PDA

View Full Version : zx12R ή cbr1100XX



sxizomatis
06/10/2007, 08:12
παιδια καλημερα,
ειμαι στα σκαλοπατια να αγορασω ενα μεγαλο πλεον μηχανακι και οι προβληματισμοι μου συγκεντρωνονται σε αυτα τα δυο μοτορια.ζηταω λοιπον τη γνωμη απο φιλαρακια του club μηπως μπορουν να με διαφοτησουν με καποιες γνωμες πανω στα μοτο αυτα.δηλαδη τί κοστος χρησης εχει το καθενα,τί καταναλωσεις(το μηχανακι θα κινειται 80%ταξιδι και 20%πολη),τί κοστος σερβις-ανταλλακτικων και οτι αλλο νομιζεται οτι μπορει να βοηθησει...
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!τα λεμε!

ronin1
06/10/2007, 08:48
apo to super four theleis XX i akoma xeirotera to ZX12????

:nono: :nono:

AFTER
06/10/2007, 09:03
Αν θες ταξιδια δικαβαλο, τοτε XX

Aν θελεις να παιζεις και σε κανα στροφιλικι,και σου αρεσει το πιο ss look, τοτε ZX-12

grigorisr1
06/10/2007, 09:12
μερα με τη νυχτα το ενα με το αλλο φιλε.... αμα θελεις για γκαζια το 12αρι με κλειστα ματια... αμα θες κατι πιο χαλαρο για ταξιδακια και ετσι παρε το ΧΧ τοτε που ειναι και πιο οικονομικο μιας και δε παει βημα(κλασικα χονδα :D)

απο κει και περα οποια σου αρεσει σαν ομορφια...

εγω ψηφιζω παντως ζχ-12 γιατι ειναι στυλ spor και ταυτοχρονα ανετο για ταξιδια

vangelis 64
06/10/2007, 10:00
Το κόστος χρήσης είναι υψηλό και για τα δύο.Νομίζω πως η Honda είναι κομματάκι ακριβώτερη στα ανταλλακτικά.
Τώρα από θέμα δύναμης...και τα δύο μηχανάκια έχουν αρκετή για να σού γουρλώσουν τα μάτια,αν το θελήσεις.Συμφωνώ με τ' άλλα παιδιά για τον πιο σπορ χαρακτήρα τού 12 και φυσικά την πολύ μεγαλύτερή του ισχύ.
Ό,τι κι αν πάρεις πάντως,καλορίζικο και προσοχή.:wave2:

catmaster
06/10/2007, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sxizomatis
παιδια καλημερα,
ειμαι στα σκαλοπατια να αγορασω ενα μεγαλο πλεον μηχανακι και οι προβληματισμοι μου συγκεντρωνονται σε αυτα τα δυο μοτορια.ζηταω λοιπον τη γνωμη απο φιλαρακια του club μηπως μπορουν να με διαφοτησουν με καποιες γνωμες πανω στα μοτο αυτα.δηλαδη τί κοστος χρησης εχει το καθενα,τί καταναλωσεις(το μηχανακι θα κινειται 80%ταξιδι και 20%πολη),τί κοστος σερβις-ανταλλακτικων και οτι αλλο νομιζεται οτι μπορει να βοηθησει...
Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!τα λεμε!

Κάνε μια εύρεση στα μοντέλα να δεις πρώτα ...

κοίτα και εδώ για το ΧΧ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23592&)

(Ο Dirtbird τα γράφει άψογα )

:wave2:

sxizomatis
06/10/2007, 10:39
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
apo to super four theleis XX i akoma xeirotera to ZX12????

:nono: :nono: [/QUOT
πιστευω πως μετα απο kle 250->cb 400sf->zzr 600 kai ->z1000 εχω αποκτησει καποια στιχοιωδη πειρα πανω στα "γρηγορα" μηχανακια.
ευχαριστω και τα λεμε!!

ronin1
06/10/2007, 11:12
ok file min varas...

eida sto profil sou cb400sf kai lew se zx12???

gia ayto ton logo..


oso gia to dillima soy...

opws eipan k ta paidia...

to XX pio touristadiko se xaraktira k pio filiko ...

to zx12 pio sport..k pio neyriko tha to elega..

k ta 2 einai oti prepei gia taksidia pantws..k full dynami..:wave2:

kinhsh
06/10/2007, 14:22
Διαφορετικες μηχανες το ενα ειναι σπορ τουρινγκ και το αλλο ειναι σπορ. Παντως οποτε εχω οδηγησει το zx12 εχω περασει πολυ καλα.Επιταχυνση παντως εχει μικροτερη απο ενα σουπερσπορ 1000ρι ,αλλα αν ηθελα να ειναι πιο χρησικο για ταξιδι θα διαλεγα το χχ για την ανεση του.

arxaios
06/10/2007, 20:58
Γιατί δεν βάζεις στην εξίσωση και το Hayabusa ;;;;;; Θα βρεις 2007 περίπου 2500 Ε πιό χαμηλά από τα άλλα δύο .........
Στο ίδιο περίπου δίλημμα ήμουνα και εγώ, αλλά 14500 για μηχανάκι χωρίς καμμια ρύθμιση στο μπροστινό το οποίο δεν είναι μάλιστα και USD (ΧΧ Blackbird) τα θεωρώ πολλά ..........
Το ΖΧ12 δεν το πήρα γιατί ήταν ακριβό, παράδοση μετά τα Χριστούγεννα και επιπρόσθετα έχω "καεί" από 2 GPz ...........
Ετσι πήρα το Busa !!!!!!
Ούτως ή άλλως και τα 3 μάλλον αλλάζουν το 2008. Το Hayabusa έχει ήδη κυκλοφορήσει και τα άλλα 2 έχουν κάνει internetικές εμφανίσεις. Ειδικά το ΧΧ........
Ότι και να πάρεις καλοτάξιδο να είναι !!!!!!
:wave2: :wave2: :wave2:

vangelis 64
06/10/2007, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Γιατί δεν βάζεις στην εξίσωση και το Hayabusa ; Μωρέ κι εγώ αυτό ήθελα να πω αλλά φοβήθηκα μην φανώ εμπαθής.:lol: :lol: :lol:

Nikoskazer2000
07/10/2007, 00:55
Καταρχήν αυτό το "80% ταξίδι, 20% πόλη" το αλλάζεις σε "90% ταξίδι, 10% πίστα" κι 'σαι μέσα! ;)

Τώρα αν και βαμμένος πράσινος θα σου απαντήσω σύμφωνα με τις αυτά που λέγονται κατα καιρούς στο forum και απο μια συζητήση που εχω κάνει με κάτοχο ΖΧ-12R.

Και τα 2 πολύ γκάζι παντού και πάντα με την πλάστιγγα να γέρνει υπερ του 12αριού (τα 0-300 σε 14" νομίζω τα λένε ΟΛΑ).

Απο θέμα άνεση οδηγού και ιδιαίτερα συνεπιβάτη το ΧΧ κάνει καλύτερη δουλειά.

Για αυτονομία δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά αλλα το 12 λόγω καλύτερης αεροδυναμικής θα έχει λογικά και καλύτερη αυτονομία.
Ωπ - γράψε άκυρο - ξέχασα τα +100cc που έχει σε σχέση με το ΧΧ :rolleyes:

Φρένα το ΧΧ λένε πως έχει καλύτερα (παράδοση της Honda τα φρένα άγκυρες) αλλα και για το 12 δεν έχω διαβάσει/ακούσει τίποτα κακό.

Ανάρτηση λόγω πιο σπόρ χαρακτήρα το 12άρι. Εχω διαβάσει παράπονα για μαλακό μπροστινό σύστημα στο ΧΧ.

Διαλέγεις και παίρνεις. :D

Καλά ταξίδια!
:wave2:

sxizomatis
08/10/2007, 08:08
παιδες καλημερα,
πρωτα απο ολα καλη εβδομαδα!σας υπερευχαριστω ολους για το ενδιαφερον που δειχνεται,αν και ειναι και κ@υλα σας πανω απ'ολα να ασχολειστε με τετοια θεματακια!δυστυχως ομως λογο χρονου-δουλειας δεν μπορω να ειμαι αλλο στην παρεα!σας χαιρετω προς το παρον και να στε
ο λ ο ι καλα!!!!!!!τα λεμε