PDA

View Full Version : Η εκδίκηση του Bambie!



Χωμάτινος
09/10/2007, 18:41
Αφιερωμένο (http://www.youtube.com/watch?v=ZFhFh0InKBM) εξαιρετικά στους απανταχού κυνηγούς :D :D :D

costas81
09/10/2007, 18:45
αυτα ειναι !!!!



καλα του εκανε και λιγα του εκανε!!

επρεπε να φαει κερατια να ειναι ολη δικη του!!

crs-k
09/10/2007, 18:46
:a013:

bartlal
09/10/2007, 18:49
:D

filipp0s
09/10/2007, 18:55
είναι από αυτά που βλέπεις και αγαλλιάζει η ψυχή σου!:a013:

marulis
09/10/2007, 19:07
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:a013: Τον γα……. Μπράβο ρε Μάνο, πολύ καλό.

el_hymador
09/10/2007, 19:14
:D

:a01:


οπως ευκολα μπορει να διαπιστωσει κανεις, οι κυνηγοι χωρις το υποκατασταστο της ''μικρης'' ανδρειας τους, ειναι ενα μηδενικο ακομα και απεναντι σε ενα ελαφι....

...με αυτους τους ορους, δεν θα ειχα κανενα προβλημα να επιτρεπετε το κυνηγι καθ ολη την διαρκεια το χρονου...

...αλλα τοτε δεν θα πηγαιναν μην παθουνε βαβα...

cityfly
09/10/2007, 19:22
:rotflmao: :rotflmao:

έτσι έτσι

Χωμάτινος
09/10/2007, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...

με αυτους τους ορους, δεν θα ειχα κανενα προβλημα να επιτρεπετε το κυνηγι καθ ολη την διαρκεια το χρονου...

...αλλα τοτε δεν θα πηγαιναν μην παθουνε βαβα...




Αν υπάρχει ένα "είδος" γιά το οποίο δεν τρέφω κανέναν απολύτως σεβασμό αυτό είναι οι κυνηγοί. Θεωρούν ότι "δαμάζουν" και "ηγούνται" της φύσης ενώ είναι απλοί κ λ έ φ τ ε ς που αρπάζουν και καταστρέφουν κάτι που δεν είναι δικό τους.


.. σε πείραξε το αγριογούρουνο; όχι

.. το χρειάζεσαι γιά να ζήσεις; όχι

.. αν το αντιμετώπιζες επί ίσοις όροις θα την έβγαζες καθαρή; όχι


Οι μόνοι κυνηγοί που σέβομαι είναι αυτοί που τα έκαναν όλα με τα χεράκια τους προκειμένου να τραφούν, πάντα σε απόλυτη αρμονία με τη φύση..

filipp0s
09/10/2007, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Αν υπάρχει ένα "είδος" γιά το οποίο δεν τρέφω κανέναν απολύτως σεβασμό αυτό είναι οι κυνηγοί. Θεωρούν ότι "δαμάζουν" και "ηγούνται" της φύσης ενώ είναι απλοί κ λ έ φ τ ε ς που αρπάζουν και καταστρέφουν κάτι που δεν είναι δικό τους.


.. σε πείραξε το αγριογούρουνο; όχι

.. το χρειάζεσαι γιά να ζήσεις; όχι

.. αν το αντιμετώπιζες επί ίσοις όροις θα την έβγαζες καθαρή; όχι


Οι μόνοι κυνηγοί που σέβομαι είναι αυτοί που τα έκαναν όλα με τα χεράκια τους προκειμένου να τραφούν, πάντα σε απόλυτη αρμονία με τη φύση..


+1000:wave2:

kaps
09/10/2007, 20:21
ΑΨΟΓΟ τέτοια ελάφια να φέρουμε εδώ να τα αμολήσουμε να κάνουν τις κότες τους κυνηγούς να τρέχουν με το όπλο στο κ....λο

AFTER
09/10/2007, 20:30
Εχω ''κοψει'' φιλο απο την στιγμη που εμαθα οτι ηταν κυνηγος

Σου αρεσει η σκοποβολη ρε φιλε, τραβα σε ενα σκοπευτηριο, τι σου φταιει το ζωακι?

Οταν βλεπαμε κυνηγους(και παρανομους) στις εντουραδες παλια, επεφτε τηλεφωνο στις αρχες αμεσως

ΚΑΘΙΚΙΑ :mad:

taxydromos
09/10/2007, 21:21
παρε ναχεις!!
αυτες ειναι σφαλιαρες!οχι της αθηνης...:a23:

ετσι...


108066

GIXXERAKIAS
09/10/2007, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Αν υπάρχει ένα "είδος" γιά το οποίο δεν τρέφω κανέναν απολύτως σεβασμό αυτό είναι οι κυνηγοί. Θεωρούν ότι "δαμάζουν" και "ηγούνται" της φύσης ενώ είναι απλοί κ λ έ φ τ ε ς που αρπάζουν και καταστρέφουν κάτι που δεν είναι δικό τους.


.. σε πείραξε το αγριογούρουνο; όχι

.. το χρειάζεσαι γιά να ζήσεις; όχι

.. αν το αντιμετώπιζες επί ίσοις όροις θα την έβγαζες καθαρή; όχι


Οι μόνοι κυνηγοί που σέβομαι είναι αυτοί που τα έκαναν όλα με τα χεράκια τους προκειμένου να τραφούν, πάντα σε απόλυτη αρμονία με τη φύση..

Μπορει καποιος να πειραχθει απο αυτα που θα πω και να με ¨κοψει" και απο φιλο του καποιος αλλα πρεπει καποια πραγματα να μπαινουν στην θεση τους.Λοιπον εχουμε και λεμεεε!!!Φιλε χωματινε εσυ οταν πηγαινεις για εντουραδα στην φυση δεν νιωθεις οτι δαμαζεις την μηχανη σου και ηγησαι της φυσης??Δεν καταπατας και μερικες φορες καταστρεφεις (οταν ειναι σπαρμενα καποια χωραφια,το εχω δει αυτο στο χωριο) την περιουσια καποιου?Υπαρχουν και κυνηγοι που ειναι σωστοι οπως οι μοτοσυκλετιστες και οι ταριφες ενα πραγμα.:winka:

..δεν πειραξε προφανως ποτε εσενα το αγρογουρουνο,εμενα μου εχει καταστρεψει προσωπικα σε κοπαδια καλαμποκια,πατατες,ντοματες κτλ ολοκληρης χρονιας σε ΔΥΟ ΒΡΑΔΥΕΣ!!!

..Την μηχανη σου την χρειαζεσαι για να ζησεις??Εγω τρωω τον λαγο(πουλια,αγριογουρουνα εννιοτε αναλογα με την εποχη κυνηγιου) που κυνηγαω ο ΙΔΙΟΣ και οχι αυτον που αγοραζει καποιος για να κανεις στιφαδο στο σπιτι του να κανει τραπεδι με λαγο στους φιλους του.

..Αν σκεφτεις οτι απο τα προιστορικα χρονια ο ανθρωπος δημιουργησε τα πρωτα του οπλα απο τα παλια τα χρονια απο πετρα και ξυλα,ναι θα την εβγαζα καθαρη αν τα ειχα και θα ηταν ισοις οροις γιατι αυτο (το οποιοδηποτε ζωο)θα ειχε τα νυχια,κερατα,οπλες να αμυνθει.

Δεν σου εχει τυχει να πας να διωξεις αγριογουρουνα που καταστρεφουν το βιος σου γι'αυτο τα λες.:winka:
Ναι το μαρτυραω!Τον λαγο και τα πουλια τα χτυπαω (παντα στο επιτρεπομενο ειδος εποχης) γιατι μου αρεσει να τα τρωω.Ξερετε ολοι εσεις που τρωτε κρεας απο που ερχεται??Σκεφτειται το μονο και μετα απαντηστε μου.Μεγαλωσα στο χωριο και εχω αλλη αποψη για τα ζωα,τα αγαπαω,λατρευω την φυση και ΟΧΙ δεν βγηκα να κυνηγησω τωρα με τις φωτιες και μαλιστα "καρφωσα" αρκετους "αθηναιους" που ερχονται στα μερη μου για κυνηγι.Αυτοι ειναι που καταστρεφουν παιδια την φυση,ξερετε γιατι?Αυτοι ειναι που κυνηγανε απο χομπι!!Σε ολα τα χωρια που θα πατε ολοι οι ανθρωποι που κυνηγουν εκει το κανουν για να ΦΑΝΕ η να πουλησουν τον λαγο που ΕΣΕΙΣ τρωτε!

Ολα αυτα τα ειπα χωρις ιχνος προσβολης η αντιπαραθεσης(αναφερομαι σε ολους που ποσταραν οχι μονο σε εσενα φιλε;)) για να βγει και η εικονα του αδικημενου.Γιατι πραγματικα υπαρχουν κυνηγοι που νοιαζονται για την φυση.Παραθετω φωτο απο τραυματισμενο Γερακι το οποιο πηγα προσωπικα στην Αιγινα με δικα μου εξοδα,στο καταφυγιο των αγριων ζωων για να θεραπευεθι και μετα θα το ξαναφερουν στο μερος που το βρηκα με την υποδειξη μου.Τωρα ποιος π@υστης το κτυπησε(ειχε ενα διαμπερες τραυμα στο αριστερο του φτερο απο βολι καραμπινας),δεν ξερω και αν τον ειχα στα χερια μου πιστεψε με δεν θα την εβγαζε καθαρη.

Ys.O μουστακιας ειναι ο πατερας μου και το εδινε νερο με το καλαμακι και δεν ηθελε στην αρχη,στην μια φωτο φαινεται οτι του το φυσαει και καταλαβαινει οτι ειναι νερο και μετα το πινει κατευθειαν απο το καλαμακια,διψαγε το καημενο.
:)


108102

GIXXERAKIAS
09/10/2007, 22:10
2


108103

GIXXERAKIAS
09/10/2007, 22:11
3


108104

GIXXERAKIAS
09/10/2007, 22:11
4


108105

GIXXERAKIAS
09/10/2007, 22:12
5


108106

GIXXERAKIAS
09/10/2007, 22:13
6
Πρωτη επαφη ισως μετα απο μερες με νερο.:winka:


108107

GIXXERAKIAS
09/10/2007, 22:14
7

Και τελος το θαυμα!!Εδειχνε πολυ χαρουμενο και επινε το νερο αχορταγα!:D


108108

project.breeze
09/10/2007, 22:19
Gixxxerakia μακάρι να ήταν όλοι οι κυνηγοί σαν και σένα αλλά δεν είναι...Εξακολουθώ πάντως να μην θεωρώ το κυνήγι χόμπυ γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πώς περνάτε ευχάριστα την ώρα σας σκοτώνοντας ή τραυματίζοντας σοβαρά κάποια ζώα.Εγώ δεν έχω την δύναμη να το κάνω πάντως...

filipp0s
09/10/2007, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
......

εγώ προσωπικά ΔΕΝ τρώω κρέας...

GIXXERAKIAS
09/10/2007, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
εγώ προσωπικά ΔΕΝ τρώω κρέας... Σεβαστη η αποψη σου αλλα πρεπει να ξερεις οτι εισαι στο 1% του πληθυσμου της γης.:winka:

el_hymador
09/10/2007, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Μπορει καποιος να πειραχθει απο αυτα που θα πω και να με ¨κοψει" και απο φιλο του καποιος αλλα πρεπει καποια πραγματα να μπαινουν στην θεση τους.Λοιπον εχουμε και λεμεεε!!!Φιλε χωματινε εσυ οταν πηγαινεις για εντουραδα στην φυση δεν νιωθεις οτι δαμαζεις την μηχανη σου και ηγησαι της φυσης??Δεν καταπατας και μερικες φορες καταστρεφεις (οταν ειναι σπαρμενα καποια χωραφια,το εχω δει αυτο στο χωριο) την περιουσια καποιου?Υπαρχουν και κυνηγοι που ειναι σωστοι οπως οι μοτοσυκλετιστες και οι ταριφες ενα πραγμα.:winka:

..δεν πειραξε προφανως ποτε εσενα το αγρογουρουνο,εμενα μου εχει καταστρεψει προσωπικα σε κοπαδια καλαμποκια,πατατες,ντοματες κτλ ολοκληρης χρονιας σε ΔΥΟ ΒΡΑΔΥΕΣ!!!

..Την μηχανη σου την χρειαζεσαι για να ζησεις??Εγω τρωω τον λαγο(πουλια,αγριογουρουνα εννιοτε αναλογα με την εποχη κυνηγιου) που κυνηγαω ο ΙΔΙΟΣ και οχι αυτον που αγοραζει καποιος για να κανεις στιφαδο στο σπιτι του να κανει τραπεδι με λαγο στους φιλους του.

..Αν σκεφτεις οτι απο τα προιστορικα χρονια ο ανθρωπος δημιουργησε τα πρωτα του οπλα απο τα παλια τα χρονια απο πετρα και ξυλα,ναι θα την εβγαζα καθαρη αν τα ειχα και θα ηταν ισοις οροις γιατι αυτο (το οποιοδηποτε ζωο)θα ειχε τα νυχια,κερατα,οπλες να αμυνθει.

Δεν σου εχει τυχει να πας να διωξεις αγριογουρουνα που καταστρεφουν το βιος σου γι'αυτο τα λες.:winka:
Ναι το μαρτυραω!Τον λαγο και τα πουλια τα χτυπαω (παντα στο επιτρεπομενο ειδος εποχης) γιατι μου αρεσει να τα τρωω.Ξερετε ολοι εσεις που τρωτε κρεας απο που ερχεται??Σκεφτειται το μονο και μετα απαντηστε μου.Μεγαλωσα στο χωριο και εχω αλλη αποψη για τα ζωα,τα αγαπαω,λατρευω την φυση και ΟΧΙ δεν βγηκα να κυνηγησω τωρα με τις φωτιες και μαλιστα "καρφωσα" αρκετους "αθηναιους" που ερχονται στα μερη μου για κυνηγι.Αυτοι ειναι που καταστρεφουν παιδια την φυση,ξερετε γιατι?Αυτοι ειναι που κυνηγανε απο χομπι!!Σε ολα τα χωρια που θα πατε ολοι οι ανθρωποι που κυνηγουν εκει το κανουν για να ΦΑΝΕ η να πουλησουν τον λαγο που ΕΣΕΙΣ τρωτε!

Ολα αυτα τα ειπα χωρις ιχνος προσβολης η αντιπαραθεσης(αναφερομαι σε ολους που ποσταραν οχι μονο σε εσενα φιλε;)) για να βγει και η εικονα του αδικημενου.Γιατι πραγματικα υπαρχουν κυνηγοι που νοιαζονται για την φυση.Παραθετω φωτο απο τραυματισμενο Γερακι το οποιο πηγα προσωπικα στην Αιγινα με δικα μου εξοδα,στο καταφυγιο των αγριων ζωων για να θεραπευεθι και μετα θα το ξαναφερουν στο μερος που το βρηκα με την υποδειξη μου.Τωρα ποιος π@υστης το κτυπησε(ειχε ενα διαμπερες τραυμα στο αριστερο του φτερο απο βολι καραμπινας),δεν ξερω και αν τον ειχα στα χερια μου πιστεψε με δεν θα την εβγαζε καθαρη.

Ys.O μουστακιας ειναι ο πατερας μου και το εδινε νερο με το καλαμακι και δεν ηθελε στην αρχη,στην μια φωτο φαινεται οτι του το φυσαει και καταλαβαινει οτι ειναι νερο και μετα το πινει κατευθειαν απο το καλαμακια,διψαγε το καημενο.
:)

Φιλε μου το να σου καταστρεψει δυο σοδειες ενα αγριογουρουνο καταλαβαινω οτι σου δημιουργει βιοποριστικο προβλημα, αλλα απο την αλλη αυτο δεν σου δινει σε καμια περιπτωση το δικαιωμα να το σκοτωσεις.

Ξερω οτι μπορει να ακουγομαι ως αλλος ενας βλαμμενος αστος που δεν εχει ιδεα του τι σημαινει ζωη στην επαρχια και στην φυση...για να ειμαι ειλικρινης πιστευω οτι το γραφειο που δουλευω δεν προκειται ποτε να το καταστρεψει αγριογουρουνο...αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν αντιλαμβανομαι την καταστροφη που εχεις υποστει.

Απο την αλλη ομως προκυπτει ενα θεμα...

Το δασος και τα ζωα που κατοικουν μεσα σε αυτο, η φυση γενικοτερα, δεν ανηκει ουτε σε εσενα, ουτε σε εμενα....δικαιωμα εχουμε ομως αμφοτεροι να την απολαμβανουμε και να την χαιρομαστε. Εσυ θεωρεις -καταχραστικα ισως- ζωντας μεσα στην φυση και απο την φυση οτι εχεις ενα παραπανο λογο σε αυτη, πως την βλεπεις σαν κατι το οποιο μπορεις να το διαχειριστεις και να το ''απολαυσεις'' κατα την προσωπικη σου εκτιμηση.
Εγω προτιμω να πηγαινω στο δασος και να βλεπω χαρουμενα αγριογουρουνα, λαγους και οποιοδηποτε αλλο ζωντανο σκοτωνουν κατα βουληση οι κυνηγοι...με τον ιδιο τσαμπουκα που βγαινεις εσυ και πυροβολας, με τον ιδιο τσαμπουκα γουσταρω και εγω ενα δασος και μια επαρχια γ ε μ α τ η με αγρια πανιδα.

Το να προβαλει επιχειρηματα το τυπου οτι σκοτωνετε για να φατε, ειναι τουλαχιστον αστεια...

GIXXERAKIAS
09/10/2007, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

Το να προβαλει επιχειρηματα το τυπου οτι σκοτωνετε για να φατε, ειναι τουλαχιστον αστεια... Οντως μπορει να φαινεται αστεια αλλα και εσυ τα τρως ετσι δεν ειναι??Ποιος τα σκοτωνει αναρωτηθηκες ποτε??Μην βλεπεςι τον κιμα σαν κιμα,ηταν καποτε ενα χαρουμενο γουρουνι,λαγος,κατσικα,προβατο και οτι αλλο τρως.:winka:

Τωρα παλι αν θεωρεις οτι με το να πηγαινεις στην φυση με το πρα πρα σου (οχι εσυ πρωσοπικα γενικα οι εντουραδες) για να θαυμασουν οπως λες τα ζωα αυτα,δεν διωχνουν τα ζωα απο εκει που ειναι?Εχει επιτεθει αγριογουρουνο επειδη ηταν θηλυκια και ειχε γεννησει σε κοσμο που ουδεποτε ειχε κυνηγησει ποτε και πηγε απλα να "θαυμασει" οπως λες το τοπιο.Εγω απλα ειπα την δικη μου γνωμη και σεβομαι ολες τις αλλες.Αλλα προς θεου μην λετε για τα κακομοιρα τα ζωα οταν αι εσεις συμαβαλετε στην καταστροφη του βιοτοπου τους.

Παντα φιλικα Γιαννης.:winka:

el_hymador
09/10/2007, 23:09
Υπαρχουν ενα καρο αλλα οικοσιτα ζωα τα οποια ο ανθρωπος αναπαραγει για να τραφει. Το κρεας τους ειναι εξισου θρεπτικο με αυτο του λαγου και του αγριογουρουνου εκτος και αν ο ουρανισκος σας ειναι τοσο εκλέπτυσμενος που δεν μπορει να αποχωρισθει την γευστικη πανδαισια που προσφερο το 'κυνηγι'

Αρα το κυνηγαω για να επιβιωσω δεν παιζει και δεν παιζει εδω και πολλα χρονια μαλιστα...

Πολλοι απο εσας ισχυριζονται πως το να κυνηγας ειναι διασκεδαστικο και αποτελει ενα αρχεγονο ενστικτο του ανθρωπου....

Θα συμφωνουσα με αυτη την αποψη αν την εξεφραζε ενας ανθρωπος των σπηλαιων...μου κανει εντυπωση στην περιπτωση σας ομως που τα αρχεγονα ενστικτα σας εξαντλουνται μονο στο κυνηγι αυτο καθε αυτο....
Αφου νοιωθετε αυτη την αταβιστικη αναγκη τοσο εντονα, γιατι πατε με τα 4 χ 4 στο βουνο και οχι με τα ποδια; γιατι φορατε ισοθερμικα με αναπνεουσες αδιαβροχες μεμβρανες και οχι προβιες και τομαρια ζωων; γιατι δεν χρησιμοποιειτε ακοντιο και ροπάλο αλλα επαναληπτικες καραμπινες;

Μηπως τελικα το ενστικτο του κυνηγου εξαντλειτε μονο στο να σκοτωσετε; απορια το εχω...

Αλλοι παλι λενε οτι χρεοιαζονται την επαφη με την φυση για αυτο και κυνηγουν...

Δηλαδη η πεζοπορια δεν σας κανει; η αναριχηση; το Μountain Bike; ενας απλος περιπατος;

Πρεπει να υπαρχει ντε και καλα ενας αντικειμενικος σκοπος εξολοθρευσης (α δ ι κ ω ς!) για να διασκεδασετε;

Και επειδη φιλε μου ανεφερες και το enduro, θα συμφωνησω μαζι σου οτι και το μηχανακι προκαλει ζημιες στο δασος, αλλα τουλαχιστον αυτες ειναι αμεσα επουλωσιμες...και σε καμια περιπτωση δεν μπορει να συγκριθει ενα φτερουγισμα 2 λεπτων απο ενα πουλι προκειμενου να αποφυγει τον ενοχλητικο θορυβο μιας μηχανης με την εξοντωση του.

el_hymador
09/10/2007, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Οντως μπορει να φαινεται αστεια αλλα και εσυ τα τρως ετσι δεν ειναι??Ποιος τα σκοτωνει αναρωτηθηκες ποτε??Μην βλεπεςι τον κιμα σαν κιμα,ηταν καποτε ενα χαρουμενο γουρουνι,λαγος,κατσικα,προβατο και οτι αλλο τρως.:winka:

Τωρα παλι αν θεωρεις οτι με το να πηγαινεις στην φυση με το πρα πρα σου (οχι εσυ πρωσοπικα γενικα οι εντουραδες) για να θαυμασουν οπως λες τα ζωα αυτα,δεν διωχνουν τα ζωα απο εκει που ειναι?Εχει επιτεθει αγριογουρουνο επειδη ηταν θηλυκια και ειχε γεννησει σε κοσμο που ουδεποτε ειχε κυνηγησει ποτε και πηγε απλα να "θαυμασει" οπως λες το τοπιο.Εγω απλα ειπα την δικη μου γνωμη και σεβομαι ολες τις αλλες.Αλλα προς θεου μην λετε για τα κακομοιρα τα ζωα οταν αι εσεις συμαβαλετε στην καταστροφη του βιοτοπου τους.

Παντα φιλικα Γιαννης.:winka:

Δεν διαφωνω στο οτι θανατωνονται ζωα για να τραφω εγω και ο υπολοιπος κοσμος αλλα ειμαι σιγουρος οτι αυτα δεν προερχονται απο κυνηγι! Με την τεραστια ζητηση που υπαρχει δεν θα ειχε μεινει ουτε σπουργιτι ζωντανο....υπαρχουν κτηνοτροφικες μοναδες, χοιροστασια, πτηνοτροφεια που καλυπτουν τιος αναγκες μας ....τα ζωα αυτα εχουν αναπαρχθει για αυτον τον σκοπο με τεχνητα μεσα τα οποια σε καμια περιπτωση δεν συναδουν με τουςκανονες και την ισορροπια της φυσης.

Επειδη μαλλον δεν εχεις καταλαβει, δεν ειμαι κανενας υποκριτης για να δηλωσω πως λυπαμαι το γουρουνακι που σκοτωθηκε για να το καταήξει στο πιατο μου.....δεν το πηρα απο το φυσικο του περιβαλον και δεν εσπασα την αλυσιδα του οικοσυτσηματος...γεννηθηκε σε χοιροστασιο για αυτο τον σκοπο! και το χειροστασιο θα συνεχισει την αναπαργωγη ξερεις...

Αντιθετως το να βγω και να παιρνω αμπαριζα τα αγριογουρουνα και τα πουλια ειναι αμεσα παρμεμβατικο στον τροπο με τον οποιο λειτουργει το οικοσυστημα αφου σκοτωνεις αλλαδεν ανανεωνεις!

Αναλογισου το ποσο επιβαρυμενο ειναι ηδη το περιβαλλον και κατσε να σκεφτεις την ζημια που προακαλεις εσυ και οι αλλοι 'χομπιστες'

GIXXERAKIAS
09/10/2007, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


Αντιθετως το να βγω και να παιρνω αμπαριζα τα αγριογουρουνα και τα πουλια ειναι αμεσα παρμεμβατικο στον τροπο με τον οποιο λειτουργει το οικοσυστημα αφου σκοτωνεις αλλαδεν ανανεωνεις!

Αναλογισου το ποσο επιβαρυμενο ειναι ηδη το περιβαλλον και κατσε να σκεφτεις την ζημια που προακαλεις εσυ και οι αλλοι 'χομπιστες' Δεν διαφωνω καθολου με τα λεγομενα σου αλλα γιανα σκεφτεις κατι το οικοσυστημα στο χωριο μου ειναι μια χαρα γιατι αν σκεφτεις τα αγριογουρουνα που εριξαν οι οικολογοι πριν 10 χρονια στον καμπο μας ηταν 6 γουρουνια 2 αρσενικα και 4 θηλυκα και μεσα σε 2 χρονια ειχαν γινει αγελες που κατεστρεφαν τα παντα στο περασμα τους,θα καταλαβεις γιατι επιτρεπεται το κυνηγι καθε ειδους για καποιο διαστημα για να ερθει ακριβως αυτο ειπες!Η ισορροπια στο οικοσυστημα του καμπου!!

Αλλιως δεν θα ειχαμε εποχες κηνυγιου!Δεν θα κηνηγαγε κανεις!!Απλα χρειαζεται και αυτο,καταλαβετε το.Αν καποιο ειδος "ξεφυγει" απο το αριθμιτικο ποσοστο και αναφερθουν ζημιες ειτε στο οικοσυστημα,ειτε στους αγροτες,τοτε παιρνει θεση το δασαρχειο και κηρρυτει εποχη κυνηγιου.(βασικα ειναι στανταρ οι εποχες για να υπαρχει παντα η ισορροπια που λεγαμε:winka: )

el_hymador
09/10/2007, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Δεν διαφωνω καθολου με τα λεγομενα σου αλλα γιανα σκεφτεις κατι το οικοσυστημα στο χωριο μου ειναι μια χαρα γιατι αν σκεφτεις τα αγριογουρουνα που εριξαν οι οικολογοι πριν 10 χρονια στον καμπο μας ηταν 6 γουρουνια 2 αρσενικα και 4 θηλυκα και μεσα σε 2 χρονια ειχαν γινει αγελες που κατεστρεφαν τα παντα στο περασμα τους,θα καταλαβεις γιατι επιτρεπεται το κυνηγι καθε ειδους για καποιο διαστημα για να ερθει ακριβως αυτο ειπες!Η ισορροπια στο οικοσυστημα του καμπου!!

Αλλιως δεν θα ειχαμε εποχες κηνυγιου!Δεν θα κηνηγαγε κανεις!!Απλα χρειαζεται και αυτο,καταλαβετε το.Αν καποιο ειδος "ξεφυγει" απο το αριθμιτικο ποσοστο και αναφερθουν ζημιες ειτε στο οικοσυστημα,ειτε στους αγροτες,τοτε παιρνει θεση το δασαρχειο και κηρρυτει εποχη κυνηγιου.(βασικα ειναι στανταρ οι εποχες για να υπαρχει παντα η ισορροπια που λεγαμε:winka: )

Δεν αντιλεγω στο οτι υπαρχουν τρομπες και απο τις δυο πλευρες...''οικολογοι'' που αμολανε αυθαιρετα ζωα οπου τους κατεβει κανουν την ιδια η και περισσοτρεη ζημια.


...α ρε τα δασαρχεια πως δραστηριοποιουνται σε κατι τετοια...μανουλες ειναι!

τα στραβα τους για καμια αντιπυρικη και περιπολιες δεν τα βλεπουν ομως...


:mad:

675
09/10/2007, 23:37
πολυ καλο...:D :beer:

GIXXERAKIAS
09/10/2007, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
πολυ καλο...:D :beer: Τι θες ρε?Εδω μιλανε οι αντρες!!Αντε παιξε με τον xampo!!:smokin:


:rotflmao: :rotflmao:

GIXXERAKIAS
09/10/2007, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δεν αντιλεγω στο οτι υπαρχουν τρομπες και απο τις δυο πλευρες...''οικολογοι'' που αμολανε αυθαιρετα ζωα οπου τους κατεβει κανουν την ιδια η και περισσοτρεη ζημια.


...α ρε τα δασαρχεια πως δραστηριοποιουνται σε κατι τετοια...μανουλες ειναι!

τα στραβα τους για καμια αντιπυρικη και περιπολιες δεν τα βλεπουν ομως...


:mad: Λοιπον για να δεις οτι ειμαι και καλο παιδι,φετος δεν θα κυνηγησω αυτο που εριξαν οι οικολογοι..:D























































Τι ειναι??Μα εκατομυρια ψυλλους μεσα σε σακια!ΝΑι καλα διαβασατε!!Μας ξεσκισαν ολους,εκει που καθεσαι στο καφενειο και απολαμβανεις το καλοκαιρακι πεταγεσαι απο το τσιμπημα και δεν ειναι μονο αυτο ειναι και ΜΕΣΑ στα σπιτια μας!!Ευελπιστουμε οτι το χειμωνα θα ψοφησουν!Και κατι που δεν ξερεις ειναι οτι το δασαρχειο δεν εχει σχεση με τους οικολογους,κανουν οτι τους καπνισει (οι οικολογοι φυσικα) περσι ειχαν ριξει φιδια,εκατονταδες φιδια!!:uplate: :uplate:

crs-k
10/10/2007, 06:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
..........................
τα αγριογουρουνα που εριξαν οι οικολογοι πριν 10 χρονια στον καμπο μας ηταν 6 γουρουνια 2 αρσενικα και 4 θηλυκα και μεσα σε 2 χρονια ειχαν γινει αγελες που κατεστρεφαν τα παντα στο περασμα τους
........................


Εχω περασει απο παρα πολλα ορεινα χωρια σε ολη σχεδον την Ελλαδα και η μονιμη επωδός που ακουω ειναι...

- Ηρθαν οι οικολογοι και ριξαν φιδια.
- Ηρθαν οι οικολογοι και ριξαν κροκοδειλες
- Ηρθαν οι οικολογοι και ριξαν λυκους
- Ηρθαν οι οικολογοι και ριξαν λιονταρια :hypnotize


Για την ιστορια λοιπον ...

Τα γουρουνια ηταν ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΑ απ' την Πελοποννησο εδω και 50 χρονια!!!

Πριν 20 χρονια οι ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ με μια ενιαια προσπαθεια, επανεφεραν το ειδος και μαλιστα τα πρωτα 5 χρονια ΔΕΝ τα κυνηγουσαν για να αναπαραχθουν.

Αν χρειαστει μπορω να βρω ΑΚΡΙΒΩΣ ημερομηνιες και ποσοτητες! :smilea:


Απλως για να ΜΗΝ ριχνουμε ΟΛΑ τα στραβα σ' αυτους του γραφικους "οικολογους"... :winka:

kaps
10/10/2007, 06:59
Δηλαδή απελευθέρωση με ημερομηνία λήξης. Το ξέρω αυτό το παιχνιδάκι των κυνηγών που ντε και καλά βγαίνουν αραδιάζουν λίγες μπαρούφες περί οικολογίας και μετά από 5 χρονάκια δεν αφήνουν ρουθούνι μια ςκαι όλοι μαζί πάνε και εξαφανίζουν τα πάντα. Το θέμα είναι πως ο άνθρωπος άπλωσε τα όρια του σε σημεία που πάντα ήταν δάσος λιβάδι και όπου τα ζώα εκεί είχαν τους δικούς τους ρυθμούς ζωής . Τώρα ο άνθρωπος έρχεται να το παίξει ρυθμιστής υπέρ του πάντα αγνοώντας πως η φύση έχει το κυρίαρχο ρόλο στη ζωή τους ακόμα και στη ζωή μας . Μην ξεχνάμε γρίππη των πουλερικών , σπογγώδης εγκεφαλοπάθεια κ.ο.κ.. Αυτό που χρειάζεται η φύση είναι σεβασμός καικ αγάπη προς αυτήν . :)

GIXXERAKIAS
10/10/2007, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εχω περασει απο παρα πολλα ορεινα χωρια σε ολη σχεδον την Ελλαδα και η μονιμη επωδός που ακουω ειναι...

- Ηρθαν οι οικολογοι και ριξαν φιδια.
- Ηρθαν οι οικολογοι και ριξαν κροκοδειλες
- Ηρθαν οι οικολογοι και ριξαν λυκους
- Ηρθαν οι οικολογοι και ριξαν λιονταρια :hypnotize


Για την ιστορια λοιπον ...

Τα γουρουνια ηταν ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΑ απ' την Πελοποννησο εδω και 50 χρονια!!!

Πριν 20 χρονια οι ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ με μια ενιαια προσπαθεια, επανεφεραν το ειδος και μαλιστα τα πρωτα 5 χρονια ΔΕΝ τα κυνηγουσαν για να αναπαραχθουν.

Αν χρειαστει μπορω να βρω ΑΚΡΙΒΩΣ ημερομηνιες και ποσοτητες! :smilea:


Απλως για να ΜΗΝ ριχνουμε ΟΛΑ τα στραβα σ' αυτους του γραφικους "οικολογους"... :winka: To ειπες μονος σου!:winka:
Εχεις ΠΕΡΑΣΕΙ απο καποια ορεινα χωρια δεν εχεις ζησει εκει.Για να τα λενε ΟΛΑ τα χωρια πρεπει να ισχυει ετσι δεν ειναι??:smilea:

Τωρα επειδη ειμαι μονο 28 χρονων,δεν ξερω τι γινοτανε στην αρκαδια τα προηγουμενα 50 χρονι αλλα ξερεις ο παππους μου και οι παππουδες του χωριου και ουδεποτε ειχαν δει η ακουσει για αγριογουρουνα στην πελλοπονησο γενικα,Αυτο που λες για τους κυνηγετικους συλλογους ΟΝΤΩΣ ισχυει.

Δεν τα εριξα στους οικολογους απλα ανεφερα τι ειχανε ριξει περσι και τι φετος στον καμπο μας.:winka:
:beer:

crs-k
10/10/2007, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
................................
Δεν τα εριξα στους οικολογους απλα ανεφερα τι ειχανε ριξει περσι και τι φετος στον καμπο μας.:winka:
:beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
...........................
γιατι αν σκεφτεις τα αγριογουρουνα που εριξαν οι οικολογοι πριν 10 χρονια στον καμπο μας
..........................


Εχουν παθει κατι τα Ελληνικα μου? :look:


:lol: :rotflmao: :lol:

Cpt. Haddock
10/10/2007, 11:01
Αναφορικά με το συγκεκριμένο βίντεο

Ειναι - προφανώς - απο Αμερικη, όπου οι συνθήκες και οι τρόποι κυνηγιού διαφέρουν τραγικά απο το ελληνικό μπαχαλο.

Κατ' αρχήν η θηροφυλακή (rangers) δεν έχει καμία σχεση με την ελληνική θηροφυλακή (ούτε με την κωμωδία που ονομάζεται αγροφυλακή), τόσο σε εκπαίδευση, όσο και σε εξοπλισμό.

Έπειτα, πέρα απο τα πάρκα θηραμάτων, όπου κυνηγάς εκτρεφόμενα για το σκοπό αυτό είδη (βάρβαρο κατ' εμέ, αλλά δεν επηρεάζει το οικοσύστημα) στα μεγάλα εθνικά πάρκα και δάση, το κυνήγι μεγάλων ζώων επιτρέπεται (και επιβάλεται) για συκγεκριμένο αριθμό κάθε χρόνο για να διατηρείται ο αριθμός τους στα επίπεδα που αντέχει το καθε τοπικό οικοσύστημα.

Επιβαλεται γιατί δυστυχώς έχουν μειωθεί οι φυσικοί θηρευτές που φρόντιζαν να διατηρουν τον πληθυσμό των χορτοφάγων εκεί που χρειάζεται.

Έπειτα, προσεξατε το όπλο που κρατάει;
Είναι ένα compound τόξο, κυνηγετικό. Επομένως οι συνθήκες κυνηγιού είναι αρκετα πιο in favor για το ζώο. Επίσης τα τουφέκια που χρησιμοποιούν ειναι εμπροσθογεμή πολλες φορές και ρίχνουν μονόβολα.
Εκεί να δω τους έλληνες "κυνηγούς" με τα σκάγια και την τεράστια διασπορά τους

Ξαναλέω οτι είμαι κατά του κυνηγιού as such και δεν αλλάζω οπτική σε αυτό

GIXXERAKIAS
10/10/2007, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Δηλαδή απελευθέρωση με ημερομηνία λήξης. Το ξέρω αυτό το παιχνιδάκι των κυνηγών που ντε και καλά βγαίνουν αραδιάζουν λίγες μπαρούφες περί οικολογίας και μετά από 5 χρονάκια δεν αφήνουν ρουθούνι μια ςκαι όλοι μαζί πάνε και εξαφανίζουν τα πάντα. Το θέμα είναι πως ο άνθρωπος άπλωσε τα όρια του σε σημεία που πάντα ήταν δάσος λιβάδι και όπου τα ζώα εκεί είχαν τους δικούς τους ρυθμούς ζωής . Τώρα ο άνθρωπος έρχεται να το παίξει ρυθμιστής υπέρ του πάντα αγνοώντας πως η φύση έχει το κυρίαρχο ρόλο στη ζωή τους ακόμα και στη ζωή μας . Μην ξεχνάμε γρίππη των πουλερικών , σπογγώδης εγκεφαλοπάθεια κ.ο.κ.. Αυτό που χρειάζεται η φύση είναι σεβασμός καικ αγάπη προς αυτήν . :)

Δεν μπορω να απαντησω σε αυτο γιατι απλα δεν το ξεκινησα εγω να καταστρεφω τα λιβαδια και να κτιζω οπου βρω.Οσο για τις αρρωστιες που λες σκεψου οτι ο ανθρωπος την δημιουργησε και αυτην και οχι η φυση.

Παντως να ξερετε οτι πολυ απο εσας που ζειτε στην πολη δεν μπορειτε καν να αντικρισεται ενα ζωο που το σφαζουν.Εγω επειδη μεγαλωσα στο χωριο εχω αλλη αποψη και τσιμπαω και εκεινη την στιγμη που σφαζουν ενα ζωο μεζε,τον πεταω πανω στην φωτια και κανουμε τρελο τσιμπουσι διπλα στο σφαχτο.Εσεις μπορειτε να το κανετε αυτο??Οχι το παιρνετε δηθεν φρεσκο και απλα νομιζεται οτι τρωτε κρεας ελληνικο,εγω τρωω οτι βγαζει το χωριο μου και τα ζωντανα που εχουμε (οι παππουδες μου δηλ) και οτι βγαζω απο το κυνηγι μου.

Ξερω οτι το τελευταιο που εγραψα δεν κολλαει καπου αλλα ετσι ειναι ομως η ζωη στα χωρια.:winka: :wave2:

GIXXERAKIAS
10/10/2007, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εχουν παθει κατι τα Ελληνικα μου? :look:


:lol: :rotflmao: :lol: Δεν εχουν παθει τα ελληνικα σου κατι δεν τους κατηγορησα ειπα οτι τα εριξαν δηλ τα αμολησαν πως το λενε ρε παιδι μου??:confused:

Καλο μου εκαναν δοκιμασα και αγριογουρουνο κιολας και αρκετες φορες.:D

Βεβαια κανανε και τις ζημιες που ανεφερα αλλα τα σκοτωνεις; πουλας το κρεας του και ερχεται μια η αλλη απο το χαμενο εσοδο της χρονιας.:D

crs-k
10/10/2007, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
To ειπες μονος σου!:winka:
Εχεις ΠΕΡΑΣΕΙ απο καποια ορεινα χωρια δεν εχεις ζησει εκει.Για να τα λενε ΟΛΑ τα χωρια πρεπει να ισχυει ετσι δεν ειναι??:smilea:
........................


Καποτε λεγανε ΟΛΟΙ οτι η Γη ειναι επιπεδη και πηγαν να καψουν και τον Γαλιλαιο, χωρις να σημαινει αυτο οτι ειχαν δικιο... :winka:

Στην Βωβούσα (π.χ.) κοντα στην Βαλλια Καλντα, υπαρχει σταθμος ενημερωσης του κοινου και ειναι επανδρωμενος (και) με μελη του Αρκτούρου!

Ενω λοιπον οι "ειδικοι" αυτοι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ σου λενε οτι στην πραγματικοτητα ΔΕΝ εχεις κινδυνο απο την Αρκουδα (μεχρι κι αγκαλια εχουν κοιμηθει σχεδον), αρκει να την σεβαστεις, στα καφενεια του ιδιου του χωριου οι χωρικοι επιμενουν στις τερατωδεις ιστοριες τους περι θηριων της Αποκαλυψης! :eyepop:

Προσωπικα, εχω κοιμηθει 5 συνεχομενα βραδυα στο Αρκουδορεμα (στην καρδια της Βαλλια Καλντα) οπου ειναι ο κατ' εξοχην βιοτοπος της Αρκουδας κι οι Αρκουδες της περιοχης με ΑΠΕΥΦΕΥΓΑΝ !!!

Αυτα τα λεω γιατι η εμπειρια μου ειναι οτι τα ΨΕΜΑΤΑ και οι ιστοριες ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ που φτιαχνουν οι ντοπιοι ΔΕΝ εχουν ορια!!! :wacko:


"Οικολογικες" παρεμβασεις εχουν υπαρξει κατα καιρους σε διαφορες περιοχες της χωρας, αλλα ΠΟΛΥ λιγοτερες απ' οσο μπορεις να φανταστεις κι απ' οσες ακουμε και κατα κανονα μετα απο ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ!

Αυτο βεβαια δεν αποκλειει το γεγονος του να εχουν γινει και καποια λαθη, αλλα οχι αυτο το κακο που γινεται, με το να τα ριχνουν ΟΛΑ στους (αορατους και αϋλους) "Οικολογους".


Επισης, πολλοι ξεχναν το γεγονος οτι γενικα υπαρχει ερημωση της επαρχιας, με αποτελεσμα η φυση να περνει πισω τις περιοχες της που ειχαν καταπατηθει απο τον ανθρωπο, αναπτυσοντας και παλι ενα υγειες οικοσυστημα! :smilea:

Cpt. Haddock
10/10/2007, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Προσωπικα, εχω κοιμηθει 5 συνεχομενα βραδυα στο Αρκουδορεμα (στην καρδια της Βαλλια Καλντα) οπου ειναι ο κατ' εξοχην βιοτοπος της Αρκουδας κι οι Αρκουδες της περιοχης με ΑΠΕΥΦΕΥΓΑΝ !!!

Εσύ ΟΝΤΩΣ δεν πηγαινες για το κυνήγι εκεί, σωστα; :evil:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
10/10/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εσύ ΟΝΤΩΣ δεν πηγαινες για το κυνήγι εκεί, σωστα; :evil:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Σωστα!

:lol: :rotflmao: :lol:


Ανεβηκαμε στο Αυγό και περιμεναμε να μας κανει καιρο για ν' ανεβουμε στην Φλέγγα (ειναι η πιο επικινδυνη κορφη της Ελλαδας απο τους κεραυνους) κι ετσι περναγαμε την ωρα μας μεσα στην Βαλλια Καλντα προσπαθωντας να φωτογραφισουμε αρκουδες... :D

Cpt. Haddock
10/10/2007, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
στην Φλέγγα (ειναι η πιο επικινδυνη κορφη της Ελλαδας απο τους κεραυνους)

με τα δεκάδες καμένα ρόμπολα απο τους κεραυνούς :winka: :beer:

crs-k
10/10/2007, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
με τα δεκάδες καμένα ρόμπολα απο τους κεραυνούς :winka: :beer:


ΔΕΝ μπορεις να φανταστεις το τι συμβαινει εκει πανω... :eyepop:

Χωμάτινος
10/10/2007, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Μπορει καποιος να πειραχθει απο αυτα που θα πω και να με "κόψει" και απο φιλο του καποιος αλλα πρεπει καποια πραγματα να μπαινουν στην θεση τους. Λοιπον εχουμε και λεμεεε!!!

...


Φίλτατοι μόδιστροι, δε μας διακτινίζετε από τώρα στο σχετικό χωράφι γιά να μη λέτε ότι σπαμάρουμε κόντρα στο πνεύμα της κατηγορίας που είμαστε; :smilea:



Φίλε GIXXERAKIA, το ιδεατό κατ' εμέ θα ήταν να απαγορευτεί το κυνήγι και ο όποιος έλεγχος πληθυσμού ζώων (αν ή όπου χρειάζεται) να γίνεται αποκλειστικά και μόνο από τα δασαρχεία. Εκτιμώ αυτά που έγραψες στο post σου και εφόσον η επιθυμία μου δεν εφαρμόζεται, το μόνο που έχω να πω είναι "μακάρι όλοι οι κυνηγοί να ήταν σαν κι εσάς" (εσύ κι ο πατέρας σου).


Στο προκείμενο τώρα.
Ναι, το αγριογούρουνο έβλαψε τις καλλιέργειές σου, γιατί όμως; ΔΕΝ ξεμάκρυνε κάμποσα χιλιόμετρα από την περιοχή του για να κάνει ντε και καλά κακό σ' εσένα. Αγριογούρουνα, λύκοι και αλεπούδες ΔΕΝ σχηματίζουν περίπολα επίθεσης γιά να βλάψουν ανθρώπους που βρίσκονται έξω από την περιοχή τους, παίζουν ε ν τ ό ς έ δ ρ α ς.

Άν τώρα κάποιος αγοράσει κάποια καλλιεργήσιμη γη στα όρια του δάσους ή απλά έχει κάποια χωράφια σ' ένα χωριό που εξ ορισμού είναι μέσα στο δάσος, τότε θα πρέπει να συνειδητοποιήσει ότι παίζει ε κ τ ό ς έ δ ρ α ς και ότι αν υποστεί κάποια απώλεια από ζώα της περιοχής θα είναι απολύτως φυσιολογική και αναμενόμενη.


Ο κάθε άνθρωπος ζει στον καιρό του και ίσως αν ήταν αλλιώς οι συνθήκες να μην υπήρχε πρόβλημα με το εποχιακά επιτρεπούμενο κυνήγι..

.. όμως τώρα ΥΠΑΡΧΕΙ !



πάντα φιλικά :wave2:

crs-k
10/10/2007, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
.............................
Άν τώρα κάποιος αγοράσει κάποια καλλιεργήσιμη γη στα όρια του δάσους ή απλά έχει κάποια χωράφια σ' ένα χωριό που εξ ορισμού είναι μέσα στο δάσος, τότε θα πρέπει να συνειδητοποιήσει ότι παίζει ε κ τ ό ς έ δ ρ α ς και ότι αν υποστεί κάποια απώλεια από ζώα της περιοχής θα είναι απολύτως φυσιολογική και αναμενόμενη.
............................


Τι ψαχνεις ρε Μανο... :sick:


Εδω βαζουν μελίσσια στα όρια ή και ΜΕΣΑ (πραγμα που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ) των Δρυμων και μετα παραπονιουνται (και θελουν και να την βρουν να την σκοτωσουν) που τους τα "χαλασε" η Αρκουδα.... :a023:

HEATSEEKER750
10/10/2007, 19:23
[i].
Εκεί να δω τους έλληνες "κυνηγούς" με τα σκάγια και την τεράστια διασπορά τους
[/B]

Μην μπερδευεσε ρε φίλε ....
Εδώ κυνηγάμε τον αγριοχηρο με μονόβολα ή ενιάβολα που ρίχνονται από κυνηγετικά λειόκανα με μέγιστο δραστικό βεληνεκές 50-60 μέτρα και αμφιλεγόμενη ευθηβολεία....
Στο Αμερικα κυνηγούν τα μεγάλα τριχωτά θήραμάτα με αρειδωτά κυνηγετικά οπλα τα οποια είναι πολύ πιο αποτελεσματικά (αυτό δεν χρειάζεται εξήγηση οποιος πήγε φαντάρος ξέρει)...
Για την σωστή διαχείριση της χλωρίδας και της πανίδας συμφωνώ πως δεν είναι σωστή (όπως και πολλά αλλά πράγματα στο ελλαντα).
Οι σωστοί κυνηγοί είναι οι καλύτεροι υπερασπιστές της φύσης...Τους λαθροθήρες ΠΑΛΟΥΚΩΜΑ!!!!
Τα άλλα περί "φονιάδων" και περί "μαγκιάς" που λέγονται εντός και εκτός του φλορουμ από "οικολόγους του καναπέ και του κόλου" τα ακούω βερεσέ...

Υ.Γ.1 Η Ελλάδα έχει τους πιο αυστηρούς νόμους για το κυνήγι στην Ε.Ε. απλά δεν εφαρμόζονται όπως πρέπει,κάτι σαν τον Κ.Ο.Κ. μας...
Υ.Γ.2 Το θέμα μάλλον είναι για τις διαμάχες αν και άκρη δεν θα βρούμε....