PDA

View Full Version : Σβησίματα???



Desperado
09/10/2007, 19:07
Σας σβήνει εσάς ρε παιδιά? το δικό μου μοντ. 05 με 5500 χλμ και αλλαγμένο το TPS με το νέο μου σβήνει γμτ που και που, όχι κάθε φορά που θα το μετακινήσω αλλά ελάχιστες φορές ειδικά σε κατεβάσματα για προσπέραση.....:confused: έχει ή είχε κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα? πως το λύσατε? εξατμίσεις aftermarket ή αλλαγή φίλτρου με πιο ελεύθερο παίζει καμία διαφορά?

kaps
09/10/2007, 21:03
Το είχα και εγώ αυτό το ταπεραμέντο στο ΧΤΧ ..Αν σου πω πως αλλάζοντας α) αλυσογράναζα β) λάστιχα γ) βενζινά όλα αυτά σταμάτησαν...Φαντασία μου δεν νομίζω αφού καθημερινά το διαπιστώνω . Μήπως καταλήγω στο συμπέρασμα να έχει να κάνει με το βήμα της μηχανής σε σχέση με το άνοιγμα του γκαζιού ; τι να πω;:alien:

Desperado
10/10/2007, 08:57
Φίλε kaps δεν νομίζω ότι παίζει ιδιαίτερο ρόλο τα λάστιχα και τα αλυσιδογράναζα, η βενζίνη ίσως.... τι να πω δεν ξέρω....πιθανόν να έχει να κάνει με το σταδιακό στρώσιμο του μοτερ, δηλαδή όσο γράφει χιλιόμετρα σταδιακά να εξαλείφεται το πρόβλημα.....κανένας άλλος δεν το έχει αντιμετωπίσει ρε παιδιά?

kaps
10/10/2007, 10:28
Και όμως μετά από την αλλαγή δεν ξανάσβησε.:confused:

sotiris_papias
10/10/2007, 20:11
Και εμενα παιδια 5000 χλμ του 05 μου σβηνει αρκετα συχνα αλλα σε ανεβασματα μονο.
1 φορα την εβδομαδα περιπου.
Δεν εχω αλλαξει τιποτα.
Πιστευα οτι αμα αλλαξω TPS δεν θα ειχα προβλημα αλλα απο οτι ακουω εδω...

Ειχα δει στο forum καπου ενα post για την αλλαγη tps σε xt και τωρα δεν το βρισκω.. Που ειναι ? Ενα λινκ καποιος .

sotiris_papias
10/10/2007, 20:29
φιλε desperado πριν την αλλαγη καθε ποτε εσβηνε ? Χειροτερα ή καλυτερα μετα την αλλαγη?

Desperado
12/10/2007, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris_papias
φιλε desperado πριν την αλλαγη καθε ποτε εσβηνε ? Χειροτερα ή καλυτερα μετα την αλλαγη?
Το είχα με ελάχιστα χλμ τότε που το άλλαξα , αλλά θα έλεγα το ίδιο....μάλλον σκέφτομαι να το πάω σε κεντρικό συνεργείο να το ρυθμίσουν με μηχάνημα.....

hotcarver
12/10/2007, 15:32
Desperado δοκιμασε να το πας σ ενα καλο συνεργειο για ρυθμισμα του tps.

SUPERMARIO
23/10/2007, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Desperado
Το είχα με ελάχιστα χλμ τότε που το άλλαξα , αλλά θα έλεγα το ίδιο....μάλλον σκέφτομαι να το πάω σε κεντρικό συνεργείο να το ρυθμίσουν με μηχάνημα.....






φιλε μου το ιδιο προβλημα ειχα και εγω στο χτ660χ του 04'.
πηγα στα κεντρικα της ΥΑΜΑΗΑ 2 φορες και δεν μου εκαναν τιποτα.

υστερα πηγα στην μοτοδυναμικη οπου εκει η διαγνωση ηταν "ελα μωρε πως κανεις ετσι για ενα προβληματακι.αν ειχες ΚΤΜ θα επρεπε να εισαι καθε εβδομαδα στην ραμπα του συνεργειου".

μετα εγινε η ανακληση της ΥΑΜΑΗΑ και μου αλλαξαν Tps.εσβηνε μεν αλλα οχι τοσο συχνα.

αλλαξα εξατμισεις...τιποτα...φιλτρο...τιποτα...power commander...τα ιδια.

στο τελος ενας μηχανικος μου ανεβασε λιγο το ρελαντι.οσο κραταει ψηλα δεν σβηνει.μολις μετα απο λιγο καιρο πεσει, αρχιζει παλι τα δικα του.

