PDA

View Full Version : Σόφια, Βουλγαρία. Ημερολόγιο (όχι μόνο) Μοτοσυκλέτας



PanVas
12/10/2007, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Χωρίς ιδιαίτερα σχόλια οι φωτογραφίες.
Απλά μια γεύση από την πόλη.
Επιφυλάσσομαι για πλήρη ταξιδιωτικό και αφιέρωμα κάποια στιγμή στο μέλλον.
Άμεσο, απώτερο; Θα δούμε...
2007/ 05/07 10.20 Βουλγαρία, Σόφια
Μία υπόσχεση που είχα δώσει πριν δυο τρεις μήνες κατά την σύντομη επίσκεψή μου (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=39970&perpage=15&pagenumber=1) σε αυτή την καταπληκτική αλλά και ιδιόρρυθμη πόλη, βγήκε αληθινή και μάλιστα με έντονα χαρακτηριστικά…

Αρκετοί το ξέρουν ήδη. Άλλοι το έχουν υποψιαστεί και άλλοι δεν ξέρουν γιατί πράγμα μιλάω…
Αποφάσισα για ευνόητους λόγους να εργαστώ στην πανέμορφη πρωτεύουσα της Βουλγαρίας, στην Σόφια. Αν θα γίνω μόνιμος κάτοικος ή όχι, μόνο η ιστορία θα το δείξει…
Ανοιχτά μυαλά και βλέπουμε… Προς το παρόν, 40 και σήμερα μετράω σερί:a023:.

Στο συγκεκριμένο thread θα επισυνάπτω σχόλια και φωτογραφικό υλικό από αυτόν εδώ τον τόπο. Την Σόφια και τα περίχωρα της Βουλγαρίας.

Στόχος του συγκεκριμένου thread θα είναι απλά να δώσει στον αναγνώστη μία ιδέα από τα τοπία, τις εικόνες και την ζωή αυτής της χώρας μέσα από πλούσιο φωτογραφικό υλικό και ιστορίες καθημερινότητας.

Σχόλια, spamάρισμα και ότι άλλο θέλετε ελεύθερα.

:beer: :beer: :beer:
:wave2:


108375

project.breeze
12/10/2007, 19:51
Έχω επισκεφτεί πριν 3 χρόνια την Βουλγαρία.Η Σόφια είναι η περιοχή των αντιθέσεων,από την μία βλέπεις τα κακοσυντηρημένα Lada που είναι και η πλειοψηφία των αυτοκινήτων και από την άλλα απαστράπτουσες λιμουζίνες και πανάκριβα τζιπ.Όμορφη πόλη αλλά και λίγο θλιβερή λόγω των τεράστιων εργατικών πολυκατοικιών στα περίχωρά της,απομεινάρι μίας άλλης εποχής που ήθελε τους ανθρώπους στοιβαγμένους τον έναν πάνω στον άλλον χωρίς ανέσεις μόνο με τα απολύτως απαραίτητα.Κατά τα άλλα ιστορικά η πόλη μου άρεσε,ειδικά ο ναός του Αλεξάντερ Νιέφσκι που προκάλεσε δέος και θαυμασμό.Βέβαια η Σόφια δεν συγκρίνεται σε ομορφιά με την Φιλλιπούπολη (Πλόβντιβ) που είναι μία πανέμορφη,παραδοσιακή πόλη πολύ κοντά στην Σόφια.Όταν την επισκέφτηκα ήταν χειμώνας και η Φιλλιπούπολη ήταν σε άσπρο φόντο γεγονός που την έκανε ακόμα πιο παραμυθένια.Επίσης πήγα στο Μπόροβετς στο χιονοδρομικό κέντρο όπου πραγματικά νομίζεις πως είσαι σε άλλη χώρα και από ποιότητα υπηρεσιών αλλά και από το γεγονός ότι δεν υπάρχει Βούλγαρος σκιέρ,όλοι είναι ξένοι λόγω του ακριβού του αθλήματος σε συνδυασμό με τον πενιχρό βασικό μισθό των Βουλγάρων (η ξεναγός μας είπε πως ο βασικός μισθός είναι 60 ευρώ:eyepop: ).Είναι μια χώρα που αξίζει να επισκεφτείς και δεν κοστίζει,για παράδειγμα: Πήγαμε να φάμε στα Goodys της Σόφια και παραγγείλαμε τα εξής γιατί είμασταν 4 άτομα.2 μερίδες μπιφτέκι,2 club σάντουιτς μία μερίδα πατάτες και 4 coca cola και πληρώσαμε μόνο 6,6? !!! Απίστευτο.Αξίζει...

































Υ.Γ Μην μιλήσω για γυναίκες,καταλαβαίνετε:winka:

StavrosMAGNA
18/10/2007, 18:31
Καλά ,έχω σαλτάρει μου φαίνεται ΓΕΝΙΚΩΣ!!!
Αντί να κάνω "Reply" εδώ ,το έκανα στο άλλο σου thread για το Βελιγράδι !!! Το οποίο το "ξεφύλλισα" μιλάμε ΟΛΟ!!!
Ελεγα λοιπόν οτι θα χαρώ να τα πούμε κι από κοντά ,αν κάποιος ΑΝΕΜΟΣ σε φέρει από Пловдив.
Εχω μαγαζί για είδη μοτό (κράνη-ενδυση κ.λ.π) και είμαι όλη μέρα εκεί!!!

До Скоро... :)

TROOPER
18/10/2007, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από StavrosMAGNA
Καλά ,έχω σαλτάρει μου φαίνεται ΓΕΝΙΚΩΣ!!!
Αντί να κάνω "Reply" εδώ ,το έκανα στο άλλο σου thread για το Βελιγράδι !!! Το οποίο το "ξεφύλλισα" μιλάμε ΟΛΟ!!!
Ελεγα λοιπόν οτι θα χαρώ να τα πούμε κι από κοντά ,αν κάποιος ΑΝΕΜΟΣ σε φέρει από Пловдив.
Εχω μαγαζί για είδη μοτό (κράνη-ενδυση κ.λ.π) και είμαι όλη μέρα εκεί!!!

До Скоро... :)

που??

οδο και αριθμο!!!

εμεινα 3 χρονια εκει !!!

καλα να περνατε ολοι σας εκει πανω !!!!!(αχ να δω ποτε θα μου τη δωσει να ξανανεβω...):wacko:

TROOPER
18/10/2007, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
..........................

χαλια η σοφια τουλαχιστον οσο ημουν εγω επανω...ελπιζω να εστρωσε και να περνας καλα !!!!!!!!!

:beer: :beer: :beer:

PanVas
18/10/2007, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από StavrosMAGNA
Καλά ,έχω σαλτάρει μου φαίνεται ΓΕΝΙΚΩΣ!!!
Αντί να κάνω "Reply" εδώ ,το έκανα στο άλλο σου thread για το Βελιγράδι !!! Το οποίο το "ξεφύλλισα" μιλάμε ΟΛΟ!!!
Ελεγα λοιπόν οτι θα χαρώ να τα πούμε κι από κοντά ,αν κάποιος ΑΝΕΜΟΣ σε φέρει από Пловдив.
Εχω μαγαζί για είδη μοτό (κράνη-ενδυση κ.λ.π) και είμαι όλη μέρα εκεί!!!

До Скоро... :)

:winka:
:beer: :beer: :beer: :beer:

Θα παίξει πμ.
Σύντομα.

PanVas
18/10/2007, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αχ να δω ποτε θα μου τη δωσει να ξανανεβω...):wacko:


Όλο και κάτι θα κανονίσουμε... Ε Ε ε ε?????
Δεν θα κανονίσουμε?

:beer: :beer: :beer:

PanVas
18/10/2007, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
χαλια η σοφια τουλαχιστον οσο ημουν εγω επανω...ελπιζω να εστρωσε και να περνας καλα !!!!!!!!!

:beer: :beer: :beer:


Χάλια δεν το λες... Ειδικά αν έχεις έρθει με προοπτική να κάτσεις...:smilea:

Από αυτά που ακούω και κουβεντιάζω με τους ντόπιους, έχει αλλάξει πολύ η κατάσταση...
Καλά περνάω αν και αυτό είναι πάντα σχετικό...

Όλα τα έχει η πόλη... Εκτός από κανά καλό ψάρι να φάμε... όλα τα άλλα τούμπανο...
:smokin:

TROOPER
18/10/2007, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Όλο και κάτι θα κανονίσουμε... Ε Ε ε ε?????
Δεν θα κανονίσουμε?

:beer: :beer: :beer:

δεν ξερεις ποσο θελω !!!

:sun:

TROOPER
18/10/2007, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Χάλια δεν το λες... Ειδικά αν έχεις έρθει με προοπτική να κάτσεις...:smilea:

Από αυτά που ακούω και κουβεντιάζω με τους ντόπιους, έχει αλλάξει πολύ η κατάσταση...
Καλά περνάω αν και αυτό είναι πάντα σχετικό...

Όλα τα έχει η πόλη... Εκτός από κανά καλό ψάρι να φάμε... όλα τα άλλα τούμπανο...
:smokin:

παναγιωτη 1998-2001 τα πραματα δεν ητανε καλα επανω...αυτη η εικονα μου εχει μεινει και για αυτο σου ειπα οτι ευχομαι να εχει αλλαξει προς στο καλυτερο.

το biblioteka υπαρχει ακομα???:cool:

DimChios
19/10/2007, 06:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
που??

οδο και αριθμο!!!

εμεινα 3 χρονια εκει !!!

καλα να περνατε ολοι σας εκει πανω !!!!!(αχ να δω ποτε θα μου τη δωσει να ξανανεβω...):wacko:



Ποτε? Λεγε!

:smokin:

PanVas
19/10/2007, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ποτε? Λεγε!

:smokin:

Πότε ήταν επάνω ή πότε θα οργανωθεί το μοτο.γρ και θα ροβολήσετε προς τα επάνω..?

KiNG-R!
19/10/2007, 11:06
Borovec


109272

KiNG-R!
19/10/2007, 11:13
.


109276

PanVas
19/10/2007, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Επίσης πήγα στο Μπόροβετς στο χιονοδρομικό κέντρο όπου πραγματικά νομίζεις πως είσαι σε άλλη χώρα...



Αρχικά δημιουργήθηκε από KiNG-R!
Borovec

Ώπα παιδιά... Προς το παρόν έχει πολύ κρύο αλλά όχι χιόνια...

Το Borovec these days looks like this...
Διακρίνονται οι πίστες που περιμένουν το συνάλλαγμα...


@ KiNG-R! + project.breeze
:beer: :beer: :beer:


109277

PanVas
19/10/2007, 11:32
Και άλλη μία από Borovec
Όχι προς το βουνό. Προς την άλλη πλευρά. Προς τα κάτω...


109279

PanVas
19/10/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
το biblioteka υπαρχει ακομα???:cool: Αμέ (http://www.programata.bg/index.php?page=details&ln=2&city=1&pid=139)
Μετά από πολλές αλλαγές κατέληξε σε πιάνο μπαρ...:lol:

:beer: :beer: :beer:

DimChios
19/10/2007, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Πότε ήταν επάνω ή πότε θα οργανωθεί το μοτο.γρ και θα ροβολήσετε προς τα επάνω..?


Το 2ο!

:winka:

:beer: :beer: :beer: :beer:























εσυ κανονισε τα μωρά! :smokin:

StavrosMAGNA
19/10/2007, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
που??

οδο και αριθμο!!!

εμεινα 3 χρονια εκει !!!

καλα να περνατε ολοι σας εκει πανω !!!!!(αχ να δω ποτε θα μου τη δωσει να ξανανεβω...):wacko:


PLOVDIV :Bl.171 /VX.J /parter 1 (Store)
гр.Пловдив - Ж.К.Тракия - Бл.171 - Вх.Ж - партер 1 (Магазин)
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

DimChios
19/10/2007, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από StavrosMAGNA
PLOVDIV :Bl.171 /VX.J /parter 1 (Store)
гр.Пловдив - Ж.К.Тракия - Бл.171 - Вх.Ж - партер 1 (Магазин)
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


α, καταλαβα!

:p


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KiNG-R!
19/10/2007, 16:30
.


109344

TROOPER
21/10/2007, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ποτε? Λεγε!

:smokin:

ρε μητσακο παρε εσυ ενα 4ημερο Π/Σ/Κ/Δ και πες το μου ενα μηνα πριν να σου πω εγω !!!!!

:smokin:

TROOPER
21/10/2007, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από StavrosMAGNA
PLOVDIV :Bl.171 /VX.J /parter 1 (Store)
гр.Пловдив - Ж.К.Тракия - Бл.171 - Вх.Ж - партер 1 (Магазин)
:beer: :beer: :beer:

τρακια ε...

θα ανεβω ρε και οταν ανεβω............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

TROOPER
21/10/2007, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Αμέ (http://www.programata.bg/index.php?page=details&ln=2&city=1&pid=139)
Μετά από πολλές αλλαγές κατέληξε σε πιάνο μπαρ...:lol:

:beer: :beer: :beer:

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

δεν ειναι δυνατον....εγω ροκομπαρο το ειχα αφησει....:sad: :sad: :sad:

StavrosMAGNA
21/10/2007, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
τρακια ε...

θα ανεβω ρε και οταν ανεβω............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: Da be Da! Καιρος νομίζω να σκεφτούμε σοβαρα για την 1η Πανβαλκανική Συνάντηση του Φόρουμ. Dο skοro,priatelι :)

TROOPER
21/10/2007, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από StavrosMAGNA
Da be Da! Καιρος νομίζω να σκεφτούμε σοβαρα για την 1η Πανβαλκανική Συνάντηση του Φόρουμ. Dο skοro,priatelι :)

tochno taka !!!!! :beer: :beer: :beer: :beer:

DimChios
22/10/2007, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ρε μητσακο παρε εσυ ενα 4ημερο Π/Σ/Κ/Δ και πες το μου ενα μηνα πριν να σου πω εγω !!!!!

:smokin:


Ιανουάριο?

:D

Vasilis_Strom
22/10/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ιανουάριο?

:D

Δεν το κάνεις Φεβρουάριο που θα ανεβώ για κάτι δουλειές;; :D :D :D

Cpt. Haddock
22/10/2007, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vasilis_Strom
Δεν το κάνεις Φεβρουάριο που θα ανεβώ για κάτι δουλειές;; :D :D :D

:D :D :D

Vasilis_Strom
22/10/2007, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:D :D :D

Τι; :look: Όλοι για δουλειές στην Βουλγαρία θα πάμε;

project.breeze
22/10/2007, 21:16
Να ρωτήσω τί δουλειές ή θα γίνω αδιάκριτος;:rotflmao:

PanVas
22/10/2007, 22:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Να ρωτήσω τί δουλειές ή θα γίνω αδιάκριτος;:rotflmao:

Αδιάκριτος...!:winka:




:a014: :smokin:

PanVas
30/10/2007, 18:25
Πολύ τρέξιμο… Δεν παίζει να υπάρξει συνοχή στο κείμενό μου και στα ποστς μου…

Ίσως βγει και καλύτερο έτσι το θρεντ…

Την Παρασκευή κατέβηκα στην πατρίδα.. Οδικός. Για έναν γάμο. Να δείξω τον δρόμο και σε δύο ακόμα Βουλγάρικα αυτοκίνητα. Κυριακή βράδυ ήμουν Σόφια. Πάλι οδικώς.

Μπαίνοντας στην Βουλγαρία, κατά της 23.00 το βράδυ και με ελάχιστες ώρες ύπνου, τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα… Βροχή και πολύ ομίχλη σε όλη την διαδρομή. Ημέρα εκλογών για τους Βούλγαρους και η αστυνομία τους σε επιφυλακή… Άπειρα τα μπλόκα παρόλο την βροχή και την νύχτα… Στα 1200+ Km που διέσχισα στην Ελλάδα δεν συνάντησα ούτε ένα μπλόκο… Στα 400 κάτι της Βουλγαρίας συνάντησα πάνω από 8-9 και ίσως η γκαντεμιά, κάτι και το πολεμικό ύφος του golfaki μας, μας σταμάτησαν τρεις φορές…

Την μία κατεβαίνοντας. Έλεγχος ρουτίνας… Τίποτα το ιδιαίτερο.
Τις άλλες δύο ανεβαίνοντας… Την νύχτα… Την μία για speed limit… Σε γενικές γραμμές με δεδομένη την κατάσταση και τις συνιστώσες, καιρός, οδόστρωμα, ξύπνα στην Βουλγαρία είσαι, κινιόμουν με ταχύτητες της τάξεως 120-130Km/h. Προβολείς ομίχλης, μεγάλα φώτα και ρολάρισμα… Στα χωριά υπάρχουν ταμπέλες με όριο τα 60 Km/h. Δεν υπήρχε κίνηση, έπεφτα στα 80… Ελληνάρας…
Όταν είχα ακινητοποιήσει το αυτοκίνητο δεν είχα ακόμα καταλάβει τι ήταν αυτό που μου έκανε σινιάλο για να σταματήσω… Κρυμμένο περιπολικό κάτω από δέντρο, και πολισμάνος κατά μεσοίς του δρόμου, με την μαλακία που έχουν, αυτοί και τα Playmobil πλέον…
Κλασικό άστρα περιπολικό που διακρίνεις το λογότυπο Ελληνική Αστυνομία, ραντάρ ακουμπισμένο στον τεμπέλη ανάμεσα από τα καθίσματα οδηγού - συνοδηγού και πάμε το στόρυ…
Όριο 60 πήγαινες με 92… Εντάξει συγνώμη… Ορίστε 10 λέβα…
Έχει λήξει και η βινιέτκα σου… Και που θες να το ξέρω εγώ ρε φίλε..? Μαλάκας Έλληνας καπιταλιστής είμαι…
Νυστάζω απίστευτα και δεν την παλεύω… Εχθές πετάξαμε τον γαμπρό στην πισίνα και έχω πάρει και λίγο κρύωμα… Το κρασί καλό ήταν αλλά είμαι κομμάτια σου λέω…
200 λέβα, και 2 μήνες κράτηση το δίπλωμα…
Βρε καλέ μου… Βρε χρυσέ μου… Θα σου πρότεινα 20 λέβα αλλά ξέρω ότι είναι ανήθικο γιατί θα καταλάβεις ότι μπορώ να σου δώσω περισσότερα και θα πρέπει να με εκμεταλλευτείς κάτι που δεν θέλεις… Σε παρακαλώ…
Μίλαγε και τα σπαστά του Ελληνικά ο βλαμμένος… Ήταν μαζί μας και ο μπιγκ Ίβο να μιλήσει στην γλώσσα του και να σώσει την κατάσταση… Τίποτα.. Πόσα θες να μας αφήσεις να φύγουμε..? Τίποτα… Ε! κόψε την κλήση να τελειώνουμε!
Μετά από μισή ώρα μας άφησε να φύγουμε. Του είπα έλα πάρε τα χρήματα για μια μπύρα και μου είπε να φύγω…

Δέκα χιλιόμετρα παρακάτω, κλασικό μπλόκο για τυπικό έλεγχο… Τα μπροστά τζάμια είναι φιμέ. Απαγορεύεται και το κυνηγούν μάλιστα εδώ… Το κυνηγούν πολύ… Ώπα μεγάλε… Θα την βρούμε την άκρη… Να το συζητήσουμε…
Βγάλτα τώρα αλλιώς… κρατάω τα χαρτιά, πας βγάζεις τις διαφάνειες, έρχεσαι στο αστυνομικό τμήμα, πληρώνεις τα κερατιάτικα, πιστοποιούμε ότι τα έβγαλες και παίρνεις και τα χαρτιά σου πίσω… Και βέβαια θα οδηγήσει κάποιος άλλος μιας και εσύ δεν θα έχεις δίπλωμα… Ναι. Δίκιο έχεις, αλλά όπως είπα και στον συνάδελφό σου νωρίτερα, νυστάζω απίστευτα… Άσε που αυτά δεν βγαίνουν χωρίς θερμογκάν… Είκοσι λέβα θες να με αφήσεις? Ντομπρέ ρε καρντάση… Ντομπρέ.

Η ώρα περασμένες δύο και έχω προωθηθεί προς το ζεστό από την τηλεθέρμανση σπιτάκι στην πόλη της Σόφιας.
Πρώτα όμως πρέπει να παλέψω με τους κρατήρες του υπό κατασκευή ρινγκ ροντ…

Καληνύχτα και καλή τύχη.



Άσχετο...
Γιατί τα επιβατικά στην Ελλάδα να μην έχουν πετρελαιοκινητήρες;;;;;;
Γιατί; :confused:


110575

KiNG-R!
31/10/2007, 23:55
-ax0-ax0-a0xa-0xa-x0
Νταξι οι μπάτσοι στην BG δεν παίζονται…συμπτωματικά και εγώ ταξίδευα την ίδια μέρα από Borovec για σταρα ,πολύ ομίχλη και πολύ βροχή…..230 κμ διαδρομή δεν είδα ούτε ένα περιπολικό,8 μήνες στην BG δεν με έχουν σταματήσει ποτέ.
Παλιά θυμάμαι όταν μου έγραφαν κλήσεις απλά δεν τις πλήρωνα δεν υπήρχε τρόπος να με υποχρεώσουν να τις πληρώσω, τώρα δεν ξέρω πως είναι γιατί έχουν περάσει και 10 χρόνια.
Πολλές φορές δεν μίλαγα καθόλου τους άφηνα να με γράψουν μέχρι που απογοητευόντουσαν, γιατί αυτό περιμένουν να τους προσφέρεις λεβα, ε και στο τέλος με άφηναν να φύγω….

Αυτό με την τηλεθέρμανση δεν το έπιασα, να υποθέσω ότι έχεις πάρνο έτσι?

StavrosMAGNA
01/11/2007, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από KiNG-R!
-ax0-ax0-a0xa-0xa-x0

Αυτό με την τηλεθέρμανση δεν το έπιασα, να υποθέσω ότι έχεις πάρνο έτσι?

Oχι οχι δεν εχει ΠΑΡΝΟ ,αφου σου λέει τηλε-θέρμανση έχει!
Στέλνει μήνυμα από το GSM-a και ... ανοίγουν οι ... βάνες από μόνες τους !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ε ρε Πάνο τι ζόρια τραβήξατε με τους μαλάκιδες ....

αμ λέω κι εγώ τι έγινε το παλληκάρι, τόσες μέρες άφαντος !!!

Κι όμως believe it or not, ΠΑΝΤΑ έτσι είναι στην αρχή για όλους μας. Μετά σιγά σιγά μαθαίνουμε τα ... σινιάλα και τα στέκια φυσικά και ... πορευόμαστε με 40 !!!
Στη δικιά σου περίπτωση , Νύχτα - βροχή - νύστα - ΑΛΛΑ με τη μηχανή , οι αντιδράσεις είναι βέβαια αντίστροφες...
ΖΝΑ4Ι ..... Λίγο πρίν προλάβει το "όργανο" να σηκωθεί .... εεεμμμμ εννοώ να σηκώσει "σημαία" πατάω μια 140-150 και ... Δοβιζδανε! (σ.σ. μην τον είδατε). Νύχτα ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΠΟΤΕ !!! Υπάρχουν (τουλάχιστον παλιότερα) τοοοσα μαιμου περιπολικά και μπάτσοι που δεν έχω καμμία διάθεση να μπλεχτώ σε περιπέτειες.Αν κάπου έχω σφάλει καλύτερα να πάω ο ίδιος στο Α.Τ. της περιοχής (λέμε τώρα) και να ρωτήσω εάν έχει μπλόκο ΟΝΤΩΣ ,αυτή την ώρα ,παρά να πέσω θύμα κανενός Τσιγγάνου ή ότι άλλο !!!
Καλώς επέστρεψες ,πάρ'αυτα !~!

SUPERMARIO
01/11/2007, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
χαλια η σοφια τουλαχιστον οσο ημουν εγω επανω...ελπιζω να εστρωσε και να περνας καλα !!!!!!!!!

:beer: :beer: :beer:






δεν ειναι ετσι.μια χαρα πολη ειναι και εχει τα παντα.ο.κ το Пловдив ειναι πιο γραφικο αλλα ολοι στην sofia βολταρατε.:winka:
εκτος απο τον πεζοδρομο στο Пловдив και κανα δυο μπαρακια δεν ειχε που αλλου να πας.

στην sofia τι να πρωτοθυμηθω...tservilo...biblioteka...tseseka...dionisos...vareladiko...ellinadiko...κα ι φυσικα "καπουτσινο" & "βοσνακης":smokin:

εεεεχχχχ!!!! τι θυμηθηκα τωρα...αυτη ηταν ζωη (1996-2001)

SUPERMARIO
01/11/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
α, καταλαβα!

:p


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



πολη Пловдив, περιοχη Тракия, πολυκατοικια 171, εισοδος Ж, και θα πεσεις πανω στο μαγαζι

TROOPER
02/11/2007, 01:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
δεν ειναι ετσι.μια χαρα πολη ειναι και εχει τα παντα.ο.κ το Пловдив ειναι πιο γραφικο αλλα ολοι στην sofia βολταρατε.:winka:
(1996-2001)

:nono:

προτιμουσα πλοβντιβ.

σοφια μονο περαστικος και 1 ασυλληπτο βραδυ !!!

SUPERMARIO
02/11/2007, 01:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:nono:

προτιμουσα πλοβντιβ.

σοφια μονο περαστικος και 1 ασυλληπτο βραδυ !!!






δεν ξερανε να σε γυρισουν τοτε, να δεις τα "καλα" :lol:


:beer:

rsp
02/11/2007, 04:11
:smokin:

DimChios
02/11/2007, 06:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER

σοφια μονο περαστικος και 1 ασυλληπτο βραδυ !!!



:lol: :lol: :lol: :lol:


ναι, θυμαμαι!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
02/11/2007, 06:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
:smokin:



ΩΧ!

:eek:















:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

StavrosMAGNA
02/11/2007, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
πολη Пловдив, περιοχη Тракия, πολυκατοικια 171, εισοδος Ж, και θα πεσεις πανω στο μαγαζι

Ааа така !!!! точно така :sun:
Νούμερο ΕΝΑ ,φιρμα στο Пловдив !!!
Οχι το ... μαγαζί..... Για μένα λέω !~!
:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a03: :a03: :a03: :a03: :a08: :a08: :a08: :a08:

SUPERMARIO
02/11/2007, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Αμέ (http://www.programata.bg/index.php?page=details&ln=2&city=1&pid=139)
Μετά από πολλές αλλαγές κατέληξε σε πιάνο μπαρ...:lol:

:beer: :beer: :beer:







:eyepop: :eyepop: :eyepop: οχι ρε π@στη μου...η biblioteka στα "πανω" της ηταν το Νο1 μαγαζι.γινοταν της π@τανας καθε μερα.ο ενας πανω στον αλλο.ο κοσμος ηταν μεχρι εξω...


:sad: :sad: :sad:

SUPERMARIO
02/11/2007, 20:06
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από StavrosMAGNA
[B]Ааа така !!!! точно така :sun:
Νούμερο ΕΝΑ ,φιρμα στο Пловдив !!!
Οχι το ... μαγαζί..... Για μένα λέω !~!
------------------------------------------------------------------------------------------------









:a9: :a9:...

TROOPER
04/11/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
δεν ξερανε να σε γυρισουν τοτε, να δεις τα "καλα" :lol:


:beer:

γενικα δεν ειμαι τυπος που με γυρνανε...:cool:

PanVas
04/11/2007, 22:59
Μετά από ένα επεισοδιακό Σαββατοκύριακο νέα βδομάδα ξεκινάει από αύριο…
Πέντε βαθμούς κάτω η θερμοκρασία προβλέπεται και βλέπουμε.

Καλά να είμαστε και δεν φοβόμαστε τίποτα.

Καλή νύχτα από την Σόφια.

Έτσι όπως φαίνονται τα μπλοκς από το μπαλκόνι μου.


111119

StavrosMAGNA
10/01/2008, 17:52
Μου φαινεται .... ΧΑΛΑΡΩΣΑΜΕΕΕΕΕεεεεε !!!!
Από πέρσυ εχεις να φανείς και ανησυχούμε !~!

gousgoun_69
10/01/2008, 18:00
Για βάλε να δούμε πράμα να γουστάρουμε :wave2:



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

PanVas
05/02/2008, 17:56
Ότι να 'ναι...

Ξέρω... Το έχω αφήσει. Θα επανορθώσω...

Μόλις μου ήρθε από μία φίλη...


ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ


28η η Ελλάδα μαζί με Βουλγαρία, Τσεχία, Σλοβενία


Την 28η θέση με άλλες τρεις χώρες ανάμεσα σε 192 συνολικά μοιράζεται η Ελλάδα με κριτήριο την ποιότητα ζωής για το 2008 σύμφωνα με την ξένη εταιρεία International Living.


Ο δείκτης ποιότητας ζωής για κάθε χώρα καταρτίζεται με βάση τις επιδόσεις της στους τομείς κόστος ζωής, ελεύθερος χρόνος και κουλτούρα, οικονομία, περιβάλλον, ελευθερία, υπηρεσίες υγείας, υποδομές, κίνδυνος και ασφάλεια και τέλος το κλίμα. Η Ελλάδα βρίσκεται στην 28η θέση μαζί με τις Βουλγαρία, Τσεχία και Σλοβενία, συγκεντρώνοντας συνολικά 70 βαθμούς με άριστα τους 100. Η Ελλάδα παίρνει άριστα στον τομέα ελευθερία, κίνδυνος και ασφάλεια και βρίσκεται αρκετά ψηλά στον τομέα υγεία με 89 πόντους και το κλίμα με 79.

Ομως, εμφανίζεται πολύ αδύνατη στον τομέα του κόστους ζωής, όπου παίρνει μόλις 37 πόντους, στην οικονομία με 50 πόντους, ενώ έχει μέτριες αποδόσεις στους τομείς ελεύθερου χρόνου και κουλτούρας με 68 πόντους και περιβάλλοντος με 70 πόντους.

Την καλύτερη ποιότητα ζωής έχει η Γαλλία που παίρνει 85 πόντους συνολικά με δεύτερη την Ελβετία που έχει 84 πόντους και τρίτη τις Ηνωμένες Πολιτείες με 83 πόντους. Την πρώτη πεντάδα συμπληρώνουν το Λουξεμβούργο και η Γερμανία.

Οπως αναμενόταν η Γαλλία είναι συγκριτικά πολύ ισχυρή, εκτός των άλλων, στην κατηγορία του ελεύθερου χρόνου και κουλτούρας, ενώ λαμβάνει άριστα στον τομέα υγείας λόγω του πολύ καλού συστήματος που διαθέτει. Η Ελβετία, το Λουξεμβούργο και η Γερμανία έχουν πολύ υψηλές επιδόσεις σε θέματα περιβάλλοντος.

Στην κατηγορία υγείας συμπεριλαμβάνονται στοιχεία, όπως ο αριθμός των γιατρών και νοσοκομείων ανά 1.000 κατοίκους, το προσδόκιμο της ζωής, οι δημόσιες δαπάνες για την υγεία ως ποσοστό του ΑΕΠ. Στον τομέα ελεύθερο χρόνο και κουλτούρα, η κυκλοφορία των εφημερίδων ανά 1.000 κατοίκους, το ποσοστό αλφαβητισμού κ.τλ.



ΔΗΜ. ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ



ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 05/02/2008



:lol:

PanVas
28/03/2008, 15:36
Ο καιρός ανοίγει. Τι ανοίγει δηλαδή...
Το πρωί 15+C και το βράδυ 0...

εξακόσια μέτρα υψόμετρο η Σόφια. Δεν είναι απλά τα πράγματα...

Με είχαν πρήξει με το facebook φίλοι και γνωστοί.
κόλλησα για καμιά βδομάδα. Ξεσκαρτάρισα και κάποιες φωτός.
Είπα μιας και έκανα τον κόπο να τις ανεβάσω και εδώ...

Πάμε πρώτα από Σόφια. Λίγο πιο χειμωνιάτικες...


125344

PanVas
28/03/2008, 15:40
Downtown...


Το μνημείο «Τσαρ Οσφομποντίτελ» (Цар Освободител = Τσάρου απελευθερωτή), προς τιμή του Ρώσου ηγεμόνα Αλέξανδρου Β', απέναντι από το κτήριο του κοινοβουλίου.


125345

PanVas
28/03/2008, 15:44
Downtown...

Η Ρώσικη εκκλησία της Σόφιας, γνωστή και ως Άγιος Νικόλας, Βουλγαρίστι Руската църква ή църква „Свети Николай...


125346

PanVas
28/03/2008, 15:45
Downtown...

Το κοινοβούλιο, χιονισμένο.


125347

PanVas
28/03/2008, 18:27
Ναι. Ο καιρός και οι θερμοκρασίες βοηθούν.
Αλλά είναι η κουλτούρα και οι συνήθειες είναι αυτά που υποστηρίζουν κάποιες καταστάσεις και κάποια γεγονότα να γίνουν πραγματικότητα.

Θα μου πείτε... Άλλη η αγορά της Βουλγαρίας και άλλη της Ελλάδας.
Θα συμφωνήσω. Στα χειμερινά σπορ. Οκ. Πόσες φορές συναντάς κόσμο το πρωί, με τα μποτάκια τους, τα φλισάκια τους και τα σακίδιά τους μέσα σε αστικά λεωφορεία να πηγαίνουν στα τριγύρω βουνά; Περνάς από τις στάσεις τα ξημερώματα και βλέπεις άτομα από όλες τις ηλικίες να περιμένουν τα λεωφορεία με προορισμό την Βίτοσα...
Οκτώ χρόνια στην Αθήνα, δεν είχα παρατηρήσει ποτέ κάτι τέτοιο. Και βουνά έχουμε. Δεν είναι ότι δεν έχουμε...

Τέλος πάντων. Εδώ πίστες snowboard στο κέντρο της πόλης. Με χορηγούς, ελεύθερο προς όλους.


125369

PanVas
28/03/2008, 18:28
Έτσι...


125377

PanVas
28/03/2008, 18:29
Παραδίπλα για τους πιο συντηρητικούς...


125371

PanVas
28/03/2008, 18:31
Προχωράς την βόλτα σου και φτάνεις στο υπαίθριο παζάρι.
εξοπλισμός χειμερινών σπορ, κάθε λογής. Μεταχειρισμένα, μαϊμούδες, κλεμμένα... Τα πάντα έχει και όρεξη για ψάξιμο...


125372

PanVas
28/03/2008, 18:34
...


125375

PanVas
28/03/2008, 18:35
///


125376

drago varvar
25/02/2009, 10:40
Veliko Turnovo http://gallery.slovar.org.uk/categories.php?cat_id=18&sessionid=d08d32c5f30a8f1187bc028ed593bec6&page=6

Sofia http://gallery.slovar.org.uk/categories.php?cat_id=19&sessionid=d08d32c5f30a8f1187bc028ed593bec6

Bansko http://gallery.slovar.org.uk/categories.php?cat_id=76&sessionid=d08d32c5f30a8f1187bc028ed593bec6

Sozopol http://gallery.slovar.org.uk/categories.php?cat_id=10&sessionid=d08d32c5f30a8f1187bc028ed593bec6

Gabrovo
http://gallery.slovar.org.uk/categories.php?cat_id=105&sessionid=d08d32c5f30a8f1187bc028ed593bec6

Nesebur http://gallery.slovar.org.uk/categories.php?cat_id=36&sessionid=d08d32c5f30a8f1187bc028ed593bec6

BULGARIA http://gallery.slovar.org.uk/categories.php?cat_id=9&sessionid=d08d32c5f30a8f1187bc028ed593bec6