PDA

View Full Version : Πως την γυαλίζετε;



kaps
11/10/2007, 21:03
Για να μην παρεξηγηθούμε κιόλας ...εννοώ τα πλαστικάκαι όχι μόνο της μοτό σας . Σιλικόνη βάζω μετά από λίγο θαμπώνει . Παραφινέλαιο δοκίμασα άστα να πάνε . Γυαλιστικό ταμπλό τζίφος.Είναι καια υτές οι γρατζουνιές στο πλαστικό πίσω στην ουρά ...Πέστε καμιά ιδέα

OldMan
11/10/2007, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Είναι και αυτές οι γρατζουνιές στο πλαστικό πίσω στην ουρά ...Πέστε καμιά ιδέα
Να μην έχεις περασμένο μπρελόκ με κλειδιά στην ζώνη, γιατί στις σούζες πάνε πίσω και γρατσουνίζουν την ουρά ... :wave2:

mai_tai
11/10/2007, 23:45
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΛΟΙΦΕΣ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΓΙΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΜΕΡΗ-ΚΑΙ ΜΟΝΟ- ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΟ-

trigger
11/10/2007, 23:46
Eγώ τα έβαψα και τα πέρασα βερνίκι γιατί είναι απαράδεκτα!

hotcarver
12/10/2007, 00:09
Μη γελασει κανεις...Το καλυτερο einai to overlay...ειπα μην γελασει κανεις ετσι..Οποιος δεν το πιστευει ας δοκιμασει..

ronin1
12/10/2007, 00:19
εγώ μετά το πλύσιμο περνάω σπρει σιλικονης της Wurth στα πλαστικα (στα αβαφα απαραιτητα για συντηρηση..) κ στο κουστουμι για γυαλαδα κ συντηρηση...

πολυ μου αρεσει το αποτελεσμα του..

Nikoskazer2000
12/10/2007, 01:04
Το καλύτερο και το πιο χρονοβόρο και κουραστικό που είχε δοκιμάσει ποτέ ηταν μια κρέμα της Valma για μεταλλικές και γενικά λείες βαμμένες επιφάνειες που είχε κερί και τεφλόν.

Μετά το πλύσιμο/στέγνωμα έβαζα σε μικρή ποσότητα βαμβακιού κρέμα και την άλοιφα σε μικρή επιφάνεια με προσοχή να μη μπεί σε καμιά σχισμή ή κεφάλι βίδας αλλιώς θα φαινόταν ασπρίλα απο χιλιόμετρο, περίμενα 3-4 λεπτά ωσπου η κρέμα να γίνει ξερή σαν διορθωτικό υγρό και μετά ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΒΑΜΒΑΚΙ έτριβα με δύναμη ώσπου να φύγει.

Πολύ κούραση αλλα το αποτέλεσμα με δικαίωνε! -->ούτε ματ επιφάνεια -->ούτε να έχει γλιτσιάσει --> καθαρή γυαλάδα :cool:

argi6argi
12/10/2007, 02:03
Πολύ καλή είναι και μια αλοιφή της 3M. Όταν μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφία.

hotcarver
12/10/2007, 08:09
Αλλο βαμμενα πλαστικα και αλλο αβαφα οπως του xt.Αν περασεις κερι σε αβαφα θαμπωνουν.Αυτο ισχυει και για την 3M.Ειπαμε η overlay η ενα γιαλυστικο της armor all για βινυλια.

kaps
12/10/2007, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από hotcarver
Μη γελασει κανεις...Το καλυτερο einai to overlay...ειπα μην γελασει κανεις ετσι..Οποιος δεν το πιστευει ας δοκιμασει..
Το σκεφτόμουν εχθές έχοντας κάνει μια εξερεύνηση στα απορρυπαντικά της συζύγου και το εξέταζα αν θα έκανε αφού για το λούστρο είναι ότι πρέπει . Λες;;;;;;;;:rolleyes:

kaps
12/10/2007, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Να μην έχεις περασμένο μπρελόκ με κλειδιά στην ζώνη, γιατί στις σούζες πάνε πίσω και γρατσουνίζουν την ουρά ... :wave2:
old man .....Πάλι έγραψες :beer:

hotcarver
12/10/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Το σκεφτόμουν εχθές έχοντας κάνει μια εξερεύνηση στα απορρυπαντικά της συζύγου και το εξέταζα αν θα έκανε αφού για το λούστρο είναι ότι πρέπει . Λες;;;;;;;;:rolleyes:
Κι εγω απο εκει το αγορασα..Δοκιμασε το..ΣΤΑΝΤΑΡ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...

SUPERMARIO
14/10/2007, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από hotcarver
Μη γελασει κανεις...Το καλυτερο einai to overlay...ειπα μην γελασει κανεις ετσι..Οποιος δεν το πιστευει ας δοκιμασει..






απ' οτι ξερω το overlay εχει κερι μεσα για να γυαλιζει τα επιπλα και θαμπωνει το χρωμα του πλαστικου.:wave2:

hotcarver
14/10/2007, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
απ' οτι ξερω το overlay εχει κερι μεσα για να γυαλιζει τα επιπλα και θαμπωνει το χρωμα του πλαστικου.:wave2:
Δεν ειναι ομως σκληρο κερι.Εχω 3Μ για το αυτοκινητο.Η 3Μ ειναι για σκληρες βαμμενες επιφανειες.

kaps
14/10/2007, 21:50
Το δοκίμασα ως εξής ..Διέλυσα 1 μέρος με 3 νερό και ψέκασα τα σημεία που ήθελα . Δεν λέω πως κάλυψε γρατζουνιές κ.λ.π αλλα την γυάλισε μια χαρά και της άφησε ένα διακριτικό άρωμα σαλονιού :p :look: :rotflmao:

Nikoskazer2000
14/10/2007, 23:49
Τεφλόν παιδιά! Οτιδήποτε γυαλιστικό το περιέχει μέσα του κάνει εξαιρετική δουλειά. :beer:

McTalas
15/10/2007, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από hotcarver
Αλλο βαμμενα πλαστικα και αλλο αβαφα οπως του xt.Αν περασεις κερι σε αβαφα θαμπωνουν.Αυτο ισχυει και για την 3M.Ειπαμε η overlay η ενα γιαλυστικο της armor all για βινυλια.


Nai dokimasa to gyalistiko ths ArmorAll gia plastika kai vinilia kai mamaei ,alla prosoxi mhn sas paei sta grip :lol:

kai thn vgazei kai se kati mantylaki pou einai poly praktika!!

Nikoskazer2000
15/10/2007, 02:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Nai dokimasa to gyalistiko ths ArmorAll gia plastika kai vinilia kai mamaei ,alla prosoxi mhn sas paei sta grip :lol:

kai thn vgazei kai se kati mantylaki pou einai poly praktika!!

Ένας συνεργειάς είχε κάνει δώρο του πατέρα μου και τα μαντιλάκια που λες και το σπράυ-γαλάκτωμα της Armor-All.

Τα δοκίμασα και τα δυο και το αποτέλεσμα ηταν απογοητευτικό...
Παντού μια γλοιώδης θολούρα. :yuck:
Έτσι απλά καθάριζα τις ζάντες μου μ' αυτά.

McTalas
15/10/2007, 02:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Ένας συνεργειάς είχε κάνει δώρο του πατέρα μου και τα μαντιλάκια που λες και το σπράυ-γαλάκτωμα της Armor-All.

Τα δοκίμασα και τα δυο και το αποτέλεσμα ηταν απογοητευτικό...
Παντού μια γλοιώδης θολούρα. :yuck:
Έτσι απλά καθάριζα τις ζάντες μου μ' αυτά.

exei polla mantilakia gia diaforetiki xrhsh,dokimasa kai afta pou leei gia glass diladi kristala kai itan mia malakia kai misi,oso afora ta alla gia to vinilio itan mia xara,isos na pezei kai rolo to xroma ths moto,emena sto movistar mia xara edeixne!

Nikoskazer2000
15/10/2007, 02:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
exei polla mantilakia gia diaforetiki xrhsh,dokimasa kai afta pou leei gia glass diladi kristala kai itan mia malakia kai misi,oso afora ta alla gia to vinilio itan mia xara,isos na pezei kai rolo to xroma ths moto,emena sto movistar mia xara edeixne!

Κοίτα και 'μενα έγραφε για vinyl surfaces and dashboards αλλα στα μαύρα γυαλιστερά μου πλαστικά δεν έκανε αυτό που περίμενα.

Τώρα αν σε 'σενα ηταν ok...:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

McTalas
15/10/2007, 02:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Κοίτα και 'μενα έγραφε για vinyl surfaces and dashboards αλλα στα μαύρα γυαλιστερά μου πλαστικά δεν έκανε αυτό που περίμενα.

Τώρα αν σε 'σενα ηταν ok...:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

koita,se mavro den to dokimasa,alla sto mple itan ok,genika ti vazeis?
kai kathe pote thn gyalizeis?

Nikoskazer2000
15/10/2007, 03:11
Εδω και αρκετά χρόνια το πλένω μόνο με νεράκι του Θεού. Ούτε απορρυπαντικά, ούτε τίποτα χημικό. Μόνο στις ζάντες βάζω απορρυπαντικό πιάτων και μετά που θα στεγνώσουν τις τρίβω σκληρά με μωρομάντιλα (δε φαντάζεσαι τι σκατά βγάζουν πέρα απο τον κώλο ενος μωρού) :D


Παλιά έβαζα ενα γυαλιστικό της Valma αλλα γέρασα και βαρέθηκα το wax on/wax off.

Δες τα παραπάνω μου post να μην τα ξαναγράφω.

SUPERMARIO
15/10/2007, 13:49
δεν ξερω ρε παιδια αλλα στο στρατο τα οχηματα τα γρασαραμε και γινοντουσαν καινουργια:rotflmao: :lol: :rotflmao:

fasma
16/10/2007, 07:47
Ρε παιδιά....το XT που δεν είναι λερωμένο ...αυτό...... XT δεν είναι..... :p

kaps
16/10/2007, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από fasma
Ρε παιδιά....το XT που δεν είναι λερωμένο ...αυτό...... XT δεν είναι..... :p :beer: :beer:

mourgakos
17/10/2007, 12:47
οταν βρεξει και η βρωμια φανει πολυ αντε με κανα μωρομαντιλο στα χοντρα.
ετσι και αλλιως με τοσα χλμ σε 2 μερες παλι σκ@τ@ ειναι..