Σύνδεση

View Full Version : racing gloves. spidi or alpinestars?



Ζεύκας
08/10/2007, 13:28
Θέλω να πάρω racing γαντάκια. Έκανα μια γύρα στην αγορά και είμαι μεταξύ δύο.

-Το ένα είναι το alpinestars gp plus. Στα δάχτυλα μου είναι μια χαρά το πρόβλημα όμως είναι ότι με στενεύουν οι πλαστικές προστασίες (όχι αυτές στα δάχτυλα) σε σημείο να νιώθω ένα ελαφρύ πόνο.

-Το άλλο γαντάκι είναι το spidi carbo six. Άνετο γάντι, κανένα πρόβλημα με τις προστασίες αλλά...ο αντίχειράς μου επιπλέει! μιλάμε για αρκετό έξτρα χώρο στο δάχτυλο!

Και τα δύο γάντια μου αρέσουν με μία κλίση προς τα spidi αλλά τα alpinestars έχουν το πλεονέκτημα ότι τα δύο ακριανά δάκτυλα είναι ενωμένα για καλύτερη προστασία σε ενδεχόμενη πτώση...


Λοιπόν ακούω γνώμες, εάν έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο γάντι έχει καλώς. Για λεφτά διαθέτω γύρω στα 150 ευρά μάξιμουμ.

Ζεύκας
08/10/2007, 13:28
alpinestars gp plus


107862

Ζεύκας
08/10/2007, 13:29
spidi carbo six


107863

McTalas
08/10/2007, 14:04
koryfaio gantaki tis spidi alla dystixos sta 250 evra!!

edit: kai mafkvnei to mikro daktylaki!!!


107872

McTalas
08/10/2007, 14:05
2


107873

Ζεύκας
08/10/2007, 14:06
Μάστορα είπαμε γύρω στα 150 ευρά!

Δεν είμαι και ο Μπούστας να θέλω την κορυφή...

McTalas
08/10/2007, 14:08
episeis poly kalo vgazei kai h dainese me titanio kai gortex sta 170 evra.


alla na se rwtisw kai kati metaksi mas??
ti ta theleis ta racing gantia???
exeis skopo na ta foras me thn "vespa" pou exeis h mipws skeftesai na pareis kapoio sovaro mixanaki???:p

:beer:

bentouza
08/10/2007, 20:22
ριξε μια ματια σε SP-1, Vega Drystar gloves.Δεν πλασαρονται ως racing αλλα μπορει να ειναι κοντα σ'αυτο που θες.τιμη κατοσταρικο(η επισημη). ειδα κ ενα καινουριο στο motocard.365 GTX ή καπως ετσι.λογω του οτι ειναι καινουριο κ εχει κ εκπτωση σε προπαραγγελιες.

η ασφαλτος(κ οτι αλλο βρουμε στο ''διαβα'' μας) ειναι για ολους ιδια.απο ο,τι μηχανακι κ αν πεσουμε.:)

xtreme69
08/10/2007, 21:18
φιλε, παρε Spidi ειναι η κορυφαια τουλαχιστον στα γαντια.
Η Spidi ξεκινησε απο τα γαντια, εχω δει τον τροπο που κατασκευαζονται
και εχω παθει πλακα. Δεν μπορουμε να φανταστουμε ποση δυσκολια εχει
για να κατασκευαστει ενα γαντι αυτης της κατηγοριας.

ZX-9R
08/10/2007, 23:58
Εχοντας φορεσει τα περισσοτερα που αναφερονται εδω (+νταινεζε μεταλ κτλ) εχω καταληξει στα καρμπο-σιξ.. Το οτι περισσευει ο αντιχειρας το υπολογιζεις με κλειστο το χερι ??


Τα συγκεκριμενα εχουν ενα bug, το ατσαλινο διχτακι στο μικρο δαχτυλο διαλυει μετα απο καποια χρηση και γρατζουναει τα πλαστικα/ντεποζιτο.. Ειναι καπως δυσκολο να στο εξηγησω αλλα εαν πχ εχεις την συνηθεια να βαζεις το χερι σου γροθια πανω στο τεποζιτο οταν οδηγεις, θα σου κανουν μικρες γρατζουνιες παντου.............

(Αυτα με τα ενωμενα δαχτυλα με ενοχλουν οποτε καταληγω να μην τα ενωνω...)

Loudovikos
09/10/2007, 18:45
Φιλε και εγω σου προτίνω spidi μιας και κάνει αρκετά καλη δουλειά στον
τομέα ασφαλεια.

Εγω εχω τα penta και πιστευω οτι αν τα είχα πάρει ενα χρόνο νωριτερα
θα είχα γλιτώσει ενα σπασμένο μετακάρπιο.

Τα dainese τα έχει φίλος και του σκίστηκαν σε λιγοτερο απο ένα χρόνο
μόνο απο χρήση. :eek: :eek:

Τα πήρα απο ebay.it

http://stores.ebay.it/MOVYSTORE


:beer: :beer:

ZX-9R
10/10/2007, 00:12
Για τα καρμπο σιξ αγορασε απο motomarket (συγγρου), η τιμη απο εξω και εδω ειναι ιδια σχεδον (τουλαχιστον ηταν οταν τα πηρα εγω)...

GIXXERAKIAS
10/10/2007, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
alpinestars gp plus Χτυπα το ΤΩΡΑ!!!!:winka:

Ζεύκας
10/10/2007, 02:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Το οτι περισσευει ο αντιχειρας το υπολογιζεις με κλειστο το χερι ??

δεν εννοώ πως υπάρχει χώρος ανάμεσα στην άκρη του αντίχειρα και το γάντι. υπάρχει αρκετά μεγάλο κενό ΓΥΡΩ από τον αντίχειρα!

θα μου πεις οκ ρε φίλε στην σπόρ οδήγηση τι να τον κάνεις τον αντίχειρα αλλά το γάντι δεν είναι και το καλύτερο εργονομικά...


Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Χτυπα το ΤΩΡΑ!!!!:winka:

αυτά έχεις? όπως ανέφερα πριν μου πιέζουν το χέρι οι προστασίες του γαντιού! λές με τον καιρό να "ανοίξει" ?






παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις αλλά δεν έχω βγάλει ακόμα κάποιο συμπέρασμα...δοκίμασα και clover και τα βρήκα κάπως χοντροκομμένα... :sad:

McTalas
10/10/2007, 02:57
afierose ligo xrono sthn dokimi twn gantiwn kai psiriseta poly prin ta pareis gia mikro-atelies.poly symantiko einai h efarmogi,sta dika mou ta kalokairina (spidi jab) einai ligo pio megala kai me xtypane asxima oi prostasies!!!

MitsosNaked
10/10/2007, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
όπως ανέφερα πριν μου πιέζουν το χέρι οι προστασίες του γαντιού! λές με τον καιρό να "ανοίξει" ?






Θα ανοίξει να είσαι σίγουρος. Όλα είναι θέμα συνήθειας. Κι εγώ αυτά λέω να πάρω γιατί έχω ήδη τα OCTANE και είναι πολύ κοντά (και πολύ αεριζόμενα για χειμώνα).
Στους κόμπους έχουν τις ίδιες προστασίες. Αρχικά με ενοχλούσανε λίγο στα δάχτυλα και μάλιστα κάποιες εσωτερικές ραφές με ψιλοτσιμπούσανε αλλά μέσα σε λίγο καιρό με καθημερινή χρήση τώρα δέν μπορώ χωρίς αυτά! Ανοίξανε φίνα!