PDA

View Full Version : Κατανάλωση καρμπυρατερVsΙnjection



grigris
12/10/2007, 09:19
Guys η ερωτηση είναι απλή... Το καρμπυρατερ και περισσότερα απ'το injection?

Με αφορμή αυτο να αναγγείλω πως από σήμερα το απόγευμα θα έχω στη κατοχή μου ένα HONDA CBR 600F μοντέλο 2000 (θα είναι το πρώτο μου 600). Το βρήκα σε καλή πάρα πολύ τιμή και το τσιμπησα.

Επίσης αν έχετε πληροφορίες σχετικά με τα καρμπυρατερ που θα έπρεπε να γνωρίζω (οπώς τί θα μπορουσα να αντιμετοπίσω, θετικά ή αρνητικά) θα μου κάνατε καλό γιατι δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα. Αυτό που παρατήρησα εγω είναι οτι αργει πολύ να ανοιξει, δεν έχει καλή ροπή δηλαδή χαμηλα και όταν τα σκάει, τα δίνει απότομα! :confused:

Αυτα παιδια, η μηχανη εχει 70.000χλ σε ταξίδια (απο γνωστο το παιρνω 45ετών) , Ειναι απο σερβις, με καινούρια λάστιχα και συναγερμό καινούριο με τιμη 3.500.

Παιδια οτι θελετε να πείτε, πειτε το. Θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις σας.

vasilisFZ
12/10/2007, 19:57
Γενικα τα καρμπς δινουν ροπη χαμηλα και υστερουνε σε απολυτη ιπποδυναμη σε σχεση με τον ψεκασμο αλλα υπαρχουν χιλιες αλλες παραμετροι που καθοριζουν την αποδοση ενος κινητηρα γιαυτο και κανεις αυτην την παρατηρηση.
Επισης ενας κινητηρας μς ψεκασμο ειναι σιγουρα πιο οικονομικος απο εναν αντιστοιχο με καρμπς, αλλα και αυτο ειναι σχετικο μια και για την καταναλωση ενος τετρακυλιδρου ο βασικος παραγοντας ειναι το χερι του οδηγου.

banditgr
12/10/2007, 21:24
genika san timi einai ok,an kai exei arketa xiliometra.
Tora ta sigkekrimena cbr 99-00 eixan vgalei ena provlima me ta mpouzonia tis kefalis an thimame kala kai eixe ginei anaklisi apo tin HONDA gia epidiorthosi.Tsekare to,an kai me tosa xiliometra malon tha einai ok apo ayto to thema.Kata ta alla ta karmp se ayta ta moter douleyoun teleia kai apodidoun poli kala.Den tha exeis kanena provlima.Ta neotera psekasta cbr den einai grigorotera,apla exoun ta + tou psekasmou.
Oso gia tin ropi...tetrakilindro 600 einai,ta nea 600ria einai akoma xirotera xamila!

FZR1000
12/10/2007, 22:16
Δεν πιστευω οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα στην καταναλωση σε καρμπ και ψεκασμο.

Η βασικη διαφορα ειναι οτι τα ψεκαστα δεν καινε οταν κλεινεις το γκαζι δηλ σιγα το πραγμα...

Εγω εχω το cbr 900 '97 και με ενα φιλο με ψεκαστο 600 ειχαμε ανεβει Θασο εγω δικαβαλος κ αυτος μονος του πηγαιναμε με 180 και αυτος εκαψε περιπου 15 ευρω περισσοτερο.

Τα καρμπ ειναι και πιο ευκολα στα σερβις και τις μετατροπες.

Οσο γι αυτο με την δυναμη στα χαμηλα, ειναι πολυ σχετικο κ δεν φαινεται μεσω νετ αν εχεις πχ καποιο προβλημα...

Καλη τιμη παντως καλοριζικο!!!!

grigris
15/10/2007, 09:23
Ευχαριστώ παιδια! Να είστε καλα. Εκτιμώ τη βοηθειά σας αφού βρήκα τις απαντήσεις που ήθελα και μου έφυγε αυτή η εγνοια απ' το μυαλό!

Sotirios
16/10/2007, 08:51
Γεια σου Βαγγέλη
έχω ένα φιλαράκι που έχει cbr600 96 μοντέλο, μηχανικός της χόντα μου είπε οτι το cbf μου φοράει τον ίδιο κινητήρα διαφορετικά ρυθμισμένο. Δεν ξέρω για το δικό σου cbr αλλά το συγκεκριμένο είναι πολύ φαγανιαρικο. Σε μια διαδρομή που εγώ κανω πήγαινε έλα με ένα τεπόζιτο χαλαρά αυτό πρέπει όπωσδήποτε να γεμίσει, βέβαια βγάζει και καμιά εικοσαριά άλογα παραπάνω. Βασικά όμως όπως είπαν παραπάνω η κατανάλωση εξαρτάται κυρίως από τον τρόπο χρήσης

Το θέμα ροπών συνήθως (χωρίς να είμαι ειδικός) τα καρμυλατέρ την σε χαμηλότερες στροφές από τα injection. Επιπλέον τα injection είναι πολύ πιο εύκολα στην εκκίνηση, απλώς πατάς την μίζα και παίρνει σε αντίθεση με τα καρμπ. που μπλέκεις με τσοκ και ιστορίες (ειδικά τις κρύες μέρες). Αυτό που λες οτι αργεί να ανοίξει πρέπει να ωφείλεται στο "ζόρισμα" του κινητήρα, λίγα κυβικά - πολλά άλογα δεν μπορεί (λέω με το φτωχό μου μηχανικά μυαλό) να είναι γεμάτο σε όλο το φάσμα των στροφών

Αυτά τα ολίγα....:wave2: