PDA

View Full Version : Καρφωτές...



NLS
27/11/2003, 14:43
Ποιός αλλάζει με καρφωτές;
Ποιός το θεωρεί πιο εύκολο; Πιο δύσκολο;
Πότε προτιμάτε να το κάνετε; (στο χαλαρό στο γκαζομένο στυλ κλπ.)
Στα ανεβάσματα; Στα κατεβάσματα; Και στα δυο;

Προσωπικά για να το κάνω πρέπει να το σκεφτώ (αλλιώς μηχανικά πατάω συμπλέκτη). Κάποιοι λένε, υποτίθεται ότι με τις καρφωτές κάνεις... ΚΑΛΟ μια και δεν χαλάς και το συμπλέκτη σου κλπ, ενώ υποτιθέμενα μπορεί να είναι πιο ομαλή η αλλαγή (! εμένα και οι ομαλές καρφωτές ΔΕΝ είναι όσο ομαλή είναι αλλιώς η αλλαγή)...

για να ακούσω απόψεις

michalispap
27/11/2003, 14:52
Νικολάκη, γεια χαρά.
Προσωπικά δεν έχω κάνει αλλαγές άνευ συμπλέκτη παρά μόνο για δοκιμή μετά από συμβουλή, όταν μου έσπασε η ντίζα του συμπλέκτη.

Φυσικά και δεν κατάφερα τίποτα, γιατί ήμουν στην Αθήνα με φανάρια και απ΄ όλα και όχι σε καμιά εθνική.

Σε επόμενες δοκιμές όμως διαπίστωσα ότι γίνεται και παραγίνεται, αλλά δεν πιστεύω ότι - αν δεν είσαι μάστορας των αλλαγών - δεν φθείρεις το κιβώτιο.

Μην ξεχνάς ότι τα SM π.χ. έτσι κατεβάζουν. Αλλοι ειναι πιο σχετικοί.

Το κατέβασμα επίσης στα όρια οδηγάει τον πίσω τροχό σε γλύστριμα.

οβερ.

NLS
27/11/2003, 14:54
ίδια συμπεράσματα προς το παρόν (πχ. το γλύστρημα)

bikersonly
27/11/2003, 15:14
ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΟΥΖΑ!!

Ή ΑΝ ΤΡΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ

Ή ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ!

ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ!

NLS
27/11/2003, 15:21
γιατί; δεν είναι τίποτα τόσο τρομαχτικό

σε σούζα μου ακούγεται ΠΙΟ τρομαχτικό μάλιστα

bikersonly
27/11/2003, 15:32
ΣΟΥΖΑ ΤΟΤΕ ΠΟΤΕ.
ΣΤΗΝ ΣΟΥΖΑ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΑ.ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΥΣΙΚΑ.

ΕΝΩ ΞΕΡΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΧΛΜ ΑΚΟΥΣ ΕΝΑ ΓΚΡΑΠ! ΚΑΙ ΛΕΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ.

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ!

ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ?ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΔΕΝ ΦΘΕΙΡΕΙΣ ΤΟ ΑΜΠΡΑΓΙΑΖ.ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ.ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΦΘΕΙΡΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ.ΠΟΥ ΠΑΣ ΠΡΩΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΡΦΩΤΕΣ.

ΟΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΑΜΠΡΑΓΙΑΖ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ, ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΑΜΠΡΑΓΙΑΖ! ;)

NLS
27/11/2003, 15:39
όχι, σημαίνει ότι δεν το δοκίμασα εν ώρα σούζας (που ναι δεν είναι κάτι που κάνω κάθε μέρα - ούτε καν κάθε βδομάδα)

θα το δοκιμάσω πάντως να δω αυτό που λες

δεν ξέρω αν κερδίζεις μόνο από το αμπραγιάζ αλλά μήπως θέλει να πει ο ποιητής ότι κερδίζεις και από χρόνους (σαν αλλαγή αυτόματου) μια και δεν αποσυμπλέκεις καθόλου

πρακτικά νομίζω πως δεν παίζει αυτό (μέχρι να βρεις το που μπαίνει η καρφωτή έχεις χάσει χρόνο)

1η οκ αλλά 2α γιατί δεν παίζει καφωτή;
απλά είναι πιο "απόλυτα" τα πράγματα

bikersonly
27/11/2003, 15:46
Με καρφωτή ΑΛΛΑ So What! Σε κόντρα? Και πάλι αν δεν το κατέχεις θα χάσεις χρόνο.

Η 1η Δεν έχει νόημα να μπει καρφωτή.Καλά για να ξεκινήσεις δεν γίνεται ούτως ή άλλως,Σε κατέβασμα πρέπει να είσαι ηλίθιος.

2α έχει νόημα.Αλλά είπαμε.Δεν κερδίζεις τίποτα.Αντιθέτως χάνεις πολλά.Το χα ψάξει με το superFour που είχα και ξέρω.

Στην σούζα, το σηκώνεις με 1η.Όπως σηκώνεται η μηχανή, το πόδι σου πάει φυσικά προς τα πάνω.Δηλαδή προς την 2α. ;)

Απλά πρόσεχε γιατί το γκάζι ξανααποκτά δύναμη.Και δεν αστειεύεται εκεί.Ρέγουλα!

NLS
27/11/2003, 15:49
ε όχι με το δικό μου δεν σκίζεσαι και στη δύναμη ;)

NLS
27/11/2003, 16:09
?

τώρα αυτό τι είναι καινούριο;
μου θυμήζεις ένα γνωστό βάζελο που νομίζει ότι έχει ομάδα

γιατί να μην κάνω δηλαδή (ή μάλλον να το πω καλύτερα, γιατί να μην κάνει το μηχανάκι);

αν θες να το "πω κι έτσι", σχεδόν όλα κάνουν γιατί δεν κάνει αυτό;

(αντιθέτως κάνει ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ εύκολα - αν δεν σου αρέσει η δική μου κατάθεση ρώτα κάποιον άλλο)

NLS
27/11/2003, 16:19
εσύ πλακίτσα;

πρώωωωωωωωωωωωωτη φορά

NLS
27/11/2003, 16:37
έλα ρε νόμιζα ότι τα ΚΤΜ δεν τα επιρρεάζει ο καιρός (και τους αναβάτες τους βέβαια) - είναι all weather

DIT
27/11/2003, 16:46
το γ@μήσ@τε το ποστ...

next year!!!!!!

NLS
27/11/2003, 16:48
όχι όμως την ξεκράνωτη, χλωμό τον βρίσκω τον μπαμμπουμ

NLS
27/11/2003, 16:51
το σίγουρο είναι ότι αυτός στο avarar του (δεν λέω για την rotating καρέκλα σου χτουμπαμ, αυτή είναι αυτόματη) εκεί πάνω που έχει ανέβει σίγουρα ΔΕΝ αλλάζει

DIT
27/11/2003, 17:17
οι καρφωτές ουδεμίαν σχέση έχουν με την πολιτική μηχανή ειδικά αν είναι τετράχρονη!!!

δεν είναι το ζήτημα αν γουστάρεις να οδηγήσεις με αυτόν τον τρόπο ή όχι.Ο συμπλέκτης υπάρχει για κάποιο λόγο, αλλιώς έπαιρνες ένα glx και έκανες την δουλειά σου!Και το επισημαίνω γιατί έτσι όπως άνοιξες την συζήτηση NLS, άνετα κάποιος λιγότερο άπειρος μπορεί να πειστεί οτι οι καρφωτές είναι είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό!!!

οι περιπτώσεις που μπορείς να αλλάζεις ταχύτητες χωρίς να κάνεις χρήση του συμπλέκτη είναι 2.

όταν δεν γίνεται διαφορετικά(όπως πολύ σωστά προείπαν) και όταν η μοτοσυκλέτα το επιτρέπει,βλέπε motocross. Ένας αγώνας μότοκρος (ή SM-ίδιες μηχανές χρησιμοποιούνται)επιβάλλεται να κάνει αλλαγές ο αναβάτης ώστε να μην χάνει χρόνο και συνήθως όταν κάνει αλλαγές από 1η προς τις υπόλοιπες ταχύτητες.Αυτή η τακτική είναι επικρατέστερη στα δίχρονα μοτερ!

haskosktm
28/11/2003, 10:49
Opws polu swsta eipa kai o DIT einai elaxistes fores pou 8a allakseis taxuthta xwris thn xrhsh tou sumplekth, eidhka otan kaneis bolta den dikaiologite.
Oso gia agwnistikh xrhsh eidika gia motocross einai oti kalutero (sta dixrona 125-250), otan allakseis taxuthta kai kratiseis twn lebie tauthtwn panw allazei i taxuthta me to pou aneboun h strofes sta upsoi, opote fantasou se mia epitaxinsh sunh8os autoi oute to gkazi kleinoun gia allagh oute simplekth patane, anoixto to gkazi kai o lebies taxuthtwn monimos panw.

Egw prosopika xrhshmopoiw ton sumplekth sxedon panta, mono se polu grhgorh odhghsh synh8os sta duskola sthn paralia.
H alh8eia einai oti to exw dokimasei kai se xalarh boltoula kai mpainoun polu gluka oi taxuthtes alla bgainoun liyo sklhra, den 8a to diakundhneua omws na to kanw sunexia, para mono se akraies periptoseis.... auta:D

superspy
12/12/2003, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
Ποιός αλλάζει με καρφωτές;
Ποιός το θεωρεί πιο εύκολο; Πιο δύσκολο;
Πότε προτιμάτε να το κάνετε; (στο χαλαρό στο γκαζομένο στυλ κλπ.)
Στα ανεβάσματα; Στα κατεβάσματα; Και στα δυο;

Προσωπικά για να το κάνω πρέπει να το σκεφτώ (αλλιώς μηχανικά πατάω συμπλέκτη). Κάποιοι λένε, υποτίθεται ότι με τις καρφωτές κάνεις... ΚΑΛΟ μια και δεν χαλάς και το συμπλέκτη σου κλπ, ενώ υποτιθέμενα μπορεί να είναι πιο ομαλή η αλλαγή (! εμένα και οι ομαλές καρφωτές ΔΕΝ είναι όσο ομαλή είναι αλλιώς η αλλαγή)...

για να ακούσω απόψεις

Όλα τα κιβώτια μοτοσικλέτας, έχουν αυτό που τα αγωνιστικά αυτοκίνητα το πληρώνουν πανάκριβα.... DOG GEARS. Τα γρανάζια έχουν ενσωματωμένα "δόντια" και υποδοχές, που φροντίζουν, να συγχρονίζουν τα δύο εμπλεκόμενα μέρη στην ίδια ταχύτητα περιστροφής. Αυτό εξασφαλίζει την ασφάλεια των κινούμενων μερών σχεδόν σε οποιαδήποτε περίπτωση, (πέρα από τις πολύ ακραίες αλλαγές). Θεωρητικά, αλλά και πρακτικά, εφόσον χρησιμοποιήσεις τον συμπλέκτη για να έχεις ομαλή εκκίνηση, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα, να συνεχίσεις να αλλάζεις ταχύτητες χωρίς συμπλέκτη, μέχρι την επόμενη στάση σου, είτε αυτή είναι στο επόμενο φανάρι μετά από 500 μέτρα είτε μετά την ανάβαση Μπράλου στο βενζινάδικο για ανεφοδιασμό. Εφόσον το δεξί σου χέρι συνεχίσει να μεταχειρίζεται με φρόνηση το γκάζι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Τώρα αν σε «βολεύει» ή όχι, γιατί εκεί παίζεται το παιγνίδι είναι άλλο ανέκδοτο. Ζημιά πάντως δεν κάνεις και αν το συνηθίσεις θα δεις ότι δεν έχει διαφορά.
:p

hornet
12/12/2003, 15:55
Μαρκελλο το μετακινησα το ποστ σου στα γενικα!Οπως θα ειδες αλλωστε.Δεν ειναι προσωπικο οποτε μην μου παρεξηγηθεις!

XTMPAM
12/12/2003, 15:58
ΣΒΗΝΕ ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΕΙΔΙΚΑ ΕΔΩ!!