PDA

View Full Version : Ποιοι εχουν CB400SF



Σελίδες : 1 [2] 3

verigou
22/03/2006, 08:45
thelo k ego na mpo sti lista vre paidia....aaa ante na pame k kamia volta

SF
22/03/2006, 09:45
Γειά σου κι εσένα verigou!


Πολλά παιδιά λένε για συνάντηση και βόλτα και όλα αυτά... αλλά κανείς δεν έχει έρθει ακόμα στο Δέλεαρ να γνωριστούμε!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20046&perpage=10&pagenumber=15

SF
29/03/2006, 15:05
ΕΛΑ ΕΛΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ CB ΝΑ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20541

Η ευκαιρία σας για επέλαση των CB!!

:beer:

Latino
26/04/2006, 11:24
ορίστε και μια φωτο απο το δικό μου SF Version S. :winka:

Σ' αυτό το σημείο θα ήθελα να ευχαριστήσω τον DimSt


http://www.bikepics.com/pictures/573161/ http://www.bikepics.com/pictures/573162/

Latino
26/04/2006, 11:45
:D


46004

Latino
26/04/2006, 11:47
μάλλον δεν τα καταφέρνω πολύ καλά με τις φωτογραφίες:rolleyes:


46009

SF
26/04/2006, 12:24
Μια χαρά τα καταφέρνεις! Σουπερ η κούκλα!
Το μπικινάκι τι μάρκα είναι?

Latino
26/04/2006, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Μια χαρά τα καταφέρνεις! Σουπερ η κούκλα!
Το μπικινάκι τι μάρκα είναι?



:D
Ευχαριστώ πολύ.
Για το μπικινάκι αναμείνατε απάντηση απο τον πρωτομάστορα DimSt.

Γεια σου Μήτσο!!!!!!!!!!!!!!!!!:beer:

Thanks και πάλι

DimST
26/04/2006, 12:44
Κούκλα το SF μεσιέ Λατίνο, πολύ ωραία η ιδέα σου για την βαφή, πολύ καλό το αποτέλεσμα.

Η μάσκα είναι givi A-750.

:beer: :beer: :wave2:

DimST
26/04/2006, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Latino
:D
Ευχαριστώ πολύ.
Για το μπικινάκι αναμείνατε απάντηση απο τον πρωτομάστορα DimSt.

Γεια σου Μήτσο!!!!!!!!!!!!!!!!!:beer:

Thanks και πάλι



:wave2: :wave2: :winka:

Α ... και η Kappa βγάζει ακριβώς την ίδια μάσκα αλλά σε μάτ χρώματα και με τιμή -50Ε απο την givi... (180-200 η givi).

SF
30/08/2006, 10:42
Για να μην ξεχνιόμαστε... Αθηναϊκό CB κάνει Μπράλο! :D


59410

SF
30/08/2006, 10:43
Και μετά πετάγεται ως τα σύνορα... :cool:


59411

Ταξιδευτής
30/08/2006, 10:59
Mπορει να μην ειμαι για να μπω στην λιστα των CB, αλλα δηλωνω μεγαλος οπαδος τους....

Αυτο το CB400 SF και ολες οι αλλες εκδοσεις του ειναι μεγαααααλος ερωτας.... Ακομα και τωρα καθε φορα που βλεπω ενα, (ειδικα σε σκουρα χρωματα) καθομαι και το χαζευω με τις ωρες...

Μεταλλα, μοτερ, εμφανιση κουκλα.... Ειναι αυτο που λες πραγματικα ΜΗΧΑΝΗ ρε παιδι μου!
R E S P E C T !!!!!!!!!

Ειναι ερωτας τελικα....
:beer:

orangedragon
30/08/2006, 12:21
hi re magkes!!!!
meta apo dio mines diakopes k 4000 km irthe i ora gia to kathieromeno service sto cb k gia tin proti alagi elastikon!
exete na protinete kana kalo elastiko gia tin kouklitsa mou?:confused: :confused: :confused: :confused:

SF
30/08/2006, 13:33
Είχα κάψει 3 σετ Pirelli Dragon, και τώρα που το έχει καταργήσει έβαλα Diablo (150 πίσω) και συνεχίζω να είμαι απόλυτα ικανοποιημένος εφόσον θέλω μαλακό λάστιχο. Βεβαια δεν κανω καθημερινή χρήση για δουλεια ούτε το πολυκυκλοφορώ εντός πόλεως. Βασικα βόλτες εκτός.

orangedragon
31/08/2006, 12:56
vasika ego to kikloforo poli entos k ektos athinas
mou exoun pi gia to micelen giro sta 200e ala thelo na paro k ales prosfores.
episis simera to proi tin ora pou ksekinisa gia tin doulia patontas to simplekti akousa ena roxalito..... kati mou lei oti tha xriasto k rouleman sto simpekti!!!gnorizoume poso pai to mali???

ronin1
31/08/2006, 16:10
εγω είχα τα Μετζελερ ΜΕ1 και ημουνα άπόλυτα ικανοποιημένος ...

freethan
04/09/2006, 16:02
Στο δικό μου έχω (είχα - μέχρι να με τρακάρει ένας μλκας - τώρα είμαι συνεργείο) τα Bridgestone Battlax BT-090 ... πήγαν 240? και ήταν Jet απο κράτημα, στεγνό/βρεγμένο. :)

orangedragon
28/09/2006, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Είχα κάψει 3 σετ Pirelli Dragon, και τώρα που το έχει καταργήσει έβαλα Diablo (150 πίσω) και συνεχίζω να είμαι απόλυτα ικανοποιημένος εφόσον θέλω μαλακό λάστιχο. Βεβαια δεν κανω καθημερινή χρήση για δουλεια ούτε το πολυκυκλοφορώ εντός πόλεως. Βασικα βόλτες εκτός.

telika evala to diablo 150-60-17 k 110 mprosta!ala moy ekopse xiliometra giati avala mikrotero profil ala exo kaliteri epitaxinsi.
poli kalo lastixo malako k se stexno ala k se vregmeno dromo.
fovero lastixo ime apolita ikanopiimenos,evala k elatiria mprosta tis haiperproo me pentaraki ladaki k alisidogranaza mpros piso!
to ergalio pai poli kala!!!!!!!

sf_vaios
10/10/2006, 03:28
kalispera!!tha kanoume kanena taksidaki me ta cbdakia???
perimenw parea!!!

orangedragon
13/10/2006, 14:20
sf pou ise re file? se exoume xasi....
to cb pos pai????:D

SF
13/10/2006, 19:11
Εδω! Εδω!

Περιμένω να βρω λίγο χρόνο να κάτσω να οργανώσω τις πληροφορίες που μαζεύω για την ιστορία του 400, αλλά αγγούρια... Θα μου κάτσει όμως, που θα πάει. Το CB πάει μια χαρά όπως πάντα, και χτες βραδυ όταν παρκάρισα το κοντέρ έγραψε ακριβώς 69000 χλμ!
:D


65342

orangedragon
14/10/2006, 09:29
kalo afto pou thelis na kanis ante na mathoume k emis tipota gia ta cb mas.
emena simera to proi pou girisa apo tin xthesinovradini volta to konter egrapse 40000km!!!!! k sinexizoume.......
ida sti foto exis vali k gefyra sta kalamia mprosta,
ixa vali k ego gia mia vdomada prin alakso ta elatiria mprosta k ida megali diafora ala otan alaksa ta elatiria tin evgala giati varene to timoni poli mesa sti poli.

sf_vaios
22/10/2006, 01:38
loipon poios tha mou pei pou einai to delear???delear akouw delear den blepw..ti tha ginei??kamoia bolta tha ta bgaloume oi mono gia edw mesa eimaste???


66227

SF
22/10/2006, 16:11
Διάβασε εδώ, και πάτα στο λινκ πάνω στο "καφέ Δέλεαρ"... ;)

beniamin
25/11/2006, 11:43
μμμ αχ τι μοθ κανατε τωρα σκεφτομαι να δωσο το cbf 250 που εχω για να παρω το 4 κιλ.μοτορι ουαου ψυνωμαι πολυ χοντρα.για πεσ τε μου φιλαρακια τι λεει το μηχανακι πως τα παει? τελικη? σε τι τιμη θα το βρω?????:beer:

Latino
27/11/2006, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από beniamin
μμμ αχ τι μοθ κανατε τωρα σκεφτομαι να δωσο το cbf 250 που εχω για να παρω το 4 κιλ.μοτορι ουαου ψυνωμαι πολυ χοντρα.για πεσ τε μου φιλαρακια τι λεει το μηχανακι πως τα παει? τελικη? σε τι τιμη θα το βρω?????:beer:


Το "μηχανάκι" όπως λες, λέει υπεραρκετά για μέσα στην Αθήνα καθώς οι επιδόσεις του είναι μεγάλες για μετακίνηση εντός πόλης. όταν λέω μεγάλες δεν εννοώ τρομακτικά μεγάλες, αλλά αν κάπου σε πέρνει να το ανοίξεις, είναι προθυμότατο να σε υπακούσει. Ο όγκος του επίσης δεν θα προβληματίσει , προσωπικά το θεωρώ πολύ ευέλικτο. Κατανάλωση -πολύ καλή.
Τιμές νομίζω οτι μπορείς να βρείς απο 2.200- 2.800 το πολύ αναλόγως χρονολογίας-μοντέλου. Δε μιλάω για V-TEC.
Τελική: Χμμμ! :a13: Τι να πω τώρα?! Το κοντέρ γράφει 180. Σε διαβεβαιώ οτι η βελόνα μπορεί και να ξεπεράσει αυτή την ένδειξη αλλά είναι περιττό και πολύ δύσκολα εφαρμόσιμο.
Για να κλείσω η γνώμη μου για τη συγκεκριμένη μηχανή είναι οτι είναι ένα πραγματικό "ΕΡΓΑΛΕΙΟ" για καθημερινή χρήση (δε μιλάω να δουλεύεις courier) και μια μηχανή που μπορεί να σου προσφέρει με ευκολία κάποιες οδηγικές συγκινήσεις.
:wave2:

SF
27/11/2006, 14:12
Εγώ να συμπληρώσω ότι η μηχανή μπορεί να είναι και σούπερ τουριστικό εργαλείο...
Με λίγη φροντίδα μόνο.
:)

beniamin
28/11/2006, 17:15
τελος του αλλο μηνα θα αρχισω το ψαξιμο γυρο στα 2500ε θελω.αλλα το cbfακι δεν θα το πουλησω.ποθλαει κανεις την δικια του?ποια η διαφορα με την εκδοση vtec????:wave2:

xend
29/11/2006, 15:48
Γεια χαρα σε ολους,
να ρωτησω καποια πραγματακια:

-τι συντηρηση κανετε?
-πως ξεχωριζουμε τι μοντελο ειναι? (και οχι ποτε ηρθαν Ελλαδα)
-ανταλλακτικα βρισκονται?
-γιατι υπαρχει τετοια αποκλιση τιμων? (1500-3000)
-βγαζουν κανενα προβλημα? :confused:

thanks...

SF
30/11/2006, 11:39
Έχω το μηχανάκι στα χέρια μου για 60000 χλμ και του έχω βγάλει τα μάτια (με την καλή έννοια).

Εγώ κάνω ένα τυπικό σέρβις (λάδι-φίλτρα-μπουζί) κάθε 10000 χλμ περίπου. Βαλβίδες δε χρειάστηκε ποτέ. Βέβαια τον τελευταίο καιρό (που το αγαπάω όλο και περισσότερο), έχω ρίξει το 10000 σε 8000 ή και λιγότερο. :)

Ανταλλακτικά γενικά θα βρεις. Για περίεργα ή ακριβά πράγματα (βλ. όργανα) ψάχνεις και στο internet.

H ερώτηση αν "βγάζουν πρόβλημα" δεν έχει νόημα φυσικά. Το μόνο στάνταρ θέμα που έχει το μηχανάκι είναι ο ανορθωτής, τον οποίο αλλάζεις μόλις καεί, και ησυχάζεις.

Για μοντέλο/χρονιά, δες σχήμα.

:wave2:


70823

pissaman
30/11/2006, 13:00
Αν όμως δεν έχεις 17ψηφιο αριθμό πλαισίου, μου στέλνεις ένα πμ ολόκληρο τον αριθμό και σου λέω τι ακριβώς μοντέλο είναι!
:beer:

xend
30/11/2006, 14:50
Κατ'αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.

Δεν μου ειπατε γι'αυτο:


Αρχικά δημιουργήθηκε από xend
Γεια χαρα σε ολους,
-γιατι υπαρχει τετοια αποκλιση τιμων? (1500-3000)

thanks...

MR.MEMPHISBONES
08/01/2007, 19:20
GIA METRHSTE KAI EMENA STH PAREA!SHMERA TO PHRA!SUPER FOUR,PROJECT BIG,PROTH ADEIA 98,H APOLAYSH HTAN AP TA PROTA XILIOMETRA POU KANAME MAZI,POLY MEGALH!THA EPISYNAPSO PIC LIAN SYNTOMOS,ISOS XREIASTO VOITHEIA AP TOUS PALIOTEROUS SE MERIKA TEXNIKA THEMATA GYRO AP TO CB-AKI,ELPIZO SE KATANOHSH!

odt
08/01/2007, 20:46
Καλοτάξιδο και αγρατζούνιστο το CBδακι φίλε μου :beer:
Περιμένουμε φωτογραφίες

Themis_81
09/01/2007, 01:25
ειχα και εγω το CB Version S Brembo Edition αλλα δυστυχως μου το εκλεψαν .....


Τα καλυτερα χιλιομετρα ειχα κανει μαζι του ...













.:bigcry: :bigcry: :bigcry:


74046

Themis_81
09/01/2007, 01:26
σνιφφφφ............ ολο μαμα ηταν εκτος απο ελατηρια (Hyperpro μπρος πισω.... ) Δεν μου ζητησε ποτε τιποτα αλλο ....


74047

Themis_81
09/01/2007, 01:30
και απο πανω ....


74048

freethan
16/01/2007, 16:51
Όμορφο μοτόρι, κρίμα... :sick: :bigcry:

SF
20/02/2007, 13:12
Συνάδελφοι έχω ένα πρόβλημα:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35666

Αααααααν έχει τύχει τίποτα παρόμιο σε κανέναν.... περιμένω με αγωνία να ακούσω τη λύση!
:bawl:

iosif
13/03/2007, 10:30
+1 cbsf '98
46.000 xlm

sxizomatis
24/03/2007, 09:32
καλημερα!
παρων και παντα ετοιμος για βολτες!!!

Chris1983gr
15/04/2007, 20:39
kalhspera..

mallon kai egw se kamia ebdomada tha eimai katoxos enow CB400SF modelo tou 98 me 17.000 km... h timh pou tha to agorasw einai 2800 ...to mhxanaki to exw dei kai einai se poly kalh katastash kai perimenw twra thn deytera trith na to kleisw :)

Aksizei ta lefta tou tetoia xronologia kai tetoia km ? Epeishs epeidh tha einai kai gia thn douleia mou ( na me phgainei oxi na to kakometaxeirizomai ) tha hthela na kserw an h katanalwsh einai megalh ..diabasa se alla threads alla den ebgala kai poly akrh...


Telos parathetw mia photo apo to mhxanaki pou tha kleisw ayrio :)


84310

sxizomatis
20/04/2007, 12:47
φιλε chris,
το μηχανακι οντωσ δειχνει αρκετα καλο απ την φοτω αλλα...ωσ εκει.ψαξτο καλα το μηχανακι γιατι 1)εχει πολυ λιγα χιλιομετρα,2)μαθε τι ακριβωσ σερβις εχει κανει το μηχανακι.κατα τα αλλα επειδη εχω(ειχα)ακριβως το ιδιο δεν καιει σχεδον καθολου αν το σεβαστεις και δεν εχει και πολλες απαιτησεις.τελος,οτι και αν αποφασεισεις ποτε ποτε αλλα ποτε μην ξεχνας το κρανος σου.τα λεμε

Themis_81
20/04/2007, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Chris1983gr
kalhspera..

mallon kai egw se kamia ebdomada tha eimai katoxos enow CB400SF modelo tou 98 me 17.000 km... h timh pou tha to agorasw einai 2800 ...to mhxanaki to exw dei kai einai se poly kalh katastash kai perimenw twra thn deytera trith na to kleisw :)

Aksizei ta lefta tou tetoia xronologia kai tetoia km ? Epeishs epeidh tha einai kai gia thn douleia mou ( na me phgainei oxi na to kakometaxeirizomai ) tha hthela na kserw an h katanalwsh einai megalh ..diabasa se alla threads alla den ebgala kai poly akrh...


Telos parathetw mia photo apo to mhxanaki pou tha kleisw ayrio :)

Δεν θελω να σε στεναχωρησω , αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι 98αρι...
Μετρητη βενζινης εχει ??
Και τα χιλιομετρα μην τα υπολογιζεις καθολου ... Πρωτον ειναι πολυ ευκολο να γυριστουν και δευτερον δεν σε απασχολουν σε μια τετοια μηχανη .Αν ειναι καλοσυντηρημενο ( δεν εννοω βαψιμο μονο ... ) και δουλεμενο σωστα ειναι πραγματικα σκυλι ...
Ειχα το Version S Brembo Edition και το μονο που ηθελε κατα την δικη μου γνωμη ηταν ελατηρια μπρος πισω Hyperpro . Για το συγκεκριμενο ηταν οτι καλυτερο . Και απο λαστιχα εβαζα μονο BT 90 Bridgestone ...
Aπο καταναλωση αν δεν το εχεις συνεχεια ψηλα αν θυμαμαι καλα εβγαζε 220+ στν πολη ...
Κατα τα αλλα μονο μια φορα ανορθωτη , σαν βλαβη , αλλα ειναι το μονο που βγαζουν ...


Εμενα δυστυχως μου το κλεψανε τον Σεπτεμβρη ...
:bigcry: :bigcry:




85130

akaposto
20/04/2007, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Chris1983gr
kalhspera..

mallon kai egw se kamia ebdomada tha eimai katoxos enow CB400SF modelo tou 98 me 17.000 km... h timh pou tha to agorasw einai 2800 ...to mhxanaki to exw dei kai einai se poly kalh katastash kai perimenw twra thn deytera trith na to kleisw :)

Aksizei ta lefta tou tetoia xronologia kai tetoia km ? Epeishs epeidh tha einai kai gia thn douleia mou ( na me phgainei oxi na to kakometaxeirizomai ) tha hthela na kserw an h katanalwsh einai megalh ..diabasa se alla threads alla den ebgala kai poly akrh...



98 δεν είναι με τίποτα.Πρώτη άδεια ίσως και να είναι του 98,αλλά...
το πολύ-πολύ να είναι αρχές 95.
Ψάξτο λίγο καλύτερα,π.χ. εδώ μέσα αγγελίες στα 2800 δεν παίζουν.

Chris1983gr
20/04/2007, 20:16
telika to phra shmera deytera tha to exw sta xeria mou..einai se poly kalh katastash twra gia ta 17.000km kai gw den to pisteyw...98 einai prwth adeia...den kserw poias xronologias einai akribws alla mou aresei poly to mhxanaki kai to goustarw trela!!:)

Ante peite mou kaloriziko re seis :>

odt
20/04/2007, 22:40
καλορίζικο :wave2:

xampos
20/04/2007, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Chris1983gr
telika to phra shmera deytera tha to exw sta xeria mou..einai se poly kalh katastash twra gia ta 17.000km kai gw den to pisteyw...98 einai prwth adeia...den kserw poias xronologias einai akribws alla mou aresei poly to mhxanaki kai to goustarw trela!!:)

Ante peite mou kaloriziko re seis :>

καλοταξιδο

τα μηχανακια δεν ριζωνουν παρα μονο στην καρδια μας :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Themis_81
21/04/2007, 00:18
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟΣΣΣΣΣΣ :beer: :beer: :beer:

billias1gr
21/04/2007, 03:25
Καλοριζικος καλοτάξιδος και πάντα καλά (άντε και καλή φουριά)

Υ.Γ Το μοντέλο μάλλον θα πρέπει να είναι 93άρι ή 94άρι με θερμόμετρο μέσα στο στροφόμετρο και αλλαγμένα αμορτισερ πίσω (μάλλον ΚΟΝΙ ή κάτι αλλο).


ΠΩΛΕΙΤΑΙ CB 400 SUPER FOUR VERSION R (1900 EURO)

http://www.moto.gr/forums/showthrea...9659#post729659

sxizomatis
21/04/2007, 07:56
καλοταξιδος φιλαρα,
σου ευχομαι μεσα απ την καρδια μου πολλα και ασφαλη χιλιομετρα!!!!!!
οσο για το ποτε ειναι ακριβως το μοντελο μπορεις να το τσεκαρεις ειτε απο το πισω σωληνακι του δισκοφρενου(λαστοιχακι)πχ.12345 678--> "1992"<-- κατα πασα πιθανοτητα ειναι του 1992 το μηχανακι σου, "η μπορεις να το δεις και απο την σφραγιδα σε ενα απο τα μπρατσα της πισω ζαντας παλι.τα λεμε!

akaposto
21/04/2007, 20:17
καλοτάξιδος,όρθιος καιιιι.....

λιώστοοοοοοοοοοοοοοοο!!!

xampos
21/04/2007, 20:47
φιλε 2800 το πηρες το εργαλειο?

δεν ξερω σε τη καταστασει ειναι αλλα η τιμη του ειναι τσημπημενη για ενα μηχανακι 10 ετιας +


η πρωτη αδεια που αναγραφεται στην αδεια που εχεις ειναι αυτην που εκδοθηκε στην ελλαδα.

(δηλαδη η πρωτη αδεια εντος ελλαδας)

τα μηχανακια αυτα ειναι εισαγωγης :rolleyes:


και στο δικο μου στην αδεια αναγραφεται το 98 αλλα το μοντελο ειναι 94

:wave2:

οπως και να χει μη νοιαζεσαι για τα χιλιομετρα (δεν παιζουν ρολο σε 10 ετιας μηχανακια) απλα καλο θα ηταν να ξερεις τη χρονολογιας ειναι ακριβως το μοντελο

:wave2:

billias1gr
22/04/2007, 13:19
Θα συμφωνήσω με το θέμα της άδειας αλλά θα διαφωνήσω με το φίλο Banditako και με άλλους συμφορουμίτες γαι το θέμα του ότι σε ένα μηχανάκι δεκαετίας δε μετράνε τα χιλιόμετρα και θα εξηγήσω το γιατί.

Είχα την τύχη να μετρήσω με όργανα ακριβείας τα εξαρτήματα σε αρκετούς κινητήρες αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών και να διαπιστώσω τη φθορά αλλά επειδή η απάντηση είναι πολύπλοκη θα την θέσω όσο πιό απλά γίνεται στις κάτωθι παραμέτρους.

1) Η φυσική φθορά του χρόνου, εδώ ναί τα χρόνια μετράνε και ισχύει ότι ανεξαρτήτως χιλιομέτρων η φθορά του χρόνου αφήνει τα σημάδια της. Ο μερακλής ιδιοκτήτης βέβαια εάν είναι οπλισμένος με ένα πλυστικό μηχάνημα, σπρέι και κεριά, αλοιφές για χρώμια νίκελ και η μηχανή είναι στεγασμένη η εξωτερική φθορά ελαχιστοποιείται και το μοτόρι μας δείχνει οπτικά σαν καινούριο.

2) Η μηχανολογική κατάσταση του κινητήρα και περιφερειακών έχει να κάνει με δύο φθορές, την φθορά απο ακινησία και τη φθορά απο πολυχρησία. Δηλαδή, ο χρήστης που αφήνει το μηχανάκι για μία περίοδο μηνών χωρίς διαδικασία συντήρησης (να ρίξει συντηρητικό στη βενζίνη, χωρίς να λαδώσει τα μπουζί και να περιστρέψει τον κινητήρα, χωρίς να τραβάει μία μανιβελιά η μιζιά μια φορά την εβδομάδα τουλάχιστον, χωρίς να κουνήσει την μηχανή λίγο μπρός πίσω για να μην κάθονται τα ρουλεμάν των τροχών στην ίδια θέση και αρκετά άλλα πράγματα) που θα θελα ολόκληρο πόστ να τα αναλύσω, καθώς δεν τα λέω εγώ αλλά τα μάνιουαλ των εταιρειών. Μία τέτοια ακίνητη μηχανή έχει χειρότερες φθορές και άς έχει το ένα τρίτο των χιλιομέτρων μία ίδιας άλλης (ίδιου μοντέλου και έτους) η οποία όμως κινούνταν τακτικά.

Υπάρχει όμως και η περίπτωση της πολυχρησίας. Μία μοτό δεκαπενταετίας με 25000 χλμ καλοσυντηρημένη και χωρίς να έχει μείνει ακίνητη πάνω απο μήνα θα είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση απο μία ίδια με 120000 χλμ στο κοντέρ (με το ίδιο σέρβις). Και αυτό γιατί ο κινητήρας-σασμάν και τα διάφορα εξαρτήματα του (βαλβίδες,οδηγοί,καδένες,εκκεντροφόροι,κουζινέτα και ρουλεμάν,έμβολα,κύλινδροι,κόμπλερ,φουρκέτες κτλ) θα έχουν υποστεί τη φθορά λειτουργίας και την αύξηση των τζόγων-ανοχών των συνεργαζόμενων εξαρτημάτων. Οταν μάλιστα η ιπποδύναμη είναι εκρηκτιική απο λίγα κυβικά τότε οι φθορές είναι μεγαλύτερες, π.χ άλλη φθορά θα έχει μία 1200άρα με 100 ίππους και άλλη μία 600άρα με τους ίδιους η οποία χτυπάει 14.000 στο στροφόμετρο. Για αυτό και έλεγα ότι ο μύθος είναι σχετικός.

Chris1983gr
23/04/2007, 19:25
ti na pw me ayta pou akouw..apoti eida sta swlinakia einai tou 94 modelo me prwth adeia to 98 gia ellada...dld lete na mhn einai kalo to mhxanaki ?den tha krathsei ?egw mia bolta pou to phga akougotan poly kala ktlp...lete na bgei moufa?

xampos
23/04/2007, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Chris1983gr
ti na pw me ayta pou akouw..apoti eida sta swlinakia einai tou 94 modelo me prwth adeia to 98 gia ellada...dld lete na mhn einai kalo to mhxanaki ?den tha krathsei ?egw mia bolta pou to phga akougotan poly kala ktlp...lete na bgei moufa?


χαλαροσε φιλε :beer: :beer:

μια χαρα ειναι

απολαυσε το και με σωστη συντηρηση και προσοχη θα εισαι μια χαρα

:wave2:

Chris1983gr
25/04/2007, 21:08
meta ta kalorizika ktlp exoume kai ta prwta ksenerwmata :) ...

1o den mou anabei to fws tou konter sta xiliometra :(
2o apo mia lakouba efyge to flash kai kremete san entero..:(
3o ekei pou phgaina Kabalas bolta kai to eixa psilogkazwsei..mou petaei taxythta ftanei 11.000 strofes to konter kai pataw amesws sympleksh..ksananebazw taxythta kai ola ok..meta apo 2 lepta mou sbhnei to mhxanaki kai den eperne mpros me tipota...anabosbhsa dikopth gyrisa reserba benzinhs 2-3 fores ktlp kai otan to ebala sto Fuel On ksana phre meta apo 2-3 fores reserva fuel on...

Ola ok meta...to afhnw kana 2wro paw na balw mpros...pali ta idia .. reserva fuel epeksa kai phre...

Shmeiwteon... otan to phra htan reserva hdh... ebala 5 euro kai ekana gyrw sta 60km..lete na adeiase kai na hthele na to balw reserva ? to mhxanaki twra leitourgei kanonika..lete na karfwsa tpt balbides pou ekane to apotomo katebasma? HELP!:( ti na einai ??

Entwmetaksy to relanti sto kryo einai 1600 strofes kai otan zestenete paei 2000...peiteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :( ... parolayta to mhxanaki einai kayla to koitane oloi einai kai se kitrino kai deixnei koukla..petaksa kai ligo kwlo katalathos :P

odt
26/04/2007, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Chris1983gr
meta ta kalorizika ktlp exoume kai ta prwta ksenerwmata :) ...

1o den mou anabei to fws tou konter sta xiliometra :(
2o apo mia lakouba efyge to flash kai kremete san entero..:(
3o ekei pou phgaina Kabalas bolta kai to eixa psilogkazwsei..mou petaei taxythta ftanei 11.000 strofes to konter kai pataw amesws sympleksh..ksananebazw taxythta kai ola ok..meta apo 2 lepta mou sbhnei to mhxanaki kai den eperne mpros me tipota...anabosbhsa dikopth gyrisa reserba benzinhs 2-3 fores ktlp kai otan to ebala sto Fuel On ksana phre meta apo 2-3 fores reserva fuel on...

Ola ok meta...to afhnw kana 2wro paw na balw mpros...pali ta idia .. reserva fuel epeksa kai phre...

Shmeiwteon... otan to phra htan reserva hdh... ebala 5 euro kai ekana gyrw sta 60km..lete na adeiase kai na hthele na to balw reserva ? to mhxanaki twra leitourgei kanonika..lete na karfwsa tpt balbides pou ekane to apotomo katebasma? HELP!:( ti na einai ??

Entwmetaksy to relanti sto kryo einai 1600 strofes kai otan zestenete paei 2000...peiteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :( ... parolayta to mhxanaki einai kayla to koitane oloi einai kai se kitrino kai deixnei koukla..petaksa kai ligo kwlo katalathos :P

1. Πταίσμα...για τόσο παλιό μηχανάκι...
2. Επίσης πταίσμα, φτιάχνεται πολύ εύκολα...
3. Είναι δύο πράγματα μαζί....Λοιπόν, αρχικά πας το μηχανάκι για σέρβις, ακόμη κι αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ορκίζεται στη μανέτα που κρατάει, πως έχει κάνει. Για το θέμα της βενζίνης....απλά το γεμίζεις...γυρίζεις το διακόπτη στο ON και τσεκάρεις το αποτέλεσμα...αν δεν σου ξανασβήσει, δεν υπάρχει πρόβλημα, αν ξανασβήσει, τότε ξαναποστάρεις....

Το ότι πετάει την ταχύτητα τώρα...μπορεί να μην είναι τίποτα, αλλά μπορεί να έχει και πρόβλημα το κιβώτιο...:(

11.000 στροφές, είναι αστείο νούμερο...με μετρια συντήρηση, μπορείς να το πηγαίνεις συνέχεια στον κόφτη...πρώτα θα καείς εσύ και μετά το μηχανάκι...

Το ρελαντί είναι πολύ ψηλά, ρυθμίζεται όμως εύκολα....

xampos
26/04/2007, 16:47
το ρελαντι μην σ ανυσιχει φιλε.

και μενα κρυο εχει ρελαντι στις 1600-1800 και ζεστο ανεβαινει τις 2000 .

θα το ρυθμησεις μια φορα την ωρα που ειναι ζεστο το μηχανακι . πιστευω ξερεις που ειναι η βιδα του ρελαντι. λογικα απ την αριστερη μερια κοντα στο ρεζερβουαρ

:wave2:

Chris1983gr
26/04/2007, 20:42
Paides eyxaristw :)

a) eftiaksa to flash me dikh mou bida kai einai ok :)
b) eftiaksa to relanti mou kai einai 1000 molis einai kryo kai 1300 molis zestenete ..
c) mallon htan benzinh pou me afhse giati den to ksanakane..to ksanaphga mhxaniko kai eipe oti einai ok den blepei tpt sta arxidia tou bebaia kiolas alla ok :)

d) tha pame kamia bolta ???? :)

Chris1983gr
26/04/2007, 21:30
mou esbhse prin ligo pali re gmt...pisteyw einai h benzinh...to gyrisa reserva kai meta apo 3-4 mizies mou phre... toso kanei gia na parei ?sto papi eperne me thn prwth :P

gia peite ligo..me adeio reservouar tou ebala 5 euro kai me afhse sta 60km peripou...alla to phgainw synexeia teza...einai logiko?lete na ftaiei kati allo ?molis to gyrisa reserva phre kanonika meta apo ligo kai synexisa kanonika...ti na pw...

billias1gr
27/04/2007, 21:30
Λογικότατο είναι να σε αφήσει με 5 ευρώ μετά απο τόσα χιλιόμετρα εάν το πήγαινες τέζα. Οταν βάζεις ρεζέρβα να περιμένεις μερικά δευτερόλεπτα να γεμίσουν με βενζίνη τα καρμπυρατέρ, έχουν κάποιον όγκο δεν είναι παπί η συγκεριμένη μηχανή. Βάλε λίγο παραπάνω βενζίνη , γέμισε το κιόλας να φύγουν τίποτε ψιλοσκουριές ή κοκαλλωμένες παλιές βενζίνες που μπορεί να έχει το τεπόζιτο απο ακινησία. Αν μείνει απο βενζίνη όντως θα θέλει δύο τρείς μιζιές είναι φυσιολογικό.
Κατά προτίμηση κατοστάρα αμόλυβδη που έχει και καθαριστικά πρόσθετα.

Chris1983gr
27/04/2007, 21:38
meta to skandalo me thn Shell apokleiete na broume eykola 100ra benzinh mou xa xa xa xa :)

File bill eyxaristw gia thn apanthsh :)

Na rwthsw...peite kamia idea na kolisw sta plagia sto trigwnaki pou grafei CB400 ...kala kalo aytokollitaki kiets...giati to cb400 mou exei skistei...

odt
28/04/2007, 09:21
Μια μικρή παρατήρηση...το μηχανάκι όταν φτιάχτηκε, φτιάχτηκε με το σκεπτικό να καίει super με μόλυβδο(σήμερα έχουμε αυτή με το πρόσθετο μολύβδου) αυτή παίζει, αναλόγως την εταιρία, 96-98 οκτάνια...Αρκετά καλά θα έλεγα. Δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος κάποιος να του βάζει αμόλυβδη 100αρα...Από πλευράς επιδόσεων, δεν θα δει διαφορά μετρήσιμη με ανθρώπινα κριτήρια και μολύνει και το περιβάλλον, καθώς επίσης και τον εαυτό του, αφού δεν έχει καταλύτη...

Chris1983gr
28/04/2007, 10:58
dld h 100ra tha tou kanei kako h kalo telika?den exei katalyth ? kalytera poio eleythero :> heheheh e:>

odt
28/04/2007, 12:01
Μιλάμε ότι κάνεις κακό στο περιβάλλον και κατ 'επέκταση και σε σένα. Το μηχανάκι δεν παθαίνει...

billias1gr
28/04/2007, 21:29
Σχετικά με αυτό που λέει ο φίλος ODT και την σούπερ βενζίνη με μόλυβδο. Η δική μου μηχανή κατασκευής 95-96 είχε επάνω αυτοκόλλητο στο ντεπόζιτο για χρήση αμόλυβδης. Οπως ξέρουμε οι συμβατικοί κινητήρες που απαιτούν βενζίνη με μόλυβδο, τον απαιτούν για την λίπανση των εδρών των βαλβίδων. Κινητήρες της δεκαετίας 90 και μετά έχουν το πάνσκληρο υλικό που καλείται στελλίτης στις έδρες και έτσι δεν απαιτούν απαραίτητα μολυβδωμένη βενζίνη. Επίσης ο τετραιθυλικός μόλυβδος ήταν και μία σπουδαία αντικροτική ουσία (για να μην χτυπάει ο κινητήρας πειράκια δηλαδή) καθώς ανέβαζε ανέξοδα αρκετα τον βαθμό οκτανίου μίας βενζίνης. Σαφώς και η σημερινή σούπερ όπως σωστά έθιξε ο φίλος ODT δεν έχει πιά μόλυβδο ο οποίος θεωρείται καρκινογόνος.

Εχω δεί στο μάνιουαλ της Kawasaki GPZ 900 του 1989 ότι η συγκεκριμένη μηχανή μπορεί να κάψει αμόλυβδη απο τότε. Η αλήθεια είναι ότι η E.P.A (Εnviromental Protection Agency) Η οποία έχει θεσπίσει πολύ αυστηρά όρια ρύπων στηνΑμερική για κάθε κινητήρα καθώς και οι δικές μας προδιαγραφές τύπου Euro 1,2,3 δεν συμφωνούν με την χρηση αμόλυβδης χωρίς καταλύτη γενικότερα στα αυτοκίνητα. Μέχρι πρίν λίγα χρόνια όμως που τα όρια ρύπων ήταν πιο ελαστικά και επειδή οι κινητήρες μοτό θεωρούνταν τεχνολογικά διαμάντια επιτρεπόταν η χρήση αμόλυβδης και χωρίς καταλύτη.

Τα φουράκια λοιπόν πρίν 10 χρόνια επιτρεπόταν να κάψουν αμόλυβδη ενώ τώρα δεν εισάγονται λόγω του ότι δεν καλύπτουν τα όρια ρύπων της ευρωπαικής νομοθεσίας κάτι που φαίνεται και απο την απουσία δίχρονων μεγάλου κυβισμού απο όλες τις εταιρίες.Κατά τα άλλα ο φίλος ODT έχει δίκιο ότι μολύνουμε το περιβάλλον χωρίς καταλύτη και χρήση αμόλυβδης αλλά στην περίπτωση των μοτό όχι περισσότερο απο τη χρήση σούπερ καθώς τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά και οι θάλαμοι κάυσης είναι κατάπολύ ανώτερα των μέσων κινητήρων αυτοκινήτου. Για αυτό και πρότεινα κατοστάρα πρίν για τον συγκεκριμένο κινητήρα. Επίσης η σούπερ αφήνει και κατάλοιπα.

odt
02/05/2007, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από billias1gr
...αλλά στην περίπτωση των μοτό όχι περισσότερο απο τη χρήση σούπερ καθώς τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά και οι θάλαμοι κάυσης είναι κατάπολύ ανώτερα των μέσων κινητήρων αυτοκινήτου.


Αυτό πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί, πιθανότατα να είναι έτσι τα πράγματα...:)

Και το δικό μου το φουράκι ('95) έκαιγε την 100άρα απροβλημάτιστα, όμως, μιας και δεν είχα δει αξιοπρόσεκτες διαφορές στην απόδοση (για να μην πω καθόλου διαφορές) προτιμούσα την Super LRP που ήταν (και είναι ακόμη) μακράν φθηνότερη :wave2:

GATOYLHS
05/05/2007, 18:31
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΕΡΕΣ ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΥΧΗΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ VERSION S ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΛΗΤΟ ΜΟΥ ΟΠΟΥ ΣΥΜΒΙΩΣΕ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΓΙΑ 6ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΑΥΤΑ ΤΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΕΝΑ CB1 ΜΟΝΤ.89 ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΕΧΕΙΣ ΦΕΡΘΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΣΤΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ.ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΠΟΣΟ ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΟΥΛΗΣΑ ΤΟ CB1 ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΕΡΝΑ ΕΝΑ SUPERFOUR ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ Ο ΚΟΛΗΤΟΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΡΕ ΦΟΥΡΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ.

ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΤΩΝ ΜΟΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ.ΤΟ CB1 HΘΕΛΕ ΣΤΡΟΦΑΡΙΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΡΟΠΗΣ ΠΟΥ ΕΒΓΑΙΝΕ ΨΗΛΑ ΕΝΩ SΤΟ VERSION S ΑΠΛΑ ΞΕΚΙΝΑΩ ΜΕ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΠΙΤΥΧΑΝΕΙ ΓΛΥΚΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ ΧΩΡΙΣ ΣΚΟΡΤΣΑΡΙΣΜΑΤΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΓΕΜΑΤΗΣ ΡΟΠΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΙΣ ΜΕΣΑΙΕΣ.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ HORNET 900 ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΤΟ CBAKI MIAΣ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΧΩ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΠΟΛΥ.

gemini
08/05/2007, 10:50
geia se olous.eimai k go katoxos edo kai dio mines enos cb 400 big 1 kai eimai poli eyxaristimenos.mou kostise 2600 me 34000 km alla poios to pisteyei. To pira me ragismeno organo kai den vrisko pouthena...allaksa anorthoti mexri stigmis kai kata ta alla ola kala!
psaxno gia organa kai gia kanena manual sto web.an gnorizei kaneis kati as enimerosei..

odt
08/05/2007, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gemini
geia se olous.eimai k go katoxos edo kai dio mines enos cb 400 big 1 kai eimai poli eyxaristimenos.mou kostise 2600 me 34000 km alla poios to pisteyei. To pira me ragismeno organo kai den vrisko pouthena...allaksa anorthoti mexri stigmis kai kata ta alla ola kala!
psaxno gia organa kai gia kanena manual sto web.an gnorizei kaneis kati as enimerosei..

2600!!!!!;;;;;;;;;????????:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Ο Χριστός και η μάνα του!!!!!

Sabre
08/05/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gemini
geia se olous.eimai k go katoxos edo kai dio mines enos cb 400 big 1 kai eimai poli eyxaristimenos.mou kostise 2600 me 34000 km alla poios to pisteyei. To pira me ragismeno organo kai den vrisko pouthena...allaksa anorthoti mexri stigmis kai kata ta alla ola kala!
psaxno gia organa kai gia kanena manual sto web.an gnorizei kaneis kati as enimerosei..

Πιασοκολέ ρε μάστορα........:rolleyes:

δλδ αν δεν είχε ραγισμένο όργανα (εκτός αν αναφέρεσαι στο τζαμάκι απο κάποιο ταχύμετρο/στροφόμετρο) πόσο θα στην πούλαγε? κανένα 3.000???:eek:

Ρε που πάτε και τους βρίσκετε ρε γμτ......

:cry:

gemini
08/05/2007, 12:47
les oti einai polla? ti na sou po re file den ksero..anelave autos pou mou to poulise na mou vrei kai kala free charge alla den to polipisteuo..to pira apo thessaloniki kai oi times edo einai pio tsimpimenes se sxesi me athina

Sabre
08/05/2007, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gemini
les oti einai polla? ti na sou po re file den ksero..anelave autos pou mou to poulise na mou vrei kai kala free charge alla den to polipisteuo..to pira apo thessaloniki kai oi times edo einai pio tsimpimenes se sxesi me athina

ΑΝ σου το αντικαταστήσει καινούργιο και η μηχανή δέν έχει βγάλει τπτ άλλο είσαι οκ.Πάντως επιμένω ότι 2600 δώσε μου και περίμενε να σου φέρω αναταλακτικό-γιατί-η-μηχανή-που-σου-πουλάω-έχει-χτυπημένο-εξάρτημα (όπου τα όργανα της πρέπει να είναι ακριβά/και μάλλον πάνε σετάκι) δέν είναι αγορά είναι κοροϊδια.
Και αν σε γράψει και δεν στο φέρει? ποιός σε καλύπτει?


Ρε Pisaman πόσο πάνε τα όργανα για το cb?

ΥΓ δέν είπες όμως για τι ράγισμα μιλάμε? καβούκι οργάνων? τζαμάκι? δουλευουν τα όργανα όπως είναι?

Μακριά απο κάτι τέτοιους

gemini
08/05/2007, 13:07
to kavouki einai ok alla gdarmeno.einai ragismeno to kykliko kapaki kai ta organa douleyoun kanonika

iosif
12/05/2007, 15:19
πήρα όργανα μεταχειρισμένα από κάποιον τσουκαλά στο ίλιον πριν κανά χρόνο.

billias1gr
13/05/2007, 15:19
Πριν κανά πεντάρι χρόνια που μου είχαν κλέψει τα όργανα απο ένα CB 400 Super Four Version R και ρώτησα την τιμή τους ως καινούργια έκαναν κοντά στα 1000 ευρώ. οταν μου είπαν τιμή κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό.
Τα όργανα του στρογγυλοφάναρου βέβαια βρίσκονται πιό εύκολα και πιθανά θα κάνουν φθηνότερα υποθέτω και ως καινούργια και ως μεταχειρισμένα. Αλλά τι ακριβώς εννοείς ραγισμένο κυκλικό καπάκι, το στεφάνι που συγκρατεί το τζαμάκι του όργανου.
Μπορεί πιθανά να βαριόνταν να λύσουν τα κοντέρ απο κάτω για να σου γυρίσουν τα χιλιόμετρα και μάλλον έβγαλαν το τζαμάκι χαλώντας την κυκλική μαύρη μεταλλική στεφάνη που το περιβάλλει ή μια άλλη πιθανή περίπτωση είναι απο κάποια πτώση στην οποία άλλαξαν μόνο τα καβούκια πίσω απο τα κοντέρ.

nightstalker
23/05/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από billias1gr
Σχετικά με αυτό που λέει ο φίλος ODT και την σούπερ βενζίνη με μόλυβδο. Η δική μου μηχανή κατασκευής 95-96 είχε επάνω αυτοκόλλητο στο ντεπόζιτο για χρήση αμόλυβδης. Οπως ξέρουμε οι συμβατικοί κινητήρες που απαιτούν βενζίνη με μόλυβδο, τον απαιτούν για την λίπανση των εδρών των βαλβίδων. Κινητήρες της δεκαετίας 90 και μετά έχουν το πάνσκληρο υλικό που καλείται στελλίτης στις έδρες και έτσι δεν απαιτούν απαραίτητα μολυβδωμένη βενζίνη. Επίσης ο τετραιθυλικός μόλυβδος ήταν και μία σπουδαία αντικροτική ουσία (για να μην χτυπάει ο κινητήρας πειράκια δηλαδή) καθώς ανέβαζε ανέξοδα αρκετα τον βαθμό οκτανίου μίας βενζίνης. Σαφώς και η σημερινή σούπερ όπως σωστά έθιξε ο φίλος ODT δεν έχει πιά μόλυβδο ο οποίος θεωρείται καρκινογόνος.

Εχω δεί στο μάνιουαλ της Kawasaki GPZ 900 του 1989 ότι η συγκεκριμένη μηχανή μπορεί να κάψει αμόλυβδη απο τότε. Η αλήθεια είναι ότι η E.P.A (Εnviromental Protection Agency) Η οποία έχει θεσπίσει πολύ αυστηρά όρια ρύπων στηνΑμερική για κάθε κινητήρα καθώς και οι δικές μας προδιαγραφές τύπου Euro 1,2,3 δεν συμφωνούν με την χρηση αμόλυβδης χωρίς καταλύτη γενικότερα στα αυτοκίνητα. Μέχρι πρίν λίγα χρόνια όμως που τα όρια ρύπων ήταν πιο ελαστικά και επειδή οι κινητήρες μοτό θεωρούνταν τεχνολογικά διαμάντια επιτρεπόταν η χρήση αμόλυβδης και χωρίς καταλύτη.

Τα φουράκια λοιπόν πρίν 10 χρόνια επιτρεπόταν να κάψουν αμόλυβδη ενώ τώρα δεν εισάγονται λόγω του ότι δεν καλύπτουν τα όρια ρύπων της ευρωπαικής νομοθεσίας κάτι που φαίνεται και απο την απουσία δίχρονων μεγάλου κυβισμού απο όλες τις εταιρίες.Κατά τα άλλα ο φίλος ODT έχει δίκιο ότι μολύνουμε το περιβάλλον χωρίς καταλύτη και χρήση αμόλυβδης αλλά στην περίπτωση των μοτό όχι περισσότερο απο τη χρήση σούπερ καθώς τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά και οι θάλαμοι κάυσης είναι κατάπολύ ανώτερα των μέσων κινητήρων αυτοκινήτου. Για αυτό και πρότεινα κατοστάρα πρίν για τον συγκεκριμένο κινητήρα. Επίσης η σούπερ αφήνει και κατάλοιπα.


η 95 v power δεν κανει την ίδια δουλειά? εγω την βαζω γιατί υποτίθεται οτι "καθαρίζει" το μοτερ, αν όμως βγάζει σημαντικά χειρότερους ρύπους (ποιοτικα οχι ποσοτικα) να την αλλαξω.

billias1gr
24/05/2007, 20:56
H Βί-Πάουερ της Σέλλ υποτίθεται ότι έχει αντιρρυπαντικά πρόσθετα για τον κινητήρα. Η παραπάνω εταιρεία βάζει ειδικά απορρυπαντικά πρόσθετα σε κάποια είδη βενζίνης που παράγει εδώ και δέκα χρόνια. Υποτίθεται ότι αυτά αποτρέπουν την δημιουργία καταλοίπων στον κινητήρα σε σχέση με μία απλή (και φυσικά φθηνότερη βενζίνη) χωρίς πρόσθετα. Αυτό που ξεσήκωσε όμως την μήνη πολλών καταναλωτών ήταν ότι η συγκεκριμένη βενζίνη μέχρι πρότινος δεν έγραφε το πόσα οκτάνια ήταν με αποτέλεσμα την παραπληροφόρηση του καταναλωτή και τα σχετικά πρόστιμα που πλήρωσε η Σέλλ στη συνέχεια.
Σαν γενικό κανόνα πάντως θα μπορούσαμε να πούμε ότι μία βενζίνη με απορρυπαντικά πρόσθετα καθαρίζει τις έδρες των βαλβίδων, τους αυλούς εισαγωγής, την κορώνα των πιστονιών,θαλάμους καύσης κτλ αλλά τα ίδια επιτυγχάνει και ένα πρόσθετο (πωλούνται εν αφθονία στα βενζινάδικα και ειδικά καταστήματα) καθαρισμού σε μπουκάλι το οποίο αναμιγνύουμε εμείς με την βενζίνη στο τεπόζιτο.
Αρα εάν δεν θελεις να μολύνεις το περιβάλλον ιδιαίτερα(σχετικό ως έκφραση) μπορείς να βάζεις την καινούρια σούπερ (με υποκατάστατα μολύβδου) και απορρυπαντικό πρόσθετο μόνος σου ανά τακτά χρονικά διαστήματα για να κρατηθεί ο κινητήρας καθαρός και απηλλαγμένος απο κάπνες και καρβουνιές αντί της παραπάνω εξειδικευμένης βενζίνης. Πάντως η διαφορά ρύπων αμόλυβδης -σούπερ στον κινητήρα μίας μοτό δεν είναι ιδιαίτερη. Αυξημένος όγκος μοτό όμως θα έκανε όντως μία διαφορά σε παγκόσμιο επίπεδο.

freethan
11/09/2007, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
πήρα όργανα μεταχειρισμένα από κάποιον τσουκαλά στο ίλιον πριν κανά χρόνο.

Καλησπέρα,
παίζει κανα τηλ, να ρωτήσω για ανταλλακτικά Version S που χρειάζομαι ; Pm με αν μπορείς,
ευχαριστώ.

orangedragon
14/09/2007, 15:28
file grafe :motodromio 210 5125222
motostop 210 8320293
motozogas 210 5771005
tsiknis 210 5225927
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

YG:elpizo na se voithisa ligo file kali epitixia!

freethan
16/09/2007, 18:47
Σ'ευχαριστώ orange :) :beer:
Να'σαι καλά :beer:

H0NDAKIAS
20/09/2007, 14:01
Προλαβαίνω μετά από τόσο καιρο να μπω στη λίστα των super four ? ? ?


105176

SF
20/09/2007, 14:18
Κούκλααααααααααααααααααααααααααααααααα:beer:

paris13
20/09/2007, 19:19
Γεια χαρά σε όλους. Αλήθεια υπάρχει ακόμα η λίστα και οι βόλτες..? Προλαβαίνω να μπω και εγώ στην λίστα ή έχει διαλυθεί. Δεν διάβασα τα προηγούμενα τοπικ και δεν ξέρω τη παίζει αλλά αν ισχύει θα ήθελα να με συμπεριλάβετε και εμένα μιας και από σήμερα είμαι και επίσημα cbακιας αφού το πήρα το κορίτσι...!!! :beer:
Ευχαριστώ προκαταβολικά τουλάχιστον για το καλοτάξιδο. :wave2:

SF
20/09/2007, 20:25
Πάντα όρθιος paris! Για συναντήσεις κλπ, βλέπε στο σχετικό τόπικ.
:beer:

paris13
21/09/2007, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Πάντα όρθιος paris! Για συναντήσεις κλπ, βλέπε στο σχετικό τόπικ.
:beer:

Ευχαριστώ SF νόμιζα ότι αυτό ήταν ... μάλλον παρασύρθηκα επειδή και άλλοι ζήτησαν κάτι αντίστοιχο.
Ευχαριστώ για τις ευχές και φυσικά ανταποδίδω. :beer:

H0NDAKIAS
22/09/2007, 07:24
:beer:

geowv
24/09/2007, 13:59
geia sas paidia.
kai gw cbakias eimai alla ths palias sxolhs.
aytos einai o "leontas" opws ton exw onomasei

http://i121.photobucket.com/albums/o228/geowv/000.jpg

twra psaxnw apegnwsmena ena cb 400 super four gia na synaixisw th genia tou "leonta"

freethan
24/09/2007, 21:50
Καλώς ήρθες και καλή παραμονή :beer:

Ελπίζω να βρεις άξιο και καλό συνεχιστή του Λέοντα :D

Οι αγγελίες του moto και των παραδιπλανών forum θα έχουν 1-2 για πούλημα. Δες και mototriti.gr και www.xe.gr :smilea:

H0NDAKIAS
25/09/2007, 07:48
Καλώς ήρθες απλά μια συμβουλή αν πάρεις super four ψάξτο καλά. Είναι τέλειο μηχανάκι αλλά επειδή είναι και λίγο παλιό θέλει προσοχή. Α επίσης τα μοντέλα του 92 τα πουλάνε ως μοντελα του 95 96 98 και αυτό διότι τότε είναι η πρώτη αδεια. Το σωστό είναι να πάρεις αριθμό πλαισίου και με ένα τηλ στο Σαρακάκη θα μάθεις την αλήθεια. :beer:

orangedragon
25/09/2007, 09:43
ine poli orea mixani ala ligi kseroun na tin ftiaxnoun k episis exi poli akriva antalaktika......!!!!!

H0NDAKIAS
25/09/2007, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από orangedragon
ine poli orea mixani ala ligi kseroun na tin ftiaxnoun k episis exi poli akriva antalaktika......!!!!!


Αυτό ξαναπέστο ala ligi kseroun na tin ftiaxnoun να αγιάσει το στόμα σου ! ! !

orangedragon
25/09/2007, 19:02
pio cb exis re file hontakia?

H0NDAKIAS
25/09/2007, 19:04
Η κούκλα μου είναι το CB400 Superfour του '92. Είναι λίγο γριούλα αλλά αν την νευριάσεις δεν χαρίζει ! !
:beer:

orangedragon
25/09/2007, 19:10
to diko mou ine to R me to maskaki. otan to pira itan se athlia katastasi siga siga omos to mazepsa ala to relanti tis den moy akoygete orea.

H0NDAKIAS
25/09/2007, 19:16
Ναι ξέρω ποιο έχεις ένα πορτοκαλί version R το ειδα στο post ησουν ο τύπος που είχες αγοράσει μεταχειρισμένη ενος αλλου παιδιού από δω μέσα. Και το έχω μαζέψει πολύ το πήρα 2000 και μου έχει παει κοντά 3500. Στο ρελαντί τι δνε σ΄αρεσει?

orangedragon
25/09/2007, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από H0NDAKIAS
Ναι ξέρω ποιο έχεις ένα πορτοκαλί version R το ειδα στο post ησουν ο τύπος που είχες αγοράσει μεταχειρισμένη ενος αλλου παιδιού από δω μέσα. Και το έχω μαζέψει πολύ το πήρα 2000 και μου έχει παει κοντά 3500. Στο ρελαντί τι δνε σ΄αρεσει?

to pires to pm ???

geowv
25/09/2007, 20:04
cb 400n

alla molis shmera vrhka ena cb 400 super four to teleytaio superfour pou vghke me to deikth vekzhnhs se aristh katastash apoti to eida.
2800 moupe kai exei polla ekstra epanw apo mpoukales amortiser lastixa fering ktlp.35000
gyrw tou 98 montelo

mono peite mou giati tha ksanapaw prin to parw na to voltarw kai na to akousw.

peite mou kapoia keria shmeia na koitaksw kai ti tha katalavw

thnx!