PDA

View Full Version : μεταφορα μοτο με τραινο?



675
12/10/2007, 11:16
γινεται να μεταφερω το παπι μου μεσω σιδηροδρομικου?
αν ναι ποσο παει περιπου, για πατρα ας πουμε?

το εχει κανει κανεις?


ευχαριστω!:wave2:

Cpt. Haddock
12/10/2007, 11:20
Για πάτρα δεν ξέρω τι παίζει...

Δεν υπάρχει πλέον απ' ευθείας δρομολόγιο, τα επιβατικά πάνε ως το Κιάτο ("Προαστιακός" ) και μετά συνεχίζουν τα της πελοποννήσου.

Εμπορικά έχει 2 την εβδομάδα απο Αγ. Αναργύρους...

Κάτσε να ρωτήσω και σΕ λέω

:wave2:

Cpt. Haddock
12/10/2007, 11:21
Πάρε ενα τηλέφωνο στο Ρουφ 210-5298878, έχει υπηρεσία δεμάτων/εμπορευμάτων για πελοπόννησο

:wave2:

675
12/10/2007, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για πάτρα δεν ξέρω τι παίζει...

Δεν υπάρχει πλέον απ' ευθείας δρομολόγιο, τα επιβατικά πάνε ως το Κιάτο ("Προαστιακός" ) και μετά συνεχίζουν τα της πελοποννήσου.

Εμπορικά έχει 2 την εβδομάδα απο Αγ. Αναργύρους...

Κάτσε να ρωτήσω και σΕ λέω

:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πάρε ενα τηλέφωνο στο Ρουφ 210-5298878, έχει υπηρεσία δεμάτων/εμπορευμάτων για πελοπόννησο

:wave2:

ευχαριστω πολυ καπετανιε για τον κοπο σου το εγραψα το τηλεφωνακι!

:beer: :wave2: :beer: :wave2: :beer:

kalgeorge
12/10/2007, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
γινεται να μεταφερω το παπι μου μεσω σιδηροδρομικου?
αν ναι ποσο παει περιπου, για πατρα ας πουμε?

το εχει κανει κανεις?


ευχαριστω!:wave2:
πηγαινε στο τελος της κωνσταντινουπολεως πριν βγεις για πειραιως, στο αριστερο σου χερι.
μπες να ζυγισουν το μηχανακι και θα σου πουν δρομολογια και τιμες
:wave2:

project.breeze
12/10/2007, 11:33
Πρόπερσι το Πάσχα όταν είχα μεταφέρει το KLE από Αθήνα-Λάρισα μου είχε κοστίσει περίπου 100ευρώ αλλά αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο πρέπει να έχεις κάποιο δικό σου άτομο παρόν στην φόρτωση και στην εκφόρτωση γιατί αλλιώς δεν τα δίνουν και πολύ σημασία...Η δικιά μου είχε φορτωθεί στο Ρουφ όπως είπε και ο καπετάνιος

Cpt. Haddock
12/10/2007, 11:35
Λογικά για πελοπόννησο πάνε με φορτηγα πάντως...

Μέχρι το 2013 που - κατοικων Πάτρας θέλοντων - θα φτάσει η νεα γραμμή εκεί

:wave2:

675
12/10/2007, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
πηγαινε στο τελος της κωνσταντινουπολεως πριν βγεις για πειραιως, στο αριστερο σου χερι.
μπες να ζυγισουν το μηχανακι και θα σου πουν δρομολογια και τιμες
:wave2:

προς ταυρο μερια?:rolleyes:

Cpt. Haddock
12/10/2007, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
προς ταυρο μερια?:rolleyes:

Ναι (σχεδόν)

675
12/10/2007, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι (σχεδόν)

οκ τοτε ξερω σιγουρα..!!:wave2: :beer:

θα περασω απο κει..

xampos
12/10/2007, 12:13
εμενα μου πηραν 80 ευρω αν θυμαμαι καλα για το μηχανακι απο αλεξανδρουποληγια θεσσαλονικη , ουτε το ζυγισε ο υπευθην ος εκει , το εγραψε 200 κιλα στο χαρτι στο περιπου :p

fantacid
12/10/2007, 12:42
πριν πας ρουφ θα περασει απο το σταθμο λαρισης να βγαλεις ειστηριο για να παει το μηχανακι "συνοδευομενο" καμια σχεση στη πραγματικοτητα, σε αλλο τραινο θα ειναι εσυ σε αλλο το μηχανακι, αλλα θα πληρωσεις τα μισα!

απο αθηνα-θεσ/νικη για το xr εδωσα 45?.

675
12/10/2007, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
πριν πας ρουφ θα περασει απο το σταθμο λαρισης να βγαλεις ειστηριο για να παει το μηχανακι "συνοδευομενο" καμια σχεση στη πραγματικοτητα, σε αλλο τραινο θα ειναι εσυ σε αλλο το μηχανακι, αλλα θα πληρωσεις τα μισα!

απο αθηνα-θεσ/νικη για το xr εδωσα 45?.

δηλαδη θα παω πρωτα στο σταθμο και θα μου το παρουν απο κει κατευθειαν οταν εχει δρομολογιο?:sick:

Cpt. Haddock
12/10/2007, 12:46
Στην υπηρεσία συνοδευόμενων πληρώνεις λιγότερο.

Τώρα επειδή δεν έχει απ' ευθείας τρενο για Πάτρα δεν ξέρω τι παίζει εκεί - ρώτα

675
12/10/2007, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Στην υπηρεσία συνοδευόμενων πληρώνεις λιγότερο.

Τώρα επειδή δεν έχει απ' ευθείας τρενο για Πάτρα δεν ξέρω τι παίζει εκεί - ρώτα

οκ καταλαβα θα παω απο κει να δω τι παιζει...

S705
12/10/2007, 13:57
Συμβουλή

Να είσαι πάρων στο φόρτωμα και αν μπορείς και στο ξεφόρτωμα.
Δέσε το εσύ

Το παπί μια φορά το ανέβασα σε τρένο και μου το γαμ…..
Κτύπησαν το Κάρτερ στο ανέβασμα , γρατζούνισαν τα μισά πλαστικά με το σχοινί , έσπασαν το εμπρός φτερό στο κατέβασμα.


Για αποζημίωση ούτε λόγος .πόλη τρέξιμο και τελικά δεν μου αναγνώρισαν τίποτα….


Από τότε κάθε καλοκαίρι πάτρα Αθήνα οδικώς με το παπί!!!!!1

alximistis
12/10/2007, 13:59
Είχα μεταφέρει πριν αρκετά χρόνια το xlάκι που είχα με το τρένο ως το ιάτο κι από εκεί οδικώς ως το Αίγιο.
Το φόρτωσα πρωί-πρωί θυμάμαι σε συγκεκριμένη αμαξοστοιχία με ένα "ειδικό" βαγόνι πίσω όπου είχε μέσα τη δική μοτοσικλετούλα και ένα παπί ακόμα και άλλα μεγάλα αντικείμενα.
Και απ' όσο θυμάμαι έπρεπε να πάω από τις 6 στο σταθμό να το δέσουμε κιόλας κ.λπ και νομίζω ότι είχα μιλήσει με τον σταθμό Πελοποννήσου κατευθείαν.
Αυτά...

alximistis
12/10/2007, 14:00
Είχα μεταφέρει πριν αρκετά χρόνια το xlάκι που είχα με το τρένο ως το Κιάτο κι από εκεί οδικώς ως το Αίγιο.
Το φόρτωσα πρωί-πρωί θυμάμαι σε συγκεκριμένη αμαξοστοιχία με ένα "ειδικό" βαγόνι πίσω όπου είχε μέσα τη δική μοτοσικλετούλα και ένα παπί ακόμα και άλλα μεγάλα αντικείμενα.
Και απ' όσο θυμάμαι έπρεπε να πάω από τις 6 στο σταθμό να το δέσουμε κιόλας κ.λπ και νομίζω ότι είχα μιλήσει με τον σταθμό Πελοποννήσου κατευθείαν.
Αυτά...

Cpt. Haddock
12/10/2007, 14:05
Στέλιο, δεν υπάρχει πλέον Σταθμός Πελοποννήσου, το γραφείο εμπορευμάτων είναι στο Ρουφ :wave2:

Ichigo_
12/10/2007, 16:08
Αλλά οι μετρικοί έμπορες ξεκινάνε από Αγίους Αναργύρους (αν και όποτε γεμίσει κανένα εμπορικό το οποίο μεταφέρει εμπορεύματα) μιας και δεν υπάρχει πλέον μετρική γραμμή από τον Πειραιά μέχρι Αγίους!!

Α ρε ΣΠΑΠ πως σε κατάντισανε :bigcry: :bigcry: :(

Cpt. Haddock
12/10/2007, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo_
Αλλά οι μετρικοί έμπορες ξεκινάνε από Αγίους Αναργύρους (αν και όποτε γεμίσει κανένα εμπορικό το οποίο μεταφέρει εμπορεύματα) μιας και δεν υπάρχει πλέον μετρική γραμμή από τον Πειραιά μέχρι Αγίους!!

Α ρε ΣΠΑΠ πως σε κατάντισανε :bigcry: :bigcry: :(

Επ!


Παλτό στο φόρουμ :eyepop:

Ichigo_
12/10/2007, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Επ!


Παλτό στο φόρουμ :eyepop:

Εχεχεχε

Έχω μεγαλώσει με το τρένο μαι φρεντ :D
Οι διακοπές μου από πολύ μικρός πάντα ξεκινούσαν και τελείωναν μέ την πιο scenic διαδρομή (ίσως και της Ελλάδας)της ΣΠΑΠ Αθήνα - Καλαμάτα :smokin:

apav
04/12/2007, 15:43
Λιάκηδες, :D , τελικά πως πάμε Πάτρα; Αεροδρόμιο-Νερατζιώτισσα και μετά τι; Κατεβαίνουμε Κόρινθο ή Κιάτο; Εάν αλλάζουμε στην Κόρινθο, θα έχουμε περπάτημα; Έχει Κόρινθος Νέος, όταν πριν λίγο καιρό είχε και Κόρινθος σκέτο. Καρβουνιάρης Κιάτον-Πάτραι, 2.80?. :smokin:

ΥΓ Ας ελπίσουμε ότι δεν θα ακυρωθούν όλα λόγω απεργίας. :a35:

Cpt. Haddock
04/12/2007, 15:51
Ακόμα (και μεχρι το Μαρτιο) πας με συρμούς του προαστιακού Αθήνα-Νερατζιώτισα (εκεί αλλάζει φορά) και συνεχίζει για Κιάτο.

Στο Κιάτο η μετεπιβίβαση για τρένα προς Πάτρα-Πύργο-Καλαμάτα γίνεται στην ίδια αποβάθρα (η γραμμή ειναι μικτή)

Προσοχή γιατί έχουν αλλάξει ελαφρώς τα δρομολόγια...

Δες εδώ

http://www.proastiakos.gr/?tid=9&aid=47

και όλα τα δρομολόγια εδω

http://www.proastiakos.gr/files_files/File/kiato_piraeus%2020_9.xls

Δες ποια δρομολόγια ειναι ανταποκρινόμενα με τα της Πελοποννήσου.



:wave2:

makis206
04/12/2007, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
γινεται να μεταφερω το παπι μου μεσω σιδηροδρομικου?
αν ναι ποσο παει περιπου, για πατρα ας πουμε?

Και γιατί δεν πας οδικώς παρακαλώ ; :evil:


:lol: :lol: :lol:

stefanos
04/12/2007, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Και γιατί δεν πας οδικώς παρακαλώ ; :evil:


:lol: :lol: :lol:

Γιατί είναι οικολόγος.

apav
04/12/2007, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ακόμα (και μεχρι το Μαρτιο) πας με συρμούς του προαστιακού Αθήνα-Νερατζιώτισα (εκεί αλλάζει φορά) και συνεχίζει για Κιάτο.

Στο Κιάτο η μετεπιβίβαση για τρένα προς Πάτρα-Πύργο-Καλαμάτα γίνεται στην ίδια αποβάθρα (η γραμμή ειναι μικτή)

Προσοχή γιατί έχουν αλλάξει ελαφρώς τα δρομολόγια...

Δες εδώ

http://www.proastiakos.gr/?tid=9&aid=47

και όλα τα δρομολόγια εδω

http://www.proastiakos.gr/files_files/File/kiato_piraeus%2020_9.xls

Δες ποια δρομολόγια ειναι ανταποκρινόμενα με τα της Πελοποννήσου.

:wave2:

Τέλεια! :beer:

Αυτό που δεν μου βγάζει τώρα και δεν μπορώ να το βρω :a11: είναι η πληροφορία που γίνεται η μετεπιβίβαση για Πάτρα, την οποία την είχα αφήσει να γίνεται σε Κόρινθος Νέος. Μάλλον το έχουν αλλάξει σε Κιάτο, απ΄όπου έχω δει τα δρομολόγια από την σελίδα του ΟΣΕ.

Προβλέπω λίγο τρέξιμο τελευταία στιγμή στον σταθμό του αεροδρομίου για να δω τι προλαβαίνω. Ο προαστιακός μου βγάζει τις επιλογές:

Αεροδρομίο 12:48 - Νερατζιώτισσα 13:08
Αεροδρομίο 13:16 - Νερατζιώτισσα 13:36
Αεροδρομίο 13:26 - Νερατζιώτισσα 13:46

και μετά αφού βρήκαμε ότι πρέπει να κατέβουμε Κιάτο:

Νερατζιώτισσα 13:20 - Κιατο 14:37
Νερατζιώτισσα 14:20 - Κιατο 15:37

όπου με τον ΟΣΕ έχουμε:

Κιάτον 14:53 - Πάτραι 16:52
Κιάτον 16:47 - Πάτραι 18:34

Κοινώς, εάν δεν προλάβουμε το 12:48 του αεροδρομίου, :bawl: :( , τουρισμός 2 ώρες στο Κιάτο. Υπάρχει περίπτωση να βγουν τα δρομολόγια ή θα πάρω το τραίνο των 16:47 από Κιάτο; Έλεγξα και το σενάριο να κατέβω Κόρινθο αλλά είναι ακόμη πιο πιεσμένοι οι χρόνοι.

Το μόνο που με σκοτώνει είναι οι άλλες δύο ώρες στον δρόμο, σε συνδυασμό με τις αναμονές δύο αεροδρομίων και άλλες 8+ ώρες στο περίμενε νύχτα. Βέβαια, σε αντιδιαστολή με το περσυνό +1:30:00 να έρθει το λεωφορειάκι του ΟΑΣΑ, +1:30:00 να ταξιδέψουμε στον Κηφισσό, +3:00:00 να κατέβουμε Πάτρα, δεν είναι καθόλου μακριά από το 18:34 του καρβουνιάρη. :evil:

Cpt. Haddock
04/12/2007, 18:11
Κάτσε αφεντικό δε μας είπες οτι θα έρχεσαι απο Αεροδρόμιο.

Αεροδρόμιο - νερατζιώτισα έχει καθε 20 λεπτά σχεδόν.

Μετά θες το δρομολόγιο 4328 που φεύγει 13:31 απο Νερ. (ερχεται απο Αθήνα, πάει πρώτα ως Κηφισίας και μετά ξαναγυρνάει) που φτάνει Κιάτο στις 14:48

Μάλιστα γίνεται με ιντερσιτυ τρενο και λογικά ειναι αυτό που κάνει την ανταποκριση με το 14:53 για Πάτρα.

ΟΛΕΣ οι μετεπιβιβάσεις γίνονται στο Κιάτο πλέον, τα τρένα απο Πελοπ/σο εκεί τερματίζουν

:wave2:

apav
10/12/2007, 12:50
Εκτροχιάσαμε το forum/site/server/www. :bigcry:

Λίγο πριν το "ατύχημα", έγραφα ότι:

Αυτό το πάνελα στην Νερατζιώτισσα-Κηφισσιά-Νερατζιώτισσα, δεν το είχα προσέξει! :wacko:

Ωραία, αφού γίνεται μετεπιβίβαση στην ίδια αποβάθρα-γραμμή στο Κιάτο, πάμε καλώς. Ξαναπροσέχω τις αφίξεις και οι χρόνοι στο xlsάκι είναι κάτιτις αργότεροι από αυτούς που βγάζουν στην σελίδα τους. Για το δρομόλογιο προς Κιάτο βγάζει αναχώρηση μόνο στις 13:20 ενώ ο ίδιος συρμός επιστρέφει και στις 13:31 σύμφωνα με το xls. Είτε πάρω το 13:20, είτε το 13:31, είναι το ίδιο δρομολόγιο προς Κιάτο;

Το δρομολόγιο των 13:20 το έχουν ως άφιξη Κιάτο 14:37, ενώ στο xls το έχουν ως 14:48, όταν το τραίνο για Πάτρα αναχωρεί 14:53. Εισιτήρια αγοράζω από το αεροδρόμιο για όλες τις διαδρομές, ή θα χάσουμε δρομολόγια και θα πρέπει να τα αγοράζω ξεχωριστά Αεροδρόμιο-Νερατζιώτισσα, Νερατζιώτισσα-Κιάτο, Κιάτο-Πάτρα, γιατί μετά δεν ισχύει; Οι αποσκεύες πάνε κανονικά "αγκαλίτσα";

:wave2:

Αλλά, σήμερα διαβάζω στο IN.GR (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=856123&lngDtrID=244) ότι:


Κατά τη διάρκεια της απεργίας το μετρό, ο Ηλεκτρικός Σιδηρόδρομος (ΗΣΑΠ) και το τραμ θα κινηθούν από τις 8 το πρωί έως τις 9 το βράδυ. Αντίθετα, τρόλεϊ, μπλε λεωφορεία (ΕΘΕΛ), πλοία, τρένα ΟΣΕ και αεροπλάνα θα ακινητοποιηθούν όλο το 24ωρο.

:bawl:

Επειδή μία εβδομάδα μέχρι τώρα, ΟΣΕ και Προαστιακός δεν σηκώνουν το τηλέφωνο :ZZZ: και η easyJet δεν έχει βγάλει ανακοίνωση όπως πχ στο Παρίσι ότι ακυρώνει τις πτήσεις, μας βλέπω να φτάνουμε στο εξωτικό El. Venizelos και να κάνουμε διακοπές εκεί ρωτώντας από γραφείο σε γραφείο εάν υπάρχουν τραίνα-προαστιακός-αστικά-υπεραστικά-βαπόρια-κλπ. :sad:

Μπλε λεωφορεία (ΕΘΕΛ) είναι τα κανονικά λεωφορεία του ΟΑΣΑ; :wacko: Μία ιδέα για ΑΥΡΙΟ (http://www.oasa.gr/?pageid=340). :alien: Το μόνο που βλέπω ότι θα λειτουργεί είναι το Μετρό 10:00-15:00, το οποίο έχει σύνδεση Αεροδρόμιο-Αιγάλεω. :sad:

Cpt. Haddock
10/12/2007, 12:55
Αφεντικό, αν έρχεσαι στις 12, απλά ατύχησες

Δες και εδω: http://www.proastiakos.gr/?tid=9&aid=48

:wave2: :wave2:

apav
11/12/2007, 20:47
Βρέθηκε λύση! :a08: Ακυρώθηκε η πτήση! :cry:

Επειδή έπεσε και δουλειά εδώ, και θα έχουμε δωρεάν εισιτήρια οποιοδήποτε δρομολογίου, θα φύγω την επόμενη Δευτέρα και Τρίτη μεσημέρι θα είμαι κάτω. Οπότε και θα δοκιμάσω Προαστιακό και ΟΣΕ χωρίς ταλαιπωρία. :p

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! :smokin: :wave2:

apav
23/06/2008, 09:48
Γκούχου, γκούχου, :smokin:

επειδή ο CαιρόC γαρ εγγυC :bigcry:

επειδή ο αγαπητός ΟΣΕ ντεν τέλει να επικοινωνήσουμε πέρα του 1110 :bawl:

υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθουμε κανά δρομολόγιο Κιάτον-Πάτραι; :p

Μέχρι ώρα έχουμε τα του ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (http://www.proastiakos.gr/files_files/Image/AIA-KIATO-AIA%20APRIL%203%202008.jpg) και με δεδομένο ότι ίσως φτάσουμε 11:50, κάνουμε το τρεξιματάκι μας, χάνουμε το 11:55 και πάμε για το 12:55. Να υπάρχει εκείνη η ξεχασμένη 304, 14:53 από Κιάτον, ή δεν; :o

ΥΓ Η επόμενη ήταν η 24, 16:47 :ZZZ:


134234

Cpt. Haddock
23/06/2008, 10:14
Το ερώτημά σας διεβιβάσθη αρμοδίως, αναμένω περισσότερες πληροφορίες... :D

Οντως το site του ΟΣΕ, :a31: (επειικώς)

:wave2:

apav
23/06/2008, 10:21
:a23: :wave2:

jfx
23/06/2008, 10:37
Πληροφοριακα παντως εγω που ειχα κανει τη μεταφορα του παπιου, πατρα-αθηνα τον περασμένο αυγουστο και αθηνα-πατρα το σεπτεμβρη, μου ειχαν παρει 33ευρω το καθε δρομολογιο.

Η παραλαβη και η αποστολη στην πατρα γινεται στον "εμπορικο σταθμο"(καπως ετσι) στη μαιζώνος μετα την παπαφλέσσα και στην αθηνα στο σταθμο λαρίσης.

Cpt. Haddock
23/06/2008, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Γκούχου, γκούχου, :smokin:

Gesundheit :D

Αναχωρησεις Απο Κιατο για Πατρα...

IC 20....07.47
300......09.55
IC 22....12.47
302......13.53
304......14.53
IC 24....16.47
306......19.51
IC 12....21.47
308......00.52


Aναχωρησεις απο Πατρα προς Κιατο

309....03.12
IC 11..05.30
301... 07.10
IC 21..10.34
303....12.10
IC 23..14.35
305....17.07
307....18.06
IC 25..19.37

Τα ισχύοντα δρομολόγια. Ic = Intercity, τα υπόλοιπα απλές αμαξοστοιχίες

:beer: :beer: :beer:

apav
23/06/2008, 14:00
bless you! :a23:

Κατεβαίνω με την 304 και κατευθείαν στην θάλασσα! :bigcry:

Γνωρίζουμε υποτιθέμενους χρόνους ταξιδιού; Για το ανέβα κυρίως, και το κατέβα το πάμε όπως και να είναι. Με βλέπω να κλείνω την IC23 για να προλάβω την πτήση των 20:50. :dizzy:

ΥΓ Κάτι 38άρια που βλέπω σε κάτι meteo, να μην τα πολυπιστεύω ε; Έχουμε 7 βαθμούς και βρέχει! :bawl: Πάλι θα μας κοιτάνε σαν τα εξωγήινα! :alien:

Cpt. Haddock
23/06/2008, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Γνωρίζουμε υποτιθέμενους χρόνους ταξιδιού; Για το ανέβα κυρίως, και το κατέβα το πάμε όπως και να είναι. Με βλέπω να κλείνω την IC23 για να προλάβω την πτήση των 20:50. :dizzy:

Νομίζω 1 κ 20' Πατρα-Κιατο (εκτός αν γίνει κανενα μπαχαλο στο κυκλωμα)

Βάλε και το χρονο αναμονής στο Κιατο (αν και η ανταπόκριση με "προαστιακό" ειναι σχετικά γρήγορη), βάλε και το Κιατο - Νερατζιώτισσα - Αεροδρόμιο (καμια 'ωρα+ )

Στα υπόψιν :winka:

apav
23/06/2008, 14:21
Τον Δεκέμβρη-Γενάρη μας ανεβοκατέβασαν, με βροχή στο κάτω και με φοιτητές στο πάνω, ~1:45'! :ZZZ: Εκείνο που σε σκοτώνει είναι το περίμενε στην μέση του πουθενά στον σταθμό "Κιάτον ΝΕΟΣ". Τώρα φτάνω 11:50, παίρνω το δρομολόγιο 12:55 από αεροδρόμιο, 3 λεπτάκια στην Νερατζιώτισσα, 5 λεπτάκια στο Κιάτο και τέλος. :a2:

Για το πάνω με βλέπω να κλείνω μεσημεριανό 14:35, γιατί με το 17:07 θα το χάσουμε το "πλοίο". :p

ΥΓ Λυπάμαι από τώρα τον κακομοίρη δημόσιο υπάλληλο στα εκδοτήρια του El. Venizelos, με αυτά που θα ακούσει! :bigcry: :rotflmao:

apav
02/07/2008, 11:48
Τελικά ήταν κοριτσάκι :blush: με τα ποδαράκια του :eek: πάνω στο τραπεζάκι του εκτυπωτή :eyepop: και διάβαζε το "Γάμος". :bigcry: Πόσο είπαμε ότι έφτασε το έλλειμα του ΟΣΕ; :rotflmao:

Κατά τα άλλα, έχουν αλλάξει τα δρομολόγια με νέο συρμό απευθείας σύνδεσης Αεροδρόμιο-Κιάτο, αντί του υπερ-γρήγορου ηλεκτρικού συρμού Αεροδρόμιο-Νερατζιώτισσα και αλλαγή με το πετρελαιοκίνητο Νερατζιώτισσα-Κιάτο. Το μόνο κακό είναι ότι ο συρμός είναι πετρελαιοκίνητος, βλέπε τα ζΑ μου αργά, με επίσημο χρόνο ταξιδιού 2 ωρίτσες! Από την άλλη, δεν έχει τα μειονεκτήματα των ηλεκτρικών που δεν μπορείς να αλλάξεις βαγόνι λόγω της παγκόσμιας πρωτοτυπίας των μη-επικοινωνούντων ζευγών. Κοινοπραξία Siemens είπαμε ε; :smilea:

Αυτό που όσο πάει και χειροτεύει, είναι η πρακτική ΟΣΕ, εάν θέλετε μπείτε, αλλιώς το πάμε και άδειο! Πρώτον, τα πετρελαιοκίνητα είναι τα γνωστά grafitiασμένα βρωμερά βαγόνια, που πιο πολύ τα κάνεις για εγκατελειμένα, παρά να μπεις για ταξίδι. 99.99% των ξένων ρωτούσαν εάν όντως θα πάμε με αυτό το τραίνο! :sick: Όχι ότι όσοι ήθελαν να χρησιμοποιήσουν το Μετρό έβγαζαν άκρη με την μετάφραση Metro! :cry:

Το δεύτερο κορυφαίο της πιο πάνω δημοσιο-υπαλληλικής πρακτικής του ΟΣΕ, όσο χαζεύαμε με τα θεάματα στην Α.Ο., βλέπε φωτιά :sad: , έσκασε η τουαλέτα του προαστιακού! Ήθελε και τουαλέτα τρομάρα μου ως intercity δρομολόγιο! Αφού έγινε ένας μικρός πανικός για το τι φταίει και θα ψοφήσουμε σαν τα ποντίκια εκεί μέσα, κάτι σενάρια με φρέον έλεγαν :bigcry: , βρήκαμε και έναν εισπράκτορα να μας ανοίξει κανά παράθυρο. Εκεί έγινε η δεύτερη πράξη του θεάματος με τον εισπράκτορα να υποστηρίζει ότι η ευωδία είναι φυσιολογική και τα παράθυρα δεν πρόκειται να τα ανοίξει! :rotflmao: Αφού του την έπεσαν κάτι γιαγάδες με τσάντες και τσιρίδες, μας παράτησε και χώθηκε μπροστά με τον μηχανοδηγό, μουρμουρίζοντας κάτι "δεν φτάνει που σας πάμε κίολας, κάνετε και παράπονα! :mad: " Δεν μπορώ να πω, καλά ήταν, 4 βαγόνια κόσμος χώθηκαν σε ένα και πήγαμε άρχοντες!

Με αυτά και με αυτά, και κάτι απερίγραπτες καθυστερήσεις στο περίμενε των μονών γραμμών, φτάσαμε μόνο με 10 λεπτά καθυστέρηση στο Κιάτο όπου μας περίμενε η άλλη αμαξοστοιχία. Έχουν αλλάξει και αυτή και αντί της "εγκατελειμένης" αρχαίας Καλαματιανής, έχουν βάλει την γρήγορη ηλεκτρική του Αεροδρομίου με ένα ζεύγος βαγονιών. Η υπεροχή αυτής της αλλαγής φαίνεται στα 40χλμ που μπορεί να πιάσει πάνω σε αυτές τις γραμμές και στο κλάδεμα που κάνει κατά μήκος της γραμμής λόγω διαφοράς πλάτους! Κιάτο-Πάτρα, 2 ωρίτσες και μετά τους έχει καρβουνιάρη για Καλαμάτα! :dizzy:

Ανυπομονώ για το ανέβασμα! :rotflmao:

latris mixanis
02/07/2008, 12:07
Ρε συ μια χαρά είναι ο καρβουνιάρης... :D

apav
02/07/2008, 12:14
Ειδικά σε σχέση με τα μη-επικοινωνονούντα ηλεκτρικά της Siemens, τέλεια! :D

Τώρα με τις αλλαγές, ο καρβουνιάρης κατηφορίζει μόνο από Πάτρα για Καλαμάτα σφυρίζοντας αδιάφορα στις τριγύρω παραλίες. :p

Το τραίνο έχει γίνει value for money για την τσέπη του τουρίστα, 11? Αεροδρόμιο-Πατρα, 18? με επιστροφή, αλλά γίνεται καταστροφικό για την τσέπη του φορολογούμενου. 6 φορές μεγαλύτερο χρέος σε σχέση με την Ο.Α. και δεν θυμάσαι τι ποσό έλλειμα για κάθε επιβάτη. :sick:

latris mixanis
02/07/2008, 12:21
Όσες φορές πήρα καρβουνιάρη μια χαρά ήταν... Πρόσφατα φίλοι που πήγαν από Πάτρα->Καλαμάτα δε παραπονέθηκαν... (μάλιστα η μια κοπέλα Γερμανοαμερικάνα)

Το θέμα τουαλέτας είναι πρόβλημα, αλλά θεωρούν ότι είναι γρήγορο Δρομολόγιο ώστε να χρειαστεί... :sick:

Τώρα όσο αφορά τον ΟΣΕ και το έλλειμμα... Βασικά για φούντο τον πάνε και τον έχουν κάνει σκατά ή αλλιώς σπιτάκι με κόκκινο λαμπάκι :lol: :(

apav
02/07/2008, 12:36
Μα τι παράπονα να κάνουμε ως τουρίστες; :p Παράπονα μπορείς να κάνεις όταν πληρώνεις φόρους και τα λεφτά φεύγουν δεξιά-αριστερά, με νοοτροπίες ξεχασμένες από όταν άνοιγε ο ΟΣΕ.

latris mixanis
02/07/2008, 12:44
Δυο που πληρώνουν φόρο και μια τουρίστρια :p

Απλά το θέμα είναι ότι το κράτος για άλλη μια φορά είναι ανύπαρκτο και κάνει τα πάντα για να πουλήσει τον ΟΣΕ και ο Έλληνας να μη πει κάτι :sick:

Μεγάλη συζήτηση...

stefanos
02/07/2008, 12:47
Αλλο το ελλειμμα στον σιδηρόδρομο και άλλο το έλλειμμα στα αεροπλάνα.
Ο σιδηρόδρομος έχει ακριβή υποδομή που όμως με καλή χρήση η πολλούς χρήστες μπορεί να αποσβέσει κάποτε.

latris mixanis
02/07/2008, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αλλο το ελλειμμα στον σιδηρόδρομο και άλλο το έλλειμμα στα αεροπλάνα.
Ο σιδηρόδρομος έχει ακριβή υποδομή που όμως με καλή χρήση η πολλούς χρήστες μπορεί να αποσβέσει κάποτε.

Σαφώς αλλά όταν υπάρχει σωστή συντήρηση....

Κάποτε αλλά δε το βλέπω. Ίσως στον ιδιώτη

apav
02/07/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
το κράτος για άλλη μια φορά είναι ανύπαρκτο και κάνει τα πάντα για να πουλήσει τον ΟΣΕ


Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ο σιδηρόδρομος έχει ακριβή υποδομή που όμως με καλή χρήση η πολλούς χρήστες μπορεί να αποσβέσει κάποτε.

Νομίζω ότι το σχέδιο περιλαμβάνει εξυγίανση, εθελούσιες εξόδους, και άλλα πολλά που θα πληρωθούν με φόρους, για να ξεπουληθεί ως υγιής επιχείρηση για ένα κομμάτι ψωμί στον ξένο που του "χρωστάμε" αλλά και θα ενδιαφερθεί για την σωστή διαχείριση της. :(

apav
16/07/2008, 15:44
:sad: Στάση εργασίας! :sad:

Κυρ-Καπετάνιε και λοιπά "παλτά", μήπως μπορούμε να κάνουμε κάτι;

Από Πάτρα δεν θα ξεκινήσει η IC23 και μας δίνουν μόνο την IC21 10:34.

14:00-16:00 δεν είναι εκείνη η στάση εργασίας; Γιατί δεν γίνεται η 303 12:10;

Τουλάχιστον, εάν πάρουμε την IC21, θα μας πάει Κιάτο-Αεροδρόμιο απευθείας όπως στο κατέβα, ή θα κάνουμε τσάρκες στην Νερατζιότισα για 2 ώρες;

20:50 είναι η πτήση. :sad:

latris mixanis
16/07/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
:sad: Στάση εργασίας! :sad:

Κυρ-Καπετάνιε και λοιπά "παλτά", μήπως μπορούμε να κάνουμε κάτι;

Από Πάτρα δεν θα ξεκινήσει η IC23 και μας δίνουν μόνο την IC21 10:34.

14:00-16:00 δεν είναι εκείνη η στάση εργασίας; Γιατί δεν γίνεται η 303 12:10;

Τουλάχιστον, εάν πάρουμε την IC21, θα μας πάει Κιάτο-Αεροδρόμιο απευθείας όπως στο κατέβα, ή θα κάνουμε τσάρκες στην Νερατζιότισα για 2 ώρες;

20:50 είναι η πτήση. :sad:

Να τους πάρουμε τηλέφωνο να αλλάξουν ώρες? :confused:
Νομίζω εκείνη την ώρα έχουν στάση

Πάρε στο 1110

apav
16/07/2008, 16:09
Επιβεβαίωση δρομολογίων ωρέ βιαστικό. :blush: Κάνουν στάση αλλά ακύρωσαν και νέα δρομολόγια.

Πάνω-κάτω στον σταθμό, το κορυφαίο σχόλιο:

-Προαστιακός; ... Αυτή είναι άλλη εταιρία!
- :sad:

apav
03/08/2008, 15:18
Τελικά ο ΟΣΕ δεν μπόρεσε να μας εξηγήσει γιατί δεν πραγματοποιούν το δρομολόγιο των 12:15. Οπότε, 12:20 φτάσαμε Κιάτο και ελέγξαμε την αίθουσα αναμονής με το εντυπωσιακό σύστημα αερισμού-κλιματισμού.

Σχέδια για βόλτα-μπάνιο στο Κιάτο, με το θερμόμετρο να δείχνει κοντά στο 40, απορίφθηκαν ταχύτατα. Μείναμε όμως να απολαμβάνουμε 5-6 μηχανοδηγούς να σκέφτονται ευλαβικά τα περί στάση εργασίας, κατασπαράζοντας πιτόγυρα, σουβλάκια, και μπύρες, πειράζοντας τις καθαρίστριες, την πιτσιρίκα που πουλάει εισιτήρια στην υπόγα, και την μαμά που έχει το κυλικείο. Όμορφα πράγματα, φαντάζομαι τα ρεπό τους θα είναι ακόμη ομορφότερα.

Απολαύσαμε και τον απίστευτο διάλογο μεταξύ ενός ζευγαριού Αμερικανών που ήθελαν να πάνε για μπανάκι στο Κιάτο (οι άνθρωποι περίμεναν πριν από εμάς για να κατέβουν Πάτρα, ερχόμενοι από το αεροδρόμιο) και ζητούσαν να κλειδώσουν κάπου τις αποσκεύες τους. Η απάντηση της πιο πάνω ομάδας ήταν κάτι μεταξύ «τώρα αυτός κάτι προσπαθεί να πει, αλλά τι;» και «για ξαναπέστο άλλη μια φορά!», όλα σε άπταιστα ελλήνικος. Αφού τους εξηγήσαμε τι ζητούσαν τα πιτσιρίκια, τους έριξαν την απίστευτη ήττα, «δεν έχει τέτοια πράματα εδώ!», πάλι στα ελλήνικος! Με τα πολλά και κάτι περίεργες χειρονομίες, τα κλείδωσαν στο υποτιθέμενο δωμάτιο του σταθμάρχη και ξαναγύρισαν στις προηγούμενες ασχολίες τους.

Με αυτά και με αυτά, φτάσαμε 16:36 να ξεκινήσουμε προς τα πάνω. Τραγελαφικό Νο 3, ο συρμός μας, αφού έμεινε παρατημένος στον ήλιο για σχεδόν 5 ώρες, αποφάσισε να μην λειτουργήσει η μονάδα κλιματισμού! Ξεκινήσαμε κάνοντας μπανάκι και σε κάθε στάση, σβήσιμο οι μηχανές, προσευχή να λειτουργήσει ο κλιματισμός και πάμε πάλι από την αρχή. Μέχρι Α. Λιόσια που κατεβήκαμε, το σύστημα δεν λειτούργησε. Τραγελαφικό Νο 4, υποτίθεται ότι η στάση εργασίας έγινε για τις κατηγορίες που εξαπέλυσαν στον ΟΣΕ περί λαθών και παραλείψεων και τα παιδιά μας τα ευαίσθητα θίχτηκαν. Μπορεί να μας εξηγήσει κάποιος γιατί ο μηχανοδηγός μας πήγαινε συνοδεία φραπόγαλου και διαβάζοντας τα αθλητικά; Δεν είχε χρόνο να διαβάσει την εφημερίδα του όσο μας έκανε στάση εργασίας; Εάν μπροστά μας βρίσκαμε πάλι από αυτά τα ξεχασμένα βαγόνια, με τι μάτια θα τα έβλεπε;

Με την ψυχή στο στόμα μην ξεχάσουν κανά συρμό στην γραμμή μας, ακολουθήσαμε το νέο σύστημα του ΟΣΕ με αλλαγή συρμού σε κάθε στάση και από εκεί νέα μετεπιβίβαση στην Νερατζιώτισσα. Άφιξη αεροδρόμιο και εκεί που το παίζαμε τουρίστες βγάζοντας φωτογραφίες τα αγαλματίδια που έχουν στήσει στον εξωτερικό χώρο, κατεύθασε και η Υπουργός Εξωτερικών με το ταπεινό S-Class, συνοδεία ενός πολιτικού 9-5, ενός ασφαλίτικου Primera, δύο ασφαλίτικων Xsara, ενός περιπολικού Xsara, και ενός TDM (φυσικά χωρίς καθρέφτες). Κάτσε και παιδεύσου εσύ πως θα πας στο αεροδρόμιο! Λαουτζίκε μου, σεμνά και ταπεινά!

Κάτι σαν την έκθεση ανανέωσιμων πηγών ενέργειας του Αεροδρόμιου και τα Hummerάκια παρκαρισμένα απ’ έξω. Καλά ήταν, ωραία εμπειρία, έκαναν και τα παιδιά τον αγώνα τους, σπαταλήσαμε και εμείς 9 ώρες να φτάσουμε στο αεροδρόμιο. Ήθελα να ‘ξέρα κατά πόσο πιστεύουν οι αγωνιστές μας, ότι θα συγκινηθεί το κράτος εάν χάσει 47 εισιτήρια από μία στάση εργασίας, σε μία επιχείρηση που έχει έξοδα 800εκ.? και έσοδα 100εκ.?; Κατά τα άλλα, θέλουν και νέες προσλήψεις λες και ο ΟΣΕ γιγαντιώθηκε και επέκτεινε το δίκτυο του. Φυσικά ούτε κουβέντα για προσόντα και λοιπές περιττές λεπτομέρειες, δώσε μας κομματικές προσλήψεις, και πάρε μας την ψυχή.