PDA

View Full Version : λιπαντικά IGOL France .. Γενική άποψη .



kiriakost
05/10/2007, 14:06
Βάζοντας καινούργια αλυσίδα, και έπειτα από 120 χλμ , η αλυσίδα ζήτησε το πρώτο λάδωμα .

Πηρα και εγώ ένα μπουκάλι 750ml IGOL Propuls Viscochaine . ( 12? )


Chain spray with excellent detention characteristics, developed for the requirements of road and area motorcycles.
Gets easily between the track links and thereby the life span of the chains extends, protects against penetration of water and developing rust.
Does not attack O-rings.
Deposits are prevented by special additives.
Optimal applying of the lubricant by the outstanding application technology of the spray box.

http://rennoel.eshop.t-online.de/epages/Store7.sf/?ObjectPath=/Shops/Shop30430/Products/21004-01



Τι γνώμη έχετε για τα λιπαντικά IGOL made in France , γενικά ?

Τι βαθμολογία θα τους βάζατε από το 1 - 10 .

project.breeze
05/10/2007, 14:49
Κυριάκο τα IGOL θεωρούνται αρκετά καλά λάδια,για το συγκεκριμένο που ρωτάς δεν ξέρω.Άλλο είναι το θέμα μου,δεν νομίζεις πως είναι λίγο υπερβολικό να λαδώνεις την αλυσίδα κάθε 120 χιλιόμετρα;Αν πήγαινες χώμα θα το καταλάβαινα αλλά φαντάζομαι πως το AX μετά από τόσο κόπο δεν σκοπεύεις να το βάλεις καθόλου χώμα...:wave2:

nikos force
05/10/2007, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost






Τι βαθμολογία θα τους βάζατε από το 1 - 10 . 3

kiriakost
05/10/2007, 15:04
Η αλυσίδα ήταν φορτωμένη , με ένα άσπρο λιπαντικό ζελέ , δεν θα το έλεγα γράσο !!
Με την φυγόκεντρο γέμισε ο χώρος στο μικρο γρανάζι , με αυτό το υλικό ..

Σήμερα έχασα το λεωφορείο , και πήγα στην δουλειά με την μηχανή .
15 + 15 30χλμ πήγαινε - έλα ... απο 90 - 120 στο κοντέρ και αρίστη οδική συμπεριφορά .


Οταν έφτασα στην πόλη , και έβγαλα το κράνος , άρχισα να ακούω την αλυσίδα να κάνει έναν ελαφρό ήχο.
Και σκέφτηκα ... λαδάκι θέλει το παιδί .

Πήρα το σπρέι , την σήκωσα με εξωτερικό σταντ , και έριξα πράμα , ούτε σταγόνα δεν έπεσε στο χώμα όσο και εάν έριχνα σπρέι .

τώρα θα πάω σπίτι, για φαγητό , και θα δω εάν είχα δίκαιο , ή ήταν απλά η ιδέα μου.

nikos force
05/10/2007, 15:16
PERSONAL OPINION...BEL RAY ME SILIKONI...TO EXW XRISIMOPOIISEI SE ALISIDES ME O-RINGS ME X-RINGS KAI SE AGWNISTIKES KAI APLA MAMAEI

kiriakost
05/10/2007, 16:35
Τελικά, αφού έκανα 3 χιλιόμετρα , και έπειτα άκουσα πάλι την αλυσίδα .. τίποτα δεν άλλαξε .

Κάνει τον ήχο της αλυσίδας με φουλ λίπανση , που κολλάνε κάπως οι κρίκοι , επειδή έχουν πολύ λίπανση .

και τωρα .. ακόμα περισσότερη :lol:



Μου την έδωσε , βλέποντας το άσπρο γράσο να έχει γεμίσει τον τόπο.. ψαλίδι - λεβιέ ταχυτητων ... θα την κάνω μπάνιο εδώ και τώρα . :D


Το ενδιαφέρων μου για την IGOL , συνεχίζεται για λάδια 10-40 .
Όποιος έβαλε .. γράφει στο θέμα .

gcrook
05/10/2007, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Τελικά, αφού έκανα 3 χιλιόμετρα , και έπειτα άκουσα πάλι την αλυσίδα .. τίποτα δεν άλλαξε .

Κάνει τον ήχο της αλυσίδας με φουλ λίπανση , που κολλάνε κάπως οι κρίκοι , επειδή έχουν πολύ λίπανση .

και τωρα .. ακόμα περισσότερη :lol:



Μου την έδωσε , βλέποντας το άσπρο γράσο να έχει γεμίσει τον τόπο.. ψαλίδι - λεβιέ ταχυτητων ... θα την κάνω μπάνιο εδώ και τώρα . :D


Το ενδιαφέρων μου για την IGOL , συνεχίζεται για λάδια 10-40 .
Όποιος έβαλε .. γράφει στο θέμα .

Φανταζομαι οτι εχεις διαβασε τα σχετικα τοπικς εδω μεσα σχετικα με την σωστη λιπανση/συντηρηση της αλυσιδας.
Εγω απλως εχω να σου προτεινω να την λαδωνεις οταν ειναι ηδη ζεστη και να την αφηνεις αρκετη ωρα μεχρι να ξανακαβαλησεις.
Φανταζομαι οτι ξερεις να την καθαριζεις με παραφινελαιο η εστω με ειδικα σπρει πριν το "λαδωμα" που διωχουν την βρωμια.
Τωρα ποιο ειναι καλυτερο σπρει δεν μπορει να σου πει κανενας διοτι δεν ειναι λιπαντικο να το αφηνεις Χ χιλιομετρα στην αλυσιδα για να ξερεις αν εκανε δουλεια, αλλα κατι που το επαναλαμβανεις κατα το δοκουν μιας και οι συνθηκες στις οποιες δουλευει η αλυσιδα δεν ειναι σταθερες.

kiriakost
05/10/2007, 21:29
Αχχχ κάποια πράγματα τα λέμε , αλλά περνάνε στον ντούκου , όταν τα χρειαζόμαστε,
δεν τα θυμόμαστε !!

Τρια διαφορετικά καθαριστικά χρησιμοποίησα , για να βρω ποιο θα καθάριζε το χάος , και τα κατάφερα στο περίπου , με μια ώρα ταλαιπωρία , και ας είχα και πιεστικό νερού ..

Με λιγο παραφινέλαιο και ένα πινελάκι , σε δυο λεπτά θα είχε γίνει βαμβάκι ο λερωμένος σκελετός .

Τελος πάντων , θα πάρουμε και από αυτό ..


Πάντως το σπρέι γράσου , διοτι μάλλον τέτοιο είναι αυτό που πήρα , είναι ζόρικο στο κομμάτι ότι γίνετε ένα με την αλυσίδα .

Πριν χρόνια ειχα πάρει ένα της Βίρφ .. κάπως έτσι λέγεται .. και δεν μου βγήκε τόσο καλό όσο αυτό.
Τα χρόνια περνάνε , και τα χημικά βελτιώνονται , μόνο έτσι μπορώ να το εξηγήσω .

Anritsu
05/10/2007, 21:39
Εγώ απο τα AGIP , VALVOLINE και ΜΟΤΟREX που έχω χρησιμοποιήσει πιο πολύ γούσταρα την βαλβολίνη 80 W (ίσως και 90) . Πινελάκι και πέρασμα σιγά σιγά .Είναι ταλαιπωρία αλλα το έλεγε το μανιουαλ και ειπά να το δοκιμάσω . Τωρα που μου εφύγε ο ενθουσιασμός βάζω της MOTOREX ένα που είναι λευκό . Κρατάει άνετα 300 συνεχή χλμ και φέυγει σχετικά εύκολα

AFTA

bsari
07/10/2007, 16:51
ειναι σε χρυσό μπουκαλακι ,δε το αλλαζω με τιποτα(βεβαια το 90ω ειναι καλυτερο αλλαα)

stefanos
07/10/2007, 19:21
Για το ΑΧ1 το καλύτερο είναι της Honda.
Δεν θα τρώς 2 μεροκάματα να καθαρίζεις.

kiriakost
07/10/2007, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Για το ΑΧ1 το καλύτερο είναι της Honda.
Δεν θα τρώς 2 μεροκάματα να καθαρίζεις.

Μιλάς για σπρέι αλυσίδας ?


Εμενα αυτό που με τυράννησε είναι η λίπανση που έχει η αλυσίδα από το εργοστάσιο .

stefanos
08/10/2007, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Μιλάς για σπρέι αλυσίδας ?




ναι

div400
08/10/2007, 08:30
AX(1) κυριακο ΑΧ

η αλυσιδα δεν θελει ποτισμα!

το σημαντικοτερο λυπαντικο ειναι ΜΕΣΑ τις, προστατευμενο απο τα o-ring και δεν μπορεις ουτε να το βγαλεις με καθαρισμό, ουτε να βάλεις φρεσκο!!! απλα γιατι τα o-ring δεν σε αφηνουν και καλα κανουν!!!

το μονο που μπορεις να κανεις, ειναι να πρσφέρεις μια ελαφρα λυπαντική στρωση στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ και ειδικα εκει που ερχονται τα roller σε επαφη με το γραναζι.

οποτε ενα ελαφρο περασμα με σπρεϊ ,οταν ειναι ζεστή, ειναι αρκετό!
την αφηνεις να κρυώσει το λαδακι ετσι ωστε να κολλησει πανω της και αν θες μπορεις με ενα πανακι να την σκουπίσεις ωστε να μαζεψεις τα περισευματα και να μειωσεις το ''φτυσιμο''.

και απο σπρεϊ σου προτεινω της μοτορεξ αυτο στη κιτρινοχρυση φιάλη

kiriakost
08/10/2007, 15:12
Σήμερα πέρασα μια βόλτα απο το τοπικό δίκτυο "Honda Μετάλλαξις " .

Παρήγγειλα κάτι βίδες για τα φερινγκ , και ρώτησα για λιπαντικά κινητήρα Honda .

Δουλεύουν μόνο 15-50 Semi , και κάνει 12? το λίτρο .




div400 Σε ευχαριστώ για τις αναλυτικές συμβουλές ! ;)

Viking
06/08/2009, 12:13
Kάνοντας αναζήτηση βρήκα το συγκεκριμένο θεματάκι.

Έβαλα τα Igol Propuls Racing 10W50.

Ίσως είναι λίγο νωρίς αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές, με το κιβώτιο να ακούγεται λιγότερο από πριν και αλλαγές να είναι κάπως πιο μαλακές.Είναι πλήρως συνθετικά βέβαια και θα δούμε την αντοχή τους.

Υπάρχει κάποιος που να τα έχει δοκιμάσει να μας πει κάτι παραπάνω?

Ζεύκας
06/08/2009, 16:48
ο kiriakost αλλά ίσως να αργήσει να σου απαντήσει! :lol:

Viking
06/08/2009, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ο kiriakost αλλά ίσως να αργήσει να σου απαντήσει! :lol:
Πάντως το θρεντάκι του με το ΑΧ όλα τα λεφτά!