PDA

View Full Version : Διακόπτες, καλώδια, ρεύματα...



Stergios69
12/10/2007, 09:47
Θέλω να βάλω έναν διακόπτη για να αναβω και σβύνω τα φώτα στο μοτοσακό κατα βουλήση...
(Τώρα ανάβουν με το γύρισμα της κλειδαριάς)
Βρήκα έναν αλλά με ανυσηχεί ότι τα καλώδια που βγαίνουν από τον διακόπτη είναι λεπτά και ο διακόπτης είναι fix και δεν μπορώ να τον ανοίξω για να τα αλλάξω...
Υπάρχει κάποιος μπούσουλας σχετικός ώστε να δούμε αν τα καλώδια μπορόυν να διαχειριστούν τα Watt ή amber που θα περάσουν;
(Oldman έκανα όσο πιο καλή διατύπωση μπορούσα και spellcheck :sick: )
:D :wave2:

Anty12
12/10/2007, 11:35
Επιτρεπόμενη ένταση συνεχούς ροής για χάλκινους αγωγούς με μόνωση
(για θερμοκρασία περιβάλλοντος 25οC και μέγιστη θερμοκρασία αγωγού 60οC)


Διατομή αγωγού /Μέγιστη επιτρεπόμενη ένταση
(mm2) (Α)

0,75 - 16
1 - 20
1,5 - 25
2,5 - 34

Αν ξεπεράσουμε τη μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή έντασης του τότε ο αγωγός υπερθερμαίνεται
( λόγω της αναπτυσσόμενης θερμότητας Joule Q = 0,24* R* l2*t σε cal)
και φθείρεται πρόωρα. Αν η υπερθέρμανση είναι πιο ισχυρή τότε υπάρχει
σοβαρός κίνδυνος πυρκαγιάς

Stergios69
12/10/2007, 11:38
Πολύ καλό, δύο λάμπες 55-60 watt της μοτο πόσα amber μπορούν να βγάλουν;

McGyver
12/10/2007, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Πολύ καλό, δύο λάμπες 55-60 watt της μοτο πόσα amber μπορούν να βγάλουν;

W = V * A => A = W / V

Για την περίπτωση των λαμπτήρων μοτοσικλέτας : W = 60 και V = 12

Άρα Α = 5 για κάθε λάμπα...

:wave2:

SeNNinhA
12/10/2007, 12:23
Γιατί δεν παίρνεις ενα μεταχειρισμένο διακόπτη από παλαιώτερο μοντέλο οποιασδήποτε μηχανής που έχει και το on-off από τα φώτα και να κάνεις την δουλειά σου?

ZX-9R
12/10/2007, 12:34
Παρε το gsxr1000 k6, με το που ανοιγεις το κλειδι, αναβουν και τα φωτα... Οταν πας να μιζαρεις τα φωτα κοβονται, αυτο γινεται επειδη υπαρχει ενα διακοπτακι στο κουμπι της μιζας και οταν την πατας κοβεται κυκλωμα και ο ιδιος χαλκος παει και κλεινει κυκλωμα με την μιζα (δεν ειμαι και πολυ κατανοητος αλλα πρεπει να το ζωγραφισω για να το εξηγησω καλυτερα). Τα καλωδια μεσα απο τα οποια περναει ολη την ωρα το ρευμα για τα φωτα ειναι περιπου 1 χιλ. σε διαμετρο, επειδη η μηχανη σου θα εχει παρομοιο συστημα κοιτα τα καλωδια που εχει στον διακοπτη της μιζας και χρησιμοποιησε αναλογα...

Ελπιζω να βοηθησα και αν εγραψα κατι λαθος ας το διορθωσει καποιος που ξερει καλυτερα γιατι δεν θελω να εχω τυψεις για καμμενα ηλεκτρικα...

banditgr
12/10/2007, 14:11
ektos apo ola ayta ta trela.......
mporeis poli apla na valeis enan rele kai na kaneis tin douleia sou me oti diakopti theleis.

Stergios69
12/10/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
ektos apo ola ayta ta trela.......
mporeis poli apla na valeis enan rele kai na kaneis tin douleia sou me oti diakopti theleis.
Δηλαδή;
Κανα διάγραμμα παίζει;

vasilisFZ
12/10/2007, 19:50
Λοιπον παρε ενα διαγραμμα τελειως προχειρο για να καταλαβεις.
ειναι απλο αλλα αν εχεις απορια ξαναρωτα


108459

OldMan
15/10/2007, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Επιτρεπόμενη ένταση συνεχούς ροής για χάλκινους αγωγούς με μόνωση
(για θερμοκρασία περιβάλλοντος 25οC και μέγιστη θερμοκρασία αγωγού 60οC)
Διατομή αγωγού /Μέγιστη επιτρεπόμενη ένταση
(mm2) (Α)

0,75 - 16
1 - 20
1,5 - 25
2,5 - 34
[/B]
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Μετά γίνομαι εγώ ο "περίεργος"... :smokin:

Ρε Anty ...

Το π.χ. 75άρι καλώδιο "αντέχει" 16Α είτε αυτά προέρχονται από τάση 6V είτε από 240V ???

Stergios69
15/10/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το π.χ. 75άρι καλώδιο "αντέχει" 16Α είτε αυτά προέρχονται από τάση 6V είτε από 240V ???
:confused:

maintenance
15/10/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Μετά γίνομαι εγώ ο "περίεργος"... :smokin:

Ρε Anty ...

Το π.χ. 75άρι καλώδιο "αντέχει" 16Α είτε αυτά προέρχονται από τάση 6V είτε από 240V ???


ντάξ΄ρε Αντών΄ υποτίθεται ότι λέει για 12βολτο.

:smokin:

toulis
15/10/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Επιτρεπόμενη ένταση συνεχούς ροής για χάλκινους αγωγούς με μόνωση
(για θερμοκρασία περιβάλλοντος 25οC και μέγιστη θερμοκρασία αγωγού 60οC)


Διατομή αγωγού /Μέγιστη επιτρεπόμενη ένταση
(mm2) (Α)

0,75 - 16
1 - 20
1,5 - 25
2,5 - 34

Αν ξεπεράσουμε τη μέγιστη επιτρεπόμενη τιμή έντασης του τότε ο αγωγός υπερθερμαίνεται
( λόγω της αναπτυσσόμενης θερμότητας Joule Q = 0,24* R* l2*t σε cal)
και φθείρεται πρόωρα. Αν η υπερθέρμανση είναι πιο ισχυρή τότε υπάρχει
σοβαρός κίνδυνος πυρκαγιάς

δεν νομίζω ότι η αντιστοιχία είναι και πολύ σωστή

Για έλεγξε το καλύτερα μην πάρει καμία φωτιά ο άνθρωπος

OLD MAN
Έχω την εντύπωση ότι το μέγεθος της τάσης δεν δημιουργεί διαφορά στο επιτρεπτό ρεύμα που θα περάσει από συγκεκριμένη διατομή αγωγού

Διαφορετικά όλες οι θερμικές ασφάλειες θα αναφέρονταν σε συγκεκριμένη τάση λειτουργίας κάτι που δεν συμβαίνει

Αυτό που αλλάζει είναι το είδος της μόνωσης

Αν λέω βλακείες ενημερώστε με μην κάνω καμία πατάτα
:wave2:

maintenance
15/10/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis


OLD MAN
Έχω την εντύπωση ότι το μέγεθος της τάσης δεν δημιουργεί διαφορά στο επιτρεπτό ρεύμα που θα περάσει από συγκεκριμένη διατομή αγωγού


:wave2:

πάρτο πίσω άμεσα!

Οσο χαμηλότερη η τάση τόσο μεγαλύτερα τα Αμπέρς!

Αλλο ρεύμα τραβάει η 50W λάμπα του σαλονιού μας, και άλλο η λάμπα του μοτοσακού ή αυτοκινήτου.

OldMan
15/10/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
δεν νομίζω ότι η αντιστοιχία είναι και πολύ σωστή
Η αντιστοιχία είναι σωστή για 240VAC !!! :D

(γι αυτό φωνάζω...)


Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Έχω την εντύπωση ότι το μέγεθος της τάσης δεν δημιουργεί διαφορά στο επιτρεπτό ρεύμα που θα περάσει από συγκεκριμένη διατομή αγωγού
Η ισχύς που μπορεί να "διαχειριστεί" ένας αγωγός, από τι παραμέτρους εξαρτάται ?? :winka:

toulis
15/10/2007, 16:04
Δεν μίλησα πουθενά για ισχύ

Εγώ μίλησα καθαρά για το ποσά αμπέρ μπορούν να περάσουν από ένα αγωγό συγκεκριμένου πάχους

Η ισχύης και βέβαια είναι ανάλογη με τα αμπέρ και την τάση

Αλά το πάχος του αγωγού δεν το διαλέγεις ανάλογα με την ισχύει αλά ανάλογα με τα αμπέρ που θα περάσουν από μέσα του.

Το πινακακι πάντως σίγουρα δεν έχει να κάνει με επιτρεπτά αμπέρ ανά πάχος αγωγού στα 220V

Τέλος πάντων επειδή σχολάω θα απαντήσω αύριο που θα έχω χρόνο

Anty12
15/10/2007, 19:14
Προσωπικά δεν διαθέτω ούτε πίνακα , ούτε software για να υπολογίσω την ακριβή διατομή καλωδίου για κύκλωμα DC στα 12V , πιθανότατα πολύκλωνο, με μόνωση από PVC και για θερμοκρασίες που θα αναπτύσσονται κάτω από την σέλα της μηχανής σε μια ζεστή καλοκαιριάτικη μέρα, μετά από δύο ώρες λειτουργίας του κινητήρα…….

Ο πίνακας είναι όντως για 240V, …old…. , αλλά αν τον ακολουθήσει και βάλει έστω και overdimensioned καλώδιο (π.χ. 2,5mm) θα είναι εντάξει με όλα τα φώτα αναμμένα , το φλας και το stop πατημένο.
Τώρα το σημαντικότερο είναι για τι αμπεράζ θα τα ασφαλίσει.
Θα πρότεινα μία μέχρι 10 A max…
Τι λές….????
:D

kiriakost
15/10/2007, 20:03
Εγω λέω, να το πάμε το έργο από την αρχή .

1) Μια μονή λάμπα , στην μεγάλη σκάλα , δεν τραβάει πάνω από 3Α . (μοτοσακό )

2) Τα καλώδια των μοτοσυκλετών , είναι πολύ σκληρά και ενισχυμένα , θα πρότεινα 1,5mm εύκαμπτο χαλκού (καλώδιο γενικής χρήσης )

3) Οι διακόπτες φώτων έχουν ενισχυμένες επαφές , τουλάχιστον 10Α ανοχή στα 12V .
και είναι αδιάβροχοι !!!

Να κάνει η μάνα !! :D

maintenance
16/10/2007, 11:23
για εναλλασόμενο 220V.


108805

OldMan
16/10/2007, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Τώρα το σημαντικότερο είναι για τι αμπεράζ θα τα ασφαλίσει.
Θα πρότεινα μία μέχρι 10 A max…
Τι λές….????
:D
Δεν λέω τίποτε, γιατί ο Στέργιος είναι δικό μας παιδί ...:winka:

toulis
16/10/2007, 11:39
Λιπών επανήλθα

Άνοιξα χτες 2 βιβλία που βρήκα και βάζω τους πίνακες που αναφέρουν την μέγιστη ένταση σε καλώδια

( και στα 2 βιβλία δεν γράφει πουθενά ότι οι πίνακες αναφέρονται σε συγκεκριμένη τάση)


Επιτρεπόμενη μεγίστη ένταση σε τυποποιημένα καλώδια αυτοκινήτων (Ηλεκτρικό Σύστημα αυτοκινήτου Ίδρυμα Ευγενιδου)
Το βιβλίο αναφαίρετε σε οχήματα με τάσεις 6V 12V και 24V

toulis
16/10/2007, 11:40
ΤυποποιημένηΔιατομήmm2 ΕπιτρεπόμενηΜέγιστη έντασηΑ
0,75 9
1 11
1,5 14
2,5 20
4 25
6 33
10 43
16 60
25 83
35 100
50 127
70 147
95 181
120 208

toulis
16/10/2007, 11:42
Επιτρεπόμενη Ένταση αγωγών ( Εσωτερικές Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις & Αυτοματισμοί Γ’ Ε.Π.Λ. )

Διατομή
αγωγού Μεγαλύτερη επιτρεπόμενη ένταση σε Α
σε mm2
1η ομάδα 2η ομάδα 3η ομάδα
1 11 18 9
1,5 14 22 10
2,5 20 31 15
4 25 41 20
6 33 54 26
10 43 70 35
16 60 96 48
25 83 128 65
35 100 153 78
50 127 197 100

Οι τιμές ρεύματος του παραπάνω πίνακα αναφέρονται σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 30ο C.
Αυτή είναι η μεγαλύτερη θερμοκρασία που μπορεί να επικρατήσει στο εσωτερικό μέρος των κατοικιών ,μαγαζιών ,κτλ. στη χώρα μας.
Είναι φανερό ότι αν σε ένα χώρο επικρατούν θερμοκρασίες ψηλότερες από 30ο C τότε πρέπει να παίρνουμε τις τιμές του παραπάνω πίνακα ελαττωμένες κατά ορισμένα ποσοστά.

toulis
16/10/2007, 11:44
Θερμοκρασία περιβάλλοντος 35ο C 40ο C 45ο C 50ο C 55ο C
Λαμβανόμενο ποσοστό απο
τον πίνακα 1(Αρθρο 126 ΚΕΗΕ)91% 82% 71% 58% 41%
Συντελεστής ...................... 0,85 0,75 0,65 0,53 0,38
1η ομάδα : τρεις το πολύ ενεργοί αγωγοί , που περιέχονται στον ίδιο σωλήνα η μέσα στο ίδιο περίβλημα σε ορατές η χωνευτές εγκαταστάσεις.
2η ομάδα : Μονοπολικά καλώδια και αγωγοί ορατών γραμμών η γραμμών προσαγωγής σε κινητές συσκευές όταν η απόσταση μεταξύ των αγωγών δεν είναι μικρότερη από την εξωτερική τους διάμετρο.
3η ομάδα : Σειρίδες τριών το πολύ αγωγών σε ορατές εγκαταστάσεις η σε γραμμές τροφοδότησης φορητών συσκευών.

Για να μην γκρινιάζεις Old Man στο βιβλίο που αναφέρεται σε αυτοκίνητα υπάρχει και ένας τύπος υπολογισμού διατομής ανάλογα με :
Το μήκος καλωδίου
Το μέγιστο ρεύμα
Την επιτρεπόμενη μέγιστη πτώση τάσεως

Αλλά το ρεύμα που θα περνάει μέσα από τον αγωγό δεν πρέπει να ξεπερνά τα όρια που αναφέρουν οι πίνακες

banditgr
16/10/2007, 13:38
nomizo pos exete 3efigei ligo.....kofte ligo tin theoria sto thread,mia apli apantisi tin kanate piriniki fisiki.

Stergios69
16/10/2007, 14:51
Kαλά, εντάξει, για να κλείνει το θέμα, τον διακόπτη τον βάζω στην άκρη μια και δεν με γεμίζει το μάτι και θα βάλω κάποιον άλλο... :D :wave2:

kiriakost
16/10/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Kαλά, εντάξει, για να κλείνει το θέμα

Μπα , γιατί να κλείσει το θέμα ?? επειδή κάποιος έβηξε ..


Συνεχίζουμε κανονικότατα ... και τώρα θα βάλουμε στην συνάρτηση , και την παράμετρο,
συντελεστής μετάλλου και εσωτερική αντίσταση ... χαλκός ... αλουμίνιο ... κλπ . ;)

αιντε να κάνουμε και τίποτα χρήσιμο εδώ πέρα .

OldMan
16/10/2007, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
... και τώρα θα βάλουμε στην συνάρτηση , και την παράμετρο,
συντελεστής μετάλλου και εσωτερική αντίσταση ... χαλκός ... αλουμίνιο ... κλπ . ;)
Υποτίθεται ότι είσαι - ήσουν - θα είσαι - wannabe Ηλεκτρολόγος, άρα τα παραπάνω αποτελούν ΚΑΘΑΡΟ σπαμ (εκτός από ασυναρτησίες) !!! :smokin:

Υποτίθεται ότι πριν λίγο δήλωσες ενήμερος (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=939254#post939254) σ'αυτά που είπε ο Στάθης ...

OldMan
16/10/2007, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Για να μην γκρινιάζεις Old Man στο βιβλίο που αναφέρεται σε αυτοκίνητα υπάρχει και ένας τύπος υπολογισμού διατομής ανάλογα με :
Το μήκος καλωδίου
Το μέγιστο ρεύμα
Την επιτρεπόμενη μέγιστη πτώση τάσεως
Αν μιλάμε για το ίδιο βιβλίο (έκδοση 1966) είναι πολύ καλό για την εποχή του (όπως και τα περισσότερα του Ευγενίδιου) !!! :wave2:

(έχει ένα λαθάκι στην συνδεσμολογία φόρτισης της μπαταρίας από - πρωτοπορειακό για τότε - 3φασικό εναλλάκτη με χρήση ανορθωτών πυριτίου ....)

ZX-9R
17/10/2007, 12:07
Καλημερα,

Ασχετος με τα ηλεκτρολογικα ειμαι, αλλα δεν εχει σημασια το υλικο του καλωδιου (το εσωτερικο λεω παντα) στην 'αντοχη' του στα αμπερ και θερμοκρασιες???????????

Οχι τιποτα αλλο αλλα εδωσα καλα λεφτα για ανακαινιση των ηλεκτρικων στο καινουριο μου σπιτι και υποτιθεται πληρωσα για καλο καλωδιο......


Ευχαριστω και σορρυ που πετιεμαι στο θρεντ.....

:beer: :beer:

Anty12
17/10/2007, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
Καλημερα,

Ασχετος με τα ηλεκτρολογικα ειμαι, αλλα δεν εχει σημασια το υλικο του καλωδιου (το εσωτερικο λεω παντα) στην 'αντοχη' του στα αμπερ και θερμοκρασιες???????????

Οχι τιποτα αλλο αλλα εδωσα καλα λεφτα για ανακαινιση των ηλεκτρικων στο καινουριο μου σπιτι και υποτιθεται πληρωσα για καλο καλωδιο......


Ευχαριστω και σορρυ που πετιεμαι στο θρεντ.....

:beer: :beer:

Έχει και παραέχει.....

Κάθε υλικό , π.χ. χαλκός , αλουμίνιο, χρυσός, έχει διαφορετική ''ειδική αντίσταση", που μετράτε ανά μέτρο ή χιλιόμετρο.
Η αντοχή σε αμπέρ είναι συνάρτηση του ''υλικού'' αλλά και πολλών άλλων παραγόντων, που δεν είναι του παρόντος.
Το ποιο διαδεδομένο είναι ο χαλκός λαμβάνοντας υπ΄ όψη το λόγο κόστος/απόδοση-ποιότητα.

Ότι δώσεις θα πάρεις.....(λέμε τώρα....:rolleyes: )

toulis
17/10/2007, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
nomizo pos exete 3efigei ligo.....kofte ligo tin theoria sto thread,mia apli apantisi tin kanate piriniki fisiki.

Ζητώ συγνώμη αν κούρασα κάποιους με την θεωρία που παρουσίασα

Δεν είχα σκοπό να χαλάσω το ποστ

Ο μόνος λόγος που προσπάθησα να εμβαθύνω είναι γιατί πιστεύω ότι καλό είναι όταν δεν ήμαστε σίγουροι για ένα τεχνικό θέμα καλό είναι να αναφέρουμε την αβεβαιότητα μας και να μην ήμαστε αρνητικοί σε διαφορετικές απόψεις.

Τέλος πάντων

Αν ο φίλος θέλει να τροφοδοτήσει 2 λάμπες 60W τότε σύμφωνα με τους πίνακες το 1mm είναι οριακό εγώ θα έβαζα 1,5 mm.

Για να δοθεί πάντως μια πιο σωστή απάντηση και να υπολογιστεί το πάχος καλωδίου θα πρέπει να γνωρίζουμε και το μήκος του καλωδίου που θα χρησιμοποιήσουμε γιατί μπορεί να ανάβουν τα φώτα σαν καντήλια.

Όσο για τον τύπο του διακόπτη έχω την εντύπωση, νομίζω, δηλαδή δεν είμαι σίγουρος.

Ότι δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε οποιωνδήποτε διακόπτη με χαρακτηριστικά 12V μέγιστη τάση και Χ Α ρεύματος διέλευσης.

Ο λόγος που το αναφέρω είναι γιατί έχω την εντύπωση, νομίζω, δηλαδή δεν είμαι σίγουρος.
Ότι στα μηχανάκια ο πολλαπλασιαστής όταν παράγει την επιθυμητή υψηλή τάση για το μπουζί στο δευτερεύων τύλιγμα του παράγει και μια ανεπιθύμητη τάση στο πρωτεύον τύλιγμα της τάξεως των 300V περίπου χαμηλής εντάσεως βέβαια αλλά υπαρκτής.

Στα αυτοκίνητα από ότι θυμάμαι βάζουν κάποιες zener στο δυναμό και γειώνουν στιγμιαία το + για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα στα μηχανάκια δεν ξέρω τη κάνουν.


Και πάλι συγγνώμη αν σας κούρασα

toulis
17/10/2007, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Μπα , γιατί να κλείσει το θέμα ?? επειδή κάποιος έβηξε ..


Συνεχίζουμε κανονικότατα ... και τώρα θα βάλουμε στην συνάρτηση , και την παράμετρο,
συντελεστής μετάλλου και εσωτερική αντίσταση ... χαλκός ... αλουμίνιο ... κλπ . ;)

αιντε να κάνουμε και τίποτα χρήσιμο εδώ πέρα .

Κυριάκο νομίζω ότι βιάζεσαι

Τι να τα κάνουμε τα διαφορετικά υλικά της επιστρώσεις και της θεωρίες για τον τρόπο που κινούνται τα ηλεκτρόνια μέσα από ένα αγωγό.

Δεν νομίζεις ότι είναι καλύτερο να ασχοληθούμε πρώτα με την πτώση τάσεως που δημιουργείτε από τον αγωγό.

Επειδή εμένα θα με κράξουν αν συνεχίσω

Αν έχεις τον χρόνο σε παρακαλώ γράψε κάτι για την μέγιστη επιτρεπτή πτώση τάσεως και πως την υπολογίζουμε

Ευχαριστώ προκαταβολικά

ZX-9R
17/10/2007, 14:00
Ευχαριστω αντυ :beer: :beer:

Επειδη φαινεται να υπαρχουν καμποσοι που ξερουν τι τους γινεται σε αυτο το θρεντ, θα το κανω χαιτζακ αλλη μια φορα (:p :D , τελευταια, ανεχτειτε με πλιζ :blush: )

Προσφατα αλλαξα διακοπτη (run/off κ μιζας) στο μηχανακι μου, εβαλα απο παλιο χοντα (ο λογος ειναι οτι χρειαζομουν ενα λεπτοτερο διακοπτη λογω ελλειψης χωρου στα κλιπον) το προβλημα ειναι οτι ο διακοπτης που εβαλα δεν κοβει το κυκλωμα των φωτων πριν πατησεις την μιζα, οποτε αφου ρωτησα ενωσα τα καλωδια απο το κυκλωμα των φωτων που πηγαιναν στον παλιο διακοπτη μεταξυ τους με αποτελεσμα τα φωτα να ειναι συνεχως ανοιχτα (και οταν μιζαρω).... Ρωτησα πρωτα 2 ηλεκτρολογους και μου ειπαν οτι δεν προκειται να αντιμετωπισω προβλημα πλην του να στειλω την μπαταρια νωριτερα, η γνωμη σας ?????????????? μιλαμε για σπορ μηχανακι του '06 με ψεκασμους εγκεφαλους και ολα τα καλουδια.....




Ευχαριστωωωωω

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

OldMan
17/10/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
''ειδική αντίσταση", που μετράτε ανά μέτρο ή χιλιόμετρο.
:nono: :nono: :nono:

"Επί" (Χ) το μήκος ....

ρ= .... Ohm x m !!

(για να μας βγαίνει η διατομή σε τετραγωνικά mm από τον τύπο D= ρ x L / R ...)


Υ.Γ.
Όταν είχαμε Διαστατική και Ομοιωματική Ανάλυση την βγάζαμε στα μπιλιάρδα ??? :winka:

OldMan
17/10/2007, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
και σορρυ που πετιεμαι στο θρεντ....
Να υποθέσω ότι κάνεις χιούμορ ....:smokin:

OldMan
17/10/2007, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
ο διακοπτης που εβαλα δεν κοβει το κυκλωμα των φωτων πριν πατησεις την μιζα...
Προφανώς έχεις ρελέ ενεργοποίησης, το οποίο δεν έχει συνδεθεί με τον καινούριο διακόπτη ...



Αρχικά δημιουργήθηκε από ZX-9R
ενωσα τα καλωδια απο το κυκλωμα των φωτων που πηγαιναν στον παλιο διακοπτη μεταξυ τους με αποτελεσμα τα φωτα να ειναι συνεχως ανοιχτα (και οταν μιζαρω).... Ρωτησα πρωτα 2 ηλεκτρολογους και μου ειπαν οτι δεν προκειται να αντιμετωπισω προβλημα πλην του να στειλω την μπαταρια νωριτερα, η γνωμη σας ?????????????? μιλαμε για σπορ μηχανακι του '06 με ψεκασμους εγκεφαλους και ολα τα καλουδια.....
Αν τα φώτα σου παραμένουν αναμένα (έστω και με μεγάλη πτώση φωτεινότητας...) όταν μιζάρεις, είσαι Ο.Κ. από μπαταρία !!

Γενικότερα, καλά σου είπαν οι ηλεκτρολόγοι (αν υποθέσουμε ότι η γεννήτριά σου είναι σε καλή κατάσταση και δεν "ζητάει" συχνά ρεύμα από την μπαταρία...).

Ζημιά πάντως ΔΕΝ προκειται να γίνει !!! :wave2:

ZX-9R
17/10/2007, 17:42
Καλησπερα,

Ολντμαν, δεν κανω πλακα, οπως και να το κανουμε το σωστο θα ηταν να ανοιξω αλλο (εκμεταλλευομαι ομως τα hits αυτου και οσους εχουν ηδη μαζευτει πονηρα σκεπτομενος :p )

Βασικα και εγω πιστευα οτι θα εχει καποιου ειδους ρελε εως οτου ανοιξα τον διακοπτη και επαθα πλακα.. Χοντρικα αυτο που συμβαινει ειναι οτι ο διακοπτης εχει εναν χαλκο ο οποιος οταν δεν τον ακουμπας κανει γεφυρα με δυο επαφες και περνα ρευμα για τα φωτα (ολο το ρευμα περνα απο 'κει), οταν πατησεις τον διακοπτη για να μιζαρεις κοβεται το κυκλωμα οπως πιεζεται το κομματι χαλκου και κατα την κινηση του κανει γεφυρα με δυο αλλες επαφες πιο μετα και ετσι μιζαρει........

τι ειπατε ? :hypnotize :hypnotize :hypnotize Σουτζουκι ? :hypnotize :hypnotize :hypnotize

... Ετσι νοιωθω καθε φορα που μπλεκω εις 'βαθος' με ενα σπορ μηχανακι οποιουδηποτε κατασκευαστη, λεω τι ευφυες αυτο, τι εξυπνο το αλλο, τι τελειο εκεινο και ξαφνικα.... :yuck: :yuck: :yuck: :yuck:


Ευχαριστω για τις απαντησεις :D

Anty12
17/10/2007, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:Όταν είχαμε Διαστατική και Ομοιωματική Ανάλυση την βγάζαμε στα μπιλιάρδα ??? :winka:

Δήλαδή τι να έκανα....ν'άφηνα τα μπούτια της γκόμενας και να έτρεχα στα αμφιθέατρα πρωϊνιάτικα.......:D