PDA

View Full Version : Κρανος και αλλεργια;;



nikmak3
06/10/2007, 07:51
Το λοιπον ...πηγα εχθες με ενα φιλο μου και πηρε απο ενα μαγαζι ενα κρανος γνωστης εταιριας<για την ιστορια ο φιλος μου δεν ειχε βαλει ποτε κρανος γιατι ηταν ανθρωπος του κουτιου και εχθες πηρε την πρωτη του μηχανη>.Σημερα το πρωι ξυπνησε και ειχε εντονες κοκκινιλες <ακομα και ενα μικρο οιδημα θα ελεγα οτι εχει κανει...χωρις σπυρακια κτλ..!!!!>στα μαγουλα στο κουτελο και γυρω απο τα ματια:sick: ...εχει λιγο φοβηθει:blush: ...το κρανος δεν του ειναι στενο αυτο ειναι το μονο σιγουρο...παιζει να ειναι αλλεργικος στην εσω.επενδυση;Το κρανος εσωτερικα εχει :επένδυση Coolmax με επεξεργασία sanitized για αποστείρωση.Καλύπτει όλες της νέες προδιαγραφές της Ε.Ε. <copy paste apo το σαιτ της εταιριας>Τι να κανει τωρα;εχει συμβει σε καποιον αλλον;Να ζητησει αντικατασταση με αλλο μοντελο η ακομα αλλης εταιριας;



Σας ευχαριστω

Εχετλαίος
06/10/2007, 08:46
Μπορεί το κράνος να ήταν καινούριο αλλά πόσο καιρό ήταν στο ράφι; Ίσως από μέσα να είχε μαζέψει πολλές σκόνες. Τώρα, αν ο φίλος σου ήταν και φρεσκοξυρισμένος η σκόνη σε συνδυασμό με τον ίδρωτα πάνω στο πρόσωπο που μπορεί και να τον πίεζε λίγο ενοχλώντας την αιματική ροή, μπορεί να του προκάλεσε την εν λόγω κατάσταση. Αν επιμείνει η κοκκινίλα και τα σια τότε γιατρό πρώτα, άλλο κράνος μετά.

div400
06/10/2007, 09:10
τα καλα κρανη (ή αν θες οι καλες εταιρειες) προσφέρουν υποαλλεργικη επενδυση οποτε θα πρεπει μαλλον να ειναι καποια πολυ ιδιαιτερη αλλεργία για να τον επιρρεασει!!!

1) να παει να κανει τεστ για να ειναι σιγουρος...αλλεργικα σοκ δεν ειναι αστεία λεμε!!!!

2) να καθαρίσει το κρανος καταρχήν με ενα απο τα καθαριστικα κρανων που κυκλοφορουν στο εμποριο (motorex helmet care-->απο το motomarket...εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος απο αυτο). αν το εχει παρει απο την βιτρινα τοτε μαλλον μπορει να εχει ενα σωρο βρομιες μεσα, ας μην ξεχναμε οτι το φορουν εκατονταδες ατομα για το δοκιμασουν οποτε δεν ξερεις τι εχει ο καθενας, τι εχει αφησει μεσα στο κρανος και τι μπορει να εχει αναπτυχθει μεσα το κρανος (μυκητες ? βακτιρια?)



:wave2:

nikmak3
06/10/2007, 09:23
το κρανος ειναι απο κουτι..το ανοιξε μπροστα μας δεν παιζει να εχει σκονη μεσα και δευτερον ο φιλος μου εχει ενα ελαφρη μουσακι..αλλεργικο σοκ ειναι παρα πολυ δυσκολο να παθει...μια τοπικη αλλεργικη δερματιτηδα,ναι,το θεωρω πιο πιθανον..το θεμα ειναι εχει συμβει σε αλλους;Ο φιλος μου σκεφτεται να παει στο μαγαζι να του το αλλαξουν εγω πιστευω δεν θα δεχτουν.....:( Να δοκιμαζε να παρει μια απο αυτες τις κουκουλες που τις φορανε απο μεσα η μεταξωτη η βαμβακερη;

project.breeze
06/10/2007, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikmak3
το κρανος ειναι απο κουτι..το ανοιξε μπροστα μας δεν παιζει να εχει σκονη μεσα και δευτερον ο φιλος μου εχει ενα ελαφρη μουσακι..αλλεργικο σοκ ειναι παρα πολυ δυσκολο να παθει...μια τοπικη αλλεργικη δερματιτηδα,ναι,το θεωρω πιο πιθανον..το θεμα ειναι εχει συμβει σε αλλους;Ο φιλος μου σκεφτεται να παει στο μαγαζι να του το αλλαξουν εγω πιστευω δεν θα δεχτουν.....:( Να δοκιμαζε να παρει μια απο αυτες τις κουκουλες που τις φορανε απο μεσα η μεταξωτη η βαμβακερη;




Αυτές οι κουκούλες ή μπαλακλάβες όπως λέγονται στην καθομιλουμένη φοριούνται μέσα από το κράνος όταν έχει κρύο για να σε προστατέψει,το καλοκαίρι αν βάλεις μπαλακλάβα τότε είναι που θα βγάλεις σπυριά...:wave2:

HateNord
06/10/2007, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Αυτές οι κουκούλες ή μπαλακλάβες όπως λέγονται στην καθομιλουμένη φοριούνται μέσα από το κράνος όταν έχει κρύο για να σε προστατέψει,το καλοκαίρι αν βάλεις μπαλακλάβα τότε είναι που θα βγάλεις σπυριά...:wave2:




Τίποτα δεν παθαινεις με τη μπαλακλάβα.Μεταξωτή το καλοκαίρι που τραβάει και τον ιδρώτα το και βαμβακερή το χειμώνα και μιά χαρά θα είναι ο φίλος σου.

project.breeze
06/10/2007, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από HateNord
Τίποτα δεν παθαινεις με τη μπαλακλάβα.Μεταξωτή το καλοκαίρι που τραβάει και τον ιδρώτα το και βαμβακερή το χειμώνα και μιά χαρά θα είναι ο φίλος σου.



Μα το παλλικάρι λέει πως το παιδί έχει πρόβλημα,πιο υποαλλεργική είναι η μπαλακλάβα από το εσωτερικό του κράνους;

catmaster
06/10/2007, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikmak3
το κρανος ειναι απο κουτι..το ανοιξε μπροστα μας δεν παιζει να εχει σκονη μεσα και δευτερον ο φιλος μου εχει ενα ελαφρη μουσακι..αλλεργικο σοκ ειναι παρα πολυ δυσκολο να παθει...μια τοπικη αλλεργικη δερματιτηδα,ναι,το θεωρω πιο πιθανον..το θεμα ειναι εχει συμβει σε αλλους;Ο φιλος μου σκεφτεται να παει στο μαγαζι να του το αλλαξουν εγω πιστευω δεν θα δεχτουν.....:( Να δοκιμαζε να παρει μια απο αυτες τις κουκουλες που τις φορανε απο μεσα η μεταξωτη η βαμβακερη;


Καμία σχέση με αλλεργίες ρε παλικάρι....


Ο φίλος σου δεν είχε ξαναβάλει κράνος ποτέ όπως γράφεις στην αρχή .. ε σε συνδυασμό με το μουσάκι (βασικά γυρίζουν οι τρίχες προς τα μέσα - το παθαίνω κι εγώ όταν αφήνω μούσι καμιά φορά) του δημιούργησε ερεθισμό στο πρόσωπο...

Με το μεταξωτό φουλάρι (neck tube ) θα λυθεί το πρόβλημα...

:wave2:

HateNord
06/10/2007, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Μα το παλλικάρι λέει πως το παιδί έχει πρόβλημα,πιο υποαλλεργική είναι η μπαλακλάβα από το εσωτερικό του κράνους;





Ε τότε να πάει στο γιατρό ή να ξαναγυρίσει στο κουτί γιατί το κράνος του φέρνει αλλεργία.

Akatanomastos
06/10/2007, 13:13
fonAkste ena giatro re paidia

gcrook
06/10/2007, 13:19
Μια λεπτη μπαλακλαβα σαν την φθηνη υφασματινη της Colori ενδεχεται να δωσει λυση στο προβλημα.
Και μπορει να φοριεται χειμωνα καλοκαιρι.
Ασχετα απο το θεμα της αλλεργιας κτλ εγω προσωπικα την μπαλακλαβα την βγαζω μονο σε trackdays.
Πεταω την σκουφια μου ρε παιδι μου ενα πραγμα:lol: :D

sergiosm
06/10/2007, 14:06
Το καλύτερο που έχει να κάνει ο φίλος σου είναι να πάει σε ένα γιατρό και να του δώσει υπεύθυνα συμβουλές.

Stelth
06/10/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Το καλύτερο που έχει να κάνει ο φίλος σου είναι να πάει σε ένα γιατρό και να του δώσει υπεύθυνα συμβουλές.

+1000

Και μετά πράττει ανάλογα

Δεν παίζουμε με προβλήματα υγείας

Asaverle
06/10/2007, 14:24
Σε γιατρό; Ναι αλλά σε κάποιον της προκοπής γιατί έχω δει και ακούσει γιατρούς να δίνουν συνταγές που υπαγορεύουν την μη χρήση του κράνους για δερματικούς λόγους. Βέβαια αυτό έχει απαγορευτεί τελευταία από την τροχαία αλλά γενικά καλό είναι αν πάει να πάει σε κάποιον δερματολόγο της προκοπής και να πάρει και το κράνος μαζί του να το ελέγξει για ακάρια και μικροσωματίδια. Το ότι το πήρε μέσα από το κουτί δεν σημαίνει ότι δεν έχει κάποιο μικρόβιο ή βρωμιά το κράνος μέσα.

Μια ερώτηση: Το κράνος τι μάρκα είναι και αν μπορείς δες στην ετικέτα και πες μας την χώρα παραγωγής και προέλευσης...

arxaios
06/10/2007, 21:08
Πάντως από όσο γνωρίζω η επένδυση coolmax είναι υπο-αλλεργική !!!!!!!

gcrook
06/10/2007, 23:38
Φανταζομαι δεν παιζει καποιο θεμα δερματιτιδας που δν αναφερθηκε ε;:confused:
Αν και μαλλον δεν θα εχει σχεση....