθουν, ενδεχομενως και με την συμφωνη γνωμη (περιττο μαλλον αλλα...) του δημιουργου τους.:wave2:

SPORAKIAS
05/10/2007, 21:03
ας πω και εγω τη γνωμη μου....εχω καποια προσωπικη εμειρια...λογω του οτι φοραγα ''πολιτικα'' λαστιχα ενω την τελευταια φορα φορεσα γομες ..και ακομα τις εχω..(Diablo supercorsa sc2).
στους δρομους της αθηνας (κεντρο ας πουμε) δεν εχω δει καμια διαφορα...η μηχανη γλυστραει οπως γλυστραγε και με τα πολιτικα...

στην Α.Ο που εχει παρα πολυ καλη προσφυση εχω δει σημαντικη διαφορα...κρατανε πολυ καλυτερα ...καθολου γλυστριμα ...καθολου κουνημα...σταθεροτητα....οπως και στην πιστα που εχω μπει και με τους δυο τυπους...

τωρα για το θεμα βροχης...οπως ειπε και ενα αλλο παλληκαρι....αμα μπορειτε και το πλαγιαζετε.... εστω και να εχει υγρασια.......το μηχανακι με τα πολιτικα ειστε αρχοντες....αρα και εδω ...για εμενα...μια η αλλη...

τον αυγουστο εκανα και ενα ταξιδι μεχρι λευκαδα..και ολα μια χαρα...

τωρα αμα τρωγονται πιο ευκολα ..δεν με πειραζει..θελω να εχω την καλυτερη δυνατη προσφυση(οπου αυτη ειναι δυνατη) και το κοστος ερχετε σε δευτερη μοιρα...

με αυτα τα ολιγα και για να απαντησω στο θεμα του ταξιδευτη...κατα την ταπεινη μου γνωμη (και για τους ελληνικους δρομους) οι γομες ...μου καθονται καλυτερα...

αυτα...:wave2:

devil's animal
05/10/2007, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing


idi εγραψες πάλι, αλλά ποιός θα τα διαβάσει ολα αυτα? :wave2:

εγω...:blush:


εγω παλι καταλαβα....μετα απο ολα αυτα....

οτι οταν κυκλοφορουμε σε δρομο βαζουμε λαστιχα "πολιτικα"

και οταν μπαινουμε πιστα βαζουμε "γομες" - "slick"

αν θελουμε (που οι περισσοτεροι θελουμε) να μπαινουμε ΚΑΙ πιστα με τα "πολιτικα" μας...απλα δεν θα κυνηγαμε χρονους.

απλα και κατανοητα.

εκτος αν λεγεσαι "Ζαμπλουτιδης" και κανεις αλλαγες πριν και μετα στην πιστα οπου πηγαινεις.
:rotflmao: :rotflmao:

εναλλακτικα "πλαγιαζεις" χορηγους και κανεις οτι γουσταρεις!!
:lol:


την Δευτερα θα εχω τα corsa III:smokin:

gcrook
05/10/2007, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal


αν θελουμε (που οι περισσοτεροι θελουμε) να μπαινουμε ΚΑΙ πιστα με τα "πολιτικα" μας...απλα δεν θα κυνηγαμε χρονους.



Λαθος καταλαβες..
Το οτι οι αγωνιζομενοι βαζουν σλικς δεν παει να πει οτι δεν μπορεις να κυνηγησεις χρονους με ενα λαστιχο σαν αυτο που θα βαλεις.
Ουτε επισης παει να πει οτι με ενα σλικ εσυ η εγω θα δουμε καλυτερους χρονους η θα μπορουμε να μπουμε ξεγνοιαστοι μεσα και να "πλακωθουμε" χωρις εγνοια.

devil's animal
05/10/2007, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Λαθος καταλαβες..
Το οτι οι αγωνιζομενοι βαζουν σλικς δεν παει να πει οτι δεν μπορεις να κυνηγησεις χρονους με ενα λαστιχο σαν αυτο που θα βαλεις.
Ουτε επισης παει να πει οτι με ενα σλικ εσυ η εγω θα δουμε καλυτερους χρονους η θα μπορουμε να μπουμε ξεγνοιαστοι μεσα και να "πλακωθουμε" χωρις εγνοια.



ναι ρε συ Γιωργο, αλλα πηγαινοντας συνεχως πιο γρηγορα με τα "πολιτικα" λαστιχα και βελτιωνοντας χρονο και οδηγηση...καποια στιγμη....θα ερθει η ελλειψη προσφυσης....αναποφευκτα νομιζω:blush:

απ'την αλλην εννοειται οτι τα σλικ δεν σε κανουν χερα και μπορεις να τα πηγαινεις ταπα παντου.απλα εκει που με ενα "πολιτικο" λαστιχο θα δεις πιο αργο ζεσταμα (για μεσα στην πιστα μιλαμε παντα) με το σλικ θα ειναι καλυτερα τα πραγματα.Οπως επισης αν φτασουμε ποτε σε καποιο Α, Χ, Ψ επιπεδο να μπορεσουμε (για την πιστα μιλαω παντα) να κανουμε κατι καλυτερο σε χρονους αν φοραμε τα λαστιχα που ειναι προορισμενα για εκει.

:wave2:

bluemax
07/10/2007, 08:27
Πιστευω οτι πραγματι οι διαφορες γομες που μας παροτρινουν να αγοραζουμε ειναι και θεμα μαρκετινγκ. Εχουν βεβαια διαφορες απο τις απλες αλλα νομιζω οτι τα μειονεκτιματα τους υπερβαινουν τα πλεονεκτηματα κυριως στους ελληνικους δρομους. Προσωπικα φοραγα diablo corsa, supercorsa pro και τωρα diablo ΙΙΙ. Μακραν καλυτερο το supercorsa, ταιριαξε στο στιλ μου (καθολου αποτομο, ασταθες και λοιπα συναφη που μου ειπαν στο λαστιχαδικο, μην τους ακουτε) αλλα στο χρονο επανω ηταν ξυλο. Δυστυχως η αντιπροσωπια δεν φερνει το supercorsa με γομα δρομου γιατι το θεωρουν ιδιο με το diablo ΙΙΙ και δεν αξιζει τον κοπο. Τωρα η Pirelli ειναι χαζη που το παραγει? Μαλλον εδω ξερουμε καλυτερα φαινεται!! Αυτο που θελω να πω ειναι πως απο κρατημα ολα ειναι παρα πολυ καλα. Το αν θα προτιμησουμε γομες ειναι καθαρα προσωπικο θεμα πειραματισμων και χρηματικης ανεσης. Υποψιν ομως για το τι χρηση θα τους κανουμε και σεβασμο στις ιδιαιτεροτητες τους.

bar-code
09/01/2009, 00:49
.....

Opisthogonia
06/05/2009, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μάλλον δεν κατάλαβες....

Όταν λέω παραπάνω εννοώ :

α. Αφενός έχουν καλυτερο κράτημα αφού δεν εχουν τις αυλακώσεις κι άρα η επιφάνεια τριβής είναι μεαλύτερη και
β. Κρατάνε παραπάνω διυνηθέντα χιλιόμετρα

Εχεις κρατήσει εσύ "γόμες" 5.000 χλμ; Eμένα τουλάχιστον τα Dragon (Diablo supercorsa sc2) μου κράτησαν περίπου 4.000χλμ (και απο αυτά, τα 120 χλμ μία μέρα Μέγαρα)

ολα καλα κ συμφονο με οτι μετεφερε ο συμφορουμιτις idi

στην πραξη ομος:
Eχω γραψι περιπου 30.000 με μιχανακι τα τελεφτεα 2 χρονια...τα 10.000 με 2 ζευγαργια ΒΤ15 κ τα υπολιπα με: 1 ζευγαρι diablo supercorsa (1,2),2 diablo superbike (1,2) k 1 metzeler Race tech (2,2)

μικρι εμπιρια βεβεα αλλα τα δουλεψα περισοτερο δρομο παρα πιστα ,να διεφκρινισο οτι τα ΒΤ15 ειτανε παντα κενουργια ενο η γομες ειτανε παντα μεταχιρο ta Superbke(dld ta slic) ston dromo ειτανε τα πιο γλιστερα ΟΜΟΣ με το που ζεστενοτανε λιγο σιμπεριφεροτανε καλητερα απο οτι διποτε αλλο ειχα μου φανικε πολυ παραξενο.... (αν φανταστις οτι στην ουσια ειτανε το ιδιο λαστιχο με το super corsa απλος χορις χαραξη)

αυτο που θελω να επικντροθο ειναι τα χιλιομετρα...ναι αληθια εχω ακουση για αποκολισι ελαστικου στα πολλα....ποτε δεν εχο δει ομος....κ εχω ακουσι του τιπου γνοστοσ γνοστου...οχι χιροπιαστα ...να υπενθιμισο χορις παρεξιγισι οτι η ελλαδα εχει μεγαλο ποσοστο κανγκουριασις κ παρα πολυ κικλοφορουνε με γομες στον δρομο...παραφτα δεν εχο δι ποτε να γιντε κατι....
ΝΑ ξεκαθαρισο ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΟ ΧΡΙΣΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΓΟΜΑΣ ΑΠΛΟΣ ΠΑΡΑΘΕΤΟ ΤΙΝ ΑΠΟΨΙΜΟΥ..

Να πω οτι το λαστιχο που κρατισα περισοτερο ειτανε ενα μεταχιρισμενο ζευγαρι Diablo super corsa (1,2) κ για την ακριβια περιπου 8.000 χιλιομετρα ειτανε το 2ο ελαστικο μου κ πραγμτικα οταν το αλαξα σικονε κ αλλα χιλιομετρα στον δρομο ...φισικα εγινε αλαγη μονο κ μονο γιατι μπικε το μιχανακι πιστα ,απο εκει κ περα αλαξα αρκετα γριγορα λαστιχα...

Οστο αυτο που θελω να πω ειναι οτι τα παντα ειναι θεμα χιρισμου αν πιγενις ολο τον δρομο παντες λογικο να λιοσι κ να το παρις στα χεργια τα λαστιχα φισικα κ εχουνε ορια αλλα ι πραγματικι τους αντοχι ειναι πολυ πιο πανω απο οριο που θετι ο καθε κατασκεβαστις

Σε κλισιμο του ποστ μου ο καθενας ειναι καλητερα να δοκιμασι μονοστου κ να αποφασισι για την παρτη του δεν εινα ολα τα μηχανακια ιδια ουτε η οδηγη

Αυτα σεξ
κ σορρυ για τιν ανορθογραφια δυσλεκτικος στο γραψιμο οποτε σεξαρο τις λεξεις ;P