PDA

View Full Version : Απίστευτο! Ar-50



eXJey
09/10/2007, 08:09
Εκεί που έπαιζα με το AR-50 και γκάζωνα για να θυμηθώ τα παιδικά μου χρόνια, ξαφνικά το μοτέρ άρχιζε να ανεβάζει στροφές σαν τρελό από το ρελαντί, χωρίς να πειράξει κανείς το γκάζι.

Ψιλοτρομαγμένος το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν να κλείσω τον γενικό διακόπτη μην τυχόν πάθει τίποτα ο κινητήρας μια και ήδη είχε μπει στα κόκκινα. Κλείνω τον διακόπτη, και το μοτέρ συνέχιζε να λειτουργεί!!! Στα πρόθυρα εγκεφαλικού και εντελώς μηχανικά σκέφτομαι να τραβήξω το μπουζοκαλώδιο, τι διάολο... Το βγάζω και σωστά συμπεράνατατε! Το μοτέρ συνέχιζε να δουλεύει ΧΩΡΙΣ ΜΠΟΥΖΟΥΚΑΛΩΔΙΟ και σε εύλογη απόσταση τοποθετημένο από την άκρη του μπουζιού. ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΣΤΙΣ 11000 ΑΦΗΝΙΑΣΜΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΠΟΥΖΙ.

Δεν ξέρω πόσες φορές να το επαναλάβω. Αλλά νομίζω καταρίπτονται όλοι οι νόμοι της μηχανικής και σίγουρα κάποιος ηλεκτρολόγος θα μπορούσε να το εξηγήσει με π.χ. επαγωγικά ρεύματα και δεν ξέρω γω τι άλλο.

Φυσικά η τελευταία δραστική λύση ήταν να βάλω πρώτη και να το αφήσω να σβήσει από την ρόδα, όπως και έγινε.

Η τρομάρα που πήρα απερίγραπτη. Από τότε έχουν περάσει αρκετές μέρες και δεν μου το έχει ξανακάνει. Δεν θυμάμαι να έκανα τίποτα περίεργο εκτός του ότι είχα πλύνει την μηχανή με πετρέλαιο (2 ημέρες πριν το συμβάν), αλλά πως στο καλό θα μπορούσε να συσχετιστεί αυτό. Να λειτουργεί αφηνιασμένο το μοτέρ χωρίς γκάζι ανοιχτό, με γενικό διακόπτη κλειστό και χωρίς μπουζοκαλώδιο;;;;

Μια λογική εξήγηση θα ήταν χάπι για τις ανησυχίες μου.

sapila racing
09/10/2007, 09:34
Το μυστικό πρέπει να είναι στο πλύσιμο με πετρέλαιο που έκανες.

Μάλλον δεν το ξέπλυνες καλά/αρκετα, κι εμεινε καποια ποσότητα πετρελάιου μέσα η οποία δημιούργησε το φαινόμενο.

Για να λειτουργεί ο κινητήρας χωρίς ρευμα, σημαίνει οτι δημιουργήθηκε Hot spot (δεν θυμάμαι πως το λένε στα Ελληνικά) και αναφλεγόταν το μίγμα αυτομάτως.
Φαντάσου το σαν μια περιοχή με πολύ καρβουνίλα, που οταν ανέβηκε η θερμοκρασία αρκετά, αναφλέχτηκε και συντηρούσε την καύση, λειτουργωντας σαν ενα μόνιμα 'αναμμένο' μπουζί.

OldMan
09/10/2007, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Hot spot (δεν θυμάμαι πως το λένε στα Ελληνικά)
Hot spot λέγεται και στα Ελληνικά ...!!! :winka:

(άμα πεις "θερμή κηλίδα" σε μάστορα, θα θεωρήσει ότι τον βρίζεις...)

arxaios
09/10/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
Εκεί που έπαιζα με το AR-50 και γκάζωνα για να θυμηθώ τα παιδικά μου χρόνια, ξαφνικά το μοτέρ άρχιζε να ανεβάζει στροφές σαν τρελό από το ρελαντί, χωρίς να πειράξει κανείς το γκάζι.

Ψιλοτρομαγμένος το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν να κλείσω τον γενικό διακόπτη μην τυχόν πάθει τίποτα ο κινητήρας μια και ήδη είχε μπει στα κόκκινα. Κλείνω τον διακόπτη, και το μοτέρ συνέχιζε να λειτουργεί!!! Στα πρόθυρα εγκεφαλικού και εντελώς μηχανικά σκέφτομαι να τραβήξω το μπουζοκαλώδιο, τι διάολο... Το βγάζω και σωστά συμπεράνατατε! Το μοτέρ συνέχιζε να δουλεύει ΧΩΡΙΣ ΜΠΟΥΖΟΥΚΑΛΩΔΙΟ και σε εύλογη απόσταση τοποθετημένο από την άκρη του μπουζιού. ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΣΤΙΣ 11000 ΑΦΗΝΙΑΣΜΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΠΟΥΖΙ.

Δεν ξέρω πόσες φορές να το επαναλάβω. Αλλά νομίζω καταρίπτονται όλοι οι νόμοι της μηχανικής και σίγουρα κάποιος ηλεκτρολόγος θα μπορούσε να το εξηγήσει με π.χ. επαγωγικά ρεύματα και δεν ξέρω γω τι άλλο.

Φυσικά η τελευταία δραστική λύση ήταν να βάλω πρώτη και να το αφήσω να σβήσει από την ρόδα, όπως και έγινε.

Η τρομάρα που πήρα απερίγραπτη. Από τότε έχουν περάσει αρκετές μέρες και δεν μου το έχει ξανακάνει. Δεν θυμάμαι να έκανα τίποτα περίεργο εκτός του ότι είχα πλύνει την μηχανή με πετρέλαιο (2 ημέρες πριν το συμβάν), αλλά πως στο καλό θα μπορούσε να συσχετιστεί αυτό. Να λειτουργεί αφηνιασμένο το μοτέρ χωρίς γκάζι ανοιχτό, με γενικό διακόπτη κλειστό και χωρίς μπουζοκαλώδιο;;;;

Μια λογική εξήγηση θα ήταν χάπι για τις ανησυχίες μου.

Έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ δουλεύουν οι κινητήρες στα αερομοντέλλα !!!!!!! Βάζεις μπροστά με τη χρήση ρεύματος και μετά το αποσυνδέεις και αυτός συνεχίζει να δουλεύει κανονικά ..............

reinmeister
10/10/2007, 12:46
θελω να μου εξηγησεις πως εβαλες πρωτη με το μοτερακι στις 11.000:eyepop: και δεν εφυγε ολο το σασμαν μαζι με εσενα για ταξιδι στην στρατοσφαιρα....

eXJey
10/10/2007, 12:59
Προφανως το συμβαν εγινε στο AR-50, 7.5 ίππων, όχι στο ZZR !!! Εκτός από ένα δυνατό "γκράου" κατά το κατέβασμα του μοχλικού, ο συμπλέκτης φρόντισε για τα υπόλοιπα.

AFTER
10/10/2007, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το μυστικό πρέπει να είναι στο πλύσιμο με πετρέλαιο που έκανες.

Μάλλον δεν το ξέπλυνες καλά/αρκετα, κι εμεινε καποια ποσότητα πετρελάιου μέσα η οποία δημιούργησε το φαινόμενο.

Για να λειτουργεί ο κινητήρας χωρίς ρευμα, σημαίνει οτι δημιουργήθηκε Hot spot (δεν θυμάμαι πως το λένε στα Ελληνικά) και αναφλεγόταν το μίγμα αυτομάτως.
Φαντάσου το σαν μια περιοχή με πολύ καρβουνίλα, που οταν ανέβηκε η θερμοκρασία αρκετά, αναφλέχτηκε και συντηρούσε την καύση, λειτουργωντας σαν ενα μόνιμα 'αναμμένο' μπουζί.


Εκανε δηλαδη diesel το AR-50 :rotflmao:


Σε τετοιες περιπτωσεις παντως, το καλυτερο ειναι να βαλεις μεγαλη ταχυτητα, και με πατημενο το πισω φρενο, να αφησεις συμπλεκτη

byron
10/10/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Σε τετοιες περιπτωσεις παντως, το καλυτερο ειναι να βαλεις μεγαλη ταχυτητα, και με πατημενο το πισω φρενο, να αφησεις συμπλεκτη

Δλδ ρε AFTER, σου έχει τύχει ποτέ να σβήνεις μηχανάκι από διακόπτη να βγάζεις μπουζοκαλώδιο, ενώ αυτό δουλέυει στις 11, και εσύ να ψάχνεις να του βάλεις 5η για να σβήσει;;;; :eyepop: :lol:

Εγώ αγιασμό θα του ρίχνα πάντως....:sad:

AFTER
10/10/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δλδ ρε AFTER, σου έχει τύχει ποτέ να σβήνεις μηχανάκι από διακόπτη να βγάζεις μπουζοκαλώδιο, ενώ αυτό δουλέυει στις 11, και εσύ να ψάχνεις να του βάλεις 5η για να σβήσει;;;; :eyepop: :lol:

Εγώ αγιασμό θα του ρίχνα πάντως....:sad:

Mου εχει τυχει μεχρι το ''να σβήνεις μηχανάκι από διακόπτη ΚΑΙ να γυρνας και το κλειδι στο off'', και μαλιστα μπροστα σε απορειμενους αστυνομικους που νομιζαν οτι θελω να κανω σουζα

Ευτυχως ηταν εξυπνοι και καταλαβαν οτι εχω προβλημα

Το ΚΡΡΡΡΑΑΑΑΚΚ που ακουσα βεβαια απο το κιβωτιο, ακομα το θυμαμαι :lol:


Νομιζω οτι η δικια σου περιπετεια ειναι οτι πρεπει για την επομενη σειρα του X-FILES :rotflmao:

katsavidi2005
10/10/2007, 16:21
Επειδη ακουω για κρααακκ και γκραου,καμια φορα οταν εχω 3η-4η και ειμαι σε ψιλοκατηφορικο δρομο και δω κοκκινο φαναρι μακρια ή απλα για chill out κατασταση βαζω νεκρα και το αφηνω να τσουλαει (οχι για πανω απο 300μ).Κατα τα κατεβασματα ακουγονται και κραακκ και γκραου αλλα λεω οπως ακουγεται η πρωτη και θεωρειται φυσιολογικο και δεν ανησυχεις ετσι θα ειναι και με αυτους τους ηχους.Κανω λαθος;;;

xampos
10/10/2007, 17:58
εγω καμοια φορα στο bandit που ητανε κι αυτο καποτε του exjey ( ρε λες να μου το πουλισε χαλασμενο :confused: :lol: ) αν βαλω νεκρα και τσουλαω και καθως τσουλαω παω να βαλω δευτερα ακουω ενα ΚΡΡΡΡΡΡΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚΚ απιστευτο νομιζω θα με μεινει το σαζμαν στο χερι

οταν το παθα μερικες φορες απο δω και περα αν εχω νεκρα και τσουλαω και σκεφτομαι να βαλω δευτερα κατευθειαν δεν το κανω :nono: , σταματαω σχεδον εντελως και βαζω πρωτη και φευγω

το ερωτημα μου ειναι τι γινεται και το κανουν αυτο το πραγμα τα μηχανακια, τι γινεται στα γραναζια , αφου ετσι κι αλλιως παταω συμπλεκτη παιζει ρολο που κυλαει η ροδα :confused: :blush:

OldMan
10/10/2007, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
το ερωτημα μου ειναι τι γινεται και το κανουν αυτο το πραγμα τα μηχανακια, τι γινεται στα γραναζια , αφου ετσι κι αλλιως παταω συμπλεκτη παιζει ρολο που κυλαει η ροδα :confused: :blush:
σΕ είπε κανείς ρε παληκάρι ότι η αποσύμπλεξη είναι τέλεια, να 'ουμ' ??? :winka:


άμα ήσουνα ξηρός μονόδισκος, το συζητούσαμε ...