PDA

View Full Version : Honda CRF-250X 2007 ή 2008;;



Makedonas
06/10/2007, 13:21
Κατ'αρχάς, ως νέο μέλος να χαιρετήσω τους φίλους του forum.
Ψάχνοντας για λίγη ώρα στο διαδίκτυο έπεσα πάνω στο site που πιστεύω θα με βοηθήσει.
Και εξηγούμαι: Εδώ και μερικούς μήνες είμαι σε αναζήτηση εμπόρου που να διαθέτει το συγκεκριμένο μοντέλο.
Απ' ό,τι μου είπανε από τα Κεντρικά της Honda στην Αθήνα, οι τελευταίες εισαγωγές έγιναν το 2005..
:bawl: :bawl:
Οπότε αυτόματα γεννάται το ερώτημα. Εγώ που θέλω μοντέλο 08 ή έστω 07, υπάρχει έμπορας που να με καλύπτει;:rolleyes:
Παιδιά, ειλικρινά είμαι σε αδιέξοδο, και έχω αρχίσει να ψάχνω στο εξωτερικό αλλά χωρίς πολλά ακόμα..
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ρε παιδιά, θα του είμαι ευγνώμων.
Ευχαριστώ.:)

road spirit
06/10/2007, 20:45
με αυτήν την ονομασία δεν τα εισάγει, ωστόσο τα μοντέλα που διαθέτει νομιζω ειναι ουσιαστικά τα ιδια αλλα με άλλο ονομα, και ισως ειναι made in italy

cre 250 x σε προσφορα : http://www.honda.gr/honda/motorcycles_new/inner2.cfm?menu_id=5&moto_id=8&model_id=70

και cre 250f (2007): http://www.honda.gr/honda/motorcycles_new/inner2.cfm?menu_id=2&moto_id=8&model_id=69

marios8
06/10/2007, 21:02
Το cre 250 x της προηγούμενης χρονιάς το δίνει προσφορά.

Ρώτα στο Σαρακάκη. Πρέπει να έχει ακόμα στην αποθήκη. :wave2:

Υγ Μια χαρά είναι το μηχανάκι. Εχει τύχει να το έχω οδηγήσει.

STOYBI
06/10/2007, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
με αυτήν την ονομασία δεν τα εισάγει, ωστόσο τα μοντέλα που διαθέτει νομιζω ειναι ουσιαστικά τα ιδια αλλα με άλλο ονομα, και ισως ειναι made in italy

cre 250 x σε προσφορα : http://www.honda.gr/honda/motorcycles_new/inner2.cfm?menu_id=5&moto_id=8&model_id=70

και cre 250f (2007): http://www.honda.gr/honda/motorcycles_new/inner2.cfm?menu_id=2&moto_id=8&model_id=69

+ 1000


:wave2:

Makedonas
06/10/2007, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
με αυτήν την ονομασία δεν τα εισάγει, ωστόσο τα μοντέλα που διαθέτει νομιζω ειναι ουσιαστικά τα ιδια αλλα με άλλο ονομα, και ισως ειναι made in italy

cre 250 x σε προσφορα : http://www.honda.gr/honda/motorcycles_new/inner2.cfm?menu_id=5&moto_id=8&model_id=70

και cre 250f (2007): http://www.honda.gr/honda/motorcycles_new/inner2.cfm?menu_id=2&moto_id=8&model_id=69

Κατ' αρχάς σ'ευχαριστώ που ασχολήθηκες. Το cre 250x που αναφέρεις είναι παραπλάνηση του Σαρακάκη γιατί ναι μεν έχει ως φωτογραφία το μοντέλο 2007, αλλά εάν πάρεις τηλέφωνο (το έκανα ήδη) σου λένε απλά ότι η προσφορά είναι για κάποια εναπομείναντα κομμάτια του 2005!!:nono: Κοροϊδία δηλαδή. Για να μην πω τίποτα χειρότερο.. Να τονίσω επίσης ότι μεταξύ 05 και 07 ή ακόμα και 08 υπάρχουν πολλές διαφορές στο x που σχετίζονται τόσο στο reliability factor (βλέπε βαλβίδες, κλπ κλπ), όσο και στην απόδοση του μοτέρ.
Τώρα, σε ό,τι αφορά το cre 250f, αυτό δυστυχώς αποτελεί απλά το crf 250r μοντέλο (το καθαρά αγωνιστικό) με την διαφορά ότι περνάει από την Ιταλική ΗΜ για να εξοπλισθεί με τα σχετικά (φώτα, φλας, άλλη εξάτμιση, κλπ) έτσι ώστε να παίρνει έγκριση.
Το crf 250x ή cre 250x όπως είναι γνωστό στην Ελλάδα, που ενδιαφέρει εμένα, έχει ουσιαστικές διαφορές με το "αδερφάκι" του το R. Μίζα, διαφορετικό πλαίσιο, άλλη κεφαλή, άλλες σχέσεις (πιο κοντή πρώτη, πιο μακριά πέμπτη), διαφορετικό ρεζερβουάρ, άλλη ρύθμιση στην ανάρτηση μπροστά κλπ.
Είναι καθαρά για enduro χρήση.
Οπότε πάλι στο σημείο μηδέν..:(
Εάν κανείς έχει εμπειρία με αγορά από εξωτερικό, θα το σκεφτόμουνα ειλικρινά. Το έχω ερωτευθεί αυτό το μηχανάκι και το θέλω!
Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική με την οποία σταμάτησε η εισαγωγή του.
Παραεισαγωγή δεν κάνει κανένας έμπορας;

marios8
06/10/2007, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Makedonas
το crf 250r μοντέλο (το καθαρά αγωνιστικό)

