PDA

View Full Version : TIGER 1050 vs MULTISRADA 1100 ?



gtsagas
05/10/2007, 17:47
ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΓΝΩΜΕΣ

ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΜΟΝΤΕΛΩΝ

gasotis
05/10/2007, 18:16
Καλησπερα φιλε εγω εχω οδηγηση το tiger και επαθα πλακα πολυ καλη μοτο,πραγματικα αν εξαιρεσειs τη θεση ειναι σαν μεγαλο sm, ροπατο, στριβη για πλακα,τα μοναδικα αρνητικα που βρηκα ειναι η αισθηση των αναρτησεων η πισω κουτσουρο και η μπροστα μαλακη και η επαναφορα του μπροστινου θελει λιγο σεταρισμα αλλα ρυθμιζοντε και ετσι μη σε νοιαζει,τα λαστιχα ειναι χαλια αλλα πολυ χαλια λεμε,αν με το καλο τη παρειs ξηλωσε τα με τη μια.Το ducati συγνωμη αλλα δε ξερω δεν απαντω,το μονο που εχω ακουσει ειναι για το το κοστοs των service το οποιο ειναι λιγο τσουχτερο αν αυτο σε ενδιαφερει.Καλεs αγορεs :beer: :wave2:

gtsagas
05/10/2007, 19:21
ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΕΧΩ ΕΝΑ GSXR 600 K6 ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ

ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΑΛΤΑΡΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΣΚΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ

costas81
05/10/2007, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsagas
ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΕΧΩ ΕΝΑ GSXR 600 K6 ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ

ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΑΛΤΑΡΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΣΚΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ

το tiger ειναι πιο όμορφο!!

Stelth
05/10/2007, 22:06
Έχω το Multistrada 1000DS έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος απο την συμπεριφορά του στο δρόμο (αν εξαιρέσεις οτι θέλει λάστιχα) σε γενικές γραμμές είναι μια χαρά αλλά όχι για μεγάλες ταχύτητες δλδ πάνω απο 160 θα πρέπει να σκύβεις για να μην σε μαμαει ο αέρας.
Όσο για το tiger τι να πω ?
Δεν το εχω οδηγήσει αλλα δεν σου κρύβω οτι εμφανισηακά μου άρεσει αρκετά.
Βέβαια δεν θα το αγόραζα παρα τα καλά λόγια που έχω ακούσει για το συγκριμένο αλλά αυτό είναι θέμα γούστου.
Ότι και να αποφασίσεις, καλοτάξιδο να είναι και όλα τα άλλα περιττεύουν :wave2:

Stelth
05/10/2007, 22:10
Ξέχασα να σου πω

Αν τελικά πάρεις Multistrada να πάρεις το μαύρο Dark μιας και είναι το γληγορότερο χρώμα


Κόκκινο πάρε

675
06/10/2007, 00:37
αν και γνωστος φανατικος οπαδος triumph, θα πω multistrada με ενα σετακι termignoni εξατμισεις...:evil:

gtsagas
06/10/2007, 09:31
ρε παλικαρια και εμενα το multi μου αρεσει

αλλα τι γινεται με τα προβληματα που ακουγονται, με το ξηροκαμπανο, αν
και το 1100s νωμιζω δεν ειναι πια ξηρο

τι λετε?

grigorisr1
06/10/2007, 09:56
tiger με κλειστα ματια πανερμορφο και γαματο ηχο

gasotis
06/10/2007, 18:40
+1για τον ηχο ειδικα ψηλα ειναι :a015:

gtsagas
08/10/2007, 08:21
ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ ΤΟ TIGER ΟΜΩΣ ΤΟΥ ΡΙΧΝΕΙ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ MULTI

ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΗΧΟ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.......ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ

ntinlanden
08/10/2007, 08:58
το multi 1100 δεν ειναι ξηροκαμπανο, αλλα και να ηταν ακομη καλυτερα(βλεπε ducati)
:wave2:
καλες αγορες φιλε και οτι και εαν παρεις καλοταξιδο!

mixalakis
08/10/2007, 10:13
Φίλε μου εγώ έχω οδηγήσει μόνο το tiger και μόλις το οδήγησα, την άλλη μέρα το παρήγγειλα!

Δεν ξέρω για το multi, πάντως αν θες να πηγαίνεις και κανένα ταξιδάκι η λύση του tiger είναι μονόδρομος.

Αν το σκέφτεσαι για το tiger βιάσου γιατί δεν υπάρχει διαθεσημότητα λόγω της μεγάλης ζήτησης.

solpap
08/10/2007, 22:26
To Tiger όντως αποσπά καλές κριτικές, αλλα εμένα προσωπικά με χαλάει λίγο η μούρη του....επίσης διάβαζα σε ένα περιοδικό εδώ στην Αγγλία (BIKE, NOV 2007, σελ.160) οπου το έχουν σε long-term test, οτι κόλλησε γιατί έκαψε όλο του το λάδι!!! Συγκεκριμένα, μέσα σε 2 εβδομάδες, έκαψε 1.4λίτρα (απο 3.2 που παίρνει, στο τέλος οι μηχανικοί της Triumph βρήκαν 1.8 μέσα στον κινητήρα.). ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΘΙΞΩ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ. ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ

Εγώ τελευταία έχω φάει κόλλημα με το Benelli TRE-K. Το θεωρώ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ και σκέφτομαι να το χτυπήσω.....υπάρχει βέβαια και το θέμα αξιοπιστίας όμως.....

Anyway, παραθέτω δυο link με φωτογραφίες. Τι λέτε? Σας αρέσει?

http://www.brabantmotors.nl/Benelli/Tre-K%201130/trek1130_grey_400.jpg
http://www.motorcycle-usa.com/Photos/2007_Benelli_TreK_act2.jpg

gtsagas
09/10/2007, 08:15
τι να πω πανεμορφο ειναι το benelli

αλλα ειναι σαν να βλεπω το TDM με λιγες γωνίες παραπανω

mixalakis
09/10/2007, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από solpap
To Tiger όντως αποσπά καλές κριτικές, αλλα εμένα προσωπικά με χαλάει λίγο η μούρη του....επίσης διάβαζα σε ένα περιοδικό εδώ στην Αγγλία (BIKE, NOV 2007, σελ.160) οπου το έχουν σε long-term test, οτι κόλλησε γιατί έκαψε όλο του το λάδι!!! Συγκεκριμένα, μέσα σε 2 εβδομάδες, έκαψε 1.4λίτρα (απο 3.2 που παίρνει, στο τέλος οι μηχανικοί της Triumph βρήκαν 1.8 μέσα στον κινητήρα.). ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΘΙΞΩ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ. ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ

Εγώ τελευταία έχω φάει κόλλημα με το Benelli TRE-K. Το θεωρώ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ και σκέφτομαι να το χτυπήσω.....υπάρχει βέβαια και το θέμα αξιοπιστίας όμως.....

Anyway, παραθέτω δυο link με φωτογραφίες. Τι λέτε? Σας αρέσει?

http://www.brabantmotors.nl/Benelli/Tre-K%201130/trek1130_grey_400.jpg
http://www.motorcycle-usa.com/Photos/2007_Benelli_TreK_act2.jpg

Το benelli είναι πανέμορφο πράγματι και ξεχωριστό, αλλά το φέρνουν στην Ελλάδα;
Και αν ναι τι υποστήριξη θα έχει σε ανταλλακτικά service κτλ;

Επίσης αν υπάρχει πρόβλημα πιθανόν με την αξιοπιστία της triumph τότε τι να πει κανείς για τα ducati και τα benelli!!

low__rider
09/10/2007, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Το benelli είναι πανέμορφο πράγματι και ξεχωριστό, αλλά το φέρνουν στην Ελλάδα;
Και αν ναι τι υποστήριξη θα έχει σε ανταλλακτικά service κτλ;

Επίσης αν υπάρχει πρόβλημα πιθανόν με την αξιοπιστία της triumph τότε τι να πει κανείς για τα ducati και τα benelli!!

Οσο αφορα το benelli ανταλλακτικα service δεν υπαρχει προβλημα. Ξερω τον γιο του εισαγωεα και παρ'οτι δεν υπαρχουν πολοι με benelli στην Ελλαδα γνωριζω οτι εχει μοναδες για service με μηχανικους καταρτησμενους πανω στα benelli και φυσικα παιζουν και ανταλλακτικα με καποια καθυστεριση φυσικα.

Αφηστε που το benelli κερναει και στα 2 τσαγακι με 125 αλογακια με τον κινητηρα 1130 κυβικων του tnt που φοραει...το κακο ειναι ομως οτι ελλαδα δεν ξερω αν εχει ερθει ακομα! Παντως αυτο που ξερω ειναι οτι η benelli πηγαινε για φουντο λογω οικονομικων προβληματων αλλα εξαγοραστηκε απο μια μεγαλη Ρωσικη βιομηχανια και φαινεται να πηγαινει καλα τωρα

Τωρα αν δεν εχεις υπομονη εγω θα σου ελεγα το tiger μ'αρεσει πιο πολυ ...το multi δεν ξερω το εχει χορτασει το ματι μου ...το 620 το 1000αρι το 1100 και ολα ιδια ειναι! Ασε που μερικα απο αυτα τα εχω πετυχει στον δρομο και η μηχανη τους ακουγεται σαν ψιλοδιαλειμενο μιξερ που το εβαλες να σπαει παγο:wave2:

Tpap
15/10/2007, 15:15
tiger vs multi????????

καλα θα αστιευεστε...τα εχω οδηγησει και τα δυο.
Δεν τιθεται θεμα συγκρισης..

Απορω γιατι πουλαει το το ντουκα...πρεπει να σου αρεσει πολυ για να το παρεις, ειδαλως δεν μπορεις να κανεις πολλα με αυτο.
Ταξιδι πολυ δυσκολο, αυτονομια κακη, προστασια απο αερα μηδεν, ανεση σελων κακη, μεσ την πολη με χαμηλες κλωτσαει, σερβις το μηνιατικο σου, διασκεδαστικο ομως ειναι. Τιποτε αλλο.
Επισης μου την δινει που δουλευει ετσι το μοτερ του (οπως σε ολα τα ντουκα)..ολοι αυτοι οι μηχανικοι θορυβοι με κανουν να πιστευω πως καποιοι σχεδιαστες μηχανικοι δεν εχουν κανει καλα την δουλεια τους...εκτος αν αφησε κανεις το κομπολοι του μεσ το καρτερ.

το 1050 ειναι αλλη ιστορια--- αν σεταρεις αναρτησεις κανεις οτι θες..λιγο ψηλο για καποιους αλλα ειναι ομοιογενες, ταξιδι πας αερα, ανετες θεσεις με λιγο ψηλοτερη απ οσο θαπρεπε την πισω, φρενα αγκυρες με μετρια αισθηση, τρελο μοτερ απο ρελαντι (με 6η πισω απο λεωφορειο στην ηλιουπολεως..), εμφανιση μετρια, καλα πλαστικα με καλη βαφη.


τι κανει??? να εκαψε το λαδι του???? ΕΝΑ???
Τα RGS καινε ΟΛΑ λαδι..εδω και τοσα χρονια..και πουλανε.
και αν τα αφησεις στο πλαινο το βραδυ την επομενη κανεις προπετασματα καπνου καλλιτερα και απο λεοπαρντ σε πολεμικες επιχειρησεις..

paranoid
15/10/2007, 15:34
Δεν έχω ιδέα για κανένα απο τα 2 μηχανάκια γιατί δεν τα έχω οδηγήσει (αν και δεν θα έπαιρνα κανένα απο τα 2 γιατι ειμαι προκατηλημένος και με τα Ιταλικά και με τα Αγγλικά)...ΑΛΛΑ..

Το Tiger είναι απο τα ωραιότερα μηχανάκια που έχω δει ποτέ μου...
:beer:
Αν λεγόταν δηλαδή SUZUKI Tiger 1050 άνετα θα το χτυπούσα....(δεν έχω τα ευρά βέβαια αλλά άλλο θέμα αυτό...):D :D

sogokou
28/12/2007, 21:45
ego exo to tiger 1050 kai mexri stigmis eimai apolita ikanopoiimenos kai san ta xidi alla kai san gazi kai oso gia ta lastixa exoun dikio gia tis anartiseis tis exo ri8misei kai gia to ladi to pao gia ta 10000 kai den mou exei kapsei tipota pantos pisteuo oti stin katigoria tou einai poli kalitero apo ta alla fisika i gnomi moy einai na kaneis ena test drive kai ta dio kai na apofasiseis

sogokou
28/12/2007, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Το benelli είναι πανέμορφο πράγματι και ξεχωριστό, αλλά το φέρνουν στην Ελλάδα;
Και αν ναι τι υποστήριξη θα έχει σε ανταλλακτικά service κτλ;

Επίσης αν υπάρχει πρόβλημα πιθανόν με την αξιοπιστία της triumph τότε τι να πει κανείς για τα ducati και τα benelli!! kale moy file pou eisai prepei na kanonisoume kamia ekdromoula na bgoun ta mayrotsoukala mazi :beer: :beer: :beer: a kai exo plirofories gia ergostasiki metatropi to exei kanei na paei 126 aloga dinamometrimena ston troxo:a46: :a46: :a20: :a18: :a2: :beer: :beer: :beer:

spypetros
03/01/2008, 10:19
Πάντως ότι και να λέμε και τα δύο μηχανάκια είναι πανέμορφα.
Το μούτρο του Tiger στις φωτογραφίες με χαλάει λίγο, γιατί θυμίζει TDM, αλλά αν το δεις από κοντά παθαίνεις πλάκα.
Δεν έχει σχέση με τίποτα άλλο και όλα αυτά για τα benneli, (που τα θεωρώ πανέμορφα μηχανάκια), τα βρίσκω περιτά.
Το Tiger και το multistrada, δεν έχουν σε τίποτα να ζηλέψουν την ομορφιά της Benneli.

Στο συγκριτικό δεν έχω να πω και πολλά πράγματα, αφού η κάθε επιλογή είναι καθαρά προσωπική.
Τα λίγα παραπάνω άλογα σίγουρα δε μπορεί να κάνουν την διαφορά, αφού άλλα είναι αυτά που μετράνε στον δρόμο και όχι τα +5, ή +10 άλογα.
Επειδή είχα Tiger το 955 όμως, να σου πω ότι το μηχανάκι είναι όχι μοτοσικλέτα, αλλά μηχανή παραγωγής ανδρεναλίνης απ' το ανθρώπινο σώμα.......

Dodok edessa
03/01/2008, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
tiger vs multi????????

καλα θα αστιευεστε...τα εχω οδηγησει και τα δυο.
Δεν τιθεται θεμα συγκρισης..

Απορω γιατι πουλαει το το ντουκα...πρεπει να σου αρεσει πολυ για να το παρεις, ειδαλως δεν μπορεις να κανεις πολλα με αυτο.
Ταξιδι πολυ δυσκολο, αυτονομια κακη, προστασια απο αερα μηδεν, ανεση σελων κακη, μεσ την πολη με χαμηλες κλωτσαει, σερβις το μηνιατικο σου, διασκεδαστικο ομως ειναι. Τιποτε αλλο.
Επισης μου την δινει που δουλευει ετσι το μοτερ του (οπως σε ολα τα ντουκα)..ολοι αυτοι οι μηχανικοι θορυβοι με κανουν να πιστευω πως καποιοι σχεδιαστες μηχανικοι δεν εχουν κανει καλα την δουλεια τους...εκτος αν αφησε κανεις το κομπολοι του μεσ το καρτερ.

το 1050 ειναι αλλη ιστορια--- αν σεταρεις αναρτησεις κανεις οτι θες..λιγο ψηλο για καποιους αλλα ειναι ομοιογενες, ταξιδι πας αερα, ανετες θεσεις με λιγο ψηλοτερη απ οσο θαπρεπε την πισω, φρενα αγκυρες με μετρια αισθηση, τρελο μοτερ απο ρελαντι (με 6η πισω απο λεωφορειο στην ηλιουπολεως..), εμφανιση μετρια, καλα πλαστικα με καλη βαφη.


τι κανει??? να εκαψε το λαδι του???? ΕΝΑ???
Τα RGS καινε ΟΛΑ λαδι..εδω και τοσα χρονια..και πουλανε.
και αν τα αφησεις στο πλαινο το βραδυ την επομενη κανεις προπετασματα καπνου καλλιτερα και απο λεοπαρντ σε πολεμικες επιχειρησεις..


:confused: ολα αυτα τα καταλαβες με μια βολτα που τα εκανες :confused:
αυτα για να τα καταλαβει ενας μεσος οδηγος θελει τουλαχιστον ενα εξαμηνο !
μηπως εκανες και σερβις πανω στην βολτα ...

Η γνωμη μου ...
Και τα δυο μου αρεσουν και τα δυο θα μπορουσαν να ειναι δικα μου αλλα τελικα στο γκαραζ μου υπαρχει μια μουλτι..:D