PDA

View Full Version : Νέο σύστημα μετάδοσης Honda



BlaSen
11/10/2007, 12:28
Η Honda Motor Co., Ltd, ανακοίνωσε πως ολοκλήρωσε την εξέλιξη της μετάδοσης HFT (Human-Friendly Transmission). Πρόκειται για ένα νέο αυτόματο σύστημα μετάδοσης για μοτοσικλέτες που θα υποστηρίζει την απόλυτα μεταβλητή υδραυλική μηχανική μετάδοση της Honda.

Το σύστημα αυτό είναι αρκετά ελαφρύ αλλά και μικρό σε διαστάσεις ώστε να ταιριάζει στα σχέδια των νέων μοτοσικλετών. Έχοντας σκοπό να παρέχει όλες τις ανάγκες του αναβάτη, το HFT προσφέρει την επιλογή ανάμεσα σε δύο πλήρως αυτόματες λειτουργίες – την λειτουργία D για απλή, καθημερινή οδήγηση και την S για μια πιο αγωνιστική εμπειρία -. Από εκεί και πέρα υπάρχει και η χειροκίνητη λειτουργία των 6 ταχυτήτων που δίνει την αίσθηση του κανονικού, γνωστού χειρισμού.

Χαρακτηριστικά του HFT:

Πρόκειται για ένα σύστημα μετάδοσης με ευρύ φάσμα λειτουργιών σε μία ενιαία μονάδα. Το HFT είναι ένα ιδιαίτερα συμπαγές και ιδιαίτερα αποδοτικό μεταβλητό σύστημα μετάδοσης που καλύπτει της λειτουργίες της εκκίνησης, της μετάδοσης ισχύος και της αλλαγής σχέσεων, όλα σε έναν ενιαίο άξονα.

Η βασική διαμόρφωση του συστήματος αποτελείται από μία αντλία λαδιού για την μετατροπή της ισχύος του κινητήρα σε υδραυλική πίεση και μια μηχανή λαδιού για την μετατροπή της υδραυλικής πίεσης πίσω σε ισχύ.

Και τα δύο αποτελούνται από πολλαπλά έμβολα, μία βαλβίδα διανομής και ελεγκτή χειρισμού των εμβόλων, με κυλίνδρους να ενσωματώνονται στον άξονα εξόδου ισχύος.
Το σύστημα HFT διαθέτει επίσης τον πρώτο μηχανισμό κλειδώματος για την υδραυλική μηχανική μετάδοση. Κατά τη διάρκεια ταξιδιού αυτός ο μηχανισμός δουλεύει μειώνοντας τις απώλειες αποδοτικότητας της μετάδοσης, συμβάλλοντας στην βελτιωμένη οικονομία των καυσίμων.

(Πηγή:mototriti.gr)


108318

costas81
11/10/2007, 12:31
:rolleyes:



:winka:

Panos82gr
11/10/2007, 12:40
Το μελον ειναι στα scooters δηλαδη?

odt
11/10/2007, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Το μελον ειναι στα scooters δηλαδη?

οχι, απλά στο μέλλον μάλλον δεν ακούμε και πολλά, τσακ, κλανγκ, γκάπ

dessert
11/10/2007, 13:16
... όλα αυτά παίδες, αλλά οι πολλές επιλογές και τα πολλά καλούδια, σε ένα σύστημα, ποτέ δεν μου άρεσαν...
Να δω τι θα πεί ο μάστορας σαν θέλει να το ανοίξει...:rolleyes:

alex14
11/10/2007, 13:34
Σαν ιδεα ειναι πολυ καλη. Δεν γνωριζω απο θεμα βαρους τι θα παιξει. Λογικα πρεπει να τα εχει τα κιλακια του.
Παντως γενικα τα συστηματα αυτα ειναι αξιοπιστα.

Χρησιμοπουνται πολυ σε πλοια tankers για τις αντλιες φορτιου με πολυ καλα αποτελεσματα.

:wave2:

stefanos
11/10/2007, 13:40
ε δεν ανακαλύψανε και τον τροχό.
Εδώ και δεκάδες χρόνια έτσι λειτουργούν όλα τα μηχανήματα έργων.
Πάντως απο βάρος δεν θα έχει πρόβλημα γιατί καταργείται και το κιβώτιο ταχυτήτων εάν βάλεις μια μεταβλητού όγκου αντλία.

gixxerpap
11/10/2007, 14:01
...και τρομαξα απο τον τιτλο.....νομιζα για μια στιγμη οτι βρηκαν τροπο για να μεταδιδουμ την ασθενεια Honda:eek:

675
11/10/2007, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
... όλα αυτά παίδες, αλλά οι πολλές επιλογές και τα πολλά καλούδια, σε ένα σύστημα, ποτέ δεν μου άρεσαν...
Να δω τι θα πεί ο μάστορας σαν θέλει να το ανοίξει...:rolleyes:

+1000:(

stefanos
11/10/2007, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
... όλα αυτά παίδες, αλλά οι πολλές επιλογές και τα πολλά καλούδια, σε ένα σύστημα, ποτέ δεν μου άρεσαν...
Να δω τι θα πεί ο μάστορας σαν θέλει να το ανοίξει...:rolleyes:

Τι λέει τώρα όταν θέλει να ανοίξει κιβώτιο?
Πάντως αυτό θα μπορείς μάλλον ευκολότερα να το αντικαταστήσεις με άλλο χωρίς άνοιγμα κινητήρα.

OldMan
11/10/2007, 19:41
Και γιατί είναι "Human Friendly" ??? :look:

McGyver
11/10/2007, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Χρησιμοπουνται πολυ σε πλοια tankers

Δηλαδή πρώτα θα το βάλουν στο Var(k)adero;

:confused:

dessert
11/10/2007, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τι λέει τώρα όταν θέλει να ανοίξει κιβώτιο?
Πάντως αυτό θα μπορείς μάλλον ευκολότερα να το αντικαταστήσεις με άλλο χωρίς άνοιγμα κινητήρα.

...δεν ξέρω...:confused: Πάντως έμοιαζε με αυτό απο τα υπόλοιπα και δεν είχε πολλά setup. Λέω εγώ τώρα, μπορεί και να κάνω λάθος... :rolleyes:

stefanos
11/10/2007, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και γιατί είναι "Human Friendly" ??? :look:

Γιατί αν το λέγανε "αυτόματο" δεν θα το αγόραζε κανένας.
:p

Lupo
11/10/2007, 20:19
Θέλω ταχύτητες ρε!:mad:
Σας πειράζει?:mad:


Ρε μανία με τα αποστειρωμένα, πια!:mad:

Tpap
22/10/2007, 16:34
εχει και για σενα ταχυτητες..
χρονια δουλευουν αυτου του τυπου οι μεταδοσεις.
Γιατι οχι και στις μηχανες?

hidefnick
22/10/2007, 16:45
Το Yamaha 2*2 δεν είχε τέτοιο για να μεταφέρεται η κίνηση στον μπροστινό τροχό?

arxaios
22/10/2007, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
... όλα αυτά παίδες, αλλά οι πολλές επιλογές και τα πολλά καλούδια, σε ένα σύστημα, ποτέ δεν μου άρεσαν...
Να δω τι θα πεί ο μάστορας σαν θέλει να το ανοίξει...:rolleyes:
Αν ασχολούμασταν με το τι θα πει ο μάστορας ........... τότε τα φανάρια θα ήταν στην επάνω μεριά του ντεπόζιτου και θα έφεγγαν προς τα πάνω, για να λύνονται και να δένονται εύκολα !!!!!!!!
:lol: :lol: :lol:

Αλλά Ducati έχεις ........ με τον μάστορα θα ασχολήσαι !!!!!!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τώρα π'ερα από την πλάκα το σύστημα αυτό σε μηχανές τουρισμού καθώς και σε Scooters θα είναι πολύ καλό ......... σε SS θέλει μάλλον σκέψη !!!