PDA

View Full Version : Zxr750 - Zx7r



tolis_glx
20/10/2004, 14:21
Καλημέρα σε όλους. Πρόσφατα απέκτησα ένα ZXR750 J2 (1992).

Το αγόρασα "ελαφρώς" τρακαρισμένο σε πολυ καλή τιμή ρισκάροντας για την κατάσταση του σασί. Τελικά ύστερα απο ελάχιστο κόστος έχω επιτέλους μηχανή (πάει το παπί).

Κανένας "συνάδελφος" εδώ?

(α, είμαι απο Θεσ/νίκη και σπουδάζω Καβάλα)

Παρόλο που δεν έχει πια λάδι το μπροστινό (τσιμούχες άλλαξα, θέλει καλάμια, καμιά ιδεά κανείς? αυτά που έχει δεν φτιάχνοντε έχουν τρελές γρατζουνιές/λακουβίτσες) και δεν έχω καλά λάστιχα έχω πάθει πλάκα με τον τρόπο που στρίβει... απίστευτο :cool:

Καμιά ιδέα κανείς για μεταχ./πολυεστερικά πλαστικά? Προτάσεις για λάστιχα? (δοκιμασμένα στην συγκεκριμένη μηχανή ή σε μηχανή με παρόμοιο στήσιμο?) Ο λαστιχάς μου προτίνει τα D208 στα 380Ε. Είχε τα D207 όταν την πήρα, λόγω ενος μπουζί αναγκάστηκα να αλλάξω το πίσω με ένα Metzeler M1 (νομίζω) και είναι αισθητά καλύτερο το Metzeler... έχω μπερδευτεί...

tolis_glx
20/10/2004, 14:26
Α... ίσως το μοναδικό κόκκινο... :cool:


5608

idi
20/10/2004, 14:58
φιλε μεγεια και προσοχη στην αρχη!!!!

:beer:

afrotwin
20/10/2004, 15:03
[i]Αρχικά δημιουργήθηκε από tolis_glx
Καλημέρα σε όλους. Πρόσφατα απέκτησα ένα ZXR750 J2 (1992).

Το αγόρασα "ελαφρώς" τρακαρισμένο σε πολυ καλή τιμή ρισκάροντας για την κατάσταση του σασί. Τελικά ύστερα απο ελάχιστο κόστος έχω επιτέλους μηχανή (πάει το παπί).

Κανένας "συνάδελφος" εδώ?

(α, είμαι απο Θεσ/νίκη και σπουδάζω Καβάλα)

Παρόλο που δεν έχει πια λάδι το μπροστινό (τσιμούχες άλλαξα, θέλει καλάμια, καμιά ιδεά κανείς? αυτά που έχει δεν φτιάχνοντε έχουν τρελές γρατζουνιές/λακουβίτσες) και δεν έχω καλά λάστιχα έχω πάθει πλάκα με τον τρόπο που στρίβει... απίστευτο :cool:

Καμιά ιδέα κανείς για μεταχ./πολυεστερικά πλαστικά? Προτάσεις για λάστιχα? (δοκιμασμένα στην συγκεκριμένη μηχανή ή σε μηχανή με παρόμοιο στήσιμο?) Ο λαστιχάς μου προτίνει τα D208 στα 380Ε. Είχε τα D207 όταν την πήρα, λόγω ενος μπουζί αναγκάστηκα να αλλάξω το πίσω με ένα Metzeler M1 (νομίζω) και είναι αισθητά καλύτερο το Metzeler... έχω μπερδευτεί... [/B]


:eyepop: :eyepop:
ego meta apo afto ksanarxizo ta narkotika
opios poulai as riksi ena pm
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Παρόλο που δεν έχει πια λάδι το μπροστινό (τσιμούχες άλλαξα, θέλει καλάμια, καμιά ιδεά κανείς?
:lol: :bawl: :lol: :bawl: :lol:


δεν έχω καλά λάστιχα έχω πάθει πλάκα με τον τρόπο που στρίβει...
:rotflmao: :rotflmao:

tolis_glx
20/10/2004, 15:18
αφρο, απλά ήθελα να τονίσω την τεράστια διαφορά που έχει μια μηχανή απ΄το παπί που είχα...

και να σου πω και την αλήθεια, επειδή (μη λέμε μλκιες) δε ξέρω να οδηγάω καλά ακόμα και ψιλοφοβάμαι λίγο, όποτε θες έλα να στην δώσω βόλτα να δεις μόνος αν στρίβει ή όχι...

(αν ακόμα ψάχνεις για ναρκωτικά ίσως μπορώ να σε βοηθήσω...)

idi θένξ :) να είσαι καλά :)

DEMINIO
20/10/2004, 22:21
Θρυλικό μηχανάκι....
Μοτερούκλα, πολύ καλό στήσιμο και πανέμορφο (για την εποχή του...) Α, και πολύ βαρύ επίσης...
Καμία σχέση με το ZX-7R πάντως...

Πάντως, έχε το νου σου, γιατί δεν είναι και πολύ λογικό να το συγκρίνεις με το παπί... Δεν έχουν διαφορά, απλά είναι άλλο πράγμα το ένα από το άλλο... :winka:

Καλορίζικο και να χαιρόσαστε αμφότεροι :smilea:

tolis_glx
21/10/2004, 00:22
deminio απ'οτι διάβασα, αν εξαιρέσουμε το 1ο 1ο zxr (που είχε νομίζω σασί απο gpz και δεν είχε ανάποδα μπροστά) όλα τα άλλα είναι λίγο πολύ ίδια (ελάχιστες ως καθόλου διαφορές) εκτός απο εμφάνιση και τα ram-air, εμένα έχει 2 σωλήνες απο ηλεκτρική σκούπα στο πλάι του τεπόζιτου, το προηγούμενο τις είχε στο κέντρο, τα επόμενα έχουν κανονικά ram-air.

Απλά μέχρι κάποια χρονολογία τα λέγαν ZX-7R Ninja στην αμερική και ZXR ωπουδήποτε αλλού ;) μετά γίναν όλα ZX7R

υποτίθετε ότι το δικό μου έχει το μοτέρ του Κ πάνω αλλά δε ξέρω (πιστεύω πως όχι, μια δυναμομέτρηση στο μέλλον θα δείξει)

Μα καμία σχέση με το παπί :) εκεί πού έβλεπα τους αγώνες στα GP και έλεγα πως πάνε έτσι και πόσο εύκολο "πέφτει" η μηχανή σε μια στροφή, έπαθα πλάκα όταν άρχισα να οδηγάω "κάπως" πιο γρήγορα/επιθετικά...

τελικά θέλει πολλά κιλά @@ για να οδηγήσεις ένα SS... respect σε όλους όσους τα χώνουν...

είδα κάτι φωτος εδώ μέσα απο μια "βόλτα" πρόσφατη... respect :)

αν και έχω αρχίζει να πλαγιάζω, έχω ακόμα κάπου στο μισό εκ. chicken strips στο πίσω λάστιχο (το οποίο δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη οπότε δε το κόβω να φεύγουν ποτέ ;) )

τέσπα, πήρα φόρα :) deminio θένξ :)

κανένας άλλος βρε παιδιά με κάνα παλιό kawa? όλοι καινούρια έχουν?

periklisk
25/10/2004, 15:33
Άντε με γεια!!!

τα d208 είναι αρκετά καλά για το συγκεκριμένο μηχανάκι.....

Αν κάνεις ένα σερβις στις αναρτήσεις (από κάποιον που ξέρει εννοείται) θα πάθεις εντελώς πλάκα με τον τρόπο που στρίβει.... μην το παρακάνεις όμως αν δε το μάθεις.....

άμα βρεις και μια τετράδα μηχανικά καρμπυρατέρ θα σκάβει κάτω αυτό το πράμα......

GyPsy
26/10/2004, 10:05
Α ρε τι με θυμισες τωρα!!!!

1)Το μηχανακι αυτο ΔΕΝ βρισκει κατω μασπιε....
βλεπε ατελειωτες κλισεις...
2)Εχει ενα μπροστινο και φρενα που θα το ζηλευαν
και σημερινες κατασκευες....
3)Πλαισιο ΒΡΑΧΟΣ
ομως...
4)Κανει ΘΟΡΥΒΟ,νομιζεις οτι καποιος εχει ξεχασει να σφιξει τις βιδες
5)Απανθρωπη θεση συνεπιβατη
6)Απανθρωπη θεση οδηγησης
7)ΤΟ σχολειο...μετα ολα θα σου φαινοντα παπια....

tolis_glx
10/11/2004, 13:26
periklisk θένξ :) τώρα που άρχισα να πληρώνομαι απτη δουλειά θα το πάω σε μάστορα να φτιάξει τα καλάμια ;)

GyPsy :) όντως κάνει φασαρία ... πολύ ...

απο θέση οδήγησης να σου πω και την αλήθεια δεν έχω κάνει ταξίδι με άλλη μηχανή, αλλά τώρα που πηγαινοέρχομαι Θεσ/νίκη - Καβάλα με τον σάκο στην πλάτη δε μου φένετε και πολύ κουραστικό

Ξέρει κανείς τιμές για πολυεστερικά? (Φτερό, Μούρη) Κάνα καλό μάστορα Θεσ/νίκη?

DimST
30/12/2004, 09:57
Εξαιρετικό μηχανάκι, απο τα καλύτερα sbk750, σίγουρα το πιο στριφτερό ZX αν και όχι τόσο ολοκληρωμένο όσο το επόμενο, το ZX7R.
Κορύφαίο μπροστινό-συνολικό στήσιμο, με φοβερή πληροφόρηση στον αναβάτη, ίσως απο τα καλύτερα SS για τον δρόμο.

Καλοτάξιδο μικρέ, δώσε λίγο περισσότερο προσοχή στο γκάζι του ακόμα και όταν νομίσεις πω το έχεις το έχεις συνηθίσει, το άλμα απο την πάπια σε αυτό είναι τεράστιο, να το έχεις πάντα στο μυαλό σου αυτό λίγο πρίν το καβαλήσεις :)

hornet
30/12/2004, 10:16
Εννοειται οτι θα βαλεις πολυεστερικα αλλα δεν ξερω στη Σαλονικη καποιον ..στην αθηνα ξερω
Τα καλαμια δεν πρεπει να ειναι ακριβα πολυ σχετικα!

tolis_glx
30/12/2004, 15:31
τα ορίτζιναλ τα καλάμια βγαίνουν 220€ έκαστο :( για ιμιτασιόν δε ξέρω, βρήκα στην αγγλία με 150€ το ένα, βάλε και μεταφορικά φτάνουμε στα ίδια σχεδόν ;)

μπορείς να κάνεις μια ερώτηση ή να μου δώσεις κάποιο τηλέφωνο για τα πολυεστερικά? θένξ ;) ενδιαφέρομε για ολόκληρο το κουστούμι εκτός απο τα πίσω πλαστικά

anco
21/02/2005, 20:14
Σταθη για τα πολυεστερικα ποιον ξερεις ?.