PDA

View Full Version : Γ@μω την ανεργία μου......



Σελίδες : [1] 2

Maira
12/10/2007, 10:02
......γ@μώ!!!



Κάποιοι φωνάζουν για ανεργία, για νεολαία που δεν έχει να δουλέψει και πολλά άλλα!!!!



Συγνώμη αλλά που την είδαν???? Ξεκίνησα να ψάχνω για δουλειά την Τρίτη και την Τετάρη το απόγευμα δούλευα!!!


Η αγανάκτηση του Χρήστου (KamenosAfrican) τεράστια αφού ψάχνει ακόμα 7 άτομα εδώ και 2 μήνες και δεν βρίσκει!!!!


Μήπως τελικά υπάρχουν δουλειές αλλά δεν θέλουμε να δουλέψουμε????

:mad: :look: :(

DUKASII
12/10/2007, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
......γ@μώ!!!



Κάποιοι φωνάζουν για ανεργία, για νεολαία που δεν έχει να δουλέψει και πολλά άλλα!!!!



Συγνώμη αλλά που την είδαν???? Ξεκίνησα να ψάχνω για δουλειά την Τρίτη και την Τετάρη το απόγευμα δούλευα!!!


Η αγανάκτηση του Χρήστου (KamenosAfrican) τεράστια αφού ψάχνει ακόμα 7 άτομα εδώ και 2 μήνες και δεν βρίσκει!!!!


Μήπως τελικά υπάρχουν δουλειές αλλά δεν θέλουμε να δουλέψουμε????

:mad: :look: :( yparxoyn kai atoma poy psaxnoyn gia doyleia kai foboynte mh broyn..

costas81
12/10/2007, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
......γ@μώ!!!



Κάποιοι φωνάζουν για ανεργία, για νεολαία που δεν έχει να δουλέψει και πολλά άλλα!!!!



Συγνώμη αλλά που την είδαν???? Ξεκίνησα να ψάχνω για δουλειά την Τρίτη και την Τετάρη το απόγευμα δούλευα!!!


Η αγανάκτηση του Χρήστου (KamenosAfrican) τεράστια αφού ψάχνει ακόμα 7 άτομα εδώ και 2 μήνες και δεν βρίσκει!!!!


Μήπως τελικά υπάρχουν δουλειές αλλά δεν θέλουμε να δουλέψουμε????

:mad: :look: :(





Δουλειές υπάρχουν ..............αλλά όχι αυτές που θέλουμε!!!


:winka:

mourgakos
12/10/2007, 10:09
δουλειες υπαρχουν αλλα οχι για τεμπεληδες.






by the way ενας φιλος ψαχνει δουλεια σαν πωλητης.'
εχει δουλεψει σε μαγαζια με ρουχα οπως τον Καρουζο κολωνακι και σε
ανθοπωλια.ειναι 29 ετων .οποιος εχει κατι ας στειλει




εγω ψαχνω για μαγαζι με ενοικιο περιπου 800-1000ευρα και να ειναι γυρω στα 80-100τμ
ισογειο.

reptile4
12/10/2007, 10:10
Δουλειες υπαρχουν το θεμα ειναι εμεις τη ειμαστε διατεθημενοι να κανουμε.
Απο τα 18 που δουλευα μετα το σχολειο μεχρι και σημερα δεν εμεινα ανεργος εκτος απο καποιες περιπτωσης που ΕΓΩ το ηθελα.
:wave2:

project.breeze
12/10/2007, 10:11
Δεν είναι η ανεργία υψηλή,η αεργία είναι...

lilipoua
12/10/2007, 10:11
ο καθένας είναι άξιος της μοίρας του, άν σκέφτεται με τέτοιο τρόπο!!




αλλά πέρα απο αυτά....

Ιωάννα, συγχαρητήρια για τη δουλειά!! :beer: :beer: :beer:

άντε, τώρα θα κεράσεις εσύ στο Δέλεαρ τη Δευτέρα!!!
:lol: :lol: :lol:

:D :wave2:

road spirit
12/10/2007, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Η αγανάκτηση του Χρήστου (KamenosAfrican) τεράστια αφού ψάχνει ακόμα 7 άτομα εδώ και 2 μήνες και δεν βρίσκει!!!!

άδειασε κανα πμ! τι ψάχνει ο χρήστος? ισως ενδιαφέρονται 2 άτομα δικά μου, στείλε μου πμ αν θες

SPORAKIAS
12/10/2007, 10:17
ολοι θελουν να γινουν προισταμενες...

θυμαμαι παλια δουλευα οικοδομη....περασα ομως ΤΕΙ και ετσι δεν μπορουσα να πηγαινω καθημερινα...μου ειπε ο μαστορας αμα ξερω κανενα παλληκαρι εστω και ανειδικευτο....ισα ισα να τον βοηθαει με τα εργαλεια μεχρι να μαθει τη δουλεια...

ηταν ενα φιλος στη γειτονια και του το ειπα..(ανεργος...δεν ειχε δουλεψει ποτε στη ζωη του)..και τι γυρναει και μου λεει ο πατερας του...

ο γιος μου..? με 5000χιλ. τη μερα..?(μιλαμε τωρα για πριν 8-10 χρονια και χωρις να ξερει τη δουλεια)..... και οικοδομη..? οχι δεν θελουμε.....!!

ηθελε το γιο του διευθυντη στην τραπεζα με 250χιλ το μηνα....:rolleyes:

εδω ειναι που ξαναμπαινει το θεμα παιδεια....ο ελληνας ο μαλακας...το κοπροσκυλο...που τα θελει ολα..και τον σκυλο χωρτατο και την πιττα αφαγωτη....:rolleyes:

ακουω...ο ελληνας πειναει και δεν εχει λεφτα... και...και..και...

αφου μου θελει να εχει πορσε χωρις να δουλευει(γινετε και αυτο...αν εισαι απατεωνας..)...καλα να παθει...

εμενα μπορει να μην μου μενουν τα τρελα λεφτα αλλα δεν κλαιγομε....γιατι δουλευω απο το πρωι μεχρι το βραδυ και παω μετα και τα γαμαω...ετσι γουσταρω....απλα τα πραματα...

ρε αντε αφηστε τις καφετεριες και πατε και δουλεψτε...κοπροσκυλα...:yuck:

Cpt. Haddock
12/10/2007, 10:22
Υπάρχουν πολλές όψεις.

Αν θες να βρεις μια οποιαδήποτε δουλειά (ακόμα και ανασφάλιστος) σίγουρα βρίσκεις και εύκολα σχετικά...

Ειδικά αν πάρεις σβάρνα τις εποχιακές αγροτικές δουλειές (τρύγο, ελιές, πορτοκάλια, ροδάκινα) είναι (σχετικά πάντα) απλά τα πράγματα.

Τα πράγματα δυσκολεύουν οταν με προτροπή των γονιών έχεις σκιστεί 2-3 χρόνια να μπεις σε ένα πανεπιστήμιο για μία απο τις ειδικότητες που ακόμα γοητεύουν τις ελληνίδες μαμάδες - γιατρός, μηχανικός, δικηγόρος, φυσικός, οικονομολόγος (sic), κάνεις και ενα master γιατί δε γινεται αλλιώς - όλοι έχουν και μετά...

Είσαι overqualified, ξεκινας αν είσαι τυχερός και φανείς στο τεράστιο πληθος των MBA, MSc, Ma με ένα βασικό μισθό του πέους να κάνεις τον κυριλέ χαμάλη...

Ονειρευόμενος οτι μια μέρα του πουκάμισό σου θα έχει τα αρχικά σου κεντημένα, θα φοράς μανικετόκουμπα πίνοντας καφέ στο Deals ή στη Μηλιώνη όπου θα έρχονται γνωστοί γνωστών και αντί να λες "Γιάννης, χάρηκα" λες "Γιάννης Κορπορετοπουλος, Divines inc, Sales"
(δωσε μου την κάρτα σου καλύτερα ρε φίλε....), που ακόμα και στον καφέ θα μιλάς για spread, τιμές, reports, που είναι το γιουροδόλλαρο σήμερα, "διαβάσατε το σημερινο Job loss της Fed" και άλλα και άλλα και άλλα....

Φυσικά, όσο ψάχνεις για δουλειά, υπάρχουν γύρω σου ένα σωρό δουλειές που ίσως πληρώνουν και καλύτερα αλλά σιγά μη κάνεις "το γκαρσόνι;;;; Τι θα πει ο κόσμος; Γι' αυτό σε σπούδαζα εγώ;"

:sick:

crs-k
12/10/2007, 10:22
Τα πραγματα σε μερικους φαινονται πολυ απλουστερα απ' οτι ειναι στην πραγματικοτητα... :rolleyes:

Τα εχω ξαναπει (συμπτωματικα παλι σε θρεντ της Maira αν θυμαμαι καλα), οποτε ΔΕΝ θελω να γινω κουραστικος με το να επαναλαμβανομαι... :sick:

bsari
12/10/2007, 10:26
και αυτοι που εχουν κανα δυο κ...χαρτα και δουλευουν χωρις δωρα,επιδοματα,ασφαλεια για ενα κομματι ψωμι η συνηθως για ενα μισθο που δεν εχει αντικρυσμα


φιλαρακι με διδακτορικο-οικογενεια-δανεια εψαχνε κατι στο αντικειμενο του ΔΕΝ βρηκε και για 6 μηνες επλυνε αυτοκινητα!!!!

αρα δουλειες γενικα υπαρχουν ,καλες δουλειες περα του δημοσιου δεν υπαρχουν(οχι πολλες)
ο ιδιωτικος τομεας σου πινει το αιμα

kalgeorge
12/10/2007, 10:28
παιδες δεν ειναι ακριβως ετσι

εξαρταται τι δουλεια ψαχνεις

αν ψαχνεις ισα γαι να μην καθεσαι και να εχεις και ενα υποτηπωδη μισθο , τοτε υπαρχουν ναι, αρκει να εχεις ορεξη οπως ειπατε

αν ομως θελεις να μπορεις να ζησεις ανετα (οχι χλιδατα, απλα ανετα) ή να ζησεις την οικογενεια σου ή να μπορεσεις απλα να κανεις κατι καλο με την ζωη σου και οχι να δουλευεις απλα για αν επιβιωνεις...τοτε ΔΕΝ υπαρχουν

ισως υπαρχουν λιγες , για τυχερους ή για ¨γνωστους¨ αλλα μεχρι εκει.....

οι υπολοιποι ειναι καταδικασμενοι σε δυο-τρεις δουλιες...ή στο βλεπω τα χρονια που εφαγα στα πτυχια μου να πανε χαμενα και απλα συμβιβαζομαι ....

reptile4
12/10/2007, 10:30
+1000 @ bsari

δυστηχος ετσι ειναι η στο δημοσιο η κατι δικο σου, τουλαχιστον να ξεσκιζεσε για παρτυ σου αλλα και αυτο σημερα δεν ειναι τοσο ευκολο η εφικτο για πολλους.

Λεωνίδας
12/10/2007, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
δουλειες υπαρχουν αλλα οχι για τεμπεληδες.






by the way ενας φιλος ψαχνει δουλεια σαν πωλητης.'
εχει δουλεψει σε μαγαζια με ρουχα οπως τον Καρουζο κολωνακι και σε
ανθοπωλια.ειναι 29 ετων .οποιος εχει κατι ας στειλει




εγω ψαχνω για μαγαζι με ενοικιο περιπου 800-1000ευρα και να ειναι γυρω στα 80-100τμ
ισογειο. κάτσε να σου στείλω ένα πμ για το φίλο σου :)

675
12/10/2007, 10:35
εμενα μπορειτε να μου πειτε γιατι εδω και 1 βδομαδα που με σχολασαν απο το νετ καφε δεν μπορω να βρω δουλεια...:sad:


και μη μου μ πειτε πως δεν θελω ... :rolleyes:
το yzf περιμενει...:smilea:

Zid
12/10/2007, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
......γ@μώ!!!



Κάποιοι φωνάζουν για ανεργία, για νεολαία που δεν έχει να δουλέψει και πολλά άλλα!!!!



Συγνώμη αλλά που την είδαν???? Ξεκίνησα να ψάχνω για δουλειά την Τρίτη και την Τετάρη το απόγευμα δούλευα!!!


Η αγανάκτηση του Χρήστου (KamenosAfrican) τεράστια αφού ψάχνει ακόμα 7 άτομα εδώ και 2 μήνες και δεν βρίσκει!!!!


Μήπως τελικά υπάρχουν δουλειές αλλά δεν θέλουμε να δουλέψουμε????

:mad: :look: :(
Δεν ψάχνουν όλοι για δουλειές με 800 ευρώ... ναι τέτοιες δουλειές βρίσκεις.... όντως!!!
Αλλά άμα έχεις ενοίκιο και 3000 έξοδα άλλα να τρέχουν.... και σκοπεύεις να κάνεις και οικογένεια... τα 800 δεν φτάνουν...
Άρα μην λέμε ότι θέλουμε...... :rolleyes:
Οι ανάγκες μας είναι τέτοιες ... που δεν καλύπτονται με μισθούς 700-800 ευρώ...

:wave2:

project.breeze
12/10/2007, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Δεν ψάχνουν όλοι για δουλειές με 800 ευρώ... ναι τέτοιες δουλειές βρίσκεις.... όντως!!!
Αλλά άμα έχεις ενοίκιο και 3000 έξοδα άλλα να τρέχουν.... και σκοπεύεις να κάνεις και οικογένεια... τα 800 δεν φτάνουν...
Άρα μην λέμε ότι θέλουμε...... :rolleyes:
Οι ανάγκες μας είναι τέτοιες ... που δεν καλύπτονται με μισθούς 700-800 ευρώ...

:wave2:



Και είναι καλύτερα κάποιος να μην δουλεύει καθόλου και να περιμένει μπας και βρει καμμιά δουλειά με πάνω απο 800 ευρώ;Ή όλα ή τίποτα;

kalgeorge
12/10/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Και είναι καλύτερα κάποιος να μην δουλεύει καθόλου και να περιμένει μπας και βρει καμμιά δουλειά με πάνω απο 800 ευρώ;Ή όλα ή τίποτα;

δεν σου ειπε οτι ειναι καλυτερο να καθεται...

απλα οντως ΔΕΝ υπαρχουν δουλιες για να μπορεσεις να ζησεις

Nefos
12/10/2007, 10:42
Έχουμε τιμές Ευρώπης και μισθούς Βαλκανίων....

675
12/10/2007, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Και είναι καλύτερα κάποιος να μην δουλεύει καθόλου και να περιμένει μπας και βρει καμμιά δουλειά με πάνω απο 800 ευρώ;Ή όλα ή τίποτα;

σ αυτο εχεις δικιο...

project.breeze
12/10/2007, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
δεν σου ειπε οτι ειναι καλυτερο να καθεται...

απλα οντως ΔΕΝ υπαρχουν δουλιες για να μπορεσεις να ζησεις




Υπάρχει ανεργία σε ορισμένους τομείς και υπάρχει και ανεργία όσο αφορά στην αορίστου χρόνου εργασία (δηλαδή μη συμβασιούχος).Αν κάποιος όμως θέλει μπορεί να βρει δουλειά με τουλάχιστον τον βασικό μισθό πολύ εύκολα.Αν θέλει παραπάνω λεφτά δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές,υπομονή...

SPORAKIAS
12/10/2007, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τα πραγματα σε μερικους φαινονται πολυ απλουστερα απ' οτι ειναι στην πραγματικοτητα... :rolleyes:


δεν ξερω λυκε αν μιλας γι'αυτο που εγραψα..αλλα ξαναλεω οτι τα πραματα ειναι πολυ απλα ..ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ...

ξεκινησα απο οικοδομη βοηθος και εφτασα πριν λιγο καιρο να ανοιξω δικια μου εταιρια Ο.Ε...δεν ηταν του πατερα και ουτε τα βρηκα ετοιμα...ουτε κερδισα το τζοκερ....ολα εγιναν με δουλεια και μονο δουλεια...στερηθηκα αλλες απολαυσεις (καφεδες ,κλαμπς,βολτες με τη μηχανη:( και πολλα αλλα) για να μην εξαρτωμαι απο τον καθενα και για να μην κλαιγομε....τοσο απλα ειναι...

για να μην παρεξηγηθω ομως ....οντως σε καποιες περιπτωσεις ανθρωπων δεν ειναι τοσο απλα...

το κοπροσκυλα παει για ατομα που ειχαν καποια οικογενεια να τους στηριξει εστω στα πρωτα βηματα (και οικονομικα και ηθικα...και αυτοι το εκμεταλευονται και ξυνουν τα @@ τους) ...ή ανηκουν στην περιπτωση που αναφερει ο καπτεν....

και εγω ειχα βοηθεια απο τους γονεις μου αν και δουλευα παραλληλα με το ΤΕΙ και στην οικοδομη αλλα και καποιο χρονικο διαστημα και βραδυ ντιλιβερι αλλα δεν εκατσα με σταυρωμενα τα χερια....

ειχα ετοιμη δουλεια στην εταιρια του πατερα μου αλλα προτιμησα και εκανα κατι μονος μου ....και τα καταφερα κατα ενα μεγαλο μερος...

ελπιζω να καταλαβες που παει το... ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ...και το ..ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ...

και δεν νομιζω ολοι οι ανεργοι να ανηκουν στους ανθρωπους που για τον Α Ή Β σημαντικο λογο δεν καταφεραν να 'προκοψουν''....οι περισσοτεροι απλα ειναι κοπροσκυλα....αυτα...:wave2:

reptile4
12/10/2007, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefos
Έχουμε τιμές Ευρώπης και μισθούς Βαλκανίων....
Γιατι σε ποια χωρα ειναι ολα ροδινα?
Σε ολες της χωρες επικρατη το ιδιο, καποιοι ειναι πλουσιοι, καποιοι ειναι οικονομικα καλα και καποιοι ειναι φτωχοι.
Ακομα και στη Γερμανια με μισθο Ευρωπης και τιμες Ευρωπης ειναι καλυτερα?

Λεωνίδας
12/10/2007, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefos
Έχουμε τιμές Ευρώπης και μισθούς Βαλκανίων.... στην Αθήνα ...:rolleyes:

Εχετλαίος
12/10/2007, 10:48
Δουλειές υπάρχουν αλλά είναι 99% του κώλου από άποψη απολαβών και ασφάλισης. Τα καλύτερα χρήματα εξακολουθεί να τα δίνει η οικοδομή (αλλά χωρίς ασφάλιση) και οι πωλήσεις (όπου όσο πιο σιχαμένος και γλοιώδης είσαι τόσο περισσότερα θα βγάλεις και θα σου δώσουν και αυτοκίνητο και κινητό (το τυράκι!).
Και εγώ μπήκα από μικρός στο τριπάκι της ανώτατης εκπάιδευσης, τελέιωσα, και μετά overqualified άνεργος...οπότε αναγκαστικά χαμάλης του κάθε βλάκα για να επιβιώσω. Από πιτσα-σουβλάκι-δέμματα delivery μέχρι οδηγός φορτηγού, και από πωλητής φαρμάκων (τσαντάκιας λακές) μέχρι σε συσκευαστήριο ελαιολάδου. 31 διαφορετικά αφεντικά έχω γνωρίσει (ως τώρα στα 34 μου). Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή αν γίνεται με αξιοπρέπεια και αν πληρώνει το νοίκι και ντύνει & ταίζει τα κοπέλια σου. Απλά ώρες-ώρες διαολίζεσαι για τα χαμένα λεφτά και χρόνο και κόπο να σπουδάσεις κάτι άσχετο και μη εφαρμόσιμο το οποίο, αν σε είχαν συμβουλέψει σωστά στα 17 σου, δεν θα το έκανες. Άκου μοριακή βιολογία με εξειδίκευση στη γενετική μηχανική φυτών στα Χανιά! Κοιτα ρε παιδί μου χτύπους που παίζει κανείς στη ζωή του...

Nefos
12/10/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από reptile4
Γιατι σε ποια χωρα ειναι ολα ροδινα?
Σε ολες της χωρες επικρατη το ιδιο, καποιοι ειναι πλουσιοι, καποιοι ειναι οικονομικα καλα και καποιοι ειναι φτωχοι.
Ακομα και στη Γερμανια με μισθο Ευρωπης και τιμες Ευρωπης ειναι καλυτερα?

Κοίτα...δεν λέω ότι είναι ρόδινα έξω...αλλά ένα φιλαράκι που μόλις ήρθε από Λονδίνο, όπου έπαιρνε απίστευτο μισθό σαν καθηγητής σχολείου,τραβάει τα μαλλιά του...καθώς και όσοι γύρισαν Ελλάδα..έξω αναγνωρίζεται η αξία σου και η δουλειά σου αμείβεται αντίστοιχα...

Gandalf dr685sm
12/10/2007, 10:58
Μην πιάσουμε τα τοπικά μισθολογικά γιατί θα αρχίσουμε να κλαίμε...όλοι μαζί.

Με περίπου 10 χρόνια πείρας και καμιά δεκαριά πιστοποιήσεις μπόρεσα και βρήκα μόλις πριν 3 χρόνια μια δουλειά που περνάει το "όριο" των 1000€ τον μήνα και να προσπαθώ πλέον για το δεύτερο 1000αρικο , φυσικά με δική μου δουλειά.

Μην περιμένετε πλέον απο μισθούς να κάνετε και δεύτερη δουλειά είτε αυτή είναι προσωπική , είτε είναι κάτι σε άλλο μισθό επιπλέον , είναι εκείνη που θα βοηθήσει συμπληρωματικά.
Ποιά εταιρία θα δώσει 2-3-4000€ τον μήνα για υπάλληλο;... και πως πρέπει να έχει "συνδεσμολογίες" αυτός ο υπάλληλος πέραν των τυπικών εγγράφων και του "ανελαστικού" ωραρίου των 26 ωρών την ημέρα;

Ακόμα όμως και αν πάρεις τόσα, επειδή φύσιν κοινωνικοί και καταναλωτικοί θα δούμε οτι και πάλι θέλουμε και άλλα, οπότε πλέον ούτε αυτός ο μισθός δεν θα φτάνει ή θα έχει αφαιρέσει μεγάλο κομμάτι απο την προσωπική μας ζωή , σε βαθμό που θα ζούμε για να δουλεύουμε πλέον... οπότε...

Για το θέμα ανεργίας... είμαι της άποψης οτι προτιμώ να κάνω το οτιδήποτε , παρά να πάω στο ταμείο του ΟΑΕΔ. Παράλληλα βέβαια θα ψάχνω και εκείνο που θέλω.

Δυστυχώς απο όσο βλέπω γύρω μου, ελάχιστοι το προτιμούν αυτό!


Gandalf

reptile4
12/10/2007, 11:01
Σε αυτο συμφωνω απολυτα, εξω με τα πτυχια που εχουν καποιοι θα καναν ζωη χαρισαμενη!!!
Εδω ποιο ευκολα θα σε προσλαβη ο αλλος χωρις πτυχια για να σε πληρωνη λιγοτερα.

Εχετλαίος
12/10/2007, 11:03
1OOO€ το μήνα; Που να έρθω τώραααααααααααα!
Προσωπική δουλειά; Πότε όταν σχολάω 7 το απόγευμα από τις 7μιση το πρωί; (και το Σάββατο!) Αφού αρχίζω και αμφιβάλλω αν το κοπέλι μου με αναγνωρίζει!

alfa156
12/10/2007, 11:15
ετσι οπως εχει διαομορφωθει η κατασταση στην ελλαδα οτι χαρτια εχεις πλην των τεχνικων (ηλεκτρολογοι-μηχανικοι-υδραυλικοι-ψυκτικοι κλπ)αχρηστα ειναι η μαλλον για να το πω καλυτερα μη αναγνωρισιμα...και για να το αναλυσω λιγο...με τις θεωρητικες επιστημες ειναι πολυ δυσκολοτερο να κανεις κατι δικο σου και ακομα πιο δυσκολο να κονομησεις λεφτα σας ελευθερος επαγγελματιας...
με τις τεχνικες ομως.....εχετε δει τεχνιτη που να εχει ορεξη για δουλεια και να πειναει??δεν τους βρισκεις απλα!!
οποτε τι να τα κανω εγω τα 47 μεταπτυχιακα οταν το μονο που ουσιαστικα θα μου προσφερουν ειναι...ενα καλυτερο πουλ μουρ και τιποτε αλλο?
και βλεπεις τον αλλο με 2 χρονια σπουδες ηλεκτρολογος-ψυκτικος και αλλα 3 χρονια προυπηρεσια γινεται ελευθιερος επαγγελματιας..και αντε πιαστον μετα..!
καθηστε εσεις τωρα και γινετε οικονομολογοι (μπλιαχ)κλπ και περιμενετε την δευτερα παρουσια να παρετε πανω απο 1000 ευρω μισθο!:lol:

Gandalf dr685sm
12/10/2007, 11:20
δυστυχώς ναι.... μετά τις 7 το απόγευμα , αφιερώνω άλλες 3-4 ώρες για να κάνω και την δική δουλειά. Το μόνο που έχω κυρήξει απείραχτο και ανέγγιχτο ...

ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΡΟΣΟΔΟΦΟΡΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ...

είναι το Σ/Κ που απολαμβάνω δικό μου ελεύθερο χρόνο και ποιοτικό με το παιδί μου.
Ούτως ή άλλως και αυτό , τις καθημερινές με τόσο πρόγραμμα μαθήσεων , ούτε εκείνο έχει διάθεση για "ποιοτικό χρόνο οικογενείας" ... στις 21.30-22.00 ούτως ή άλλως έχει κλείσει μάτια.

Οπότε μόνο το ΣΚ για να το δώ και να ευχαριστηθούμε ο ένας τον άλλον.



btw...τεχνικός είμαι και εγώ σε ασφάλεια δικτύων και υπολογιστών. Αν είσαι καλός , κάνεις δουλειά αν και ο κάθε άσχετος με το επάγγελμα που μπορεί να συναρμολογήσει ενα PC (να μην σχολιάσω το πως) δηλώνει ώς τεχνικός.


Gandalf

zzr2005
12/10/2007, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
......γ@μώ!!!



Κάποιοι φωνάζουν για ανεργία, για νεολαία που δεν έχει να δουλέψει και πολλά άλλα!!!!



Συγνώμη αλλά που την είδαν???? Ξεκίνησα να ψάχνω για δουλειά την Τρίτη και την Τετάρη το απόγευμα δούλευα!!!


Η αγανάκτηση του Χρήστου (KamenosAfrican) τεράστια αφού ψάχνει ακόμα 7 άτομα εδώ και 2 μήνες και δεν βρίσκει!!!!


Μήπως τελικά υπάρχουν δουλειές αλλά δεν θέλουμε να δουλέψουμε????

:mad: :look: :(

μην εισαι τοσο απόλυτη....γιατι θα σου πω μια αντιστοιχη περιπτωση...ψαχνοντας για δουλεια πριν κανα χρονο μπηκα σε ενα καινουργιο πολυκατάστημα που ειχε πινακίδα "ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ" ...μου λένε άσε βιογραφικό ....τους άφησα ....
η πινακίδα υπάρχει ακόμα και δεν βγήκε ποτέ....φυσικά εμένα δεν με πήραν ποτέ τηλέφωνο....οι πιο πολύ δεν ψάχνουν εργαζόμενους ...ψάχνουν για κρέας.....

έχω φάει άπειρες χιλόπιτες απο τις λεγόμενες ανειδίκευτες δουλειες γιατι το βιογραφικό μου αναγράφει ενα απλό πτυχιο (με τη δικαιολογία οτι "εσύ θα βρεις μια καλύτερη δουλεια και θα φύγεις και θα ψάχνω πάλι άλλον")....
οι πιο πολλοί θέλουν εναν ανιδεικευτο υπάλληλο με 570 που θα δουλευει για αυτούς για ολη του τη ζωή...
:eek:

ΒΥ ΤΗΕ WAY....τι άτομα ψάχνει ο φίλος σου....ρίξε ενα pm...

ΙΠΠΕΑΣ
12/10/2007, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
παιδες δεν ειναι ακριβως ετσι

εξαρταται τι δουλεια ψαχνεις

αν ψαχνεις ισα γαι να μην καθεσαι και να εχεις και ενα υποτηπωδη μισθο , τοτε υπαρχουν ναι, αρκει να εχεις ορεξη οπως ειπατε

αν ομως θελεις να μπορεις να ζησεις ανετα (οχι χλιδατα, απλα ανετα) ή να ζησεις την οικογενεια σου ή να μπορεσεις απλα να κανεις κατι καλο με την ζωη σου και οχι να δουλευεις απλα για αν επιβιωνεις...τοτε ΔΕΝ υπαρχουν

ισως υπαρχουν λιγες , για τυχερους ή για ¨γνωστους¨ αλλα μεχρι εκει.....

οι υπολοιποι ειναι καταδικασμενοι σε δυο-τρεις δουλιες...ή στο βλεπω τα χρονια που εφαγα στα πτυχια μου να πανε χαμενα και απλα συμβιβαζομαι ....

+1.000.000

Θα απαντήσω με μία ερώτηση !
Μπορείτε όσοι είστε παντρεμένοι από το φόρουμ να μας πείτε το στοιχειώδες ποσό που δαπανάτε για την συντήρηση(μόνο) μίας τετραμελούς οικογένειας ; Φανταστείτε ότι θα πρέπει να έχετε ένα "αυτοκινητάκι" τουλάχιστον και να έχετε χρεωθεί ένα δάνειο για ένα "σπιτάκι" τουλάχιστον !!!!


Βάλτε τα κάτω να δείτε εάν μπορείτε εσείς να ΖΗΣΕΤΕ με τις προσφερόμενες δουλειές. Θα δείτε ότι το περισσότερο που μπορείτε να κάνετε με τις δουλειές που προσφέρονται είναι να επιβιώσετε !!!!

Επίσης να λάβουμε υπ' όψιν μας ότι εδώ και μερικά χρόνια η υπερωρία και το βραδυνό ημερομίσθιο δεν κοστίζει στην εργοδοσία σχεδόν τίποτε. Γι' αυτό έχει γεμίσει ο κόσμος 4ωρους και 5ωρους.

Αυτό βολεύει και το εκάστοτε κράτος γιατί αυτοί οι 5ωροι και 4ωροι λαδώνουν το αντεράκι τους με τα 400 και 500 ευρώ , κάνοντας χρήση του επιδόματος ενοικίου(δίνει το κράτος 100-150 ευρώ στου χαμηλόμισθους) καταδικάζοντας τους σε αιώνια προσφυγιά και βιοπάλη και ταυτόχρονα τους απομακρύνει από την συγκρότηση κοινωνικών ομάδων δυσαρεστημένων που θα έβγαιναν στους δρόμους με άγριες διαθέσεις !!!(και ότι ήθελε προκύψει)

Απλά είναι τα πράγματα κυρίες και κύριοι είτε θα είστε οι παντογνώστες με μία τσάντα πτυχία είτε θα εργάζεστε σαν υπευθυνοανεύθυνοι σε κάποια πολυεθνική(κάνοντας πολλές απλήρωτες υπερωρίες σαν τους είλωτες) είτε θα επιβιώνετε με 3 και 60 μην μπορώντας ποτέ να δημιουργήστε οικογένεια.

zzr2005
12/10/2007, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Φανταστείτε ότι θα πρέπει να έχετε ένα "αυτοκινητάκι" τουλάχιστον και να έχετε χρεωθεί ένα δάνειο για ένα "σπιτάκι" τουλάχιστον !!!!



συμφωνώ απόλυρα σε όλα τα υπόλοιπα αλλα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ απαραίτητα να εχει ενα αυτοκινητάκι ο μέσος Έλληνας ούτε ενα σπιτάκι....

να έχει αυτά που του επιτρέπει το βιοτικό του επίπεδο. και αφού ΠΑΛΕΨΕΙ για ενα καλύτερο βιοτικό επίπεδο να πάρει και το αυτοκινητάκι και το σπιτάκι...

αλλά ο Ελληνας πρώτα αγόρασε το σπιτάκι και το αυτοκινητάκι και μετά τρέχει να βρει δουλεια....και φυσικά επειδή δεν βρίσκει , δέχεται να δουλευει 10 ώρες για 600-700 ευρώ ενώ εχει μεταπτυχιακά και δεκα πτυχία...

project.breeze
12/10/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
συμφωνώ απόλυρα σε όλα τα υπόλοιπα αλλα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ απαραίτητα να εχει ενα αυτοκινητάκι ο μέσος Έλληνας ούτε ενα σπιτάκι....

να έχει αυτά που του επιτρέπει το βιοτικό του επίπεδο. και αφού ΠΑΛΕΨΕΙ για ενα καλύτερο βιοτικό επίπεδο να πάρει και το αυτοκινητάκι και το σπιτάκι...

αλλά ο Ελληνας πρώτα αγόρασε το σπιτάκι και το αυτοκινητάκι και μετά τρέχει να βρει δουλεια....και φυσικά επειδή δεν βρίσκει , δέχεται να δουλευει 10 ώρες για 600-700 ευρώ ενώ εχει μεταπτυχιακά και δεκα πτυχία...



Σε αυτό βέβαια φταίει και Ελληνική νοοτροπία πως για να είσαι κάποιος πρέπει να είσαι "επιστήμονας".Όποιος έχει περισσότερα πτυχία την έχει και μεγαλύτερη:rolleyes:Και βάζω και τον εαυτό μου μέσα παρόλο που θεωρητικά το αντικείμενο των σπουδών μου έχει άμεση (θεωρητικά) αποκατάσταση.Υπάρχουν κ άλλοι που σπουδάζουν έτσι για να σπουδάσουν και να λένε ότι έχουνε πτυχίο κάπου ασχέτως αν θα τους εξασφαλίσει κάποιο καλό επίπεδο ζωής αύριο...

ΙΠΠΕΑΣ
12/10/2007, 11:57
Αν δεν έχει το σπιτάκι, τα παιδιά του που θα μείνουν ; Θα νοικάσει σπίτι ; Δεν θέλει επιπλέον εισόδημα; Ποιός εργοδότης θα του το δώσει, αυτός που του δίνει 400,500 ή 700 ευρώ ;

Επιμένω όμως στο ερώτημα μου !
Πόσο κοστίζει σε κάποια οικογένεια (2+2 τετραμελή) να συντηρηθεί ;

Αυτό αυτομάτως δείχνει ότι δεν υπάρχει εργασία να καλύπτει αυτές τις ανάγκες .

kalgeorge
12/10/2007, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
συμφωνώ απόλυρα σε όλα τα υπόλοιπα αλλα ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ απαραίτητα να εχει ενα αυτοκινητάκι ο μέσος Έλληνας ούτε ενα σπιτάκι....

να έχει αυτά που του επιτρέπει το βιοτικό του επίπεδο. και αφού ΠΑΛΕΨΕΙ για ενα καλύτερο βιοτικό επίπεδο να πάρει και το αυτοκινητάκι και το σπιτάκι...

αλλά ο Ελληνας πρώτα αγόρασε το σπιτάκι και το αυτοκινητάκι και μετά τρέχει να βρει δουλεια....και φυσικά επειδή δεν βρίσκει , δέχεται να δουλευει 10 ώρες για 600-700 ευρώ ενώ εχει μεταπτυχιακά και δεκα πτυχία...

ρε ζουζουρα τι λες;
ενα απλο αυτοκινητακι ( δεν λεω χλιδες) ειναι απαραιτητο...αλλιως πως θα μετακινειται η οικογενεια;;;
με το τραμ;
οσο για το σπιτακι σου απαντησε ο ιππεας....
και χιλιες φορες να δινεις λεφτα γαι δανειο ( που καποια στιγμη επιτελους θα τελειωσει ) παρα ενοικιο που ειναι μονιμο και οποτε θελει ο αλλος σε πεταει εξω

zzr2005
12/10/2007, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Αν δεν έχει το σπιτάκι, τα παιδιά του που θα μείνουν ; Θα νοικάσει σπίτι ; Δεν θέλει επιπλέον εισόδημα; Ποιός εργοδότης θα του το δώσει, αυτός που του δίνει 400,500 ή 700 ευρώ ;

Επιμένω όμως στο ερώτημα μου !
Πόσο κοστίζει σε κάποια οικογένεια (2+2 τετραμελή) να συντηρηθεί ;

Αυτό αυτομάτως δείχνει ότι δεν υπάρχει εργασία να καλύπτει αυτές τις ανάγκες .

σίγουρα θέλει επιπλέον εισόδημα ...αλλά πολύ λιγότερο απο τη δόση....επίσης αν καθυστερήσεις ενα τρίμηνο το νοικι δεν θα σου πάρουν το σπίτι...το πολύ πολύ να φας καμιά έξωση...;)

εργασία δεν υπάρχει για να καλύψει τις ανάγκες ενος ανύπαντρου που μένει μονος του....πόσο μαλλον μιας οικογένειας....
αλλά το να αυξάνεις τις ανάγκες σου δυσανάλογα με τις απολαβές σου δεν σε ανεβάζει σε άλλο επίπεδο διαβίωσης....απλώς υποθηκεύει το μέλλον σου και σε κάνει άβουλο ον μπροστά στις αλλαγές που έρχονται....

(μην ξεχνιόμαστε το ασφαλιστικό ειναι ενα βήμα πριν μπει στον κ@λο μας αγαπητοί 30αρηδες....:lol: :lol: )

alfa156
12/10/2007, 12:06
ρε παιδια προσφορα και ζητηση ειναι το θεμα...τι ανχωνεστε??
παντως εγω τα παιδια μου αυριο μεθαυριο...θα τους πω σπυδαστε οτι θελετε αλλα σε τεχνικη κατευθυνση...μακρια απο θεωρητικες επιστημες!η εμπειρια αυτο εδειξε δυστηχως...

alfa156
12/10/2007, 12:07
[

(μην ξεχνιόμαστε το ασφαλιστικό ειναι ενα βήμα πριν μπει στον κ@λο μας αγαπητοί 30αρηδες....:lol: :lol: ) [/B]
δηλαδη τι θα γινει με το ασφαλιστηκο γιατι δεν εχω καταλαβει ακριβως??:eyepop: εκτος οτι θα παρουμε συνταξη μετα τα 70...

zzr2005
12/10/2007, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ρε ζουζουρα τι λες;
ενα απλο αυτοκινητακι ( δεν λεω χλιδες) ειναι απαραιτητο...αλλιως πως θα μετακινειται η οικογενεια;;;
με το τραμ;
οσο για το σπιτακι σου απαντησε ο ιππεας....
και χιλιες φορες να δινεις λεφτα γαι δανειο ( που καποια στιγμη επιτελους θα τελειωσει ) παρα ενοικιο που ειναι μονιμο και οποτε θελει ο αλλος σε πεταει εξω

αυτή τη νοοτροπία εχουν περάσει σε όλους μας....το ενα ειναι απαραίτητο, το άλλο ειναι απαραίτητο...

ποιες μετακινήσεις φίλε μου...
η γειτονια μου εχει γεμισει ακινητα ΙΧ...οταν πηγα εκει πριν 10 χρονια υπήρχε χωρος να παρκάρει αεροπλάνο και τώρα δεν βρισκεις να παρκάρεις το πρωί....:eek: (μιλάμε για Μενίδι ε?όχι Κυψέλη)...
ΜΕ ΚΆΘΕΤΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΠΑΡΚΙΝΓΚ....;)

Ένας γειτονας του εχει βαλει την κουκουλα εδώ και ένα μήνα.....ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΣΑΛΙΟ ΡΕ....
ο άλλο το ειχε σηκώσει σε τάκους για να μην ακουμπουν τα λαστιχα στο δρομο και χαλάσουν απο την αχρηστία.... :lol: δεν κάνω πλάκα...και ειχε βάλει κ τάπα στην εξάτμιση....

να μετακινηθείς με συγκοινωνίες φίλε μου...
και μην μου πεις για διακοπες κτλ....
ο μεσος έλληνας πάει 7 μερες διακοπές το χρόνο.....τοσο απαραίτητο ειναι το ΙΧ???

για εξόδους??ταξάκι μιας και οι περισσότεροι γινόμαστε λιάρδα οταν βγαίνουμε....;)

Η ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΚΩΛΟΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ.....:D

zzr2005
12/10/2007, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
δηλαδη τι θα γινει με το ασφαλιστηκο γιατι δεν εχω καταλαβει ακριβως??:eyepop: εκτος οτι θα παρουμε συνταξη μετα τα 70...

θα πάρουμε σύνταξη μετά το θάνατο μας θέλεις να πεις....
επίσης θα αυξηθούν οι κρατήσεις απο το μισθό σου...μιας και στοχος ειναι να περάσει το βάρος της χρηματοδότησης απο τους εργοδότες και το κράτος (που ουτως ή αλλως δεν πληρώνουν, αφού τα χρωστάνε) στους εργαζόμενους...

αν τώρα πληρώνεις απο 11%-18% στο ΙΚΑ αν περάσουν αυτά που θέλουν θα πληρώσεις ενα ξεγυρισμένο 25% φυσικά με τον ίδιο μικτό μισθό....;)

και όταν θα σου έρθει η πρώτη μισθοδοσία θα καταλάβεις τη διαφορά....
και οταν θα σου έρθει η πρώτη δόση για το σπίτι ....άρχισε να ψάχνεις κουτες για να πακετάρεις....γιατι ερχεται ο Λάτσης....;) :wave2:

stefanos
12/10/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Αν δεν έχει το σπιτάκι, τα παιδιά του που θα μείνουν ; Θα νοικάσει σπίτι ; Δεν θέλει επιπλέον εισόδημα; Ποιός εργοδότης θα του το δώσει, αυτός που του δίνει 400,500 ή 700 ευρώ ;

Επιμένω όμως στο ερώτημα μου !
Πόσο κοστίζει σε κάποια οικογένεια (2+2 τετραμελή) να συντηρηθεί ;

Αυτό αυτομάτως δείχνει ότι δεν υπάρχει εργασία να καλύπτει αυτές τις ανάγκες .


Τώρα συγνώμη επειδή ο άλλος την είδε επιστήμονας και τραβήχτηκε να πάρει πτυχίο θα πρέπει να του εξασφαλίσουμε την άνετη διαβίωση της οικογένειάς του?
Μην τρελλάθούμε εντελώς.
Επειδή είμαι στην οικοδομή καμιά 15αριά χρόνια και μπήκα και σε άσχημη εποχή στο πολυτεχνείο όταν όλοι οι απόφοιτοι ήταν "καμένοι" απο δουλειά το είχα πάρει απόφαση οτι μετά το πτυχείο θα γινόμουνα γκαρσόνι.
Βλέπω τώρα σε μια εποχή που απο μηχανικούς είμαστε κορεσμένοι μην κοροιδευόμαστε τα παιδειά πάνε στο εξωτερικό να γίνουν μηχανικοί, και τώρα βέβαια θα είναι στο χιλιάρικο απο το πρωί μέχρι το βράδυ και εκτός έδρας και σε πόστο που δεν θα μετράει για εμπειρία σε περίπτωση που φύγεις απο την εταιρεία.
Φταίει κάποιος άλλος για την κατάντια μας εκτός απο την χαζομάρα μας?

zzr2005
12/10/2007, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τώρα συγνώμη επειδή ο άλλος την είδε επιστήμονας και τραβήχτηκε να πάρει πτυχίο θα πρέπει να του εξασφαλίσουμε την άνετη διαβίωση της οικογένειάς του?
Μην τρελλάθούμε εντελώς.
Επειδή είμαι στην οικοδομή καμιά 15αριά χρόνια και μπήκα και σε άσχημη εποχή στο πολυτεχνείο όταν όλοι οι απόφοιτοι ήταν "καμένοι" απο δουλειά το είχα πάρει απόφαση οτι μετά το πτυχείο θα γινόμουνα γκαρσόνι.
Βλέπω τώρα σε μια εποχή που απο μηχανικούς είμαστε κορεσμένοι μην κοροιδευόμαστε τα παιδειά πάνε στο εξωτερικό να γίνουν μηχανικοί, και τώρα βέβαια θα είναι στο χιλιάρικο απο το πρωί μέχρι το βράδυ και εκτός έδρας και σε πόστο που δεν θα μετράει για εμπειρία σε περίπτωση που φύγεις απο την εταιρεία.
Φταίει κάποιος άλλος για την κατάντια μας εκτός απο την χαζομάρα μας?

το κακό ειναι οτι και γκαρσόνι να θες να γίνεις δεν εχεις μονιμη δουλεια....
9 στους δέκα ειναι ημερομίσθιοι ή "μαυροι"....
ο άλλος δεν παίρνει μόνιμο υπάλληλο να του πληρώνει ασφάλιση, άδειες και επιδόματα... ;)

άρα δεν ειναι μονο το θέμα της διαρθρωτικής ανεργίας αλλά και το θέμα της μαύρης και ελαστικής εργασίας και της ανεκτικότητας του κράτους σε αυτά τα φαινόμενα....

Gandalf dr685sm
12/10/2007, 12:24
πριν απο περίπου 3 χρόνια είχαμε αυτή την συζήτηση για το ασφαλιστικό με ενα φιλαράκι απο το forum του motomag τότε(σήμερα Motokafeneio).

H άποψη μου είναι ίδια όπως και τότε...

Σύνταξη δεν θα υπάρχει ... μόνο βοήθημα. Το ΙΚΑ , ΤΕΒΕ, ΝΕΔΕ, ΤΣΑ , ΜΠΑΜ ΚΑΙ ΚΑΤΩ... θα σταματήσουν να υπάρχουν καθώς είναι μαύρες τρύπες χρήματος. Αντ' αυτού θα έρθει το "κοινωνική ασφάλιση" κατά τα αμερικάνικα πρότυπα.

Νοσοκομειακή κάλυψη θα είναι όπως και εκεί... αν δεν έχει ιδιωτική σε πετάνε με δύο χειρολαβές για να μην πληρώνουν και κάσες για θάψιμο... το ΕΣΥ, θα γίνει ΑΕΙ ΧΑΣΟΥ ΕΣΥ!

Φαρμακευτικα.... αυτό θα χαθεί απο τον χάρτη. Κανείς δεν θέλει να πληρώνει τα χίλια τόσα φάρμακα που χρειάζεται κάποιος και οι βιομηχανίες θέλουν να πληρώνται απίκο... οχι μετά απο δεκαετίες.

Εισφορές....χα... εδώ σας γελάσανε... δεν θα χαθεί αυτό.. θα μετατραπεί στο 40-45% που έχουν και έξω.. δηλαδή παίρνεις 2000; ... τα 800 είναι δικά τους! Παντελονιασμένα.

Δεν συμφέρει κανένα κράτος να πληρώνεται χρήμα χωρίς αναπροσαρμογή σε πληθωρισμό για 30-45 χρόνια εργασίας και να σε συντηρεί για ΄΄αλλα 20 μετά... ρωτήστε όποιον οικονομολόγο θέλετε.
Αν συμπεριλάβετε τα ποσά σύνταξης και συμμετοχής φαρμάκων , ενας συνταξιούχος παίρνει μισθό περίπου 1000-1200? τον μήνα... με οτι σημαίνει αυτό...

Πολλαπλασιάστε τις εισφορές ανά μήνα του κάθε εργαζόμενου στο ΙΚΑ (απο 300-600?) και κάντε τον υπολογισμό.. Μαθηματικά η απλή αποταμίευση χρημάτων και απόδοση τους μετά , αναπροσαρμοσμένα βάσει πληθωρισμού δεν μπορεί .... δεν βγαίνει ...

Θέλει επενδύσεις και έξυπνες οικονομικές κινήσεις που ποτέ δεν έγιναν για τα ασφαλιστικά ταμεία, έτσι ώστε να έχουν χρήματα τώρα. Σήμερα με χρέος συνολικό πάνω απο 500.000.000? αμφιβάλω αν εμείς των 30-40 δούμε ακόμα 10-15 χρόνια ασφαλιστικού όπως το γνωρίζουμε σήμερα.

Δική σας δουλίτσα λοιπον ή κανά οικοπεδάκι με καμιά ντοματούλα στην επαρχία για να επιβιώσουμε... εκτός και αν έχετε βρεί καμιά άκρη για καλό "έσοδο" που θα σας ζήσει και μετά... όποιος το έχει βρεί παρακαλώ να μου στείλει ενα Pm να δηλώσω συμμετοχή.


Gandalf

stefanos
12/10/2007, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
το κακό ειναι οτι και γκαρσόνι να θες να γίνεις δεν εχεις μονιμη δουλεια....
9 στους δέκα ειναι ημερομίσθιοι ή "μαυροι"....
ο άλλος δεν παίρνει μόνιμο υπάλληλο να του πληρώνει ασφάλιση, άδειες και επιδόματα... ;)

άρα δεν ειναι μονο το θέμα της διαρθρωτικής ανεργίας αλλά και το θέμα της μαύρης και ελαστικής εργασίας και της ανεκτικότητας του κράτους σε αυτά τα φαινόμενα....

Ενώ στον Αλβανό σκάς το 40άρι και το βαρύ-ανθυγιεινό χωρίς καμιά ελαστικότητα απο το κράτος και αποζημείωση όταν τον απολύσεις.
Μόνιμος δεν πρέπει να είσαι πουθενά γιατί την ίδια στιγμή θα γίνεις και άχρηστος ,μια αποζημίωση να έχουμε εξασφαλισμένη και πάμε γι άλλα.
Δεν λέω οτι είναι ρόδινα τα πράγματα αλλά για άντε άνοιξε μια δουλειά και πάρε υπάλληλο να δεις πόσο συμφέρει και πόσο βγάζεις τα εξοδά του.

zzr2005
12/10/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ενώ στον Αλβανό σκάς το 40άρι και το βαρύ-ανθυγιεινό χωρίς καμιά ελαστικότητα απο το κράτος και αποζημίωση όταν τον απολύσεις.
Μόνιμος δεν πρέπει να είσαι πουθενά γιατί την ίδια στιγμή θα γίνεις και άχρηστος ,μια αποζημίωση να έχουμε εξασφαλισμένη και πάμε γι άλλα.
Δεν λέω οτι είναι ρόδινα τα πράγματα αλλά για άντε άνοιξε μια δουλειά και πάρε υπάλληλο να δεις πόσο συμφέρει και πόσο βγάζεις τα εξοδά του.

αν δεν μπορείς να ανοίξεις μια νομιμη δουλειά , πληρώνοντας ενα νομιμο υπάλληλο , μην την ανοίγεις....οχι να γινεις επιχειρηματίας στην καμπούρα του άλλου....
δηλάδή εμείς που δεν εχουμε κάνει τίποτα ακομα μονοι μας ειμαστε οι ηλίθιοι??
απλά υπάρχουν τα άτομα που ανοίγουν μια επιχείρηση και λένε "βλέπουμε" (πέρνουν "μαύρους" εργάτες, χτίζουν πανω σε ρέματα, κόβουν κολώνες να μεγαλώσει το μαγαζί τους, κόβουν δέντρα στο δάσος να φτιάξουν εξέδρες κτλ κτλ) και υπάρχουν και άλλοι που τα βάζουν κατω τα υπολογίζουν κ αν μπορούν προχωράνε ή αναζητούν κάτι άλλο....

Υ.Γ. με τον όρο "μονιμη" δεν εννοώ να να μείνεις μια ζωή στα ίδια....εννοώ ο,τι απορρέει απο τη νόμιμη-μόνιμη σχέση εργασίας....ο μισθός που προβλέπεται, αδειες , κτλ κτλ...

ΙΠΠΕΑΣ
12/10/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δική σας δουλίτσα λοιπον ή κανά οικοπεδάκι με καμιά ντοματούλα στην επαρχία για να επιβιώσουμε... εκτός και αν έχετε βρεί καμιά άκρη για καλό "έσοδο" που θα σας ζήσει και μετά... όποιος το έχει βρεί παρακαλώ να μου στείλει ενα Pm να δηλώσω συμμετοχή.


Gandalf

:lol:

Το πιο πειραγμένο είναι άλλο! Να μαζεύονταν όλοι οι πεινασμένοι σε μία τεράστια περιοχή χαμηλής αξίας και να την αγόραζαν βάζοντας φράχτη και κάνοντας την ένα είδος κοινόβιου. Κάποιος καλλιεργεί πατάτες, άλλος καλλιεργεί ντομάτες, άλλος κάνει ξυλουργικές εργασίες κτλ κτλ :lol:

Προσπαθούσα να διακρίνω αν υπάρχουν διαφορές μεταξύ της εποχής που έρχεται και του φαιουδαρχικού μεσαίωνα και δεν έβρισκα πολλές ! Αυτή τη στιγμή εκτός από το κάψιμο μάγων και μαγισσών δεν θυμάμαι κάποια άλλη. Α ξέχασα, τα κάστρα δεν τα φτιάχνουν με πέτρες αλλά με μέταλλο γυαλί roofgarden και υπόγειο χώρο στάθμευσης.

zzr2005
12/10/2007, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
πριν απο περίπου 3 χρόνια είχαμε αυτή την συζήτηση για το ασφαλιστικό με ενα φιλαράκι απο το forum του motomag τότε(σήμερα Motokafeneio).

H άποψη μου είναι ίδια όπως και τότε...

Σύνταξη δεν θα υπάρχει ... μόνο βοήθημα. Το ΙΚΑ , ΤΕΒΕ, ΝΕΔΕ, ΤΣΑ , ΜΠΑΜ ΚΑΙ ΚΑΤΩ... θα σταματήσουν να υπάρχουν καθώς είναι μαύρες τρύπες χρήματος. Αντ' αυτού θα έρθει το "κοινωνική ασφάλιση" κατά τα αμερικάνικα πρότυπα.

Νοσοκομειακή κάλυψη θα είναι όπως και εκεί... αν δεν έχει ιδιωτική σε πετάνε με δύο χειρολαβές για να μην πληρώνουν και κάσες για θάψιμο... το ΕΣΥ, θα γίνει ΑΕΙ ΧΑΣΟΥ ΕΣΥ!

Φαρμακευτικα.... αυτό θα χαθεί απο τον χάρτη. Κανείς δεν θέλει να πληρώνει τα χίλια τόσα φάρμακα που χρειάζεται κάποιος και οι βιομηχανίες θέλουν να πληρώνται απίκο... οχι μετά απο δεκαετίες.

Εισφορές....χα... εδώ σας γελάσανε... δεν θα χαθεί αυτό.. θα μετατραπεί στο 40-45% που έχουν και έξω.. δηλαδή παίρνεις 2000; ... τα 800 είναι δικά τους! Παντελονιασμένα.

Δεν συμφέρει κανένα κράτος να πληρώνεται χρήμα χωρίς αναπροσαρμογή σε πληθωρισμό για 30-45 χρόνια εργασίας και να σε συντηρεί για ΄΄αλλα 20 μετά... ρωτήστε όποιον οικονομολόγο θέλετε.
Αν συμπεριλάβετε τα ποσά σύνταξης και συμμετοχής φαρμάκων , ενας συνταξιούχος παίρνει μισθό περίπου 1000-1200? τον μήνα... με οτι σημαίνει αυτό...

Πολλαπλασιάστε τις εισφορές ανά μήνα του κάθε εργαζόμενου στο ΙΚΑ (απο 300-600?) και κάντε τον υπολογισμό.. Μαθηματικά η απλή αποταμίευση χρημάτων και απόδοση τους μετά , αναπροσαρμοσμένα βάσει πληθωρισμού δεν μπορεί .... δεν βγαίνει ...

Θέλει επενδύσεις και έξυπνες οικονομικές κινήσεις που ποτέ δεν έγιναν για τα ασφαλιστικά ταμεία, έτσι ώστε να έχουν χρήματα τώρα. Σήμερα με χρέος συνολικό πάνω απο 500.000.000? αμφιβάλω αν εμείς των 30-40 δούμε ακόμα 10-15 χρόνια ασφαλιστικού όπως το γνωρίζουμε σήμερα.

Δική σας δουλίτσα λοιπον ή κανά οικοπεδάκι με καμιά ντοματούλα στην επαρχία για να επιβιώσουμε... εκτός και αν έχετε βρεί καμιά άκρη για καλό "έσοδο" που θα σας ζήσει και μετά... όποιος το έχει βρεί παρακαλώ να μου στείλει ενα Pm να δηλώσω συμμετοχή.


Gandalf

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ....:sad:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


Νοσοκομειακή κάλυψη θα είναι όπως και εκεί... αν δεν έχει ιδιωτική σε πετάνε με δύο χειρολαβές για να μην πληρώνουν και κάσες για θάψιμο... το ΕΣΥ, θα γίνει ΑΕΙ ΧΑΣΟΥ ΕΣΥ!


Gandalf

εγώ πάντως τη μηχανή θα την πουλήσω χωρίς τις χειρολαβές....μπορεί να χρειαστούν στα γεράματα....
;)

zzr2005
12/10/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
:lol:

Το πιο πειραγμένο είναι άλλο! Να μαζεύονταν όλοι οι πεινασμένοι σε μία τεράστια περιοχή χαμηλής αξίας και να την αγόραζαν βάζοντας φράχτη και κάνοντας την ένα είδος κοινόβιου. Κάποιος καλλιεργεί πατάτες, άλλος καλλιεργεί ντομάτες, άλλος κάνει ξυλουργικές εργασίες κτλ κτλ :lol:



ο καθένας θα διαχειρίζεται μόνος του το προϊόν που παράγει ή θα υπάρχει κεντρική διαχείριση....??;)

ΙΠΠΕΑΣ
12/10/2007, 12:46
Ας το θα μπλέξουμε. Έχεις δίκιο είναι ουτοπικό αλλά αν μπορούσε να εφαρμοστεί θα εφαρμόζαμε τον σοσιαλισμό !!! :lol:

zzr2005
12/10/2007, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Ας το θα μπλέξουμε. Έχεις δίκιο είναι ουτοπικό αλλά αν μπορούσε να εφαρμοστεί θα εφαρμόζαμε τον σοσιαλισμό !!! :lol:

δεν ψάρωσες ε??κρίμα το τσιγκλισμα....:lol: :lol:

βασικά κατά την άποψή μου δεν υπάρχουν ουτοπίες....υπάρχουν οράματα και θεωρητικές προσεγγίσεις ικανές να αποτελέσουν τη βάση υλοποίησης των οραμάτων...αυτή τη στιγμή λείπει παντελώς το δεύτερο....

stefanos
12/10/2007, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
.

Δεν συμφέρει κανένα κράτος να πληρώνεται χρήμα χωρίς αναπροσαρμογή σε πληθωρισμό για 30-45 χρόνια εργασίας και να σε συντηρεί για ΄΄αλλα 20 μετά... ρωτήστε όποιον οικονομολόγο θέλετε.
Αν συμπεριλάβετε τα ποσά σύνταξης και συμμετοχής φαρμάκων , ενας συνταξιούχος παίρνει μισθό περίπου 1000-1200? τον μήνα... με οτι σημαίνει αυτό...

Πολλαπλασιάστε τις εισφορές ανά μήνα του κάθε εργαζόμενου στο ΙΚΑ (απο 300-600?) και κάντε τον υπολογισμό.. Μαθηματικά η απλή αποταμίευση χρημάτων και απόδοση τους μετά , αναπροσαρμοσμένα βάσει πληθωρισμού δεν μπορεί .... δεν βγαίνει ...

Gandalf

Διαφωνώ.
Στις εισφορές του εργαζόμενου για το ΙΚΑ να προσθέσεις και την εισφορά του εργοδότη και θα δείς οτι είναι πάνω απο τον μισό μισθό του ενώ η σύνταξη που ΘΑ πάρει θα είναι πολύ κατώτερη απο αυτά που σκάει τώρα στο ΙΚΑ και χωρίς βέβαια να υπολογήσουμε οτι θα πεθάνει το πολύ σε 20 χρόνια απο την στιγμή που θα πάρει την σύνταξη.

sotpag
12/10/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
[BΜήπως τελικά υπάρχουν δουλειές αλλά δεν θέλουμε να δουλέψουμε????

:mad: :look: :( [/B]


γραφειου να μην κανεις τιποτα να περνεις 1500 το μηνα


ΟΧΙ



τωρα αν βρεις καποιον και για μενα

να αντεχει λογο το βαρος και τη μουτζουρα ας μου το πεις

MikeG
12/10/2007, 13:47
Χωρίς να διαβάσω όλα τα posts γράφω το εξής :Ψάχνω δουλειά στο Ηράκλειο Κρήτης εδώ και 5 μήνες και δε βρίσκω ΤΙΠΟΤΑ σχετικό με αυτό που έχω σπουδάσει. Το μόνο που βρίσκω είναι να δουλέψω πακετάς ή σε σουβλατζίδικο. Τώρα βγάλτε συμπεράσματα. Ναι στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη υπάρχουν δουλειές. Εμείς δηλαδή που δε θέλουμε να ζήσουμε εκεί τι θα κάνουμε?

:mad: :mad:

Gandalf dr685sm
12/10/2007, 13:57
stefanos....

ακόμα και με την εισφορά του εργοδότη , μιλάμε για ποσά που δίνονται χωρίς ουσιαστικά αναπροσαρμογές βάσει πληθωρισμού κτλ...

Οπότε υπολόγισε οτι κάποιος που βγήκε τώρα στην σύνταξη και παίρνει 700? έδινε προ 20ετιας μαζί με εισφορά αφεντικού γύρω στις 30.000δρχ. για μερικά έτη. Κάτσε και υπολόγισε τώρα την διαφορά απο απόδοση σύνταξης και φαρμάκων και θα δείς οτι έχω δίκιο.

Gandalf

Zid
12/10/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Εμείς δηλαδή που δε θέλουμε να ζήσουμε εκεί τι θα κάνουμε?

:mad: :mad: +1000:a18:
Και εγώ ψάχνω στη Πάτρα για δουλειά στο αντικειμενό μου .. αλλά ακόμα τπτ...

marios8
12/10/2007, 14:06
Ρε αφήστε τα παιδιά ήσυχα .

Και αυτοί με τις καφετέριες κλέφτες θα γινουν?

Ανεργία δεν υπάρχει. Την Ελλάδα την μαστίζει η αεργία.

Δηλαδή ένας δικηγόρος δεν μπορεί να δουλέψει γκαρσόνι και ταυτόχρονα να στέλνει βιογραφικά?

:beer: :wave2:

zzr2005
12/10/2007, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ρε αφήστε τα παιδιά ήσυχα .

Και αυτοί με τις καφετέριες κλέφτες θα γινουν?

Ανεργία δεν υπάρχει. Την Ελλάδα την μαστίζει η αεργία.

Δηλαδή ένας δικηγόρος δεν μπορεί να δουλέψει γκαρσόνι και ταυτόχρονα να στέλνει βιογραφικά?

:beer: :wave2:

και οι μισθοί στην Ελλάδα ειναι οι μεγαλύτεροι της Ευρώπης....:rolleyes:

και η kawasaki ειναι ελληνική εταιρία...:alien:

sotpag
12/10/2007, 14:29
η ανεργία έχει δυο πλευρές

η μια είναι πολλά λεφτά λίγη δουλειά

να μην κουραζόμαστε να μας παρέχουν ότι θέλουμε κλπ

όλοι σπουδάζουν και περιμένουν να κάνουν αυτό που έμαθαν

δεν λέω θα ήταν το καλύτερο

αλλά πως θα γίνει δεν χωρούν άλλοι στο δημόσιο

δεν μπορείς με το ζόρι να περάσεις σε μια σχολή μόνο και μόνο για να περάσει

υπάρχουν και άλλες δουλειά, θα μου πεις με τη ζήτηση που υπάρχει

θα θέλεις πτυχίο νομικής και να εισπράττεις γραμμάτια

αλλα η έλλειψη είναι στα χέρια, δουλειά δεν είναι μόνο τα γραφεία

και η χειρονακτικές εργασίες δεν μαθαίνονται στα σχολεία

πρέπει να βάλεις τον κ@λ# σου κάτω πρέπει να κουραστείς για να μάθεις
(φυσικά μαζί με κάποια σχολή)

(κάποτε πλήρωναν το μάστορα για να μάθει στον πιτσιρικά την "τέχνη" )

τώρα πληρώνουμε τους αεριτζήδες για ένα ΙΕΚ manager… marketing κλπ

και μετά νομίζουμε πως έχουμε πτυχίο και δεν κάνουν για την οικοδομή



από την άλλη έχουν κλείσει και κλείνουν πολλά εργοστάσια - βιοτεχνίες

με αποτέλεσμα να μεγαλώνει ο ανταγωνισμός από τους εξωτερικούς συνεργάτες

και από την άλλη κόσμος στο δρόμο που αν είναι σε μια ηλικία και πάνω

χωρίς ειδίκευση ή με τεχνική ειδικότητα το η μόνη λύση είναι

ένα μαγαζάκι ψιλικών ή ένα καφενείο ή ένα πιτάδικο να ρίξουν όλες τις οικονομίες τους

και αν δεν πάει καλά ….

Αυτό τουλάχιστον συμβαίνει στην Πάτρα που έχουν κλείσει το 70 % των εργοστασίων

gcrook
12/10/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
η ανεργία έχει δυο πλευρές

η μια είναι πολλά λεφτά λίγη δουλειά

να μην κουραζόμαστε να μας παρέχουν ότι θέλουμε κλπ

όλοι σπουδάζουν και περιμένουν να κάνουν αυτό που έμαθαν

δεν λέω θα ήταν το καλύτερο

αλλά πως θα γίνει δεν χωρούν άλλοι στο δημόσιο

δεν μπορείς με το ζόρι να περάσεις σε μια σχολή μόνο και μόνο για να περάσει

υπάρχουν και άλλες δουλειά, θα μου πεις με τη ζήτηση που υπάρχει

θα θέλεις πτυχίο νομικής και να εισπράττεις γραμμάτια

αλλα η έλλειψη είναι στα χέρια, δουλειά δεν είναι μόνο τα γραφεία

και η χειρονακτικές εργασίες δεν μαθαίνονται στα σχολεία

πρέπει να βάλεις τον κ@λ# σου κάτω πρέπει να κουραστείς για να μάθεις
(φυσικά μαζί με κάποια σχολή)

(κάποτε πλήρωναν το μάστορα για να μάθει στον πιτσιρικά την "τέχνη" )

τώρα πληρώνουμε τους αεριτζήδες για ένα ΙΕΚ manager… marketing κλπ

και μετά νομίζουμε πως έχουμε πτυχίο και δεν κάνουν για την οικοδομή



από την άλλη έχουν κλείσει και κλείνουν πολλά εργοστάσια - βιοτεχνίες

με αποτέλεσμα να μεγαλώνει ο ανταγωνισμός από τους εξωτερικούς συνεργάτες

και από την άλλη κόσμος στο δρόμο που αν είναι σε μια ηλικία και πάνω

χωρίς ειδίκευση ή με τεχνική ειδικότητα το η μόνη λύση είναι

ένα μαγαζάκι ψιλικών ή ένα καφενείο ή ένα πιτάδικο να ρίξουν όλες τις οικονομίες τους

και αν δεν πάει καλά ….

Αυτό τουλάχιστον συμβαίνει στην Πάτρα που έχουν κλείσει το 70 % των εργοστασίων

Ακριβως προεδρε:wave2:
Τωρα τελευταια παρατηρειται και το αλλο..
Βγαινει πτυχιουχος ΑΕΙ στα 26 του και μολις βλεπει τα τσιμπουκια εξω αντι να κατσει 1-2 χρονια να κουβαλησει κουτες σε αποθηκη μεχρι να παρουσιαστει κατι καλυτερο,η εστω να σκεφτει λιγο πιο ψυχραιμα, παει και ξαναδινει κατατακτηριες για αλλη σχολη καποιου ΑΕΙ...
Και τελικα αναβαλλει το κουβαλημα για τα 30 του ( οχι παντα αλλα... ) .

zzr2005
12/10/2007, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ακριβως προεδρε:wave2:
Τωρα τελευταια παρατηρειται και το αλλο..
Βγαινει πτυχιουχος ΑΕΙ στα 26 του και μολις βλεπει τα τσιμπουκια εξω αντι να κατσει 1-2 χρονια να κουβαλησει κουτες σε αποθηκη μεχρι να παρουσιαστει κατι καλυτερο,η εστω να σκεφτει λιγο πιο ψυχραιμα, παει και ξαναδινει κατατακτηριες για αλλη σχολη καποιου ΑΕΙ...
Και τελικα αναβαλλει το κουβαλημα για τα 30 του ( οχι παντα αλλα... ) .

τώρα που είπες για κούτες εχω φάει χυλόπιτα και από αποθήκη μονο και μονο επειδή ειχα πτυχίο....;)

"εσύ ρε φίλε έχεις πτυχιο σιγά μην κάτσεις να δουλεύεις εδώ " η ατάκα του προϊστάμενου....:eek:

gcrook
12/10/2007, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
τώρα που είπες για κούτες εχω φάει χυλόπιτα και από αποθήκη μονο και μονο επειδή ειχα πτυχίο....;)

"εσύ ρε φίλε έχεις πτυχιο σιγά μην κάτσεις να δουλεύεις εδώ " η ατάκα του προϊστάμενου....:eek:

Περιεργο..μηπως ησουν με κανα πτυχιο ΕΜΠ η εστω ΑΣΟΕ και σε θεωρησαν overqualified; :rotflmao:
Γιατι εγω στις περισσοτερες δουλειες που εκανα (και ηταν σκληρες ως επι το πλειστον) οι συναδελφοι
μου ηταν αποφοιτοι ΤΕΙ και ΑΕΙ και πολλοι με μεταπτυχιακα και συνηθως και με υψηλο μορφωτικο επιπεδο.
Και τελικα πολλοι φιλοι μου που δουλευουν σε τραπεζες,χρηματιστηριακες,εργοστασια και διαφορες επιχειρησεις (χημικοι/μηχανολογοι μηχανικοι) συνηθως γκρινιαζουν οτι οι συναδελφοι τους ειναι καφροι και αγραμματοι.

Ισως ακραια συγκριση αλλα αυτα "παιζουν" πολυ.:wave2:

sotpag
12/10/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ακριβως προεδρε:wave2:
Τωρα τελευταια παρατηρειται και το αλλο..
Βγαινει πτυχιουχος ΑΕΙ στα 26 του και μολις βλεπει τα τσιμπουκια εξω αντι να κατσει 1-2 χρονια να κουβαλησει κουτες σε αποθηκη μεχρι να παρουσιαστει κατι καλυτερο,η εστω να σκεφτει λιγο πιο ψυχραιμα, παει και ξαναδινει κατατακτηριες για αλλη σχολη καποιου ΑΕΙ...
Και τελικα αναβαλλει το κουβαλημα για τα 30 του ( οχι παντα αλλα... ) .

και πληρωνει ο μπαμπας (οχι παντα)


και οταν στα 30 βγεις για δουλεια χωρις μεχρι τοτε να ξερεις τι ειναι αυτο

τρως το μεγαλο αγγουρι






Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
τώρα που είπες για κούτες εχω φάει χυλόπιτα και από αποθήκη μονο και μονο επειδή ειχα πτυχίο....;)

"εσύ ρε φίλε έχεις πτυχιο σιγά μην κάτσεις να δουλεύεις εδώ " η ατάκα του προϊστάμενου....:eek:


και αυτο παιζει

γιατι πρεπει να σε πληρωνει και για το πτυχιο

γενικα ειναι μαυρα και αν δεν εχεις διαθεση για δουλεια


υπαρχει προβλημα

gcrook
12/10/2007, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag


γιατι πρεπει να σε πληρωνει και για το πτυχιο



:rotflmao: :rotflmao: :bigcry:
Καλο ρε Σωτηρη καλο..
:rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

zzr2005
12/10/2007, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Περιεργο..μηπως ησουν με κανα πτυχιο ΕΜΠ η εστω ΑΣΟΕ και σε θεωρησαν overqualified; :rotflmao:
Γιατι εγω στις περισσοτερες δουλειες που εκανα (και ηταν σκληρες ως επι το πλειστον) οι συναδελφοι
μου ηταν αποφοιτοι ΤΕΙ και ΑΕΙ και πολλοι με μεταπτυχιακα και συνηθως και με υψηλο μορφωτικο επιπεδο.
Και τελικα πολλοι φιλοι μου που δουλευουν σε τραπεζες,χρηματιστηριακες,εργοστασια και διαφορες επιχειρησεις (χημικοι/μηχανολογοι μηχανικοι) συνηθως γκρινιαζουν οτι οι συναδελφοι τους ειναι καφροι και αγραμματοι.

Ισως ακραια συγκριση αλλα αυτα "παιζουν" πολυ.:wave2:

το πέτυχες....το δεύτερο...;)

zzr2005
12/10/2007, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag



και αυτο παιζει

γιατι πρεπει να σε πληρωνει και για το πτυχιο

γενικα ειναι μαυρα και αν δεν εχεις διαθεση για δουλεια


υπαρχει προβλημα

όχι απαραίτητα...οταν ειναι δουλειά ανειδίκευτου δεν σε πληρώνει για το πτυχίο αν δεν θέλει....;)
το κάνει αβαβά...

στη συγκεκριμένη περίπτωση εξάλλου τα είχαμε βρει στα λεφτά ...ειχα δεχτεί την προσφορά του....που μάλιστα ηταν και πάνω απο το βασικό με πτυχίο...ΑΛΛΑ.....

sotpag
12/10/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
όχι απαραίτητα...οταν ειναι δουλειά ανειδίκευτου δεν σε πληρώνει για το πτυχίο αν δεν θέλει....;)
το κάνει αβαβά...

στη συγκεκριμένη περίπτωση εξάλλου τα είχαμε βρει στα λεφτά ...ειχα δεχτεί την προσφορά του....που μάλιστα ηταν και πάνω απο το βασικό με πτυχίο...ΑΛΛΑ.....


υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες

αλλά την έχουν φάει και αυτοί και δεν ρισκάρουν εύκολα

δλδ σε πληρώνουν μέχρι να μάθεις τη δουλειά, τα κατατόπια κλπ

και μετά βρίσκεις μια καλή δουλειά και άντε γεια

και αυτός μένει μαλάκας


όσο λοιπόν φοβάται ο εργαζόμενος μη χάσει τη δουλειά του

άλλο τόσο φοβάται και ο σωστός εργοδότης μην μείνει κρεμασμένος

δεν μιλάμε για διανομείς κλπ

marios8
12/10/2007, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
και οι μισθοί στην Ελλάδα ειναι οι μεγαλύτεροι της Ευρώπης....:rolleyes:

και η kawasaki ειναι ελληνική εταιρία...:alien:


Σε ποιά καφετέρια συχνάζεις? :wave2:

stefanos
12/10/2007, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
stefanos....

ακόμα και με την εισφορά του εργοδότη , μιλάμε για ποσά που δίνονται χωρίς ουσιαστικά αναπροσαρμογές βάσει πληθωρισμού κτλ...

Οπότε υπολόγισε οτι κάποιος που βγήκε τώρα στην σύνταξη και παίρνει 700? έδινε προ 20ετιας μαζί με εισφορά αφεντικού γύρω στις 30.000δρχ. για μερικά έτη. Κάτσε και υπολόγισε τώρα την διαφορά απο απόδοση σύνταξης και φαρμάκων και θα δείς οτι έχω δίκιο.

Gandalf

Λάθος υπολογισμούς κάνεις.Τα 700 του τα παίρνει απο το χιλιάρικο που δίνω εγώ τώρα και τους μένει και χρήμα για να πληρώνουν τους Δ/ντές και τις ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ τους.
Αυτή την στιγμή το ταμείο των μηχανικών ας πούμε έχει 7 εργαζόμενους που τα σκάνε για κάθε συνταξιούχο που παίρνει ψίχουλα.
Στο ΙΚΑ η αναλογία δεν είναι τόσο καλή αλλά βάλε οτι έχουν εντάξει εκεί κάθε κοινονική παροχή και θα δείς οτι δεν τρέχει κάστανο.
Μέχρι να πάρω σύνταξη θα έχω δώσει γύρω στο μισό εκκατομύριο € για να παίρνω 1080 μέχρι να πεθάνω.
Είναι πολύ ωραία μπίζνα του κράτους τα ταμεία φίλε.

Gandalf dr685sm
12/10/2007, 15:25
σου είπα και πριν οτι δεν κάνουν αναπροσαρμογή βάσει πληθωρισμού...

σε απλά Ελληνικά τα 30.000 που μπορεί να έδινε κάποιος το 1980 , σήμερα είναι περίπου 85-90€ που δεν μπορείς να περάσεις ούτε μια εβδομάδα καλά-καλά.
Όπως και σήμερα τα 700 που μπορεί να κρατάει το ταμείο, στο τέλος (μετά απο 20 έτη)μπορεί να μην μπορείς να πάρεις ούτε ενα γεύμα της προκοπής.

Γιατί νομίζεις οτι οι περισσότερες ιδιωτικές δεν πείθουν πλέον με τις αποδόσεις των δικών τους συνταξιοδοτικών , έναντι των εισφορών που κάνουμε;... γιατί απλά έβαλαν μέσα και τον όρο της αναπροσαρμογής βάσει πληθωρισμού για τα ασφάλιστρα.

Gandalf

zzr2005
12/10/2007, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Σε ποιά καφετέρια συχνάζεις? :wave2:


αστο ειμαστε μακρια ...εσενα σε κοβω για βορεια προαστια .....και ο μπαμπάς μου δεν μου πήρε ΤΖΙΠ....
εκτος βεβαια αν εισαι ενα ακομα απο τα λούμπεν στοιχεια που εχουν κατακλύσει τα τελευταια χρονια τα δυτικά προάστια ....

αλλα για να σου λυθει η απορια δουλευω σαν ελευθερος και ψαχνω και δευτερη....
εσενα εκτος απο τον μπαμπά σε ταιζει και η γιαγια??

marios8
12/10/2007, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
αστο ειμαστε μακρια ...εσενα σε κοβω για βορεια προαστια .....και ο μπαμπάς μου δεν μου πήρε ΤΖΙΠ....




:a013:

dammed_kittin
12/10/2007, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
......γ@μώ!!!



Κάποιοι φωνάζουν για ανεργία, για νεολαία που δεν έχει να δουλέψει και πολλά άλλα!!!!



Συγνώμη αλλά που την είδαν???? Ξεκίνησα να ψάχνω για δουλειά την Τρίτη και την Τετάρη το απόγευμα δούλευα!!!


Η αγανάκτηση του Χρήστου (KamenosAfrican) τεράστια αφού ψάχνει ακόμα 7 άτομα εδώ και 2 μήνες και δεν βρίσκει!!!!


Μήπως τελικά υπάρχουν δουλειές αλλά δεν θέλουμε να δουλέψουμε????

:mad: :look: :(


υπαρχουν δουλειες που δεν θελουμε να κανουμε..
κ εγω εψαχνα δουλεια πανω στις σπουδες μου κ τιποτα
μολις ειπα να ψαξω καμια αλλη οτι να ναι
βρηκα 5-6
πηγα τεταρτη μου ειπαν να παω παρασκευη για δουλεια
κ τελικα με πηραν τηλ την πεμπτη αν μπορω να παω την ιδια μερα

αλλα

ποσο θα κατσω?
γ@μ!εμαι 9-10 ωρες κ παιρνω 25... :bawl:


κ αν δεν ειναι για γελια ειναι για κλαματα...


καποιος μου το ειπε κ ειχε δικιο
κ 8 ωρες να δουλευω μονο
5 μερες τη βδομαδα
παιρνω 500e
δλδ κατα πολυ κατω απ το βασικο μισθο... :mad: :(


τα υπολοιπα γνωστα
θα κατσω κανα μηνα
κ μετα θα ψαχνω παλι αλλη.. :mad: :mad: :mad: :( :(

KamenosAfrican
12/10/2007, 17:11
750 + IKA (14 μισθους) 6ημερο 8ωρο σε cafe.

stefanos
12/10/2007, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
σου είπα και πριν οτι δεν κάνουν αναπροσαρμογή βάσει πληθωρισμού...

σε απλά Ελληνικά τα 30.000 που μπορεί να έδινε κάποιος το 1980 , σήμερα είναι περίπου 85-90€ που δεν μπορείς να περάσεις ούτε μια εβδομάδα καλά-καλά.
Όπως και σήμερα τα 700 που μπορεί να κρατάει το ταμείο, στο τέλος (μετά απο 20 έτη)μπορεί να μην μπορείς να πάρεις ούτε ενα γεύμα της προκοπής.

Γιατί νομίζεις οτι οι περισσότερες ιδιωτικές δεν πείθουν πλέον με τις αποδόσεις των δικών τους συνταξιοδοτικών , έναντι των εισφορών που κάνουμε;... γιατί απλά έβαλαν μέσα και τον όρο της αναπροσαρμογής βάσει πληθωρισμού για τα ασφάλιστρα.

Gandalf

Καταλαβαίνω ακριβώς τι λές.
Εγώ λέω οτι το ασφαλιστικό μας δεν βασίζεται σε ανταποδοτικότητα όπως τα ιδιωτικά, ότι δίνεις παίρνεις + την όποια προσαύξηση εγγυημένα.
Βασίζεται στο δίνουμε οτι γουστάρουμε και τέρμα.
Αποφασίζουμε οτι θα πάρουν οι νοικοκυρές σύνταξη? Δίνουμε απο το ΙΚΑ.
Οπως καταλαβαίνεις πρίν 30 χρόνια οι εργαζόμενοι μόνο δίνανε και οι συνταξιούχοι δεν υπήρχαν απλά οπότε οτι έμπαινε στο ταμείο καθόταν στην Εθνική και τοκιζόταν με το χειρότερο επιτόκιο του κόσμου, αλλά τότε το επιτόκιο που έδινε η τράπεζα στις καταθέσεις ήταν 25%.
Αλλά ακόμα και τώρα τα έσοδα είναι πολλαπλάσια απο τις συντάξεις.
Οπως καταλαβαίνεις πάντα τα έσοδα θα είναι μεγαλύτερα απο το έσοδα μιας και μια μικρή αναπροσαρμογή των ασφαλίστρων που γίνεται απόλυτα αυθέραιτα απο το κράτος καλύπρει οποιοδήποτε έλειμμα.
Επαναλαμβάνω το παράδειγμα μου που μάλλον δεν το πρόσεξες.
θα δώσω μισό μύριο το οποίο το ταμείο θα εκμεταλεύεται τουλάχιστον έντοκα μέχρι να βγώ στην σύνταξη και θα πάρω 1080, όπου και να είναι ο πληθωρισμός θα παραμείνουν τόσα ούτε ευρώ παραπάνω.
Κάνε πράξεις να δείς οτι ούτε τα μισά δεν πάρω απο αυτά που έδωσα ακόμα και αν ζήσω μέχρι τα 80.

stefanos
12/10/2007, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
σου είπα και πριν οτι δεν κάνουν αναπροσαρμογή βάσει πληθωρισμού...

σε απλά Ελληνικά τα 30.000 που μπορεί να έδινε κάποιος το 1980 , σήμερα είναι περίπου 85-90€ που δεν μπορείς να περάσεις ούτε μια εβδομάδα καλά-καλά.
Όπως και σήμερα τα 700 που μπορεί να κρατάει το ταμείο, στο τέλος (μετά απο 20 έτη)μπορεί να μην μπορείς να πάρεις ούτε ενα γεύμα της προκοπής.

Γιατί νομίζεις οτι οι περισσότερες ιδιωτικές δεν πείθουν πλέον με τις αποδόσεις των δικών τους συνταξιοδοτικών , έναντι των εισφορών που κάνουμε;... γιατί απλά έβαλαν μέσα και τον όρο της αναπροσαρμογής βάσει πληθωρισμού για τα ασφάλιστρα.

Gandalf

ξανα απάντησα έ?
είμαι για σύνταξη μου φαίνεται.
:rotflmao:

kiriakost
12/10/2007, 18:38
Η ανεργία έχει πολλά πρόσωπα ..


Οταν ο Βόλος , μια βιομηχανική πόλη , αποβιομηχανίζεται ... βλέπε μεταφορά εργοστασίων Σκόπια και Αλβανία .

Τι να σου κάνει ο φουκαράς ο ντόπιος ?

Η αγορά του Βόλου , χωρίς την δύναμη που έδινε η βιομηχανική ζώνη , τρέμει !!

Δυο χρόνια σφράγιζα κάρτες ανεργίας , μέχρι που μπήκα σε πρόγραμμα Stage .

Σε 10 μήνες θα με πετάξουν πάλι στο δρόμο .

Τουλάχιστον θα πάρω την προϋπηρεσία του Ηλεκτρολόγου , και θα ανοίξω, το δικό μου μαγαζί .

project.breeze
12/10/2007, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Η ανεργία έχει πολλά πρόσωπα ..


Οταν ο Βόλος , μια βιομηχανική πόλη , αποβιομηχανίζεται ... βλέπε μεταφορά εργοστασίων Σκόπια και Αλβανία .

Τι να σου κάνει ο φουκαράς ο ντόπιος ?

Η αγορά του Βόλου , χωρίς την δύναμη που έδινε η βιομηχανική ζώνη , τρέμει !!

Δυο χρόνια σφράγιζα κάρτες ανεργίας , μέχρι που μπήκα σε πρόγραμμα Stage .

Σε 10 μήνες θα με πετάξουν πάλι στο δρόμο .

Τουλάχιστον θα πάρω την προϋπηρεσία του Ηλεκτρολόγου , και θα ανοίξω, το δικό μου μαγαζί .


Αυτά τα προγράμματα Stage είναι που ρίχνουν (στα χαρτιά μόνο) τους δείκτες ανεργίας.Κολπάκι είναι για να βγαίνει η εκάστοτε κυβέρνηση και να λέει πως μείωσε την ανεργία...

kristallia
12/10/2007, 19:01
παιδια μου καλησπερα. γα την ανεργια συμφωνω οτι αν εχεισ αναγκη δουλευεισ αν οχι καθεσε σπιτι σου και κλεγεσε. εγω ειχα ελευθερο με τον πατερα μου και τα φραγκα ηταν πολλα. δουλευα σαν σκυλι αλλα μου αρεσε γιατι αυτο ειχα μαθει απο την σχολη. απο τα 18 μου ειχα δικα μου χρηματα στην τσεπη και τα ειχα ολα. οταν εφυγε ο πατερασ μου και ολοι με πουλησανε, απο κανεναν καμια βοηθεια, περασα τα πανδυνα σε ηλικια 21 ετων εμεινα χωρισ δουλεια. μετα απο 4 μηνεσ ανεργιασ και "ευχαριστησ" διαμονησ στο νοσοκομειο για αρκετο καιρο λογω προβληματοσ υγειασ, ειπα να ψαξω για δουλεια. εκεινη την περιοδο δεν ειχα φραγκο(εδινα για διπλωμα και τα εξεταστρα αυτοκινητου και μηχανησ μου τα εκανε δωρο η αδερφή μου για τα γενεθλια μου που ηταν πριν 3 μηνες.) να μην τα πολυλογω βρηκα δουλεια σαν πωλητρια και εξακολουθωνα ειμαι γιατι ειπα στην αρχη και ετσι μπηκα στο τρυπακι. δουλεια να ειναι και οτι να ναι. δεν ειναι η δουλεια που θελω αλλα μπορω να πληρωνω την δοση στο μηχανακι, να περνω τσιγαρα, κανα κεφεδακι, και να δινω και τιποτα στην μανουλα μου που με ταιζει με ποτιζει και μου πλενει τα βρωμικα ρουχαλακια μου. οποιοσ θελει να τα βρονταει η τσεπη του δουλευει και ασ εχει και πτυχιο. αυτοσ που εχει πτυχιο αει και κλεγετε οτι δεν βρισκει δουλεια και καθετε ανεργοσ ειναι το λιγοτερο αμυαλοσ. ξερω μια στρατια απο τετοια ατομα. αν ομωσ τουσ εμπενε κανα αγγουρι καθε μηνα θα σου ελεγα εγω αν θα καθοντουσαν

kristallia
12/10/2007, 19:05
κα μεταξυ μασ τα εργοστασια πανε αλβανια και βουλγαρια γιατι εκει δεν κανουν οι εργατοπατερεσ καθε μηνα και απο μια απεργια. στην ιαπωνια το ξερετε οτι φορανε περιβραχιονιο σε ενδυξη απεργιασ αλλα δουλευουνε? στην πατρα παλια ειχαμε ποσα εργοστασια. με τισ απεργιεσ και τα χιλια δυο κανταντησε μια πολη με στρατιε σ ανεργων. η πειραικη πατραικη ετσι εκλεισε......

zzr2005
12/10/2007, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kristallia
κα μεταξυ μασ τα εργοστασια πανε αλβανια και βουλγαρια γιατι εκει δεν κανουν οι εργατοπατερεσ καθε μηνα και απο μια απεργια. στην ιαπωνια το ξερετε οτι φορανε περιβραχιονιο σε ενδυξη απεργιασ αλλα δουλευουνε? στην πατρα παλια ειχαμε ποσα εργοστασια. με τισ απεργιεσ και τα χιλια δυο κανταντησε μια πολη με στρατιε σ ανεργων. η πειραικη πατραικη ετσι εκλεισε......

πότε έγινε η τελευταία μαζική απεργία στον ιδιωτικό τομέα καλέ??
στον ιδιωτικο τομέα δεν υπάρχει απεργία ...αντε να λείψουν ενα-δύο άτομα...
τα εργοστάσια φευγουν γιατι απλά εκεί ειναι μικρότερο το κόστος εργασίας....
καμια απεργία να μην γίνει πάλι θα φύγουν φίλη μου....
έκτός αν μπορείς να ζήσεις με 200 ευρώ που ειναι ο μισθός στην Αλβανία....;)

και μετά την Αλβανία θα΄πάνε στην Κίνα όπου ο μισθός ειναι 30 ευρώ....αμα θες να παίρνεις 30 ευρώ το μήνα...οκ....δικαίωμα σου....

Υ.Γ. για να μην αναφαίρουμαι ολους αυτούς που πήραν τα λεφτά του λαού υπό μορφή επιδοτήσεων για προσφέρουν θέση εργασίας και καπάκι την κάνανε για Σκόπια....
και εσένα σου φταίνε οι απεργοί???:eek:

kristallia
12/10/2007, 19:19
οποιοσ παντοσ θελει να του κανω καμια εγκατασταση δυκτιου εδω ειμαι :sun:
παρεπιπτοντωσ αν ξερετε κανεναν που να θελει εξιδυκευμενο μηχανημα μετρησησ και και πιστοποιησησ πριζων (φυσικα δεν εννοω του ρευματοσ) εχω τhs fluke με 4 ανταπτορεσ για κατηγοριa cat5.e και cat.6 με την βαλιτσουλα του και παλι εδω ειμαι:sun: (αυτο μου εμεινε προικα)παλια πενευομουν που το ειχα γιατι το πηρα με τα λεφτα που θα επερνα ενα μικρο αμαξακι και ελεγα οτι μπορει να μην εχω σπιτι να δωσω στον υποψηφιο γαμπρο αλλα αυτο που εχω ειναι καλυτερη επενδυση!!! ε ! μου εμεινε η επενδυση εδω και 2 χρονια

kristallia
12/10/2007, 19:23
τωρα που δεν υπαρχουν εργοστσια και βεβαια δεν γινετε καμια μεγαλη απεργια. οσο για αυτο που λεσ συμφωνω και ειναι και αυτοσ ενασ πολυ μεγαλοσ παραγοντασ. στην κινα εχουν κουμμουνισμο οποτε δεν θελω να παω να μοιραζομαι το μηχανακι μου με αλλουσ 100:)

marios8
12/10/2007, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kristallia
αυτοσ που εχει πτυχιο αει και κλεγετε οτι δεν βρισκει δουλεια και καθετε ανεργοσ ειναι το λιγοτερο αμυαλοσ. ξερω μια στρατια απο τετοια ατομα.


Eγώ να δεις :sick:

Οπως επίσεις γνωρίζω και παιδιά με πτυχία που αν και δεν μπορούν να βρούν κάτι της ειδικότητάς τους έχουν πιάσει την ζωή απο τα μαλλιά.

Όποιος θέλει να δουλέψει , θα δουλέψει.

Συμφωνώ ότι οι συνθήκες είναι απαράδεκτες και το ιδανικό θα ήταν α δουλεύει ο καθένας στον τομέα του. Αλλα με το να κάθεσαι να πίνεις καφέδες ολη μέρα και να λές μου φταιει ο ένας και ο άλλος, δεν κάνεις τίποτα.

Πιστεύω οτι το προβλημα βρίσκεται στις αρχές που σου έχει δωσει το οικογενειακό σου περιβάλλον.


:wave2:

zzr2005
12/10/2007, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από kristallia
τωρα που δεν υπαρχουν εργοστσια και βεβαια δεν γινετε καμια μεγαλη απεργια. οσο για αυτο που λεσ συμφωνω και ειναι και αυτοσ ενασ πολυ μεγαλοσ παραγοντασ. στην κινα εχουν κουμμουνισμο οποτε δεν θελω να παω να μοιραζομαι το μηχανακι μου με αλλουσ 100:)

τι έχουν στην Κινα???:lol: :lol: :lol:
σε λίγο θα μας πειτε οτι δεν επιτρέπεται και η ατομική ιδιοκτησία στην Κίνα....:lol:
....
και φυσικά υπάρχουν εργοστάσια και πολλές επιχειρήσεις υπηρεσιών που απασχολούν περισσότερο κόσμο απο αυτόν που απασχολούν πολλά απο τα εργοστάσια...
μεγάλες απεργιακές κινητοποιήσεις γινοντουσαν το 80...δεν ειναι περίεργο που τα εργοστάσια φύγανε απο τη χώρα το 2000 ????:wave2:

SPORAKIAS
12/10/2007, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kristallia

παρεπιπτοντωσ αν ξερετε κανεναν που να θελει εξιδυκευμενο μηχανημα μετρησησ και και πιστοποιησησ πριζων (φυσικα δεν εννοω του ρευματοσ) εχω τhs fluke με 4 ανταπτορεσ για κατηγοριa cat5.e και cat.6 με την βαλιτσουλα του και παλι εδω ειμαι:sun: (αυτο μου εμεινε προικα)παλια πενευομουν που το ειχα γιατι το πηρα με τα λεφτα που θα επερνα ενα μικρο αμαξακι και ελεγα οτι μπορει να μην εχω σπιτι να δωσω στον υποψηφιο γαμπρο αλλα αυτο που εχω ειναι καλυτερη επενδυση!!! ε ! μου εμεινε η επενδυση εδω και 2 χρονια

ποσο παιρνεις για την πιστοποιηση..?(ανα σετ πριζακια-ανα γραμμη δλδ..??)...
το μηχανημα σου μεχρι τι ταχυτητα μετραει..?
εχει και δυνατοτητα εκτυπωσης?
που ξερεις μπορει να χρειαστει να σε φωναξω σε καμια δουλεια μου... :winka:

soundstorm
12/10/2007, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
......γ@μώ!!!



Κάποιοι φωνάζουν για ανεργία, για νεολαία που δεν έχει να δουλέψει και πολλά άλλα!!!!



Συγνώμη αλλά που την είδαν???? Ξεκίνησα να ψάχνω για δουλειά την Τρίτη και την Τετάρη το απόγευμα δούλευα!!!


Η αγανάκτηση του Χρήστου (KamenosAfrican) τεράστια αφού ψάχνει ακόμα 7 άτομα εδώ και 2 μήνες και δεν βρίσκει!!!!


Μήπως τελικά υπάρχουν δουλειές αλλά δεν θέλουμε να δουλέψουμε????

:mad: :look: :(

Οταν πρωτα ο Θεος κλεισεις χρονο στην δουλεια σου,
ξαναγραψε το ιδιο θεμα.
Ισως βεβαια το θεμα τοτε να ειναι
ο μ@λ@κ@ς που μου κλεβει την ασφαλεια
που μου δινει λιγοτερα απο οσα λεει η επιθεωρηση
που δεν μου πληρωνει αργιες,υπερωριες κτλ.
και αλλα πολλα.
Επειτα απο τη νεα σου δουλεια πληρωνεις ολα σου τα εξοδα και ζεις(ενοικιο,κοινοχρηστα,δοσεις κτλ) η βοηθαει και καποιος τριτος?
Και τελος με ολη μου την καρδια σου ευχομαι να ειναι πραγματι καλη αυτη η δουλεια!:)

Pan_Londinium
12/10/2007, 20:54
Na ri3e k egw ta 2 sent mou...

basika apo thn stigmh mou apoli8ika (apo strato) eixa kleisei eishthrio gia agglia gia douleia.

Eimai edw twra apo to marth 2004 (3,5 xronia :look: pote kiolas!) k se auto to xroniko diasthma:

exw ma8ei ta kerata mou, se ka8e etairia se stelnoun (h' zhtas na se steiloun) se (as ta pw) "ma8hmata/seminaria" sxetika me thn douleia sou (gia mena htan statistika,analysh programatismo ktl)

ka8w 6mhno/xrono exeis episeimh sunantish me ton manager sou opou tou les ta parapona sou, sou leei pws ta pas (pou eisai kalos pou oxi -> pws na gineis kaluteros) k ka8e xrono anebenei mis8os.

o mis8os anebenei to normal h' poli analoga pws pas.

se auta ta xronia exw alla3ei duo douleies (sthn deuterh peira proagwgh mesa se ena xrono) k exw anebei £13.000 ton xrono!

twra psaxnw thn trith! :wave2:

fetos etoimazomai na agorasw siti/diamerisma k eimai 29 (fetos) k mesa se ena xrono peira diplwma k mhxanh

twra ama eimoun ellada 8a eimouna akoma serres, 8a douleua ws poliths k me ta zoria 8a eixa lefta (bazontas mesa k auta pou 8a mou edeinan oi goneis mou ):bigcry:

exw pollous filous pou emeinan ellada (oi opoioi olo lene "ligo akoma k an den broume 8a aneboume k emeis")

den 3erw re paidia.. alla opws ta akouw - den me blepw na gurnaw suntoma.. :nono:

Maira
13/10/2007, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Οταν πρωτα ο Θεος κλεισεις χρονο στην δουλεια σου,
ξαναγραψε το ιδιο θεμα.
Ισως βεβαια το θεμα τοτε να ειναι
ο μ@λ@κ@ς που μου κλεβει την ασφαλεια
που μου δινει λιγοτερα απο οσα λεει η επιθεωρηση
που δεν μου πληρωνει αργιες,υπερωριες κτλ.
και αλλα πολλα.
Επειτα απο τη νεα σου δουλεια πληρωνεις ολα σου τα εξοδα και ζεις(ενοικιο,κοινοχρηστα,δοσεις κτλ) η βοηθαει και καποιος τριτος?
Και τελος με ολη μου την καρδια σου ευχομαι να ειναι πραγματι καλη αυτη η δουλεια!:)



Θα σου απαντήσω τώρα γιατί ξέρω από τώρα που θα είμαι σε ένα χρόνο!!! Και όχι δεν θα είμαι εκεί!!! Αλλά σε καμία δουλειά μέχρι σήμερα δεν έκανα υπερωρίες εκτός από μία που πληρωνόμουν και την τελευταία δεκάρα, κανείς δε μου έφαγε ένσημα γιατί έτρωγε μήνυση και άλλα πολλά!!!

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν θέσεις για πολλούς!!! Εδώ μιλάμε ότι ο άνθρωπος ψάχνει 2 μήνες για άτομα!!!!!Πάρε μια Χρυσή ευκαιρία!!! Κι αν εσύ (δεν εννοώ προσωπικά εσένα) είσαι κορόϊδο και με τόσες δουλείες κάθεσαι εκεί που σε εκμεταλεύονται τότε συγώμη αλλά δε φταίει η εταιρεία!!!! Εσύ φταίς!!!!

:wave2:

Rezeguet
13/10/2007, 01:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από reptile4
Γιατι σε ποια χωρα ειναι ολα ροδινα?
Σε ολες της χωρες επικρατη το ιδιο, καποιοι ειναι πλουσιοι, καποιοι ειναι οικονομικα καλα και καποιοι ειναι φτωχοι.
Ακομα και στη Γερμανια με μισθο Ευρωπης και τιμες Ευρωπης ειναι καλυτερα?

1) για τις σπουδες μου, παιρνω κρατκη υποτροφια (που παρεχεται σε ΟΛΟΥΣ τους φοιτητες με χαμηλο εισοδημα γονεων και χωρις δικο τους εισοδημα, αρκει να περνανε ~95% των μαθηματων της σχολης τους) συν υποτροφια αλλης κρατικης οργανωσης για εξαιρετικες επιδοσεις (ετσι την λενε μεταφρασμενα). Οποτε οι γονεις μου δε χρειαζεται να πληρωσουν τιποτα για μενα μολις τελειωσω το σχολειο

2) Οταν τελειωσω (σπουδαζω computer science and theoretical mathematics με αποκλειστικη βαρυτητα στην διδαξη των δυο αυτων επιστημων, το οποιο μου δινει την ευκαιρια να δουλεψω σαν καθηγητης λυκειου στο μελον) θα εχω μια 100% σιγουρη δουλεια σε υπαλληλικη βαση (εφ'ορου ζωης) με βασικο μισθο ~4000/μηνα σαν καθηγητης. Το μονο που χρειαζεται να κανω, ειναι να περναω ολα μου τα μαθηματα με καλους βαθμους (κατι φοβερα δυσκολο σε ενα απο τα καλυτερα πανεπιστημια της Γερμανιας), και να τελειωσω τις 7χρονες σπουδες μου (ναι, εφτα απιστευτα χρονια).

Τουλαχιστον το γερμανικο κρατος φροντιζει για μενα και το μελον μου, δε με αφηνει στα κρυα του λουτρου οπως με αφησε το ελληνικο μετα τις πανελληνιες μου. Ισως ζηταει πολλα αλλα η ανταμοιβη ειναι τεραστια.

Maira
13/10/2007, 01:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
1) .........



Συγνώμη κιόλας αλλά γι' αυτό οι ξένοι είναι λίγο ρομπότ!!!! Δεν έχουν δημιουργικότητα!!! Όλα τους τα ρυθμίζουν οι άλλοι!!! Δεν υπάρχει φαντασία!!!!


Τουλάχιστον εδώ ποτέ δε ξέρεις τι δουλειά θα καταλήξεις να κάνεις για μια ζωή!!! Μπορείς να δημιουργήσεις!!!!


:wave2: :wave2:

stefanos
13/10/2007, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet


Τουλαχιστον το γερμανικο κρατος φροντιζει για μενα και το μελον μου, δε με αφηνει στα κρυα του λουτρου οπως με αφησε το ελληνικο μετα τις πανελληνιες μου. Ισως ζηταει πολλα αλλα η ανταμοιβη ειναι τεραστια.


Ελπίζω να μην το αναφέρεις για σύγκριση με την Ελλάδα.
Το Γερμανικό κράτος φροντίζει για τις ανάγκες τις βιομηχανίας του, που έχει μεγαλύτερες ανάγκες απο οσες καλύπτουν οι υπάρχοντες Γερμανοί επιστήμονές.
Επιδοτούν αυτούς που χρειάζονται.
Στη χώρα μας απλά δεν υπάρχουν ανάγκες γιατί δεν υπάρχει βιομηχανία ούτε βιοτεχνία οπότε κανονικά το κράτος δεν έπρεπε να είχε καν σχολές σε μερικούς τομείς.

stefanos
13/10/2007, 07:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Συγνώμη κιόλας αλλά γι' αυτό οι ξένοι είναι λίγο ρομπότ!!!! Δεν έχουν δημιουργικότητα!!! Όλα τους τα ρυθμίζουν οι άλλοι!!! Δεν υπάρχει φαντασία!!!!


Τουλάχιστον εδώ ποτέ δε ξέρεις τι δουλειά θα καταλήξεις να κάνεις για μια ζωή!!! Μπορείς να δημιουργήσεις!!!!


:wave2: :wave2:

Δεν υπάρχει φαντασία γιατί υπάρχει τεράστια εμπειρία και διαδικασίες που μέσα απο χρόνια εμπειρίας στην παραγωγή εξασφαλίζουν κέρδος στις εταιρείες και σταθερή ποιότητα προιόντος.
Βέβαια δεν χωράει η φαντασία σε αυτή την διαδικασία.
Οταν δούλευα σε ξένο σύμβουλο είχα πρόσβαση σε βιβλιοθήκη με έντυπα για οποιαδήποτε δουλειά.
Δεν χρειαζόταν καν να έχεις πτυχίο για να το κάνεις έπερνες το έντυπο πήγαινες στο γιαπί και συμπλήρωνες, η μάλλον τσεκάριζες κουτάκια και τέρμα.

the who
13/10/2007, 07:19
Ωραιο θεμα ανοιξατε.
Να σας πω λοιπον και τι δουλεια κανω τωρα στα 45 μου.8μηνη συμβαση στν ολυμπιακη ως εργατης.Που παει να πει οτι φορτωνω 10 εως 12 τονους βαλιτσες καθε μερα.Παιρνω 2 διημερα ρεπο μεσοβδομαδα και ενα τετραημερο.Δουλευω δλδ τα 3 απο τα 4 ΣΚ.Παιρνω επιδομα γαμου,δεν παιρνω επιδομα παιδιων,παιρνω ανθυγιεινο και επιδομα αεροδρομιου,κανω και καναδυο νυχτες και βλεπω τον μισθο μου να εκτινασσεται στο αστρονομικο ποσον των 768 ευρω!!!
Ειπατε κατι?
:mad: :mad: :mad:

Pan_Londinium
13/10/2007, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
δώ ποτέ δε ξέρεις τι δουλειά θα καταλήξεις να κάνεις για μια ζωή!!! Μπορείς να δημιουργήσεις!!!!



poios eipe oti prepei na meineis sthn idia douleia h' idio tomea gia mia zwh?
:wave2:

den nomizw oti isxuei pia auto..px twra mporeis na alla3eis douleia (allh etairia hdia douleia) na pas sthn allh opsh px na doulepseis gia tous "pelates" sou h tous "promi8eutes" sou , na alla3eis teliws antikeimeno..

(egw exw kanei to 3o kai twra paw gia to 2o :D )

stefanos
13/10/2007, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ωραιο θεμα ανοιξατε.
Να σας πω λοιπον και τι δουλεια κανω τωρα στα 45 μου.8μηνη συμβαση στν ολυμπιακη ως εργατης.Που παει να πει οτι φορτωνω 10 εως 12 τονους βαλιτσες καθε μερα.Παιρνω 2 διημερα ρεπο μεσοβδομαδα και ενα τετραημερο.Δουλευω δλδ τα 3 απο τα 4 ΣΚ.Παιρνω επιδομα γαμου,δεν παιρνω επιδομα παιδιων,παιρνω ανθυγιεινο και επιδομα αεροδρομιου,κανω και καναδυο νυχτες και βλεπω τον μισθο μου να εκτινασσεται στο αστρονομικο ποσον των 768 ευρω!!!
Ειπατε κατι?
:mad: :mad: :mad:


Πολλά περνάνε απο το μυαλό μου για τον εθνικό μας αερομεταφορέα τώρα αλλά δεν θέλω να φανώ κακός.
Αν την κλείσουν την ρημάδα θα βγείς στούς δρόμους ρε φίλε να διαδηλώσεις για την απώλεια της δουλειάς σου?

apav
13/10/2007, 10:01
rez, αυτά υπάρχουν και στην Ελλάδα, σε διαφορετικό βαθμό θα μου πεις αλλά υπάρχουν. :p Δεν σχετίζονται όμως με την επαγγελματική σου εξέλιξη.

pfout, η δουλειά είναι μέρος της ζωής μας. Είτε διαλέγουμε ζωή, είτε δουλειά. :winka: Οπότε η ανεργία σχολιάζεται για το μέρος που επιλέγεις να ζήσεις.

:beer:

the who
13/10/2007, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Πολλά περνάνε απο το μυαλό μου για τον εθνικό μας αερομεταφορέα τώρα αλλά δεν θέλω να φανώ κακός.
Αν την κλείσουν την ρημάδα θα βγείς στούς δρόμους ρε φίλε να διαδηλώσεις για την απώλεια της δουλειάς σου?

Η δουλεια μου φιλε μου ειναι φωτογραφος-εικονοληπτης(οπερατερ στα ''ελληνικα'').Αυτο εχω σπουδασει(με τριετη υποτροφια) και με αυτο ασχολουμαι απο τα 20 μου.Τωρα για διαφορους λογους κανω αυτη τη δουλεια.
Γινε οσο κακος θελεις.Εγω παντως θα διαδηλωνα γιατι το συγκεκριμενο κοματι της Ο.Α ειναι κερδοφορο.Παραγουμε τριπλασιο εργο απο τις αλλες εταιρειες με το μισο προσωπικο (αναλογικα).Και τρελαινομαι που καποιοι φασιστες θελουν να με εξαιρεσουν απο τα βαρεα ανθυγειινα.Δεν καταλαβαινω γιατι να μην το κανω.Εννοεις κατι?Αν θελεις γινε πιο σαφης.
:confused: