PDA

View Full Version : Πως θα καθαρίσω τα καπάκια του κινητήρα?



MikeG
05/10/2007, 19:19
Καλησπέρα.
Τις τελευταίες μέρες με έχει πιάσει μανία να κάνω τη BMW κουκλί, οπότε ξεκίνησα από τις εξατμίσεις, τις έτριψα τις γιάλισα τις έκανα super. Σειρά έχουν τα μασπιέ του οδηγού που έχουν ξεβάψει. Πήρα σπρέι με χρώμα αυτοκινήτου και θα κάνω και εκεί δουλειά. Τα καπάκια όμως του κινητήρα που έχουν γίνει μάυρα πως θα τα καθαρίσω? :confused: Για να μην υπάρχει παρεξήγηση έχω το BMW F650GS. Πήρα WD40 και έριξα κάμποσο πάνω τους, η αλήθεια είναι χωρίς να τα τρίψω μιας και πριν λίγο το έκανα αυτό. Θα κάνω δουλειά με το WD40 ή θα χρειαστώ κάτι άλλο..? Για πείτε...:winka:

:wave2:

edit: Να πω ότι τα καπάκια είναι πλαστικά ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. 'Οχι μέταλλο.

notakos600
05/10/2007, 19:34
Φίλε MikeG, εγώ στο XT χρησιμοποιώ αντισκουριακό, σαν το wd-40 στον κινητήρα αλλά και στα πηρούνια, ψαλίδι, και όπου αλλού υπάρχει μέταλλο, προσέχοντας τακάκια, τσιμούχες και οτιδήποτε άλλο είναι ευαίσθητο σε χημικά.
Δεν το τρίβω, το αφήνω και το ξαναψεκάζω άλλο ένα χέρι, πριν το σκουπίσω με ένα καθαρό πανάκι. Δίνει την αίσθηση όχι ακριβώς του καινούργιου αλλά του φρεσκοπλυμένου, προστατεύοντας συγχρόνως από την οξείδωση.
Τώρα για κάτι έντονο όπως λάδι που ξεράθηκε ή κομματάκια πίσσας από το δρόμο έχω κάτι από τη durostick -καθότι χρωματοπώλης- , δεν θυμάμαι όμως για την ώρα το νούμερό του, θα κοιτάξω και θα σε ενημερώσω.

kiriakost
05/10/2007, 21:33
Υπάρχουν σπρέι δυνατά , για καθαρισμό ζάντας ... είναι καλύτερα εάν πάρεις, να ψεκάζεις πάνω στο πανί ,και όχι τον κινητήρα .

MikeG
05/10/2007, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Υπάρχουν σπρέι δυνατά , για καθαρισμό ζάντας ... είναι καλύτερα εάν πάρεις, να ψεκάζεις πάνω στο πανί ,και όχι τον κινητήρα .

Ε για πες....Τα ονοματάκια τους....

kiriakost
05/10/2007, 21:36
οχι ντέν λέω .. πήγαινε σε ένα μαγαζί με αξεσουάρ , και απλά ζήτα ένα .

dio650gs
06/10/2007, 11:26
To WD-40, καθαρίζει μεν αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο για τα πλαστικά γιατί τα "ξεραίνει".

Με παραφινέλαιο και τρίβωντας τα καπάκια με ένα πανάκι θα γίνουν σαν καινούρια.



:beer: :beer:

OldMan
08/10/2007, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
να κάνω τη BMW κουκλί,
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

:bigcry: :bawl: :bigcry: