PDA

View Full Version : Μήπως ξέρετε?



costas81
11/10/2007, 15:57
Ποιό είναι το πρόστιμο αν σε πιάσουν με αυτοκίνητο που καίει πετρέλαιο στην Αθήνα?


Επειδή έχουμε μια διαφωνία!

Vasilis_Strom
11/10/2007, 16:08
Αφαίρεση της άδειας οδήγησης και της άδειας κυκλοφορίας του αυτοκινήτου για ένα μήνα, καθώς και πρόστιμο περίπου 150?.

kalesin
11/10/2007, 16:11
εκτος αν το αυτοκινητο ειναι ''δηλωμενο'' σε νομο εκτος Αθηνας, Θεσ/νικης που επιτρεπεται το πετρελαιο

Vasilis_Strom
11/10/2007, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
εκτος αν το αυτοκινητο ειναι ''δηλωμενο'' σε νομο εκτος Αθηνας, Θεσ/νικης που επιτρεπεται το πετρελαιο


:nono: :nono: :nono: Μην το δοκιμάσεις :wave2: :wave2:

Cpt. Haddock
11/10/2007, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
εκτος αν το αυτοκινητο ειναι ''δηλωμενο'' σε νομο εκτος Αθηνας, Θεσ/νικης που επιτρεπεται το πετρελαιο

:nono:

Πετρελαιοκίνητο ΔΕΝ ταξινομείται στους παρπάνω νομούς

:wave2:

OldMan
11/10/2007, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
εκτος αν το αυτοκινητο ειναι ''δηλωμενο'' σε νομο εκτος Αθηνας, Θεσ/νικης που επιτρεπεται το πετρελαιο
:nono: :nono: :nono:

Επιτρέπεται ν κυκλοφορήσει ΜΟΝΟ στον νομό που είναι "δηλωμένο" !!

(στραβά μάτια γίνονται και για άλλους νομούς ΕΦΟΣΟΝ επιτρέπεται ή κυκλοφορία τους...) :wave2:

Cpt. Haddock
11/10/2007, 16:15
μλκ kalesin 7 :nono: εισέπραξες

:rotflmao: :wave2: :beer:

kalesin
11/10/2007, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
:nono: :nono: :nono: Μην το δοκιμάσεις :wave2: :wave2:


δεν το ηξερα...

ειχα την εντυπωση οτι επιτρεπεται
αλλα μαλλον ξερεις καλυτερα. Εγω ζω στα ξενα, επιτρεπεται η πετρελαιοκινηση, αλλα μαλλον ειναι υποαναπτυκτοι εδω

αλλα ας μην ανοιξουμε αυτο το θεμα

:wave2: :wave2:

kalesin
11/10/2007, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μλκ kalesin 7 :nono: εισέπραξες

:rotflmao: :wave2: :beer:


γμτ.. μου λειπουν αλλα 3 για να κερδισω τη δερματινη μπαλα

:lol: :lol:


ενταξει ρε παιδια, δεν ηξερα κ εμαθα

παντως εδω επιτρεπονται ολα οπως ειπα κ πιο πανω...


:beer: :beer:

costas81
11/10/2007, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:nono: :nono: :nono:

Επιτρέπεται ν κυκλοφορήσει ΜΟΝΟ στον νομό που είναι "δηλωμένο" !!

(στραβά μάτια γίνονται και για άλλους νομούς ΕΦΟΣΟΝ επιτρέπεται ή κυκλοφορία τους...) :wave2:


αν έχεις ένα αυτοκίνητο πετρέλαιο και θες να κάνεις ένα ταξίδι σε άλλο νομό που επιτρέπεται δεν γίνετε δηλαδή?

Vasilis_Strom
11/10/2007, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
δεν το ηξερα...

ειχα την εντυπωση οτι επιτρεπεται
αλλα μαλλον ξερεις καλυτερα. Εγω ζω στα ξενα, επιτρεπεται η πετρελαιοκινηση, αλλα μαλλον ειναι υποαναπτυκτοι εδω

αλλα ας μην ανοιξουμε αυτο το θεμα

:wave2: :wave2:


Μην το ανοίξουμε γιατί είναι μεγάλη πληγή :sick: :sick:

Εγκυκλοπαιδικά μιας και ανοίξαμε το θέμα, οι μόνες εξαιρέσεις που επιτρέπεται σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη η κυκλοφορία πετρελαιοκίνητων λεωφορεία, φορτηγά με ταχογράφο (ανω των 3,5 τόνων) στρατιωτικά οχήματα και για φορτηγά κάτω τον 3,5 τόνων μόνο αν οι ιδιοκτήτες έχουν άδεια παραγωγού ή πωλητή σε λαϊκές αγορές, αν δεν κάνω λάθος όμως και αυτά με κάποιους περιορισμούς.

Α, ξέχασα, στην Αττική Οδο επιτρέπεται :lol: :lol:

costas81
11/10/2007, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
:nono: :nono: :nono: Μην το δοκιμάσεις :wave2: :wave2:

δεν θέλω να το δοκιμάσω απλά μου έλεγε ένας κύριος στο γραφείο ότι παίζει κατάσχεση αν σε πιάσουν μέσα στην Αθήνα με αυτοκίνητο πετρέλαιο και διαφωνούσα.

apav
11/10/2007, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:nono: :nono: :nono:

Επιτρέπεται ν κυκλοφορήσει ΜΟΝΟ στον νομό που είναι "δηλωμένο" !!

(στραβά μάτια γίνονται και για άλλους νομούς ΕΦΟΣΟΝ επιτρέπεται ή κυκλοφορία τους...) :wave2:

Τα ΙΧ δεν τα δηλώνουμε. :D Για τα επαγγελματικά/αγροτικά ίσως να υπάρχουν περιορισμοί. Πάντως υπάρχουν προορισμοί που μπορείς να κινηθεί και στην Αττική/Θεσσαλονική του τύπου αεροδρόμιο, λαϊκή, κλπ.

dynogix
11/10/2007, 16:29
Σαν να μη μας τα λένε καλά οι κωλονόμοι τους...Κανονικά απ'οσο ξέρω στην επαρχία επιτρέπεται να κυκλοφορούν πετρελαιοκίνητα αγροτικά όχι επιβατικά.Έγω δεν έχω δει επιβατικό diesel με ελλήνικες πινακίδες ...ή για αυτο δεν παίρνει ο κόσμος επιβατικό diesel , επειδή τους υποχρεώνει να κυκλοφορούν μόνο στο νομό που έχουν βγάλει άδεια...:confused: :confused: :confused:

Vasilis_Strom
11/10/2007, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
δεν θέλω να το δοκιμάσω απλά μου έλεγε ένας κύριος στο γραφείο ότι παίζει κατάσχεση αν σε πιάσουν μέσα στην Αθήνα με αυτοκίνητο πετρέλαιο και διαφωνούσα.

Εαν δεν κάνω λάθος αυτό έπαιζε παλαιότερα, αλλά δεν παίρνω και όρκο γιατί κάποιο όργανο της τάξης μπορεί να το ξεθάψει :lol: :lol:

apav
11/10/2007, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
Σαν να μη μας τα λένε καλά οι κωλονόμοι τους...Κανονικά απ'οσο ξέρω στην επαρχία επιτρέπεται να κυκλοφορούν πετρελαιοκίνητα αγροτικά όχι επιβατικά.Έγω δεν έχω δει επιβατικό diesel με ελλήνικες πινακίδες ...ή για αυτο δεν παίρνει ο κόσμος επιβατικό diesel , επειδή τους υποχρεώνει να κυκλοφορούν μόνο στο νομό που έχουν βγάλει άδεια...:confused: :confused: :confused:

Για κοίτα καλύτερα τριγύρω. :D Μόνο Αττική και Θεσσαλονική απαγορεύονται. :smokin:

costas81
11/10/2007, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Για κοίτα καλύτερα τριγύρω. :D Μόνο Αττική και Θεσσαλονική απαγορεύονται. :smokin:


διάβασα κάπου ότι το Ελληνικό κράτος πληρώνει πρόστιμο γι αυτό το λόγο στην Ευρωπαική Ένωση.



Είμαστε γτπ!

catmaster
11/10/2007, 17:05
Οι κινητήρες ντίζελ - ας πούμε οι νεότεροι common rail - "θεωρητικά" (μην ξεχνάτε ότι ζούμε στην μπανανία) έχουν πολλά υπέρ όσον αφορά εκπομπές ρύπων και κατανάλωση....


Αλλά σιγά μην "υποχρεώσει" το κράτος τους πετρελαιάδες να κάνουν νέες γραμμές παραγωγής για αύξηση της κατανάλωσης του ντίζελ κίνησης στις μεγάλες πόλεις .... χεστήκανε για το περιβάλλον τη τσέπη τους θα κοιτάξουν...


είπαμε ... μπανάνες και μαϊμούδες ....

OldMan
11/10/2007, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
μου έλεγε ένας κύριος στο γραφείο
Αφού ήταν κύριος και όχι κανένας λεχρίτης, πάσο ...!!! :wave2:

VanDiemen
11/10/2007, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
.................................

Είμαστε γτπ!

Γαμώ τα παιδιά; :D

dynogix
11/10/2007, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Για κοίτα καλύτερα τριγύρω. :D Μόνο Αττική και Θεσσαλονική απαγορεύονται. :smokin:

...έστω και έτσι ποιος ο λόγως λοιπόν να δώσει ο κάτοικος της Βέροιας π.χ. ένα σκασμό λεφτά (γιατί από οτι ξέρω είναι και ακριβά αυτά) να αγοράσει diesel επιβατικό για να κυκλοφορεί στους γύρω νομούς :confused: Και αν , λέμε αν θέλει να πάει Θεσσαλονίκη και τον πιάσουν δηλαδής, πέφτει κλήση? ¨Η μήπως όταν τον πιάσει ο σερίφης -όπως στα γουέστερν- του δίνει διορία μέχρι τη δύση του ήλιου ,να εγκαλήψει την πόλη???:confused:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

apav
11/10/2007, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
...έστω και έτσι ποιος ο λόγως λοιπόν να δώσει ο κάτοικος της Βέροιας π.χ. ένα σκασμό λεφτά (γιατί από οτι ξέρω είναι και ακριβά αυτά) να αγοράσει diesel επιβατικό για να κυκλοφορεί στους γύρω νομούς :confused: Και αν , λέμε αν θέλει να πάει Θεσσαλονίκη και τον πιάσουν δηλαδής, πέφτει κλήση? ¨Η μήπως όταν τον πιάσει ο σερίφης -όπως στα γουέστερν- του δίνει διορία μέχρι τη δύση του ήλιου ,να εγκαλήψει την πόλη???:confused:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κάπως έτσι είναι εάν δεν το ψάξεις. :smokin:

Picanto:
10.750?
Panda:
11.900?
Punto:
13.550?
Fiesta:
13.680?
Corsa:
13.960?
Yaris:
14.990?
Polo:
15.670?

Και η λίστα συνεχίζεται μέχρι να βρεις το κατάλληλο για εσένα. Ουσιαστικά, οι τιμές είναι ίδια με τα κανονικά και η διαφορά ίσως να βγει σε θέματα εξοπλισμού.

Ποιος ο λόγος να το αγοράσεις;

-Δεν καταναλώνει καύσιμα! Η κατανάλωση τους σε μεικτές πραγματικές συνθήκες είναι στα 4-4.5lt/100km. :p
-Δεν χρειάζεται συντήρηση! :bigcry:
-Είναι ξεκούραστο στην οδήγηση. :D

Από εκεί και πέρα, εάν πηγαίνεις συχνά Αττική και Θεσσαλονίκη, είτε θα πάρεις το ρίσκο, είτε θα κυκλοφορείς με το παλιό στις δύσκολες περιοχές. :p Στην υπόλοιπη Ελλάδα και παντού στον κόσμο, κυκλοφορείς κανονικότατα. :wave2: