PDA

View Full Version : Ο μύθος της Μικρασιατικής καταστροφής και τινών ακόμη γιαλαντζί γενοκτονιών...



Uriah Heep
11/10/2007, 14:40
Επειδή γράφτηκαν διάφορες απόψεις και προβληματισμοί, ας ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα.
Παραθέτω τα γεγονότα όπως ακριβώς μου τα "μετέφερε" η γιαγιά μου που έζησε τα "events" του '22...

Η Μικρασιατική καταστροφή είναι ένας κακόγουστος μύθος!
Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν Έλληνες αδειούχοι "συνωστίζονταν" στην αποβάθρα, στο λιμάνι της Σμύρνης, ανυπόμονοι να επιβιβαστούν σε κρουαζιερόπλοια για διακοπές φωνάζοντας και κυματίζοντας τα εισιτήριά τους και τις πιστωτικές κάρτες διαμαρτυρώμενοι για καθυστέριση...
...που οφειλόταν στο ότι οι τουρκικές αρχές ...δεν μοίρασαν δελτία προτεραιότητας για την επιβίβασή τους!
Οι γυναίκες που υποτίθεται ότι βιάστηκαν και σφάχτηκαν στη Σμύρνη...
...η αλήθεια είναι ότι σφάχτηκαν μεταξύ τους για τα μάτια των ωραίων Τουρκαλάδων, εφόσον η γυναίκα έχει πάντα ροπή προς τη νέα εξουσία, γοητεύεται από την ισχύ και τη βαρβατίλα που είναι στοιχεία αφροδισιακά...
Τα ίδια φυσικά έγιναν και με τους Πόντιους, που τους πήγαιναν περίπατο οι Τούρκοι στα ενδότερα της Μικράς Ασίας, για αγροτουρισμό...
...και αυτοί πέθαιναν ευτυχισμένοι στη φύση, μέσα σ΄ένα παραλήρημα φυσιολατρικού πανθεϊσμού!
Οι χιλιάδες Έλληνες, που κρεμάτηκαν από τους Τούρκους στον Πόντο, είναι απόλυτα εξακριβωμένο...
...ότι το επέλεξαν οι ίδιοι για να σωθούν, πληροφορούμενοι ότι πλησιάζει ο Ελληνικός Στρατός και δεν άντεχαν την έλευση της ελληνικής σκλαβιάς...
...καθόσον ήταν τόσο ελεύθεροι και ευτυχείς κάτω από τον τουρκικό ζυγό και μαθημένοι ηδονικά στο οθωμανικό δίκαιο!
Ο Καραϊσκάκης και ο Κολοκοτρώνης, απλά, δεν γούσταραν την παγκοσμιοποίηση που ήθελε να επιβάλει ο Σουλτάνος και τάβαλαν και με τον Ιμπραήμ που ήθελε να μας ενώσει με το σύνθημα "Ραγιάδες όλου του κόσμου ενωθείτε...και σφαχτείτε ν΄αγιάσετε"
όσο για κάτι μητροπολίτες και πατριάρχες που κρέμασαν κι έσφαξαν οι Τούρκοι...
...αυτά είναι χονδροειδής προπαγάνδα...
...προφανώς και θα σκόνταψαν σε καμιά τούρκικη ζαρντινιέρα με το κεφάλι...
...το οποίο και φυσιολογικά το "έχασαν"...

Το γιατί δεν ετέθη θέμα επίσημα για γενοκτονία...είναι απλό...
Όλοι οι μπάσταρδοι λαοί, σε όλα τα μπάσταρδα κράτη, με χίλια ψέματα και μύθους, κατασκευάζουν και ανασκευάζουν ιστορίες, που τις στηρίζουν με νύχια και με δόντια για να δικαιολογίσουν τα συμφέροντά τους, την ταυτότητά τους και την υπόστασή τους σαν λαοί και έθνη...

...σε κανένα, όμως, άλλο κράτος στον κόσμο δεν υπάρχουν τόσοι μπάσταρδοι, που να προσπαθούν να αποδείξουν...
...ότι είναι μπάσταρδοι!!! :confused:

:beer: :beer: :beer:

stefanos
11/10/2007, 14:57
Η γενοκτονία θεωρήται κακό πράγμα στις μέρες μας?

mourgakos
11/10/2007, 15:03
πειραζει ,μιας και δεν προλαβα αυτα,και εχω μεσα μου παρτιδα απο μυρσινα,
που ηθελα να παω στο ιρακ,στη γιουγκοσλαβια ,κλπ.,κλπ,και να ΣΦΑΞΩ αμερικανακια,
με τον ιδιο ενθουσιασμο οπως και τουρκαλακια?ε???πειραζει?

Uriah Heep
11/10/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Η γενοκτονία θεωρήται κακό πράγμα στις μέρες μας?


Στις μέρες μας η απάντηση είναι δύσκολη...

...όταν έχεις έναν λαό που κάνει λοβοτομή με μαρξίζουσες παπαριές, ερήμην της ανελέητης πραγματικότητας, που πάνε να επιβάλουν οι Τούρκοι...

...και τους unlimited πολιτικάντηδες που νομίζουν ότι ζούν στα νησιά Γκαλαπάγκος!

:beer: :beer: :beer:

mats8282
11/10/2007, 15:11
Κοιτα να δεις ομως που πανε να αναγνωρισουνε την γενοκτονια των Αρμενιων... Παρα τις πιεσεις της κυβερνησης Bushtodiaolo.


Ποια Αμερικανακια να σφαξεις mourgakos???

Blackwater Inc

:yuck: :yuck: :a57:

crs-k
11/10/2007, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Κοιτα να δεις ομως που πανε να αναγνωρισουνε την γενοκτονια των Αρμενιων... Παρα τις πιεσεις της κυβερνησης Bushtodiaolo.
.....................



Done! :D

mourgakos
11/10/2007, 15:19
αυτα τα αμυαλα και ανοητα αμερικανακια που υποστηριζουν με σθενος και με τολμη οτι
ειναι εκει και κανουν ολα αυτα για να ελευθερωσουν τους κατατρεγμενους....
να προσφερουν καλυτερη διαβιωση ,,και λοιπες μπαρουφες που ολοι ξερουμε.

mats8282
11/10/2007, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Done! :D


Δεν done.Ο προεδρος εχει το δικαιωμα να ασκησει βέτο.....Για να δουμε...


mourgakos check this --->
Americans are NOT stupid - WITH SUBTITLES
http://www.youtube.com/watch?v=fJuNgBkloFE

Dedicated to our American friends :wave2:

crs-k
11/10/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Δεν done.Ο προεδρος εχει το δικαιωμα να ασκησει βέτο.....Για να δουμε...
.................



Το θεμα ειναι οτι περασε απ' το Κοινοβουλιο. :smilea:

Gandalf dr685sm
11/10/2007, 15:51
συν το οτι ο texas-idiot , θέλει να μην χάσει και την υποστήριξη των πολιτικών εντός κοινοβολίου που νομίζω οτι στο Αμερικάνικο πολιτικό σύστημα δίνει και έδρες.

Μιας και οι εκλογές εκεί ΄, είναι αρκετά κοντά πλέον.


Gandalf

mats8282
11/10/2007, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
συν το οτι ο texas-idiot , θέλει να μην χάσει και την υποστήριξη των πολιτικών εντός κοινοβολίου που νομίζω οτι στο Αμερικάνικο πολιτικό σύστημα δίνει και έδρες.

Μιας και οι εκλογές εκεί ΄, είναι αρκετά κοντά πλέον.


Gandalf

Ναι αλλα ειναι η 2η 4ετια του. Οποτε δεν ξαναβαζει ο Bushtodiaolo.

Χωμάτινος
11/10/2007, 18:14
Έχω βαρεθεί να ακούω ανθρώπους να κατηγορούν τον Bush, τον Clinton, τον Reagan, τον Carter, τον Nixon και πάει λέγοντας..


Τον "μύθο του σπηλαίου" του Πλάτωνα τον έχετε ακουστά;

εν περιλήψη και απλοϊκά, όταν κοιτάς μία σκιά στον τοίχο μη νομίζεις ότι είναι η μοναδική αλήθεια, γύρνα το κεφάλι σου πίσω και θα δεις κάποιον να κουνάει μία ξύλινη φιγούρα μπροστά από τη φωτιά.

Χωμάτινος
11/10/2007, 18:51
Επίσης, κατά την ταπεινή μου άποψη ο εχθρός σ ί γ ο υ ρ α δεν είναι τ' αμερικανάκια, διότι αυτά απέκτησαν κράτος μόλις το 1792 (αν θυμάμαι καλά :look: ) ενώ ο Ελληνισμός πατιέται στο λάρυγγα από πολύ παλαιότερα (μα πολύ παλαιότερα).

παρακαλώ να μην μου βάλετε λέξεις στο στόμα όπως Ισραήλ, Εβραίοι, Σιών, Εξωγήϊνοι κτλ. ΔΕΝ είμαι τόσο γραφικός, από την άλλη δεν είμαι και τόσο αφελής γιά να πιστεύω ότι ο εκάστοτε Αμερικανός πρόεδρος κάνει ότι γουστάρει

kaps
11/10/2007, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Επειδή γράφτηκαν διάφορες απόψεις και προβληματισμοί, ας ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα.
Παραθέτω τα γεγονότα όπως ακριβώς μου τα "μετέφερε" η γιαγιά μου που έζησε τα "events" του '22...

Η Μικρασιατική καταστροφή είναι ένας κακόγουστος μύθος!
Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν Έλληνες αδειούχοι "συνωστίζονταν" στην αποβάθρα, στο λιμάνι της Σμύρνης, ανυπόμονοι να επιβιβαστούν σε κρουαζιερόπλοια για διακοπές φωνάζοντας και κυματίζοντας τα εισιτήριά τους και τις πιστωτικές κάρτες διαμαρτυρώμενοι για καθυστέριση...
...που οφειλόταν στο ότι οι τουρκικές αρχές ...δεν μοίρασαν δελτία προτεραιότητας για την επιβίβασή τους!
Οι γυναίκες που υποτίθεται ότι βιάστηκαν και σφάχτηκαν στη Σμύρνη...
...η αλήθεια είναι ότι σφάχτηκαν μεταξύ τους για τα μάτια των ωραίων Τουρκαλάδων, εφόσον η γυναίκα έχει πάντα ροπή προς τη νέα εξουσία, γοητεύεται από την ισχύ και τη βαρβατίλα που είναι στοιχεία αφροδισιακά...
Τα ίδια φυσικά έγιναν και με τους Πόντιους, που τους πήγαιναν περίπατο οι Τούρκοι στα ενδότερα της Μικράς Ασίας, για αγροτουρισμό...
...και αυτοί πέθαιναν ευτυχισμένοι στη φύση, μέσα σ΄ένα παραλήρημα φυσιολατρικού πανθεϊσμού!
Οι χιλιάδες Έλληνες, που κρεμάτηκαν από τους Τούρκους στον Πόντο, είναι απόλυτα εξακριβωμένο...
...ότι το επέλεξαν οι ίδιοι για να σωθούν, πληροφορούμενοι ότι πλησιάζει ο Ελληνικός Στρατός και δεν άντεχαν την έλευση της ελληνικής σκλαβιάς...
...καθόσον ήταν τόσο ελεύθεροι και ευτυχείς κάτω από τον τουρκικό ζυγό και μαθημένοι ηδονικά στο οθωμανικό δίκαιο!
Ο Καραϊσκάκης και ο Κολοκοτρώνης, απλά, δεν γούσταραν την παγκοσμιοποίηση που ήθελε να επιβάλει ο Σουλτάνος και τάβαλαν και με τον Ιμπραήμ που ήθελε να μας ενώσει με το σύνθημα "Ραγιάδες όλου του κόσμου ενωθείτε...και σφαχτείτε ν΄αγιάσετε"
όσο για κάτι μητροπολίτες και πατριάρχες που κρέμασαν κι έσφαξαν οι Τούρκοι...
...αυτά είναι χονδροειδής προπαγάνδα...
...προφανώς και θα σκόνταψαν σε καμιά τούρκικη ζαρντινιέρα με το κεφάλι...
...το οποίο και φυσιολογικά το "έχασαν"...

Το γιατί δεν ετέθη θέμα επίσημα για γενοκτονία...είναι απλό...
Όλοι οι μπάσταρδοι λαοί, σε όλα τα μπάσταρδα κράτη, με χίλια ψέματα και μύθους, κατασκευάζουν και ανασκευάζουν ιστορίες, που τις στηρίζουν με νύχια και με δόντια για να δικαιολογίσουν τα συμφέροντά τους, την ταυτότητά τους και την υπόστασή τους σαν λαοί και έθνη...

...σε κανένα, όμως, άλλο κράτος στον κόσμο δεν υπάρχουν τόσοι μπάσταρδοι, που να προσπαθούν να αποδείξουν...
...ότι είναι μπάσταρδοι!!! :confused:

:beer: :beer: :beer:
Πρέπει να ξαναδιαβάσω ιστορία ....Γερνάω και δεν θυμάμαι καλά :smilea: :smilea: :smilea:

Uriah Heep
11/10/2007, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Πρέπει να ξαναδιαβάσω ιστορία ....Γερνάω και δεν θυμάμαι καλά :smilea: :smilea: :smilea:

Εάν περιμένεις, σήμερα, να μάθεις ιστορία από το εδώ ιθαγενές και άξεστο πολιτικά κατιναριό των ιστορικών-κοτσαδόρων διαφόρων πέριξ, που διακρίνονται για την σκυμμένη τους γονυκλισία...

...είναι σαν να ψάχνεις για τρυφερότητα στο βάλτο των κροκοδείλων...

:beer: :beer: :beer:

OldMan
11/10/2007, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
την σκυμμένη τους γονυκλισία...
Αν ήταν ευθυτενής η γονυκλισία, θα τους χρίζανε ιππότες Billy !!! :beer:

mats8282
11/10/2007, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από χωμάτινος
Επίσης, κατά την ταπεινή μου άποψη ο εχθρός σ ί γ ο υ ρ α δεν είναι τ' αμερικανάκια, διότι αυτά απέκτησαν κράτος μόλις το 1792 (αν θυμάμαι καλά :look: ) ενώ ο Ελληνισμός πατιέται στο λάρυγγα από πολύ παλαιότερα (μα πολύ παλαιότερα).

παρακαλώ να μην μου βάλετε λέξεις στο στόμα όπως Ισραήλ, Εβραίοι, Σιών, Εξωγήϊνοι κτλ. ΔΕΝ είμαι τόσο γραφικός, από την άλλη δεν είμαι και τόσο αφελής γιά να πιστεύω ότι ο εκάστοτε Αμερικανός πρόεδρος κάνει ότι γουστάρει


Εχεις δικιο οτι ειναι κατευθυνομενος ο president. Αλλα ο συγκεκριμενος ειναι και εντελως βλακας.

mourgakos
12/10/2007, 07:59
δυστυχως εχω συναντησει πααααααρα πολλους ηλιθιους αμερικανους........
η πλειοψηφια τους ηταν στα χναρια του μπου σ κατα .
τι εντυπωση να εχω?
και οταν εχω φιλους,ναι φιλους,απο το Ιρακ και μου εχουν πει πως ηταν,τι ειπαν ,και τελικα τι
γινεται.
και οταν λεω για τα αμερικανακια,οταν σκοτωνουν θα τα λυπηθω?
θα κατσω απεναντι και θα βαραω και γω.υπακουουν σε διαταγες?και γω υπακουω
στη συνειδηση μου.
μακαρι να φαν το κεφαλι τους οπως οταν πηγαν να ελευθερωσουν το Βιετναμ///....
αλλα εκει ειναι ερημος,ελπιδα εχει μεινει στο βορειο Ιρακ που ειναι βουνα και λαγκαδια.
αει σιχτιρ πια ,απο την αρχη ηταν κλεφτες και δολοφονοι,και δεν θα παψουν ποτε,
γιατι τους κυβερνα το χρημα.
ΙΝ GOD THEY TRUST...

Cpt. Haddock
12/10/2007, 08:34
:look:

Γιατί έχω την εντύπωση οτι τα βέλη του Βασίλη στρέφονται και σ' εμένα;

:look:

Uriah Heep
12/10/2007, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:look:
Γιατί έχω την εντύπωση οτι τα βέλη του Βασίλη στρέφονται και σ' εμένα;
:look:


Αντικειμενική αλήθεια ΔΕΝ υφίσταται ως είδος...
Αν ήμουν αντικείμενο... ίσως να ήμουν αντικειμενικός...
...αλλά δυστυχώς είμαι υποκείμενο και είμαι σφόδρα υποκειμενικός, τουλάχιστον στην περίπτωση που σφάχτηκε ολόκληρη η οικογένεια της γιαγιάς μου το '22...
Ήταν 22 χρόνων και απεβίωσε το 95...τα έχουμε αναλύσει εκτενώς τα γεγονότα δηλαδή.
Ούτε δεοντολογία δεν μπορεί να υπάρξει, γιατί όλοι την περιέχουμε, αλλά με διαφορετικό τρόπο...
Αλλιώς βλέπει την απεργία ο εργοστασιάρχης, αλλιώς ο κομουνιστής κι αλλιώς η Ελένη Μενεγάκη...
Εσύ μπορεί να μην βλέπεις γενοκτονία...
Άλλος πιθανόν να νομίζει ότι πρόκειται για ριάλιτυ "τύπου περιπέτειας", που δεν μεταδόθηκε απ΄το Mega...
Κάποιος παραπάνω ρώτησε αν είναι κάτι κακό στις μέρες μας η γενοκτονία...
Τώρα που το σκέφτομαι μέχρι 1 ανά εξάμηνο δεν θα έβλαπτε, ακολουθώντας τις οδηγίες ενός καλού χασάπη...

Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές...
Για ποιό λόγο οι δικές μου πρέπει να έχουν σαν στόχο να θίξουν κάποιον προσωπικά?
Quis tacet consentire videtur...όποιος σιωπά δείχνει ότι συμφωνεί...
Ο μόνος τρόπος για να μην παρεξηγείται κανείς τελικά είναι...
...να μην διαβάζει το φόρουμ ώστε να μην "αναγκάζεται" να απαντήσει...


:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
12/10/2007, 10:55
Θα απαντήσω σαν καλός πολιτικός:

"Παρερμηνεύθηκαν οι δηλώσεις μου"

:lol: :wave2: :beer:

iosif
12/10/2007, 11:53
πειράζει που ενώ κάθε γενιά στην οικογένεια μου -από προπάππου ακόμα-αλλάζει τόπο κατοικίας αισθάνομαι "πατρίδα μου τα παιδικά μου χρόνια?" (που λέει και ο ποιητής)
πειράζει που ενώ οι ρίζες μου είναι σε πόντο, πόλη και καππαδοκία δεν αισθάνομαι την ανάγκη να σφάξω κανένα τούρκο, έλληνα, ρώσο κλπ?


αντιθέτως πολύ θα ήθελα να αντιληφθούν οι λαοί ότι αυτό που τεχνηέντως τους χωρίζει βρίσκεται σε κάτι βίλες και μέγαρα των κεντρικών πόλεων

όσο για τις ηπα και τον λαο τους....

για κάθε μπους υπάρχει ένας μπουκτσιν
για καθε φριντμαν υπάρχει ένας γκαλμπρέιθ
για κάθε μαντονα υπάρχει ένας τομ γουέιτς
για κάθε ράμπο υπάρχει ένα αποκάλυψη τώρα

sergiosm
12/10/2007, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
πειράζει που ενώ κάθε γενιά στην οικογένεια μου -από προπάππου ακόμα-αλλάζει τόπο κατοικίας αισθάνομαι "πατρίδα μου τα παιδικά μου χρόνια?" (που λέει και ο ποιητής)
πειράζει που ενώ οι ρίζες μου είναι σε πόντο, πόλη και καππαδοκία δεν αισθάνομαι την ανάγκη να σφάξω κανένα τούρκο, έλληνα, ρώσο κλπ?


Καθόλου δεν πειράζει
και πολύ καλά κάνεις που δεν αισθάνεσαι την ανάγκη να σφάξεις κανένα.

Η ιστορία όμως είναι ιστορία.
Αντί να την ωραιοποιούμε είναι καλύτερα να καταλάβουμε τί οδήγησε τους προγόνους μας στις όποιες πράξεις προκειμένου να μην τις επαναλάβουμε και εμείς.

Διότι, όπως είναι γνωστό η ιστορία επαναλαμβάνεται και ο μόνος τρόπος για να αποφευχθεί η επανάληψή της είναι η γνώση και η κατανόησή της

:wave2:

tifoefs
12/10/2007, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:look:

Γιατί έχω την εντύπωση οτι τα βέλη του Βασίλη στρέφονται και σ' εμένα;

:look:

Eχεις το γνωθι σεαυτον παλληκαριμ !!

Καθοτι Αγκλος ξερεις και απο τις πακατζ χολιντεϊς των ινδιανων και αλλων φυλων !

:evil: :evil: :evil: