PDA

View Full Version : περι photoshop cs3



bsari
07/10/2007, 17:02
ποιος ξερει ρε παιδια πως μπορω στην φωτογραφια να ανοιξω ενα layer και να κοψω- ραψω ...το προηγουμενο ηταν πολυ ευκολο αυτο το πηρα για καλυτερο και μου εχει παιξειτα νευρα!!! παλια ανοιγα τον layer hκαποια αλλη φωτο που ηθελα εκοβα το κομματι που ηθελα και με removal tool εκανα τη δουλεια μου!!!

βοηθεια

κατα τα αλλα βεβαια επεξεργασια φωτο κανει οτι ...γουσταρεις ....

LsKostas
07/10/2007, 23:55
Ρωτα τα παιδια στ ανεκδοτα...κατι παραπανω θα ξερουν:D

(Δεν σου κανω πλακα)

Sotirios
08/10/2007, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
ποιος ξερει ρε παιδια πως μπορω στην φωτογραφια να ανοιξω ενα layer και να κοψω- ραψω ...το προηγουμενο ηταν πολυ ευκολο αυτο το πηρα για καλυτερο και μου εχει παιξειτα νευρα!!! παλια ανοιγα τον layer hκαποια αλλη φωτο που ηθελα εκοβα το κομματι που ηθελα και με removal tool εκανα τη δουλεια μου!!!

βοηθεια

κατα τα αλλα βεβαια επεξεργασια φωτο κανει οτι ...γουσταρεις ....

Αν κατάλαβα καλά το καινούριο layer θες να είναι από την φωτογραφία που άνοιξες? η κενό? Αν θες από την φωτογραφία που άνοιξες πάτα ctrl+J για να κάνει ένα layer ίδιο με το backround. Πάτα να εξαφανιστεί το ματάκι αριστερά από το layer του backround για να μην φαίνεται και στην συνέχεια κάνεις κλικ στο καινούριο layer. Πάς filter>extract και στην οθόνη που εμφανίζεται με το πινέλο που έχει ζωγραφίζεις το περίγραμμα αυτού που θέλεις να κόψεις. Γεμίζεις εσωτερικά αυτό που θέλεις να κόψεις με το εργαλείο που έχει εκεί που γεμίζει χρώμα και οκ. Αυτή είναι η καλύτερη μέθοδος για να κόβεις πράγματα. Έχει κανα δυο κολ΄πάκια ακόμη αλλά είναι λίγο πολύπλοκα για να στα εξηγήσω από εδώ.

bsari
08/10/2007, 23:07
αντε λεμε να παιξω λιγακι

Da.Vintage
09/10/2007, 07:34
Θα το εγκαταστήσω και θα σου πώ...;)

Defiant
09/10/2007, 07:48
Εγω χρησιμοποιω το Lasso tool που ειναι στην εργαλειοθηκη πανω αριστερα (Photoshop Cs)

εναλλακτικα πατωντας λιγο παραπανω το Lasso tool εμφανιζονται τα Polygonal lasso,Magnetic lasso αναλογως το τι θες να κανεις

και αφου κυκλωσεις την περιοχη που θες δεξι κλικ και layer via copy για να σου φτιαξει ενα νεο layer με την περιοχη που επελεξες :wave2:

bsari
09/10/2007, 08:57
κομματια απο αλλους layers πανω στην αρχικη ,παλαιοτερα ηταν ευκολα απλα ανοιγες οσες φωτο ηθελες και εκοβες εραβες..

Defiant
09/10/2007, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
κομματια απο αλλους layers πανω στην αρχικη ,παλαιοτερα ηταν ευκολα απλα ανοιγες οσες φωτο ηθελες και εκοβες εραβες..

Χρησιμοποιεις το Move tool (στην εργαλειοθηκη πανω αριστερα) και εχοντας ανοιξει τις δυο εικονες, σερνεις το layer που θες πανω στην εικονα που θες

:wave2: