PDA

View Full Version : Showa mv-9*1 cbr



Panos82gr
11/10/2007, 11:24
Για σας, θα ηθελα να μαθω αν καποιος συμφορουμητης εχει γνωση πανω στη συγκεκριμενη αναρτηση, ειναι απο το cbr 600 tou 93, και θα ηθελα καποιες τεχνικες λεπτομερειες και τι ρυθμισεις μπορεις να κανεις πανω σε αυτο το αμορτισερ.

:)

sapila racing
11/10/2007, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Για σας, θα ηθελα να μαθω αν καποιος συμφορουμητης εχει γνωση πανω στη συγκεκριμενη αναρτηση, ειναι απο το cbr 600 tou 93, και θα ηθελα καποιες τεχνικες λεπτομερειες και τι ρυθμισεις μπορεις να κανεις πανω σε αυτο το αμορτισερ.

:)

Νομιζω οτι το 93 ειχε εκτός απο προφόρτιση ελατηρίου, ρυθμίσεις απόσεσης συμπίεσης, και απόσβεσης επαναφοράς.

Θα πρέπει να δεις 2 ρυθμιστες, ενα βιδάκι στο πανω μέρος που ρυθμίζει την συμπίεση και μια ροδέλλα στο κάτω μέρος που ρυθμίζει επαναφορά, αν θυμάμαι καλά.
Αν βάλεις φωτό θα σου πω σίγουρα
Και όπως σου ειχε πει ο Oldman μην τα πας ολα κατ ευθείαν στο τέρμα! Μελέτησες το μάνιουαλ? Θέλεις αλλο ενα ατομο για να μετρήσεις σωστα το sag. Το εκανες?

Panos82gr
11/10/2007, 11:52
Το πρωτο μου προβλημα ειναι οτι δεν εχω το μανουαλ. Για να ελεγξω το σαγκ το εκανα στην αρχη λιγο μπακαλικα με 2 φιλους μου, αλλα δεν εγινε σωστα γιατι δεν ειχα καταλαβει την περιγραφη του oldman απο το υπερποστ του :p
Τωρα με τις φοτο απο το site της olihns εχω καταλαβει πως να κανω τη μετρηση και θα γινει πιο σωστα. Αυτο που βλεπω πανω στην αναρτηση ειναι τα εξεις:

Προφορτιση ελλατηριου με γαντζοκλειδο.
Ρυθμιση μεσο κατσαβιδιου συμπιεσης το οπιο ειναι στο κατο μερος της αναρτησης.
Μια περιερργη μεγαλι βιδα ακριβως πισω απο την παραπανω βιδα στο ακριβος πισο μερος της αναρτησης
Πανω πανω δεν εχω προσεξει αν εχει και εκει καποια ρυθμιση αποσβεσης. Θα το κοιταξω να δω και αν ειναι θα βγαλω και μια φοτο να σου δειξω το αμορτισερ

θανξ!! :beer:

sapila racing
11/10/2007, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Ρυθμιση μεσο κατσαβιδιου συμπιεσης το οπιο ειναι στο κατο μερος της αναρτησης.
θανξ!! :beer:

Aυτη ειναι η ρύθμιση απόσβεσης επαναφοράς!

Ψαξε πανω τώρα.