στο τελος εμαθα να ζω με το "πταισματακι" αυτο οπως ειχε πει καποτε ο "ΕΙΔΙΚΟΣ" της Μοτοδυναμικης.

:wave2:

mai_tai
23/10/2007, 22:48
1) Αλλαγή του TPS (καλύπτεται από την εγγύηση) με νέο βελτιωμένο. Το TPS είναι ο λεγόμενος αισθητήρας θέσης γκαζιου και είναι ένα μικρό μαύρο εξαρτημα (σε μέγεθος περίπου κέρματος 2 ευρώ) στη δεξια πλευρά του κινητήρα πίσω από τον κύλινδρο και πάνω δεξιά από το δοχείο υγρών του πίσω φρένου και είναι βιδωμένο πανω στο σώμα του ψεκασμού με δύο βίδες. Στην πάνω πλευρά του TPS υπάρχει γραμμένος ένας κωδικός. Αν ο κωδικός αυτός αρχίζει από "4", δε χρειάζεται αλλαγή, γιατί είναι το βελτιωμένο (αυτό που έβαλα εγώ έχει κωδικό 465Υ17). Αν ο κωδικός του αρχίζει από "3", θέλει άλλαγή.
2) Σωστή ρύθμιση του TPS σε επιλεγμένο εξουσιοδοτημένο συνεργείο (δεν είναι όλα καλά) ή στα κεντρικά της Μοτοδυναμικής. Έχει ιδιαίτερη σημασία ο τεχνικός που θα αλλάξει και θα ρυθμίσει το νέο TPS να γνωρίζει τον τρόπο ρύθμισης του συγκεκριμένου συστήματος ψεκασμού για να ρυθμίσει σωστά (από το όργανο - κοντέρ της μηχανής) τις τιμές πλούσιου - φτωχού μίγματος καθώς και για να τοποθετήσει το νέο TPS με τη σωστή γωνία πάνω στο σώμα του ψεκασμού (δηλ. να το βιδώσει υπό την ορθή γωνία, βλέποντας τις ενδείξεις πάνω στο ψηφιακό κοντέρ της μηχανής).
3) Σωστή ρύθμιση του ρελαντί της μηχανής (ακριβώς στις στροφές που ορίζει ο κατασκευαστής). Η ρύθμιση πρέπει να γίνει με τον κινητήρα σε θερμοκρασία λειτουργίας και όχι με το που θα ανάψει τη μηχανή.
Πιστεύω ότι όταν τα παραπάνω γίνουν έτσι όπως πρέπει, το πρόβλημα των ξαφνικών σβησιμάτων εξαφανίζεται. Στη δική μου μοτο, αρχικά έγινε η αλλαγή και η ρύθμιση από μηχανικό μη καλό γνώστη του συγκεκριμένου συστήματος ψεκασμού (στην επαρχία, παρόλο που είναι συμβεβλημένο service της yamaha) αλλά το πρόβλημα δεν εξαλείφθηκε (αν και ελαττώθηκε η συχνότητα εμφάνισης των σβησιμάτων). Έτσι, αναγκάστηκα να ανέβω στην Αθήνα και να το πάω σε επίσημο συνεργείο της Μοτοδυναμικής στη Μεσογείων 203 (κοντά στην Κατεχάκη). Εκεί έγιναν όλες οι ρυθμίσεις όπως έπρεπε και ο μηχανικός διαπίστωσε ότι οι ρυθμίσεις που είχε το μηχανάκι δεν ήταν οι σωστές. Συγκεκριμένα, η ρύθμιση άφηνε το μίγμα πολύ φτωχό και το TPS ήταν τοποθετημένο με λάθος γωνία. Κατόπιν των νέων σωστών (πιστεύω) ρυθμίσεων το μηχανάκι δεν έσβησε έως σήμερα καμία φορά.
Αναμένω τις δικές σας απόψεις - εμπειρίες επί του θέματος
Καλά χιλιόμετρα!

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ...

trigger
24/10/2007, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από hotcarver
Desperado δοκιμασε να το πας σ ενα καλο συνεργειο για ρυθμισμα του tps.

+660 :a013:

Desperado που μένεις... μήπως ξέρουμε κάποιον να σου προτείνουμε

Desperado
24/10/2007, 19:00
Πειραιά μένω, εάν ξέρετε κάτι κατά δω.....αλλιώς θα ανέβω προς μεσογείων 203 μου φαίνεται....

trigger
24/10/2007, 20:53
Desperado έχεις π.μ

:wave2:

katsavidi2005
26/10/2007, 02:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
1) Αλλαγή του TPS (καλύπτεται από την εγγύηση) με νέο βελτιωμένο. Το TPS είναι ο λεγόμενος αισθητήρας θέσης γκαζιου και είναι ένα μικρό μαύρο εξαρτημα (σε μέγεθος περίπου κέρματος 2 ευρώ) στη δεξια πλευρά του κινητήρα πίσω από τον κύλινδρο και πάνω δεξιά από το δοχείο υγρών του πίσω φρένου και είναι βιδωμένο πανω στο σώμα του ψεκασμού με δύο βίδες. Στην πάνω πλευρά του TPS υπάρχει γραμμένος ένας κωδικός. Αν ο κωδικός αυτός αρχίζει από "4", δε χρειάζεται αλλαγή, γιατί είναι το βελτιωμένο (αυτό που έβαλα εγώ έχει κωδικό 465Υ17). Αν ο κωδικός του αρχίζει από "3", θέλει άλλαγή.
2) Σωστή ρύθμιση του TPS σε επιλεγμένο εξουσιοδοτημένο συνεργείο (δεν είναι όλα καλά) ή στα κεντρικά της Μοτοδυναμικής. Έχει ιδιαίτερη σημασία ο τεχνικός που θα αλλάξει και θα ρυθμίσει το νέο TPS να γνωρίζει τον τρόπο ρύθμισης του συγκεκριμένου συστήματος ψεκασμού για να ρυθμίσει σωστά (από το όργανο - κοντέρ της μηχανής) τις τιμές πλούσιου - φτωχού μίγματος καθώς και για να τοποθετήσει το νέο TPS με τη σωστή γωνία πάνω στο σώμα του ψεκασμού (δηλ. να το βιδώσει υπό την ορθή γωνία, βλέποντας τις ενδείξεις πάνω στο ψηφιακό κοντέρ της μηχανής).
3) Σωστή ρύθμιση του ρελαντί της μηχανής (ακριβώς στις στροφές που ορίζει ο κατασκευαστής). Η ρύθμιση πρέπει να γίνει με τον κινητήρα σε θερμοκρασία λειτουργίας και όχι με το που θα ανάψει τη μηχανή.
Πιστεύω ότι όταν τα παραπάνω γίνουν έτσι όπως πρέπει, το πρόβλημα των ξαφνικών σβησιμάτων εξαφανίζεται. Στη δική μου μοτο, αρχικά έγινε η αλλαγή και η ρύθμιση από μηχανικό μη καλό γνώστη του συγκεκριμένου συστήματος ψεκασμού (στην επαρχία, παρόλο που είναι συμβεβλημένο service της yamaha) αλλά το πρόβλημα δεν εξαλείφθηκε (αν και ελαττώθηκε η συχνότητα εμφάνισης των σβησιμάτων). Έτσι, αναγκάστηκα να ανέβω στην Αθήνα και να το πάω σε επίσημο συνεργείο της Μοτοδυναμικής στη Μεσογείων 203 (κοντά στην Κατεχάκη). Εκεί έγιναν όλες οι ρυθμίσεις όπως έπρεπε και ο μηχανικός διαπίστωσε ότι οι ρυθμίσεις που είχε το μηχανάκι δεν ήταν οι σωστές. Συγκεκριμένα, η ρύθμιση άφηνε το μίγμα πολύ φτωχό και το TPS ήταν τοποθετημένο με λάθος γωνία. Κατόπιν των νέων σωστών (πιστεύω) ρυθμίσεων το μηχανάκι δεν έσβησε έως σήμερα καμία φορά.
Αναμένω τις δικές σας απόψεις - εμπειρίες επί του θέματος
Καλά χιλιόμετρα!

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ...

Τα εχω κανει ολα.Δε γινεται τιποτα.Μηπως να δοκιμασω ultrex;
Εχω παει κι εγω εκει που λες αλλα τζιφος.Ολα ενταξει ειναι μου ειπε...

ΥΓ:Ρε σεις δεν υπηρχε αλλο ενα thread με αυτο το θεμα οταν πρωτοδημιουργηθηκε το subformum;:confused:

sotiris_papias
30/10/2007, 19:43
Ριξτε μια ματια εδω (http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=9252&pid=159809&mode=threaded&start=#entry159809)

απο τοτε που το ρυθμισα δεν μου εχει ξανασβησει

( δεν ειναι πολυς καιρος ομως )