Αν θέλεις να πάρεις το cre 250x για πολιτικό απλά ξέχνα το :beer: :wave2:

Makedonas
06/10/2007, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Αν θέλεις να πάρεις το cre 250x για πολιτικό απλά ξέχνα το :beer: :wave2:

Λέγοντας πολιτικό εννοείς να το παίρνω στη δουλειά κλπ;;
Όχι ρε φίλε! Πρός θεού! Για να είμαι ειλικρινής, ούτε πινακίδες μ'ενδιαφέρει να βγάζει. Το θέλω για αποκλειστική χρήση enduro.
:beer: :)

STOYBI
06/10/2007, 21:17
Οπου βλεπεις Χ αφορα ΜΟΝΟ τα εντουρο μηχανακια ( διαφορετικο... Σασμαν, βολαν, σχεσεις, ντεποζιτο απο τα κροςς) της Honda... Τελος !! :rolleyes:

Εσυ.. Για τι δουλεια το θελεις το μηχανακι ???

:confused:

STOYBI
06/10/2007, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Makedonas
Λέγοντας πολιτικό εννοείς να το παίρνω στη δουλειά κλπ;;
Όχι ρε φίλε! Πρός θεού! Για να είμαι ειλικρινής, ούτε πινακίδες μ'ενδιαφέρει να βγάζει. Το θέλω για αποκλειστική χρήση enduro.
:beer: :)

Οποτε ψαχνεις για cre 250x ...

Πινακιδες θα βγαζει ... Ειναι υποχρεωμενη η ιδια η εταιρεια για αυτο....

Οι περιορισμοι ισχυος--σχεσεων θα υπαρχει... Για την αποδοτικοτητα της μοτο αποκλειστικα και μονο σε χρηση εντουρο......


:wave2:

marios8
06/10/2007, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Makedonas
Λέγοντας πολιτικό εννοείς να το παίρνω στη δουλειά κλπ;;
Όχι ρε φίλε! Πρός θεού! Για να είμαι ειλικρινής, ούτε πινακίδες μ'ενδιαφέρει να βγάζει. Το θέλω για αποκλειστική χρήση enduro.
:beer: :)


:a013: Εγώ έχω οδηγήσει το μοντέλο της προσφοράς.
Καλή γεωμετρία , ικανοποιητική ροπή , ευκολία της μίζας και στα κατάλληλα χέρια γίνεται "όπλο"

Πιστεύω οτι για Εντουροβόλτες και αγώνες σε ερασιτεχνική βάση είναι μια χαρά.
Μιλάω πάντα για την προσφορά :wave2:

STOYBI
06/10/2007, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
:

Πιστεύω οτι για Εντουροβόλτες και αγώνες σε ερασιτεχνική βάση είναι μια χαρά.
Μιλάω πάντα για την προσφορά :wave2:

Τον Σιαφαρικα ρωτα...... :winka:

:beer: :beer:

:wave2:

marios8
06/10/2007, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI



:wave2:

Κώστα ήταν ενα παιδί με cre στην βόλτα που είχαμε πάει με τον dirtbirt και τον Τρισμέγιστο :wave2:

marios8
06/10/2007, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Τον Σιαφαρικα ρωτα......

Τον παίρνω τηλέφωνο ΤΩΡΑ :lol: :wave2:

STOYBI
06/10/2007, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Κώστα ήταν ενα παιδί με cre στην βόλτα που είχαμε πάει με τον dirtbirt και τον Τρισμέγιστο :wave2:


Ξερω --- Ξερω !!! :)

Με το 450... :D

:wave2:

marios8
06/10/2007, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ξερω --- Ξερω !!! :)

Με το 450... :D

:wave2:


:nono: οχι με το 250. Το 450 το εχει ο Οικονομάκος αλλα δεν ήρθε. :wave2:

STOYBI
06/10/2007, 21:32
Ασχετο........

Απο τα ποιο τελεια εντουρο που εχω οδηγησει...

Το cre 250 το διχρονο 04 μοντ...

Το ερωτευτηκα.... :(

:beer: :beer:

:wave2:

Makedonas
07/10/2007, 19:04
Ρε παίδες, καλά όλα αυτά που λέτε, αλλά μήπως να επναφέρω τη συζήτηση στο λόγο για τον οποίο άνοιξα το thread?:)
Απ' ό,τι κατάλαβα, μοντέλο 07 ή 08 του 250 X από Ελλάδα να το ξεχάσω.. :( :bawl: Σωστά μέχρι εδώ;
Λύση για εισαγωγή του από εξωτερικό υπάρχει; Έχει κανείς σχετική εμπειρία;

Makedonas
22/10/2007, 21:01
Πέρασαν σχεδόν 2 βδομάδες, το thread διαβάστηκε από πολλούς και το συμπέρασμά μου είναι πως αν θέλω το cre-250x, (από Ελλάντα), θα πρέπει να περιοριστώ στο μοντέλο της προσφοράς, δηλαδή 2005..:(
Για διάφορους λόγους αυτή η επιλογή δεν με καλύπτει, οπότε ξεκινάω την αναζήτηση για μοντέλο '08 πλέον από το εξωτερικό. Όποιος γνωρίζει κάτι, θα του ήμουν ευγνώμων αν το παρέθετε.
Ευχαριστώ και πάλι. :wave2:

marios8
22/10/2007, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Makedonas
αν θέλω το cre-250x, (από Ελλάντα), θα πρέπει να περιοριστώ στο μοντέλο της προσφοράς, δηλαδή 2005..:(


Aν δεν πουλήσει ο Σαρακάκης όλλα τα κομμάτια απο την προσφορά (2005). Δεν θα φέρει άλλο.

Να σε ρωτήσω γιατί δεν σου κάνει το 2005 ? :confused:

:wave2:

STOYBI
22/10/2007, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Aν δεν πουλήσει ο Σαρακάκης όλλα τα κομμάτια απο την προσφορά (2005). Δεν θα φέρει άλλο.

Να σε ρωτήσω γιατί δεν σου κάνει το 2005 ? :confused:

:wave2:

Οντως... Τι διαφορες εχει το 08 απο το 05 ???? :look:

Makedonas
24/10/2007, 19:49
Πήρα τηλέφωνο στον Σαρακάκη και ρώτησα τους λόγους για τους οποίους σταμάτησαν στο 05 μοντέλο και δεν έφεραν και τα επόμενα, όπως επίσης για το εάν πρόκειται να το επανεισάγουν.
Η απάντησή τους ήταν σαφής. ΟΧΙ δεν έχουν σκοπό να το επανεισάγουν και ο λόγος είναι ότι το μοντέλο ως έχει δεν καλύπτει τις προδιαγραφές της Ε.Ε. περί ρύπανσης κλπ κλπ. Βέβαια δεν καταλαβαίνω πώς είναι δυνατόν το 05 να παίρνει έγκριση και τα επόμενα να μην παίρνουν. Κάπως περίεργα μου τα είπανε..:confused:

Τώρα ως προς τις διαφορές στα μοντέλα, είναι κατά τιην άποψη μου αρκετές και σημαντικές.
Τις παραθέτω στα Αγγλικά:

New for 2006

- Honda Race Team-inspired graphics.
- New lightweight rear hub from CRF?250R.
- New lighter swingarm
- New lighter rear shock body.
- Lightweight front fork guards and cable brackets from CRF450X.
- New front axle placement as in the CRF250R for improved fork action and turning.
- New intake valve seat material improves valve durability.
- Over all weight reduction 1.1 pounds.

New for 2007

New cylinder-head porting inspired by the CRF?250R.
New piston and rings from the CRF250R.
Revised ignition mapping.
Carburetor features new accelerator pump and linkage for improved throttle response.
New one-piece cover protects throttle cable by keeping out dirt and water.
New front hub is lighter and stronger.
Stronger clutch basket and clutch center for improved wear resistance.
Lighter weight rear chain guide.


New for 2008

New works-type front and rear brake discs reduce unsprung weight.
New Dunlop 742FA front tire for improved turning feel and traction.
New narrow-design fuel tank for improved rider ergonomics.


Σημαντικ'οτατες αλλαγές κατά την ταπεινή μου άποψη!
'Οπως σας είπα, πραγματικά το έχω ερωτευθεί αυτό το μηχανάκι και το έχω ψάξει όσο ΔΕΝ πάει άλλο...
:) :beer:

dirtbird
24/10/2007, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Makedonas
ως έχει δεν καλύπτει τις προδιαγραφές της Ε.Ε. περί ρύπανσης κλπ κλπ. Βέβαια δεν καταλαβαίνω πώς είναι δυνατόν το 05 να παίρνει έγκριση και τα επόμενα να μην παίρνουν. Κάπως περίεργα μου τα είπανε..:confused:

:) :beer:

Aλλάζουν οι προδιαγραφές της ΕΕ σχετικά με την εκπομπή καυσαερίων :winka:

marios8
24/10/2007, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Makedonas
Σημαντικ'οτατες αλλαγές κατά την ταπεινή μου άποψη!
'Οπως σας είπα, πραγματικά το έχω ερωτευθεί αυτό το μηχανάκι και το έχω ψάξει όσο ΔΕΝ πάει άλλο...
:) :beer:

Εξακολουθώ να πιστεύω οτι μεσα στο μονοπάτι δεν νομίζω οτι οι διαφορές είναι ευκολα αντιληπτές.

Τεσπα μπορείς να έρθεις σε μια βολτα για να το δοκιμάσεις :beer:

Γιατί όμως έχεις κολλήσει με το CRE και δεν κοιτάς για το ΚΤΜ EXC250f που είναι σαφώς ανώτερο?

Δεν σου το λέω απο εμπάθεια προς την HONDA (εξάλλου και εγώ honda εχω) απλά είναι καλύτερο .

:wave2:

Makedonas
25/10/2007, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Εξακολουθώ να πιστεύω οτι μεσα στο μονοπάτι δεν νομίζω οτι οι διαφορές είναι ευκολα αντιληπτές.

Τεσπα μπορείς να έρθεις σε μια βολτα για να το δοκιμάσεις :beer:


Να'σαι καλά ρα φίλε. Σ' ευχαριστώ! Φαντάζομαι Αθήνα μένεις, έτσι?
Λίγο δύσκολο για μένα από Κρήτη, αλλά άμα ανέβω επάνω θα σε αναζητήσω.:beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Γιατί όμως έχεις κολλήσει με το CRE και δεν κοιτάς για το ΚΤΜ EXC250f που είναι σαφώς ανώτερο?

Δεν σου το λέω απο εμπάθεια προς την HONDA (εξάλλου και εγώ honda εχω) απλά είναι καλύτερο .
Μια μικρή ιστορία: Ένας γνωστός μου πριν μερικά χρόνια αγόρασε ένα ΚΤΜ 990 περί μήνα Σεπτέμβριο (τέλη εάν θυμάμαι καλά)
Φθινόπωρο γαρ, μετά από λίγο άρχισε να ψιλοβρέχει. Μην φανταστείς καμμιά καταιγίδα, απλά μια κανονική βροχή. Ε, τι ήτανε, 30 λεπτά. 40 λεπτά βροχής? Πάει να το βάλει μετά μπροστά, και πχχχ, πχχχχ, μωρέ ξανά πχχχχ, τίποτα. Το μπουρδέ.... απλά δεν έλεγε να πάρει μπροστά. Στο τέλος και μετά από μπόλικο βρυσίδι, το παλικάρι το έσπρωξε το μηχανάκι. Όταν μαζί μ'ένα φίλο μου του πιάσαμε την κουβέντα, προέκυψε ότι του είχε κοπεί και το συρματόσχοινο του γκαζιού μόλις στα 1000 περίπου χλμ. Ο κολλητός μου δε, -ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ HONDAKIAS να σημειώσω- άρχισε να χτυπιέται! Δεν είναι δυνατόν κλπ κλπ. Και θα μου πείτε άδικο είχε.

Όλα αυτά για να πω απλά ότι τα φοβάμαι τα KTM... Δεν λέω ότι έχω ντε και καλα δίκιο. Απλά ρε γαμώτο τα φοβάμαι...Τι να πω?:rolleyes:
Και μετά, όταν λες καλύτερο απο το CRE, σε ποιους τομείς αναφέρεσαι? Γιατί απ'όσα διαβάζω στο νετ, το 250Χ θεωρείται από τα καλύτερα για το χώμα.
:beer:

marios8
25/10/2007, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Makedonas
Μια μικρή ιστορία: Ένας γνωστός μου πριν μερικά χρόνια αγόρασε ένα ΚΤΜ 990 περί μήνα Σεπτέμβριο (τέλη εάν θυμάμαι καλά)
Φθινόπωρο γαρ, μετά από λίγο άρχισε να ψιλοβρέχει. Μην φανταστείς καμμιά καταιγίδα, απλά μια κανονική βροχή. Ε, τι ήτανε, 30 λεπτά. 40 λεπτά βροχής? Πάει να το βάλει μετά μπροστά, και πχχχ, πχχχχ, μωρέ ξανά πχχχχ, τίποτα. Το μπουρδέ.... απλά δεν έλεγε να πάρει μπροστά. Στο τέλος και μετά από μπόλικο βρυσίδι, το παλικάρι το έσπρωξε το μηχανάκι. Όταν μαζί μ'ένα φίλο μου του πιάσαμε την κουβέντα, προέκυψε ότι του είχε κοπεί και το συρματόσχοινο του γκαζιού μόλις στα 1000 περίπου χλμ. Ο κολλητός μου δε, -ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ HONDAKIAS να σημειώσω- άρχισε να χτυπιέται! Δεν είναι δυνατόν κλπ κλπ. Και θα μου πείτε άδικο είχε.

Όλα αυτά για να πω απλά ότι τα φοβάμαι τα KTM... Δεν λέω ότι έχω ντε και καλα δίκιο. Απλά ρε γαμώτο τα φοβάμαι...Τι να πω?:rolleyes:
Και μετά, όταν λες καλύτερο απο το CRE, σε ποιους τομείς αναφέρεσαι? Γιατί απ'όσα διαβάζω στο νετ, το 250Χ θεωρείται από τα καλύτερα για το χώμα.
:beer:


Kαλή η ιστορία και γνωστή :p αλλα στα αγωνιστικά δεν υσχίει.

Κοίτα να δείς καθε πόσες ώρες λέει η Ηοnda οτι θέλει ελεγχο πιστονιού το CRE και θα καταλάβεις :dizzy:

Άλλο οι πολιτικές μηχανές και άλλο οι αγωνιστικές.

Το EXC250f έχει πιο δυνατό μοτέρ είναι και καλύτερα στημένο .
Μιλάμε πάντα για enduro. Στα μοτοκροσάδικα οι απόψεις διίστανται :beer: :wave2:

Υγ Κρήτη τυχεράκια !!!!!!!!!!! :beer: :beer:

Makedonas
25/10/2007, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8


Κοίτα να δείς καθε πόσες ώρες λέει η Ηοnda οτι θέλει ελεγχο πιστονιού το CRE και θα καταλάβεις :dizzy:

Σίγουρα το CRE θέλει προσοχή, καλή συντήρηση, και συχνό έλεγχο των βαλβίδων (κάτι για το οποίο άλλωστε θεωρώ τα μεταγενέστερα του 05 μοντέλα καλύτερα), αλλά πιστεύω πως με λίγη καλή θέληση, υπομονή, υπομονή ξανά, και ένα καλό owner's manual -κάτι σαν και αυτά που έχουν τα φιλαράκια μας τα Αμερικανά- είναι σχετικά -πιστεύω- εύκολο θέμα η συντήρηση.



Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Το EXC250f έχει πιο δυνατό μοτέρ είναι και καλύτερα στημένο .
Μιλάμε πάντα για enduro. Στα μοτοκροσάδικα οι απόψεις διίστανται :beer: :wave2:

Εδώ πάω πάσο μιας και δεν έχω ιδία εικόνα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Υγ Κρήτη τυχεράκια !!!!!!!!!!! :beer: :beer:

Χα χα!! Τυχερός θα είμαι όταν και εφόσον πάρω επιτέλους το μηχανάκι που θέλω για να απολαύσω τις ομορφιές της. Μέχρι τότε, περιστασιακά πού και πού με κάνα μοτοσακό φίλου ή γνωστού...:bawl:
Χαιρετώ.:wave2: :beer:

Makedonas
27/10/2007, 15:37
Πείτε ότι βρίσκω έμπορα από Ευρώπη για να εισάγω το μηχανάκι που θέλω καινούργιο (CRF-250X), της κούτας που λέμε.
Δεδομένου ότι το να βγάζει πινακίδες δεν με πολυαπασχολεί αυτή τη στιγμή, θα χρειαστεί να πληρώσω τίποτα κερατιάτικα του τύπου δασμούς ή φόρους ή τίποτα τέτοιο σχετικό? Ρωτάω, γιατί όσες φορές έχω αγοράσει από Ευρώπη ως τώρα, ποτέ δεν πλήρωσα κάτι παραπάνω. Για την μοτοσυκλέτα που θα εισάγω ισχύει το ίδιο ή θα μου προκύψουν στην πορεία δυσάρεστες εκπλήξεις? Φαντάζομαι, είτε κράνος αγοράζεις είτε μοτοσυκλέτα που ΔΕΝ έχεις σκοπό να την κυκλοφοράς στον δρόμο (οπότε και θα χρειαζόσουν πινακίδες κυκλοφορίας, άρα πιθανόν τέλη, φόρους, κλπ) παρά μόνο στο χώμα ήτοι εκτός δημοσίου δικτύου, ένα και το αυτό.
Ο συλλογισμός μου ρε παιδιά είναι σωστός ή θα με καλέσουν να πληρώσω κατά την εισαγωγή τα κέρατά τους?:rolleyes:

marios8
27/10/2007, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Makedonas
Πείτε ότι βρίσκω έμπορα από Ευρώπη για να εισάγω το μηχανάκι που θέλω καινούργιο (CRF-250X), της κούτας που λέμε.
Δεδομένου ότι το να βγάζει πινακίδες δεν με πολυαπασχολεί αυτή τη στιγμή, θα χρειαστεί να πληρώσω τίποτα κερατιάτικα του τύπου δασμούς ή φόρους ή τίποτα τέτοιο σχετικό? Ρωτάω, γιατί όσες φορές έχω αγοράσει από Ευρώπη ως τώρα, ποτέ δεν πλήρωσα κάτι παραπάνω. Για την μοτοσυκλέτα που θα εισάγω ισχύει το ίδιο ή θα μου προκύψουν στην πορεία δυσάρεστες εκπλήξεις? Φαντάζομαι, είτε κράνος αγοράζεις είτε μοτοσυκλέτα που ΔΕΝ έχεις σκοπό να την κυκλοφοράς στον δρόμο (οπότε και θα χρειαζόσουν πινακίδες κυκλοφορίας, άρα πιθανόν τέλη, φόρους, κλπ) παρά μόνο στο χώμα ήτοι εκτός δημοσίου δικτύου, ένα και το αυτό.
Ο συλλογισμός μου ρε παιδιά είναι σωστός ή θα με καλέσουν να πληρώσω κατά την εισαγωγή τα κέρατά τους?:rolleyes:


Mακεδόνα απο την Κρητη :D . Όσο αφορά τα του τελωνείου δεν τα γνωρίζω.

Όμως στη μηχανή πρέπει να βγάλεις πινακίδα, για ότι χρηση και να κάνεις.
Το μόνο μέρος που δεν χρειάζεται πινακίδα, είναι η πίστα. (που για να πάς έως εκεί πρέπει να έχεις τρε'ι'λερ)
Στο βουνό απλά ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες να σε γράψουν. (για να πάς εως το βουνό πάλι θές τρε'ι'λερ).
Στους αγώνες (οχι ΜΧ) θές πινακίδα.

Οπότε σε όλες τις περιπτώσεις χρειάζεσαι την πινακίδα, εκτός απο την πίστα. Αλλα ούτος η άλλως η μηχανή αυτή δεν είναι για μοτοκρος.

:beer: :beer: :wave2:

MikeG
27/10/2007, 18:58
Ρε Makedona, από Κρήτη είσαι? Να λοιπόν βρέθηκε και άλλος εντουράς στο νησί. Από ποιο μέρος?
Για πες μπας και κανονίσουμε καμιά βολτίτσα..

:beer: :beer: :wave2:

Akatanomastos
27/10/2007, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ρε Makedona, από Κρήτη είσαι? Να λοιπόν βρέθηκε και άλλος εντουράς στο νησί. Από ποιο μέρος?
Για πες μπας και κανονίσουμε καμιά βολτίτσα..

:beer: :beer: :wave2:

mike an ksereis meros pou noikiazei mixanakia, enduradika eimai kai go mesa

Makedonas
27/10/2007, 21:06
Άλλο πάλι και τούτο. Οπότε, νέο πρόβλημα προς επίλυση: Υπάρχει η δυνατότητα να βγάλω πινακίδες έχοντας αγοράσει τη μοτό από εξωτερικό? (προσθέτοντας εγώ από μόνος μου τα λοιπά απαραίτητα όπως καθρέφτες, φλασάκια, και ό,τι άλλο βάζει η ΗΜ στο μηχανάκι και δεν το έχει από τη μάνα του ως CRF). Και για να γίνει αυτό, τι χαρτιά θα χρειαστώ? Πάντως η πινακίδα δεν με πολυκαίει για να είμαι ειλικρινής. Εάν βρω έμπορα, το παίρνω πάραυτα.
Αυτό που με καίει είναι αν θα με χρεώσουν κερατιάτικα κατά την εισαγωγή..:rolleyes: :mad:

Κατά τα λοιπά Mike, από Ηράκλειο είμαι, αλλά δυστυχώς άνευ μοτούς όπως έχω ήδη πει οπότε και η αναζήτηση για τον έμπορα..:bawl:
:beer:

marios8
27/10/2007, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Makedonas
(προσθέτοντας εγώ από μόνος μου τα λοιπά απαραίτητα όπως καθρέφτες, φλασάκια, και ό,τι άλλο βάζει η ΗΜ στο μηχανάκι και δεν το έχει από τη μάνα του ως CRF).


Όπα Μακεδόνα.

Δεν χρειάζεται να βάλεις όλα αυτά τα πράγματα .

Σιγά μην βάλεις καθρέφτες και κατέβεις για αγώνα :lol: :lol: :rotflmao:

Την πινακίδα να βγάλεις αρκεί :wave2:

Makedonas
27/10/2007, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Όπα Μακεδόνα.

Δεν χρειάζεται να βάλεις όλα αυτά τα πράγματα .

Σιγά μην βάλεις καθρέφτες και κατέβεις για αγώνα :lol: :lol: :rotflmao:

Την πινακίδα να βγάλεις αρκεί :wave2:

Πιο αγώνα ρε Μάριε, πλάκα ΜΕ κάνΕΙΣ?:p
Είπα για καθρέφτες και φλασάκια, απλά γιατί το CRE 250X είναι το CRF 250X, ακριβώς με αυτές τις διαφορές για να βγάζει πινακίδες.
Αν η ΗΜ δεν του έβαζε π.χ. καθρέφτες απλά δεν θα έπαιρνε έγκριση τύπου.
Εγώ θα εισάγω το CRF, οπότε για να του βγάλω πινακίδες θα πρέπει λογικά να το παρουσιάσω με καθρέφτες κλπ κλπ.
Αν ο συλλογισμός μου είναι λάθος διορθώστε με.
Τέσπα. Το θέμα για μένα δεν είναι τόσο η πινακίδα όσο τα κερατιάτικα κατά την εισαγωγή..
Εβίβα σύντεκνοι!:beer:

dirtbird
28/10/2007, 03:52
Εάν δεν έχει έγκριση τύπυ κατατεθειμένη στο υποργείο, πινακίδες ΔΕΝ βγάζεις (και τα γρηγορόσημα ή δεν παίζουν ή έχουν γίνει ΠΟΛΥ ακριβά;) ).

Δεν αξίζει τον κόπο αυτό που πας να κάνεις.
Γιατί δεν κοιτάς και άλλα μηχανάκια, τόσα υπάρχουν.
(KTM EXC-F, Husqvarna TE 250 (νομίζω το φετεινό είναι ψεκαστό), Kawasaki KLX-F250 (νομίζω υπάρχουν κάποια σε προσφορα).......

Makedonas
01/11/2007, 21:18
Το λοιπόν που λέγαμε μ'αυτά και μ'αυτά, με βάλατε σε σκέψεις. Το αποτέλεσμα? Ανεβαίνω Αθήνα αύριο βράδυ προς αναζήτηση μεταχειρισμένου xr400 κατά προτίμηση (αλλά και 250 θα το σκεφτόμουνα για να είμαι ειλικρινής).
Έχω υπόψην μου κάποιες περιπτώσεις και για αυτό άλλωστε ανεβαίνω, αλλά χρειάζομαι την βοήθειά σας και πάλι..:p
Απ'οσο ξέρω τα xr είναι κατά γενική ομολογία "άθραυστα". Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είμαι διατεθειμένος ν'αγοράσω γουρούνι στο σακί...ΟΠΟΤΕ: Ως αδαής περί των μηχανολογικών δεδομένων και τεχνικών αξιολογήσεων μοτοσυκλετών, όσα μηχανάκια δω-οδηγήσω-μ'αρέσουν-με καλύπτουν οικονομικά (περί τα 3000 έουρα +- αναλόγως) θέλω να τα πάω σε κάποιο ΚΑΛΟ, και ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΜΑΣΤΟΡΑ για να με βοηθήσει. 'Οσο καιρό σπούδαζα Αθήνα, μόνο μια φορά χρειάστηκε να πάω το περήφανο σκουτεράκι μου στο μάστορα, και αυτό για αλλαγή τακακιών. Επί της Μεσογείων ήταν. Αν θυμάμαι καλά, λίγο πρίν το Νομισματοκοποίο.
Αν έχει κανείς να συστήσει κάποιο καλό μάστορα, θα του είμαι ευγνώμων. Τα χρηματάκια μου βγαίνουν με κόπο και ιδρώτα και Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ δεν θα ήθελα η νέα μου αγαπημένη να αποδειχθεί ότι με κερατώνει..:)
Είμαι όλοσ αυτιά και μάτια παίδες!

Spazz
05/11/2007, 18:17
μακρυα απο το παλτπ!!!το Honda εννοω... φιλος μου ειχε παρει το cre 250 X ... και το εκανα βολτα... και σε δρομο και σε χωμα... ειναι το πιο αργο 250 competition που εχω οδηγησει!και μαλιστα τραγικα πιο αργο!!!ΒΗ ΜΑ!ουτε στροφαρει ουτε τιποτα.... !

το wrf 250 ειναι μακραν δυνατοτερο...


και πριν βιαστει καποιος να σχολιασει... ναι στο enduro δε χρειαζεται να ειναι τουμπανο το μηχανακι.... αλλα αυτο με ζορι σκαρφαλωνει... και με ακομη πιο ζορι ψηλωσηκωνεται σουζα για να περασεις νεα κορμους λουκια και τα λοιπα....

ΜΗ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ!!! :beer:

ktmakis
05/11/2007, 19:02
WRF 250 ΔΑΓΚΩΤΟ!!!

Makedonas
07/11/2007, 20:33
Για αλλού πήγαινα, αλλού κατέληξα..
Και το όνομα αυτού, XR-400R.
Μοντέλο 01, πρώτη κυκλοφορία μέσα του 02. Σε πολύ καλή κατάσταση. 3500 μου πήγε.
Σήμερα του έβαλα φρέσκο λαδάκι, καινούργιο φίλτρο λαδιού, έπλυνα το φίλτρο αέρα.
Αύριο μάλλον θα πάω για πίσω λάστιχο. Έψαξα για τιμόνι και κλειστού τύπου χούφτες. Αλλά για να είμαι ειλικρινής μπερδεύτηκα λιγουλάκι. To fat bar or not to fat bar? Renthal ή Pro taper? Για χούφτες μάλλον σε Acerbis θα καταλήξω αλλά απ' ό,τι μου είπανε άλλες χούφτες θα χρειαστώ αν διαλέξω fat bar και άλλες αν διαλέξω κάποιο άλλο. Μπερδεύονται τα πράγματα γαμώτο μου.:mad: Τέλος πάντων. Γεγονός πάντως είναι πως είμαι κατενθουσιασμένος με το μηχανάκι μου! Έχει ΤΟ γκάζι! Τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα. Αυτά προς το παρόν. Επιφυλάσσομαι για φώτος..
Σας χαιρετώ!:beer:

Spazz
07/11/2007, 21:44
μαλλον για τα δικα σου μετρα εχει ΤΟ γκαζι αλλα τελος παντων.... μια χαρα μηχανακι...

καλυτερα fat bar ειτε renthal ειτε pro taper και τα δυο ειναι πολυ καλα.ιδιο πραγμα στην ουσια ειναι

παρε χουφτες για fat bar.... ναι εχουν διαφορα απο αυτες που προοριζονται για απλο τιμονι


καλοριζικο καλες βολτες και να το προσεχεις.... κι εσυ να προσεχεις ..

DimChios
07/11/2007, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Makedonas
Για αλλού πήγαινα, αλλού κατέληξα..
Και το όνομα αυτού, XR-400R.
Μοντέλο 01, πρώτη κυκλοφορία μέσα του 02. Σε πολύ καλή κατάσταση. 3500 μου πήγε.
Σήμερα του έβαλα φρέσκο λαδάκι, καινούργιο φίλτρο λαδιού, έπλυνα το φίλτρο αέρα.
Αύριο μάλλον θα πάω για πίσω λάστιχο. Έψαξα για τιμόνι και κλειστού τύπου χούφτες. Αλλά για να είμαι ειλικρινής μπερδεύτηκα λιγουλάκι. To fat bar or not to fat bar? Renthal ή Pro taper? Για χούφτες μάλλον σε Acerbis θα καταλήξω αλλά απ' ό,τι μου είπανε άλλες χούφτες θα χρειαστώ αν διαλέξω fat bar και άλλες αν διαλέξω κάποιο άλλο. Μπερδεύονται τα πράγματα γαμώτο μου.:mad: Τέλος πάντων. Γεγονός πάντως είναι πως είμαι κατενθουσιασμένος με το μηχανάκι μου! Έχει ΤΟ γκάζι! Τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα. Αυτά προς το παρόν. Επιφυλάσσομαι για φώτος..
Σας χαιρετώ!:beer:


Καλοριζικο και καλολάσπωτο!!!

Μην αγχωνεσαι, κατσε και περιεργασου το και το τι θα αποφασισεις να βαλεις πανω του θα ερθει μονο του αναλογα τα γουστα σου!!!

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΦΩΤΟ!!!

:winka: :wave2:



αντε ρε οριζοντα να δουμε ποτε θα φερω το δικο μου σπιτι να ασχοληθω! :bigcry: :bigcry:

apav
08/11/2007, 12:04
Καλορίζικο! :beer:

Makedonas
13/11/2007, 19:42
Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις ευχές σας!:)
Σήμερα πήγα την πρώτη μου εντουράδα! Επιτέλους το λάσπωσα το μηχανάκι! Είχα βαρεθεί να το βλέπω καθαρό! Βέβαια τώρα που το πάρκαρα και το κοίταζα μέσα στις λάσπες το λυπήθηκα λιγουλάκι -να πώ την αμαρτία μου- αλλά τι να κάνουμε? Ο καθείς, εφ' ού ετάχθει..
Εντυπώσεις: Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά αισθάνομαι ότι το μηχανάκι είναι ιδανικό για το χώμα. Τώρα βέβαια μάλλον που δεν δικαιούμαι να ομιλώ και πολύ δεδομένου ότι πρωτάρης είμαι στο χώμα, αλλά το φιλαράκι μου που καβαλούσε CRF-450R μια χαρά τον ακολουθούσα. Πήγαινε βέβαια ολίγον αργά, αλλά μην το πείτε πουθενά..:p
Είμαι ένας κατενθουσιασμένος XR-άκιας πλέον. Το μόνο μελανό σημείο που βρήκα είναι το βάρος της. Και αυτό μονάχα όποτε χρειάστηκε να την σηκώσω (ευτυχώς λίγες φορές:p)
Τέλος πάντων. Σημασία έχει πως σήμερα πήρα το πρώτο μου ΒΑΣΙΚΟ μάθημα:

Δεν πα να'χει πει η ΕΜΥ λιακάδα και ο Διαμανταρίδης του MEGA ότι η μέρα προβλέπεται ηλιόλουστη? ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ το αδιάβροχο ΜΑΖΙ! Ειδάλλως,...το παπάκι πάει στην ποταμιά...

Μου λείπουν ακόμα: Κράνος μοτοκροσάδικο. (δανείστηκα σήμερα ενός φίλου) Αγόρασα ένα M2R Large 170 έουρα αλλά το κέρατο μου είναι μεγάλο και δεν μπορώ να το επιστρέψω για τον απλό λόγο ότι αγοράστηκε από Γερμανία. Το έχω φορέσει μόνο για να το δοκιμάσω. Εάν ενδιαφέρεται κανείς..)
Μου λείπει ακόμα ο θώρακας. (και πάλι σήμερα δανείστηκα φίλου)- Πολύ στην τράκα θα μου πείτε ότι είμαι αλλά δεν κρατιόμουνα. Ήθελα να πάω βόλτα! Για θώρακα είχα καταλήξει στον Airframe της Fox αλλά μετά "έπεσα" επάνω σε κάτι στολές τύπου body armor
http://www.motonekoparts.com/Body-Armor-p-1-c-62.html και μου γυάλισαν το μάτι. Νομίζω ότι προσφέρουν μεγαλύτερη προστασία από τον απλό θώρακα αλλά θα έχουν το μειονέκτιμα ότι θα ιδρώνω πολύ περισσότερο και πιο εύκολα.

Λοιπόν. Αυτά προς το παρόν. Σας χαιρετώ.:beer: