PDA

View Full Version : gsxr 1000 k5 cam chain service interval



ZX-9R
09/10/2007, 13:23
Καλησπερα,

Ξερει καποιος ποιο ειναι το συνιστωμενο διαστημα συντηρησης της καδενας των εκκεντροφορων για gsxr 1000 k5 (2005 μοντελο) ???

Το service manual δεν δινει ουτε διαστημα συντηρησης, αλλα ουτε και στοιχεια για το ποτε να γινει η αλλαγη (πχ αποσταση αναμεσα σε καποιους πειρους κτλ)

DimST
09/10/2007, 13:46
Καλά εσύ ακόμα δεν έκλεισες 10.000χλμ και σκάς για την καδένα? :D :D

Πράγματι, το κοίταξα και γώ και δεν αναφέρει πουθενά περίοδο αντικατάστασης καδένας εκκεντροφόρων.

Στο σετάρισμα όμως των εκκεντροφόρων, έχει την παρακάτω εικόνα, που μετάει την καδένα με τα σημάδια των εκκεντροφόρων. Υποθέτω πως αν εκεί ξεφεύγεις και ο τεντωτήρας είναι στο τέρμα την διαδρομής του η καδένα θέλει αντικατάσταση, (πιθανότατα και οι γλίστρες?).
Για να μην το αναφέρουν, μάλλον όμως δεν τίθεται τέτοιο θέμα...


Στο παλιό καλό μου triumph ανέφερε προληπτική αντικατάσταση κάθε 50.000χλμ


107997

OldMan
09/10/2007, 14:41
524 σελίδες είναι το manual ??? :eyepop:

DimST
09/10/2007, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
524 σελίδες είναι το manual ??? :eyepop:

Tόσες... 460 το 2003/4 και 549 του 2007.... εμ τί μας πέρασες :cry:

ZX-9R
10/10/2007, 00:08
Κοιτα που κολλησε ο αλλος

ΘΕΛΩ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΜΗΚΥΝΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΚΑΔΕΝΑΣΣΣΣΣΣΣΣ





:a4: :a4: :a4:


(καλα, εψαχνα μια ωρα να δω που ειδες το 524, τι ματι ειναι αυτο βρε παιδι μου.....)
(το 524 ειναι πολυ η λιγο ?)


καταραμενα σουτζουκι.....

karamoto
10/10/2007, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Καλησπερα,

Ξερει καποιος ποιο ειναι το συνιστωμενο διαστημα συντηρησης της καδενας των εκκεντροφορων για gsxr 1000 k5 (2005 μοντελο) ???

Το service manual δεν δινει ουτε διαστημα συντηρησης, αλλα ουτε και στοιχεια για το ποτε να γινει η αλλαγη (πχ αποσταση αναμεσα σε καποιους πειρους κτλ)

Η αλήθεια είναι ότι το V-strom 650 δεν μοιάζει πολύ με το GSXR αλλά ίσως να βοηθήσει για μια χοντρική εκτίμηση.

Στο σέρβις των 60.000 ρώτησα τον μηχανικό αν από την εμπειρία του σε κάποια χιλιόμετρα θα χρειαστεί ο κινητήρας άνοιγμα και μου είπε ότι ανάλογα την χρήση γύρω στις 80.000 ίσως χρειαστεί αλλαγή καδένας. Μάλιστα το πιθανότερο είναι να ακούγεται και λίγο οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί και να μην το πάρεις πρέφα.

Στο δίκτυο πάντως βρίσκει κανείς αναφορές για πάνω από 100.000 χωρίς να το έχουν κάνει (πάντα για DL μιλάω)

Άρα αν πράγματι είσαι στα 10.000 μάλλον έχεις πολύ δρόμο ακόμα μπροστά σου.

ZX-9R
10/10/2007, 11:26
Αλλα οντως δεν πρεπει να μοιραζονται τα ιδια διαστηματα σερβις, δουλευουν και ειναι δυο τελειως διαφορετικα μοτερ.................


Ευχαριστω παντως :beer: :beer:

reinmeister
10/10/2007, 12:19
να σαι σιγουρος οτι οταν θα χρειαστει θα το καταλαβεις ηχητικα...οποτε μην αγχεσαι...

ZX-9R
10/10/2007, 14:29
Αν ειναι να κανει σαν το 750 που ειχες να μου λειπει ρε, χωρια που ο μαγικος ηχος του σπασμενου μοτερ δεν με ελκυει........


Να μου πεις που τριγυρνας να ερθω να σου σκαω κουφιες (αλλα να εισαι παλι δικαβαλος ε, γιατι με το μπουζα δεν με βλεπω :p :p :p :p )

reinmeister
10/10/2007, 18:05
για μισο γιατι μπλεξαμε...πρωτον το 750 μου δουλευε ρολοι...αν εννοεις τον ηχο της φορμουλα που εκανε οταν ανεβαζε παω πασο...:D ειδικα το συγκεκριμενο μηχανακι ηταν κατι περισσοτερο απο τελειο μηχανολογικα...

δευτερον...ποιος μιλησε για σπασμενο μοτερ? η καδενα οταν χαλαρωσει περαν των δυνατοτητων του τεντωτηρα ,κανει ενα ψιλο θορυβο στις μεσαιες στροφες ο οποιος σε προειδοποιει οτι ειναι καιρος για αλλαγη της...παρα πολυ απλα...απολυτως κανενας κινδυνος για το μοτερ σου...αν βεβαια εχει ξεκινησει ο θορυβος κι εσυ του πιεις το αιμα για αλλα 5000 χλμ. τοτε δεν θα φταιει η καδενα...

οποτε θες κατεβα μικρολιμανο να σε κερασω γκαιφε παραθαλασσιονε...:beer:

θα ρθω με το fmx μην φοβασαι:cool: :ninja: