PDA

View Full Version : d3o to mellon einai edw!



Pan_Londinium
05/10/2007, 15:32
d3o einai ena uliko to opoio einai malako k auplasto alla mwlis er8ei se proskrousei me kati sta8eropoihte kai aporofa ths dunameis!

deite merika binteakia:

test me ftiari! (http://www.youtube.com/watch?v=9VDeJ7rLUYU)

h 8ewria (http://www.youtube.com/watch?v=Grq2NzI9nNI)

briskontai hdh sthn agora polla (http://www.stuntpadding.com/page/section/shop) proionta (http://www.d3o.com/products.php?section=4)

el_hymador
05/10/2007, 15:47
:eyepop:


απιστευτο!!!

μακαρι να το υιοθετησουν ως υλικο ολες οι εταιρειες που ασχολουνται με τον προστατευτικο εξοπλισμο.

gixxerpap
05/10/2007, 17:50
ειναι κατι που το δοκιμαζουν εδω και πολυ καιρο! αντε να δουμε ποτε θα εχει εφαρμογη και σε εξοπλισμο ασφαλειας...

Ταξιδευτής
05/10/2007, 18:07
Επιτελους βγαινει στην παραγωγη!!! :wave2:
Αντε να δουμε! :beer:

project.breeze
05/10/2007, 18:12
Φανταστείτε την συνολική προστασία που θα προσφέρει ένα κορυφαίο κράνος με μία μπαλακλάβα φτιαγμένη απο D3O.Καταπληκτικό!

VANDA
05/10/2007, 19:14
Ωραίο φαίνεται!!!

KaTaNaS
05/10/2007, 20:08
σε εσωρουχα αλά ισοθερμικά να βγει και ειμαστε πολυ καλυτερα καλλυμένοι!


εχει ηδη βγει σε γαντακια ΜΧ



:beer:

alx255
06/10/2007, 08:29
απλα τελειο

div400
06/10/2007, 08:51
δεν θα ηθελα να φανω σπασικλας ή μισαλοδοξος αλλα πουθενα στην σελιδα που παρατιθεται δεν αναφερει πιστοποιηση κατα προδιαγραφη που αφορά ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΥΣΤΕΣ!!!!

ακομα και στην δηλωση/διαγραμμα για την ικανοτητα απορροφησης ενεργειας δεν αναφερει καποιον φορέα που να το εχει πιστοποιησει.... (που ουτως ή αλλως δεν το επιπεδο αυτο ΔΕΝ καλυπτει τις προδιαγραφες που αφορουν προστατευτικα πλατης/αγκωνων....)

και με αυτο δεν λεω οτι ειναι μουφα ή απατη αλλα μεχρι να δουν τα ματια μας προιον δικου μας ενδιαφέροντως ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ συμφωνα με τις ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ προδιαγραφες ας ειμαστε λιγο σκεπτικοι....

α οχι εχει καποια πιστοποιηση την eco-tex..... (http://www.oeko-tex.com/OekoTex100_PUBLIC/index.asp?cls=02) λεει οτι δεν ειναι κατασκευασμενο απο υλικα επικινδυνα για την υγεια/περιβαλλον...κατι ειναι και αυτο!

gcrook
06/10/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400


ακομα και στην δηλωση/διαγραμμα για την ικανοτητα απορροφησης ενεργειας δεν αναφερει καποιον φορέα που να το εχει πιστοποιησει....!

Δηλαδη Μητσο δεν ειναι DOT/SAE approved;
:sad: :sad: :sad:















:lol: :lol: :lol:

Nikoskazer2000
07/10/2007, 02:39
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά αυτό το υλικό απορροφά τη δυναμική ενέργεια ενος αντικειμένου και στιγμιαία αλλάζει τη μοριακή του δομή; :hypnotize :confused:

Γιατί αν ισχύει αυτό τότε θα αλλάξουν τα πάντα απ' οσα ξέραμε για τον προστατευτικό εξοπλισμό και οχι μόνο!!!!:eek:

Οι εφαρμογές είναι αμέτρητες.

Όποιος έχει επιστημονικά links ας ποστάρει παρακαλώ, μ' ενδιαφέρει να μάθω περισσότερα.

crs-k
07/10/2007, 07:12
:rolleyes:

kiriakost
07/10/2007, 07:35
Για να μην τρελαθώ .. γυρίζω τις νύχτεεεεεςς ( Λαϊκό Ασμα )

Βρε φιλενάδες .... για ζελε δεν έχετε ακούσει τίποτις ???

Σέλα με ζελέ ?? παπούτσια αθλητικά με ζελέ ?

Εσεις τον ζελέ μόνο τον τρώτε ??

Εδω και επτά χρόνια τουλάχιστον κυκλοφορούν προϊόντα με ζελέ απορρόφησης ενέργειας .

Καλα ... μήπως τα μάτια σας και τα αυτιά σας δεν έχουν πιστοποίηση DOT/SAE ????

Αααααα αυτό είναι τραγικό !!! :D

div400
07/10/2007, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
...Όποιος έχει επιστημονικά links ας ποστάρει παρακαλώ, μ' ενδιαφέρει να μάθω περισσότερα.

νικο τζιφος! οτι λινκ και να ακολουθώ (εως τωρα...) ολα γυρνουν στην d3o που ανεπτυξε το προιον αυτό!!!!:look:

παντως βρηκα γαντια (http://www.racergloves.com/motorbike/produit.php?id=518) με το υλικο αυτό ως προστασία...

edit: η ιδια εταιρεία έχει και τζακετ με το θαυματουργο αυτο υλικο!!!!!

ΕΔΩ (http://www.racergloves.com/RACER_JKTS_English/technologie.html)

κοιτα να δείς....τελικα φτιαχνουν και για μοτο/στες!

crs-k
08/10/2007, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Για να μην τρελαθώ ............
Βρε φιλενάδες .... για ζελε δεν έχετε ακούσει τίποτις ???
Σέλα με ζελέ ?? παπούτσια αθλητικά με ζελέ ?
.................



Τι εχει να κανει το ζελε της σελλας ή των παπουτσιων με το υλικο στο οποιο αναφερομαστε? :confused:

Lupo
08/10/2007, 07:38
Δείχνει εκπληκτικό!:beer:


.........

Αν ειναι αληθινό, και τελικά, δεν έχει μειονεκτήματα!


* (http://www.youtube.com/watch?v=8EBWGbhsuws&mode=related&search=d3o%20richard%20palmer%20mike%20austin%20impact%20protection%20cnn%20intelligent%20molecules)

Pan_Londinium
09/10/2007, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400

edit: η ιδια εταιρεία έχει και τζακετ με το θαυματουργο αυτο υλικο!!!!!

ΕΔΩ (http://www.racergloves.com/RACER_JKTS_English/technologie.html)

κοιτα να δείς....τελικα φτιαχνουν και για μοτο/στες!

megale!!! :beer:
to mono kako einai oti den mporeis na paragkeileis... leei oti to online store anoigei 22 Sept 07!

ti mhna exoume re paidia? :hypnotize

Lupo
09/10/2007, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από pfout
megale!!! :beer:
to mono kako einai oti den mporeis na paragkeileis... leei oti to online store anoigei 22 Sept 07!

ti mhna exoume re paidia? :hypnotize

Να δεις που κάποιος από τα στελέχη της εταιρείας, είναι Έλληνας!:sick: :uplate:


:D

kalesin
09/10/2007, 15:38
Ας δοκιμασω μια ερωτηση που μου ερχεται στο μυαλο, το οποιο ας σημειωσουμε οτι ειναι καμμενο στο μεγαλυτερο μερος του κ υπολειτουργει


Ας παρουμε λοιπον ενα σκουφακι τετοιο κ να το φορεσουμε αντι για κρανος
[εστω σαν το κρανος που φορανε μερικοι σε σκουτερακια κτλ, το μισο δηλαδη]

τα κρανη ειναι σκληρα εξωτερικα αλλα στο εσωτερικο τους εχουν αφρωδες υλικο -μαξιλαρακια- τοσο για να ειναι ανετα κ απροβληματιστα στο φορεμα, οσο κ για την εστω ελαχιστη αποροφηση των κραδασμων σε μια πτωση. Επιτρεπουν την, εστω κ μικρη, κινηση του κεφαλιου στο εσωτερικο τους.

Αυτο το υλικο, απο τη στιγμη που η ταχυτητα το κανει τοσο σκληρο, δεν θα αποτρεπει αυτη την κινηση;

δεν θα ειναι λοιπον επικινδυνο; αφου δεν υπαρχει καμια αποροφηση κραδασμων, οι οποιοι θα περνανε αυτουσιοι στο κεφαλι μας


εκτος κ αν δεν εχω καταλαβει κατι καλα

εκτος κ αν υπαρχει το μαξιλαρακι επιπροσθετα μεσα απο το σκουφακι γι αυτο το λογο

κ πως θα ασφαλιζει αυτο το πραγμα πανω στο κεφαλι κ δεν θα πεταξει μακρυα στο πρωτο μπαμ


:beer:

Pan_Londinium
09/10/2007, 15:46
apoti katalaba ektws apo to na aporofaei energies, thn apeleu8eronei.. (anti8eta me ulika pou kanoun to ena h to allo)

px sto videaki kanei mia mpalitsa h opoia anaphda panw sto trapezi..

ta skoufakia omws einai gia ski oxi gia mhxanes k den 8a h8ela na dwkimasw na pesw me skoufaki anti gia kranos.. :look:

project.breeze
09/10/2007, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Ας δοκιμασω μια ερωτηση που μου ερχεται στο μυαλο, το οποιο ας σημειωσουμε οτι ειναι καμμενο στο μεγαλυτερο μερος του κ υπολειτουργει


Ας παρουμε λοιπον ενα σκουφακι τετοιο κ να το φορεσουμε αντι για κρανος
[εστω σαν το κρανος που φορανε μερικοι σε σκουτερακια κτλ, το μισο δηλαδη]

τα κρανη ειναι σκληρα εξωτερικα αλλα στο εσωτερικο τους εχουν αφρωδες υλικο -μαξιλαρακια- τοσο για να ειναι ανετα κ απροβληματιστα στο φορεμα, οσο κ για την εστω ελαχιστη αποροφηση των κραδασμων σε μια πτωση. Επιτρεπουν την, εστω κ μικρη, κινηση του κεφαλιου στο εσωτερικο τους.

Αυτο το υλικο, απο τη στιγμη που η ταχυτητα το κανει τοσο σκληρο, δεν θα αποτρεπει αυτη την κινηση;

δεν θα ειναι λοιπον επικινδυνο; αφου δεν υπαρχει καμια αποροφηση κραδασμων, οι οποιοι θα περνανε αυτουσιοι στο κεφαλι μας


εκτος κ αν δεν εχω καταλαβει κατι καλα

εκτος κ αν υπαρχει το μαξιλαρακι επιπροσθετα μεσα απο το σκουφακι γι αυτο το λογο

κ πως θα ασφαλιζει αυτο το πραγμα πανω στο κεφαλι κ δεν θα πεταξει μακρυα στο πρωτο μπαμ


:beer:




Εγώ φαντάζομαι πως με κάποιο τρόπο διαχέει την ενέργεια της κρούσης σε όλη την επιφάνεια του υλικού.Ούτε εγώ θα ήθελα να το φοράω σκέτο χωρίς κράνος αλλά δεν θα με χαλούσε να φοράω το κράνος και από μέσα μία μπαλακλάβα από αυτό το υλικό:wave2:

makis206
09/10/2007, 22:56
Απίστευτο και εντυπωσιακότατο !

Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο κι έχω μείνει λίγο :uplate: αλλά με ενδιαφέρει κι εμένα να μάθω περισσότερα, παιδιά αν γίνει πράξη αυτό που πάνε να μας παρουσιάσουν θα είναι κάτι το μοναδικό !

Δεν θα μου περνούσε ποτέ απ'το μυαλό ότι θα μπορούσαμε κάποτε να φτάσουμε ως εκεί και δεν ξέρω κατά πόσο θα έχει τη δυνατότητα να υλοποιηθεί τελικά αλλά η σκέψη και μόνο κάποιων να ψαχτούν για κάτι τετοιο εμένα με κάνει να.. δίνω ρέστα :lol:

Πόσο μάλλον τώρα που προχώρησε μέχρι αυτά τα βίντεο, για να δούμε

:beer: :beer:

Ρίγος μ'έπιασε ! :lol:

fantacid
09/10/2007, 23:45
φανταστικο φαίνεται!!!

ενα τετοιο προιον μπορει να εχει χρηση σχεδον σε ολα τα αθληματα αφου ειναι ελαφρυ,ευκαμπτο κ μαλακο!

αντε να το βελτιστοποιήσουν συντομα να το μπει στη καθημερινότητα μας !

div400
10/10/2007, 05:57
απλα my 2cents....

κατα την αναζητηση μου για περισσοτερες πληροφορίες πετυχα ενα ποστ ( σε αγγλικο φορουμ για skate....) ενος αρκετα ''ψαχμενου'' που εξεφρασε ενδιασμους για την χρηση του συγκεκριμένου υλικου στην κατασκευη ΚΡΑΝΩΝ (για skateboard) απλα και μονο γιατι ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ προσκρουση/κρουση για να λειτουργησει σε αντίθεση με τα ''συμβατικά'' υλικα που εινια εξαρχής διαμορφωμένα για να απορροφήσουν την κρούση.....

φανταζομαι ομως οτι καπου σε καποιο εργοστασιο δοκιμαζεται η εφαρμογή του.....:rolleyes:

επίσης να αναφερω (πληροφοριακα και μονο...) οτι στο site που ποσταρα ΔΕΝ αναφερει (και παλι...) οτι τα προιοντα που εχουν το υλικο αυτό , ειναι πιστοποιημενα συμφωνα με τις ισχυουσες προδιαγραφες ασδαλειας που αφορουν προστατευτικό εξοπλισμο για μοτοσ/στες!

THEOD
10/10/2007, 06:09
Μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα και να κρίνετε... είναι νωρίς ακόμα....τα υλικά αυτά βρίσκονται σε εμβρυική ηλικία από πλευράς εξέλιξης... Λογικό να υπάρχουν επιφυλάξεις και προβλήματα προς επίλυση, αλλά μάλλον σε λίγα χρονάκια θα τρίβουμε τα μάτια μας...

VANDA
10/10/2007, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δεν θα μου περνούσε ποτέ απ'το μυαλό ότι θα μπορούσαμε κάποτε να φτάσουμε ως εκεί...


Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι αργήσαμε. Πριν δεκαπέντε χρόνια πχ φανταζόμουν ότι σήμερα θα είχαμε κάνει θαύματα σε τέτοιους τομείς. Ισως βλέπω πολλές ταινίες τελικά..

Ταξιδευτής
10/10/2007, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
απλα my 2cents....

κατα την αναζητηση μου για περισσοτερες πληροφορίες πετυχα ενα ποστ ( σε αγγλικο φορουμ για skate....) ενος αρκετα ''ψαχμενου'' που εξεφρασε ενδιασμους για την χρηση του συγκεκριμένου υλικου στην κατασκευη ΚΡΑΝΩΝ (για skateboard) απλα και μονο γιατι ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ προσκρουση/κρουση για να λειτουργησει σε αντίθεση με τα ''συμβατικά'' υλικα που εινια εξαρχής διαμορφωμένα για να απορροφήσουν την κρούση.....

φανταζομαι ομως οτι καπου σε καποιο εργοστασιο δοκιμαζεται η εφαρμογή του.....:rolleyes:

επίσης να αναφερω (πληροφοριακα και μονο...) οτι στο site που ποσταρα ΔΕΝ αναφερει (και παλι...) οτι τα προιοντα που εχουν το υλικο αυτό , ειναι πιστοποιημενα συμφωνα με τις ισχυουσες προδιαγραφες ασδαλειας που αφορουν προστατευτικό εξοπλισμο για μοτοσ/στες!

Δημητρη μου, υποθετω οτι ο αρκετα "ψαγμενος" που εξεφραζε ενδοιασμους μαλλον το λεει απο πλευρας ψυχολογιας παρα οτιδηποτε αλλο.

Οπως και να το κανουμε ειναι πολυ μεγαλο ζητημα το ψυχολογικο του να φορεσεις ενα κομματι ...υφασμα στο κεφαλι και να σου πουν "πανε βολτα με τη μηχανη, και μην ανησυχεις! ΟΤΑΝ σκασεις κατω, αυτο το υφασμα θα σε προστατεψει!" :uplate:

Παντως την τεχνολογια των interlocking molecules (συγνωμη αλλα στα ελληνικα δεν ξερω να το μτφ) την γνωριζω εδω και μερικα χρονια και θυμαμαι οτι οταν ειχα πρωτοδιαβασει για αυτο ειχα μεινει εντελως μλκ!

Παντως ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ απιστευτο θεμα! Ρε παιδια, εδω μιλαμε ο αλλος χτυπαει τον τυπακο με ΦΤΥΑΡΙ στο κεφαλι και στα γονατα και δεν τρεχει καστανο! Τι λεμε τωρα!!!

Σκεφτειτε μια ολοσωμη δερματινη φορμα με επενδυση απο αυτο το υλικο!!! :a016: :a016:

KaTaNaS
10/10/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Παντως ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ απιστευτο θεμα! Ρε παιδια, εδω μιλαμε ο αλλος χτυπαει τον τυπακο με ΦΤΥΑΡΙ στο κεφαλι και στα γονατα και δεν τρεχει καστανο! Τι λεμε τωρα!!!


παντως θα πρεπε να δειξουν στο βιντεακι μετρησεις με δυναμομετρο!

Lupo
10/10/2007, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
..........
Σκεφτειτε μια ολοσωμη δερματινη φορμα με επενδυση απο αυτο το υλικο!!! :a016: :a016:
Να συμπεριλαμβάνει και λαιμό-σβέρκο.
Αν είναι έτσι, κι ας μην εφαρμοστεί σε κράνος , και να συνεχίσουμε να φοράμε, τότε , και πάλι φοβερό μου ακούγετε!

fantacid
10/10/2007, 12:04
Δεν ειναι αναγκη να εφαρμοστει σε κρανος κατυθειαν!

σκεφτητε μια ολοσωμη να τη φορατε καθημερινα με ΠΛΗΡΗ προστασια κ στο παχος ενος εσωθερμικου!!!

ειτε πας στη πιστα ειτε πας για τσιγαρα να νιωθεις το ιδιο ασφαλης!

......κ ας μη ποτε στη τεχνολογια των κρανων!

δεν ειναι μικρη υποθεση....

Nikoskazer2000
11/10/2007, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
νικο τζιφος! οτι λινκ και να ακολουθώ (εως τωρα...) ολα γυρνουν στην d3o που ανεπτυξε το προιον αυτό!!!!:look:

Αυτό παρατηρώ και 'γω ρε γμτ και φυσικά ουτε λόγος για Ελλάδα! :(



Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
παντως βρηκα γαντια (http://www.racergloves.com/motorbike/produit.php?id=518) με το υλικο αυτό ως προστασία...

edit: η ιδια εταιρεία έχει και τζακετ με το θαυματουργο αυτο υλικο!!!!!

ΕΔΩ (http://www.racergloves.com/RACER_JKTS_English/technologie.html)

κοιτα να δείς....τελικα φτιαχνουν και για μοτο/στες!

Μια χαρά φαίνονται τα γαντάκια (πράσινα+μαύρα=me gustas πολύ) :D

Σ' ευχαριστώ Δημήτρη!

:beer: :beer: :beer:
:wave2:

Nikoskazer2000
11/10/2007, 01:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Ας δοκιμασω μια ερωτηση που μου ερχεται στο μυαλο, το οποιο ας σημειωσουμε οτι ειναι καμμενο στο μεγαλυτερο μερος του κ υπολειτουργει


Ας παρουμε λοιπον ενα σκουφακι τετοιο κ να το φορεσουμε αντι για κρανος
[εστω σαν το κρανος που φορανε μερικοι σε σκουτερακια κτλ, το μισο δηλαδη]

τα κρανη ειναι σκληρα εξωτερικα αλλα στο εσωτερικο τους εχουν αφρωδες υλικο -μαξιλαρακια- τοσο για να ειναι ανετα κ απροβληματιστα στο φορεμα, οσο κ για την εστω ελαχιστη αποροφηση των κραδασμων σε μια πτωση. Επιτρεπουν την, εστω κ μικρη, κινηση του κεφαλιου στο εσωτερικο τους.

Αυτο το υλικο, απο τη στιγμη που η ταχυτητα το κανει τοσο σκληρο, δεν θα αποτρεπει αυτη την κινηση;

δεν θα ειναι λοιπον επικινδυνο; αφου δεν υπαρχει καμια αποροφηση κραδασμων, οι οποιοι θα περνανε αυτουσιοι στο κεφαλι μας


εκτος κ αν δεν εχω καταλαβει κατι καλα

εκτος κ αν υπαρχει το μαξιλαρακι επιπροσθετα μεσα απο το σκουφακι γι αυτο το λογο

κ πως θα ασφαλιζει αυτο το πραγμα πανω στο κεφαλι κ δεν θα πεταξει μακρυα στο πρωτο μπαμ


:beer:

Οχι, δεν κατάλαβες: Το να φορέσεις το κράνος και να το προσαρμόσεις στο κεφάλι σου ΔΕΝ επηρεάζει τη μοριακή δομή του υλικού (δε γίνεται απο μαλακό-->σκληρό). Αν τώρα φας καλό χτύπο ενω φοράς το κράνος αυτό στιγμιαία θα σκληρύνει και μετά (που θα σέρνεσαι στην άσφαλτο ας πούμε) θα είναι πάλι μαλακό. Αυτή η αλλαγή γίνεται ακαριαία κάπου σε 10ns αν κατάλαβα καλά το 1/1000 του sec.

Ειδικά σε περιοχές του μπουφάν οπως στήθος ή νευρά και κοιλιά που είναι απροστάτευτα με την παρούσα τεχνολογία, με το d3o θα μπορεί μόνο θετική εξέλιξη να υπάρχει.

Nikoskazer2000
11/10/2007, 01:39
Αλλη μου απορία: Αυτό το υλικό απορροφά δυναμική ενέργεια κατα την πρόσκρουση. Ολα καλά μέχρι εδω.

Αλλα αυτή την ενέργεια που αποροφά πως την αποδίδει;;;

Όλοι ξέρουμε απο βιβλία της Φυσικής οτι η ενέργεια ΠΟΤΕ δεν χάνεται αλλα ΠΑΝΤΑ μετατρέπεται σε ενα αλλο είδος της.

Δηλαδή τι; Θα τρώμε τον χτύπο και το μπουφάν θα φτάνει τους 100 βαθμούς κελσίου; ή μήπως θα ακτινοβολούμε με μερικές εκατοντάδες rad σα να 'χουμε κάνει ενα περίπατο μέσα στο control room του Chernobyl; :confused:

Δεν έχει λογική ρε γμτ!
:a018: :a018: :a018: :a018:

Ασε που δε διευκρινήζεται στα πόσα Nm² θα "ενεργοποιείται" η αλλαγή της μοριακής του δομής. :mad:

Nikoskazer2000
11/10/2007, 01:40
Αστα διάλα τα πήρα τώρα

div400
11/10/2007, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Δημητρη μου, υποθετω οτι ο αρκετα "ψαγμενος" που εξεφραζε ενδοιασμους μαλλον το λεει απο πλευρας ψυχολογιας παρα οτιδηποτε αλλο.

Οπως και να το κανουμε ειναι πολυ μεγαλο ζητημα το ψυχολογικο του να φορεσεις ενα κομματι ...υφασμα στο κεφαλι και να σου πουν "πανε βολτα με τη μηχανη, και μην ανησυχεις! ΟΤΑΝ σκασεις κατω, αυτο το υφασμα θα σε προστατεψει!" :uplate:

ψαγμενος οσων αφορά την διατυπωση του επιχειρηματος του, ψαγμενος οσοων αφορά την ''γνωση'' των υλικων και τις μηχανικές τους ιδιοτητες.....το βιογραφικό του δεν το εχω διαβασει βεβαια...:rolleyes:

απλα η λογική του ηταν. οτι τα συμβατικά υλικά (αφροδες πολυορεθάνη) εχει συγκεκρημένες ιδιοτητες απορροφησης ενεργειάς ΠΡΙΝ την κρουση(προηπάρχουν ηδη δηλ. στο υλικο), ενω το d3o θα σκληρηνει ΜΕ την κρουση!
κατα πόσο αυτο ειναι ασφαλες για το κεφάλι μένει να αποδειχθεί!
ας μην ξεχνάς οτι το ζητουμενο ειναι η επιβραδυνση του κεφαλιου να ειναι οσο το δυνατον μικροτερη.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Παντως την τεχνολογια των interlocking molecules (συγνωμη αλλα στα ελληνικα δεν ξερω να το μτφ) την γνωριζω εδω και μερικα χρονια και θυμαμαι οτι οταν ειχα πρωτοδιαβασει για αυτο ειχα μεινει εντελως μλκ!
Παντως ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ απιστευτο θεμα! Ρε παιδια, εδω μιλαμε ο αλλος χτυπαει τον τυπακο με ΦΤΥΑΡΙ στο κεφαλι και στα γονατα και δεν τρεχει καστανο! Τι λεμε τωρα!!!
Σκεφτειτε μια ολοσωμη δερματινη φορμα με επενδυση απο αυτο το υλικο!!!

αναμφηβολα ειναι μια εντυπωσιακή τεχνολογία και σιγουρα ειναι προοδος σε σχεση με τα σημερινα στανταρ αλλα , τα ξαναλεω,
μεχρι να δουμε προιοντα ειδικα κατασκευασμενα και πιστοποιημένα για μοτο/στες εγω δεν αλλαζω τα προστατευτικά μου!!!
και οχι!!! το να κοπανησει καποιος εναν σκουφοφορεμενο με φτυαρι στο κεφαλι εμενα δεν μου λεει τιποτα!

div400
11/10/2007, 07:00
εξαλλου:


Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
απλα my 2cents....

επίσης να αναφερω (πληροφοριακα και μονο...) οτι στο site που ποσταρα ΔΕΝ αναφερει (και παλι...) οτι τα προιοντα που εχουν το υλικο αυτό , ειναι πιστοποιημενα συμφωνα με τις ισχυουσες προδιαγραφες ασφαλειας που αφορουν προστατευτικό εξοπλισμο για μοτοσ/στες!

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

crs-k
11/10/2007, 07:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Αλλη μου απορία: Αυτό το υλικό απορροφά δυναμική ενέργεια κατα την πρόσκρουση. Ολα καλά μέχρι εδω.

Αλλα αυτή την ενέργεια που αποροφά πως την αποδίδει;;;

Όλοι ξέρουμε απο βιβλία της Φυσικής οτι η ενέργεια ΠΟΤΕ δεν χάνεται αλλα ΠΑΝΤΑ μετατρέπεται σε ενα αλλο είδος της.

Δηλαδή τι; Θα τρώμε τον χτύπο και το μπουφάν θα φτάνει τους 100 βαθμούς κελσίου; ή μήπως θα ακτινοβολούμε με μερικές εκατοντάδες rad σα να 'χουμε κάνει ενα περίπατο μέσα στο control room του Chernobyl; :confused:

Δεν έχει λογική ρε γμτ!
:a018: :a018: :a018: :a018:

Ασε που δε διευκρινήζεται στα πόσα Nm² θα "ενεργοποιείται" η αλλαγή της μοριακής του δομής. :mad:



Σε ενα απο τα βιντεακια εξηγει κι επιστημονικα την λειτουργεια του.

Λεει οτι τα μορια του υλικου εισερχονται το ενα στον χωρο του αλλου στην φυσιολογικη τους κατασταση.

Οταν ομως υπαρξει καποια ενεργεια, αυτη χρησιμοποιειται στο να "κλειδωσει" τους δεσμους μεταξυ τους (που πριν ηταν ανισχυροι) και να σταματησει αυτη η διεισδυση (οσο υπαρχει ενεργεια)! :smilea:

makis206
11/10/2007, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Αλλη μου απορία:........

Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Σε ενα απο τα βιντεακια........

Ήθελα νά'ξερα πως ξέρετε τόσα πολλά πράγματα..:uplate:

Μα τόσο χαζός είμαι τελικά ;:look:

crs-k
11/10/2007, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
........................
Μα τόσο χαζός είμαι τελικά ;:look:


Ξερεις.... :(

Ντρεπομασταν να στο πουμε.... :sick: :sad:




:lol: :rotflmao: :lol:

makis206
11/10/2007, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ξερεις.... :(
Ντρεπομασταν να στο πουμε.... :sick: :sad:
:lol: :rotflmao: :lol:

Να σου πω την αλήθεια καλά περνάω, δεν έχω πρόβλημα κι έτσι !:p

:lol: :lol: :beer:

Pan_Londinium
11/10/2007, 12:49
to allo "problhmataki" einai oti exoune anaferei oti den exei tis ides prostateutikes idiwtites se malakes perioxes (blepe koilia, h' k stoi8os gia merikous merikous)

xriazete na einai se sklhro shmeio tou swmatos (kefali, plati, agkwnes ktl)...

anarwtiemai giati... :eek:

Nikoskazer2000
11/10/2007, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Σε ενα απο τα βιντεακια εξηγει κι επιστημονικα την λειτουργεια του.

Λεει οτι τα μορια του υλικου εισερχονται το ενα στον χωρο του αλλου στην φυσιολογικη τους κατασταση.

Οταν ομως υπαρξει καποια ενεργεια, αυτη χρησιμοποιειται στο να "κλειδωσει" τους δεσμους μεταξυ τους (που πριν ηταν ανισχυροι) και να σταματησει αυτη η διεισδυση (οσο υπαρχει ενεργεια)! :smilea:

Αααα.....αρα η απορροφήσιμη ενέργεια είναι αυτή που αλλάζει τη μοριακή δομή του υλικού! ;)

Το 'χα δει το βιντεάκι αλλα το 'χα παρερμηνεύσει.

Ευχαριστώ Χρήστο!
:a51: :a51: :a51:

makis206
11/10/2007, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Αααα.....αρα η απορροφήσιμη ενέργεια είναι αυτή που αλλάζει τη μοριακή δομή του υλικού! ;)

:hypnotize :hypnotize :hypnotize

Και δεν σου φαινότανε ρε :uplate:


:lol: :beer:

Nikoskazer2000
11/10/2007, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ήθελα νά'ξερα πως ξέρετε τόσα πολλά πράγματα..:uplate:

Μα τόσο χαζός είμαι τελικά ;:look:

Ούτε φυσικός εχω τελειώσει, ούτε καμιά τρελή μαθητάρα ήμουν, απλά οπως εχω ξαναπεί μ' αρέσει να μαθαίνω κάποια πράγματα σε βάθος. (τουλάχιστον αυτά που μ' ενδιαφέρουν δλδ.) :winka:





































...αλλα εσυ έχεις HonΔa, σιγά μην ασχοληθείς μ' αλλα πράγματα πιο ενδιαφέροντα :a029: :a029: :a029: :a029: :a029: :a029:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

div400
11/10/2007, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από pfout
to allo "problhmataki" einai oti exoune anaferei oti den exei tis ides prostateutikes idiwtites se malakes perioxes (blepe koilia, h' k stoi8os gia merikous merikous)

xriazete na einai se sklhro shmeio tou swmatos (kefali, plati, agkwnes ktl)...

anarwtiemai giati... :eek:

φανταζομαι οτι χρειαζεται σκληρη επιφάνεια για να μην υποχωρει και το ιδιο το προστατευτικο κατα την κρουση (προφανος αν το εκανε δεν θα ειχε την δυνατοτητα να σκληρηνει)...:look:
βεβαια το ιδιο θα ισχυει και για τα ''συμβατικα'' προστατευτικα.

εξαλλου ο μαλακος ιστός δεν ειναι το ιδιο ''ευαισθητος'' στην κρουσεις οσο τα οστα!

makis206
11/10/2007, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
...αλλα εσυ έχεις HonΔa, σιγά μην ασχοληθείς μ' αλλα πράγματα πιο ενδιαφέροντα :a029: :a029: :a029: :a029: :a029: :a029:

Εννοείται !:evil:

Άμα πιάσεις τον Πάπα από τ'@@ τι να σου κάνει ο κwλος της Χάλι Μπέρυ μετά ;:evil:


μλκα πρέπει νά'πα και γαμώ τις ατάκες τώρα :lol:

Nikoskazer2000
11/10/2007, 22:55
Οπως είπα φίλτατε μαθαίνω σε βάθος οτι πράγμα μ' ενδιαφέρει ΜΟΝΟ :evil:





































τώρα αμα εσύ γουστάρεις τ' @@ του πάπα τότε ολα καλά, εγω δε βάζω ταμπέλες... :a13:

Pan_Londinium
12/10/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000

τ' @@ του πάπα

ti prostasia prosferoun? ... :a13: :rotflmao:

Nikoskazer2000
12/10/2007, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από pfout
ti prostasia prosferoun? ... :a13: :rotflmao:

Θεική :a23: :a23: υποθέτω...




































:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fantacid
31/12/2008, 19:20
αν σας ελεγα οτι εχω στα χερια μου ενα κομματι απο αυτη τη "πλαστελινη"???

:winka:

tai
31/12/2008, 20:05
:eyepop: :eyepop:

ποσο θα θελα να το δω- επεξεργαστώ απο κοντά

fantacid
31/12/2008, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
:eyepop: :eyepop:

ποσο θα θελα να το δω- επεξεργαστώ απο κοντά


ε τι περιμενεις.....

πανε παρε ενα! (http://www.ouaou.gr/html_prod/prod_4745.html)


:wave2: