PDA

View Full Version : periergos hxos alisidas



mixalisX
11/10/2007, 17:43
meta apo tendoma alisidas se mastora paratirisa enan endono hxo tis alisidas xhtes. Piga shmera kai tou eipa na tin xalarwsei ligo pali. O hxos meiwthike ala akoma einai edw.

Mipos tin paratendwse kai epathe zhmia? h mipos exei problima to mprostino mou granazi? apo ekei mou akougete o hxos.

den akougetai san spasmeno donti ala einai shnexomeno. Mporei na einai idea mou kai apla min to akouga nwritera kai apla na hpirxe.

Exei kaneis kamia idea? Ligo sundoma parakalw giati den thelw na kanw polla km me auto to problima an uparxei kan problima dhladh.

thanx

catmaster
11/10/2007, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
meta apo tendoma alisidas se mastora paratirisa enan endono hxo tis alisidas xhtes. Piga shmera kai tou eipa na tin xalarwsei ligo pali. O hxos meiwthike ala akoma einai edw.

Mipos tin paratendwse kai epathe zhmia? h mipos exei problima to mprostino mou granazi? apo ekei mou akougete o hxos.

den akougetai san spasmeno donti ala einai shnexomeno. Mporei na einai idea mou kai apla min to akouga nwritera kai apla na hpirxe.

Exei kaneis kamia idea? Ligo sundoma parakalw giati den thelw na kanw polla km me auto to problima an uparxei kan problima dhladh.

thanx

Αν ο ήχος ξεκίνησε αφού την τέντωσε ... καταλαβαίνεις τι φταίει ... θέλει πιο πολύ μπόσικο ... βάλε και λίγο λάδι ...

(κανονικά παίρνουμε τα μπόσικα με αναβάτη επάνω.... )

:wave2:

OldMan
11/10/2007, 17:55
Άν έχει καπάκι το μπροστινό γρανάζι σου, βγάλτο και τσεκάρισε αν "παίζει" το γρανάζι !!
(αν η αλυσίδα ήταν καργαρισμένη, πιθανόν να σου την έκανε την ζημιά...)



Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
κανονικά παίρνουμε τα μπόσικα με αναβάτη επάνω...
Να σε δω να κάθεσαι στο μηχανάκι και συγχρόνως να λασκάρεις άξονα και να σφίγγεις κόντρα παξιμάδι (ή να κεντράρεις τον σαλίγκαρο...) :smokin:

catmaster
11/10/2007, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
....Να σε δω να κάθεσαι στο μηχανάκι και συγχρόνως να λασκάρεις άξονα και να σφίγγεις κόντρα παξιμάδι (ή να κεντράρεις τον σαλίγκαρο...) :smokin:


It needs two to tango darling.... :smokin:


(που είναι ο Κρούκης ρε γαμώτο ;; Με πούλησε για ένα κιούπι λουκουμάδες... :blush: )

OldMan
11/10/2007, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
It needs two to tango darling.... :smokin:
Εγώ είμαι της εποχής του Fox - trot sweety ...!!! :winka:


Και για να μην λέμε παπαριές (μέρες που είναι...) :

Ο τζόγος της αλυσίδας ρυθμίζεται ανάλογα με το πως φαντάζεται ο κατασκευαστής της μοτό ότι θα βολέψει τον αναβάτη της !!

Ο ασφαλέστερος (και σωστότερος μηχανολογικά) τρόπος είναι να έρθουν σε ευθεία τα κέντρα του μπροστινού και πισινού γραναζιού με το σημείο έδρασης του ψαλιδιού (είναι το σημείο που τεντώνεται περισσότερο η αλυσίδα...).

Στο σημείο αυτό θα πρέπει η αλυσίδα να γυρίζει ελεύθερα μεν, αλλά χωρίς κανένα απολύτως τζόγο !!

:wave2:

gcrook
11/10/2007, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster


(που είναι ο Κρούκης ρε γαμώτο ;; Με πούλησε για ένα κιούπι λουκουμάδες... :blush: )

Ηρθα.
Τι θες να σφιξουμε;:blush:

froulis
11/10/2007, 20:09
Απο περιέργια και μόνο: αν παίζει το μπροστινο γραζάνι τί σημαίνει; Οτι θέλει άλλαγμα το σετ γραναζιών ή κάτι άλλο;

OldMan
11/10/2007, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από froulis
Απο περιέργια και μόνο
Έχω ένα γνωστό που η δουλειά του είναι να @#$% περίεργους ...:D :mad: :D



Αρχικά δημιουργήθηκε από froulis
αν παίζει το μπροστινο γραζάνι τί σημαίνει; Οτι θέλει άλλαγμα το σετ γραναζιών ή κάτι άλλο;
Εξαρτάται γιατί και πόσο καιρό "παίζει" ...

Αν έχει επιφέρει φθορά στην αλυσίδα, σίγουρα έχει μεταφερθεί και στο πίσω γρανάζι οπότε πάμε για σετάκι αλυσιδογράναζων ...!!!

:wave2: :beer:

froulis
11/10/2007, 20:23
Έχω ένα γνωστό που η δουλειά του είναι να @#$% περίεργους ...

Ωραία δουλειά... ζηλεύω.


Υπάρχει περίπτωση να παίζει το γρανάζι από πρόβλημα πιό σοβαρό ή εαν συμβαίνει αυτό ειναι καθαρά θέμα αλυσιδογράναζων;

Απο απλό ενδιαφέρον.....

OldMan
11/10/2007, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από froulis
Υπάρχει περίπτωση να παίζει το γρανάζι από πρόβλημα πιό σοβαρό ή εαν συμβαίνει αυτό ειναι καθαρά θέμα αλυσιδογράναζων;
Δεν σε κατάλαβα ...

Υποτίθεται ότι τα γρανάζια είναι συνεπίπεδα μεταξύ τους και με την αλυσίδα !!!

Αν κάποιο από αυτά γυρίζει "έκκεντρα", ψάχνουμε να βρούμε το γιατί ...

π.χ.
το ποιο συνηθισμένο στο πισινό γρανάζι είναι να μην είναι σωστά ρυθμισμένοι οι αποστάτες του άξονα του τροχού ( ή να είναι "λάσκα" ο άξονας ) ...

για το μπροστινό, εξαρτάται από τον τρόπο εφαρμογής του στο καρέ του άξονα (χαλασμένος ή λάθος αποστάτης, λασκαρισμένο παξιμάδι ή βίδες κ.λ.π.)



Αρχικά δημιουργήθηκε από froulis
Απο απλό ενδιαφέρον.....
Τέτοιον γνωστό δεν έχω, δυστυχώς...:sad:

froulis
11/10/2007, 20:38
Εχω δει την περίπτωση που το μπροστινο γρανάζι "παίζει" μπρος πισω στην διεύθυνση του άξονα που περνάει απο το κέντρο του. Μιλάω για αποστάσεις περίπου 1 με 2 εκατοστα (με το μάτι). Αυτο είναι πρόβλημα ή συμβαίνει ούτως ή άλλως;

OldMan
11/10/2007, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από froulis
Εχω δει την περίπτωση που το μπροστινο γρανάζι "παίζει" μπρος πισω στην διεύθυνση του άξονα που περνάει απο το κέντρο του. Μιλάω για αποστάσεις περίπου 1 με 2 εκατοστα (με το μάτι). Αυτο είναι πρόβλημα ή συμβαίνει ούτως ή άλλως;
Too much για τζόγο ....!!! :eyepop:

Σε κάποια συστήματα μετάδοσης υπάρχει ένας μικρός τζόγος (λιγότερο από 1 mm) λόγω σχεδιασμού για να υπάρχει δυνατότητα "αυτοκεντραρίσματος", αλλά δεν έχει να κάνει με μηχανάκια παραγωγής !!!

froulis
11/10/2007, 20:47
Αρα οδηγούμαστε στο συμπέρασμα οτι φταίει...
τι ακριβώς;

OldMan
11/10/2007, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από froulis
Αρα οδηγούμαστε στο συμπέρασμα οτι φταίει...
τι ακριβώς;
σΕ είπα παραπάνω, βρε τζάνουμ ... :wave2:

(μη αποκλείοντας την περίπτωση να μιλάμε για λάθος γρανάζι...) :winka:

froulis
11/10/2007, 20:55
εχεις ντικιο κουτς!
αν ξαναβρώ τον γνωστό με το μηχανάκι στο οποίο έκανα την παρατήρηση θα κοιτάξω πρωτα απ' όλα πόσο "λάσκα" είναι απο βιδες κλπ.
Τώρα για το τι είναι ο αποστάτης και πώς αλλάζει... μέχρι εκει δεν εχω φτάσει ακόμα, αλλά δεν βιάζομαι. Ευχαριστώ πάντως για τα φώτα!

xampos
11/10/2007, 20:59
Mιχαλη προσεχε μονο γιατι ξερεις τι εγινε με το δικο μου

ακουγα για καμοια βδομαδα απο το μπροστινο γραναζι εναν ηχο και το εργαψα στ @@ μου και τελικα εξενδωνιστικε η αλυσιδα την ωρα που πηγαινε με 140 :eek:

τσεκαρε το :)

mixalisX
11/10/2007, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
Mιχαλη προσεχε μονο γιατι ξερεις τι εγινε με το δικο μου

ακουγα για καμοια βδομαδα απο το μπροστινο γραναζι εναν ηχο και το εργαψα στ @@ μου και τελικα εξενδωνιστικε η αλυσιδα την ωρα που πηγαινε με 140 :eek:

τσεκαρε το :)

esena thumithika giauto to prosexo to pragma.


Parepiptontos, o tupos laskare mono to aristero paximadi, gia na laskarei o piso troxos, kai oxi kai ta duo. Me paraxenepse auto kai ton rotisa malista an tha xasei tin euthia tou me to mprostino granazi.

Telika eixe dikio autos h egw? An einai etsi tote prepei na laskaro kai to alo granazi kai ksana tentoma???